Praag brengt economie onder centrale controle Aardmassa treft hotel: 6 doden SKELET GEVONDEN VAN GEKRUISIGDE Utrechtse hartchirurg in geweer tegen ontslag Overleg lucht- verbinding Suriname- Nederland Drie jongens belemmeren vliegtuig te landen Recordjaar Zuidhollandse maatschappij Zware regens oorzaak Ontvoerders door politie snel gepakt Losgeld teruggevonden Oppositie in India sluit zich aaneen Spijker door enkel Rampzalige droogte in N.-O.-Brazilië Verdere verhoging posttarieven straks onvermijdelijk Jongen door bevriezing vermoord PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 4 JANUARI 1971 Wijzigingen in kabinet PRAAG (AFP—DPA) De wijzigin gen die gisteren in de regeringen van Tsjechië en Slowakije en in die van de federatie zijn aangebracht hebhen voor namelijk ten doel de Tsjecho-Slowaakse economie weer onder een sterke centra" le controle te brengen. Met het oog hierop was vorige maand al de federale grondwet veranderd. Zoals gemeld benoemde president Svoboda gisteren twee nieuwe plaatsver vangende premiers en vier nieuwe mi nisters in de federale regering. Daarbij promoveerde Drahomir Kolder, een ver tegenwoordiger van de harde dogmati sche vleugel in de communistische par tij, tot de rang van federaal minister. Voordien was hij voorzitter van het oomité voor volkscontrole. De balans van de regeringswijzigin gen laat zien dat vier nationale minis ters namelijk de Tsjechische en de Slo waakse ministers voor vervoer en van PTT hun zaken hebben moeten overdra gen aan federale departementen. De federale commissies voor de prijzen en de techniek zijn gewijzigd in ministe ries, terwijl de Tsjechische en Slowaak se ministeries voor het plan de status van commissie hebben gekregen. De fe derale commissie voor de industrie baarde twee ministeries: een voor Brandstof en Energie en een voor de Staalindustrie en Machinebouw. De nieuwe plaatsvervangers van premier De Surinaamse minister van Finan ciën Radhahisum wees er bij zijn aankomst op Schiphol op, dat hij voor overleg voor een algemene regeling naar Nederland is gekomen. SCHIPHOL (ANP) De Surinaamse ministers H. S Radhakishun (Financiën, tevens vice-premier) en J. Rens (Handel en Industrie) zijn zaterdagavond uit Paramaribo in Nederland gearriveerd. De komende week sullen zij met minis ter Bakker besprekingen voeren over de ontstane moeilijkheden bij de uit voering van het luchtvaartakkoord tus sen Suriname en Nederland. Zoals bekend is de SLM onlangs ver gunning geweigerd met toestellen van Transavia vluchten uit te voeren tussen Nederland en de West. Op Schiphol verklaarde minister Rad- hakishu dat hij beslist niet over de zaak Transavia of de zaak SLM-KLM kwam praten, maar een algemene rege ling hoopt te kunnen treffen inzake het luchtverkeer tussen belde landen. Compromis over supersonisch vliegtuig in VS WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse Senaat heeft zaterdag ingestemd met het beschikbaar stellen van over heidsgeld voor de ontwikkeling van het Amerikaanse supersonische vliegtuig „SST" tot 31 maart. Tijdens de volgende zitting zal beslo ten worden of de bouw van het vlieg tuig na die datum voortgezet mag wor den. 20 jaar. Een besluit over het su personische vliegtuig werd tot dusver geblokeerd door een „filibuster", een marathondebat door de SST-tegenstan- ders, onder aanvoering van de demo craat William Proxmire. Lubomir Strougal zijn Jindrich Zahred- nik, tot dusver leider van het bureau voor industriële zaken in de centrale regering, en Jan Gregor, die zijn porte feuille van industrie in de regering van Slowakije aan Alojz Kusalik heeft overgedragen. Het hoofd van het opge heven Slowaakse ministerie van Ver keer, Stefan Sutka, kreeg het nieuwe ministerie van Verkeer in de centrale regering. Nieuw in de federale regering zijn, behalve Drahomir Kolder, Jaromir Matuska als minister voor Brandstof en Energie en Josef Simon als minister voor Staalindustrie en Machinebouw. De laatste was tot dusver minister voor de Industrie in de Tsjechische regering. ROTTERDAM (ANP) Drie jongens van zeven jaar hebben gistermiddag ervoor gezorgd, dat een vliegtuig van de Lufthansa op de luchthaven Zestien hoven bij Rotterdam een eerste poging tot landen niet kon uitvoeren. Het drie tal was op de landingsbaan aan het spelen toen de gezagvoerder om 15.31 uur zijh toestel, dat uit Bremen afkom stig was, aan de grond wilde zetten. Op het laatste ogenblik ontdekte de brandweer van het vliegveld de drie spelende kinderen. De piloot trok na een waarschuwing door de verkeersto ren het toestel weer omhoog en bleef ongeveer vijf minuten boven de luchtha ven cirkelen, alvorens een tweede po ging tot landing te beginnen. Het perso neel van de luchthaven had inmiddels de jongens van de baan verwijderd, zodat het vliegtuig met 42 passagiers aan boord, om 15.37 uur veilig aan de grond kon komen. De jongens zijn voor verhoor aange houden en later naar huis gestuurd. Sr DEN HAAG (ANP) Het afgelopen jaar was een topjaar voor de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. De reddingboten van deze maatschappij, gestationeerd van Ter Heijde tot de Belgische-grens, voeren 72 keer uit voor redding of hulpverle ning. Bij 40 van deze tochten werden 174 personen behouden aan wal gebracht. Elk van deze getallen is een naoorlogs record. De Franse marxist Regis Debray, die onlangs door Bolivia is vrijgelaten, is op nieuwjaarsdag voor het eerst in het openbaar verschenen: hij woonde met zijn vrouw, Elizabeth Burgos, de twaalfde herdenking van de revolutie op Cuba bij. CASTELLAMARE (AP) Op een berg aan de Baai van Napels is zaterdag een enorme massa grond, modder en steen gaan schuiven om tenslotte neer te stor ten op een hotel een huis ernaast en een Er zijn zes mensen gedood en zestien gewond. Op hét ogenblik van de ramp was er juist een huwelijksreceptie aan de Men weet nog niet of zich in de auto's die rijdend of geparkeerd staand, wer den bedolven mensen aanwezig waren. De aardverschuiving was het recht streekse gevolg van hevige regenval van een dag en een nacht. Het hotel La Selva, dat aan de voet van de berg Pendolo stond waar de modder en de stenen vandaan kwamen, had 60 kamers, was gebouwd in de vorm van een Zwitsers chalet telde vier ver diepingen en was in de afgelopen zomer in gebruik genomen. Het achterste gedeelte is voor een groot deel bedolven en ingestort. Men heeft het leger gevraagd met bulldozers te komen helpen het puin en de modder Nederlander in Oostenrijk gekidnapt WENEN (APA) De Oostenrijkse politie heeft gisteren te Melk in Oosten rijk de zaterdag ontvoerde Nederlander Hans Michael Bensdorp. zoon van de directeur van de gelijknamige chocolade fabriek, uit de handen van zijn ontvoer ders weten te bevrijden. De politie hield na een grote opspo ringsactie in Melk een auto aan waarin de 25-jarige Hans Bensdorp en zijn twee ontvoerders, de 30-jarige Oostenrijkse hulparbeider Adalbert Bilek en de 29- jarige Duitse Peter Doerschl, zaten. Bij deze gelegenheid kon tevens de hand worden gelegd op vrijwel het gehele los geld 250.000 schilling (bijna 36.000 gulden) dat de directeur van Bens dorp had betaald. Hans Bensdorp die theologie studeert, werd ontvoerd toen hij met de auto van zijn vader naar een kerkdienst was ge weest. Hij werd door beide mannen vastgegrepen nadat hij uit de wagen was gestapt en naar de villa van zijn ouders wilde lopen. Zaterdagavond gaven zijn ontvoerders hem opdracht zijn vader op te bellen. Hij zei toen tegen zijn vader dat de beide mannen hem met pistolen in de hand gedwongen hadden mee te gaan. Een kwartier na dit gesprek belde een van de ontvoerders de directeur van de Bensdorpfabrieken op en eiste in het Engels 250.000 schilling losgeld Hij dreigde voorts Hans dood te zullen schieten als de politie zou worden inge schakeld. De heer Bensdorp sr. kon gistermorgen de ontvoerder die weer had opgebeld. meedelen dat hij de gevraagde som, on danks het feit dat de banken gesloten waren, kon verstrekken. Ondanks het dreigement heeft de heer Bensdorp sr., die directeur is van de Bensdorpfabriek in Oostenrijk, de poli tie toch ingeschakeld. (Van onze correspondent) CALCUTTA In India hebben drie oppositiepartijen zich in een front vere nigd tegen de partij van premier Gand hi voor de parlementsverkiezingen in februari. Vorige week werd het Indiase parlement op advies van mevrouw Gandhi ontbonden, een jaar voor de officiële zittingstermijn ervan verstre- Het nieuwe front heefts slechts een zeer beperkt doel: zich in de verkiezin gen van februari handhaven. Eerder vorig jaar verlieten zij namelijk het idee om als een partij de volgende verkiezingen in te gaan. Ook in de komende verkiezingsstrijd zullen de drie partijen onder hun verschillende namen en symbolen blijven opereren. Wel zullen zij gezamenlijk een kandi daat naar voren schuiven. Men ver wacht in India overigens niet dat de drie partijen er zetels bij zullen win- te verwijderen. Vooral het wegwerken van de modder is een bijzonder moeilijke taak. Het aangrenzende huis dat ook werd getroffen, een zomervilla, bleek leeg te zijn op het ogenblik dat de aard verschuiving over een breedte van een meter of honderd kwam aangedaverd. Turk overleden na pensionbrand ROTTERDAM (ANP) Een van de vier Turkse arbeiders uit het op 1 januari afgebrande kamerverhuurbe drijf in Rotterdam is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Het was de 29-jarige Yarcamber die samen met drie landgenoten tijdens de brand uit het raam op de tweede verdieping sprong. Zij werden daarbij ernstig ge- JERUZALEM (AP) Israëlische ge leerden hebben het skelet gevonden van een man die ongeveer tweedui zend jaar geleden is gekruisigd. Dit is de eerste maal, dat cr tastbare be wijzen zijn gevonden van een krui siging. Er werd een dertig centime ter lange spijker gevonden die door de enkel van het slachtoffer was geslagen, aldus de anthropologist Nico Haas. Volgens de deskundige Yosef Naveh is de naam, Yehochanan op de ste nen doodskist van het slachtoffer ge vonden. Dit wijst er op dat hij een jood is geweest. Er zijn vier andere doodskisten gevonden met die van Yehochanan in een grot in noordoos- telijk Jeruzalem. Maar voor deze slachtoffers kon geen doodsoorzaak worden vastgesteld. „Het leek een familiegraf", aldus dr. Naveh. „Het woord sjalom was op enkele kisten gegraveerd." De spijker is in de enkel van Yeho chanan blijven zitten, omdat hij sterk gebogen was en daardoor niet kon worden verwijderd, aldus dr. Haas, die daaraan toevoegde dat de familie van de terechtgestelde altijd de spijkers verwijderde na de dood van het slachtoffer. Er zijn geen aanwijzingen gevonden waarom de Romeinen, de toenmalige bezetters van het Heilig Land, Yehochanan hebben gekruisigd. De doodskisten zijn tweeëneenhalf jaar geleden gevonden maar de be studering van de beenderen is pas onlangs voltooid, aldus dr. Haas. In Italië zijn wel beenderen opgegraven met spijkergaten in polsen en enkels maar daarbij zijn nooit spijkers ge vonden, aldus de Israëlische geleer de. RIO DE JANEIRO (AP) Drie men sen zijn gedood en drie ernstig gewond geraakt tijdens een gevecht tussen de politie en landarbeiders in het noord oosten van Brazilië, zo meldt het pers bureau AJB. Het was de tweede schietpartij waar bij doden zijn gevallen in de afgelopen twee dagen. Het gebied is getroffen door een ernstige droogteperiode die al bijna een jaar duurt. Eigenaars van plantages zijn geruïneerd. Zij hebben honderdduizenden arbeiders ontsla- Mendoza wordt berecht MANILA (Reuter) Een Filippijnse rechtbank heeft bepaald dat de Bolivi aanse schilder Benjamin Mendoza y Amor terecht moet staan wegens een aanslag op de paus, ondanks de bewe ring dat hij ontoerekenbaar zou iijn. De rechter heeft dit besluit genomen met voorbijgaan van het rapport dat drie psychiaters hebben opgesteld nadat zij op 14 december daartoe van de recht bank opdracht hadden gekregen. Men doza verscheen op 4 december voor de eerste maal voor de rechter en ver klaarde onschuldig te zijn. André v. d. Louw Kamerlid DEN HAAG De vice-voorzitter van de PvdA, André van der Louw zal deze maand lid van de Tweede Kamer wor den. Hij neemt de plaats in van de heer Berg, die directeur van de Ver. van Ned. Gemeenten is geworden. De heer Van der Louw is ook de belangrijkste kandidaat voor het voor zitterschap van de PvdA, dat nu nog door ir. Vondeling wordt vervuld. De groep Nieuw Links waarin Van der Louw een der hoofdfiguren is, heeft zich in het verleden altijd tegen de combinatie van partijvoorzitterschap en Kamerlidmaatschap gekeerd. DIRECTEUR-GENERAAL PTT: Verlies posterijen zal dit jaar weer groter zijn (Van verslaggevers) DEN HAAG „Het zal onvermijdelijk zijn drastische verhogingen van de post tarieven onder ogen te zien". Dit zei vandaag de directeur-generaal van de P.T.T., de heer H. Reinoud, in zijn nieuw jaarsrede. Hij constateerde dat het ver lies van de posterijen in 1970 wordt geschat op 120 miljoen gulden, terwijl dat verlies in 1969 nog maar 38 miljoen was. In 1971 zal het verlies nog weer groter zijn, omdat de tariefsverhogingen niet zullen opwegen tegui de te ver wachten loon- en kostenstijgingen. De door sommigen verwachte loonexplosie na 1 juli zal deze situatie nog ver- ernstigen. De Postcheque- en Girodienst (PCGD) kon zich volgens de heer Reinoud goed handhaven, dank zij de toeneming van de saldi en de doorwerking van de stijging van de rentevoet. Hoewel sinds 1 augustus 1970 de rentevergoeding aan rekeninghouders werd ingevoerd, het geen de PCGD tot 31 december 12 mil joen gulden kosttte, steeg de winst van de giro met 6 miljoen tot 27 miljoen in 1970. De wachtlijst voor telefoonaansluitin gen is sinds eind 1969 opgelopen van 119.000 tot 132.000. De vraag naar tele foonaansluitingen nam met 25 procent toe tot 413.000, terwijl de produktie met 20 p.ocent steeg tot 352 aansluitingen. Dit jaar zal de P.T.T. weer een aantal bijzondere postzegels uitgeven. Zo ver In Haarlem werd zaterdag „gasalarm" geslagen. Er zat een gat ii ontploffingen te voorkomen, werd de buurtbewoners geadviseerd i LPG-gastank met tweeduizend liter gas. Om en deuren gesloten te houden en geen vuur te (Van verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse hoogleraar in hart- en vaatziek ten, prof. dr. J. VViebcrdink, heeft in een open brief gereageerd op het besluit van de curatoren van de Utrechtse Universiteit de minister te verzoeken hem van zjjn taak te ontheffen. Dit naar aanleiding van een conflict over de doelmatigheid van de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het Acade misch Ziekenhuis. meent dat het ontslag van prof. Wieberdink nodig is op grond van artikel 99 van het rijksambtenaren reglement de onverenigbaarheid van karakters. Gezien de goede verhoudingen in het instituut moet dit, aldus prof. Wieberdink, wel betrekking hebben op de verhoudingen in het Academisch Ziekenhuis. Hij wijst erop dat door zijn ontslag een behandelingsmogelijk heid voor hartpatiënten verloren gaat. Uit ogpunt van volks gezondheid acht hij dat een ernstige zaak. schijnt ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prins Bernhard op 29 juni een bijzondere serie van vier. Op één ervan staat de beeltenis van de prins, de andere betreffen het World Life Fund, het Prins Bernhardfonds en de Stichting Behoud Boroboedoer. Verder zullen naast zomer-, kinder- en Europazegels nog bijzondere zegels worden uitgegeven ter gelegenheid van de volkstelling en de definitieve afsluiting van het Haringvliet. BONN (AP) De politie van Bonn heeft meegedeeld dat zij het stoffelijk overschot heeft gevonden van een acht tienjarige jongen die tot op zijn onder broek na was uitgekleed, aan een boom was gebonden en achtergelaten om dood te vriezen. Het slachtoffer Ulrich Nacken, een elektricien uit Keulen die vrijdagavond, voor het laatst in Keulen is gezien. Zaterdagochtend vonden automobilisten het bevroren lijkn in de sneeuw op weg bij Bonn. De jongen had alleen zijn onderbroek aan. Hij was in een temperatuur van vijftien graden onder nul aan een boom gebonden. Hij is er nog in geslaagd zijn handen vrij te krijgen, maar kon de touwen die zijn voeten bij elkaar hielden niet los krij gen. Hij heeft zich over een afstand van 300 meter naar een weg gesleept waar hij is doodgevroren. Vragen over echtscheiding in Italië ROME In Italië heeft reeds de eerste scheidingsprocedure volgens de onlangs aangenomen wet op de echtscheiding tot vragen in het parlement geleid. Het christen-democratische Kamerlid Castelli vroeg de minister van Justitie hoe het mogelijk was dat deze procedure slechts zeven dagen in beslag heeft genomen. In Italië wordt het vonnis van een burgerrechterlijke procedure gemiddeld niet eerder dan drie jaar nadat de zaak begonnen is, uitgesproken. Soms laat het vonnis zelfs acht jaar op zich wach ten. Het echtpaar dat vorige week door de rechtbank in Modena een vergunning tot scheiding kreeg, leefde reeds zes jaar van elkaar gescheiden. Castelli zei in de Kamer dat het geval te Moderna gevolgd zou kunnen worden door ge lijksoortige handelwijzen van andere rechters. Vliegrampen eisen 48 doden TRIPOLI-MADRID (DPA) Er zijn geen overlevenden van de twee vlieg tuigongelukken die zich het afgelopen weekeinde in het westelijk Middelland se Zeegebied hebben voorgegaan. Het totaalaantal slachtoffers bedraagt dan ook 48. Zaterdagmorgen stortte een „Cornet" van de Egyptische luchtvaartmaat schappij „United Arab Airlines" in de woestijn ten westen van Tripoli enige minuten voordat het toestel landen op het vliegveld van de Libische hoofdstad. Er bevonden zich acht passa giers en negen bemanningsleden aar boord, die allen omkwamen. In het zeegbied tussen Algerije en df Spaanse Baleareneilanden zoeken Spaanse, Algerijnse en Franse vliegtui gen nog steeds naar een spoor van het tweemotorige chartertoestel van 't type Nord-262, dat sinds oudejaarsavond wordt vermist. Het toestel met 31 per sonen aan boord, onder wie spelers en begeleiders van het Algerijnse voetbal elftal „Adal", was op weg van Algerije naar Menorca.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6