Crossen Gerrit Wildeboer EEN PASSIE VOOR IEDERE „MOTORDUIVEL' Vier van de acht broers Van Heugten hebben de helm definitief afgezet MAAKT OP „EIGEN- TERREIN KANS OP WERELDTITEL Wereldtitelstrijd cycle cross voor de eerste keer in Nederland ZATERDAG 2 JANUARI 1971 Ton van Heugten, een van de overgebleven vier broers, die het motorcrossen nog actief beoefent, AMERSFOORT. Van het fameuze achttal broers Van Heugten, dat enige jaren ge leden geweldig opzien baarde op motorcrossterreinen bin nen en buiten ons land hebben inmiddels vier de helm defini tief afgezet. Van de resteren de vier broers, Steven (32), Fons (27), Ton (25) en Paul (23) hebben de eerste twee de twee- wieler geruild voor de minder spectaculaire zijspanklasse. Zakelijke beslommeringen de den Gerard (35), Cor (38), Dick (29) en Martin (30) in de loop der jaren besluiten de motor vaarwel te zeggen, maar hun interesse voor deze fascineren de racesport bleef bestaan. Dat was ook wel noodzakelijk om de jongere broers vei-der te kunnen laten deelnemen aan deze geld- en benzineverslindende racerij, die speciale machines ver eist, waarvan het aanschaffen tamelijk kostbaar is. Ton van Heugiten, zijn auto even bedreven door het verkeer loodsend als zijn motor over modderige par koersen: „Het motor-crossen kost handenvol geld. Als privé-rijder is het vrijwel niet te doen. Je moet wel een fabriek achter je hebben staan om regelmatig te kunnen rijden. Het is ook niet voor niets dat een Nederlandse motorcrosser vrijwel nooit hoog eindigt in een wereld kampioenschap. Als hij wat aan zijn machine krijgt, t hij dat zelf i hij i zelf Vi lar op'. Brommertje Ton van Heugten, die reeds enige jaren machine rijdt, ontkent niet dat hij dank alles En dat i Het prijzen- en startgeld vormen slechts een fractie van de kosten. Van Heugten: „Je ontvangt als rijder met een internationaal nummer zestig gulden als startgeld. Als je je in een internationale wedstrijd bij de eerste je ook prijzengeld. Vo< het t jarige leeftijd te verwissel» „Ik geloof", zegt hij, „dat door het ontbreken van de financiën. Elk jongetje crosst wel eens met zijn brommer door een weiland of in de duinen. De belangstelling bestaat er dus wel voor- Maar zodra ze achttien zijn, willen ze ee; betalen, Passie Evenals het auto- en motorracen is het crossen, n dan met veel minder gevaar en risico, een passie i de beoefenaars. Ton van Heugten vertolkt de mei van zijn collega's met:,,Als je er eenmaal mee I begonnen, kun je er nauwelijks meer mee stoppen wil elke zondag rijden. Het is net als met bijvoorbi het afgelasten van voetbalwedstrijden. Als op een dag geen cross wordt georganiseerd, heb je de pest ELKE CROSS MOET ER DIK GELD BIJ Je weet c andei Maar het cr eeft dan het voor- plukken gebeuren, een gebroken been vooral trekken stoken „motorduivels" veel belangstelling. Plaatsen St.-Anthonis en Gemert zijn begrippen. In St.-Anthoi oogstte de al bijna legendarische Broer Dirckx succi sen als solorijder. Nu komt de geroutineerde Dire nog slechts uit in de zijspanklasse. zand. dan weer De zijspanklasse is voor de toeschouwers minder spectaculair, maar vereist zowel van rijder als bijrijder nog zeer veel inspanning. rakend om steun 'te zoeken, een andere keer gracieus loor de lucht „zwevend" zoeken de rijders hun weg >ver het parkoers. „Het is allemaal zeer inspannend", i-ertelt Van Heugten. „Je moet echt wel zorgen dat je >ver een behoorlijke conditie beschikt, andera ben je tijdens een race al geradbraakt. Ook al heb je een goede ichamelijke gesteldheid, na elke manche ben je gebro- cen. Het is dan ook wel ziaak je conditie op peil te ïouden, anders houd je het niet vol, Je moet voort du- -end schokken opvangen. Als je daar niet tegen bestand t beginnen". :ach in ?en paar weken stappen de spanning. t vierhonderd gulden. ■agen Gerrit. Wildeboer (22) is een Nederlandse troef in het wereldkampioenschap cycle cross, dat op 28 februari in zijn woonplaats wordt gehouden. APELDOORN. Als op 28 februari op het terrein van park Berg en Bosch in Apel doorn de starthekken vallen voor het wereldkampioenschap veldrijden 1971 bevindt zich onder de deelnemers een ren ner, die het parkoers op zijn duim kent: Gerrit Wildeboer, 22-jarig lid van de Apeldoorn- se wielerclub De Adelaar. Sinds begin november vorig jaar traint crosser Wildeboer vrijwel dagelijks op het exact 3013,8 meter lange traject. Gerrit Wildeboer, magazijnbediende voor halve dagen tijdens het crossseizoen, -was vorig jaar de grote ont dekking van het op Ockenburgh in Loosduinen gehouden nationale kampioenschap. Met vedetten als Huub Harings, in feite de enige Nederlandse beroepsveldrijder, en Cor van der Hulst voerde hij rondenlang het veld aan. Pas in de laatste ronde moest hij capituleren voor de grotere routine van Van der Hulst, die de titel bij de amateurs veroverde. Een al te voortvarend organisatie comité had, menend dat Huub Harings wel als eerste zou eindigen, slechts één kampioenstrui, waardoor Van Hulst een dergelijk kledingstuk pas weken later in „De Adelaar" is niet. van plan de kampioen in de kou te laten staan. Een van de leden van het uitvoerend comité van de voor de eerste keer aan Nederland toege kende wereldtitelstrijd, de heer Hulzebos, verklaart: „We zullen ervoor zorgen dat er voldoende truien zijn. We organiseren namelijk behalve het wereldkampioenschap ook de provinciale en nationale ciosstitel. We willen niet dat er net zo'n incident als op Ockenburgh ontstaat". Voor de provinciale crosstitel geldt Gerrit Wildeboer beschouw ik mezelf bepaald niet als een van de kandi daten", meent Wildeboer. „Ik zou het al als een uitste kende prestatie zien als ik bijvoorbeeld zevende werd. Je moet niet vergeten dat vooral uit België enige specia listen komen. Die zijn stuk voor stuk voor mij de groot- Nee, ik zou zeer tevreden zijn als ik Natuurlijk rijd ik publiek reden in Stuttgai Nadelen Wildeboer is overigens aan -een van zijn beste seizoenen bezig. „Ik heb tot dusver negen maal gewonnen. In België heb ik vier overwinningen behaald en vijf keer ging ik in Nederland als eerste over de finish". Op de opmerking dat hij dan toch viermaal de Belgen in eigen huis heeft verslagen en bijgevolg een kans moet maken als eerste Nederlander de wereldtitel te veroveren, ant woordt Wildeboer: „Als ]e nagaat dat Van der Hulst als beste Nederlander tot nog toe een keer derde is geworden bij de amateurs in '68 in Luxemburg en zelfs Huub Harings slechts een keer de vierde plaats heeft behaald, is het duidelijk dat de Nederlandse crossers in verhouding met het buitenland niet zo sterk zijn. Zelf heb ik tot dusver aan twee wereldkampioenschappen De leden van het Hel lijkt wel of Wildeboer op alle wil ontkomen aan het predikaat „e hij op de voordelen 7 slijke manieren in de kansheb- rdt gewezen het langst van alle deelnemers op het parkoers te heb ben kunnen oefenen, zegt hij: „Uiteraard lijkt het dan dat je in het voordeel bent. maar er kleven ook nadelen aan. Nu ik het traject ken, weet ik elk gevaarlijk plekje. Op dié punten in het parkoers zal ik voorzichtig rijden of lopen. Maar een buitenlander, die vóór het wereld kampioenschap maar een paar oefenrondjes heeft ge maakt, neemt veel meer risico's. Hij weet niet waar Je beter even kunt afstappen, of waar hij moet oppassen. il op volle snelheid over het parkoers gaan". VOOR HET EERST STARTHEKKEN IN GEBRUIK titelstrijd willen niet alleen een „truienincident" voor komen, maar hebben er bij het uit- en afzetten van het parkoers ook rekening mee gehouden dat er geen andere onaangename dingen kunnen gebeuren. „Waarschijnlijk", zegt Hulzebos met enige trots, „hebben wij het enige parkoers dat. volkomen is afgezet. Langs hel hele traject hebben we palen gezet, die onderling zijn verbonden door een draad, Dat lijkt alleen belangrijk voor het publiek, mar het is het ook voor de renners. In Zolder tijdens het vorige kampioenschap was die afzetting niet compleet. Daar kon het gebeuren dat de ners, die het Tijdens een wielercross ontmoeten de renners de meest vreemde obstakels. Op liet parkoers in Apeldoorn moet driekwart van het parkoers fietsend worden afgelegd. de start voor een twintig centimeter hoog hek, dat in do grond is gegraven en bij de start neerklapt, geplaatst. Bij dit systeem krijg je ook geen moeilijkheden met hel op een lijn zetten van de renners bij de start'. Is „De Adelaar" bezig een „waterdicht" wereldkampioen schap op touw te zetten, het paradepaardje van de club bereidt zich ook terdege voor op het gebeuren. Mot tien andere renners. Pos, gebr. Schetter, Hoven. Van der Hulst, Spetgens, Albers, clubgenoot Meijer, Van der Burg en Mooiman maakt Gerrit Wildeboer deel uit van de Nederlandse selectieploeg, die elk weekeinde een uit gebreide training ondergaat. Hoewel de definitieve Ne derlandse ploeg, die uit vier renners gaat bestaan, waar schijnlijk pas na het nationale kampioenschap zal wor den samengesteld, lijkt het zeer waarschijnlijk dat Wilde- jdaartoe zal behoren. Dat betekent dan dat hij over •end aité" -

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13