Gemeentelijke financiën: meest nijpende probleem Anton Marijt: „Je moet je elke wedstrijd waarmaken" ZORG PRIESTERS OPRECHT MAAR STELLINGNAME NIET VOLLEDIG GEACCEPTEERD VASTE KEUZE IN NATIONAAL TEAM Laatste nieuwjaarsspeech van burg. v. d. Willigen GEEN HUIS, TEGEN ZICHZELF VERDEELD, ZAL STAND HOUDEN Uitspraak Dekenale Raad Leiden: DINSDAG 5 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Voor de laatste maal heeft burgemeester mr. G C. van Willigen, die volgende maand om gezondheidsredenen zijn ambt zal neerleggen bij gelegenheid van nieuwjaar de gemeenteraad van Leiden toegesproken. Veruit het grootste deel van zijn toespraak was gewijd aar het nijpend probleem der gemeentelijke financiën. Een inkomstenvermeer dering van grote betekenis is voor Leiden niet weggelegd en gelet op de doeluitkeringen door het Rijk (met name voor de politie en vele onderwijs- uitkeringen) moest de burgemeester ook op de ontoereikendheid daarvan wijzen. Een gunstige uitzondering vormt de uitkering voor de politie (op een gunstig moment heeft Leiden een politiebureau kunnen bouwen tegen weinig kosten en met een tot vandaag tot een minimum geslonken Met betrekking tot vele onderwijsuit- keringen verkeert de gemeente in eer aanmerkelijk minder gunstige positie. De heer Van der Willigen wees er dat. toegespitst op de Merenwijk, de grondprijzen, die de gemeente vil uitkeringsnormen van het departement onderwijs krijgt vergoed, ongeveer derde bedragen van de werkelijke gemiddelde prijs van de grond. „Per vierkante meter grond in de Merenwijk bestemd voor scholenbouw moeten wij volgens de huidige normen ongeveer 100 gulden bijpassen. Ik behoef niet te vertellen wat dit voor extra-last op ïze gemeentebegroting legt." Voorts wees de burgemeester op de bij dragen voor reconstructieplannen er de bijdragen voor verkeers- en ver voersvoorzieningen. Het systeem waarop deze uitkeringen worden gegeven be vredigt nog niet. De kans is groot, dat vaak zeer urgente zaken moeten wijken minder urgente, domweg door het feit dat deze minder urgente zaken eerder aan de orde zijn gesteld dan de urgente. De burgemeester ver- Touwde, dat behartigen van het wel zijn van de stad bij deze raad in goede handen was. „Moge daartoe veel positie ve overeenstemming in uw besluitvor ming aanwezig zijn, opdat de stad ei haar bevolking ook werkelijk het gevoel krijgt bestuurd te worden". Zorg in het kwadraat De woningnood noemde burgemeester Van der Willigen de „Nederlandse zorg vóór alle zorgen, deze Leidse zorg in het kwadraat." De Merenwijk is voor de n deze nood een eerste doel, Morgen die bovendien aan n vandaag zal moeten vol- I oplossing de eisen Weinig goede woorden had hij voor e huidige structuur van de gemeente- ijke begrotingen, gebaseerd op verouder- voorschriften. Het is volgens hem todig, dat ergens centraal een adequaat esearchapparaat wordt opgebouwd, dat staat is de heersende vraagstukken iffectief aan te pakken." Beter dan de teriodieke advertenties in de bladen, waarin controle-ambtenaren bij de des- etreffende afdeling van het ministerie Binnenlandse Zaken worden ge- gd, zou het zijn indien in plaats van deskundige researchkrachten ouden worden gevraagd". Volgens de burgemeester is er een actor die dikwijls onzichtbaar een lelangrijke invloed op de financiële po rtie van de gemeenten uitoefent, name- jk de mogelijkheden, die de ge- leentelijke grondpolitiek dikwijls biedt allerlei lasten rechtstreeks af te 'entelen. „Ik heb hier niet het oog op et vraagstuk grondverkoop of erfpacht. Ik doel hier op het feit, dat veel gemeenten in ons land in staat zijn dusdanige overschotten op hun grond- transacties te verkrijgen, dat uit deze overschotten allerlei zaken van alge meen belang rechtstreeks uit deze n opbrengsten kunnen worden bestreden. De Leidse situatie op het stuk van de grondpolitiek kenmerkt zich door een niet aflatend gevecht om rond te ko men. Speling kennen wij niet, vooral omdat zich een belangrijk deel van mening Velen kwamen gisteren volkshuisvesting in de gesubsidi- mist varende, blijk De Blauwband exposeert duiven SASSENHEIM De postduivenhou- dersver. „De Blauwband" organiseert in het aanstaande weekend in „Ontmoe ting" aan de Parklaan een expositie van circa 300 duiven. Aan deze expositie is een keuring ver bonden, waarvoor de heren Handegraaf sr en Zegwaard uit Haarlem als keur meesters zullen fungeren. Tevens zal een verloting ten bate van het nieuwe club huis worden gehouden. De expositie is geopend vrijdagavond van 8 tot 10 uur en 's zaterdags van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. eerde sector moet afspelen, gezien de structuur van de bevolking. Wij daarom in geen enkel opzicht in staat vele zaken, die de aantrekkelijkheid het leefklimaat uitmaken te verha len op de kopers van grond. Er zijn echter talloze gemeenten, die niet met deze bevolkingsstructuur kampend, rus tig zódanige marges op hun grondprij- kunnen leggen, dat daaruit bijv. ook nog volledig de kosten van sportaccomo- mod.aties, wijkgebouwen, belangrijke verbindingswegen e.d. kunnen worden bestreden. Een goede sporthal, die op deze wijze in één keer kan worden afgeschreven, levert al gauw jaarlijks extra-ruimte op van 200.000 gulden, bedrag dat weer kan dienen voor het uitvoeren van andere zaken." Men heeft, aldus burgemeester Van der Willigen, het gemeentebestuui verweten een gebrek ben. „Ik wil dat laten te heb ben op het beloofde land. Geestelijk kan men zich in de mist groot tonen maar in feite kan men weinig meer dan het schip trachten te behouden. Het Leidse schip moet echter niet alleen behouden worden, maar ook zijn verde re weg naar breder vaarwater kunnen afleggen." Voor dit alles is samenweking en steun van uw gehele raad allernoodza kelijkst. De burgemeester verwacht de raadsleden in het nieuwe jaar elkaar te vinden in wat bindt, „en u niet van elkaar te verwijderen door wat u poli- ek zo duidelijk scheidt." Geen huis, tegen zichzelf verdeeld, zal stand houden. Moge het Leidse huis in 1971 niet dat betreurenswaardige beeld geven, aldus burgemeester Van der Willigen. Namens de raad werd een weder- te heb- j woord gesproken, door de nestor de heer wat het is|Portheine van de V.V.D.-fractie. In de eigenlijk graag opbergen in de af-1 Burgerzaal vond na afloop deling „kretologie", maar wel de vraag zitting een receptie plaats, stellen: Hoe kan men in de blijvende I veel hoofden van dienst deelnamen. LEIDEN Unaniem heeft de dekenale raad van Leiden opnieuw zyn vertrouwen uitgesproken in de oprechte zorg van de priesters van dit dekenaat voor de geloofsgemeenschap. In een gisteravond belegde spoedzitting van de raad (onder voorzitterschap van de heer J. Toelen) kwam men tot deze uitspraak. De raad sprak voorts de hoop uit, dat deze zorg voor de geloofsgemeenschap ook in de toekomst gehandhaafd kan blijven. Eveneens unaniem heeft de dekenale raad verklaard, begrip te hebben voor de eerlijke overtuiging waardoor de pries tervergadering van het dekenaat Leiden tot haar stellingname inzake de bisschop is gekomen. De dekenale raad kan deze stellingname evenwel niet nnaniem De spoedzitting van gisteravond was belegd naar aanleiding van de benoe ming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotterdam. Alle leden van de raad waren aanwezig, behalve één lid dat niet be reikbaar was. De vergadering werd bij gewoond door zes personen op de „pu blieke tribune" als toehoorders. Sommige leden spraken namens de hele of gedeeltelijke parochieraad die zij -in derhaast hadden geconsulteerd. Ieder lid heeft zijn indruk gegeven over de pro cedure, dlie Rome heeft gevolgid bij de benoeming van dr. Sdimoms. Tijdens die vergadering werd duidelijk gemaakt diat de priesters ook van d'iit dekenaat in grote gewetensnood verkeren. Door een toehoordier werd betreurd, dart niet dui delijk werd aangegeven wie vóór die stel ling-name op de priestervergadering wa ren, wie tegen en wie zich over een uit spraak wdide(n). onthouden. Een andere toehoorder vroeg aan de leden van de dekenale raad om het vertrouwen, dat men in de priesters heeft uitgesproken, ook te propageren. Nieuwe bisschop lil Naar aanleiding van dr. A. Simonis is 1 heel wat gezegd, dat niet door de beugel lean. Zo gisteravond bij de nieuwsberich ten toen de voorz. van de dioc. past. raad het woord nam; of men nu de grootste atheïst of deze man hoorde. Precies het zelfde. Ik heb me als R.K. diep ge schaamd. De andersdenkenden zullen wel zeggen, wat een zootje daar in de Kath. Kerk en ik kan me indenken, dat er veel mensen door dergelijke „eerw. heren" in de kou zijn komen te staan en de Kerk de rug hebben toegekeerd. G. Th. v. Zoen, Sassenheim. Nieuwe bisschop 1 III Het is jammer, dat velen die instem men met de benoeming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam, dit doen op grond van 'n paar uitlatingen van zijn kant in interviews. Vooral zijn uitspraak over de biddende kerk schijnt aan te slaan. Uit de instemming spreekt ook 'n verholen kritiek op het beleid van de Nederlandse bisschoppen en kar dinaal Alfrink. Er wordt gesuggereerd, dat schijnselen die zich in de Kerk (overi gens niet in Nederland) voordoen, onze kerheden die zijn ontstaan, er niet zou den zijn als de bisschoppen een ander beleid hadden gevoerd, als zij uitspraken zouden hebben gedaan en doen in de geest van het mandement van 1954. Dat is een illusie. De maatschappij is veranderd, de mensen zijn veranderd, de wereld is veranderd. Het katholieke ge loof is wel hetzelfde gebleven, maar de beleving, de uiterlijke vormen zijn ook veranderd, moesten veranderen, wilde de Kerk niet in tegenspraak zijn mei de maatschappij, de wereld of hoe U het ïn wilt. De Nederlandse bisschoppen hebben dat ingezien en hebben hun beleid aangepast. Iedereen vindt het normaal dat de ver houding werkgevers- werknemers anders geworden, dat de werknemers niet er onmondig zijn: waarom zouden de gelovige leden van de Kerk dan nu nog wel onmondig blijven? Dat waren ze ook niet in de tijd van de eerste Christenen. Paus Johannes XIIII heeft dat ingezien het 2e Vaticaans concillie bijeenge roepen. De bisschoppen kregen daar meer bevoegdheden als collega's van de bis schop van Rome. De Nederlandse bisschoppen hebben dit begin verder doorgevoerd en Dioce- Pastorale Raden en het Pastoraal Concilie ingestèld. 11 Nooit heeft dë Paus daar bezwaar tegen gemaakt. Ook niet tegen de procedure bij de voorbereiding van de benoeming en bisschop van Rotterdam. Dat de kandidaten geheim bleven was de uit drukkelijke wens van mgr. Felici, de pauselijke nuntius, niet van de D.P.R. Hoe zou de heer A. H. te Leiderdorp, het vinden, als het Nederlandse volk iemand had gekozen of voorgesteld voor 'n bepaalde functie en de Koningin eigen machtig 'n andere persoon zou benoe- De heer Th. K. te Oegstgeest vraagt zich arom alle mensen tegen de benoe ming van kapelaan Simonis protesteren, >m ze zo weinig vertrouwen in hem hebben? Waarom kunnen de leden de D.P.R. zich niet neerleggen bij die benoeming, mijnheer A.H.? Omdat zij kapelaan Simonis kennen. Omdat ze eten dat hij een beleid zal gaan voeren at niet in overeenstemming is met onze LEIDEN Een 78-jarige diaime uiirt Lei-den is gistermorgen om even kwart acht aangereden in de Mannexstra-at door een auto. De bejaarde kwam zo ongelukkig terecht, diat zij bedde benen brak. Zij' is in het Aoademisoh Zieken huis opgenomen. NOORDWIJK De laatste twee weken het jaar 1970 zullen Anton Marijt, de resolute centrale verdediger van de eerste klas zaterdagmiddagclub Noord- wijk, nog lange tijd bU blijven. Aller eerst werd de 17e van de maand zoon Brik geboren („Een echte keeper, kijk naar die grote handen") en ver volgens vond liij zichzelf een dag vóór terstmis in de krant terug op het ijstje van veertien geselecteerden voor nationale amateurelftal van trainer trie de Vroet. In terecht is iedereen in de badplaats mening. Meest markante uitspraak n deze komt voor rekening van de 'uurman in het elftal van Noordwijk, Spaanderman: „Je loopt er bij altijd wat verloren bij en je hoopt oms, dat hij een bal mist; dan krijg ook nog eens iets te doen. In vorige aren was hij in de lucht niet zo best, laar tegenwoordig kan je ook het kop- 'erk wel vergeten!" duidelijke woorden, waarbij anderen ls Jaap van Kesteren, clubmakker en 'orig jaar lid van het team, dat het in de Europese kampioenschappen zo ver schopte, zich gaarne aansluiten. Oók Evert Sterk, de coach van het nationale zaterdagelftal, die Anton' Marijt nooit selecteerde. Gevraagd naar de reden voor de passering: hij is ongetwijfeld de beste verdediger van het zaterdagvoetbal, maar hij heeft één groot minpunt, namelijk de uitstapjes naar het andere strafschopgebied. Die solootjes zal Arie de Vroet hem wel afleren. De Vroet heeft hem tijdens de gehele selectieprocedure nauwlettend in de gaten gehouden. Allereerst in Papendrecht, waar de zaterdagama teurs van district West II hun collega's van zondag ontmoetten, met naast Marijt nog 'n handjevol andere Noord- wijkers. Daarvan resteerden slechts Albert Spaanderman en Anton Marijt. De eerste overleefde ook de selectie na de wedstrijd tegen het team van dis trict Zuid in Capelle niet. Hij krijgt een verdere kans in het te vormen jeugdelftal. In de kij kei- Al met al heeft Marijt zich aardig in de. kijker lopen voetballen. En passant houdt hij er in ieder geval een paar retourtjes over de grens aan over. Het trainingsprogramma van het amateur team bevat onder meer een tweetal wedstrijden in en tegen Israël in febru ari en een zevendaags trainingskamp in Oost-Duitsland, waarin eveneens twee wedstrijden gemaakt worden. Dit alles ter voorbereiding op de uit- en thuispartij tegen Rusland, die moet be slissen over het al dan niet van de partij zijn op de Olympische Spelen van München 1972. Of Anton Marijt ooit een trainingspak met de vijf olympische ringen zal dragen is overigens de vraag. Het KNVB-sportcentrum te Zeist is op de oefendagen van het nationale amateur- team een trefpunt van trainers en scouts, die hun ogen niet in de zak hebben zitten, waar het gaat om goed koop talent. Het is een publiek geheim, dat Anton Marijt morgen nog de RCH-kleuren kan verdedigen en met wat langer praten zeker ook ingelijfd kan worden bij een groot aantal andere eerste en tweede divisieclubs. Maar Anton wil meer, móét meer om enige zekerheid te heb ben. Dat is hem meermalen voor de neus gehouden en hij heeft deskundige raadgevers naast de deur, broer Map (enkele jaren Telstar en ZFC, nu free wheelend in Noordwijk 3) en broer Kees (de gevreesde Noordwijkse Arie van den Oever met een onnoemelijk aantal goals op zijn naam en nu pupil- lenleider bij de rood-wirtten). Overigens komt hij uit een erg voetbalminnende familie; twee andere broers Daan en Jan brachten het evenwel niet tot Noordwijk 1. Eerste divisie Nee, om die garantie te krijgen moet je hoger dan de eerste divisie en het is daarom verheugend voor de 22-jarige schilder, dat er in Zeist, al contacten zijn gelegd met PSV-trainer Kurt Lin- der, die verklaarde zeer veel interesse in de Noordwijker te hebben. Daar zal hij zelfs nog beter gaan spelen Is de vaste overtuiging van zowel Kees als Map Marijt; zij zijn er heilig van over tuigd, dat verandering van trainings programma en -methode, de kwaliteiten van Ben van Duyl, de man die nu al 13 jaar bij Noordwijk is niet- te kort gedaan, het spel in hoge mate goed zal doen. Per 9lot van rekening geven ze beide grif toe, dat „onze Ant" de beste voetballer van de drie is, „Hij heeft gewoon meer feeling", zegt Map. Iedereen is er overigens van overtuigd, dat Anton Marijt straks een vaste (cen trale) plaats in het team zal krijgen; voortekenen, zoals de aanvoerderband, die hij van trainer De Vroet kreeg, wijzen daar al op. Bovendien is hij eèn van de weinige spelers, die er vorig jaar ook al bij waren, al gooide toen een reeds geplande vakantie roet in het Nuchter De enige, die van dit alles een plaats in het basisteam en het voordelige weg springen naar een eredivisieploeg niet zo rotsvast overtuigd is, is Anton Marijt zelf. Voorlopig hoopt hij een wedstrijd op vremde modem te mogen spelen en vorlopig blijft hij Noordwijks nuchter denken omtrent profvoetbal. Aan de andere kant spreekt hij even wel ook relativerend over Jantje den Rooyen, die bij MW nu zon aardig contract van 20.000,per jaar plus de premies heeft, „Je moet het gewoon elke wedstrijd waarmaken", is de conclusie en „het solotje kan ik wel vergeten b(j al die sterke aanvallers die ik nn tegen krijg", zegt de man, die als 16-jarig jongetje zyn debuut maakte in het eerste van Noordwijk en toen belast werd met de bewaking van Johan Cruyff. Dat wordt 'm werd toen Van Cruyff gezegd; misschien kan die uitlating even goed betrekking hebben op Anton Mar(jt. veranderde tijd, met onze veranderde maatschappij, met onze veranderde Kerk. Ornaat ze weten dat hij zich niet zal laten raden, dat hij niet zal- luisteren naar de 80.000 mensen die een andere bisschop gewenst hadden. Hopelijk zal hij dat nog tijdig inzien en zijn benoeming niet aanvaarden. Hij heeft zichzelf beschouwd als een scherts kandidaat. (L.C. 31-12-'70 pag. 5). Dat was hij; laat hij dat blijven! P G. J. van der Geest üosteinde 17 Stompwijk lid D.P.R. Nieuwe bisschop IX Dat de H. Geestelijken uitgerekend op oudejaarsavond, hun me ning, omtrent de benoeming van dr. SiT monis (als bisschop) naar voren brachten, dat de pastoors zondags daarop volgend, ondanks verzoek van kardinaal Alfrink, de zaak te laten rusten, toch er op door gingen. getuigt volgens mij niet van fijn gevoeligheid. C. A. v.d. Oord Oegstgeest. Nieuwe bisschop X Flarden van de vergadering in Delft gezien voor de televisie. Wat jammer er zulke conclusies aan te moeten ver binden. Waar is het geloof, de hoop vertrouwen dat de keuze goed is? Vinden de 14 Dekens het ook zo nodig om tegen dit besluit in te gaan? Is dit soms 'n zich gepasseerd voelen omdat 'n kapelaan bisschop gaat worden? In de Leidse Courant van 2 januari wordt gevreesd dat verschillende gees telijken zich zullen terugtrekken uit diverse functies, wegens deze eenzijdige benoeming. Het zou te hopen zijn voor de nieuwe bisschop dat dit zou gebeuren, echter veel kans zit er niet in gezien de uitspraak van de voorzitter van de D.P.R. om, gezien de „aandrang", aan te blijven. Een spreker op de vergadering vond dat ze hun tijd beter konden gebruiken en vervolgens: eigenlijk zou er feest moe ten zijn vanwege de nieuwe bisschop. Met het eerste ben ik het volkomen eens. Feest vieren kan echter nu nog wanneer alle acties stoppen. Daarna kan de tijd weer nuttig in de echte zielzorg worden besteed. Medegelovigen, toon uw tevredenheid met deze benoeming door spontaan te reageren bij het Kathedraal Kapittel, Mathenessejlaan ,4§4a in Rotterdam 3006. Er is om r^actiés 'gevraagd. Öoe iiet ityi! Bi nr.VtJ- den'Haan, Nieuwe bisschop XI Aan de Diocesane Raad te Rotterdam! In de pers spreekt u uw teleurstelling it over de bisschopsbenoeming van dr. Simonis. Vragen: 1. Bent, u overtuigd dat de tegenstanders van deze benoeming in de meerderheid zijn? Ik geloof het tegendeel. 2. Bent u niet bang dat uw uiting in de pers nog meer de gezagsverhoudingen vertroebelt? 3. Bent u zich bewust dat u de Kath. Kerk in ons land nog meer schade toe brengt, dan wanneer u uw teleurstel ling binnenskamers had gehouden? 4. Waar is uw „kinderlijke" overgave in geloof en vertrouwen in de leiding? 5. Bent u ook reeds aangetast door het rationalisme van onze tijd? I. Waarom geeft u dr. Simonis niet een eerlijke kans? 7. Voelt u moeilijkheden voor u zélf in de toekomst? I. Simon sprak in de tempelvoorhof bij Jezus' opdracht over een teken van tegenspraak. Dat ziet u ook in dr. Simonis, aldus de pers. Wel, was dat ook niet van Christus gezegd? Dan is deze benoeming niet onjuist! 9. Kunt u biddend buigen voor de beslis singen van Christus' plaatsvervanger? Als u op deze vragen „ja" kimt zeg gen, heb ik respect voor uw mensheid moet u aanblijven. Is uw antwoord ontkennend, dan moet als verblinden maar liever en helaas heengaan. W. H. van Liempt, HdS, Bodegraven. Nieuwe bisschop XII Met gevoelens van verontwaardiging, droefheid en teleurstelling heb ik kennis genomen van de agitaties en de wijzen ageren tegen de benoeming van bis schop dr. A. J. Simonis. Verontwaardi ging, omdat uit de agitaties blijkt dat met de benoemingsprocedure de paus had willen uitschakelen en als charlatan had willen laten optreden. Droefheid, omdat de instelling en wijze optreden van de agitatoren doen ;n, dat zij zich van de Kerk afge keerd hebben. Teleurstelling, omdat blijkt dat Nederland een autoritair-juri- dische gezagsverhouding in geloofsaange- legenheden, niet wil erkennen. Hopende dat de nieuwbenoemde bis schop de moed zal behouden de hem opgelegde taak te blijven vervullen. mr. Joh. A. Post, Leiden. Nieuwe bisschop XIII Grote verwachtingen had ik van de progressiviteit van vele geestelijke lei ders in ons bisdom. Ik heb medegewerkt aan liturgische vernieuwingen en dacht, dat de hoop van hen, die experimenteer den, onaantastbaar was, en dat dit juist het kenmerk was van de vernieuwers! Maar zie, bij de eerste tegenstoot (de ze benoeming nl.) rillen en roepen deze geestelijke leiders van angst en onrust; ze nemen ontslag en vluchten als bange Was dan alles wat ze hadden opge bouwd maar een geraamte, dat nu dreigt in te storten en gaan ze mee ten onder, omdat ze conservatief krampachtig vast zitten aan dat geraamte? Hebben ze geen vaste grondslag en hoeksteen; Christu6 bijvoorbeeld? En is Deze niet dezelfde als Die van onze nieuwe bisschop? Durven onze geestelijke leiders bis schop Simonis niet de kans te geven, omdat hij anders is. Waar zijn hun hoop en vertrouwen? Laten ze vol moed het experiment om met déze bisschop aan het werk te gaan wagen. Wij zullen hen steunen met ons gebed en ons vertrouwen! M. Mathot-Marljnlsse, Boskoop. Nieuwe bisschop XII Waar blijft het geloof en vertrouwen van alle mensen en speciaal van de gees telijken nu men zo fel ageert tegen deze benoeming? Men heeft de moed om deze kapelaan op toch wel 'n zeer onchristelijke en liefdeloze manier kapot te maken zo zelfs, dat het dagelijks bestuur van de pastorale raad zijn functie wenst neer te leggen. Hoe kan men bijvoorbeeld al zeggen dat dr. Simonis geen goede bisschop zal zijn? Hij heeft nog niet eens de kans gehad om zich als bisschop waar te ma ken. Als men naar de verkiezing van paus Joannes kijkt, kan men zich nog wel, herinneren dat er geen overmatig enthousiasme was bij de keuze van deze eenvoudige boerenzoon en wat heeft juist deze paus niet losgeslagen ln de R.K. Kerk? Waarom zal dan ook de figuur van kapelaan Simonis niet „de gene zijn die komen moet"? Bovendien, staan er werkelijk zovelen afwijzend te genover deze benoeming? Het profiel van de nieuwe bisschop dat te voorschijn kwam uit de enquête die vorig jaar ge houden werd, zit er toch niet zover naast. Overigens (wat die enquête betreft) de antwoorden werden daar aardig gesug gereerd; nog steeds blijkt, dat men wei nig vertrouwen heeft in de mondigheid van de „beminde gelovigen". Laten we toch een beetje blij zijn dat het juist dr. Simonis is die tot deze taak geroepen wordt. Achteraf zullen wij als katholieken van het Bisdom Rotterdam dankbaar zijn voor het vele goede dat hij ons te bieden he^ft. J. M. L. Verhagen-Vos, Nieuwe bisschop XV Hebt u wel eens slechte verliezers ge- Ze hadden het spelletje zo mooi ge speeld! Weer iemand als no. 1 op de benoemingslijst, die ze helemaal voor hun karretje konden spannen, en kapelaan Simonis op de onderste plaats weggemof feld. En nu steekt die stoute paus Paulua een spaak in het Diocesaan Pastorale wieltje en benoemt kapelaan Simonis (een fijn priester) tot nieuwe bisschop van Rotterdam! O, foei! En nu had u gedacht, dat onze D.P.R. uit een stel volwassen mensen bestond, die sportief het feit duoz enaccepteren, dat ze nu eens niet hun zin gekregen hadden. Dat ze de nieuwe bisschop hartelijk zouden ver welkomen en steunen. Mis hoor! Als kleine jongetjes gaan ze slaan en schop pen, en wat nog laffer is, andere mensen opstoken om ook te slaan en te schop pen. De helden! Meewerken en steun ge ven aan de nieuwe bisschop in zijn zo zware taak? Ho maar! Ze lopen en bk* weg. Ik vraag me wel af, wie deze onvol wassen knapen gekozen hebben. Ik niet! B. L. Nieuwe bisschop XVI Hierbij ook een protest tegen idé' bridP van de dekenale priesters en andere der gelijke acties betreffende de benoeming" van onze nieuwe bisschop dr. Simonis en wel om o.a. het volgende en o.a. om enkele vragen. Reeds de vragenlijst voor informatie van de gelovigen was eigenaardig opge zet en vertoonde veel overeenkomst met een t.v.-interview waarbij de ondervraag de al in een bepaalde richting geduwd wordt. Het resultaat van die informatie was toch dat dr. Simonis zowat de meeste stemmen verkreeg? De verdere gang der voordracht was geheim. Dat hij over vraagstukken een andere mening heeft dan div. groeperingen is toch niet alleen zijn recht maar ook zijn (gewe- tens-)plicht. Vervolgens: hoeveel pries ters telt het dekenaat Leiden, hoeveel vóór dr. Simonis? Dezelfde vraag voor andere dekenaten. Betreft de afwijzing de persoon van dr. Simonis? of zijn denk beelden? o fde benoemingsprocedure? is de kerk wel de aangewezen plaats om zo'n stellingname bekend te maken? in de kerk spreekt toch alleen de priester? Een godsdienstoefening moet toch niet ge maakt worden tot een protestbetoging of een debatuur? Moeten dan mensen met een afwijkende mening (dus dr. S.) dan ook niet de gelegenheid krijgen in de Kerk dit mede te delen en te moti veren? Zijn deze acties geen afbreken van gezag en van de eerbied voor hel kerkelijk gezag i.e. van de Paus? Wat is wat dr. Van Noort zegt dat de nieuwe bisschop niet beantwoordt aan het profiel door de gelovigen getekend? Men kan even goed zeggen: het dekenaal beraad beantwoordt daaraan niet. De nieuwe bisschop zou van een aparte sig natuur zijn? een andere bisschop zou die wel voldoen aan een ander deel van de priesters en gelovigen? Moeten die dan ook maar acties gaan voeren? De gehele circulaire en daarbij ge voerde acties zijn een treurig verschijn sel van gebrek aan eerbied en gezag. Van der Top Nieuwe bisschop XVII Kapelaan Simonis acht ik qua mens zeer integer, ijverig en hoogstaand. Zijn benoeming tot bisschop vind ik bijzon der betreurenswaardig en wel om de volgende redenen a) het is een klap in het gezicht van de kardinaal, de meeste bisschoppen, de grote meerderheid van de pries- en gelovigen van het Bisdom Rot terdam, leden van de dekenale raden de Diocesane Pastorale Raad van Rotterdam; b) door de voor onze kerkprovincie moeilijk te verteren procedure die door Rome werd gevoerd; een man die een dergelijke hoge functie gaat bekleden mag men in deze tijd toch zeker verwachten dat hij ----- doorgevoerde pluriformiteit voor staat boven een strakke verouderde lijn Rome. Wij leven namelijk in 1971 niet in de vorige eeuw; 1) van de wapenspreuk „Dat zij u kennen" zegt de nieuwe bisschop in een interview o.a. dat deze mystiek is. Zou den hier de progessieven mee bedoeld worden, zit hier het mysterie in? In het bevestigende geval vind ik dit een zeer slechte start; e) het voorstaan van de koppeling in celibaat aan priesterschap moge nuttig zijn, maar niet meer in 1971, nu de animo voor het ambt tot bijna het nulpunt is gedaald; f)de visie van dr. Simonis omtrent inspraak lijkt niet van deze tijd. W. M. Jansen Aardbeistraat 18 Den Haag.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3