Comité voert actie voor behoud van Hartebrugkerk mening Streven is naar dertig mille, vijf jaar lang Hartebrug moet blijven Zoeterwoude verbrandt kerstbomen officieel ZATERDAG 2 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Reservefondsen zijn uitgeput: Spookbeeld kunst, en historiekrachten Monumentenwet door de eige\ onderhouden dient- te worden de Hartebrugkerk aan troost verval prijsgegeven worden, wan neer ze als Godshuis niet langer te handhaven zou zijn. Maar de wetgever kan niet over de porte- monnaie van de eigenares beschik ken. Er bestaat dus geen verplich ting tot onderhoud. Verondersteld dat de parochie O.L. Vrouw Onbe vlekt zon worden opgeheven gelukkig is er vooralsnog niet de chiële territoir onder andere rochies zou worden opgedeeld, t zou dan zo'n schitterend st. grond in het hartje van de st willen kopen, zolang er een ke op staat, die op de Monumentt lijst voorkomt? niet wordt aangetast. Afvoeren van de Monumentenlijst is vrijwel ondenkbaar. De enige manier om- van een monument verlost te wor den is, het aan de verloedering prijs te geven, totdat het vanzelf inelkaar stort. En dat kan bij een „liecht en weldoortimmerd" bouw sel als het „Huis van God en poort des Hemels" aan de Mare wel een eeuwigheid duren. We zou de blaam (en het renteverlieswillen dragen Niemand.De Hartebrug LEIDEN Voor het eerst ook via de kranten hoorbaar, luidde enkele weken geleden de noodklok over de twee parochiekerken in de Leidse binnenstad. Stygende exploitatiekosten het duurder worden van het meest noodzakelijke onderhoud en het verschralen van de gebruikelijke bronnen van inkomsten door de ontvolking van de binnenstad, brengen het voortbestaan van de Hartebrug- (en de Lodewijksjkerk en -pa- rochie(s) in gevaar. Bij het vernemen van de sombere geluiden is in de Hartebrug ,,het volk" te hoop gelopen, vastbesloten het onheil te keren. Eén ding staat vast voor vele parochianen en niet-parochianen, voor mensen uit Leiden en uit de verre omgeving: ,,De Hartbrug moet j actie voeren Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Linda, d.v. M. P. W. Versteeg en M. H. Nijhof; Marcel, z.v. M. P. W. Versteeg enM. H. Nijhof; Stephan H., z.v. W. G. van der Sman en E Lansberg; Irene E., d.v. V. Ponec en M. H. Waelsch; Angelique K. P., d.v. C. W. Paardekoper en P. E. J. Snelder- waard; Barend, z.v. G. M van Maanen en E. M. van Wijlen; Maria C. W. d.v. C. C. M. Oostdam; nde; H. Cr£ Overleden: J. Hotting (82); L. F. Voor nemen (73); W. T. Bogers (36); P. Ver schoor (83); A. P. Haeser (50); J. Nie- vaart (49); A. Niehot (60); C. F. L. Kraaneveld (82); H. J. Boom (77); J. Kwaadgras (53); W. Slingerland (51); W. de Roo (59); H. Hueting (38); H. H. J. Kneefel (67); J. de Jong (71); A. J. de Vree (61); A. Hundermarck (69). blijven." En daarvoor willen Dat de Hartebrug moet blijven wordt Uiteraard het meest als een noodzaak gevoeld onder de parochianen. Ruim honderd van hen, spraken dat enige tijd geleden uit in een hoorzitting, die belegd was door een actiecomité. Hun bemoedi gende reactie had gesprekken tot ge- eolg met parochieraad en kerkbestuur. en city-kerk centraal gelegen en en capaciteit die groot genoeg is. i bijna anderhalve eeuw lang DE ook mensen. Voor velen ook ui' omgeving van Lelden, is het her de „biechtkerk" en nog zi< iedere ochtend mensen die kon Ik ben blij, als pastoor in dezt te staan. De moeilijkheden, n< u-bij. Ik s ictie t t be- •stel Vijf jaar lang zullen parochianen en „vrienden van de Hartebrug" jaarlijks minstens ƒ30.000,- bijeen moeten bren gen. Weliswaar is de kerk vrij van schul den maar de noodzakelijke onderhouds werken aan het 130 jaar oude gebouw werden tot nu toe gefinancierd uit reser ves. Die reserve-fondsen zijn nu uitge put, terwijl binnen afzienbare tijd groot cderhoud te verwachten is onder andere in de vorm van dakreparaties. lf:\ Optir De heer Neuteboom schat vol optimisme (at het streefbedrag van 30 mille per jiar ruim gehaald wordt. Hij baseert zijn cptimisme op de jaarlijkse telling [pj let kerkbezoek Terwijl het kerkbezoek .ooi i> andere Leidse parochiekerken nog en (TUgliep, bleef de toeloop naar de Har- !klj tibrug gelijk aan voorgaande jaren, in. Het gemeentelijk beleid voorziet boven- «•-[ den in het stoppen van de ontvolking vin de binnenstad. „Dat geeft te denken - zegt hij het dieptepunt hebben we ahter de rug". De parochie van Onze liave Vrouw Onbevlekt Ontvangen om- t vrijwel de gehele binnenstad: 1.345 Hij •dt, dat zij studentenparochie behoren. In de week van 4 tot 9 januari zullen 45 parochianen aan elk van deze gezin nen een persoonlijk bezoek brengen. Zij laten daarbij een envelop achter met ge gevens over de situatie waarin de Har tebrug verkeert en een kaart, waarop men kan intekenen voor een bedrag naar eigen goeddunken. Dat kan elk bedrag zijn en elke wijze van betaling is goed. De mogelijkheden staan allemaal aange geven. Geheimhouding is verzekerd. De- formulier ontvangen, kunnen hun bij drage storten op girorekening 558.718 t.n.v. Kerkb'estuur Hartebrug, Kaas- marktö, Leiden of op bankrekening iet alleen: ik heb i altijd berei iets nodig V erani woordelijkheid „Dan wordt er geen enkele actie meei gevoerd. Daan gaat er niets meer door Dan stoppen we gelijk. Dan ligt het hele maal aan de parochianen en aan d« Onder het motto „Hartebrug moet blijven" start op 4 januari een aktie in de Hartebrug-parochie. Een aktie, die ten doel heeft de nodige gelden te verzamelen om het bestaan van de Hartebrug-kerk en de Hartebrug-parochie voor de komende jaren te verzekeren. Hoge restauratiekosten en stijgende exploitatiekosten van het ge wone kerkbestuur bedreigen het voortbestaan van kerk en paro chie. De gewone zondagse collecten en zelfs een extra collecte eens per maand zijn niet voldoende om deze kosten op te vangen. Op de parochianen van de Hartebrug-parochie wordt in de komen de weken een beroep gedaan op hun verantwoordelijkheid (niet op hun liefdadigheid) als leden van een gemeenschap, om te be houden hetgeen 130 jaar geleden tot stand is gebracht. ZOETERWOUDE Voor het eerst wor den ook in Zoeterwoude officieel kerst bomen verbrand Het feest is gepland op maandag 4 januari a.s., voor liet dorps gedeelte op het trapveldje nabij het sportpak „Haasbroek" aan de Nieuwe- weg en voor de Hoge Rijndijk op het In dustrieterrein aan de Oranjelaan. De aanvang van beide is gesteld op half vijf. Dit tijdstip is gekozen omdat maan dag de vakantie van enkele scholen al weer achter de rug zijn en men ook de leerlingen van die scholen in de gelegen- tellen het festijn mee te ma- mag zelf bomen mee- imen naar de verbrandingsplaatsen aar ook de auto van d dienst gemeen- werken zal op maandag rondgaan om ;emplaren op te halen. Daarbij zullen bomen üit beide gémeentédetèri Iéder eerlijk naar de eigen plaats worden ge-i bracht. De dienst gemeentewerken hoopt je de „wilde" boomverbran- alle gevaren van dein, over- jmwoneden en rommelige si- Th. J. v.d. Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 ZOETERWOUDE, Geslaagd Aan de Leidse Universiteit slaagde voor het Artsexamen de heer L. B. A. J. M. Kort- mann te Zoeterwoude. Geen alternatief De Hartebrug moet blijven. Er bestaat geen alternatief. Pastoor J. M. J. Wor- telboer ofm, meent: „Al Is iets nog "zo prachtig en geweldig maar het is niet meer te onderhouden en het dient niet meer voor zijn doel terwijl je ergens anders, even centraal, een stuk grond kan vinden om er een aangepast, nieuw De noodkreet van het actië-comité is geen beroep op wiens liefdadigheid ook. Het is een beroep op de verantwoorde lijkheid van de parochie, van de „vrien den van de Hartebrug" maar ook van de Leidse burgerij en van allen die van Leiden zijn gaan houden. Want behalve als godshuis en parochiecentrum, is het markante klassiclsitische waterstaats- bouwwerk door zijn unieke ligging uit het stadsbeeld niet weg te endken. De kerk sluit het straatbeeld naar drie zij den, gezien over de Stille Rijn over de Mare en, in westelijke richting over de Haarlemmerstraat prachtig af. In het Kortom, ook de kenner van Leiden die nooit een voet over de blauwstenen drempel van de Hartebrug zette, zal in stemmen met de trouwe bezoekers van die kerk: .De Hartebrug moet blijven de Hartebrug, waar NASLEEP VAN 2 ONTWERPEN VOOR SCHOUWBURG - Het Schouwburgplai het een en ander afgewikkeld wor den. Het architectenbureau A. G en J. D. Postma. dat tweemaal 'n plan maakte eerst voor een ge bouw, dat bijna twintig miljoen gulden zou gaan kosten en latei voor een eenvoudiger ontwerp heeft nog een honorarium te goed Hoewel er enig misverstand is tus sen de architect en het collegi over de wijze waarop de eerste er de tweede opdracht met elkaa> verrekend moeten worden, wordl aan de gemeenteraad voorgesteld een bedrag van 91.421,- uit te trekken als honorarium. Schaatswedstrijden ZOETERWOUDE De ijsclub Zoeter- oude heeft voor de komende dagen zijn ïrste wedstrijden van dit seizoen vast gesteld. De jeugd krijgt daarbij voorrang. Zaterdagmiddag kan zij aan de start ko men voor de korte baan. De meisjes van 12 tot en met 16 jaar worden om 12 uur ip de Noord Aa verwach, de jongens van dezelfde leeftijdsgroep komen om 14 uur start. Zondagmiddag strijden de in Zoeterwoude dorp om het kor- kampiöefischap, eveneens op de ln Emmeloord goed voor dag gekomen. Achter Jan van der Meulen uit Stiens legde Jan van Hoorn in de rit over 75 kilometer be slag op de tweede plaats. Zijn 1 Kees finishte als zevende. Noorc Aanvang 13.00 i OUDE WETERING De ijsclub Alke made organiseert hedenmiddag op de baan te Oude Wetering langebaanwed- strljden voor dames en heren. Aanvang 12.00 ui^r. STOMPWTJK Schaatsen: uitslagen kortebaan wedstrijden (heren): 1 G. Soonius; 2 W. v. d. Brink; 3 G. Leliveld; 4 A. v. d. Brink. Zondag 3 januari om 2 uur zijn er korte baan wedstrijden voor heren en dames. Maandag 4 januari om 2 uur wedstrijden voor alle schoolloinderen. De wedstrijden worden verreden op de Nieuwe Vaart. HAZERSWOUDE Marcel Pennings uit Nieuw Vennep heeft op Oudejaars middag de afvalwedstrijd, die de Ha- zerswoudse IJs Club op de veldijsbaan aan de Voorweg organiseerde, gewon nen. De schaatser-wielrenner toonde zich hiermee de sterkste in een veld van 55 deelnemers, die onder het toe ziend oog van een veelkoppig publiek van start gingen. De plaatselijke favo riet Jaap van de Eyk kwam niet verder dan de halve finales en moest daarna toezien, dat de „buitenlanders om de prijzen gingen rijden. De eindstand: 1 Marcel Pennings (Nieuw Vennep); 2 Aad van Ravens- bergen (Voorschoten); 3 G. Rijzeveld (Den Hoef); 4 J. Jorritsma (Roterdam) 5 W. Huizer (Boskoop); 6 A. Rotteveel (Den Hoef). Buiten de kerk Ik schrijf hier een woordje om een heel pijnlijke zaak voor ons gezin op te hel deren. In de Kerstnacht om 12 uur zou den wij met ons hele gezin naar de nacht mis gaan ln het Dorpshuis te Aardam. Wij waren al vroeg weg gegaan voor een goede plaats. Toen moesten mijn zoons van 13, 14, 15 en 16 jaar nog van huis. Ze waren om ongeveer 7 min. voor 12 bij het Dorpshuis, maar werden bulten de deur gehouden terwijl anderen men sen die nog later kwamen wel naar binnen mochten. Ze werden zelfs be dreigd met een ijzeren staaf als ze niet weg gingen, terwijl er in de kerk mijns Inziens nog plaats genoeg was zeker staanplaatsen. Na de mis vroeg ik aan de functionaris a hij mijn zoons buiten de kerk gehouden, want wij zaten in de n 4 van mijn kinderen liepen op Hij antwoordde, dat er geen drankorgels toegelaten werden. Ik ben netjes, dat lk mijn kinderen thuis en ze waren de hele avond thuis geweest dus dat is een grove leugen? Ik dacht dat kerkmeesers er waren om de kerk op te bouwen. Maar als ze de jeugd uit de kerk houden, lijkt mij, dat je de kerk afbreekt. 'n Moeder van 'n gezin doet haar best om ze naar de kerk te krijgen maar als de kerkmeester zo doen is het onbegon nen werk. Mevr. U Ter Aar. DR. R. TIJDEMAN LECTOR IN DE WISKUNDE LEIDEN Dr. R. Tijdeman, tot due- vere wetenschappelijk medewerker aan het Mathematisch Instituut van de Uni versiteit van Amsterdam, is bi) K.B. aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon lector in de wiskunde. Dr. R. Tijdeman, die in 1943 te Oostzaan werd geboren, promoveerde in november van het vorige jaar bij prof. dr. J. Pop ken te Amsterdam tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een irift, getiteld i of the values of c Alphen breidt lipiennet uit ALPHEN A. D. RIJN Het huidige vervoer in Alphen aan den Rijn heeft bij het gemeentebestuur tot de overtui ging geleid dat gestreeft moet worden naar invoering van een specifiek stads- """'ler. Dit al of niet met inschakeling een der drie vervoersmaatschappijen welke Alphen aan den Rjjn in hun Ujn- nennet hebben opgenomen. Hierdoor zou de mogelijkheid ontstaan de ver van de doorgaande routes gele gen woonbuurten ln het openbaar ver voer op te nemen en de frequenties kun nen dan worden opgevoerd. I.v.m. het opstellen en uitwerken van de wegen- en bebouwingsplannen zou een tfldige be slissing gewenst zijn. Daarom streven b. en w. er naar in 1971 de mogelijk heden organisatorisch en financieel na te gaan. i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3