Nederlandse wegen krijgen voorbeeldig net van stopplaatsen UITSTEKENDE GENERALE VAN SCHAATSER JOS VALENTIJN RTV DE BOLLENSTREEK BESTE VORM IN WINTERZESKAMP i Onverslaanbaar tijdens clubkampioenschap Th. Borst voor vijfde maal beste schaatser SNEEUW OF GEEN SNEEUW LEIDSE COURANT PAGINA 13 DEN HAAG „Dat er alle vrouwen hun plas op moeten bouwen, omdat er geen WC is, die veilig en privé is." Herman van Veer zong het over het intieme buurtcafeetje de automobilist denkt het elke dag weer als hij zwerft over Gods rijkswegen, die nog steeds wonderbaarlijk zijn. Er göat verandering komen in het gebrek aan goede stopplaatsen om de inwendige mens te te versterken of te ontlasten Waterstaat heefl het is niet helemaal fideel om toch weer te zeggen eindelijk de beslissing genomen dat er binnen een goede vijftien jaar zo'n goede veertig weggebonden wegrestaurants bij zullen komen en bovendien benzinestations naar „behoefte" met toiletten, jawel en parkeerplaatsen. Toen dit heuglijke nieuws ons bereikte zijn we gaanp raten met de heer G. T. Kroon, plaatsvervangend hoofd van het bureau vestigingsplaatsen van de hoofddirectie van de Waterstaat, om het naadje van de kous t« weten te komen. .HU; BINNEN VIJFTIEN JAAR VEERTIEN WEGGEBONDEN WEGRESTAURANTS ERBIJ „De voorzieningen langs de rijkswegen zijn al jarenlang een punt van overleg, van dénken en uitproberen. Niet alleen in de gelederen van Waterstaat maar ook in de andere groe pen die daar belang bij hebben. Heel vroeger ls eraan gedacht om uitsluitend horecabedrij ven op te richten die zich bezig zouden houden met de horeca-serviceverleriing aan de vrachtwagenchauffeurs. In de vijftiger jaren zijn er twee proeven genomen, Van Kekem (Ridderkerk) en De Lucht (Zaltbommel). De bedoeling was eens te kijken hoe de op te richten chauffeurspleis terplaatsen, zoals ze genoemd werden, moes ten zijn. We gingen toen uit van een pleister plaats om de 80 kilometer. Dat was in een periode dat we nog dachten aan de aandui ding van andere bedrijven die niet weggebon den waren. Je moest dan dus de weg af voor een gewoon wegrestaurant of motel. Het werd al gauw duidelijk dat je die vrachtwagenchauffeurs niet met die joekels van combinaties de weg af moest sturen en weer door een nauwe dorpsstraat laten lave ren, Vandaar dat toen toestemming verleend is om juist voor de vrachtwagenchauffeurs de voorzieningen op het weggebied zelf te bou wen. Maar uit waarnemingen is gebleken dat van het aantal bezoekers er 70 procent niet tot de vrachtwagenchauffeurs behoort. Al de genen die daar kwamen werden aangetrok ken door de kwaliteit, de populaire prijzen, de makkelijke bereikbaarheid enz. Het was dus helemaal geen chauffeurspleisterplaats Bec, ledereen voelde zich daar happy. DU heeft ons aan het denken gezet en men heeft door een socioloog laten onderzoeken of wij in Nederland al zover waren om met zijn allen in een bedrijf te gaan zitten, zondei onderscheid des persoons. Dat we daarnaar een onderzoek hebben ingesteld had nog een andere reden, want de initiatiefnemers, die wel een horecabedrijf wilden, maar niet een ehauffeurspleisterplaats, gingen net buiten onze invloedssfeer zitten bij de op- en afritten naar wegen van lagere orde. maar toch zo dicht daarbij dat ze die afrit overbelastten. Bij elke afrit van enige betekenis kun je zo langzamerhand een motel of restaurant ver wachten. Om die exploitatie een beetje lonend te krijgen kan men in die niet weggebonden bedrijven allerlei activiteiten ontplooien die eigenlijk niets te maken hebben met de voor ziening van doorgaand verkeer. "Wij zeggen: De essentiële behoeften van het doorgaand verkeer liggen niet zo hoog. Je moet op tijd kunnen eten. drinken, slapen tegen 'n goede, populaire prijs. Het moet niet zijn: We gaan naar dat wegrestaurant, want daar kunnen de kindertjes zich vermaken in 't speeltuintje en daar blijven we dan zo'n halve dag. Behoeften De uitbreiding van die horecabedrijven, bui ten de invloedssfeer van de wegbeheerder. schiep problemen voor de vlotte afwikkeling van het verkeer op die weg en voor de verkeersveiligheid Vandaar ook. dat de voor keur uitging naar weggebonden situaties, ook al omdat de rijstijl veranderd is. Men wil niet graag die weg meer af, men wil alles wal nodig is onderweg aan eten, drinken en sla pen op het weggebied zelf krijgen." Eten, drinken en slapen zijn nu verzekerd. Wat doet Waterstaat met de andere behoef ten. Komen er toiletgebouwen op parkeer- Mensen van verschillende ministeries hebben de koppen bij elkaar gestoken. Ze zijn tot een bepaalde minimum-opzet gekomen waaraan „Dat er alle vrouwen hun plas op moeten houden, omdat er geen wc is, die veilig en privé is" ding binnen redelijke tijd van de grond te krijgen. Dat impliceert vooralsnog niet dat een man die nog nooit een weggebonden wegrestaurant heeft gedreven niet aan bod zou kunnen komen." Dacht u niet dat de weggebonden restaurants het einde betekenen, over pakweg tien jaar, van de niet-weggcbonden restaurants? ..Enkele bedrijven die min of meer gericht zijn op een autosnelweg hebben ook een binding met de plaats waarin ze gevestigd zijn. Bij de huidige stand van zaken zijn er een aantal bedrijven die een duidelijk vaste clientèle hebben. Bedrijven waar chauffeurs naartoe blijven komen, omdat ze er een zeke re pret hebben. Bij die op te richten algemene wegrestaurants heeft niemand een streepje Vroeger had je een categorale indeling, goed. beter, best om het zo maar te zeggen. Daar zijn we nu van afgestapt. De tendens is er om wat algemener bedrijven te krijgen. Onbeant woord is nog wat er precies gedaan gaal worden met de bedrijven die zijn aangeduid en die niet zullen voldoen in de nieuwe ko- de co'n ding zou moeten voldoen. .litgegaan dat het toiletgebouwlje toezicht, dus alles wat erop en e *norm sterk en solide zijn. Nu eerste proef genomen langs rijks dat het gebruik benzine te kopen.' teggebonden resta daarvoor toestem t wil oprich- hebben ran lonopolieposi- tle ,,De belangen die moeten worden behartigd door de minister van Verkeer en Waterstaat, spelen zich af op de rijksweg. Daar is Rijks waterstaat uiteraard de beheerder, de baas Maar dat wilt helemaal niet zeggen dat we een monopoliepositie willen innemen, zeker niet. We zijn al een hele tijd bezig met het ministerie van Economische Zaken voor het prijs opstellen van richtlijnen en het uitwerken van een uitgiftesysteem voor die weggebonden horecabedrijven. Dat heeft nogal even ge duurd. omdat Jwij van de functie van de autosnelweg uitgaan en dat 'doet een ander ministerie niet. Een autosnelweg heeft ten slotte een heel andere functie dan een winkel- Niet kinderachtig De gronden voor wegrestaurants en benzine stations worden in erfpacht uitgegeven ..Rijkswaterstaat koopt, maakt bouwrijp, legt i^itrijstrook aan en een weg over het gehele complex heen. We nemen meestal de langste, wij zijn- niet zo kinderachtig. Voor het ge bruik van rijksgrond moet men te biecht bij het ministerie van Financiën, die geeft de grond uit in erfpacht voor 50 jaar." Het begint er op te lijken dat de kleine ondernemer nauwelijks aan bod komt als het gaat om het stichten van een wegrestaurant. We kiezen hen die naar onze mening de nodige vakkennis en ervaring hebben om zo'n ..Dat hangt af van het gereedkomen weg. Ik zou er toch wel vi.'ftien jaar aan willen verbinden, op z'n minst, maar dat betekent niet dat we er niet eerder mee zullen beginnen. Ik verwacht dat er binnen een jaar of twee. dri^ een stuk of tien kunnen zijn. In beginsel hebben we reeds medewerking toegezegd voor 12 vestigingen, nu al". „We streven naar wegrestaurants waar ieder een binnen kan komen. We verlenen ook geen medewerking aan de oprichting van bedrijven zoals ze zich bevinden langs de oude wegen. Geen houten gebouwtjes. Het 'moeten bedrij ven zijn die passen bij een autosnelweg. De exploitatie van horecabedrijf en benzinestati on zullen gescheiden worden gehouden. Wij streven ernaar om zo min mogelijk richtlij- gev< i het i richtlijnen moet de ondernemer toch zelf ook z'n fantasie laten gaan. De ondernemer moet zelf zo creatief zijn dat hij de inrichting en de indeling van zijn horecabedrijf zo maakt dat iedereen zich daar thuis voelt, iedereen naar z'n bepaalde plaats kan gaan. Dat kan bijvoorbeeld zijn door een parkeerterrein voor de vrachtwagens aan de ene kant van 't gebouw te situeren met een aparte ingang waar de douches vlakbij zijn en de telefoon waar ze hun baas kunnen bellen, waar ze boodschappen af kunnen geven of iets derge lijks. Wij stellen wel de voorwaarden dat er telefoon moet zijn met normale tarieven". TER AAR Tijden* de zaterdagmid dag op de Ter Aarse Landijsbaan gehou den wedstrijden om het clubkampioen- schap en het kampioenschap van Ter Aar heeft Joe Valentijn zich meester ge toond op alle afstanden. Zowel de 500L 1500 ale de 3000 meter leverden voor dit jeugdige schaats]enomeen geen enkel probleem. Hij zag zelfs kans op het zwa re ijs op alle afstanden enkele seconden boven het baanrecord te blijven. Zouden de omstandigheden beter zijn geweest hot ijs was op tal van plaatsen nogal zacht) dan hadden deze baanrecords steTlig verbeterd geworden. Gerda Rijneveld zegevierde bij de dames, dankzij haar overwinning op de 1000 meter en haar goede tweede plaats op de 500 meter. Burgemeester P. J. Hogen- boom woonde het grootste gedeelte van de wedstrijden bij en reikte aan het slot de fraaie wisselbeker aan Jos Valentijn uit. Daarbij wees Ter Aars burgervader er op, dat dit voor de tweede keer is, dat Jos Valentijn deze kostbare prijs heeft gewonnen en de kans zeer groot is, dat hij ook volgend jaar beslag zal weten te leggen op deze prijs, waardoor hij defini tief in het bezit komt van Valentijn. Om deze beker ls sinds 1954 gereden. Daar voor wist Wlm Vermeulen de eerste be ker voor het behaalde kampioenschap in bezit te krijgen. „Het ziet er dus naar uit", aldus burgemeester Hogenboom, dat wij volgend jaar aan een nieuwe be ker zullen moeten. Uitslagen De voorzitter van de Ter Aarse IJsclub, de heer Th. Hydra (tevens wedstrijdlei der) reikte daarna de prijzen uit aan de winnaars. De uitslagen waren als volgt: Dames 50O meter: 1 Marjan van der Zwet 52,9 sec.; 2 Gerda Rijneveld 53,2 sec.; 3 Lyda Egberts 56,8 sec. 1000 meter; 1 Gerda Rijneveld 1,49,6 min.; 2 Marja van der Zwet 1,50,4 min.; S Lyda Egberts 1,55,4 min. Totaal klassement: 1 Gerda Rijneveld 108.000 punten; 2 Marja van der Zwet 108.100 pt.; 8 Lyda Egberts 114.500 pt.; 4 Lenle Langelaan 118.000 pt. Uitslagen heren: 500 meter: 1 Jos Va lentijn 44,8 sec.; 2 G. Rijneveld 46,2 sec. 8 Kees Boer 47,4 sec. 1500 meter: 1 Jos Valentijn 2,25 min.; 2 G. Rijneveld 2.32.3 min.; 3 Jac. van der Zwet 2.34.5 min. 3000 meter: 1 Jos Valentijn 5.05.2 min.; 2 J. Overes 5,22 min.; S G. Rijneveld 5.23.5 min. Klassement: 1 Jos Valentyn 144.000 pt.; 1 G. Rijneveld 150.844 pt.; 3 J. Overes 154.134 pt.; 4 A. Verdonk 155.717 pt.; 5 J» van der Zwet 156.617 pt. DE BILT, 4 jan (KNMI) - Het wiristerse weer boven Europa weet nog van geen wijken. In het hogedrukgebied boven het conti nent handhaaft de koude lucht zich gemakkelijk bij weinig wind. K.NM.I I Vorst DEEI.T 'ede: houdt aan Tot boven de Spaanse hoogvlakte vriest het 's nachts meer dan 15 graden en vooral ook in Zuid- Frankrijk is het bijzonder koud. Een tamelijk omvangrijke oce aandepressie dringt iets naar het oosten op, maar zal waarschijn lijk het continentale hogedrukge bied nauwelijks aantasten. Wel kan enige windtoename uit zui delijke richtingen het gevolg zijn. waarbij dan in eerste instantie nog wat koudere lucht aange voerd zou worden boven ons land. De neerslagkansen blijven door de nabijheid van het hogedrukge bied gering. Zon: S.48—16.43; maan12.04— 2.24: Scheveningen: hoog water: S.54 en 21.29; laag water: 4.34 en 17.09. Vooruitzichten voor woensdag: aanhoudend xvinterweer met meest 'ichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten voor woens dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: één tot vijf min. temp.: drie of meer graden onder normaal; max. temp.: vier of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: negentig procent; kans op een geheel droog etmaal: zeven tig procent. WEER IN NEDERLAND WEER IN EUROPA niki, SLOTERKERK II OOG MA DE Op de ijsbaan in de Hoogniadese polder is zaterdagmiddag door 36 deelnemers gestreden om het I clubkampioenschap. De vele jeugdige deelnemers die nu reeds een goede strijd leverden en een belofte voor de toekomst i inhouden, moesten tenslotte toch de eer aan de oudere cracks overlaten. Th. Borst overhandigd. Deze is nu, na 5 maal 't clubkampioenschap te hebben veroverd, in het bezit van de beker gekomen. Eveneens op de ijsbaan In Hoogmade werden gistermiddag de nationale korte- baan schaatswedstrijden (afstand 160 meter) georganiseerd. De 36 deelnemers o.a. uit Rijnsaterwoude, Roelof arends veen. Woubrugge, Oud Ade, De Hoef, Zoeterwoude. Hazerswoude en Hoogma de bezorgden het zeer talrijke publiek een aantrekkelijke wedstrijd met spannende ritten. De uitslag werd als volgt: 1 C. Borst (Hoogmade). 2 Rijne veld (De Hoef), 3 K. Boer Woubruggel, 4 v. Haasteren (Rijnsaterwoude), 5 B. Bruntsma (Woubrugge). MATT MARRIOTT: Grote broer NOORDWIJKERHOUT In de bos sen nabij Noordwijkerhout en op het strand aan de Langevelderslag organiseerde de Ren- en Toerver- eniging „De Bollenstreek" afgelo pen zaterdag de winterzeskamp met de nabuurclubs Kennemerland (Be verwijk), UWTC (Uithoorn) en de Kampioen (Haarlem). Het organise rende RTV De Bollenstreek ver overde ruimschoots de 1ste plaats met drie puntenv oorsprong op Ken nemerland. Ben bijzonder knappe prestatie vooral als men bekijkt dat bij de Beverwljkse clubs gerenomeerde renners als oud- Tur de Franse-renner Cees Lute, Theo van Kouteren en John Vendel in de gelederen waren opgenomen. Vooral op het onderdeel cyclecross kwam de RTV de Bollenstreek bijzonder sterk voor de dag. Op dit onderdeel werren de eerste vier plaatsen veroverd. De uitslagen: eaam nmenDwy.voorgNehd Cyclecross (8,4 km): 1. F. v. d. Berg lBol.); 2. R. v. Trlgt (Bol.); 3. K. Duy- venvoorde (Bol.); 4. N. Glasbergen (Bol.). Bosloop (3 km): 1. W. Zonne veld (Ken.); 2. J. de Ridder (Bol.); 3. T. v. d. Berg (Bol.); 4. N. Twist (Ken.); 5. C. v. d. Winden (Ken.). Tijdloop (850 ni): 1. C. Lute (Ken.); 2. W. Broekhof (Bol.); 3. L,. de Vries (Ken.); 4. J. Ven del (Ken.); 5. R. Schelvis (Ken,). Strand- loop (4 km): 1. K. v. d. Akker (Bol); 2. J. v. d. Vossen (Bol 3. P. v. d. Berg (Bol); 4. W. Zonneveld (Ken.); 5. C. Lute (Ken Touwtrekken: 1 RTV de Bollenstreek; 2. UWTC; 3. Kennemer land; 4. De Kampioen. Tijdrit (950 m) 1. P. Drost (Bol.); 2. N. Slingerland (Bol.); 3. F. Hoogland (Ken,); 4. L. v. d. Berg (Bol.; 5. L. de Vries (Ken.). Eindstand: 1. RTV de Bollensteek (21 pnt.); 2. Kennemerland (18 pnt): 3. UWTC (12 pnt)4. De Kampioen (9 pnt).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13