Ramp bij uitgang 13 schokte de gehele wereld „HET WAS OF MENSEN IN DRAAIKOLK TERECHTKWAMEN' affiis Gerrit Wildeboer bekroont opmars in Katerkoers Trieste balans (Van onze correspondent) GLASGOW De hele wereld werd het afgelopen weekeinde opgeschrikt door de grootste ramp in de geschiedenis van het Europese voetbal. Na afloop van de jaarlijkse topper in Glasgow RangersCeltic in het Ibroxstadion begaf plotseling een afscheidingshek het en de hysterische mensenmassa stortte zich voorwaarts. In het tumult, dat daarop volgde, kwamen 66 men sen om het leven en werden 108 men- sen ernstig gewond. Onmiddellijk na het bekendworden van de verschrikke lijke ontwikkeling is in de hele wereld veel medeleven losgekomen. Premier Heath van Engeland heeft in overleg met de Schotse autoriteiten een onder zoek gelast naar de oorzaak van het drama in Glasgow. Koningin Elizabeth heeft de burgemeester van Glasgow per telegram haar deelneming betuigd, onmiddellijk nadat zij van de tragedie hoorde. Glasgow Rangers heeft onmid dellijk afgezien van het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd, aanstaan de woensdag in Valencia. De Spaanse club heeft op zijn beurt gisteren aan geboden op een nader te bepalen datum toch tegen de Rangers te spelen om een fonds te stichten, waaruit de getroffenen geld ontvangen. Sir Donald Liddie, de burgemeester van Glasgow heeft in Schotland al opgeroepen tot het stichten van een dergelijk fonds. Er zou reeds geld zijn gestort. De lijst van ernstige ongelukken bij voetbalwedstrijden is aanzien lijk geworden: in Ibroxpark: een veertigtal doden en 510 gewonden tijdens de wedstrijd Schotland Engeland, doordat enkele trappen instorten. 21 september 1962 in Li breville: de wedstrijd GabonCon go ontaardt in een algemene vecht partij, 9 doden en 30 gewonden. 4 maart 1964: tijdens de wedstrijd SunderlandManchester United bezetten te veel mensen de tribu nes. 2 doden en ongeveer 100 ge wonden. 29 april 1966: in het Hampdenpark te Glasgow, na de finalewedstrijd om de Schotse be ker tussen Celtic en Glasgow Ran gers. hebben vechtpartijen drie do den en veertig gewonden ten ge volge. 17 september 1967: in Kayseri (Turkije) geven relletjes tijdens de wedstrijd KayseriSiwas een trieste balans te zien: 40 doden en 600 gewonden. 25 juni 1969: na een competitiewedstrijd in de Turkse plaats Kirikale raken sup porters slaags, 10 doden en hon derd gewonden. 25 september 1969: 27 personen vonden de dood en talrijke tocschou\vers moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen toen de uitgangen na een wedstrijd in Bukavu (Kongo-Kinshasa) geslo ten bleven en men onder de voet werd gelopen. Daarbij komt nog het gevolg van de kwalificatiewedstrijd voor het we- reldkampioenschapstoernooi in Mexico tussen El Salvador en Hon duras in juni 1969, die uitmondde i in een complete oorlog tussen beide landen De ramp in Ibroxpark heeft Groot- Brittannië erg ontsteld. Gisteravond waren drie van de slachtoffers nog steeds niet geïdentificeerd. Een groot deel van de 80.000 voetbalsupporters, die zaterdagmiddag in Glasgow een nieuwjaarswedstrijd van de Rangers en Celtic bijwoonden, was afkomstig uit alle delen van Schotland en werd pas in de loop van zondag weer thuis verwacht. Deze situatie bemoeilijkte de identificatie van de onbekende slacht offers nog meer. Gistermiddag moesten er nog veertien geïdentificeerd worden, waaronder het stoffelijk overschot van een jongen van 12 jaar. Het werd de ergste ramp uit de ge schiedenis van het Britse voetbal. De meeste doden waren nog geen dertig jaar. Er was slechts één jonge vrouw bij; 53 supporters stierven in het stadion, 13 slachtoffers overleden ter wijl ze naar ziekenhuizen gebracht werden. Meer dan honderd andere per sonen liepen ernstige verwondingen op en worden nog steeds in ziekenhuizen verpleegd. De meeste slachtoffers zijn omgekomen door verstikking; het stoffelijk over- schot van een kleine jongen vertoonde echter vreselijke tekenen van vermin king en een gebroken ruggegraat. De Rangers voetbalclub heeft bekendge maakt dat zij de families van de slacht offers zou steunen. Vele gezinnen in Schotland hebben hun broodwinning en vaak tegelijk nog één of meerdere zonen verloren. Getuigenverklaring Tot de mensen die by de ramp waren behoorde de 36-jarige William Robert son. Hy zei: „Ergens vooraan (by het hek) moet iemand gevallen zyn en toen ging de hele menigte erover heen. Er was absoluut niets tegen te doen. Men zwaaide met de armen, schreeuwde hysterisch, trapte en sloeg met slechts Maar het was of de mensen in een draaikolk terecht waren gekomen. Je zag ze wegzuigen en verdwijnen in het midden. Ikzelf gleed met de rest mee, vraag niet hoe, en toen ik beneden aan de trap was aangeland lag er een dode met het gezicht tegen mij aangeklemd. Toen viel ik flauw. De eveneens 36-jarige Robert Campbell vertelde: „Toen ik beneden vast kwam te zitten lag ik op zeven of acht doden. Eén ervan had ik zien sterven. De politie redde me. Op de een of andere manier slaagde ze erin 200 of 300 mensen boven weg te dringen en te duwen. Als dat niet was gebeurd waren er nog veel meer doden gevallen. De 25-jarige Jim Hynds, die in gezel schap was van de enige vrouw onder de doden, de 19-jarige Margaret Fer guson, verklaarde: „De menigte dreef ons uiteen. Ik brulde haar toe dat ze moest trachten in beweging te blijven. Toen ging ik tegen de grond en het laatste wat ik hoorde was haar ge schreeuw. Ik heb haar niet meer ge- Eén van de gewonden, John Dawson, zei: „Wat een geluk dat ik nog leef. Toen die hekken het begaven werd ik ongeveer twintig meter meegesleurd met drie mensen bovenop me en ten minste drie onder mij". De 37-jarige George Connor, die meehielp aan het reddingswerk, verklaarde: „De meesten zijn gewoon gestikt. Bij de eerste zes heb ik nog geprobeerd kunstmatige ademhaling of mond-op-mondbeade ming toe te passen, maar het gaf alle maal niets meer". En een politieman: „We wilden elkaar net feliciteren om dat er ditmaal niets was gebeurd. Meestal moeten we tientallen arres taties verrichten". Duisternis De sinistere sfeer op het rampterrcin werd in de hand gewerkt door de snel invallende duisternis. Bovendien was het enigszins nevelig. Veel toeschou wers liepen huilend rond, op zoek naar familieleden, vrienden en kennissen. Een geestelyke zei: „Het was meer dan afschuwclyk. De schoenen, sokken en broekspijpen van sommige redders waren besmeurd met en doorweekt van het bloed". door Frank Werkman LOOSDUINEN Reeds in de tweede ronde van de tradi tionele Katerkoers", gisteren op Ockenburgh, dreigde een defecte derailleur voor favoriet Gerrit Wildeboer een spaak in het wiel te steken. Op slag leken zijn kansen op de overwinning tot nul gereduceerd. De Apeldoorner zag zijn toen al ruime voorsprong veranderd in een forse achterstand. Van de eerste plaats zakte Wildeboer naar een uitzichtloze vijfde positie. Cock van der Hulst, de nationale kampioen, Jacques Spetgens en de gebroeders Scheffer hadden van de pech van Wildeboer gebruik ge maakt om van de Apeldoorner weg te lopen. ,,lk moest een heel stuk teruglopen naar mijn soigneur", vertelde Wilde boer later. „Ik kon niet meer schakelen en had dus een nieuwe fiets nodig". voor het wereldkampioenschap. „Er kan altyd een onbekende Spanjaard op duiken, een renner die Iedereen uit de wielen rydt. Maar toch groeit mjjn zelf vertrouwen door elke overwinning. Ik zie het wereldkampioenschap met een gerust hart tegemoet". Indruk Reeds in het begin van de Katerkoerskwamen enige renners ten val. De renner rechts maakt op allesbehalve zachte wijze kennis met de grond. Zijn fiets ligt er wat verloren by. Maar even later zal de coureur weer op zijn tweewieler zitten en de strijd vervolgen of er niets aan de hand is. sterk rijdende Van der Hulst had inmiddels aan de kop van het zo'n Z renners tellende veld genesteld ïrgrootte geleidelijk zijn voor- •ong. Op afstand volgden de Scheffers n Spetgens. Pas vele meters daarachter 3 Wildeboer begonnen aan zijn ach tervolging. Zijn opmars was indruk wekkend. Per ronde liep de Apeldoor- In op zijn concurrenten. Toch zou j mogelijk Van aer Hulst niet hebben ereikt als ook deze niet door pech i zijn getroffen. In de zevende ron- toen Wildeboer hem al, zij het op heiden afstand, belaagde, begaf een van zijn toeclips van zijn pedaal het. „Ik viel meteen terug', vertelde een teleurgestelde Van der Hulst, „doordat ik mijn rechtervoet niet meer goed op de trapper kon houden. Ik moest nog een andere fiets nemen en dat kostte te veel tijd". Afhaken Had Wildeboer met zijn gevaarlijk ste belager „afgerekend"', Jacques Spetgens bleef als een schaduw volgen. Tot het ingaan van de laatste ronde kon Spetgens Wildeboer bijbenen, maar op de lclim aan het begin van de negende ronde moest ook hij afhaken. Wilde boer nam enige meters en bouwde deze voorsprong uit, tot op de eindstreep, vierentwintig seconden. „Ik kon Spet gens op die heuvel nog vrij gemakkelijk lossen. Ik had me er al helemaal op ingesteld hem daar los te rijden. Ik had al het gevoel dat hij me op dat punt niet zou kunnen volgen en op het laat ste rechte stuk lag hij een paar honderd meter achter me". Op ondubbelzinnige wijze heeft Ger rit Wildeboer aangetoond op het ogen blik de sterkste amateurcrosser te zijn. Slechts de afwezigheid van Huub Ha- rings, die verplichtingen had in het buitenland, heeft belet dat Wildeboer op Ockenburgh kon bewijzen dat hij ook sterker is dan de Nederlandse kam pioen bij de beroepsveldrijders. „Je kimt natuurlijk moeilijk zeggen dat ik nu beter ben dan Harings. Maar ik ge loof dat ik in ieder geval niet zwakker Prettiger parkoers had Wildeboer weinig proble men opgeleverd. „Ik vind niet dat dit parkoers zwaarder was dan vorig jaar toen hier het nationale kampioenschap werd gereden. Dit parkoers ligt me wel. Je moet veel wenden en draaien. Dat vind ik een stuk prettiger dan het par koers in Apeldoorn, waar het wereld kampioenschap wordt gehouden. Er is daar een stuk weiland van vierhonderd meter. En daar kan ik niet zo best uit de voeten". De wijze waarop Wildeboer gisteren de hele op Ockenburgh aanwezige natio nale amateurtop overtroefde maakte indruk. De 22-jarige Apeldoorner gaf blijk van een sterke mentaliteit door na de forse achterstand nog formidabel terug te ko men. En de manier waarop hij zijn laat ste concurrent Spetgens loste dwong ook diens bewondering af. „Ik ben heel wat beter gaan rijden dan vorig sei zoen". vertelde de Limburger. „Maar tegen Gerrit valt op het ogenblik heie- mal niet op te boksen. Ik kon hem met geen mogelijkheid houden op die laatste klim. Ik voelde toen al dat ik het niet meer zou redden, hoewel er nog bijna een hele ronde te rijden was. Het tekent wel de klasse van Wildeboer dat hij uit zo'n positie nog terugkomt en dan nog wint ook" Respectabel Met de zegepraal op Ockenburgh schreef Wildeboer zijn tiende overwin ning in dit Crossseizoen bij. Een respec tabel aarital, dat hem voor het nationale kampioenschap tot de grote favoriet stempelt. Ondanks deze successen blijft Wildeboer zeer nuchter. „We zullen wel zien wat het wordt", meent hij. „Ik moet in ieder geval zorgen dat ik bij de internationale,top kom. Dan ben ik", herhaalt hij, „zeer tevreden". 12; Albert Sèheffer (Zeiher (Kampen) eM.2^o!k"°me< vellngen 12 klloi (Markelo) (Wateringen) J- Spijkes. H. Boom makende verminkingen de oorzaak van de moeilijkheden bij de identificatie. Vele jeugdige slachtoffers droegen namelijk geen identiteitsbewijs bij zich; op de oudere personen trof men vaak paspoorten of rijbewijzen aan. De poli tie in Glasgow is de hele nacht gebeld door mensen die ongerust waren over het lot van mannen of zonen, die niet thuiskwamen. Op haar beurt heeft de politie verzocht vermiste familieleden zo spoedig mogelijk op te geven. De ernst van het ongeluk drong niet dadelijk tot iedereen door. Aan de andere zijde van het stadion kwamen de mensen gewoon naar buiten, on kundig van het drama dat zich honderd meter verder had afgespeeld. Onmid dellijk opgeroepen ziekenwagens had den grote moeite bij de plaats des on- heils te komen door het gedrang. Nog spraken de eerste schattingen van zeven doden en een aantal lichtgewon den, tot het duidelijk werd dat zich een ware catastrofe had afgespeeld. Een uur na de wedstrijd gaf de politie een aantal van veertig slachtoffers op. Nog eens een uur later, toen er enige orde in de chaos was gebracht, kon het officiële dodencijfer van 66 worden veelal niet onherkenbaar De ziekenhuizen in de omgeving van het Ibroxparkstadion zorgden inmiddels voor een extra-personeelsbezetting om de karavaan van ambulances met ge wonden het hoofd te kunnen bieden. Het waren er 168, van wie honderd na behandeling huiswaarts konden keren. De rest verblijft nog in zieken huizen. De toestand van vijf gewonden is kritiek, die van 23 anderen ernstig. Bij de 66 slachtoffers bevond zich slechts één vrouw. Bijna de helft waren jongens onder de achttien jaar, onder wie verscheidene 9- tot li-jarigen. Het jongste slachtoffer was de achtjarige uit Canada afkomstige Nigel MacPher- son, die met zijn vader de kerstvakan tie in Schotland doorbracht. De ramp van zaterdagmiddag gebeurde aan het einde van de wedstrijd. Celtic maakte toen pas het eerste doelpunt en een groot deel van de Rangers- supporters, die meenden dat hun club de wedstrijd verloren had, begon weg te stromen uit de oostelijke tribune, waar de Rangerssupporters gewoonlijk post vatten. Enige ogenblikken later steeg uit de achtergebleven toeschou wers een triomfantelijke juichkreet op. De Rangers hadden ook gescoord en de stand gelijkgemaakt. De supporters, die vroegtijdig vertrok ken waren, besloten terug te keren. Als gevolg van deze onverwachte reactie, botsten zij in doorgang no. 13 op de veel grotere golvende en opge wonden massa toeschouwers, die het terrein begon te verlaten. Deze botsing deed metalen leuningen doorbuigen en veroorzaakte een angstwekkende chaos. Ooggetuigen zagen een knaap struike len en vallen. Een enorme massa, die hoofdzakelijk uit jonge mensen bestond, stortte eveneens neer. De slachtoffers trapten elkaar letterlijk dood. (Zie verder derde sportpagina) Voorkomen TYOOR het gehele programma voor U het betaalde voetbal af te gelas ten, heeft de KNVB wellicht een scheve verhouding voorkomen. De belangrijke wedstrijd ADO-PSV bijvoorbeeld zou geen zuiver duel zijn geworden omdat de ploeg die het meeste risico durft te nemen ook de meeste winstkansen heeft. Deze interessante en voor het eerst sinds jaren spannende competitie had der- halve een vertekend beeld kunnen krijgen. Dit heeft de KNVB i komen. UELAAS moest en zou de toto door- gang vinden- Het blijft een on verteerbare zaak dat drie onbekende „wijzen" in het koffiedik kijken. Het meestal geringe aantal winnaars van de hoofdprijzen bewijst dat re sultaten tevoren niet kunnen wor den bepaald. Hardnekkig, ter- wille van de pecunia, blijft de toto een kwestie van gokken, al gebeurt het dan ook door „wijzen". Dan kan men beter ineens een lotto introdu ceren. Dan weet men dat de winst door het werpen van balletjes wordt J"\E Ned. Kath. Gymnastiek Bond, L/ het Kon. Ned. Christelijk Gym nastiek Verbond en de Ned. Cul turele Sport Bond zijn een „belan gengemeenschap" aangegaan. Het KNGV, dat een fusie voorstaat de NKGB daarentegen wenste steeds een federatieve samenwerkingsvorm bleef als eenling over. Wel een eenling die door de NSF wordt erkend en het derhalve op inter nationaal gebied voor het zeggen heeft. Het blijft echter de vraag of de NSF een „belangengemeenschap" met ruim 200.000 leden kan negeren. Intussen is dit natuurlijk niet de oplossing van een probleem dat al vele jaren sleept en nu wellicht nog idem zoveel jaren zal voortduren. Het lijkt dan ook meer op het vor- van een front tegen het KNGV -een poging de turnwereld te dienen. En hard tegen hard heeft nog nimmer tot enig succes geleid.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9