PROF. MEERL00: Een held is vaak een lafaard Jaar 1970 bracht teleurstellingen op het Damrak Held op slagveld kan pantoffelheld thuis zijn Snel reageren onderweg door melk onderweg Spreeuwen en meeuwen vogelvrij Nederlandse tanker na aanvaring gezonken Ontvoering in Sicilië voor rechter Honderd ton kali in Rijn DE KUNST DER KLEINE GERECHTJES PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 AMSTERDAM De tanks schoven naderbij, zigzaggend, mastodonten van het geweld. Het peloton in de loopgraaf vuurde systematisch, maar de kogels ketsten af en ricocheerden elders. De bazookaschutter knielde, terwijl zijn maat de granaten in de loop bracht. De schutter schatte de snelheid van de eerste tank, richtte het kruis van het Angst en de held. Wat in de „onbe kende soldaat" gevierd wordt is het martelaarschap. Hij offerde zich we tend of onwetend op en de nabestaan den voelen schuld. Aldus prof. dr. J. A. M. Meerloo, auteur van 36 boeken, alle min of meer handelend over het thema van de angst, een van de hoofddrijfveren van de mens. Is de held wel de evenwichtige man of vrouw van staal die zich koel offert ter wille van een hoger doel, zoals de vrijheid van zijn land en het leven van derden? I« hij wel de supermens die in een moment van begenadiging de zwakheid van zijn menszijn over wint en die daden doet waarvan men alleen kan dromen? Of is de held het omgekeerde? Een zielloze bruut, of een lafaard die ver lamd door vrees per ongeluk iets doet dat de ongeremde bewondering op wekt van de massa die toekijkt? „Een compagnie Amerikaanse soldaten, doorgestoten na D-day, kreeg het be vel hoor, achterbleef. Verlamd van schrik. In zijn eentje zat hij daar, en toen kwa men de Duitsers, ook bevreesd, in de verwachting geen tegenstand te on dervinden. Toen zij de Amerikaanse soldaat zagen die volkomen mechanisch zijn machinegeweer bleef afschieten, raakten ze eveneens in paniek en sloegen op de vlucht. De soldaat kreeg een zeer hoge onderscheiding, want hij redde dit belangrijke punt voor de geallieerden. Tot op de dag van van daag gelooft de man zelf dat hij een held is". Aldus prof. Meerlo, psychiater, terug in Nederland, in een flat te Buiten- velderd, na 24 jaar doceren aan uni versiteiten in Amerika. Prof. Meerloo geldt als eminent deskundig op het gebied van hersenspoelen, paniek, angst en achtergronden van het hel dendom Zo was hij regelmatig getui- ge-deskundige bij rechtzittingen in .Amerika. Toen hij in 1954 verklaarde tijdens het beroemde proces van kolo nel Frank Schwable die voor de krijgsraad beschuldigd werd van sa menwerking met de vijand (de Chine- veroorzaakte dat een schok in het leger dat het sprookje van het pure heldendom zo graag gehandhaafd vizier op de rupsbanden, en vuurde. Mis! De tank was nu op vijftig meter en waggelde frontaal op het peloton af. Er was een moment van stilte. Toen gooide een soldaat met een hese schreeuw zijn geweer weg en klom uit de loopgraaf. Zijn paniek sloeg over op de rest. Alleen de schutter bleef achter. Roerloos. De tank was nu een silhouet tegen de blauwe hemel, en dook toen omlaag. Toen spatten de handgranaten van de schutter uiteen. De schutter stierf in een moment van onbegrijpe lijke pijn. Hij zag de verwoesting niet die zijn granaten de tank hadden aan gedaan. Hij zag ook de posthume medaille niet die door de generaal werd overhandigd aan zijn vrouw. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De sj Prof. dr. J. A. M. Meerloo pan toffe heltTêii 1 de lafaards dié' zitm aclifer branie 'erschuilén. Primitieve moed is vaak en infectieuze reactie, een massale De held is meegesleept door Hij wordt door massale extase boven zichzelf gebracht. Hij kan niet weigeren, want dat kost hem zijD hachie. Moed is de voorgeschreven collectieve gedragswij ze. Bij de destructieve oorlogshande lingen is de primitief iri ons niet persoonlijk moedig; hij verricht zijn aggressieve daden in een soort trance. De werkelijke held is iemand die de gevolgen overziet en zijn angst over wint voor een doeL Hij offert zich bewust op. Het is gemakkelijker om held te zijn in het leger waar je het schier ongemerkte toezicht hebt van je kameraden dan in je eentje, bv. in het verzet of bij guerrila-actles. Een valse held wordtdoor angst ge dreven. Hij wordt dan aggressief en weet niet meer wat hij doet. Een echte held zet zichzelf in, lichamelijk zowel als geestelijk. De vrijwilligers, die achter de. linies werden neergela ten waren veel meer echte helden. Je hebt daarvoor fysieke en geestelijke moed nodig. Bij fysieke moed Vertrouw je op brujie kracht bij geestelijke moed op geestelijke kracht, op je zelf. In de concentratiekampen bleek di vele geestelijken beter hun konden verdragen dan niet-geesteli In feuilles mortes-sfeer hing de herfst over het kerhof. Bladeren vielen in fotografische pracht. De kist, bedekt tionale vlag, si haar kindere wendde zich tot de wede man, mevrouw" hij slikte op het juiste moment „uw man is gestor ven als een held." Hij legde zijn hand Wie heeft in de oorlogsroes de moed Dm laf te zijn. Lafaard is een politiek militair woord. In het dagelijks leven is de ractie om te vluchten bij gevaar heel normaal. In het leven leren we het gevaar te ontwijken. De moeder zegt voortdurend tegen haar kind: „Trek je jas aan. Het regent. Be scherm je." In de massa het leger kinderen offeren, vrouwen hun man nen. Ze willen monumentale belevin gen hebben. Maar wie is bereid voor zijn vaderland actief te leven? Het zijn gewoonlijk de leeglopers die de holste frazen het schone f lot De weduwe keek op. Ze knikte. van het kamp. Ik herinner ander geval van een Hongaarse die als gevangene ook in het hersenspoel- proces verwikkeld kwam. Ze doceerde Engels. In haar cel schreef ze uit haar 1 hoofd Shakespeare op. Die vrouw sloeg niet door. Een ander geval. De Nederlander Nico Rost schreef een boek: „Goethe in Dachau". Daarin vertelt hij dat een groepje van literair geïnteresseerden had afgesproken ze zaten in een kamp niet te praten over dat kamp of de politiek. Alleen literatuur was toegestaan als onderwerp. Dit groepje sloeg niet door". Zelfmoordenaars reeds met de dood hadden afgerekend en dat ze zich voelden als verkapte zelfmoorde naars die alleen nog maar trachtten door en met hun dood toch nog een collectief ideaal te bereiken. Een mer kwaardige stimulator is de wanhoop aan het leven. De mens moet veel verloren hebben, wil hij zich opwer pen tot die suicidale moed. Meestal blijven dergelijke helden op de ach tergrond. Er zijn echter ook de theatrale hel den. Hun moed uit zich slechts in uiterlijk vertoon. De wereld aanbidt de theatraliteit. Met vlag en wimpel en erekruis wordt de held gesierd, maar welke geest hem dreef wordt niet gevraagd. Moed is immers vaak een angstreactie, een poging om vrees te maskeren. Tijdens de oorlog werd als een bepaalde oorlogshandeling gelukt was, en mathematisch lijkt al tijd een zeker percentage de arme drommel die de handeling uitvoeren moest tot held gepromoveerd. De ge held. De bedoeling van deze promot ic is anderen aan te wakkeren tot actief strijderschap. De held wordt niet ge- Leiders Prof. Meerloo: „Wie ik bewonder om hun geestelijke moed? Leiders zoals Gandhi. En Nehroe, de laatste heb ik ontmoet bij mijn bezoek aan India. Ook Churchill, een leider die nooit versaagde. Ik ben aan hem voorge- hem heb ik mogen was misschien niet de meest briljante generaal, maar hij was een mens die goed met andere mensen kon opschie ten. Merkwaardig is dat Eisenhower bij zijn afscheid in 1960 als president er voor waarschuwde dat het leger niet te veel te vertellen zou hebben. Hij wees op de gevaren van het mili taire establishment. Dat getuigde ze ker van geestelijke moed. Paus Paulus? Ook hij toonde echte moed, maar die moed is gesterkt door eeuwen van kerk-traditie en ge schraagd door zijn unieke functie. Zijn voorganger, Paus Johannes, had misschien nog meer moed. Want hij democratiseerde de kerk tegen veler- Luther stond in majesteitelijke een zaamheid voor het concilie van ht purper en het kardinaalsrood, een enkeling tegen de grootste macht van die tijd. Toen de vraag werd gesteld of hij zijn ketterijen zou afzweren, keek de toen nog eenzame prediekr van de revolte tegen de kerk koud Jan Koesen. (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De beleggers zullen in het begin van dit jaar beslist niet gedacht hebben dat 1970 nog zoveel teleurstelling voor hen in petto had. Daar zag het de eerste vier maanden nog beslist niet naar uit. Op 8 april werd voor het totale koerspeil, gemeten aan het algemene A.N.P.-indexcijfer, zelfs de hoogste stand van hetjaar bereikt. En voor de groep locale industrie werd op 23 april een „old time"-hoogte bereikt. Dan zet echter de daling in, praktisch te vergelijken met de koersdaling in het Amerikaanse Wall Street. Wel tekent zich in de tweede helft van juli weer een herstel op het Damrak af, maar dat duurt maar tot eind augustus. Het gaat dan bergafwaarts waarbij alleen de laatste weken Van dit jaar van een zekere rust kan worden gesproken. Merkwaardig is het daarbij dat Wall Street zich in het laatste kwart van het jaar wel kon herstellen en vooral na half november snel aantrok. VOORTEKENEN WAREN GOED maakt tijdens t C. R. M. Aanv: en. van deze vergun- gen kunnen door tussenkomst van plaatselijke politie worden gericht het hoofd vari de afdeling natuur- i C.R.M. Zij die HULL (ANP —Het 5 Nederlandse tankschip isgisteravond in de mort de Hamber omgeslagen t enden (12) Dutch Master' I»# •n Westduits schip opgepikt land gezet. Heit schip, eigendom N.V. Tankvaart in Rotterdam, nvaring geweest met een Britse iarder, die slecht^ tocht bescha- (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER De Deventer poKtie heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen de 26-jarige Henk de Vries «it Deventer die eind oktober met twee vrienden zijn 25-jarige zus Femmy de Vries met haar dochtertje Antoinette vannit Sicilië naar Nederland ontvoerde. Enkele dagen geleden ontving Henk de Vries van de Deventer politie bericht op het bureau te komen om verhoord te worden. Henk de Vries, die samen met twee vrienden Antoinette uit Sicilië haal den en haar hij kennissen in Nederland onderbracht heeft zich schuldig gemaakt Via hem wilJ de officier de verblijf plaats aan de weet komen van Femmy en haar dochtertje. Het feit dat de moe der met kind zioh nog 9teeds verborgen houden is een strafbaar feit, daar het kind nog altijd aan de vader i« toegewe- 100 1969 stand KEHL (DPA) Bij een bob sen twee motorschepen bij Fr« de Westduitse deelstaat Württemberg is dinsdag 100 ton kali de Rijn terechtgekomen doordi van de schepen lek sloeg. Dat betekent dus dat de aandelen t itwerp van Carita uit Parijs, is speciaal bedoeld voor oudejaar. Het is heel eenvoudig: het haar is strak naar achter getrokkenuitlopend i „scheerkwast". Het kapsel heet dan ook Blaireau(scheerkwast). De oorbellen zijn eveneens ontworpen door Carita. lei v Ik heb gansters, rika moete geen eigen beoordelen. Die hadden ïoed. Die opereerden op leider van de gang. Ze gehoorzaamden omdat ze anders zelf eraan zouden gaan. Alleen in de goed beschermde gevang laftig schillenden van hen heb ik i oorlog moeten onderzoeken. Zij den een keurkorps te worden eerst ongeremd aggres; jood. Het deed er ni( er een uitdrukking voor de g chappelijke misdaad die hen werd neerge- jood of niet- bond: blutkitt, de lijm bloed, kameraden, hele wereld als Er huizen in oi pseudo-helden, zwakkelingen Door hun omgeving hu: et zeggen d rond de jaarwisseling I vallen. Integendeel! Deze gebruiken hebben iets wat zeer karakteristiek is voor de srlijke, maar toch o zo weldadige gezel- ons volk, dat dan rond appelbeignets, - en bisschopswijn lusse huiselijkheid maakt de smaak prima af. blikje kunt u mondjesmaat door deze boter werken. In plaats van boter kunt i kaas, of Danish Blue gebruiken. En als Jaat ^werken, ^dan geeft dit. proc een schaal met blokjes koud vlees geserveerd, dde gerlijke geeeUdgbeid, kunnen eerlijk gei om de eenvoudige reden, dat ieder net enigszins niet willen onttrekken, wafels geef ilk u niet, huis, waar de terreinen CROQUE MONSIEUR hapje dat de Franse keuken bijzone schepping toebedeelt inoet u als volgt be- schaal met behulp van een of meer eetlepels droge witte wijn tot een smeuïg mengsel maakt. Voor u de sneetjes brood op elkaar légt nog een plakje gerookte ham ertussen, dat u even in de pan quant gemaakt hebt. Serveer zon mogelijk. Dit moet u maken als de bier zijn.. Hc-t stilt hun honger, vei verschaft u zonder twijfel een dankbaar pluimpje, dit machtige haoie wat schaaltje bij wa EENVOUDIG VERRUKKELIJK VERRUKKELIJK EENVOUDIG breken is. Maar voor de beignets wil ik u een paar i doen. Het beslag, oftewel de Pête frite door gewoon t tegelijk) tot i laten rijzen. kunt u natuurlijk heel simpel maken door aangeklede banaan of vleesgerecht dan is daar geen bezwaar tegen. 'ij J" m apart bijzonder volgt,: de. bloem l de beignets t Maar maakt J haipje. vervaardig dan het beslag roert u met wat olie (een eetlepel per ons bloem) koud bier (ongeveer een kop per ons bloem) tot meegaand beslagje, laat. het een uurtje rijzen de warme kachel en klop er dan het wit van een doorheen, De bewerking van de appels kent Maar laat de schijven i ikt hebt. Serveer zon hapje zo heet Het. stilt hun ift u zonder tw Wilt u dit machtige hapje wat „breken", geef er dan een schaaltje bij waarin u schuitjes zure ausurk. zoet-zure uitjes en brokjes gember door elkaar - oete st; - vocht had gesneden van wat overgebleven varkenskarbon en waarop ik met. een prikker de van die midi resterende spruitjes geprikt had, evenwel met i heel dun schijfje niet te oude kaas er tussen, spruitjes zagen nog glanzend van de boter die Ik het koken erdoor geweld had. Dit lukt u even alleen als u de spruitj ze net niet tot moes v< een flinke portie sjasjlieks klaarmaken, die het opdienen alleen even opwarmt. U weet. 1 Oosteuropees gerecht, waarvoor we aan stokjes satépennen achtereen HÉ I via het beslag in 1 Tevoren kunt u ook wel, dat okjes of itereenvolgens stukjes lever. spek. gemberpot) e i hebben. Maar het geheel moet een BORRELHAPJES waarde?rd hapje bij :r-spek-ui, enz. rijgen. Deze op het vuur óf in n gaar smoren en daarna met kerrie bestrooien, et u dat een hapje zuurkool daar heerlijk bij goed-vaderlandsc half uurtje de weldadige invloed ondergaan van een stroopje, dat u gemaakt hebt door een likeur, die zich goed met appels weet te verstaan, b.v. een triple sec, een kirsch of een Grand Marnier met suiker nog wat in te likken. D zorgt dat zulk een stroopje de appelschijven aan beide zijden kan doordringen, en geef die schijven daar een uurtje dc tijd voor. Op stukken banaan behandelen, stukken banaal* behandelen. KINDERLIKEUR Het jonge volkje kunt u. wanneer de ouden borrelen Iaiten meedoen door hun het volgende drankje te ser veren: in een liter water loet u een kilo suiker op: is die helemaal opgelost, dan zeeft u het stroopje door een doek en voegt er dan vier druppels (niet meer! a ii ij sol ie aan toe. Koud geserveerd is dat een aange naam drankje uiteraard zeer onschuldig, waar het jonge volkje dolblij mee zal wezen. Het, geeft, bovendien hun de illusie bij die gelegenheid met de groten gelijk op te kunnen doen. MR. ANTOON VAN 'T FORT tot eind n de groep bank en verzekeringwezen met 16,5 percent, van de sector handel met 23 percent, terwijl het totale niveau 15,5 percent zakte. Alleen de groep Scheepvaart kon 14 percent oplopen. Wij kunnen dus wel zeggen als wij de scheepvaart buiten beschouwing laten dat het mes er be hoorlijk is ingezet. De schommelingen hebben natuurlijk gehad. De goede stemming i de i vier inden ;rd lei dig gehouden door de over het algemeen gunstige jaarverslagen en vooral niet te vergeten de fusiekoorts. Gemeenlijk ligt dan bij de fusiekandidaten op vooruit te Een daling die eind april in Wall Street inzette, en daar in mei zover ging dat van de grootste daling sedert 1937 gesproken werd, oefende zoveel zuig kracht uit dat het Damrak mee naar beneden werd gezogen. Overigens zien wij die terugslag ook op de beurzen van VAN WEEK TOT WEEK enkele voorbeelden te noemen. Het herstel op het Damrak in de juli werd enerzijds ge- la'ctiëndè'1 fusiëkodffe eri' ctë buitenlandse kooplust1 voor onze effecten. Maar een belangrijke' infeètiè' "Was ook de geld stroom die loskwam toen Koninklijke Olie Billiton met contant geld kocht. Er werd onmiddellijk van „het Billitonef- De opgang werd in september weer wreed verstoord door ongunstig klinkend bedrijfsnieuws en door de miljoenen nota die hogere belastingen en beste- dingsbeperkende maatregelen aankondig de. Het beursklimaat werd daarna door looneisen, stakingen, de uitkering van f 400,— steeds slechter. Bovendien kwa men de internationale concerns Kon. Olie, Unilever, Philips en AKZO cijfer r het c de kwartaal voor de dag. Dit alles be dierf de stemming zo grondig, dat de sterke opleving in Wall Street voor ken nisgeving werd aangenomen. Gelukkig dit jaar niet verder af. De geschetste golfbeweging vinden wij natuurlijk ook terug in de afzonderlijke aandelen, vaak zelfs in veel sterkere vorm. Als illustratie geven wij zo maar een aantal voorbeelden, waarbij wij de hoogste en de laagste koers-van dit jaar vergelijken met die tot 29 december. Soms zien wij dan een frappante stij ging en soms helemaal geen herstel. 178,— 94,— 297,— 254,- 8,— 52,— 121,— 105,— Kon. Olie Unilever Bensdorp Fokker Van Gelder Homburg Kluwer Lindeteves Rijn-Schelde Schuitema V.N.U. In het begin hebben wij laten uitko- en dat de scheepvaartkoersen wel zijn gestegen. Dit is te danken aan de toene ming van het wereldhandelsverkeer waardoor een grote vraag naar scheeps ruimten ontstond. Dit had weer een gunstige weerslag op de werven die thans volop in de orders zitten. Deze uitzondering doet echter niets af in het feit, dat het bedrijfsleven thans aor vele problemen is geplaatst: stij gende kosten, stijgende belastingen, af remmende overheidsmaatregelen en een aarzelende om niet te zeggen stagneren de conjunctuur. Daarmee wordt ook het Damrak geconfronteerd. En daar gaan wij 1971 mee in. Eerste scheiding in Italië uitgesproken MODENA (Reuter) De eerste echt- cheiding in Italië sedert de Napoleonti sche tijd is gisteren in Modena uitge sproken, elf dagen nadat echtscheiding derd jaar wettig werd. t gescheiden paar zijn de 28-jarige Alfredo Cappi en de 25-jarige Giorgia Luisa Benassi, wier kerkelijk huwelijk 'n mei 1963 ingezegend werd. Zij ging- ïn een jaar later uit elkaar. Het paar heeft op 18 december een verzoek tot echtscheiding ingediend, op de dag dat de echtscheidingswet, die op 1 december door het Italiaanse pai'lement werd goedgekeurd, van kracht werd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6