Acht treffers van Ed Hiensch Jan Mulder: „Ik ga niet naar Feijenoord; ze kopen Cruyff Samenwerking specialisten was vergeefs HANDBALTEAM STARTTE GOED IN LANDENTOERNOOI LILLIAN BOARD OVERLEDEN Merckx: sportman '70 tf BRUSSEL In Brussel viel die avond de eerste sneeuw, die het Parijs van het noorden, boven welks straten duizenden lampen schitterden, nog een extra charme gaf. Het waren de dagen van „Vrede op aarde". Maar geen rust voor Jan Mul der, die woelige Kerstdagen beleefde vanwege de berichten dat hij in onderhandeling met Feijenoord zou zijn. Jan Mulder ontkent met grote stelligheid en doet een opzienbarende uitspraak. „Weet je wie Feijenoord wel koopt? Johan Cruyff En Jan Mulder kan het weten. Enige weken gele den was hij het „slapie" van Cruyff in het trainingskamp van het Nederlands elftal voor de interland tegen de Roemenen. Mulder heeft zijn oor te luisteren gelegd. „Ga eens na", argumenteert hij, „het enige dat Cruyff interesseert, is geld. In Duitsland is er maar één club die hem kan betalen, Hertha B.S.C., maar dat geloof ik niet. In Italië, Spanje en Engeland kan hij niet terecht. Wat blijft over? Feijenoord. Ik wed met je dat hij aan het eind van dit seizoen naar Feijenoord gaat". Een uitspraak die bij Ajax-vi Jaap van Praag enige verbazing wekt. Van Praag: „Welnee, hij blijft bij ons". Maar kan Cruyff weg? Van Praag: „Dat wel. Zijn contract loopt af en de clausule dat hij alleen aan een buitenlandse club verkocht mag worden, gold slechts in juni van dit jaar". Mul- 'ijP er zelf niets vair. Anderlecht wil mij helemaal niet verkopen. Er wordt niet eens een transfersom vastgesteld om dat ze met niemand over verkoop wil len praten. Trouwens, ik heb nog een contract tot juni 1972. Met manager Vorig jaar heeft hij mij wel eens gebeld, maar toen bleek dat de trans fer naar Feijenoord voor mij persoon lijk helemaal niet aantrekkelijk was. Praatjes „Maar met dat al is de zaak hier in beroering gebracht. Het toeval wilde ook nog dat ik twee weken geleden in de Runners Up Cupwedstrijd tegen gen van die Portugezen op mijn schouder. Die Portugees heeft vieren twintig uur bewusteloos in het zieken huis gelegen. Ik voetbalde gewoon door. Maar twee dagen later moest ik thuis overgeven. Eerst dacht ik, dat ik griep had. De dokter kwam en zei: als je griep hebt, moet je ook koorts hebben. Die had ik niet. Het werd niet beter en toen dacht ik plotseling, dat het wel eens van die botsing kon vonden niets. Intussen had ik niet gespeeld voor Anderlecht en toen kwamen de praatjes in de Belgische kranten. Mulder boycot de club omdat hij naar Feijenoord wil en dat soort onzin. Ik kan je wel vertellen dat Jan Mulder het bij Anderlecht best naar zijn zin heeft en dat hij beslist geen „ruzie met Anderlecht wil hebben,,. het betaalde voetbal. Hij tekende voor Anderlecht, ontving een ton in het handje en kreeg bovendien een sport wagen. Jan Mulder: „Maar ik ben wel Neder lander gebleven". Hij is geabonneerd op een Nederlandse krant en kijkt Anderlecht nog niet de rug zal toeke ren, mag gelden dat hij binnenkort een ruimer huis gaat bewonen in Brussel. In het appartement waar hij thans woont met echtgenote Johanna, de bijna twee jaar oude 'Yuri en Geert-Jan van twee maanden staat de wieg van de babyin de woonkamer. Als er geen bezoek is. Met name nieuwe huis wil Jan Mulder helemaal niet meer weg uit Brussel, waarvan hij „kapot" is Brussel. We gaan wel eens in dure restaurants eten, maar die hebben niet zulk goed vlees als ik krijg. Dat komt omdat we een slager hebben, die helemaal gek van Anderlecht is. Hij koopt voor Jan een speciale koe. Als ik voorbij zijn winkel kom, roept hij: loop rilorgen even langs; dan heb ik weer een speciale koe, voor Jan".' Jan Mulder g&at beslist niet naar Feijenoord. Hij zegt; „Ik niet. Ze nemen Cruyff, let op mijn woorden". Versoberen ven van mening en daarin heb ben ze groot gelijk dat de Olym pische Spelen te groot, te duur en ic „verblindend" zijn. Het ene land wil het nog mooier en daardoor duurder doen dan het andere. Sinds jaren al zijn het de Spelen van de overtreffende trap. De hoge heren villen de Spelen versoberen. Daar toe wordt vergaderd in achtereen volgens Londen, Parijs en Lausanne met net een tussentijd om zich van de ene stad naar de andere te rep pen. Over versoberen gesproken. Herhaling HET kan nooit met zekerheid wor den gezegd maar als het giste ren niet zo onstellend koud was geweest, zouden zich wellicht meer voetballiefhebbers naar het Zuider park hebben laten lokken. Daar speelden twee ploegen, die met de beste wil van de wereld niet tot de eerste garnituur kunnen worden ge tekend, ten bate van de WCS (werknemers) en FBO (werkgevers). hun best. speelden aantrekkelijk soms uitstekend voetbal en hadden beslist, meer publiek verdiend. Het was helaas niet zo. Het zou jam mei- zijn als een dergelijke wed strijd nimmer meer zou worden ge7 organiseerd. En dat mogen dan ge- Eenzaam ELLEN Klatt. eens een bejubelde Haag se tafel tennisspeelster, die 1li klasse aebter haar staitn, voelde zich giste- UTRECHT Het Nederlandse zaalhandbaltcam bleek giste ren op de eerste dag van het 'ierlandentoernooi te Utrecht gegroeid te zijn in kracht en vooral in conditie, maar toon de tegen Oostenrijk (2315) or alles een twee-mansplocg zijn. Zonder de schutter Ed ensch (acht doelpunten) en weer geweldige doelhian George van Noesel. Nederland scoorde vrij regel matig, maar met Heinsch in de ploeg groeide de produktie- explosief. Zowel voor rust als in de tweede doelpun ten achter elkaar. In de twee de helft verving coach Jaros- lav Mraz Van Noesel door issel-doelverdediger Peter Geerts. De Amsterdammer moest moeilijk beginnen met .'n strafworp tegen- Hij redde het niet tegen Karg, trad nog keer minder sterk op en daarmee verdween de rust en zekerheid uit de Nederlandse ploeg. Oostenrijk werk zijn terstand van 10—13 weg kwam met nog acht minu ten te spelen op 1515. In de slotfaze woog de conditie ran Nederland zwaar. Een af- itandsschot van Kees Keijzer iracht Nederland vil lil iviuimiicnie zeer eenzaam. Nu het gedurende de damesacht- kamp om de Limburgcoupe minder vangen. In de dagen waren ze er wél. Ellen Klatt ex- De Salamanders speelt sinds vorig «eizoen bij de vereniging Steeds Hoger'TSB zeer vooruitstrevend in jeugdzaken en vooral - club viel tegen. IJshockeyteam verloor van Denemarken KOPENHAGEEN In een intei »naal ijshockeytocrnooi in Kopenl i Cup, verloot i 1 (2—1 Nederland had een goede start en Koek scoorde reeds na vier minuten. De Denen kwamc-n echter terug en door Anthonsen en Moeller werd het 21. In de tweede periode werd niet ge scoord. De beslissende treffer kwam van de stick van Guddi Hoeybye. In de laatste minuten werd de Nederlandse dediger van het ijs gezonden, de ijsvloer Tafeltennisselectie KROMMENIE van der Laan c Karei Deken e Aukje Coltof hebben Bert van der Helm eplaats voor vaardiging naar de Tsjechische Tafeltenniskampioen en. die op 30 en 31 ji gehoi nog doel- &45Ü s in de zaaJhandbalontr j zal hij worden vervangen door j Slobbe In de ploeg, die op 8 januari in Bellinzona tegen Zwitserland i komt. is Bert van der Helm reeds vangen door Nico van Slobbe, die i Karei Deken de enkelspelen voor j rekening zal nemen. Toegevoegd punten in ak Hiensch het verweer van Oostenrijkers definitief. Via I15 sprong de score in de laatste vier minuten tegen de gedemoraliseerde Oostenrij- lel op tot 23—15. Kwaliteit Zeker zo belangrijk als de overwinning was de kwaliteit de Nederlandse ploeg. Ne derland was nimmer zwakker in de Oostenrijker, speelde duidelijk beter dan de Fransen n Finnen, die hun eerste duel isloten met een overwinning an 1816 voor de Fransen. Van de vier teams in de sport- il Catharijne te Utrecht be lt Nederland de goede kwali- iten van de vier ploegen, nL de hardheid van de Finnen. Oostenrijkers De Nederlandse verdediging sloot goed, misschien iets beter met Hein Gijsbers als eerste man van de 51-opstelling dan wanneer Ton van Linder „stoorde". De aanval speelde nuchter en bij vlagen zeer in telligent in weerwil van de aanwezigheid van Piet Kieviet, die een geringe bijdrage le verde in het Nederlandse suc ces. De grote verdienste van de nationale ploeg was dat Hiensch voortreffelijk werd vrijgespeeld en met graagte gebruikt maakte van de kansen die de soms gapende Oosten rijkse verdediging hem bood. werd, kwam Nederland door snalle uitvallen onder de druk vandaan. Het gemak waarmee Nederland overscha kelde in een hogere versnel ling brak tenslotte het ver weer van de Oostenrijkers, die in de laatste minuten zeer an de gelukkige Ingespeeld Na een goed openingsdoelpunt van Sondaar, vrijgespeeld door Cantelberg, viel Nederland te rug waardoor Oostenrijk via 31 tot 52 kon weglopen. De Nederlandse verdediging raakte echter ingespeeld op de tamelijk statisch spelende Oostenrijkers. Met gevarieerde aanvallen vond Nederland openingen in de achterhoede van de Oostenrijkers en Hiensch bezorgde de ploeg drie treffers op een rij voor OtfOei het eerst een voorsprong (6Frankrijk trof in Finland een 5). traag startende tegenstander Oostenrijk heeft na de 20e mi- De Finnen die pas gistermor- nuut van de eerste helft geen gen met de trein in Utrecht voorsprong meer gehad en op waren aangekomen hadden het dreigend een kwartier nodig om de dubbels is Bert Schoofs. Samen met :1 Deken komt Bert Schoofs in het adubbels; en samen met Aukje >f in het gemengd dubbel. MUENCHEN. De Britse atlete Lillian Board, die enige weken geleden in 'n wanhopige poging genezing te vinden van maagkanker naar Duitsland reisde, is op tweede kerstdag in de universiteitskliniek van München overleden. haar verloofde David Emery hadden enkele uren eerder het ziekenhuis verlaten om wat te slapen. De 22- jarige atlete was vorige week maan dag in grote haast vervoerd van de Ringbergkliniek van Dr. Josef Issels naar de universiteitskliniek van München. Daar werd zij geopereerd door Dr. Rudolf Zenker, de chirurg, die de eerste harttransplantatie in West-Duitsland heeft verricht. De operatie, die woensdag plaatsvond, '.ou zonder complicaties zijn verlopen. Op die avond voor Kerstmis echter ge raakte Lillian Board in een coma waaruit ze niet meer ontwaakte. Dr Zenker en dr. Issels hebben in het verleden openlijk kritiek uitge oefend op eikaars methoden om kan kerpatiënten te behandelen. Toch stemden beiden erin toe sameri te werken ten einde het leven van Lillian Board te redden. Hun in spanningen waren vergeefs. Het overlijden van Lilian Board heeft kanker als een van de ergste bedreigingen van de mensheid weer middelpunt van de publieke - jij, L». belangstelling geplaatst. Het Britse meisje, wier buitengewoon succes volle sportcarrière van het begin af aan werd doorkruist door ziektes en kwalen van allerlei aard, vernam pas anderhalve maand geleden, dat zij aan maagkanker leed. Dit naar aanleiding van een t.v.-programma waarin de methoden van de Duitse arts Josef Issels werden bekritiseerd. Haar familieleden waren een maand eerder op de hoogte gesteld. Terwijl in Engeland de nodige fondsen wer den bijeengebracht reisde Lilian Board met haar jeugdvriend, de journalist David Emery, naar Rottach- Egern om zich onder behandeling te stellen van Josef Issels. Een maand later moest de Duiste arts erkennen dat het ziekteproces te ver gevorderd was om nog te kunnen worden gestopt. Gouden medailles Lillian Board was een van de groot ste atletes, die Engeland ooit heeft bezeten. Het in Zuid Afrika geboren meisje werd tweede op de 400 meter bij de olympische spelen van Mexico achter de Francaise Colette Besson. Bij de Europese atletiekkampioen- schappen, een jaar later in Athene, veroverde ze twee gouden medailles: Een persoonlijke op de 800 meter, waarop ze Colette Besson versloeg, en een als lid van de Britse 4x400 meter ploeg, die in de finale een nieuw wereldrecord liep. Haar laatste optreden op de atletiek banen werd eveneens bekroond met een wereldrecord. Eind juni van dit jaar maakte ze deel uit van de Britse damesploeg, die in Edinburgh tot de nieuwe recordtijd kwam van 8 min. 2 sec. Enkele weken later vertrouwde zij haar vrienden toe. dat zij waarschijnlijk nooit meer zou kunnen lopen. Sportvrouw 1970 Voor haar prestaties op de atletiek baan werd Lillian Board gekozen tot sportvrouw van het jaar 1970. Dr hierbij horende onderscheiding zou het meisje op haar tweeëntwintigste verjaardag op 13 december in Beie ren worden uitgereikt, maar toen was Lillian Board reeds te zwak. Enkele dagen voor haar overlijden heeft Lillian Board nog bezoek ge kregen van Colette Besson. Het stoffelijk overschot van Lillian Board zal morgen per vliegtuig naar Groot-Brittannië worden overge bracht. De familieleden van Lillian Board en haar verloofde zullen van daag naar Engeland terugkeren. achtei -5. die zij pas dc tweede helft konden ken. Maar dc eindsprint van de Fransen die in tegenstelling tot de Finnen wel een sterke schutter in de tweede rij had den (Christia Lelarge negen treffers), was te fel voor de uitgebluste Finse ploeg. Uitslagen: NederlandOosten rijk 2315 (97). Doelpunten makers: Nederland: Henny Loeffen 3. Guus Cantelberg 1. Hein Gijbers, 4. Bob Sondaar 1. Ed Hiensch 8. Kees Keijzer 4. Rob Janssen 1, Piet Kieviet 1. WARSCHAU De Belgische wielrenner Eddy Merckx heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar de enquête voor de beste sportman van het jaar, welke het Poolse persbureau PAP jaarlijks houdt, gewonnen. Van de 21 persbureaus die over de gehele wereld gevraagd werden, zetten er tien Merckx op de eerste en zes op de tweede plaats. Hij kreeg daardoor 178 van de maximaal 220 punten. UITSLAG: 1. Eddy Merckx (Belg.) wielrennen J78 pnt.; 2. Vassili Alexejev (Rusl.) gewichtheffen 164 punt.; 3. Christos Papanicolaou (Griek.) atletiek 159 pnt.; 4. Gunnar Larson (Zwe.) zwemmen 123 pnt.; 5. Joclien Rindt (Oost.) autosport 93 pnt.; 6 Roland Matthes (O.-Did.) zwemmen 78 pnt.; 7. Karl Schranz (Oost.) skiën 68 pnt.; 8. Heide Rosendahl (W.-Dld.) atletiek 50 pnt.; 9. Loedmilla Toeristsjeva (Rusl.) turnen 48 pnt.; 10. Joeri Napalkov (Rusl.) skiën 43 pnt. Borussia M.G. versloeg NEC NIJMEGEN. NEC beeft gisteren de voetbalwedstrijd tegen de Duitse Bundca- ligaclub Borussia Möncben-Gladbacb, die werd gespeeld ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de nieuwe licht installatie in de Goffert, met 3—1 ver loren. Bij de rust was de stand nog gel(jk: 1—1. De doelpunten kwamen op naam van Hazelhekke (30e minuut), Sieloff (32), Netzer (53) en Vogts (75). De wedstrijd werd door 5000 toeschouwers bijgewoond.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9