I Sportparade door wegvliedend jaar Visie op 1971 Visie op 1971 WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA S IOS VALENTIJN heeft zijn zin nen gezet op het jeugdkam pioenschap van Nederland, dat me dio januari in Eindhoven wordt verreden. Het 18-jarige Ter Aarse schaatstalent, dat werkzaam is op een Bodegraafs laboratorium waar hij alle medewerking krijgt om de trainingsstages te volgen, zegt over het wegvliedende en het na derende jaar: „Vorig jaar bezet te ik na drie afstanden de eerste plaats. Omdat ik een heel slechte 5000 meter reed, schoof Co Giling alsnog langs me heen. Co is in middels senior geworden, maar voor hem in de plaats is Piet de Kleine gekomen. Wil ik in aan merking komen voor de titel dan zal ik niet teveel mogen verliezen op de langste afstanden, nog altijd niet mijn sterkste zijde. Op de 500 meter heb ik enkele weken geleden in Heerenveen met 41.4 sec. 'n nieuw record gere ten. Ik hoop in 1971 onder de 41 jeconden te komen en in 't buiten land onder de 40 seconden. Tot nu toe reed ik het snelst in Inzeil: 40.6. Mijn vorm is er op het ogen- Nik. In Oost Berlijn ben ik tijdens jeugdwedstrijden derde geworden achter de Russische wereldkam pioen Moeratof en zijn landgenoot Gomorow. Ik heb intensiever ge traind dan in voorgaande seizoe nen, omdat ik mijn studie heb be ëindigd. Vooral aan droogtraining heb ik meer gedaan. Ik hoop daar van op de eerste plaats op 10 janu ari tijdens het sprintkampioen schap in Amsterdam de vruchten te plukken". IOOP ZOETEMELK heeft rus tig overwinterd en heeft de wielerpaleizen links laten liggen. „Ata Je de baan opgaat moet Je het serieus doen. Maar dan begin Je te vermoeid aan het nieuwe sei zoen. Ik wil zo sterk mogelijk aan de start verschijnen. Op 15 febr. begin ik met de Ronde van Anda- lusië, een trainingsronde. Mijn wens is om volgend jaar een grote etappewedstrijd te winnen. Parijs -Nice of de Ronde van Spanje. Of ik in de Ronde van Frankrijk een duel aanga met Eddy Merckx hangt af van het feit of er een coalitie tegen hem gevormd zal worden. Het ligt er bijvoorbeeld aan of de Vlaemlncks die erg sterk rjjden, daar iets voor voelen. Het zal ongetwijfeld veel moeilijker worden. Er zal meef op me ge let worden. Ik zal minder vrijheid krijgen. Ik laat het bij twee grote ronden. De Ronde van Italië neem ik dus ook nu geen deel, al die in Italië even populair als de Tour de LEIDEN Parijs heeft in het achter ons liggende sportjaar voor twee jonge talenten een extra betekenis gekregen. In de Franse lichtstad sprong het Spartaanse vedergewichtje Mieke v. Doorn over een hoogte van 1.74 meter. Het Lisser meisje zag deze voor haar leeftijd „fiberachtige" prestatie tijdens de Europese jeugdkampioenschappen met goud bekroond. De hoofdstad zou nog een laag- lander" toejuichen. Een bescheiden timmerman, die zijn niet overdadige spraakzaamheid liet varen toen hij in zijn woonplaats Rijpwetering de huldi ging onderging als beloning voor een grandioze doorbraak in de zwaarste etappekoers, de Ronde van Frankrijk. Joop Zoetemelk droeg de naam van zijn kerkdorpje uit als gold het een pelgrimsoord waar wielerenthousiasten naarstig naar toe kwa men, het inwonertal van het voordien zo rustieke plaatsje verveelvoudigend. De huldigingsceremo nie zou een marathon op zich worden. Swift invi teerde de crack In Leiden, maar de feestroes bleek toen helaas al grotendels voorbij. De pas toor had zich Inmiddels al weer tot de gewone gang van zaken beperkt, de postbode dacht nog maar vaag aan een fanclub, maar de herinnering aan de jongen, die als nieuweling het dichtst de „wielergod" Eddy Merckx had weten te benaderen bleef levendig. Dirk v. 't Riet en Theo Sanders tille> niet zo zwaar aan publiciteit. Zij zijn weggedoken als zovelen op zich gevestigd te zien, weggedoken te zien, weggedoken als ze zijn in de enige gymnastiekzaal van de Albert Schweitzerschool. Toch bleek dat benauwde onderkomen geen afbreuk te doen aan conditie en con centratie, want opnieuw drukten zij De Spartaan naar de nationale ge- wichtheftitel, zichzelf en passant met enkele records verrijkend. Misschien dat de onthullende rede van Sport stichting-voorzitter Piet Biegstraaten de gewichtenstoeiers terzijnertijd een passend oefenlokaal zal opleveren. Nieuwe speelgelegenheden zijn er overigens volop verrezen. Poëzie mag dan ver te zoeken zijn. in Oegstgeest liet men zich bij de ingebruikname van de sporthal, die een verlichting zou betekenen voor Vijfmeihal en Groenoordhal, inspireren door de god Apollo, terwijl men in Alphen en Voor schoten dichter bij huis bleef met de namen Rijnstreekhal en Vliethorst. Alphen timmerde toch aan de spor tieve weg door het uitleggen van het machtige sportcomplex „De Bijlen", dat echter beslist geen beloning was voor de verrichtingen van het vier tal verenigingen, waarvan ARC en Alphen een klas moesten prijsgeven en Alphia en Alphense Boys zich ter nauwernood konden rechthouden. Ge makkelijker hielden de AZC'ers het hoofd boven water. De loaterpoloërs doken de hoofdklasse binnen en het zelfde schijnt het jeugdige De Zijl uit Leiden te gaan presteren. Niet alleen rukte de „Kooiclub" de eerste klas binnen, tevëns werkte het jeugdteam zich op tot de tweede ploeg van Nederland. Drang naar roem bestaat ook bij de volleyballers van Kangeroes die zich om zich straks eventueel waardig te presenteren in de eredivisie, alvast gestoken hebben in nieuwe overhemden. Sponsors staan ook klaar om het voetbal op een hoger plan te brengen kennelijk onder het motto „sloppen weg in Lei den dan ook het voetbal uit het slop". Vooralsnog ziet het er echter naar uit dat er nog heel wat „gekoelde melk" naar de consument zal stro men eer koeltechnicus Theo Nijssen en Ton Menken in dit overigens uit stekende afzetgebied professioneel getint voetbal kunnen laten bedrijven. Vooral ook omdat met de komst van Lugdunum in de eerste klas en DO- COS in de derde klas het amateur voetbal weer nieuwe impulsen heeft gekregen. Dolle Mina's Toch zijn heel wat mensen erop uit gekeken. De duizenden Ajax- en Feyenoordgangers en Arie van Sta veren, de ..hope" van Warmunda, die uitgenodigd werd op het Spartakas- teel en Wim Rijsbergen, die zijn leer meester Pim v. d. Meent achterna- reisde naar Zwolle. Als compensatie werd de passieve recreatie aan een nieuwe attractie geholpen, die vooral in deze omgeving veel opgang maak te. Voetballende Dolle Mina's of om het wat eerbiediger te zeggen voet bal voor dames. Een combinatie van gratie en strijdlust, die het ln Stomp- wijk, Voorschoten en Woubrugge zeer goed blijkt te doen. Voor velen is dit vaak zo komische gebeuren „een doodgeboren kind", voor de actrices een hoogst serieuze aangelegenheid, waarvan ze graag een competitie zouden willen maken. Trok een we- reldtoernooi vorig jaar in Italië tus sen gerokte voetballers niet 20.000 toeschouwers? Het toeschouwergaan- tal op het „Hollandfeest" waa rde Gouden Spike de inzet vormt steekt er maar schril bij af, ook al is het ieder jaar een wapenschouw van het Nederlands talent. Ditmaal werd het in de Leidse Hout een familieaange legenheid. „Gazelle" Wilma v. d. Berg bleef „hinde" Riet na uitvoerig juryberaad juist voor. De hersenen werden ook gepijnigd ln de „schaaktempel" van het Rijnlands Lyceum waar vier coryfeeën van de 64 velden het 75-jarig bestaan van het dit jaar naar de KNSB-hoofdklas gepromoveerde Leids Schaak Genoot schap opluisterden. Vier zwijgzame grootmeesters in een oase van serene stilte, waar ieder woord als een Een prestatie van formaat lever de afgelopen jaar Mieke van Doorn. In twaalf maanden werkte deze 16-jarige Lissese, B-lid van de Spartaan, zich op tot de Eu ropese top hoogspringen. Hoogte punt in haar nog prille carrière waren wel de Europese kampioen schappen in het imposante Stade de Colombes in Parijs. De HBS- leerlinge veroverde er onverwacht de gouden plak. Met een sprong van 1.74 meter verbeterde ze niet alleen haar persoonlijke record, maar streefde ze tevens de gehele Nederlandse A-ploeg voorbij. „Het hep dit jaar gewoon lekker", zegt Mieke. Ik voel dat ik nog meer kan, mijn absolute top heb ik nog niet bereikt. Ik ben daarom ook niet tevreden met die 1.74 meter. Trouwens de lemiet voor de Euro pese kampioenschappen dit jaar in Helsinki is 1.75 meter dus zal ik er nog minstens een centimeter by moeten springen. Mijn wens voor het nieuwe jaar is dat ik nog boven die 1.75 meter uit zal komen. Bent Larsen, Jan Hein Donner en Michael Botwinnik dit (groot) mees terlijke toernooi winnen. Voor de dammers gold slechts verlies. De Leidse Damvereniging zag zijn top- speler naar de Varke) vissersplaats Katwijk terugkeren en kwam zo doende ln de hoofdklasse al snel in tijdnood, zo zelfs dat terreinverlies onvermijdelijk bleek. Ook de tafeltennissers van Scylla moesten een stapje terug. Niet alleen „verzekerde" het Amsterdamse Delta schending van de vredige rust werd geïnterpreteerd. Boris Spasski, de stoicijnse Rus. zou tenslotte vóór Lloyd zich van de titel, maar tevens moesten Bert van der Helm c.s. Steeds Hoger-TSB voor laten gaan. Maar terwijl gestreefd wordt naar de realisatie van een eigen „tafeltennis- home" lijkt ook de kracht terug voor een nieuwe „coupe". Overmacht was er bij Swift de oorzaak van dat de titel niet kon worden verdedigd. „Dronten", viermaal victorie voor het Leidse viertal, werd door het in den vreemde vertoeven van Zoetemelk en de ziekte van Gerben Karstens niet aangedaan, wilde men in de Flevo- polder niet de mist ingaan. Een der gelijke afgang leek De Danaiden te maken, dat aanvankelijk iedere te genstander gemakkelijk leek te kun nen korven, maar toen plotseling als debutant de rekening kreeg gepre senteerd en helemaal een scheve schaats leek te zullen gaan rijden toen Gerard Pasman uit de gelederen Stevig op de schaatsen staat Ter Aarder Jos Valentijn, die in het nieuwe sportjaar als een der eersten in Amsterdam en Eindho ven de (ijs) piste zal betreden. 1971 zal voor „Leiden" echter ngeluid worden met de indoor kampioenschappen atletiek op 2 januari in de Groenoordhal. JAN PREENEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3