Modernste zuivelkeuken van ons land staat in Eindhoven Koffie en thee iets duurder Varken m mm m i I 1 èW H M M LEIDSE COURANT Een miniatuurkaartje aan een roze strikje: „Met blijdschap geven wij kennis". Voorlezing van een geboorteakte door de (gespeelde) ambtenaar van de burgerlijke stand. Goede wensen en kopjes kandeel dat alles op de gezondheid van een boreling. Niet van een mensje, zelfs niet van het jonge, nieuwe jaar, maar van een zuivelkeuken. De laatste, modernste in Nederland. Die te Eindhoven. Het Nederlandse Zuivelbureau heeft al vanaf september '64 aan de Haagse Kneuterdijk een demonstratieruimte met vijf volledig ingerichte proef keu kens, waar voorlichting en kooklessen in verband met onze zuivelprodukten worden gegeven. De 50.Ö00ste cursist is daar al een half jaar geleden afge leverd. De stormloop van „leerlingen" maakte „de neus van de directie lan ger dan de Randstad groot is", zegt de Heer F. Baart, directeur, en men be trok twee vestingen daarbuiten, één in Groningen (s'nds september j.L) en de laat. te zo pas in Eindhoven. De ge boorteakte werd voorgelezen door de burgemeestersvrouw van dé 'lichtstad; de zuiveldirecteur ondertekende met een ganzeveer en de kandeel (waarin totaal geen zuivel gebruikt kan wor den) ging rond in speciaal hiervoor gebakken Workums aardewerk. De Kneuterdijk heeft zijn eigen Haagse stijl en charme, de Eindhoveh- se Piazza, waaraan het Piazzagebouw staat dat de nieuwe zuivelkeuken her bergt, een andere. De fascinerende stijl van een nieuwe wereldstad. Hel gebouw zelf verkeert op de derde verdieping waar het Zuivelbureau ac tief is, nog in statu nascendi, maar de keuken met batterij proefkeukens laat al het modernste zien wat er op dit gebied bestaat. In de zuivelkeukens worden kookde monstraties gehouden en cursussen gegeven van 4 lessen, elk van 2 uur, voor maximaal 20 personen tegelijk. Er is keuze tussen ochtend-, middag en avondles. De totale kosten bedra gen f 4,en vergoeding voor de gebruikte ingrediënten. Er zijn lessenseries voor beginnelin gen en meer gevorderden, onderricht in de fijne keuken, zo men wil. De eerste les geeft de ervaren lerares al inzicht of de leerling wellicht kan opschuiven naar „hoger onderwijs". De cursist heeft keuze uit verschillen de mogelijkheden voor de tweede, derde en vierde les. Het kunnen deels typisch Nederlandse gerechten zijn, deels wordt ook van buitenlandse re cepten gebruik gemaakt. Het Nederlands Zuivelbureau is al zo'n 20 jaar bezig voorlichting te ge ven aan verenigingen van huisvrou wen en andere. Maar men kon er geen vrede mee hebben dat de vrou wen hierbij passief moesten blijven, de voorlichting was theoretisch. Het oprichten van de zuivelkeukens bleek de enige manier hier verandering in te brengen. Door de vrouwen (en mannen!) zélf aan het werk te zetten bereikte men weliswaar minder men sen tegelijkertijd, maar ze werden in dividueel betrokken en geïnteresseerd. Leerlingen dienen zich aan via hun vrouwenorganisaties maar ook ieder voor zich of in, groepjes op eigen initiatief. In alle drie bestaande keu kens groeien de wachtlijsten. Nog vóór de opening had Eindhoven al aanvragen uit Zuid-Limburg voor fonduemiddagen en dat betkent fon due maken, eten en opruimen, want dat laatste is het slot van elke smul partij. Schoolklassen uit het Voortge zet Lager Onderwijs en het Nijver heidsonderwijs melden zich aan om theoretische of praktische zuivellessen te volgen. Leerlingen van huishoud scholen en groepen - van huisvrouwen profiteren van zuivelkookdemonstra- ties die 1 tot 2 uur duren en door maximaal 50 personen kunnen worden bijgewoond. Ofschoon er uiteraard al leen gerechten waarin een zuivelpro- dukt verwerkt wordt, ter sprake en ter tafel komen, kan men hier een perfecte kok worden. Praktisch elk recept is van een theelepel zuivel te voorzien! Maar wat de doorslag geeft: Dia's laten u het water in de mond lopen... het zijn gediplomeerde kookleraressen die hier met het beroemde flanelbord voedingsleer onderwijzen, met dia's al het water uit de mond laten lopen en ten slotte met de pollepel zwaaien. Zij zijn zojuist in gloednieuwe uniformen gestoken: zeer kokette lavendelkleuri- ge jurkjes met vuurrood schortje en das. Een zeer belangrijke groep cur sisten bestaat uit mannen. „Mannen koken meestal beter dan vrouwen", zegt een lerares. „Ze hebben meer durf en meer fantasie". Dat geloven wij graag. Zij hebben bovendien een royaler hand. dat weet menige vrouw van een verrukkelijk kokende echtge- MANNEN HEBBEN BIJ HET KOKEN MEER DURF EN FANTASIE Demonstratie v noot. En ofschoon de inhoud van de huishoudbeurs niet alles zegt, het heeft met lekker koken toch wel iets te maken. Ga maar marineren met wijn en flamberen met wodka, om nu eens mannelijke handgrepen te noe men. „Zo maak ik oude schoenzolen nog lekker pocht een amateurkeu kenmeester. Het is de leiding van zuivelkeukens gebleken dat jonge vrouwen die graag een cursus zouden willen volgen, ver stek moeten laten gaan door de kleine kinderen. Daarom zijn in Eindhoven en Groningen de schitterende keukens uitgebreid met voorbeeldige crèches waarvan gebruik te maken is tegen een kleine vergoeding. De bijkantoren van dit Nederlands Zuivelbureau in West-Duitsland, Frankrijk, België, Groot Brittannië, hebben een bezetting van medewer kers uit het betrokken land, maar een Nederlandse directeur. Natuurlijk wordt ook daar uitsluitend met Ne derlandse kaas gewerkt, maar dat is geen bezwaar want we hebben een twintigtal soorten In vele landen trekken demonstratri- ces rond, dikwijls inheemsen die hier worden opgeleid. Zo heeft de Japanse demonstratrice opgemerkt dat in me nig Japans recept ook onze kaas past! En dat menig Japans gerecht lijkt op een Italiaans. Het Institute of Social Studies stuurt SUSKE EN WISKE: De toornige tjiftjaf ZATERDAG 2 JANUARI 1971 AMSTERDAM (ANP) Op grond van de gestegen distributiekosten zullen met ingang van aanstaande maandag de prij zen van 250 gram koffie, resp. 50 gram oploskoffie met 2 cent en de prijzen van thee per pakje of doosje met 1 a 2 cent worden verhoogd. De uitzendbureaus mogen hun tarieven met tien procent ver hogen. LUCKY LUKEDe Daltons in de Blizzard zuivelcursus en zo kan het gebeuren dat in Oeganda Nederlandse kaasfon due bekend wordt. Wat die fondue aangaat: wij zijn maar al te zeer geneigd te denken dat dit een zuiver Zwitsers recept is. Maar in onze kaas- streken werd in vroeger tijden óók ..kaasdoop" bereid. Speciaal op vlees loze dagen of in het hoogseizoen op het land, werden de kaasranden in melk gesmolten. Het gerecht was in 10 minuten klaar om er het bruin brood in te soppen. Een stokoude boe rin die deze „kaasdoop" nu nog uit haar herinnering wist op te diepen, schaamde zich een beetje: „Zeg niet dat we met zijn allen uit één pan aten." Ze wist nog niet hoe verfijnd wij dat vandaag juist vinden. MATT MARRIOTTGrote broer DAMMEN B Na de „vette pot" van de achter ons liggende feestdagen is het nuttig met wat lichte kost op tafel te komen in de vorm van enige problemen. Voor alle problemen geldt: „wit speelt en wint". A. P. DE ZWART No. 1. 35—30, 24x35, 37—31, 26x48 ad lib., 34—30, 28x46, 39—34, 48x50, 30—24, 35x44, 24x2, 29x40, 2x5. No. 2. 33—28, 24x35, 47—41, 36x47, 28—23, 48x50, 23x5, 35x44, 5x1, 50—45, 49x40, 45—50, 1—6, 50—45, 6—50. J. DIENSKE No. 3. 16—11, 6x28, 44—39, 13x31. 4742, 36x38, 43x3, 33x44, 3x5 en nu op 44—50, 5—23, 35x44, 23x1 enz. Op 7—11, 528, 44—50, 28x6, 35x44, 49x40 enz. Op 7—12, 528, 44—50, 28—23, 35x44, 23x1, No. 4. 30—24, 26x46, 25—20, 19x30, 29—24, 30x19, 28—22, 17x37, 39—34. 15x24, 27—21, 16x27, 47—41, 36x47, 4410, 47x29, 34x3, 45x34, 3x5 over 12, 37, 34, 24, "13, 11, 27 en 10. OP ZOLDER SCFfAJCEN 11 Hoewel aanval de beste verdediging is, blijkt uit. de literatuur van de schaakgeschiedenis, dat de kunst van de verdediging strategisch zeer belangrijk kan zijn. Het uitlokken van aanvals- pogingen, om daarna vanuit de ver dediging terug te slaan, is een van de kenmerken van een positioneel en tactisch onderlegd schaakmeester. In de onderstaande partij wordt deze tactiek duidelijk geïllustreerd. Zwart nodigt als het ware zijn rivaal uit tot een schijnbaar kansrijke aanval. Maar de aap komt uit de mouw als de zwart- speler met een fijne verdedigings manoeuvre de witte aanval weerlegt en dan op zijn beurt de witte konings vleugel onderhanden neemt Tegen deze tegenaanval is geen kruid gewassen en in een praktische dwangpositie moet wit zich gewonnen geven. Wit: OZSVATH Gespeeld in het Zwart: LENGYEL te Debrecen '70. 5. La4xc6t, b7xc6; 6. d2-d4. Lc8-g4; 7. d4xe5, d6xe5; 8. Ddl-e2, f7-f6; 9. Lcl-e3, Dd8-b8 (Zeer juist gespeeld); 10. Pbl-d2, Db8xb2; 11. 0-0, Db2-c3; 12. Pd2-b3, Lg4-c6; 13. Pf3-d2, g7-g5 (Verhindert f2-f4); 14. Tal-dl (Beter was, zoals het vervolg leert, 14. Ta-el); 14Lf8-d6; 15. f2-f4 (Overmoedig). Stelling na 15. f2-f4. U. Uo.eT. T i 8 i i T n Blfiig Oplossing schaakraadsel Na 1. Lf7-d5ü gaf zwart zich ge- 15g5xf4; 16. Tflxf4, e5xf4; 17. Le3-d4, Dc3-b4; 18. e4-e5, Ld6xeö; 19. Ld4xe5, Db4-b5! (Met. ceze fijne pointe wordt het witte offensief prak tisch weerlegd); 20. De2-h5f, Le6-f 21 Dh5-g4, h7-h5; 22. Dg4-g7, Db5-e2 23. Tel-fl, Th8-h6 (Dreigt 24 Tg6) 24 Tfl-f2, De2xe5; 25. Pd2-f3. De5-e3 26 Pb3-d2, Th6-g6; 27 Dg7-h7, Ta8-d8 28. Pd2-fl, Td8-hl29 Pf3-d2. Pg8-e7 30 Dh7-h8t, Tg6-g8; 31. Dh8xf6, Lf7-d en wit gaf zich gewonnen. Schaakraadsel In de onderstaande positie leend aan de partij Euv/eThomas, speeld in het toernooi te Hastings 19341935 won de witspeler op elegante als listige wijze. Op te merken valt, dat de witte combinatie mogelijk door de harmonische samenwerking van de witte stukken. Wit c i zet e i <B> SU; Aar m v.'.-:. si sr m a :i 1 IÜ 5K;/ I II1# BRII Er is in de achter ons liggende dagen weer heel wat gevogelte geconsumeerd en het is maar goed dat weinigen de fokkerijen kennen waar de produkten voor het feestmenu worden klaargestoomd. Je moet bij het eten van kip vergeten hoe de „vrije vogel' haar leven lang nauwelijks bewegingsruimte heeft gekend om haar vleugels eens te rekken. Dan nu maar aan de erwtensoep met kluif, zou je denken. Met de betrekkelijke vrijheid van het varken zou het ook wel eens gauw gedaan kunnen zijn als het voorbeeld van Hongarije ingang vindt. Daar verdwijnt het beeld van de ouderwetse boerderij met wroetende varkensfamilies om plaats te maken voor de modelfokkerij. Een toren van acht verdiepingen, opgetrokken uit pre-fabricated elementen kan 25 tot 30 duizend beesten per jaar herbergen. Automatisch gevoed, gewassen en verwarmd, zal het varkentje wel mooi roze zijn, maar ook ras vet, want bet krijgt praktisch geen kans zich tc bewegen, nauwelijks zijn staartje te roeren. I-Iet komt nóóit van zijn plaats. Dank zü de automatisering van het bedrijf zÜn cr maar veertig mensen nodig om het gaande te houden. Die mensen zullen niet meer zo dol op karbonaadjes zijn. ZORGVULDIG VERDEDIGEN Reeds vaker werd in deze kolommen opgemerkt, dat het tegenspel tot de moeilijkste onderdelen van het bi"idgespel behoort. Duizenden contracten zijn ge maakt doordat de tegenpartij verzuimde de juiste kaarten te spelen of vast te houden. In onderstaand spel is de verdediging niet moeilijk te vinden. Ook is het vrij snel duidelijk waar de slagen vandaan moeten komen om het contract down te spelen en toch slaagde in de wedstrijd waarin dit spel voorkwam niet iedereen erin dat ook te dóen. Probeer uw krachten ei' eens op, waar bij de zuid- en oostkaarten voorlopig bedekt moeten blijven. A H V 10 7 6 A 5 4 O HVB876 O V 5 4 Het bieden verliep als volgt Noord Oost Zuid Wei 4 V alten passen- Het 2 O volgbod van oost geeft een zwak spel met lengte in O aan- Als west komt u uit met O Heer, waarop oost de 10 speelt en de vraag rijst hoe er nu verder gehandeld dient te worden- Het zal duidelijk zijn dat de verlies- slagen die zuid heeft, dreigen te ver dwijnen op de lange iri noord. Ook is duidelijk dat, als oost beide niet zichtbare Azeii heeft, vier slagen vanzelf binnen komen Maar het biden maakt waar schijnlijk dat zuid over Aas beschikt en dus zal west tot de conclusie moeten komen. Maar het bieden maakt wsai- het maken van twee slagen in O en twee in V- Het ligt nu voor de hand nu met een kleine O te vervolgen, maar dat is nu juist fout! Het waarom zult u bij nadere analyse gemakkelijk kunnen vast stellen: als west O naspeelt neemt oost met het Aas en kan weinig anders doen dan O naspelen- Zuid legt de Vrouw en west?? Troeft hij laag in. da.i troeft noord over e maakt west niet meer dan één ^-slat Troeft west met het Aas in dan geldt hetzellde en troeft hij niet. dan ver zuid met een kleine V naar noords 10. Aas en een afgetroefde volgen waar na troef Aas er uit gedwongen wordt Aas is dan de entree om de laatste troeven te halen- Hoe kan west dit voorkomen? Eenvou dig door in slag 2 W Aas te incasseren en daarna O te spelen De derde O kan dan zonder moeite worden getroefd en d( vier slagen zijn binnen. Men merke nog op, dat deze speelwijze ook opgaat als oost zeven en zuid twee 0 zou hebben gehad. Het spelen van een derde O laat wesU troeg 9 promoveren- Troeft zuid laag in, dan troeft west over en troeft zuid mei een honneur, dan maakt west later troefslag. SI

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6