J DIERENTUINEN ZITTEN ZWAAR IN DE ZORGEN BIJ EEN BANK KUN JE NIET AANKOMEN MET EEN OLIFANT ALS ZEKERHEID ZATERDAG 2 JANUARI 1971 Zolang je met leeuwen werkt, appelleer je natuurlijk aan de sensatielust, maar een serieus dierenpark blijft daar niet bij stilstaan. RHENEN. De gemeenteraad van Rhenen heeft het gevaar bezworen, dat Ouwehands Die renpark zou gaan verhuizen. Er zijn serieuze plannen daartoe geweest, maar de onderhande lingen (o.a. met Hellendoorn) werden afgebroken, toen de raad het bestemmingsplan wijzigde, waardoor het dierenpark op de Grebbeberg met zes hectare kan worden uitgebreid. Voor de heer A. Ouwehand, oudste directeur en tevens voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dieren tuinen. is dat een zorg minder. Maar zijn voornaamste zorg blijft bestaan. Hoe moet hij in deze tijd het geld verdienen, om die uitbreiding en de vernieuwing van het bestaande park te bekostigen? In 1932 is zijn vader het park begon nen. ,.De lonen waren toen matig en de algemene kosten ook. Bovendien keek niemand zo precies naar de ar beidstijden. je had sporadisch een zon dag vrij, terwijl de mensen nu twee dagen ir. de week niet werken". In het kleine kantoortje, waa^het vol opgezette beesten, schilderijen en sculpturen van dieren staat en hangt, van griezelige serpenten tot een char mant zebraveulentje, vertelt de heer Ouwehand ons over de zorgen van de dierentuindirecteuren. Want zijn zor gen zijn ook aie van zijn collega's. De Nederlandse dierentuinen zijn overwegend particuliere instellingen, al bestaat er een lichte tendens om de zaak naar de overheid door te spelen. In Emmen bijvoorbeeld is het Noorder Dierenpark nu voor de helft in ge meentehanden. Maar gemeentelijk of niet al deze dierentuinen zitten met hetzelfde probleem: er is te wei nig geld voor vernieuwingen. Vaak zelfs te weinig geld voor het normale onderhoud. De heer Ouwehand: „Kijk, Artis is een gemeentelijke instelling, maar de directeur is gewoon een col lega van ons. Natuurlijk moet Artis blijven, maar door de actie moet je niet vergeten, dat niet alleen Artis in moeilijkheden zit. Met het beetje geld, dat ze daardoor krijgen, zijn ze trou wens niet geholpen. En als 't Rijk over de brug komt, dan zeg ik: waarom wij dan niet?" Rijkssubsidie voor Ouwehands en de andere particuliere dierentuinen? O nee, dat is beslist de bedoeling niet. „We hoeven niet direct geld van de overheid te hebben; het gaat om faci liteiten. Artis en Blijdorp betalen geen BTW. omdat het wetenschappe lijke instellingen zijn. Wij als vereni ging willen de BTW voor alle dieren tuinen afgeschaft, of op z'n minst tot het oude tarief van 4 procent terugge bracht zien. Nee, we houden geen optocht met olifanten naar het Bin nenhof. we hopen het met onderhan delingen te kunnen bereiken". Schoolplaten Heel onredelijk vindt de heer Ouwe hand het, dat zijn instelling, evenals de dierentuin van Wassenaar, verma kelijkheidsbelasting moet betalen. „In de vakantietijd biedt de dierentuin natuurlijk een stuk verstrooiing maar in hoofdzaak hebben wij toch een algemeen opvoedende taak. We krij gen hier onnoemelijk veel schoolreis jes en daarnaast komen er elke dag wel een stuk of vier aanvragen om lesmateriaal binnen". Ouwehand geeft schoolplaten cadeau met afbeeldingen van flamingo's, leeuwen en zebra's en daarnaast worden ontelbare schoolklassen voorzien van afbeeldin gen en beschrijvingen van dieren, die de kinderen in hun opstellen verwer- Behalve Emmen, dat 1 november dicht ging, zijn de dierenparken ook 's win ters open. Je ziet er misschien wat minder dieren dan in de zomer, maar je kunt er rustig wandelen. Er komen door de week maar een paar bezoe kers per dag, maar waarom zou je sluiten? De kosten gaan toch door". De stedelijke tuinen hebben wat meer winterbezoek, maar dat zet volgens de heer Ouwehand toch geen zoden aan In de steden zijn de mensen trouwens het meest ..dierentuinminded". In Zuid-Nederland het minst. Dat is ge- Directeuren zijn tegen subsidie; overheidssteun is wel welkom bleken uit een enquête onder het pu bliek, die de vereniging dit jaar ge houden heeft. Daar bleek ook uit, dat men over het algemeen goed tevreden is over onze dierentuinen, maar wel is er de wens naar meer vrijheid voor de dieren. In die richting gaat de ontwikkeling trouwens al sinds gerui me tijd. Maar dan stuit je op het probleem van het geld, dat voor die vernieuwingen nodig is. Noodklok Behalve Artis, heeft ook Burgers Die renpark in Arnhem de noodklok ge luid. Directeur A. van Hooff vertelt ons: „In 1967 hebben we een urgen- tielijst opgesteld. Zonder iets bijzon ders. dus alleen voor het herstel van wat nodig hersteld moet worden, kwamen we toen op een bedrag van 3,6 miljoen gulden. Inmiddels is er wel iets gebeurd. „Uit de inkomsten van ons leeuwen park (dat nu tot een safaripark uitge groeid is) hebben we o.a. de vogelaf deling van nieuwe buitenvolières kun nen voorzien. Maar je kunt niet ge woon het lijstje van voor naar achter iets dat onder de vermakelijkheidsbe lasting valt. Het wordt nu veel te willekeurig beoordeeld. Een culturele instelling zijn of het geven van goede voorlichting is in elk geval niet het voorrecht van een gesubsidieerde zaak. Het Dolfinarium in Harderwijk, dat zoveel onderwijs in zijn shows doet, werkt particulier, zonder een cent subsidie". Maar subsidie is vol gens de heer Van Hooff ook niet nodig. De oplossing zit in het geven van faciliteiten: afschaffen van BTW en vermakelijkheidsbelasting, fiscale tegemoetkoming voor investeringen. Daarnaast pleit de directeur van Bur gers Dierenpark voor overheidssteun aan bepaalde projecten, met name het educatieve deel van het dierentuin- werk. „Hier in Arnhem bijvoorbeeld zouden we een centrum voor biologie- onderwijs kunnen maken, zoals Ame rika en Duitsland die kennen en zoals ook Enschede er een heeft, zij het aan een natuurmuseum en niet aan een dierentuin verbonden. De dierentuin is voor dit doel ideaal, omdat je er ook i levende dieren kunt tonen. Je kunt Wie nog mocht twijfelen aan het feit of de mens iets te maken heeft van dezt apebaby misschien die mening herzien. een aap zal na het afwerken. Er zijn altijd wel urgente gevallen, die geld vragen, zoals een dak, dat dreigt in te vallen. Niet voor niets heeft dr. Jacobi, de directeur van Artis. gezegd dat zijn tuin niet gesloten wordt, maar dat Artis zich zelf wel sluit, als er niets gebeurt. Je kunt niet doormodderen met bijvoor beeld slechte berehokken zoals Artis heeft; dat wordt gewoon te riskant". De dierentuinen hoeven bepaald niet over belangstelling te klagen Het be zoekersaantal stijgt gemiddeld met vijf procent per jaar. Alleen op grond daarvan al hoeft er aan het bestaans recht van deze instellingen niet ge twijfeld te worden. Eigenlijk zou je, zegt de heer Van Hooff. in de pas moeten blijven met de entrees, maar hij vindt het een beetje zuur om direct zo hoog te gaan zitten als doorgaans in het buitenland het geval is. bovendien hebben de buitenlandse dierentuinen meestal nog heel wat andere inkomstenbronnen Het probleem is inderdaad specifiek Nederlands, omdat de meeste Neder landse dierentuinen particuliere in stellingen zijn. In Duitsland worden de Zoo's van Hannover en Gelsenkir- chen ook particulier gedreven, maar toch wel met grote verschillen in ver gelijking met Nederland. De grond, de gebouwen en diverse voorzieningen krijgt men er van de stad in gebruik. Dat wil zeggen, dat ook nieuwbouw en onderhoud voor overheidsrekening zijn. De dierentuin moet daar tegeno ver stellen, dat park en collectie in goede staat gehouden worden, dat is En hoe zit het in België? Daar is maar een tuin van formaat, de Zoo van Antwerpen. Een particuliere stichting, die je gerust rijk kunt noe men. Het is daar een statussymbool om er lid van te zijn en bovendien is het entree twee keer zo hoog als he' hoogste in Nederland Het probleem van de Nederlandse die rentuinen is volgens de heer Van Hooff niet dat ze niet zouden kunnen draaien, maar dat op de lange duur de exploitatie onmogelijk dreigt tt- worden. Oude gebouwen moeten een maal vervangen worden en dat lukl bijna niet. Als je moet bezuinigen, dan komt het onderhoud het eerst aar de orde en zo wordt de post achter stallig onderhoud steeds groter. Na tuurlijk knelt dit het meest bij de qua bouw oudste dierentuinen, dus bij Ar tis en Burgers. Als instelling is Blij dorp ouder dan Burgers, dat uit 191: stamt, maar het is na de oorlog hele maal nieuw opgebouwd. Ook de heei Van Hooff is tegen subsidie, al zeg' hij wel, dat als Artis door Den Haar geholpen wordt, de andere tuinen ook recht op regeringshulp hebben. Ze moeten zelf beslissen of dat in de vorm van subsidie zou moeten zijn. In Zure hap „De BTW dat is een heel gezien ook de grote loonpost, een dierentuin zit. Wij in Arnhem betalen gelukkig geen vermakelijk heidsbelasting. maar dat is voor wie het wel moet doen ook een onbillijke zaak. En wat is vermakelijk? Het zou logisch zijn dat je de kosten betaalt, die de overheid moet maken voor incidentele gebeurtenissen zoals een voetbalwedstrijd. Je zou volgens mij naar een bijstandsbelasting moeten, of Laat de dierentuin dienen als practicum De School in Burgers probeert nu al op dit gebied te doen wat binnen de mogelijkheden ligt. De heer Van Hooff verzorgt tal van rondleidingen en gaat ook met lezingen de scholen in. Dit zou volgens hem echter door een aparte dienst gedaan moeten worden. Burgers is een jaar of wat geleden met zijn leeuwenpark begonnen Waarom? „Het levert geld op", zegt de heer Van Hooff eerlijk. „Zolang je met je leeuwen werkt, appelleer je natuurlijk aan de sensatielust. Maar een serieus dierenpark blijft daar niet bi i stilstaan en dan gaat het weer geld kosten. Het Arnhemse leeuwen park is nu uitgegroeid tot een safari park. waar al 22 soorten dieren in de Veluwse savanne" rondlopen Voor Nederland uniek. In Frankrijk heb je ook zo'n safaripark en in Engeland zijn er een paar". „Dierentuinen hebben zo'n 150 jaar in vrijwel dezelfde vorm bestaan. Ér doet zich nu een ontwikkeling voor, die niet de pas afgesneden mag worden. We groeien naar grotere eenheden in plaats van afzonderlijke dieren, to-1 nen we totale populaties, zoveel moge lijk in hun natuurlijke staat. Vee collega's willen in deze richting gaar en het publiek vraagt er ook om". Dierentuinen, al zijn ze letterlijk zi oud als de weg naar Rome, kunner dus springlevende, moderne instellin I gen zijn. Mits er maar niet die narig heid met het geld was. Vandaar he pleiten voor rijkssteun. Liever niet a subsidie, zeggen de meeste particuliei eigenaren. Maar natuurlijk willen ook niet alleen rijkssubsidie voor A tis, „met geld dat nota bene door oi via de BTW op tafel wordt gelegd'! Wat ze willen, faciliteiten o| fiscaal gebied. De heer Van Hooff ziet een van dl grootste moeilijkheden in het huidul fiscale systeem, waarbij je het geil voor ver- of nieuwbouw moet overl houden op de exploitatie, terwijl val de winst eerst de helft naar de belaJ tingen gaat. Je moet dus jaren sparerl voordat je kunt investeren; de ban kei geven geen krediet. Ze zien je J komen met een giraffe of een neuw hoorn als zekerheid Zeer been .En bij al die problemen komt ergens een wildvreemde niet een voor een apenpark of wat dan waarvoor wel financiën op tafel ko men, terwijl de anderen al lang wil den (maar niet in staat waren It doen), wat hij nu wel kan, of, zoals i Tilburg, gaat een semi-overheidsin stelling met een leeuwenpark vlakbij gelegen dierenpark beconcur reren. Kijk. zoiets schopt mij tege: het zere been". Collega Ouwehand is het daar mondig mee eens. Namens alle twaal| bij zijn vereniging aangesloten die rentuinen (alleen enkele kleintjes zij geen lid) vraagt hij begrip van d overheid voor de problemen, voor; die op lange termijn, waar deze ir stellingen mee zitten. Zijn vader indertijd heel klein begonnen. N voeren hij en zijn zwager de direeti van een der populairste dierentuinei die tot een groot familiebedrijf is uiL gegroeid. Of het dan zo slecht gaai Alles is maar betrekkelijk, meente Rhenen wil wel over afschaf fing van de vermakelijkheidsbelastii praten, als we de boeken zouden opt gooien. Maar als het om de laats tienduizend gulden gaat, dan kunne we beter direct de zaak sluiten. J kunt in dit vak een behoorlijke ha geld voor jezelf verdienen, maar da moet je zelf meesappelen en dan het nog zo, dat je vrouw meewerkt het bedrijf. Als de chef vrij heeft, da moet je zorgen dat je er bent. W kunnen 's zomers nooit met vakant: gaan. En naar Afrika reizen om c dieren in het wild te bekijken, dat er helemaal niet bij. Subsidie? Lievt niet, al zou het misschien wel men zijn om ook eens niet langer dan uur per week te werken. Je w natuurlijk niet. wat de junioren op duur doen, als die meer persom Ouwehands Dierenpark behoort tot de moderne dierentuinen, tralies zitten. weinig mogelijk achter Enorme voorraden winterbieten heeft een dierentuin nodig. Er wordt opgegeten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10