CöicbeSomant antenne Gaaikema in Kenmerk Regering moet voor oorlog paraat zijn'5 Wilma naar Japan Zes koren huldigen jubilaris Jos Yranken Sportman van het jaar STOMP Brecht toch op scherm van VPRO ak rvi Q. Tailleur met Doofpot VRIJ-UIT PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Kloos geeft voorkeur aan een half ei stapt naar de voorzitterskamer van de V.A.R.A., heeft de heer Kloos een paar politieke opmerkingen gemaakt die menigeen in de Partij van de Arbeid zul len ergeren, maar andere socialisten uit het hart gegrepen moeten zijn. Het won derlijke hierbij is dat de bewuste op- merMngen gemaakt werden in een in terview voor Ruim Zicht, het lijfblad van het Nederlands Katholiek Vakver- Wij gaan niet ervan uit, dat de heer Kloos deze opmerkingen gemaakt heeft omdat wat hij begeert het hem mogelijk zou maken de politieke hoofdrol te gaan vervullen welke enkele maanden geleden velen hem hebben toebedacht: premier te worden van een gematigd linkse pro gressieve regering. Veel aannemelijker is het dat de heer Kloos als realist voor het verwezenlijken van een vooruitstrevend politiek pro gram andere wegen prefereert dan die welke een invloedrijke groep van zijn politieke vrienden heeft afgedwongen: het afbreken van elke mogelijkheid die de kloof tussen de christen-democra tische partijen en de Partij van de Ar beid zou kunnen overbruggen. Kritiek T)E heer Kloos, realistisch als hij is, houdt rekening ermee, dat de ge zamenlijke macht van Katholieke Volks partij, A.R.P. en C.H.U. bij de komende Kamerverkiezingen niet sterk afbrok kelen zal en dan wordt het komende jaren voor de socialisten geprolongeerde oppositie zonder reële kans dat de con fessionele groepen snel zullen afkavelen. Met het oog op die mogelijkheid doet de heer Kloos twee boeiende uispraken; waarvan de eerste al bekend is, name lijk: „Ik voel niets voor een leidende rol in een oppositionele Partij van de Ar beid, omdat alleen oppositie voeren mij te steriel is; ik ben liever creatief bezig". De andere uitspraak is even duidelijk: „Beter een half ei dan een lege dop", waarmee Kloos wil zeggen dat regeren met de christen-democraten op basis van een program waarin de P.v.d.A. voldoen de van haar eigen idealen terugziet, hem nuttiger voorkomt dan oppositie voeren uit een vermeend-principiële politieke hardnekkigheid. En hiermee heeft de heer Kloos tevens duidelijk gemaakt, dat hij de anti-KVP- motie van zijn partij nog steeds niet be wonderen kan, omdat zij de socialisten niet eens kans geeft om te overwegen of samenwerken met een KVP op basis van het program-Steenkamp niet veel meer in het belang zou zijn van de men sen waarvoor de Partij van de Arbeid in het bijzonder op de bres wil klimmen. W ens AAN de mogelijkheid dat het congres van zijn partij in februari de anti motie nog inslikken zal, gelooft de heer Kloos niet meer. Daarvoor hebben zelfs Vondeling en Den Uyl zich na het loon- debat te veel gebonden. Maar het merk waardige is, dat de man die bij dit hele loondebat op de achtergrond de hoofdrol namens de vakbeweging heeft gespeeld de heer Kloos als N.V.V.-voorzitter onverdeeld te bewondert Het hele verhaal van de heer Kloos doet vermoeden dat hij na april een re gering zonder socialisten in het zadel ziet klimmen, doch hoopt dat deze rege ring het niet tot 1975 zal uithouden onder omstandigheden welke het de socialisten mogelijk maken dan een andere beslis sing te nemen dan ze nu hebben ge- Maar dan moet op zijn verlanglijstje de wens voorkomen, dat als het progres sief akkoord onder leiding van de P.v.d.A. (overigens nog altijd in wor ding!) geen knalsucces wordt, de christen democratische partijen niet veel aan in vloed zullen inboeten. Een wens die we graag van de heer Kloos Gré van Swol neemt afscheid met Fidelio De bekende opera-zangeres Gré va Swol-Brouwenstijn zal haar carrièi eindigen met haar glansrol „Fidelio" in de gelijknamige opera va Gedurende enige decennia heeft de zangeres grote successen behaald in de bekende operahuizen van ten. De Nederlandse regering heeft haar kwaliteiten met twee onderschei dingen erkend. Maar ook in Nederland, waar men nogal nuchter en ietwat terughoudend reageert op artistieke prestaties, heeft zij met haar vele vrou wenrollen in werken als „Tosca", „Tann- Hauser", „Don Carlos", „Lohengrin", „Le Nozze di Figaro", „Der Rosenkavali en andere opera's haar gehoor dikwijls tot enthousiasme gebracht. Om het feestelijk karakter afscheid te accentueren heeft huldigingscomité gevormd van autoriteiten, collega's en waarvan de minister van CRM, Dr. M. A. M. Klompé als ere-voorzitster zal optreden. De voorstellingsdata luiden als volgt: Amsterdam: 12 en 15 februari. Utrecht: 17 februari. Circustheater Scheveningen op 19 februari en de Rotterdamse Schouwburg 22 februari. BUSSUM (KNP) De t.v.-rubriek Kenmerk laat vanavond de cabaretier Seth Gaaikema pleiten voor de Am sterdamse studentenecclesia. Kenmerk houdt voorts een voorbeschouwing over de algemene kerkvergadering der Ne derlandse Hervormde Kerk. Verder zal er achtergrondinformatie verstrekt wor den over het Baskenproces van Burgos, IKOR Ned. I 19.30 uur. Richard Burtoi President Sadat van Egypte: (Van c correspondent) CAIRO, JERUZALEM President Anwar Sadat heeft opdracht gegeven het gehele Egyptische regeringsapparaat in staat van paraatheid voor oorlog te brengen, zo is onthuld na een vergadering van de president en zijn naaste medewerkers. Golda Meir verdedigt vredesgesprek Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten zei de president op een bij eenkomst van het kabinet, het bestuur van de Arabische socialistische unie (de enige toegestane partij) en de provinciale gouverneurs, dat „de eerste zes maanden van 1971 beslissend zullen zijn in de strijd die wij voeren tegen het zionisme en voor de bevrijding van onze gebieden. Al de uitvoerende, politieke en wetge vende apparaten van het land moeten in slagorde worden opgesteld en zij die nen een gevechtsplan te hebben". Sadat zei slechts verlenging van de wapenstilstand te zullen aanvaarden als dat geen verder uitstel van de uitvoering van de veiligheidsresolutie zou beteke nen met in de eerste plaats tijdschema voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de in 1967 bezette gebieden. i dat haar land evenals Egypte, raketten in het gebied langs het Suezka- naal heeft opgesteld. De beschuldiging werd deze week in de New York Times gedaan doör president Sadat van Egypte. In haar toespraak voor het Israëlische parlement zei mevrouw Meir dat Israël militaire kracht. Zij zei in Amerika be grip gevonden te hebben voor het Is raëlische standpunt sedert Israël in sep tember verder weigerde te praten in de vredesonderhandelingen met Jarring. De r Israël de bespre king had hervat, was dat zolang t conflict niet beëindigd is geen Israëlische soldaat uit de bezette gebieden teruggetrokken zal worden. De toespraak van mevrouw Meir was bedoeld om de kritiek die in het parle ment bestaat op Israëls terugkeer tot onderhandelingen, tot zwijgen te brengen. Verder heeft Israël als voorwaarde ge steld dat het het recht heeft op „verde digbare grenzen" en dat het daarom niet precies hoeft terug te keren tot de gren- juni 1967. Aan het einde Meir het Suezkanaal. (Van onze correspondent) ALKMAAR Het Alkmaarse zange resje Wilma heeft een definitief aanbod ontvangen om volgend jaar op te tre den in Japan. Begeleider Iep van Bruggen van het organisatiebureau Ben Essing te Alkmaar deelde mee, dat de tournee waarschijnlijk in de paasva kantie zal plaats vinden. Wilma heeft een singeltje opgenomen met twee Ja panse liedjes, die binnenkort zal wor den uitgebracht. De Japanse platenin- De film „Wilma in Kopenhagen", die vanmiddag werd uitgezonden, zal er ook worden vertoond. Het zangeresje heeft inmiddels ook de Nederlandse top 40 behaald. Haar liedje „Voor een pop ben ik te groot" komt zaterdag op de hitlijst binnen Prijzen voor Friese romans LEEUWARDEN (ANP) Op de he denmiddag in Leeuwarden geopende jaarvergadering van de K.F.F.B. (Krist- lik Fryske Folks Bibleteek) zijn de uit slagen van de dit jaar door deze ver eniging gehouden Friese romanprijs vraag en van de prijsvraag voor jeugd lectuur bekendgemaakt. De eerste prijs voor het beste Friestalig toegekend aan dé Friese schrijver Th. Kuiper, gereformeerd predikant te Bor ger (Dr.), voor zijn ingezonden hand schrift met de titel „Fjirtjin dagen" (Veertien dagen). De tweede prijs, groot f 2.300 was voor het romandebuut „Ofskie" (Afscheid) van mevr. G. Sik- kema-Veenstra, huisvrouw te Beersum. In de rubriek Friese kinderboeken werden drie eerste prijzen toegekend, respectievelijk aan de schrijver Hein F. Faber (posthuum) mevrouw H. Hee- ringa-Seepma te Oostrum T. StrE a-Wie Giekerk. ADVERTENTIE De in Amsterdam wonende Joego-Slavische beeldhouwer Slavomir Miletic verzint van tijd tot tijd stuntjes om weer eens in de publiciteit te komen. Maar hij mag nu weer even, want zijn laatste geval was in 1964, toen zijn „Houtwerker" door de gemeente Zaandam afgewezen werd. Hij heeft nu een „duplicaat" gemaakt en dit als protest neergezet op het Haarlemmerplein in Amsterdam tegen 't onrecht dat hem, naar zijn vaste overtuigingis aangedaan. De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: 19.09 Vrij-ui IKOR: 19.30 uu Socutera 20.35 uur: Benny Goodmanstory, Studio Sport 22.50 uur: Protest Rock Musical Stomp 23.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars Beat behind the dikes, muziek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Sportman etc. van het jaar 21.40 uur: Max Tailleur, show 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Dammen voor beginners Muziek op de Middellandse 7e< NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Betty Boop 21.05 uui The Band, 21.25 uur Met Dick NEDERLAND II 20.00 uur: Journaal IKOR: 20.20 uur: Beatoratortum voor scholieren TROS: 21.00 uur: Ha, die Heintje 21.45 uur: De dief van Washington 22.35 uur: Four Tope, show Groot f eestconcert in Doelenzaal De festiviteiten rond de zeventig ste verjaardag van Jos Vranken zijn gouden jubileum als toon kunstenaar bereikten dinsdag hun hoogtepunt in Rotterdam. Een feestelijke receptie in het Rijn hotel en een groot concert in de Doelen, waar zes koren Vranken al concerterend kwamen huldigen, zorgden daarvoor. Zes koren waren het, waarmee Vran ken direct of indirect relaties heeft dan wel had; de jubilaris zal met enige wee moed één vroeger koor gemist hebben, waarmee hij eens zijn grootste behaalde: Die Haghe Sangers Nu ïrd de icht ,Rotte's Mannenkoor", „Deo Si Poeldijk, „Bergen op Zooms Mannen koor", het mannenkoor „Orpheus" uit .Cantate kreeg van de Centrale thema in dit gevarieerde pro gram was het uitvoeren van werken die door Jos Vranken in zijn rijke loopbaan geïntroduceerd zijn. Dit gold zeker voor de composities van Hindemith, Badings en Oscar van Hemel. Het werd een feestconcert met het mannenkoor in een dominerende hoofdrol, maar dit gebeurde terecht, omdat de jubilaris zich vooral op dit terrein be- heeft. Een positieve bijdrage om tafelstijl. Jos Vranken zelf bracht met zijn Rot terdamse tenoren en bassen liederen van Hindemith en Brandts-Buys, liederen waarin van koor en dirigent het uiterste gevergd werd om in de voordracht vol doende nuanceringen te brengen zonder pathetisch te worden- Na de pauze liet Vranken zijn „Cantate Domino"-koor ge deelten uit de „Missa pastoralis" van Diabelii zingen; met stemmenmateriaal In een rechtstreekse televisieuitzen ding vanuit de Euromast te Rotterdam zullen de namen bekend worden ge maakt van de door 56 Nederlandse sportjournalisten gekozen sportman, sportvrouw, sportploeg en sportstad van 't jaar. Bij deze uitzending zal een keur van Nederlandse sportprominen- ten aanwezig zijn. De presentatie is in handen van Ruud ter Weydep, Dick van Rijn en Hans Eysvogel. Redactio nele medewerking verlenen Ed van Opzeeland en Ruud Bonewit. AVRO Ned. II 20.20 uur. Tijdens het Holland Festival 1970 trad een groep drop-outs van de universi teit van Texas op met de protest- rock-musical „Stomp". De NOS-televi- sie zond op 2 juli het eerste deel van de opvoering rechtstreeks uit. In de aflevering van het kunstprogramma „Eigentijds" van de NOS-televisie vanavond, kan men kijken naar een complicatie van zowel het eerste als het tweede deel van de musical „Stomp". NOS Ned. I 22.50 uur. van meer bescheiden aard dan Vranken ir vroegere jaren in kerken tot zijn ber schikking had, bleek hij nog veel té kunnen bereiken. Wim Steenbak en zijn Bergen-op- Zoomse zangers bereikten een goed nir in Badings en Van Hemel; „Or- Artistiek een de plezierigste onderdelen werd het optreden van het grote ge mengde ensemble uit Poeldijk, dat onder leiding van Jos Vranken junior op voor treffelijke manier polyfonisch werk van Da Palcstrina en Martini zong. De jonge Vranken leidde ook het Groot Mannenkoor Zwolle in twee sprankelen de volksliedbewerkingen van Henk Ba dings; beter voorgedragen dan vocaal- technisch gezongen. In- en uitgeleide werd het echtpaar Vranken gedaan door een gezamenlijk optreden van verschillende koren; Ba dings' „Gelukwens" was het slotlied en een Hymne van Jan Schmitz vormde de chmitz was in zijn eigen de Finale van Vierne, die als solo een plaats op het program had gekregen. De bij Vierne enige HILVERSUM De weduwe van Ber- told Brecht, Helène Weigel, heeft de VPRO alsnog toestemming gegeven het voor televisie bewerkte stuk „De zeven doodzonden van de kleine bur german" van Brecht en Weill uit te zenden. Op 22 oktober werd de uitzen ding op het laatste moment door de weduwe van Brecht verboden, omdat naar haar mening de teksten gemoder niseerd en aangepast waren. In brieven aan Helène Weigel hebben Brecht- vertalers Gerrit Kouwenaar, Bert Voe- Maar eerst toen de VPRO de door haar gemaakte televisiebewerking van „De zeven doodzonden" in Oost-Berlijn had laten zien aan een zaakwaarnemer van mevr. Helène Weigel, kreeg men tele grafisch bericht van de weduwe van Brecht, dat er geen bezwaar meer bestond tegen de uitzending. De VPRO zal het stuk nu op 28 januari op het (ADVERTENTIE) Dit ishet recept: Kaasfondue van Nederiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me Het belangrijkste nieuws van het ogenblik vormen de vonnissen die in Burgos en Leningrad werden geveld. Niet op de eerste plaats omdat die vonnissen op zich afzichtelijk zijn, maar vooral omdat ze aantonen waar zowel facsisme als communisme toe leiden. KRO's Brandpunt Special legde de vinger op de wonde door een afleve ring die geplaatst was tegen de ach tergrond van een protestbijeenkomst in Amsterdam. De speciale waarde van de deze Brandpuntuitzending be stond uit het feit dat werd aange toond dat in beide gevallen er geen gevallen kaï op straffe v; re landen I van een st: tralies gaan. Wat Brandpunt aantoonde dat, zowel in Leningrad als in Burgos, de wet geschonden werd. Dat, als deze vonnissen geëxecuteerd worden, zowel Spanje als de USSR zich opnieuw duidelijk buiten de rij van de be schaafde n s scha: iche toekomst afspraak? Televizier punten met het h Zijlstra. president ve Bank, die nogal per deed over onze ecom verwachtingen. Televizier boekte nog een winstpunt je: Ambonese strijdgroepen manifeste ren zich graag voor filmers en came- maar kon daar de mening van minis ter Polak aan verbinden dat deze acties waarschijnlijk in ,strijd met de wet zijn. Nieuws dat een snelle actie van Justitie doet verwachten. Vg. Max Tailleur stopt het jaar 1970 ïn de doofpot. Hij wordt daarbij geassisteerd door Wendy King en Henny May, Diana Floodgate, The Modern Vocal Group uit Zwolle en de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de kapitein directeur A. Posthumus. Voorts werkt een ballet mee- AVRO Ned. II 21.40 uur. In het programma „Vrij-Uif van de NOS-televisie wordt aandacht besteed aan de zgn. „Crazy Race". De allerbeste coureurs van Europa bestrijden elkaar in deze race op een circuit dat vele hindernissen kent zo als bijvoorbeeld een springschans. Het is ongetwijfeld het grootste autospek takel dat ooit voor publiek in Neder- Ria Dalmeyer e: NOS Ned. I 19.0 (ADVERTENTIE) zaterdag 2 januari opentde haarlemmerstraat 42a leiden

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2