Diocesane Pastorale Raad tegen benoeming ONDANKS ENKELE PLEIDOOIEN VOOR DR. A. J. SIMONIS MAANDAG 4 JANUARI 1971 r verslaggevers) DELFT De benoeming van kapelaan dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam beeft naast veel sympathiekbetuigingen van gelovigen veel protest en teleurstelling los geslagen binnen de organisatorische gelede ren van bet bisdom Rotterdam. In een spoed vergadering kwam zaterdagmiddag in de Adelberthof te Delft de voltallige Diocesane Pastorale Raad bijeen om zich te beraden over de mogelijke stappen, die men nog zou kannen ondernemen om de benoeming onge daan te maken. De publieke belangstelling voor deze bijeenkomst was zo opvallend groot dat de vergadering in de kerk gehou den moest worden. Voor- en tegenstanders saten als broeders naast elkaar en vormden een zeer aandachtig gehoor. Talloze malen betuigden zij aan sprekers van hun eigen opvattingen hun instemming met applaus. Aan het begin van de bijeenkomst legde de voorzitter van de Diocesane Raad, studen tenpastor J. van Well een uitvoerige verkla ring af, waarbij hij zijn teleurstelling over de gang van zaken niet onder stoelen of banken stak. Niet alleen is men teleurge steld over het negeren van het met zo veel zorg voorbereide advies voor een nieuwe bisschopskandiaat, maar meer nog door de positie die de pronuntius Angelo Felici heeft ingenomen, door Rome objectieve in formatie te onthouden. „Het is onze stellige overtuiging dat de pronuntius een niet on belangrijke rol heeft gespeeld. Hoewel hij met klem heeft verzocht geheimhouding te betrachten met betrekking tot de namen van de kandidaten heeft hij nu zelf de regels der discretie verbroken door bekend te maken dat kapelaan Simonis als tweede op een lijst van kandidaten heeft gestaan." Daaraan heeft de nuntiatuur de conclusie verbonden als zou de D.P.R. met de namen van de kandidaten hebben gemanipu- Omdat cfe nuntiatuur de geheimhouding heeft doorbroken achtte de voorzitter van de D.P.R. het wenselijk nu ook volledige open heid van zaken te geven en schilderde in korte trekken de gang van zaken rond het vaststellen van de kandidatenlijst. Dat ging als volgt: gelovigen, priesters en leden van de dekenale raden en religieuze beraden werden in de gelegenheid gesteld namen van personen te noemen die men geschikt achtte voor het bisschopsambt. Uit de grote lijst van namen die ontstond werd een groslijst samengesteld, van de vijftien kandidaten die de meeste stemmen op zich hadden verenigd: 85 procent van de stem men was uitgebracht op 14 gematigd pro gressieve kandidaten en 15 procent op kape laan Simonis als behoudend kandidaat. Het kader van het bisdom, te weten de dekensvergadering, de hoofden van de dienst, en de Rotterdamse priesters, die verbonden zijn aan de kantholieke theologische hoge school te Amsterdam, heeft bij stemming de rangorde naar geschiktheid bepaald. Er ont stonden drie lijsten, elk van acht namen. Op elk van deze lijsten werd de naam van kapelaan Simonis als achtste geplaatst. Daarna heeft de Diocesane Pastorale Raad uit de acht namen er vijf gekozen en voorgedragen aan het kapittel. Op deze voordracht kwam de naam van kapelaan Simonis niet voor." Het is voor de Diocesane Pastorale Raad duidelijk dat de pronuntius Rome een goede informatie heeft onthouden en op de benoe ming van kapèlaan Simonis zal hebben aan gedrongen om daarmee een wig te drijven binnen het Nederlandse episcopaat, en de door het episcopaat tot nu toe gevolgde beleidslijn te doorbreken. En vervolgens de democratische tendens af te breken die, dank zij het beleid van de Nederlandse bisschoppen binnen de kerkprovincie tot ontwikkeling is kunnen komen". Na de uitvoerige verklaring van het dage lijks bestuur hebben de verschillende secties van de D.P.R. zich beraden en daarna de standpunten kenbaar gemaakt. Koerscorrectie? Namens de sectie Delft, deelde i van Gennip-Horsten mee dat de Diocesane Pastorale Raad zo lang mogelijk zou moeten blijven functioneren en vroeg daarmee te vens aan het dagelijks bestuur om aan te blijven, zolang er kansen aanwezig waren nog iets aan de gegeven situatie te doen. Het bestuur is daar naderhand mee akkoord gegaan. Over de benoeming van kapelaan Simonis tot bisschop waren zij ongerust, "omdat zij hem te veel kende als een expo nent van een bepaalde groep. Zijn benoe ming kon haar inziens zeker geen bijdrage zijn aan de pluriformiteit van de Kerk. Wel kon zij namens de sectie Delft meedelen, dat er binnen de Nederlandse kerkprovincie wellicht behoefte bestaat aan een bepaalde koerscorrectie, maar zeker niet aan een koerswijziging. Namens de meerderheid van de sectie Den Haag, sprak de heer H. A. van der Boo- gaardt zijn bezorgdheid uit over de benoe ming. „Rome is voorbijgegaan aan de me ning van zeker 80.000 gelovigen. Daar komt nog bij dat kapelaan Sinionis zich niet herkent in het „profiel van een bisschop" zoals dat „getekend" is naar aanleiding van de in het diocees gehouden enquête. In „het profiel van een bisschop" stond onder meer: „de bisschop moet iemand zijn, die goed kan luisteren naar een ander: wat leeft er bij hem, wat is er bij hem gaande. Hij moet een man zijn die open staat voor andere opvattingen, die zich kan laten ge zeggen. Hij moet ook zelf zijn eigen gezicht laten zien, een standpunt durven innemen en dat durven vertolken, maar zonder de anderen te overheersen, zonder hen te bin den aan zijn eigen zienswijze. Niet een man die geloof „aanpraat", die een „boodschap" oplegt, maar die de gelovigen stimuleert die boodschap zelf te vinden Hij dient midden in de zich vernieuwende Kerk te staan, met gevoel voor traditie, zeker, vooral in gedurfd vertrouwen op de toekomstHij dient volgens goed democratische spelregels te Volgens de sectie Den Haag is de aanpassing van de Kerk ernstig in gevaar gebracht door de benoeming van kapelaan Simonis en is er door Rome onnodige onrust in de Nederlandse Kerk gebracht. Namens een kleine minderheid van de sectie Den Haag liet mr. A. J. Fontein weten dat men nu eenmaal voor een voldongen feit staat, ook al had men dat graag anders gezien. Hij van zijn kant had de bereidheid samen te werken met de nieuwe bisschop en had de hoop dat dat in gezamenlijk beleid De sectie Leiden van de D.P.R. is voorne mens alles in het werk te stellen de benoe ming van dr. Simonis ongedaan te maken. Mej. E. T. M. A. Klompé deed het voorstel om alle Diocesane Pastorale Raden in Ne derland te verzoeken hun bisschop te advi seren niet tot wijding van kapelaan Simonis over te gaan. Zij overwoog bovendien de mogelijkheid de mening van de diocesanen over de benoeming te peilen. De sectie Rotterdam, vertegenwoordigd door pater C. A. Meyers, was teleurgesteld dat de beide vicarissen, die naar hij meedeelde boven aan de kandidatenlijst voor het nieu we bisschopsambt stonden, door de thans voor hen liggende benoeming in een moeilij ke positie waren geraakt. Het bevreemdde hem dat de pronuntius, die zich aanvankelijk akkoord had verklaard met de gevolgde procedure, thans het ge rucht liet verspreiden dat de D.P.R. zich aan stemvervalsing had schuldig gemaakt. Ook de sectie Rotterdam was er alles aan gele gen om kapelaan Simonis te bewegen zijn benoeming niet te aanvaarden. Aangewezen man De plaatsvervanger van kapelaan Simonis in de D.P.R., de heer ir. H. Heukensfeldt Jan- jpijn zeer veel mensen die reëel zoeken naai de D.P.R de heer ir. H. Heukensfeldt Jan sen, schilderde in korte trekken de crisissi tuatie in de Kerk van dit moment, waar men de noodzaak van gebed niet meer inziet en waar het woord van Rome bij voorbaat een slechte ontvangst krijgt. Hij legde er de nadruk op dat men moest beseffen dat de last voor kapelaan Simonis haast ondraag lijk zal zijn. Doordat hij een man van gebed is, een integer mens en een goed priester, zal hij zijn taak aan kunnen. Hij was er verder van overtuigd, dat de paus de ont wikkelingen in Nederland op de voet heeft gevolgd en dat hij daarom de aangewezen man is die het beste in staat is de belangen van het bisdom Rotterdam te behartigen. „U noemt de benoeming een machtsgreep van Rome. Dat is het ook wel, maar legi tiem. Wie uwer bewijst dat de paus ongelijk heeft. Laten we de nieuwe bisschop steunen en ons rond hem scharen", aldus ir. Heu kensfeldt Jansen. Kapelaan J. P. M. Zuidgeest uit Rotterdam herinnerde de aanwezigen eraan dat de benoeming van kapelaan Simonis zeer veel mensen in gewetensnood heeft gebracht. Er zijn zeer veel mensen die reëel zoeken naar nieuwe wegen. Door de opmerking van ka pelaan Simonis om van pratende Kerk nu eindelijk maar eens een biddende Kerk te maken, zien zij de dialoog afgesloten. Middels een handtekeningenactie tijdens de eerste onderbreking van de vergadering heeft het aanwezige publiek een poging ondernomen ook de gelegenheid te krijgen enkele opmerkingen te maken. Met het be stuur van de D.P.R. werd overeengekomen dat maximaal een kwartier kon worden gebruikt door de belangstellenden. Hetze Nog voordat daartoe de gelegenheid was gegeven richtte de heer S. v. d. Valk, voorzitter van Katholiek Westland, zich op en riep verontwaardigd uit dat alles wat er gebeurde een hetze was tegen Rome. Alle sprekers gebruikten naar zijn mening bewe ringen die bol stonden van linksgerichte en anti-Rome-gerichte activiteiten. Mr. A. J. Fontein uit Den Haag vroeg zich in tweede instantie af, of D.P.R. wel besefte waar ze mee bezig was. „Door te verwerpen dat dr. Simonis bisschop wordt, werkt u er aan mee, dat de Kerk van Rotterdam kapot gaat!", waarop drs. P. G. J. van der Geest uit Leiden antwoordde dat het aanvaarden van Simonis als bisschop de situatie in het bisdom er niet beter op zou maken. Zijn inziens zullen de kerken in het bisdom nog leger worden, de priesters zullen van de als zeer rechtzinnig en rechtlijnig bekendstaan de kapelaan geen wegen krijgen aangebo den om nieuwe mogelijkheden te onderzoe ken. „Uiteindelijk is het ook zo dat de ronddolende Kerk harder om een herder verlegen zit dan de gevestigde Kerk", aldus drs. Van der Geest. De deken van Delft, J. G. Sul, herhaalde de verklaring die de dekens al eerder hadden afgelegd en voegde daar aan toe, dat die verklaring zonder emotionaliteit is afgelegd, door mensen die alleen maar dienstbaar willen zijn aan de geloofsgemeenschap. Nadat een aantal brieven en telegrammen waren voorgelezen, waarin de benoeming verheugend werd genoemd en anderzijds weer werd betreurd, kreeg de politieke tri bune de gelegenheid iets in het midden te brengen. Een huisvader uit Rotterdam verklaarde on omwonden: „Rome heeft gesproken door Si monis te benoemen. Daar ben ik blij mee". De heer Loos uit Aarlandetveen noemde de benoeming geen reden tot verontrusting, tenzij het bestuurscollege blijft volharden in de houding om Simonis niet te accepteren. Nadat nog verschillende voor- en tegenstan ders van de benoeming van kapelaan Simo nis tot bisschop van Rotterdam de gelegen heid hadden gekregen hun mening kenbaar te maken, besloot de Diocesane Pastorale Raad de vergadering met het in stemming brengen van de bestuursvoorstellen. Stemming Van de 25 leden stelden zich 22 achter de eerste verklaring van het dagelijks bestuur; 21 leden stelden zich achter de lange, tij dens de vergadering uitgesproken verklaring van het bestuur en 21 van de 25 leden delegeerden aan het dagelijks béstuur de taak om alles in het werk te stellen de benoeming van dr. A. J. Simonis ongedaan te maken. Bisschop Simonis (1) Moet dat nu; al dat rumoer rond de nieuwe bisschopsbenoeming? Maakt de Katholieke Kerk zich hiermee niet be lachelijk? Zijn er geen belangrijker pro blemen voor de christenen van vandaag? Deze geluiden kon men de laatste dagen vaak horen. Het is inderdaad een trieste zaak. Maar men zou zich vergissen met de bewering, dat het geen principiële zaak zou zijn. Het gaat juist om nieuw en bezielend functioneren va Kerk vanuit de geest van het Vaticaanse concilie. Ik wil dat in een paar korte* lijnen aantonen. We moeten eerst nagaan, wat het Vati caans concilie over het bisschopsambt heeft verwoord. Theologen als Karl Rah- ner (Handboek der Pastoraaltheologie, 1966), Hans Küng („De Kerk", 1967) en prof. Schillebeeckx (artikelen in Tijd schrift voor Theologie) hebben dit verder uitgediept. Een van de eerste punten, die ons hierbij opvalt,, is dat een bisschop in het spanningsveld staat tussen zijn verantwoordelijkheid voor de wereld kerk en voor de plaatselijke kerk. Hij is Ud van het wereldbisschopscollege, dat de opvolger is van het apostelcollege. Maar hij is tevens bestuurder van een bisdom. Welnu, Rahner en Küng hebben heel sterk aangetoond, dat bij de vraag naar de plaats van de bisschop het eigen bis dom het uitgangspunt moet zijn. Daarbij sluiten zij zich aan bij de constitutie over de Kerk, die door het Vaticaans concilie i« uitgegeven. Een bisdom is een deel van de Kerk. Maar niet zomaar 'n deel. Een bisdom moet als het ware op zijn eigen wijze een spiegel zijn van de We reldkerk. Of anders gezegd: de grote wereldkerk is verwezenlijkt in het bis dom. Een bisdom is een kleine wereld kerk. Daarom heeft een bisdom ook een grote mate van eigen zelfstandigheid. Binnen deze plaatselijke kerk is de bis schop de herder. Vanuit de eerste eeu- van het christendom laat Küng met grote overtuiging zien, hoe de plaatselijke bisschop inderdaad vanuit zijn bisdom >pen moet worden. Als plaatselijke bisschop wordt hij opgenomen in het bis- sohopecollege van de Wereldkerk (aldus het Vaticaans concilie). Rahner legt er nog de nadruk op, dat een bisdom op „zijn eigen wijze' de totale Kerk vertegenwoordigt. I«ier bisdom heeft zijn eigen kleur en eigen mentali teit. Dat is ook een gevolg van de zekere mate van eigen zelfstandigheid. Schillebeeckx heeft herhaaldelijk be toogd, dat deze plaatselijke kleur moet harmoniëren met andere plaatselijke kleuren. Deze harmonie moet een voort durende zorg van het bisschopscollege m de totale Kerk zijn. Vanuit deze gegevens moeten we een concrete bisschop bezien iemand met zorg voor de harmonie, maar evenzeer 'oiledig representant van zijn eigen bis- Tegen deze achtergrond kunnen we de volgende kanttekening maken bij de benoeming v>an dr. Simonis De verbondenheid met het eigen bis dom is m deze benoeming nauwelijks erkend: de inspraak van de gelovigen blijkt een wassen neus geweest te zijn; zeer veel broeders in het priesterambt distantiëren zich van deze benoeming; dr. Simonis zelf verklaart voor de pers zich niet te herkennen in het profiel, dat 80 000 gelovigen ais wens voor een nieuwe bisschop getekend hebben. Zijn opvattingen, die hij voor de pers uitsprak t.a.v. „Humanae Vitae", het verplichte celibaat, en de verklaring hierover van de zeven andere, Nederlandse bisschop pen, hebben hem nu reeds van grote groepen in het bisdom (en daarbuiten) vervreemd. De verbondenheid met de Wereldkerk ligt bij hem echter in goede handen. Daarom ook waren verschillen- nensen over zijn benoeming ver heugd. Want dit aspect van het kerkelijk leven dreigt wel eens in het gedrang te komen. Maar men kan zich terecht af vragen, hoe deze wereldverbondenheid de praktijk voor hem te realiseren valt, nu hij zichzelf zo geïsoleerd opge steld heeft en de benoemingsprocedure bijna geen voet in eigen grond van het bisdom heeft. Als we het geheel overzien, moeten we dus zeggen, dat er verschil lende theologische bedenkingen tegen deze benoeming zijn. De ontstane spanning rond dr. Simonis is dan ook op de aller eerste plaats niet van persoonlijke, maar van van zake lijke en principiële aard. Het gaat inder daad om een nieuw en bezield functio- i van de plaatselijke Kerk. Vandaar dat het protest tegen deze benoeming ook helemaal ligt in de geest van de eerder vermelde Constitutie over de Kerk, die in no. 27 stelt: „Naar de mate de kennis, de bevoegdheid en de bekwaamheid, waarover zij de gelo vigen) beschikken, zijn zij gein ach tigd en meermalen zelfs verplicht hun mening uit te spreken in aangelegenheden, die het welzijn van de Kerk aangaan'. En verder: „Laat de gewijde herders van hun kant de waardigheid en verantwoor delijkheid van de leken (en dus waar schijnlijk ook wel van de priesters in de Kerk erkennen en bevorderen, van hun wijze raad dankbaar gebruik maken, hun in dienst van de Kerk met vertrou- opdrachten verlenen, bewegings vrijheid en ruimte voor hen scheppen, nog, hen aanmoedigen om ook eigener beweging tot handelen over te gaan". ze tekst ademt wel een andere geest, dan het bisdom Rotterdam nu is aange- H. A. C. Banning pr. voorzitter van de Haagse Dekenale Raad. Bisschop Simonis (2) Door de benoeming van kapelaan Si monis tot bisschop van Rotterdam wordt m.l. heel duidelijk, dat paus Paulus de liberalisering van de Kerk in Nederland wil afremmen en zo mogelijk een „halt" toe wil roepen. Met alle respect overigens voor de persoon van kapelaan Simonis, aan wiens integriteit, dacht ik, niet getwij feld mag worden, kan toch wel worden gesteld, dat deze keuze weinig gelukkig en nog minder „tactvol" genoemd mag worden. Het was weliswaar nau welijks te verwachten, dat een zeer vooruitstrevende figuur tot bisschop zou worden benoemd want ook dat zou hoezeer door en voor velen ook ge wenst, wellicht geen goede beslissing zijn geweest maar een wat minder behoudende en uitgesproken „wettische" kandidaat ware stellig te prefereren geweest. Immers, een bisschop in dit bisdom en in dit land moet, dacht ik, vóór alles een man zijn, die niet priori een uitgesproken standpunt heeft ingenomen t.a.v. openheid en vernieu wing in fundamentele zin. Veeleer zal hij een echte „episcopus" moeten zijn, die, het geheel overziend, zal moeten trachten een koers te bepalen, die niet reeds van tevoren is afgebakend en bepaald door vooringenomen leerstellig heid en traditionele zekerheid. Helaas moet van dr. Simonis gezegd' worden, dat hij zich in het recente verleden o.a. op het pastoraal concilie te Noordwij- kerhout té zeer heeft opgeworpen als promotor van de behoudende en traditi onele katholieken, dan dat van hem een werkelijk vooruitstrevend beleid ver wacht mag worden. Zo'n beleid zou er immers op gericht moeten zijn om, waar mogelijk, standpunten, hoe ver uiteenlopend ook, met elkaar te verzoe nen en aan allen, die het beste met de kerk voor hebben, recht te doeD weder varen. Of bisschop Simonis daartoe in staat zal zijn, valt te betwijfelen. Daar voor is hij te geprononceerd „voor het celibaat" en „tegen de pil". Maar hoe dan ook: Rome heeft gesproken en daar mee is andermaal de keuze beslist. De nabije toekomst zal waarschijnlijk pijn lijk duidelijk maken, wat deze keuze, die ook tegen de wens van de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotter dam werd gemaakt (twijfelachtige zaak) zal uitwerken. Bisschop Simonis jaar) zij deson danks een „ad muitos heid toegewenst door e diocesaan. Wie volgt? Bisschop Simonis (3) Met vreugde en dankbaarheid ontvin gen wij, jongeren van hel Westland, het bericht dat dr. A. J. Simonis tot bis schop van Rotterdam is benoemd. Wij vertrouwen erop, dat hij ondanks veel tegenspraak, velen weer op het goede pad zal brengen. De aanvaarding van zijn benoeming betekent heldenmoed, offer en zelfverloochening. Waarom zul len we velen van onze goede priesters moeten verliezen nu we zo'n goede bisschop hebben gekregen? We laten het maar aan de plaatsbekleder van Christus over wie hij als bisschop van Roermond aanstelt. Mogen wij in hem een voorbeeld zien en hem steunen met onze activiteiten. Laat iedereen beseffen dat Rome de goede keuze heeft gedaan. Wij zien in hem de man van het Namens de Jongerengroep (Katholiek Westland): Gera v. d. Berg, Elly Jansen, Martien Droog, Hennie v. d. Valk en Corrie Fransen. Bisschop Simonis (4) Er is een terreurcampagne losgeko men na de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam. Dezelfde terreur werd reeds tweemaal bespeurd: de eerste keer bij het uitkomen van de encycliek „Humane Vitae" en de tweede keer in de slotfaze van het pastoraal concillie, toen de ontkoppeling van het celibaat er doorgedreund moest worden. Al deze zaken wijzen in een richting van een vooraf opgezette actie, die er opgericht is de gelovigen murw te ma ken voor de vrijzinnige ideenë die al vanaf 1956 opgeld doen. Het gewone volk werd op een gemene manier mis leid; het raakte z'n houvast kwijt. Dat noemden de heren dan maar weer „sa men zoekend en tastend op weg zijn". Waarheen? Dat zien we nu. Ze worden geconfronteerd met de waarheid. Die waarheid is: de paus van Rome, Chris tus plaatsbekleder op aarde moet onder leiding van de H, Geest het geloof rvalst bewaren. De vorst van de leugen tracht het volk van God in uiterste verwarring ten gronde te rich ten. Het is zielig te zien hoe priesters de kansel zelfs misbruiken om aan deze ontreddering mee te werken. Katholiek Westland. Voorzitter S. C. van der Valk. Bisschop Simonis (5) Naar aanleiding van de verontwaar digde reactie van enkele leden van het Westlands Jongerenpastoraat betreffen de de nieuwe bisschop van Rotterdam graag enkele opmerkingen: deze jonge ren schrijven o.a. dat de gezagsdragers van Rome blijkbaar vinden dat de gelo vigen van het Bisdom onmondige kin deren zijn. Zij wijzen ook op Vatica- num II wat betreft de ingezette demo cratiseringstendens. Welnu jongelui als u Vaticanum II hanteert moet u dit goed lezen. Als u bovendien ook nog spreekt over de gelovigen van de r.-k. Kerk, wordt het toch hoog tijd oprecht na te gaan denken over schillende punten: 1. r.k. zijn betekent o.a. erkenning van het kerkelijk leerge zag. Denk eens aan de eucharistievie ringen. Is deze nog volgens het leerge zag of is zij op vele plaatsen een vrijzinnig spelletje; 2. Wat denkt u van de vrijzinnigheid van vele priesters in hun begeleiding van de jeugd wat be treft huwelijk en moraal. Zou het ook om deze redenen juist kunnen zijn dat Rome een grote groep priesters en gelo vigen van het Bisdom passeert omdat zij het gezag ondermijnen en het r.k.- geloof uithollen! M. C. Fransen (De Lier). Bisschop Simonis (6) Priesters verkondigen zondags „De Liefde" voor de medemens en zij stellen daarbij Christus, die hierbij tot het uiterste ging, als voorbëeld. Priesters sporen ons aan elkander in het leven te „accepteren", ook al heeft de ander afwijkende ideeën. Wat zijn het voor priesters, bestuur ders van onze 14 dekenaten, die in grote emotionalitiet, daags na de benoe ming van kapelaan Simonis tot bis schop, „unaniem' deze kapelaan advise ren de benoeming niet te aanvaarden? Mag ik er vanuit gaan dat dit (welover wogen?) advies gebaseerd is op oprecht gemeende zorg voor Godsvolk onder weg? Oprechte zorg om dit Gods volk te beschermen tegen een anders den kende" bisschop dan de overige bis schoppen? Werden wij de laatste jaren beschermd tegen andere, misschien ex tremere ideeën en groeperingen? Is dit emotioneel „unaniem" gegeven advies voortgevloeid uit het feit dat de benoeming niet „eerlijk" zou zijn ge schied? Of wil men deze mens eenvou digweg niet accepteren? Ton Kluiters Bisschop Simonis (7) Na alle emotionele reacties, rond de benoeming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam, vind ik enige nuchterheid wel gewenst. Eén van de reacties tegen de wijze van benoeming is begrijpelijk. De Diocesane Pastorale Raad voelt zich diep geschokt door het negeren van al haar werk. Maar dat dr. Simonis niet de juiste persoon zou zijn voor dit ambt moet nog bewezen worden. De keuze van paus Johannes XXIII was voor velen ook een teleur stelling. De D.P.R. verklaart niet tegen de persoon van kapelaan Simonis te zijn, hij is een integer mens en ge waardeerd lid van de D.P.R, Het lijkt me verstandig de gelovigen te laten stemmen. Dan wordt tegemoet gekomen aan alle wensen van insptaak of demo cratie. De z.g. zwijgende kerk gaat dan ook spreken. A. Kohier. Bisschop Simonis (8) Simónis tot bisschop van Rotterdam. Het is m i een zeer goede beslissing, ja een zegen voor het bisdom Rotterdam en de hele Nederlandse kerkprovincie, dat deze priester van groot geloof, deze man van gebed, van trouw aan Chris tus, aan de Paus en aan de wereldkerk, tot deze functie wordt geroepen. Uitermate betreur ik het dat er van bepaalde zijde gesproken wordt over „verontrusting" naar aanleiding van de ze benoeming. Krachtig protesteer, ik tegen de opvatting van bepaalde, in Nijmegen studerende pastores, die - al dus uw editie van 31-12-1970 - menen dat deze benoeming moeilijk te ver staan is als ingegeven door evangeli sche inspiratie van pastorale bekom mernis; ze zou meer te begrijpen zijn vanuit Romeins-kerkpolitieke machts strategie! Deze opvatting zie ik als één van de laatste kerkelijke dwaasheden in Nederland van het jaar 1970; moge 1971 een jaar van grotere wijsheid worden! Jan A. A. Leechburch Auwers Bisschop Simonis (9) Het zal de gelovigen van ons bisdom verrast hebben eindelijk weer eens een leider te mogen begroeten, die van een pratende kerk een biddende kerk wil maken. Volgens het dekenaat Vlietstreek is iedereen het erover eens, dat hij een eer lijk en toegewijd priester is. Hoe is het dan mogelijk, dat deze nieuwe bisschop aangeraden wordt zijn benoeming als nog terug te geven? Dat komt omdat hij niet in het straatje loopt van de tegen woordige kerkleiders in Nederland. Deze nieuwe bisschop ziet als hoogste leider in onze kerk de paus van Rome (en dat is volgens de tegenwoordige priesters fout). Het verschil van mening betreffende de benoeming is, volgens de verklaring van het dekenaat Vlietstreek welke zon dag j.l. na de mis werd uitgereikt, samen te vatten in twee punten: le. Dat de paus van Rome het centrale gezag moet bekleden; 2e. Dat Nederland verantwoordelijk is voor het gezamenlijk kerkzijn. Hel dekenaat kiest hier voor no. 2 en wil baas in eigen huis zijn. Zij wil de paus nog wel erkennen, mits de paus precies doet en voorschrijft wat de Ne derlandse priesters hèm voorschrijven. Sinds de priesters hun priesterkleding hebben verwisseld voor een kostuum met vrijgezellenstrikje en zij uiteengevallen zijn in vele tegenstrijdige groepen, wil len zij het doen voorkomen alsof zij na mens de Nederlandse katholieken protes teren. Dit is beslist niet het geval, even min als het z.g. concilie in Noordwijker- hout de stem van het kerkvolk zou zijn geweest. Ook toen wilden zij de paus de wet voorschrijven en hebben zij in die periode door hun opstandige handels wijzen de kerk helpen ontvolken. Er was gevraagd om in de missen (tegenwoordig „diensten met voorgan gers") van afgelopen zondag niet over de nieuwe bisschop te spreken. Maar pastoor Bank uit de Bernadetteparochie te Rijs wijk moest toch een kritisch woord laten horen ten opzichte van de nieuwe bis- schhop. Straks, als de bisschop gewijd is, is dit onrecht in geen tien predikaties Een parochiaan. Bisschop Simonis (10) Ik krijg de indruk dat mensen, die hun ideeën via radio en televisie willen uit dragen, twijfelen aan het verstandelijk vermogen van het Nederlandse volk. Zij verkondigen theorieën onder 't mom van democratie, maar handelen in flagrante tegenstelling daarmee. Zo ook zaterdagavond, 2 januari 1.1. in hel televisieprogramma „Achter het nieuws". Iedereen heeft het recht zijn mening over de benoeming van dr. Simo nis uit te spreken. Maar hier klonken alleen de stemmen van tegenstanders. Ieder mens heeft zijn sympathieën en antipathieën, heeft vrienden en vijanden, zo ook vóór- en tegenstanders. Dit is zeer menselijk en dient in een democratisch geregeerd land tot uitdrukking te komen. Nog maar kort geleden hebben we on dervonden hoe een groot goed de demo cratie is. De algemene verontwaardiging en protesten, in vrijheid geuit, betreffen de de processen van de Basken in Spanje en de joden in Rusland waren er het bewijs van hoezeer ons gevoel voor recht was aangetast. n AVRO's radiojournaal van zondag middag kwam ook de benoeming van bisschop Simonis ter sprake. Hier werd tenminste een commentaar uit Rome ge hoord. Dit werd echter onder de tafel geveegd door de heer Van Buuren, die niet kon nalaten, enkele zeer sarcastische en hatelijke toespelingen aan het adres van de pauselijke nuntius, mgr. Felici, te richten. mej. J. W. Jehee, Den Haag. Bisschop Simonis (11) Het oude jaar heeft zijn beste nieuws voor het laatst bewaard. Eindelijk eens een bisschop die in het verleden getoond heeft ons vertrouwen te verdienen. Menselijkerwijs gesproken lijkt het een onmogelijke taak die hem wacht: o.a. het bekeren van andersden kende medewerkers en het herstellen van de door dezen bevorderde misstan den. Hopelijk zal hij zelf daér niet zo zwaar aan tillen: hij is nog jong, en als schriftgeleerde zal hij weten hoe het kwam, dat David van Goliath won en dat het joodse volk herhaaldelijk zege vierde over een ontmoedigend grote overmacht. Het is onze plicht hem te steunen door ons werk en ons gebed. J. H. Maas. Bisschop Simonis (12) Met de benoeming van de nieuwe bisschop zullen talrijke ouders weer nieuwe hoop krijgen, ouders die lijden om hun kinderen, die het geloof ver lieten of praktijken beoefenen die in hun ogen verschrikkelijk zijn. Eindelijk gaat het erop lijken, dat God hun bidden en lijden zal gaan verhoren, wanneer deze nieuwe bisschop zijn ambt zal gaan aanvaarden en uitoefenen in die geest van gebed zoals hij voor de tele visie en de pers heeft aangekondigd. H. Rutges, Den Haag.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5