£eidae(3ouxci/ni m „KLOOF TUSSEN PRIESTERS EN KERKVOLK GROTER DAN OOIT' Aandrang voor opiniepeiling onder gelovigen neemt toe Rouw in Engeland om 66 doden na Rangers-Celtic WEER POGING TOT WURGING VROUW? Diocesane Raden in Nederland verontrust Delftse wurger weer actief? MENSENSTROOM BRAK DRANGHEK Indringer op de vlucht na beet in hand Tienjarige bankrover in Scheveningen Zoeken naar vermiste zeelui gestaakt Heel Europa in houdgreep koning winter Overleg over verplaatsing ministerie O. en W. naar Zoetermeer Ontsnapping tijdens partij tafeltennis ONVOORWAARDELIJK DIENSTBETOON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: dis. J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H P M Heruer. Advertenties (excl. B T W.) f 0.24 p mm. Telefoont jes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 Lot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1.41, maand 6,05, kwartaal 18,10, jaar 7 70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.247 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Dat was Pa- Nederland II: 19.05 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur Coronation Street; 20.20 uur Koningin Christina, film. MAANDAG 4 JANUARI 1971 OVERWEGEND DROOG Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen van min 5 graden aan zee tot min 10 gra den in het binnenland. Maximum temperaturen omstreeks 3 graden. (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Terwijl de nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, sinds giste ren verblijft in de bisschopswoning, Koningin Emmaplein 3 te Rotterdam, beraden alle diocesane pastorale raden in Nederland zich op de ontstane situatie. Dezer dagen reeds wordt van enkele raden een verklaring ver wacht, waarin de ongerustheid over de ver waarlozing van iedere Inspraak te Rome In benoemingen wordt uitgesproken. Dr. Simo nis heeft zich, na zijn bezoek van zaterdag aan kardinaal Alfrink, voorgenomen tot aan rijn wijding vermoedelijk eind januari geen openbare verklaringen meer af te leg gen of openbare uitspraken te doen. De nieuw benoemde bisschop heeft vandaag zijn eerste besprekingen gehad met het be- stuurcollege van het bisdom. Dit eerste ge sprek was niet eenvoudig, zo bleek in Rotterdam. Lagere prijzen bij banketbakkers DEN HAAG (ANP) De banketprijzen kunnen inet vyf procent dalen als ge volg van de verlaging van de BTW met ingang van 1 januari en de Ned. Bak kerij Stichting hoert geadviseerd deze prijsverlaging toe te passen. De BTW op bimketprodukten is ver laagd van 12 lot 4% en het prijs ver lagend effect hiervan is 7,1%. Tegenover deze kostenverlaging staan enkele kos tenstijgingen. waarvan doorberekening in de prijzen is toegestaan en deze kos tenstijgingen, waarvan te 400 gulden de voornaamste is, maken afgerond 2% van de verkoopwaarde uit. Dil betekent, dat er een marge van 5% beschikbaar is voor prijsverlaging. Het aanhoudende winterweer maakt het mogelijk: het rijden met een arrestee. En niet alleen in Zwitserland of een ander wintersportland, maar gewoon in de Drentse bossen. (ADVERTENTIE) (Van c i onzer verslaggevers) In het bisdom Rotterdam gaan thans steeds meer stemmen op om onder de gelovigen een peiling te houden over de benoeming van dr. A. J. Simonis. Tot nu toe rijn in hoofdzaak alleen de standpunten van officiële instanties (diocesane en dekenale raden) of priesters (dekens, pastores) bekendgemaakt. Uit brieven, telegrammen, telefoons, inge zonden stukken en gesprekken blijkt echter, dat zeer vele gelovigen in het bisdom de nieuwe bisschop op zijn minst het recht van de twijfel willen geven. Dr. W. van Paassen, studentenpastor te Delft en lid van het dagelijks bestuur van dit dekenaat, wees er vanmorgen op, dat de kloof tussen „kerkvolk" ep priesters door de uitspraken van de laatsten over deze benoemingskwestie blijkbaar veel groter is dan de officiële instanties in het bisdom denken. Een gelovige schreef aan het kapittel: „Is het toeval, dat in de week vóór Kerstmis in de Sacre Coeur te Papjs gebeden werd voor de Kerk in Neder land?" Deken Sul van het dekenaat Delft, destijds eveneens genoemd als kandidaat voor het bisschopsambt, stelde gister avond voor de K.R.O.-radio vast, dat thans drie mogelijkheden openliggen: dr. Simonis trekt zijn bereidverklaring voor het ambt in; het benoemen van een wijbisschop naast dr. Simonis; het aanvaarden van de benoeming door het bisdom, wanneer dr. Simonis eraan vasthoudt, maar dan alleen wan neer een formule voor samenwerking in en met het bisdom en met de.overige leden van het episcopaat gevonden wordt. Daarbij mag de reeds door het episcopaat gevolgde lijn niet doorbroken Naar verluidt zouden verschillende dekens dit standpunt van deken Sul onderschrijven. Mocht dr. Simonis bij zijn „volmondig ja" van de benoeming blijven, dan schijnen zij dit te zullen aanvaarden op de voorwaarde van de derde mogelijkheid. Verschillende diocesane pastorale ra den zijn bevreesd, dat Rome bij vol gende bisschoppenbencemingen dezelfde gedragslijn zal volgen als voor het bis dom Rotterdam. In Breda is dit al uit gesproken. In het bisdom Roermond moet nu na het ontslag van bisschop Moors een nieuwe bisschop komen. Ook voor het aartsbisdom Utrecht nadert het ogenblik dat dit moet gebeuren. Het gaat, aldus deze raden, niet om de persoon van dr. A. J. Simonis, maar ADVERTENTIE Gezelligheids- Centrum Om te PRATEN, te KIJKEN, te LUISTEREN en om allerheerlijkst te DANSEN. LISSE Zaterdag 8 uur LEIDEN: Zaterdag 1 (alleen Dansliefhebbers) LEIDEN: Elke Zondag 8 (Hartstikke Goede Beat om de benoemingsprocedure. Verontrust is men in verschillende diocesane raden vooral in het bisdom Rotterdam over de opmerkingen van de pauselijke nuntiatuur in Den Haag, dat bij de samenstelling van de lijst dan bisschops kandidaten in het bisdom Rotterdam „in hevige mate gemanipuleerd',' zou zijn. Dr. J. van Well, voorzitter van de Rotterdamse diocesane raad, heeft dit tijdens het weekeinde al nadrukkelijk ontkend. Bij de kandidaatstelling destijds kon den gelovigen, priesters en religieuzen in totaal vijftien kandidaten aan de diocesane pastorale raad voordragen. Bij de vijftien voorgedragen kandidaten stond dr Simonis tweede. Hij had van een groot aantal katholieken vijftien procent steun gekregen. De veertien overige kandidaten waren van een voor uitstrevender signatuur, waarbij enkele middenfiguren aanwezig waren en een enkel uitgesproken progressieve kandi- Zie verder pag. 2, eerste kolom DFI.i l iv- -n itse wurger vanmorgen opnieuw willen toeslaan? Feil is in ieder geval,, dat vanmorgen omstreeks half tien in een flat op de zevende etage aan de Debussystraat in Delft een onbekende man de daar werkzame werkster heeft aangevallen, maar op de vlucht is geslagen toen de vrouw de man inde hand beet. De werkster, de 21-jarige mevrouw Van S. was alleen thuis. Op een gegeven moment werd er gebeld en stond er een man aan de deur, die vroeg of de verwarming soms lekte, omdat hifi als onderbuur water naar binnen kreeg. arresteerd en vastgehouden. Dit naar aanleiding van aanwijzingen, die er op zouden kunnen wijzen dat men te doen had met de wurger. Er bleken echter zoveel toevalligheden in het spel te zijn, dat de man vandaag weer op vrije voe ten werd gesteld. Toen de werkster naar de verwarming ging kijken heeft zij de deur blijkbaar niet goed afgesloten, want toen zij terug keerde, stond de onbekende man in de gang. De vrouw raakte in paniek, wilde uit de woning vluchten, maar werd door de man tegengehouden. Toen zij wilde gaan gillen, hield de man zijn hand voor haar mond. De vrouw beet daarin, waarop de man de benen nam. Vastgesteld is, dat de man niet ln de flat beneden woonde en dat daar ook geen water van een eventueel lekkende varwarming naar binnen was gekomen. De politie weet nog niet of zij hier te doen heeft met de Delftse wurger. Het afgelopen weekeinde heeft de po litie wel een zekere A. M. uit Delft ge- LONDEN-GLASGOW Diepe verslagenheid heerst er in heel Engeland over het tragische slot van de zaterdag gespeelde voetbalwedstrijd Rangers—Celtic in het Ibrox- stadion te Glasgow, waarbij 66 doden en meer dan honderd gewonden vielen. Van die honderd gewonden verkeren er enigen in levensgevaar. De Britse regering heeft een officieel onderzoek gelasi. Rangers, protestants en Celtic, katholiek, zijn de grote Schotse rivalen op het voetbalveld. De wedstrijd werd traditioneel altijd op nieuwjaarsdag gespeeld, maar omdat de supporters- met de oudejaarsdrank nog in het lijf, met elkaar op de vuist plachten te gaan, was de wedstrijd naar 2 januari verschoven De ramp voltrok zich tegen het einde van de wedstrijd Celtic nam de leiding en teleurgestelde Rangerssupporters drongen naar de uitgangen, in de mening dat hun club verloren had. Rangers scoorde evenwel op de valreep de gelijkmaker en de plotseling opgeluchte Rangerssupporters stroomden weer terug. Op dat moment blies de scheids rechter de wedstrijd af en er ontstond een enorme chaos tussen gaande en komende toeschouwers. Er viel een jongen Men wilde hem ontwijken, maar dit verhoogde het gedrang zodanig, dat een dranghek het begaf en een mensenlawinc omlaag viel, alles vertrappend wat op haar weg kwam 53 mensen stierven, de meesten door verstikking, in het stadion; de overigen op weg naar of in het ziekenhuis. Nog niet alle doden zijn geïdentificeerd. De moeilijkheid is. dat de supporters van heinde en ver uit Schotland waren gekomen om het jaarlijkse evenement mee te maken. De wedstrijd had ditmaal een rustig verloop. Er werd sportiei gespeeld en op de tribunes bleven de gebruikelijke vecht partijen nagenoeg achterwege. (Zie ook pagina 9 Een verpleegster rent door de mensenmenigte naar de plaats van de ramp in het Glasgowse stadion Ibrox Park, waar zesenzestig mensen om het leven kwamen, nadat een dranghek het had begeven. (Van verslaggevers) DEN HAAG Een Jongetje van tien jaar heeft het gistermorgen gepresteerd in te breken by het gebouw van de Nederlandse Middcnstandsbank aan de Scheveningse Keizerstraat. Om half twaalf kraakte de scholier een ruitje aan de achterkant. In het kantoor wilde hij kijken, zo vertelde hij later aan de Haagse politie, of er iets van zijn gading te vinden was. Buren, die het glasgerinkel hoorden, waarschuwden de alarmcentrale en de jeugdige Inbreker werd tenslotte in de bank „aangehou den". Ook de alarmcentrale was in wer king getreden. PORT ELIZABETH (Reuter) Het zoeken naar vijf Nederlandse zeelui die worden vermist sinds hun bevoorra dingsschip Smit-Lloyd 102 op oude jaarsdag voor de kust van Zuid-Afrika bij Port Elizabeth in een zware storm verging, is gisteren gestaakt. Het 870 ton metende scheepje had zeven man aan boord. Twee van hen wisten zich met een reddingbootje in veiligheid te stellen. Zij zijn inmiddels per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Het zijn de 29-jarige Karei Kassa en de 26-jarlge Johannes Breukelmans. De Smit-Lloyd 102 was met materieel voor een booreiland op weg naar Port Elizabeth toen het vaartuig verging. Een woordvoerder van de oliemaat schappij zei gisteravond in Port Eliza beth, dat alle hoop voor de vijf vermis ten is opgegeven. Men heeft met vlieg tuigen het zeegebied afgezocht. PERTH De Nederlandse tennisster Trudy Walhof heeft gisteren in Perth in de eerste ronde van de internationale kampioenschappen van West-Australië in twee sets verloren van de Australische Lesley Hunt: 26, 46. (Van correspondent) DEN HAAG Koning winter houdt heel Europa in een Uzige houdgreep en de vooruitzichten zijn van dien aard dat dit in de komende dagen wel zo zal blijven. Er ligt een stevig hoge luchtdrukgebied boven ons wereld deel waartegen een oceaandepressie voorlopig vergeefs storm probeert te lopen. Als de zuideiyke winden in kracht toenemen is de kans groot dat het kouder gaat worden. Want juist in het doorgaans zonnige en zachte zuiden is het goed raak. Uit Spanje worden extreem lage tem peraturen gemeld, juist uit die ge bieden, waar men dat helemaal niet gewend is. In het Franse Rhonedal is de chaos nog steeds compleet. Talloze auto's zijn daar ingesneeuwd en ont redderde reizigers worden bij tien duizenden in extra-treinen naar Pa rijs teruggebracht. Hun kerst- en nieuwjaarsvakantie is grondig bedor ven. Ze moeten maar zien wat zij straks van hun auto's terugvinden. De winter heeft zich wel heel defini tief in Frankrijk geïnstalleerd. Des nachts vorst en overdag dooi zodat de wegen in de vroege ochtend nage noeg onberijdbaar zijn. De Route du Sud was vanmorgen be hoorlijk te gebruiken in tegenstelling tot de Route National, waarop weer een lading sneeuw gevallen is. In de Vogezen zijn sneeuwkettingen en -banden onontbeerlijk. Dat laatste geldt ook voor Zwitserland en Oos tenrijk; zelfs voor die wegen, waar dit normaal niet zou behoeven. In Duitsland zijn de binnenwegen plaatselijk glad en er is hier en daar hinder van sneeuw. De grote wegen zijn goed berijdbaar, omdat oprui- mingsploegen snel ter plaatse zijn. Joego-Slavië meldt zware sneeuwval en zelfs in India wintert het; in het noorden van het land zijn tenminste 45 mensen van koude omgekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Met de gemeente Zoetermeer vindt momenteel overleg plaats over eventuele verplaatsing van het ministerie van Onderwijs en Weten- (cnschappen naar deze gemeente. Dit maakte de secretaris-generaal van O. en W., mr. M. D. van Wolferen, vanmorgen bekend in zyn nieuwjaarstoespraak tot de ambtenaren van het departement. Mr. van Wolferen zei in een verplaat sing van het ministerie naar elders de enige mogelijkheid te zien om uit de deplorabele huisvestingssituatie te komen en om de, wat hij noemde, structureel ongezonde Haagse arbeidsmarkt te ont lopen. Hij vroeg zich bezorgd af of het ministerie wel voldoende is uitgerust om de problemen van het onderwijs en de wetenschappen te kunnen oplossen. In dit verband noemde hij: de slechte huisvesting (het ministerie is verdeeld over 24 gebouwen, red.), een tekort aan mankracht (gemiddeld 110 vacatures en 70 langdurige zieken), een onjuiste opbouw van het rangen bestand als gevolg van een verkeerd gerichte wetgeving, die leidt tot een detallistische uitvoering. Het gebrek aan mankracht weet mr. Van Wolveren vooral aan de ongezonde structuur van de Haagse arbeidsmarkt. Als bijkomende factor noemde hij nog de deplorabele huisvestingssituatie, die het onmogelijk maakt om voor de hogere rangen mensen van plaatsen buiten Den Haag aan te trekken. Een situatie die volgens hem alleen maar verergert. Hij zei zeer verbaasd te zijn over de houding van het gemeentebestuur van Den Haag „dat dit nooit wil toegeven en in feite tegenstander is van verplaat sing van onderdelen van de rijksdienst Ook de verhuizing in februari van en kele onderdelen van het ministerie naar een pand aan het De Savornin Lohman- plein in Den Haag achtte hij geen oplos sing van de noodsituatie op huisvestings- gebied. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een 23-jarige Amster damse gedetineerde heeft gisteravond kans gezien uit de gevangenis in Scheve ningen te ontsnappen. Tydens een spelle tje tafeltennis zaagde de jongeman in een opbergplaats enkele tralies door. Via de binnenplaats en het dak van een gebouwtje kwam de Amsterdammer over de hoge muur op een garage aan de Doorniksestraat. De verdwenen gedetineerde pleegde in oktober 1969 een inbraak, waarvoor hij later werd veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zijn ontsnapping gisteravond werd pas een half uur later opgemerkt. Het duurde geruime tijd voordat de identiteit van de Amsterdammer vast stond. De Haagse recherche vond op het dak van de garage bij de gevangenis muur een afgebroken rugleuning van een stoel, waaraan lakens, kleedjes en touw waren geknoopt. Op het gevange nisterrein zelf trof men de portefeuille en zakagenda van de voortvluchtige ge detineerde aan, die hij kennelijk bij een sprong had verloren. Dec. 1945 In Kiel moet elke burger die een toegangsbewijs voor de opera wil kopen, een halve kilo hout of steenkool inleveren voor de verwarming van het gebouw. Zo was de toestand vijfentwintig jaar geleden. Hoe anders is het heden. Om, bijvoorbeeld, deze krant in huis te krijgen, behoeft u geen liter drukinkt of 500 gram rotatiepapier in te leveren. Dat geldt ook voor uw familielid, kennis of vriend die nog geen lezer is. Indien u hem weet te abonneren, behoeft u alleen deze Bon in te vullen en te posten. Als dank voor uw moeite ontvangt u gratis een grote zakagenda 1971 met fraaie kunstlederen omslag. Leidse Courant Antwoordnummer 849. Leiden. Als nieuwe abonnee van de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd: Naam: Woonplaats: Straatnaam: ««.mmm.mm.~m.» Ingaande: «««m««««m« Hij/zij wil betalen per ««««««««mm«m««m«m«m« Mijn naam en adres zijn: Naar dit adres kunt u de mij toegezegde zakagenda 1971 zenden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1