Alternatief plan voor de Rijnomlegging bij Alphen Rhynenburch gaat zwijgzaam en vreedzaam demonstreren Vader en zoon redden barrevoets vissers uit Braassemermeer BEJAARDEN BELEVEN EEN ONVERGETELIJKE MIDDAG DOEL: CLUBHUIS VOOR JONGEREN KANAAL NAAR BRAASSEMERMEER BIOSCOPEN Theaters Exposities MARKTEN MAANDAG 4 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 WOUBRUGGE De heer Bouw van Wijk van de Woubrugse Scheeps werf te Woubrugge heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een alternatief voorstel gedaan voor de plannen tot omlegging van de Rijn ten noord-oosten van Alphen aan den Rijn: van het Aarkanaal naar de Heimanswetering. In plaats daarvan adviseert hij het graven van een kanaal van het Aarkanaal naar de Braasemermeer. De problemen rondd e waterwegen zijn van grote betekenis, zo stelt hij in zijn schrijven, doch niet alleen voor Alphen. Het leefpatroon van laatstgenoemde ge meente wordt beslist ten zeerste be- invloed door de waterweg, doch deze waterweg zet zich, al dan niet omge legd, dus in de bestaande zowel als de. gedachte situatie, voort door een gebied, dat ook de problematiek aan den lijve dagelijks ondervindt, aldus zijn scliryven. Het omleggingsplan gaat er van uit dat de Oude Rijn juist ten zuiden van de gemeentegrens van Woubrugge in de Heimanswetering uitmondt. Dit betekent voor de gemeente Alphen a.d. Rijn een aanmerkelijke verbetering, mogelijk te vergelijken met de waterweg omlegging in de gemeente Leiden. Voor de scheep vaart betekent het echter beslist geen verbetering. Dezelfde lengte van water weg en hetzelfde bochtige parcours, al dus de heer Van Wijk. De omlegging dient, zo vervolgt hij, naast de verbetering van het leefpatroon in Alphen a.d. Rijn in eerste instantie voor dam, een uitermate druk bevaren mede i.v.m. de brandstofvoorziening voo: Schiphol. De waterweg zal er toe moe ten bijdragen dat het massavervoer tus sen genoemde plaatsen zo efficient en z< vlug mogelijk zal kunnen plaats vinden Efficient betekent in de huidige situati. mede: met gebruikmaking van steeds groter wordende schepen en gaande langs een zo rechtstreeks dus kort mogelijk Vergroting van schepen langs de staande route moet Illusoir worden ge acht en bljjft dit ook bij de gedachte omlegging, want hoe breed en diep deze ook zal worden gemaakt, de Woudwe ring blijft de „bottleneck" behouden, schrjjft de heer Van Wijk. Rurstieke aspect matig overzicht van het alternatieve Rjjnomleggingsplan, zoals dat s heer Van Wjjk te Woubrugge aan Q.S. is voorgelegd. De vette lijn 1 enwe" kanaal vanaf het Aarkanaal naar de Braassemermeer. De horizon tale stippellijn toont het aanvankelijk gedachte plan. BOELOF ARENDSVEEN Twee Leid- se sportvissers zijn zondagmorge ernstige moeilijkheden gekomen o der Meer is het te danken, dat de Leidse vissers, die door hot ijs waren gezaki er het levend afgebracht hebben. Beide mannen (ongeveer 50 jaar) wil den bij de Haven op het ijs gaan vissen ki een bijt. Het hakken van een bijt echter niet nodig, want het ijs wat niet voldoende sterk om de twee ma te kunnen dragen. Op het hulpgeroep van de twee mannen, die door h< waren gezakt kwam spoedig hulp dagen en het lukte ook snel om een van het tweetal op het droge te brengen behulp van een lange stok. Met de t< de man ging het minder vlot, wan i.e.-isirïo-o Henny van der Meer, die met Benoeming directeur Groenoordhal ffflANON „Louis de Funès met d muziek mee" a. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uui CAMERA „De vlerkante rekruut" 18 Jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. REX „The trouble with girls" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. LUXOR „Dracula, de verschrikke lijke" (18) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, LIDO „Thunderball" 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. blote voeten en bi pyama het ijs was op gegaan slaagde er niet in hem uit het gat te trekken. De kleding van de dren keling, die inmiddels zeven minuten in het water had gelegen was zo verzwaard door het water, dat vader Koos van der Meer (ook al barrevoets) er aan t« moest komen om met een langere stok gezamenlijk de verkleumde visser naar de veilige wal te trekken. In het huis van de redders werden de drenkelingen over de eerste schrik heen geholpen en van droge kleren voorzien. Door Koos van der Meer werden beiden tenslotte met de auto naar de Sleutel- Leidse Schouwburg (tel. 23444 5/1, 6/1 20.15 uur Seth Gaaikema „10 miljoen geboden». - 8/11 20.15 uur „Van Men sen en Muizen" van J. Steinbeck, rea listisch toneel door de Moorder Com pagnie en, vertaald door Rutger Hauer. Medespelende zijn o.a. Jaap Maarleveld, Jack Horn, Jan Verkoren en gastspeler Otto Sterman. Stadsgehoorzaal (tel. 31704 7/1, 20.00 uur Leidse Kunstkring met het Neder- Sloepie', Kerkdam 2, nieuwjaar wensen 7/1 Black Pan eel. 31626) 3/1 Stedelijk Museum de Lakenhal t/m 31/1 Grafiek van Edvard Munch, t/m 7/2 Te- gelschouw tegels uit eigen bezit van de 16e t/m de 19e eeuw. Galerie van der Vlist (tel. 22806) t/m 30/1 Schilderijen en aquarellen van Adrie van Schagen. Galerie 't Hoekje bij de pomp, Warmond t/m 9/1 Kerstgedachten weergegeven via projectie en geluid, t/m 30/1 Tekeningen van Jan de Kok. K&O 8/1 19.30 uur. tentoonstelling „Schok der Herkennig" in het Mauritshuis te Den Haag. Na afloop rondleiding door prof. Bachrach. (tel. 20045 2, 3/1 Officiële door het steeds frequenter en groter wordende vrachtvervoer mogelijk aangetast: voor recreatief water en verblijf op het water zal praktisch geen gelegenheid overblijven. Een ook het oogpunt van financiën nie factor moge hierbij nog aan Woudwetering, die door de steeds nemende zuigkracht van de grote sneller wordende schepen, een onder werp van voortdurende zorg en kosten zullen blijven uitmaken. Tot i toe is slechts het waterven De brug ovei landacht geschon eer. Ook het weg- het oog worden de Woudwetering provinciale weg nr. 6 betekent een bijzonder veelvuldig voorkomende hindernis. Vergroting van tonnage, snel heid en frequentie van het waterverkeer zal onherroepelijk een nog frequenter oponthoud van het wegverkeer beteke nen, aldus de heer Van Wijk. Een alternatief dient te worden gebo den, aldus die hr. v. Wijk. Opzet is een zo kort mogelijke waterweg tussen Roterdam en Amsterdam met gebruik making van de Braassemermeer. De lengte van de aldus te maken kanalise ring zal praktisch niet verschillen die om Alphen a.d. Rijn naar de Hel manswetering terwijl de totale water weg wordt bekort, minder bochtig wordt en de mogelijkheid van een grotere breedte Inhoudt. In een aantal punten ziet de heer Van Wjjk wezenlijke voordelen in zyn plan. Voorts doet hy nog een aantal sugges ties, die aansluiten op een eventuele ver wezenlijking: Alphen aan den Rijn wordt verlost van de scheepvaart, het ongerief van open bruggen, bouwwerkzaamheden i.v.m. aanleg van bruggen en/of aquaduct, indien de Rijnomlegging door het Alphense Meer plaats zou vinden of noordelijk ervan. Het scheepvaartverkeer ondervindt aanzienlijk minder hinder van brug gen, bochten in de Oude Rijn, Hei mans- en Woudwetering. Het nieuwe kanaal kan gegraven worden dwars door de Vierambachts- polder, waar geen bebouwing is. De richting van de landerijen, slo ten e.d. in de Vierambachtspolder is zeer gunstig voor het te graven ka naal. Kanalisatie van Heimans- en Woud wetering is praktisch onmogelijk. Het aanzienlek mindere gebruik van deze wateren door beroepsscheep vaart zal de recreatieve waarde sterk verhogen, temeer daar alle midden standszaken direkt aan het water liggen, hetgeen zeer aantrekkelijk voor de watersport, i bijzonder voor de bezoekt reservaat aan de Braassemermeer. 's Zomers hebben de oude schoeiin gen, de vele zijsloten, woonschepen en zéér laag gebouwde, dikwijls niet onderheide woningen, jachthavens enz. langs de Oude Rrjn te Oudshoorn langs de Heimans-, Woudwetering en langs het Paddegat veel te lijden van de scheepvaart. In de winter hebben zij nog meer te lijden door ht vaart en de hierdoor optredende druk. Dit kan door het omleggen van de scheepvaart via het nieuw te graven kanaal voorkomen worden. Varende bommen Het gevaar dat Alphen en Woubrug ge lopen doordat regelmatig tankers door de bebouwde kommen varen die men beter „varende bommen" zou kunnen betitelen, is groot; vooral indien deze „varende bommen" zelfs als ijsbrekers optreden, hetgeen dik wijls voorkomt. Aanvaringen in dit bochtige traject tussen Gouwsluis en het Braassemermeer zijn reeds voor gekomen. Een grote ramp door ex plosie of brand is niet denkbeeldig. Het nieuwe kanaal ligt buiten alle bebouwing en genoemde risico's ver- Het geplande aquaduct in de provin ciale weg nr. 6 onder de Heimanswe tering door, zou een brug kunnen worden, terwijl onder 't Aarkanaal 'n aquaduct zou kunnen (moeten) ko men i.p.v. de geplande brug. De Rijn in Alphen zou eventueel ln een later stadium in het centrum voor een gedeelte kunnen worden ge dempt, indien waterverversing niet in gevaar zou komen. I.p.v. méér bruggen over de Oude en omgelegde Rijn, zouden het er minder kunnen De dan doodlopende Oude Rijn te deelte kunnen worden ingericht als jachthaven, gunstig gelegen op ge ringe afstand van het Braassemer meer via Heimans- en Woudwetering. De scheepvaart van Rotterdam via Gouwslui Koudekerk kui Op Nieuwjaarsbal bij Cascarvieten ALPHEN AAN DEN RIJN Dank z(j het initiatief van de Alphense carnavals- ireniging „De Cascarvieten" hebben 500 Alphense bejaarden zaterdagmiddag in de bovenzaal van het parkrestaurant rgetelijke middag be leefd. De leden van de carnavalsvereni ging zorgden voor het vervoer van alle bejaarden zowel uit Aarland* Zwammerdam, van e ïstzaal. Ook burgemeester mr. R. M. Gallas en echtgenote behoorden dit keer tot de vele gasten en hebben de middag veel genoegen meegemaakt. In de feestzaal werden allen begroet door pre- t Ben te Riele, die zich bijzonder verheugde over de grote belangstelling de bejaarden voor dit jaarlijkse feest. Het programma bevatte naast het ge bruikelijke optreden van de Prinsen- Vele artiesten zorgden voor jaarlijkse leut garde en de kindergarde o.m. het op treden van de Handima's in een komisch Oascarhawaian nummer en het majo- rettenpeloton uit Alphen. Na de pauze volgde nog een bijzonder spectaculair optreden van het Russische danspaar Wiljawiljanof Durfnet en Janetskay dat veel oogstte. Een ..Turkenband" uit Arnhen nummer. Begrijpelijk, dat de grote polo naise een waardig sluitstuk werd van deze bijzonder geslaagde feestmiddag, waarbij de bejaarden tevens werden ont haald op enkele verversingen, 's Avonds vond het grote Nieuwjaarsbal plaats, waar ongeveer een dito programma werd afgewerkt en waarbij de feestvreugde na de afwerking van het protocolaire ge deelte tot ver in de kleine uurtjes werd voortgezet. Daarbij zorgde dit keer te vens het bekende Lowland Trio voor een bijzonder nummer. Tijdens dit avond feest traden eveneens op de bekende Gold Star majorettes uit Rozendaal met de „Leutige Krabben". De Edelweise- kapel (Boerenhof kapel) verzorgde de dansmuziek met het Cokokkwartet en De leutige Krabben wisten tot diep in de nacht de stemming er uitstekend in te HAZERSWOUDE Op woensdag 6 januari wordt vanaf 's middags vier uur in de Hazerswoudse wyk Rhynenburch een demonstratie gehouden. Doel van de organisatoren (Vakantie Aktiviteiten Hazerswoude)er de overheid van door dringen, dat er in Rhynenburch zo spoedig mogelijk een clubhuis voor jongeren dient te komen. „De nood is hoog", aldus stelt het VAH-bestuur, dat de jeugd en ouders uitnodigt, met borden en spandoeken aan de plaatselijke overheid te kennen te geven, dat een clubhuis, een voetbalveld, een voetbalmuurtje, enz. dringend noodzakelijk zyn. Burgemeester J. ten Heuvelhof is in zyn functie van hoofd van de plaatselijke politie om toestemming gevraagd tot het houden van „Het stille vrouw J. Martinot, secretaresse van de VAH. „Daarom moeten jeugd en oude ren zwijgend demonstreren. De borden en spandoeken moeten het doen. Samen scholingen na afloop van de demonstratie willen we vermijden." De VAH wil zich aan de letter van de wet houden, dus: „Verkeersopstoppingen trachten we te vermijden en we willen niemand over last bezorgen." De organisatoren reke nen er op, dat iedereen zich aan de aan wijzingen van de politie houdt, wanneer de stoet door de wijk Rhynenburch trekt. DEZE MAAND NOG wordt aan de Rhynenburcherlaan het semipermanent gebouw, dat voor een ieder voor gebruik beschik baar wordt gestéld, in gebruik ge nomen. De bouw hiervan is tot stand gekomen door een samen werking van de Gereformeerde en H. Bernardus. Daartoe werd commissie Kerkbouw c.a. in het leven geroepen, waarin behalve genoemde Kerken ook de gemeen te Hazerswoude deelneemt. De drie Kerken zullen elk voor een derde van de stichtingskosten „op- „Er is hier in Rhynenburch een schitte rend overdekt instructiebad, er is een tenniscentrum en het gymnastiekgebouw is bijna elke avond bezet. Datzelfde Rhy nenburch heeft nog steeds geen cultureel centrum, heeft nog geenverenigings gebouw." Leo van Wetten, lid van de - fr breken tja door de scheep- Stichting Hazerswoude, waarin hij zit ting heeft voor P.W. 7-27 van de pa rochie H. Michaël/H. Bernardus, meent, dat het nog wel even zal duren, vooral eer er een centrum komt. Zo'n tien jongens- en meisjesclubs, een viertal zangverenigingen, een drumband - ze hebben alle gebrek aan vergader ruimte. „Een soci4teit voor jongeren weldige belangstelling hebben," aldus Leo van Wetten, die ondanks zyn ver huizing naar Zoeterwoude zijn activi teiten in zijn voormalige woongemeente Hazerswoude blijft ontplooien. ePleyn 68 in de Groenendijk, waar de jeugd op zondag terecht kan voor het „praathuis" en op zaterdagavonden kan dansen, is een centrum waar de oudere jongeren voorlopig nog naar toe kunnen brommen. „Over vijf jaar zal het pa- •r wel zijn verdwenen," Leo van Wetten, „want de pa- Michaël/Bernardu sgaat zich im- helemaal op Rhynenburch eon- Vakantie Aktiviteiten Hazerswoude schreef enkele maanden geleden ln op een houten gebouw, dat in het oosten van het land dienst deed als supermarkt. Tegen 12.500,— zou de lokaliteit kun ne nworden aangetrokken. De Stichting Jeugrraad Hazerswoude adviseerde geschiktheid, stichtingskos- exploitatie enzovoort. De stichtings kosten werden ln totaal geraamd op 45.000,—. En die zouden, zo meende de Stichting Jeugdraad Hazerswoude, grotendeels door subsidie kunnen wor den gedekt. Vertegenwoordigers van Jeugdraad en VAH hadden eind oktober een gesprek met b. en w. van Hazerswoude. Vol gens Leo van Wetten, die namens de Jeugdraad aan het gesprek deelnam, zou burgemeester J. ten Heuvelhof tijdens deze bijeenkomst de noodsituatie be- treffende het gebrek aan lokaliteiten voor de verenigingen in Rhynenburch hebben onderkend en hy zou de wens hebben uitgesproken, dat er zo snel mogelijk een oplossing moet worden gevonden. „Het is een vicieuze cirkel, waarin het noodgebouw ronddraiat," aldus Jeugd raad-lid Leo van Wetten. „Br is een gebouw nodig, maar er ia geen plaat- slngsmogeiykheid. Het bestemmingsplan Rhynenburch Oost is waarschijnlijk pas over vijf of zes jaar klaar. We hopen, dat b. en w. nü een oplossing kan vin den voor de tien jongen»-, en meisjes- clubs en voor de zangverenigingen." ROELOF ARENDSVEEN, 2 januari Bloemen Am. Anjers 21-46; Rozen Garnette en Carol 35-43; Nordia 47-63; Foraythiatakken 27-75, Gerbera's 44-53 p. st.; Troschrysanten 60-1,50; Blauwe druifjes 32-33; Freesla's 1,05-1,60; Nar cissen 60-1,15; Tulpen Christmas Mar vel 1,45-1,90; Preludium 1.45-1,65; Lus tige Witwe 1,50-1,80; Brasilia 1,80-1,90; Tommy 1,45-1,50; Paul Richter 1,65-1,75 Capteln Carlsen 1,90; Apeldoorn 2,65- 2,85; Krelage 1,60-1,65; Prominence 1,95- 2,35; Topscore 1,40-1,45; Blenda 2,00 per

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3