Bezinning en recreatie voor zo'n 3.000 mensen LEESGEWOONTEN DOEN KLEINE BIBLIOTHEKEN VERDWIJNEN Exposities MMO maakte een „Een goed boek: beter zelf kopen dan lenen'' BEN JE 15 JAAR... BIOSCOPEN MARKTEN PAGINA - I TT,E EDIT"' LEIDSE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1970 Op Kerst-Inn te Leiden LEIDEN Een klein meisje staat de hele middag aan een tafel kleifiguur- tje6 te beschilderen. Af en toe kwam een van de bezoekers met haar praten en dan gaf ze braaf antwoord. „Dag meisje". „Daag". „Vind je het het fijn hier?" „Ja hoor, ik ben aan 't verven. Ik had niks te doen thuis en toen ben ik maar hier naar toe gegaan". Ze vermaakt zich. Tussen alle mensen die voorbij lopen staat ze verdiept in haar werk, en merkt niets op. Ze viert haar kerstfeest in de Kerst-Inn, zoals duizenden andere mensen dat ook de- Donderdagavond gingen de deuren van het VVSL-gebouw en het Eigen Huis van Augustinus open. In het begin was het nog wat stil, maar al spoedig stapten steeds meer mensen naar bin nen. Toen in de mensa van het WSL- gebouw de kerstnacht dienst begon, kon er werkelijk niemand meer bij. Ds. C. H. Bijl, die de dienst leidde: „Het leuke van die dienst vond ik de confrontatie van christenen met niet- christenen. Dat zie je in de kerk nooit. Er waren vogels van diverse pluimage en dat kon je wel merken na de korte bezinning over het doel van kerstmis. Theo Vesseur voerde namelijk een mime-spel op, dat heette „Wie zoekt u". Iedereen keek daar heel intens naar. Tydens de discussie die volgde kwa men vragen naar voren als „Wie was Jezus Christus eigenlijk, wat is zijn waarde, dat mensen zich, na 2000 jaar, nog met hem bezig houden". Het was lekker rommelig, je raakte de strakke regie, die je gewend bent tijdens gewone diensten, kwijt. Er werd uitgebreid ge praat over de zin en de onzin van kerst mis. Ook tijdens het kerstontbijt zetten die intense gesprekken zich voort. Ik moet zeggen, dat het heel bijzonder Buitenlandse werknemers vonden een warm onderdak in plaats van een koude Kerstmis thuis. 150 gulden boete Inbreker gered door politie LEIDEN /DEN HAAG Het was de redding geweest voor een 2S-jarige slo per uit Leiden, dat die politie achter hem aanzat, hoewel de Haagse politie rechter anderzijds juist constateerde, dat als gevolg daarvan verdachte met de door hem bestuurde auto ln het water was gereden. „Mogelijk werd u er zenuwachtig van en reed te hard," opperde de rechter. Het was allemaal het gevolg van het feit, dat verdachte in Leidschendam had Ingebroken in een kapperzaak en daar een en ander had gestolen. De politie ontdekte deze inbraak en achtervolgde verdachte met gemeld gevolg. „Wanneer de politie er niet zo gauw bij was geweest, dan was u misschien verdronken," veronderstelde de rechter. Het rapport over verdachte luidde niet al te gunstig, er was reeds eerder'diefstal door hem gepleegd en er werd al over gedacht hem in een inrichting te doen De officier wilde nu nog volstaan met een geldboete van 150,en een voor waardelijke straf van een maand ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter veroordeelde over- Teleurstelling Een stevig begin voor de Kerst-Inn. die daarna nog twee dagen doorging. Er gebeurden die dagen meestal leuke dingen, maar er zijn ook wat minder pretige dingen geweest. Zo was er een groepje jongens dat herrie begon te schoppen. Ze werden er uit gezet en namen de volgende avond wraak door tassen met bankcheques en enkele jas sen te stelen. Een strop voor de organi satoren en ook een teleurstelling. Orga nisator Hans: „Ik geloof dat we ons doel wel hebben bereikt. Nameli|k men sen van allerlei slag met elkaar te laten optrekken. Dat merkte je vooral ini de mensa, waar gesjoeld, geklaverjast en gekiend werd. Bij het kienen bijvoor beeld. lazen we de nummertjes in het Frans en in het Nederlands op. Dat vonden de gastarbeiders zo leuk, dat de hele Kerst-Inn steeds op mijn schouder werd geklopt. Da's een leuke ei"varing." Op het programma stonden enkele punten, die bijzonder veel succes had den. Zo was er een groepje jongens en meisjes van de academie voor podium vorming, die een kostelijk stukje cabaret weggaven. Een voorvalletje tijdens een zeer ern stige scene, waarbij een jongen dood op de grond ligt: een klein kind, dat vooraan, bij liet toneel zit roept op eens „Hij lacht, hij lacht". Waarop de dode opeens breedglimlachend opstaat en zegt, dat liy daarbij niet ernstig kan blijven. Veel succes ook oogstte Munts met haar liedjes van Speenhoff. Vooral de oudere mensen genoten van Sjoelen en gezelligheid. deze voorstelling en zongen uit volle borst mee. De Bill Brookers Jugband wist een enorm gezellige sfeer te scheppen. Ieder een die in het zaaltje zat begon enthou siast mee te doen. Uit gesprekken met jonge mensen bleek, dat velen niets meer in Kerstmis zien. „Waarom zou ik thuis blijven. Dan moet ik de hele dag naar de t.v. kijken, ik vind het hier veel gezelliger". Hans: „Ik vind de Kerst-Inn ook ge slaagd, omdat we enkele probleemge vallen hebben kunnen helpen. Er zat hier een team maatschappelijke werkers en die hebben hier en daar afspraken gemaakt. Overigens zijn we allemaal doodmoe. We hebben van te voren heel hard gewerkt. Tijd om te slapen had den we niet. Daarom waren wij tijdens de Kerst-Inn al aardig overwerkt. Maar Kienen, ook in het Frans, trok veel belangsteling van Marokkaanse kant. We willen uit die ruim honderd jon geren. die hebben meegeholpen een Leids Dienstencentrum gaan vormen, met vaste projecten. Zo blijkt er een grote behoefte te bestaan aan bezoekers i voor tehuizen. Gewoon om te gaan kof fie drinken en met de mensen praten. I Maar dat moet allemaal nog verder l worden uitgepraat." Enthousiasme om verder te gaan is j er genoeg. En na een Kerst-Inn, waar veel mensen zich wel prettig hebben gevoeld, waar ook mensen eenzaam ble ven, waar mensen zleh hebben geamu seerd en waar mensen diepzinnige en onzinnige gesprekken hebben gevoerd, hebben de medewerkers ook Iets stevigs om op voort te borduren. Doorgaan Alle mensen die hebben meegewerkt, gaan over een paar dagen met elkaar bekijken wat er verder kan worden ge daan. Deze Kerst-Inn was geslaagd. Fi nancieel draalen we er misschien net wel of misschien net niet uit. Dat kun nen we nog niet bekijken. Maar er zijn zo'n 3000 mensen geweest, wat betekent dat er toch echt behoefte aan bestaat. We willen nu Augustinus ieder week einde openstellen en er dan ook een programmaatje aan verbinden. Marokkaan stak mede-minnaar LEIDEN De afgelopen nacht om een uur of drie heeft een hier illegaal ver blijvende Marokkaan in het huis van een vriendinnete een mede-minnaar met een broodmes ln het hoofd gestoken. Deze ongen, een 19-arige LeLidenaar, liep een diepe hechtwond in het voorhoofd op. De 30-jarige Marokkaan, die enige tijd geleden door de. politie het land werd uit gezet, Is voortvluchtig. De Lakenhal, Oude Singel 28, t/m 31 dec. Grafiek van Edward Munch. De pren ten van Munch (drognaald etsen litho's en houtsneden) ontstonden na 1893 en behoren tot het meest expres sionistische werk uit zijn oeuvre. Te- gelschouw t/m 7 febr., tegels uit eigen bezit van de 16e t/m de 19e eeuw. ver; geefse reis Aantrekkelijke puzzelrit van M.A.C. Rijnland ALPHEN AAN DEN RIJN De Al- phense Motor- en Autoclub „Rijnland" heeft Tweede Keratdagmiddag haar tra ditionele kerst-puzzelrit gehouden. Het verrassend grote aantal van 70 automo bilisten heeft eraan deelgenomen. De aantrekkelijke routes waren uitge zet door de heer D. Houweling. Gestart en gefinished werd bij café-restaurant „Rijnstreekhal". De winnaars in de A-klasse waren ach tereenvolgens: 1 P. Houweling sr.; 2 J. P. Houweling; 3 A. Poldervaart (de club kampioen 1970); 4 H. Pluimen; 5 A. Pont; 6 Joh. Heemskerk; 7 C. Alblas, J. de Kruif kreeg in deze klasse de poedel prijs. In de B-klasse waren winnaars: 1 C. Houthulzen; 2 L. van Wijk; 3 mejuf frouw A. Bruinesse; 4 J. Lagerberg; 5 B. J. van Gemeren; 6 A. M. den Ouden. De poedelprijs viel ln deze klasse ten deel aan W. Hoogervegt. HOOGMADE Ee* vergeefse reis naar de Groenoordhal muitten dt damessenio ren, daar de tege*gjms**r Animo uit Den Haag verstek lui gaan. De junio ren MM O 1 spelend lis dezelfde hal te gen Verburgh behaalde de overwinning met grote cijfers 12-3 als eindstand. MMO kwam spoedig door een etraficorp op 1-0. Verburgh wist echter vlug terug te komen. 1-1. MMO bleef in de meerderheid en kwam voor rust tot 3-1. In de tweede speel- helft liep MMO vlug weg en bracht het tot 8-1. Verburgh kwam nog even terug tot 8-3, waarna MMO het spel geheel beheerste, waarbij nog 4 maal werd ge scoord. Voor MMO scoorden Andree van Leyden lx, Corrie v. d. Salm 5x; Greetje Zwetsloot 2x, Corrie v. d. Meer lx, Mieke Rijkelijkhuizen 3x. De adspiranten van MMO speelden tegen Northa uit Noordwijkerhout. De over winning w*e voor Northa 2-11. Puykenda ja of LEIDEN Hoezeer de t.v. onze leef- en zelfs leesgewoontes heeft ver anderd blijkt wel uit het feit, dat men in Leiden nog slechts particuliere uitleenbibliotheken kan vinden. Nog geen 15 jaar geleden telde Leiden ongeveer 43 van deze bibliotheken, waar jong en oud leesvoer en bed- lectuur kwam halen. Nu zijn er nog maar drie. Wellicht moet de oorzaak worden gezocht in de huidige maatschappij, die andere ontspannings- vormen (en -normen) heeft gekregen. De t.v. mag dan wel als eerste in het op noemen rijtje worden geplaatst. „Wie heeft er nog tijd en zin om 's avonds tussen de „Wrekers" en „Peyton Place" een boek te pakken?", zegt een van de laatste Leidse particuliere bibliotheek houders. „De vraag naar boeken-voor-een-week is zo schrikbarend teruggelopen de af gelopen jaren, dat het niet meer moge lijk is om alleen van de uitleenbiblio theek te leven" vertelt een ander. Alle drie hebben ze er dan ook een sigaren- en sigaretten winkel bij. De leesverschuiving van de zgn. „keu- kenmeiden"-romans naar meer weten schappelijke boeken, detectives, ge schiedkundige en historische werken, enfin alles wat min of meeri „up-to- date" genoemd kan worden is ook dui delijk te merken bij de keuze van de leen-boeken lezers. Hierdoor hebben bijna alle particuliere bibliotheken, die vooral in deze „lichtere roman"- lectuur gesorteerd zijn, plaats moet ma ken voor de openbare bibliotheken. Sex-loos Voorlichting Universiteit LEIDEN De Leidse Universiteit houdt op maandag 4 en dinsdag 5 januari in het Academiegebouw, Rapenburg 73, haar jaarlijkse voorlichtingsdagen ten behoeve van diegenen, die overwegen in het komend academiejaar te Leiden te gaan studeren. De voorlichting, die zo wel groepsgewijs als individueel wordt gegeven door leden van het wetenschap pelijk corps, studentendecan en studen ten, betreft niet alleen de studie in en gere zin, maar ook alles wat daarmee samenhangt, zoals het aanvragen van een studietoelage, militaire dienst, het al of niet deelnemen aan het verenigingsle ven en het op kamers wonen. Voor nadere inlichtingen kunnen be langstellenden zich wenden tot het bu reau Inlichtingen en Inschrijving van de Leidse Universiteit, Stationsweg 46, tel. 01710-48333, toestel 3014» ADVERTENTIE KRANTENWIJK! kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. I ÊcidAcSotFïanl' TELEFOON 01710 - 22244 1 Courts Mahler verslond, is nagenoeg uitgestorven. Toch staan al die deeltjes suikerzoete, sexloze „literatuur" nog op de planken van de particuliere lees- zaakjes. En de nieuwe boeken? Wel, natuurlijk voegt elke bibliotheek regelmatig nieu we aanwinsten aan zijn catalogus toe. Maar in de welvaartstaat, waarin wij leven worden vele van die boeken dooi hoe langer hoe meer lezers liever ge kocht dan geleend. (Waarmee het spreekwoord „gemak dient de mens" zich maar weer eens duidelijk mani festeert). Het feit dat de drie. tot nu toe nog in stand gehouden, particuliere bibliotheken niet door het rijk worden gesubsidieerd, geeft aan hun kansen van voortbestaan een extra moeilijk Een kleine enquête bij de drie over geblevenen - en dat zijn „Bejo" aan de Kraaierstraat, „Record" op de Apothe- kersdijk, en de zaak van Van Leeuwen in de Lockhorststraat - heeft uitgewe- t zen, dat de dokter- en streekromans nog even populair zijn, bij een wel is- waar sterk teruggelopen leespubliek, j als in de bloeitijd van de particuliere leenbibliotheken. 1 Strip in trek Er is echter eeen opvallende nieuwig heid, de stripverhalen, vijftien jaar ge leden nog nauwelijks bekend, doen liet nu uitstekend. Vooral de Leidse stu denten lezen deze ontspanningslectuur (soms letterlijk) stuk. Boeken niet ezelsoren, rouwranden - als resultaat van schoongemaakte nagels - of zelfs op het titelblad geschreven boodschap penlijstjes, worden zonder blikken uf blozen aan de eigenaars teruggegeven Kleine zaakje m kleine straatjes (met een klein leespubliek) verdwijnen Andere - groter en moderner - open- I "e leesbibliotheken komen ervoor Ala de boeken eindelijk in de plaats! nee NOORDWIJKERHOUT Op nieuw komt morgenavond om half acht 's avonds het bestemmings plan Victor-UI in de gemeente- raad aan de orde. De vorige maal is een ontwerp van het bouwteam Poglar aangehouden en verwacht mag worden, dat de gemeenteraad dinsdagavond, na tweemaal onof ficieel in beraad tezamen te z^n geweest, tot een besluit komt, waarop verder gebouwd aal kun- Tegeljjk zal dan beslist moeten worden wat met de boerderij Smit en de bouwvallige woning van de dames Meiland, tezamen vormend de z.g. buitenplaats „Puycken- dam" gaat gebeuren. In diezelfde vergadering zal de uitgestelde behandeling van de Woonruimtenota 1970 plaatsvin den. Burgemeester en wethouder» zullen antwoorden op de reacties van de raadsleden. In deze laatste vergadering van de gemeenteraad in 1970 komen verder een aantal voorstellen van burgemeester en wethouders aan de orde betrekking hebbende on der meer op de voorziening in de behoefte aan kasgelden in 1971, het toekennen van 400,uitke ring aan het gemeentepersoneel en de voorlopige vaststelling van en kele rekeningen over vroegere dienstjaren. CAMERA „De vlerkante rekruut" a. k Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. LIDO „Thunderball" 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 31 dec. geen voorstelling. REX „Tarzan trekt naar India" 14 jaas Dagelijks: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Geen nachtv. LUXOR „Eind goed al goed" Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zo 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. STUDIO „Midnight Cowboy" 1 TRIANON „Louis de Funèa met dt muziek mee" aA Dagelijks en zo. 2.30, 6.4Ö en 9.15 uurt AMSTERDAM, 28 dec. Vee - Aange voerd 129 runderen, prijs 3.60-5.20, be stemming kcilm. Aangevoerd 17 var kens, geen notering. ROTTERDAM, 28 dec. Vee - Aanvoer totaal 1294, slachtrunderen 1103, var kens 191, slachtrunderen 485-545, 420- 465, 375-405, 350-365, varkens 225-230, 222-225, 210-220, stieren 460-535, worst koeien 340-360,, slachtzeugen 140-150, zware varkens 200-210, slachtrunderen: groter, vlug, hoger; varkens: klein, kalm, prijshoudend; enkele prima's bo ven notering. LEIDEN, 28 dec. - Groente - appelen 15-50, peren 15-50, andijvie 52-111, kro ten gek. 55, boerenkool 50-65, groene kool 23-24, prei 55-91, spruiten A 102- 120, spruiten B 98-106, champ. 4.35- op de planken gezet 4.95, uien grof 25, witlof 91-158, knol selderij 20-45, sla A 12-30, selderij 24-4*

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3