CeUlóc Soma/nt Officier van justitie eist tegen Zuidmolukse bezetters 7 tot 1 jaar REQUISITOIR VAN MR. VAN T VEER ,DR. SIMONIS KAN BIJNA NIET MEER WEIGEREN" Delftse politie denkt niet aan poging tot moord Bekentenis moordzaak Laporte NOS en KNVB zijn het eens over 8 ton NEDERLAND KAN GEEN BEZETTING DULDEN Slechts vaag signalement van insluiper Brandweer en politie verdacht van diefstal morgen lekkere verse worst Hervormd theoloog geeft zijn mening 62e jaargang, no. 18.248 DINSDAG 5 JANUARI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachte per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Daktari; 20.21 uur Mod Squad; 21.11 Brandpunt; 21.56 uur De klop op de deur. ZUIDOOSTELIJKE WIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Aanvankelijk nog opklaringen, maar morgen toenemende bewolking met voornamelijk in het zuidwesten enige sneeuw of ijzel. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van 5 aan zee tot 12 graden plaatselijk in het binnenland. Maximumtempera turen van 4 in het noordoosten tot 0 graden in het zuidwesten. Ak (Van één onzer DEN HAAG In het proces tegen de Zuidmolukkers die terechtgestaan hebben wegens de bezetting van de Indonesische ambassadeurswoning in Wassenaar of we gens 't uitlokken daartoe heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. H. van 't Veer, vanmorgen straffen geëist van zeven tot een jaar met aftrek. De hoogste eis MONTREAL (AFP) Francis Sl- mard, lid van het bevrijdingsfront van Quebec, heeft bekend samen met de broers Jacques en Paul Rose de ont voerde minister van Quebec Pierre La porte op 17 oktober van het vorig jaar te hebben vermoord door hem te wur gen met de ketting van zijn medaille. DU staat in een proces-verbaal dat gisteren in de Canadese stad Montreal •penbaar is gemaakt. De politie van Montreal heeft beves tigd dat het proces-verbaal is opgemaakt maar dat Simard tot nog toe heeft geweigerd het te ondertekenen. Simard heeft zijn bekentenis geheel vrijwillig gedaan ten overstaan van korporaal Gaboury van de veiligheids dienst van Quebec die hem op 28 de- oember arresteerde. Tijdens de onder vraging zei Simard tevens dat hij en de gebroeders Rose op de avond van de i 16de oktober het besluit hadden geno men Laporte te doden. De ontvoering was volgens zijn zeggen in koelen bloe- de gepleegd zonder dat een van de j ontvoerders onder invloed van verdo- vende middelen was. Simard vormde met de gebroeders Rose en met Ber- aard Lortie de cel „Chenier" van het bevrijdingsfront van Quebec. Een van de verdachten in het proces tegen de Zuidmolukse bezetters nadert lachend de Haagse rechtbank en de eis tegen hem van de officier van justitie. HILVERSUM (ANP) De onderhan delingsdelegaties van de NOS en de KNVB hebben overeenstemming bereikt over de door de NOS te betalen vergoe ding voor het uitzenden van televisie- flitsen van coinpetitievoetbalwedstrü- den. Partijen zijn het eens geworden over een bedrag van acht ton over twee De overeenkomst zal geacht worden te zijn ingegaan op 23 augustus 1970. De overeenkomst loopt af aan het eind van het seizoen 197Ui972. De raad van beheer en het bestuur van de NOS moeten morgen en vrijdag de overeenkomst, die tussen de onderhande- lingsdélegaties is bereikt, nog bekrach- De NOS-woordvoerder deelde naar aanleiding van dit ANP-bericht mee, dat er officieel nog steeds geen overeenstem ming is bereikt met de KNVB. Wel is er een voorstel door beide onderhandelings partners voorgelegd aan de besturen van KNVB en NOS, inhoudende een vergoe ding van 800.000 gulden voor uit te zenden voetbalflitsen in de periode van 1970 tot 1972. Dus over twee jaar. verslaggever») hoorde de man, die verdacht wordt het dode lijk schot op de Wassenaarse hoofdagent J. Moolenaar te hebben gelost, tegen zich eisen: zeven jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Van 't Veer achtte vanmoregn tijdens zijn requisitoir bewezen, dat deze verdachte, de 34-jarige H. J. H. uit Capelle aan de IJssel, het dodelijk schot gelost heeft. De eisen van de officier van justitie nr. H. van 't Veer waren als volgt: Tegen de 34-jarige H. J. IH. uit Capelle d IJssel een gevangenisstraf geëist an zeven jaar mei aftrek van voorlopige hechtenis, wegens doodslag. Tegen de 41-jarige P. C. T. uit I.Jssel- ord twee jaar en zes maanden met af trek De officier acht hem schuldig aan uitlokking van de actie-Wassenaar. Tegen de 36-jarige .1. C. U. uit IJssel- ord een gevangenisstraf van twee jaar iet aftrek, wegens medeplichtigheid aan e actie bewezen. Tegen de leider van de overval in f assen aar, de 34-ja.rige M. J. S., even- ens jM't l-lsseloord, twee jaar met aftrek Tegen de 21-jarige Al. F. S. uit Moor drecht, die volgens de officier coördinator geweest van allerlei groepen, één jaar n negen maanden met aftrek. De officier van justitie eiste voorts en gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorlopige hechtenis tegen: de 27-jarige D. K., de "-jarige R. S. L. P., de 20-jarige A. J. S., de 32-jarige W. R., de 28-jarige N. W. en de 31-jarige F T„ allen uit „IJsseloord", de 20-jarige F. F. S. uit Middelburg en de 21-jarige .J. S. uit Nijverdal. Mr. Van 't Veer was bijzonder tevre- en over het onderzoek van de Wasse- aarse politie in deze hele zaak, dat mede bemoeilijkt was door het feit dat de woning van de ambassadeur weer in orde moest worden gemaakt in verband met het bezoek van president Soeharto. De officier van justitie schelste ver volgens de gebeurtenissen in Indonesië de tweede wereldoorlog. Na de soeve reiniteitsoverdracht van Nederlands-In- in 1949 volgde het streven in Azië onafhankelijkheid, dat gepaard ging behalve met gebieds- ook met econo mische en ideologische onafhankelijkheid. (Zier verder pagina 5, eerste kolom (Van een onzer verslagevers) DELFT De Delftse politie is er niet van overtuigd, dat de insluiping van gistermorgen in de „De Bussyflat" in de wjjk Buitenhof in Delft, een moordpoging was op de 21-jarige mevrouw S., die daar in een flat op de zevende verdieping als werkster bezig was. UTRECHT lArMJ») Ze ventien leden van de vrij willige brandweer van Bunschoten, drie rijkspo litiemannen en twee per soneelsleden hebben ste reo-grammofoons met ge luidsboxen gestolen uit een brandende fabriek, die zij vorig jaar in de nacht van 2 op 3 novem ber in Bunschoten aan het blussen waren. Dat is gebleken uit een onder zoek dat de groepscom mandant in samenwer king met de districtsre cherche van de rijkspoli tie in De Bilt heeft inge steld. Aanleiding tot het onder zoek waren geruchten, die na de brand in Bunscho- Grammofoons meegenomen na brand en eft omgeving opdoken. Het vuur woedde in een fabriek van platenkoffers op het industrieterrein „De Kronkel" in Bunscho-» ten. waar ook vele gram mofoons en geluidsboxen varen opgeslagen. De bi-and brak om elf uur 's avonds uit, de diefstallen werden gepleegd tijdens het na blussen om ongeveer drie uur 's nachts, toen de commandant en de toe schouwers al verdwenen De dosiers van het onder zoek zijn vorige week overhandigd aan de offi cier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. C. van den Berg. Hij heeft nog geen beslissing genomen over een even tuele vervolging van de betrokkenen, die op de twee personeelsleden na allen afkomstig zijn uit Bunschoten. De drie politiemannen zijn inmid dels elders te werk ge steld. Twee van hen heb ben het bestolen bedrijf een vergoeding aangebo- Dit is de groep Russische joden, die, Tiaar verwacht wordt, spoedig door de Russische autoriteiten in staat van besthuldiging werden gesteld. Het proces tegen enigen van hen, dat morgen zou beginnen, is voorlopig uitgesteld. Boven, van l.n.r.: Anatoly Goldfeld; Lev Nau- movitsj Yagman; Gilya Irlaellcvitsj Butman; Lev Leibovitsj Korenblit en Victor Bogulavski. Beneden, van l.n.r.: David Iserovitsj Chernoglaz;; Htllel Sjur; Solpmon Girsievitsj Dreizner; Vladimtr Osjerovitsj Mogi- Lass al, Samoilovitsj Ka- rninsky. De vrouw heeft later op het politie bureau een vaag signalement van de man kunnen geven. De buren op de galerij hebben niets gehoord van de ruzie. Pas na langdurig gegil van de werkster werd gereageerd. Toen was de onbekende indringer echter reeds uit het flatgebouw verdwenen. Men heeft wel een man uit het gebouw zien komen, die haastig op een brom fiets wegreed. In tegenstelling tot de berichten in enkele ochtendbladen, heeft de Delft se politie gisteren geen brief ontvan gen met een gelijkluidende inhoud als de brief die de Rotterdamse politie ontving, waarin gezegd wordt dat de moordenaar van Ada Lansbergen en de Rotterdamse taxichauffeur Dijks man één en dezelfde figuur is. Het is dus ook niet mogelijk dat de brieven vergeleken zijn. Nog steeds is het volledige opsporings team, dat op 24 november gevormd werd, compleet. In het team zijn rechercheurs opgenomen uit Delft, Rotterdam, Schiedam, Den Haag, Rijs wijk en Leiden. De angst onder de bevolking in de Delftse nieuwbouwwijken is nog steeds groot en heeft door het geval van gisteren een nieuwe impuls ge kregen. Vele vrouwen, durven perti nent alleen thuis te blijven. De Duitse filmster Curd Jürgens en zijn vrouww Simone hebben in Gstaad (Zioitserland) een nieuwe sport ontdekt: rijden met 'n tneeuw- au tootje. ADVERTENTIE Varkensvlees is nu goedkoop! bij de stoofprei of groene kool neem gerust wat meer! Een goed stu»; vlees hoort erbij PubUostre ven de StlctiDng Voorifchtingsbareeu Vlees, Vleeswaren en Vlees conserven Arrestatie in vriesmoordzaak BONN (AP) De politie van Bonn heeft gisteren een man gearresteerd di<- ervan verdacht wordt schuldig te zijn aan de dood van een 18-jarige jongen. Ulrich Nacken, uit Keulen, die aan een boom werd vastgebonden met alleen zijn ondergoed aan en die is doodgevro- Volgens de politie is de verdachte een 22-jarige Zwitser. Ulrich Nacken werd dood aangetroffen op zaterdag, bijna naakt, langs de weg. Hij was eerder met handen en voeten aan een boom vastgebonden. Hij zag kans om zijn handen los te maken maar niet het touw rond zijn enkels. Hij heeft zich met veel moeite 300 meter voortgesleept maar stierf van de kou (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Volgens prof. dr. A. J. Bronkhorst, Neder lands hervormd theoloog en lid van de oecumenische commissie van het Pastoraal Concilie, is het voor dr. A. J. Simonis uitermate moeilijk geworden zjjn benoeming tot bisschop van Rotterdam aan Rome terng te geven. Dc geruchten willen, aldus prof. Bronkhorst gisteravond voor de N.C.R.V.-t.v.. dat dr. Simonis zUn benoeming al in een eerder stadium geweigerd heeft, maar dat het Vaticaan deze weigering niet heeft aanvaard. Als dit waar is dan ligt er kerkrechterlijk een grote plicht van gehoorzaamheid voor dr. Simonis. De nieuwe bisschop kan het aanvaarden van zijn benoeming aldus de hervormde theoloog, vanuit zijn geloofsopvattingei ook als een taak zien, „en dan is het zeer moeilijk om vooi de tegenstand te zwichten". Het zou prof. Bronkhorst niet verwonderen wanneer ook binnenkort het bisdom Roermond een behoudender figuui als bisschop zou krijgen. „Maar Roermond is een stuk be houdender dan Rotterdam", meent de hervormde theoloog. De nieuw benoemde bisschop, die gisteren het overleg met het bestuurscollege van het bisdom Rotterdam begonnen is, zou dit beraad vandaag voortzetten. Vanavond of morgen zal over de resultaten van dit overleg een officiële verklaring verschijnen. Het gaat bij dit overleg, naar in Rotterdam verluidt, vooral om de vraag of het bestuurscollege vicarissen en de econoom zijn functie ook onder de nieuwe bisschop wil uitoefenen. Deze .vraag geldt overigens ook voor de hoofden van dienst van het bisdom; een tiental functionarissen dat zijn taak binnen het organisatorisch apparaat van het bisdom in Rotterdam uitoefent. In Nederland gingen de laatste dagen geruchten, dat kardi naal Alfrink dezer dagen in verband met de bisschopskwestie naar Rome zou gaan. Mgr. J. Damen, rector van het Neder lands pauselijk college in Rome, heeft dit gisteren ontkend. De kardinaal gaat in de tweede helft van januari wel naar Rome maar het bezoek is zeker drie weken geleden al afge sproken, aldus mgr. Damen. „Het heeft niets uitstaande met de recente benoeming van dr. A. J. Simonis". Mgr. Damen zei verder, dat een datum voor het bezoek van kardinaal Alfrink nog niet is vastgesteld. Men verwacht dat hij 18 januari in Rome zal arriveren. Hij wordt vergezeld door de bisschoppen van Haarlem en van Groningen, mgr. Zwartkruis en mgr. Möller.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1