afelanken? Onvergetelijke Greta Garbo PALAVER IN GROTE '71 EINDIGDE VERVOERING Opnieuw intern beraad van KRO-medewerkers Bisschop Simonis lmmijULT.ua LEIDSE COURANT MAANDAG 4 JANUARI 1971 Via discussie naar democratie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het gehele KRO-per- soneel komt woensdag voor de derde maal bijeen om zich uit te spreken over de toekomstige bestuurs- en be drijfsstructuur van hun omroepvereni ging. Tijdens het vorige beraad, dat in au gustus van het vorig jaar te Utrecht plaats had, kwam de meerderheid van de medewerkers tot de conclusie, dat >elstellingen van de KRO feitelijk één irogrammapolitiek worden verwoord. Dit taak zijn van een daartoe in te stellen democratisch discussie platform. Hoe het discussieplatform van de KRO er in principe moet uit gaan zien wordt ditmaal in de Utrechtse Jaar beurs besproken aan de hand van een door de voorbereidingscommissie ge formuleerd voorstel. De commissie zegt daarin, dat ze dit discussieplat- KRO-bedrijf. Momenteel KRO-medewerkers het standpunt in, dat het discussieplatform dient te be staan voor eenderde uit medewerkers, eenderde uit deskundigen, die advise ren bij regelmatig in KRO-program- ma's aan de orde komende onderwer pen, en voor eenderde uit vertegen woordigers van wat genoemd wordt de consumenten. Men vreest een over heersende invloed van programmama kers met verontachtzaming van de andere experts in dit miljoenenbedrijf. De bevoegdheden, werkwijze en orga nisatie van het discussieplatform zul- een reglement worden vastge steld. In het voorstel wordt de e dat een werkgroep bestaande uit dewerkers, bedrijfsleiding en bestuur •eenstemming irop de structuur bij de KRO geleidelijk in praktijk kan acht. Dit zal geschieden door Hoe uit de groeps raad van het KRO-personeelDe voorbereidingscommissie stelt opnieuw met teleurstelling vast, dat aan haar wens om middels een onderzoek dui delijkheid te verschaffen over het denken en de wensen van de KRO- begunstigers en andere consumenten opnieuw niet is voldaan. In een uitvoerige toelichting op het voorstel inzake het discussieplatform wordt nog opgemerkt, dat de omroep wet een typisch voorbeeld is van het opleggen van een structuur zonder de belanghebbenden te laten meepraten. Er echtei élan onder de KRO-medewerkers grijpende structuurverandering te kunnen opbrengen. Men pleit daarbij voor een geleidelijke procedure, welke het voordeel heeft, dat ze bijgestuurd kan worden. Het voorstel omvat daar om slechts een principebesluit met procedureregeling. Bij aanvaarding van het voorstel is de onmiddellijke consequentie niet verdergaande dan dat een commissie gaat praten over de samenstelling van een werkgroep be staande uit medewerkers, bedrijfslei ding en bestuur. Er is dus geen sprake van het ondersteboven gooien van de KRO-organisatie. Wel dient het prin cipebesluit over de inrichting van het discussieplatform de aanzet te worden tot het bereiken van een volledig ge democratiseerd KRO-bedrijf. Kunstdi ef stallen gaan steeds door MUNCHEN (AP) Dieven hebben ingebroken in een particuliere kunstcol lectie en voor een waarde van naar schatting 2 miljoen Mark aan schilde rijen gestolen, waaronder vijf Picassos en één Chagall, zo deelde de politie van München zondag mee. De dieven namen een aantal andere kunstvoorwerpen en curiosa van de collectie mee, waaronder een potloodschets van Adolf Hitler. Het huis waaruit de werken zijn gestolen was tijdens de feestdagen niet be- Ned. Blazersensemble geeft nacliteoncerten NEDERLAND I 21.11 uur: 19.10 uur: Brandpunt special 18.45 uur: De Woefs en de De klop op de deur AVRO 19.30 uur: 18.55 uur Journaal Journaal NEDERLAND II 20.21 uur: KRO NOS Pevton Place Daktari De Woefs en de Cabaret '70 20.00 uur: 20.21 uur: Mod Squad Lamaars 18.55 uur: Journaal Den Haag vandaag Televizier - 22.40 uur: Journaal Greta Garbo AMSTERDAM Het Blazersensemble zal onder Edo de Waart de komende t i Amsterdai i Rottei In Rotter- (Vervoig van de voorpagina De diocesane pastorale raad, de dekens an het bestuur van het bisdom, kozen tót deze vijftien personen ieder acht kandidaten, waarbij dr. A. J. Simonis na de stemmingen op de achtste plaats terechtkwam. Beide verkiezingen waren geheel vol gens de in het bisdom aanvaarde pro cedure tot stand gekomen. De diocesane pastorale raad had deze acht kandidaten openbaar willen maken, maar hield de namen zeer tegen zijn zin geheim op dringend advies van de pauselijke nun- De voordracht van drie personen, die het diocesaan bestuurscollege tenslotte naar Rome zond. bleef eveneens geheim. Hoewel zoals bekend uitgelekt is, dat vicaris dra. Braun op deze voordracht bovenaan stond. Hier en daar doen thans ook geruchten de ronde, dat dr. Simonis op deze voordracht aan Rome als derde geplaatst was. Dit kan echter niet na gegaan worden, omdat de voordracht nog steeds geheim gehouden wordt en waar schijnlijk ook wel zal blijven. De nieuw benoemde bisschop heeft het diocesaan bestuurscollege intussen ver zocht aan te blijven in zijn functie. De leden van dit college hebben dr. Simonis laten weten dit beroep op hem nog in beraad te willen houden. Zowel sympathiebetuigingen als kri tiek over de benoeming in Rotterdam blijven toenemen. Gisteren hebben de priesters van het dekenaat Vlietstreek, nadat enkele andere van de veertien dekenaten dit reeds hadden gedaan, zich met tweederde meerderheid uitgesproken tegen de benoeming: „Niet om de per soon, want iedereen is het erover eens, dat hij een eerlijk en toegewijd priester ls, maar om de wijze van benoeming, omdat hier geen recht gedaan is aan de vereiste inspraak". Op dringend verzoek van de overige leden zal het dagelijks bestuur van de diocesane pastorale raad van Rotterdam niet aftreden. Het blijft nu aan, zolang er mogelijkheden zijn om nog te werken. (Zie verder pag. 5) j dam zullen de 13 februari en 17 april worden gegev» in de toegangshal van De Doelen dus niet. zoals gebruikelijk in de gro concertzaal. De toehoorders kunnen zi< rond het ensemble groeperen en m kussentjes op de trappen in de hal gaan zitten. In Amsterdam wordt op 22 janu ari, 19 februari en 9 april gespeeld in de piste van Theater Carré, waarbij de intimiteit van het theater zal worde vergroot door het aanbrengen van ee speciaal plafond, dat de bovengalerijen afsluit. Ray Henderson overleden Nieuwe Snoecks verschenen derson is vrijdagavond plaats Greenwich in de Amei staat Connecticut op 74-jarige overleden. Van zijn vele „hits" Buddy de Silva schreef hij onder meer: „The Birth of the blues", „It all depends Bijna dertig jaren na haar laatste film „Two faced woman" is de naam Greta Garlo nog steeds een begrip bij de bioscoopbezoeker. Het nogal plompe Zweedse meisje, dat na een reeks vrij onbelangrijke films in eigen land plotseling als ranke verschijning in Patst" Freudlose Gasse" tot de ver beelding van het publiek ging spreken Rhoda Scott b' Literatuur, kunst, film en toneel zijn opnieuw eigentijds benaderd in Snoecks '71 (uitgave Nijgh en Van Ditmar-Den Haag), dat thans in zijn 47e jaargang is. De aangezochte auteurs komen in de verschillende onderwerpen tot opmerke lijke visies en uitspraken, o.a. Freddy de Vree over Hugo Claus, Simon Vinkenoog over Amerika en Mare Hermans over levendige kunstencentra. Jeanette Teengs lijkt ons wat voorbarig met haar conclusie, dat knietjes de mode uitwandelen. Marijnissen daarentegen kunnen we wel volgen als zij een goede toekomst voorspelt voor de multiples. Zeer lezenswaard zijn bijdragen van Pierre H. Dubois over literatuur van jaar tot jaar. Manuel van Loggem over de Dolle Mina's, Pieter de Prins over investeren in antiek en Frits Danckaert over de marginale kinema. Na jarenlange ziekte is in Amstel veen op 79-jarige leeftijd de schrijfster Anie de Hoog-Nooy overleden. Voor de tweede wereldoorlog schreef zij enkele r«ynans. Ook verzorgde zij voordrachten lid de r UTRECHT (ANP) De Palavcrma- nlfestatie '71 in drie hallen van de jaar beurs te Utrecht is zaterdag een im- mensen happening geworden. Ruim van het land voor 90 procent jonge ren onder de 21, woonden dit evenement bij, waarbij de bijbel in al haar facet- het Nederlands Bijbelgenootschap, de Katho lieke Bijbelvereniging en een aantal jeugdorganisaties samenwerken. Over al in Nederland is in de afgelopen weken in werkgoepen en op scholen gepraat en gediscussiëerd over de bijbel aan de hand van een uitebracht „praat- boek". De manifestatie in Utrecht gold als een uitroepteken op al deze ge sprekken waarbij de opzet was de jeugd op ale mogelijke manieren met de bijbel te confronteren en discussie op gang te brengen. Het gehele programma verliep vrijwel vlekkeloos. Het telde drie onderdelen: een bijna tien uur durende popmarkt, een religieus liedjesfestival en een elck- Aan het doel i- en gospelsong! Palaver'71 (jong i met de bijbel e stichting Jeugd en Bijbel, Jacques de Smit. Ook de financiële consequenties van deze dag zullen de organisatoren geen hoofdbrekens kosten: het aantal bezoe kers maakte de balans sluitend. De Utrechtse politie tijdens het middag programma in de Irenehal met zes man iwezig had krijg nooit". klager dreigden even de glazen toe gangsdeuren van deze hal onder de kracht van de dringende massa te be zwijken. Aan 't reli-popfestival namen Neder land. België, Frankrijk, Italië en Duits land deel. Een tien man sterke jury wees tenslotte Liselore Geritsen als winnares aan. Ze bracht op subtiele wijze het liedje „Laat de kindeken tot mij ko men", voor het voetlicht en kreeg daar voor uiteindelijk 164 punten. Frida Boe- cara (Frankrijk) werd tweede met „Ur soleil d'amour en Ettore Lombardi (K- talië) derde met „Verra il giorno". Het middagprogramma, de hoofdscho tel van Palaver '71, bracht Jules de Corte, de Belgische zanger Louis Neefs en Martine Bijl, terwijl voorts een op treden van „The Rivals", begeleid dooi het trio Louis van Dijk, en D.C. Lewis met combo en koor op het programma stonden. De aangekondigde Cliff chard en de weduwe van Marin Luther King mevrouw Coretta King warer verhinderd naar Utrecht te komen. Eer bijbelse boodschap brachten achtereen volgens dr. Doan Thanh Lyen uit Zuid- Vietnam, pater Armando Jan Sens Venezuela, pater Vincente José Rafaelo uit Jamaica, ds. D. R. Maitimoe uit Indonesië, Karei Rigters uit Ghana. ds. Emanuelo Santi uit Italië en dr. C. T. Vivian uit Chicago. Aan heteind van de middag kwam het hoogtepuntvan de dag: het optreden van Rhoa Scott en Les Humphries-singers (13 in totaal). De jeugdige massa raakte volledig in vervoering o.a. met de tophit „To my father's house." fabelachtige carrière tegemoet, uniek zelfs in het destijds onvoorstelbaar florende sterrensysteem van Holly wood. Terwijl Garbo, naarmate zij geheimzinnigheid ging hullen, met ie dere film meer bewonderaars kreeg en een begrip werd, mislukte haar „ontdekker" Stiller in Hollywood als regisseur. Biografieën verklaren vrij wel unaniem, dat Stiller eigenlijk Garbo's enige grote liefde was. Een feit is, dat nadat Stiller, Amerika ge desillusioneerde de rug had toegekeerd, de grote1 Garbo zich steeds meer in zichzelf terugtrok. De geluidsfilm scheen het einde te betekenen van Garbo's carrière, maar zij kwam sen sationeel terug als de prostituee van Zweedse afkomst in Eugene O'Neill's „Anna Christie", „Garbo spreekt" juichten de slagzinnen, zoals zij later juichend „Garbo lacht", zouden uit schreeuwen toen in 1939 Ernst Lu- bitsch haar voor zijn kostelijke kome die „Ninotchka" wist te contracteren, de eerste Garbo-komedie na een lange serie dramatische rollen. In „Koningin Christina" van Rouben Manoulian uit 1934 bijvoorbeeld speelt zij de in mannenkleren rondlopende Zweedse koningin, die verliefd wordt op de Spaanse ambassadeur, die haar een huwelijksaanzoek van zijn vorst moet overbrengen. Als zij de stem van het schip, dat haar gen door de komst van het geluid, de microfoon ruïneerde wel die van een van haar meest regelmatige tegenspe lers: John Gilbert. Deze romantische held van de zwijgende film bleek een stemgeluid te bezitten dat totaal niet bij zijn type paste. De geluidstechniek was toen nog niet zover nasynchro- nisatie bestond nog niet dat men daar iets aan kon veranderen en „Ko ningin Christina" is dan ook de laat ste John Gilbert film, die succes had. Dank zij Garbo. Met John Gilbert Hollywood. In 1942 na ..Two faced woman" ver dween ook Garbo uit het licht van de schijnwerpers, zij trok zich in eenzaamheid terug, alle geruchten Ethervervuiling DEN HAAG (A.N.P.). Naast lucht en watervervuiling kent Nederland sinds vandaag ook het woord ether- vervuiling. De directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, heeft in zijn nieuwjaarsrede dit woord geïntro duceerd, toen hij sprak over de ver ontrustende stijging in 1970 van het gebruik van clandestiene zenders, die oorzaak zijn van vele en ernstige sto ringen in de landelijke omroep- en televisieontvangst. Vooral ook in de zogenaamde citizensband (27 mhz) neemt het onbevoegde gebruik sterk toe (walkie-talkies), waardoor 't nemen van extra wettelijke maatregelen - zal moeten worden bevorderd. Ook de omroepuitzendingen vanaf de schepen op de Noordzee hebben in 1970 veel last veroorzaakt, waarbij vooral de storin gen van de maritieme verbindingen oplevet eiligheidsvi aldus de dirt meback, die opdoken ten spijt. Kostuumfilms verouderen dan films die in het ei, spelen. „Koningin Christ: ook na zesendertig jaar nog volkomen waard. VARA: NED. II: 20.21 uur. Schaatsen Oslo De NOS-radio en televisie zullen beide aandacht besteden aan de traditionele internationale nieuwjaarsschaatswed- De NOS-radio zal twee reportages i lenden; één op maandag 4 januari 12.00 tot 22.10 uur via Hilversum II i op dinsdag 5 januari van 22.40 22.50 i De NOS-t i Hilvi sal op woensdag 6 januari in het programma „Studio Sport" dat van 22.10 tot 22.35 uur via Nederland I wordt uitgezonden, beelden laten zien van de schaatswedstrijden. Verslaggever voor radio en televisie is Theo Koomen. (ADVERTENTIE) ^Bwneem ontvettingsthee A van Vrijenhoek al jaren het werkelijk afdoende middel. drogisterij schoonheidssalon parfumerie Haarlemmerstraat 119, to. Har Leiden, tel. 2 24 91. Winkelcentrum Lange Voort, Oegstgeest, tel. 5 2015. lehaald. De gehele Achter het van de VARA was er zater- i gewijd met een reportage Parochiale Raad gisteren een extra-uitzending aan. Ook aan de hand van het Deftse beraad er daardoor weinig nieuws biedend. Wai het niet mogelijk geweest, met wa' hard doorwerken, te komen tot wal meer informatie, iets waaraan de „le ken" nu echt wel behoefte hebben. We denken aan een „profiel" aan d< hand van meningen van mensen dii dr. Simonis goed kennen. Parochianen studiegenoten, tegen- en bepaald ook anders het feit dat van :en uitspraak raag en in de zekerheid de kardinaal beni duidelijk :eld Het is jammer dat het nog niet gebeur de. We nemen aan dat de KRO op de kortst mogelijke termijn (a.s. dinsdag) dus zijn verstek zal laten gaan. Overigens een tv.-weekeinde om een goed boek te gaan lezen. Bij de NCRV bood Zeskamp nog soelaas voor de bij dc VARA ging helet toch al i spel „Ik zoek X" deze omroep alleen maar anti-Franco te zijn, niet anti-Spaans. Spaans is wel kom bij de VARA als het zich wellui dend en welgevormd aandient In de persoon van Carmen SevUla. Gisteren stond de KRO weer tegeno ver de NOS. De vervelendste zondaga vond-combinatie die zich denken laat. Met „Gamma" als alternatief van Stu dio Sport, We hebben niets tegen Gamma, maar deze informatieve afle vering over de „pacemaker" is geen allemanskost. Bovendien worden veel maar in levend vlees zien snijden. Op

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2