Afgetreden coach Deken sloeg zich weer naar top SYMBOOL: BUITENLANDERS EN ORANJE KREGEN STROP DAS Persoonlijke triomf van Van der Laan Leeds United liep uit m Versobering Ol. Spelen PROGRAM ZONDAG A.S. het igde ir op d« d Ver -| SPORTBIJLAGE |- MAANDAG 28 DECEMBER 1970 door Hans de Bruyn KROMMENIE De coach, die geen coach meer wilde zijn, ging weer tafeltennissen en bereikte prompt het hoogte punt van zijn loopbaan. Duidelijker kon Karei Deken, de Am sterdamse gymnastiekleraar, haast niet laten blijken hoe diep treurig het momenteel met de ontluisterde tafeltennistop van Nederland is gesteld. Slechts een half jaar had de verrassen de winnaar van de NTTB-Cup ervoor nodig gehad om zijn con ditionele achterstand op de anderen (Bert van der Helm en Bert Schoofs) in te halen. Gisteren moest Karei Deken voor het eerst bewijzen dat hij terug was van weggeweest. Zijn streven kreeg nog meer allure dan men verwachtte. sporthal van Krommenie ach ter de tafel. Geen robot zonder vechtjas „cracks" af met cijfers, die ge noeg zeiden: 21—11, 13—21 en 2110 en bekerhouder Bert der Helm volgde rap zijn ker gevallen, dere opponenten mocht in staat worden geacht voor 'n sensatie te zorgen. Dat gebeurde dan ook niet. Karei Deken wordt daar om na zondag in de uiterst rustige tafeltenniswereld na gewezen als iemand, die op 25-jarige leeftijd bereikte wat voor mogelijk houdt. de aansluiting Slavische bondscoach Dusan als overgangsperiode, waarin de huidige tafeltennistop met zijn grote beperktheden verkeert, zijn verrassende ontwikkelin gen nog mogelijk. Karei De ken heeft dat bewezen. Van de les van Krommenie kan een stimulerend effect uitgaan. Bert van der Helm. Nico van Slobbe en Bert Schoofs maak ten de laatste jaren de dienst terecht te komen, waarin van moeheid en lusteloosheid spra ke was. Geen gebeurtenis kon het drietal meer prikkelen. Daar is nu een einde aan ge komen. Sportcommissie-voor- zitter Van Dilst: „De zege van Karei Deken is het bewijs, dat wie de kans heeft om halve dagen te trainen, zoals met hem het geval is, tot meer in staat is dan men denkt dat pervlakkigen" mee met de veronderstelling van zijn voor malige collega. Wie dieper spit lij is mentaal veranderd. .Vroeger speelde ik een soort -an banque-spel. Zodra ik een ;ans kreeg probeerde ik mijn ally af te maken", aldus De- afloop. De lichtzinnig- de eerzuchtige dammer rechterhand van bonds Dusan Tigerman en coach van de damesploeg. Ex-bekerhou der Bert van der Helm geeft dat ook toe: „Karei speelt nu slimmer en geduldiger. Veel afwachtender ook. Daarom heeft hij een lijn in zijn spel gevonden, die vroeger nooit aanwezig was. Tactisch is hij ook ontzettend sterk". On danks dit compliment is Karei Deken nog niet tevreden met wat hij bereikte. Hij heeft zich in de zomer van 1970 voor slechts hal- rk als MO-leraar i om de rest van n te* nemei 1 dag met Lloyd gesteunde clubgenoot Bert Schoofs te gaan trainen en zijn zelfvertrouwen is daardoor aanzienlijk vergroot. „In de vorige competitie ver loor ik regelmatig van tegen standers. met wie je eigenlijk geen moeite mocht hebben. Dat is veranderd. Ik beëindig nu wedstrijden en dan denk ik. „Verrek ben ik er al". Dat heb ik voor mezelf steeds typerend gevonden". Hij be oordeelt het succes van zijn eerste optreden in een belang rijk evenement na zijn terug keer in de wedstrijdsport rusti ,Wat ik i mogelijk fouten makt do« stelling is Karei Deken vreden „Het volgende se wil ik zelf ook gaan sc den. Ook de zegt ook veel geleerd te heb ben gedurende zijn jarenlange aanwezigheid langs de kant. dat is, dat heb ik de af- Bondscoach Tigerman prees eveneens de inzet van Karei Deken. „Hij kan langer af wachten dan vroeger en drar- om scoort hij nu zoveel. Ook zijn concentratie-vermogen is voorbeeldig te noemen. Hij heeft bewezen wat ik altijd gezegd heb: „Onze topmensen verliezen veel te veel punten door nervositeit. Kijk, een Van losmaken. Karei Deken wèl En dat was te merken. Hij begon voortvarend door achter eenvolgens zonder moeite Lu cas, Kraayenga, Fallaux en Van Zoelen voorbij te snellen. Het eerste en misschien wel grootste probleem dof in de persoon va Schoofs. Maar de Karei Deken was zo in zijn slagenpatroon. ook trainende clubgenoot karn was. Bert van der Helm de volgende, die Dekens genroes zou kunnen Ook de Scylla-aanvoerder slaagde daar niet in. Niel dez« van zaken invaller Nico van Slobbe onopvallend dichterbij geslopen. Als hü in de slot wedstrijd zou zegevieren maak- (21-11 en 21-14). Uitslag bij de heren waren: 1 Karei Deken (Delta Lloyd) 7 punten; 2 Bert v.d. Helm (Scylla) 6; 3 Nico van Slobbe (Tempo Team) 5; 4 Bert Schoots (Delta Lloyd) 4; 5 Wil van Zoelen (Scylla) 2; 6 Leo Lucas (Delta Lloyd) 2; 7 Ed Fallaux (Scylla) 1; 8 Feike Kraayenga (Delta Lloyd) 1. tafeltennisachtkai (Van onze sportredactie) - KROMMENIE Veronique van der Laan kreeg gelijk. Verleden week had zü reeds gezegd eerste te worden in de m de Limburg- zü in de sport hal in Krommenie dat zulke gewaagde voorspellingen uit kunnen komen. Met grote overmacht zij bleef ongeslagen verzekerde Veronique zich van haar eerste grote kampioenschap. Hiervoor heeft de 18-jarige Haagse nog nooit, hoe wel zü vier jaar in de top voorkomt een nationaal kampioenschap of een belang- rük toernooi als de Limburg-Coupe ge wonnen. Op de tweede en derde plaats legde rcspectievelük Aukje Coltof en Sonja Heltzel beslag. Deze titel betekende voor Veronique van der Laan veel, heel veel. Allereerst betekende het voor haar de revanche op de deceptie in Griekenland. Daar verloor zij namelijk in het duel om de Europa-Cup voor landenteams tegen Griekenland haar enkelspel tegen een onbekende Griekse grootheid. Een excuus was er wel. Een ongekend fanatiek aan moedigen van het publiek maakte con centreren nagenoeg onmogelijk. Met een zelfde dosis aan fanatisme is Veronique van der Laan vijf keer per week gaan trainen om de ..schande" van Athene uit te wissen. De NTTB stelde haar voor de komende interlands tegen Bel gië en Zwitserland niet op. „Net als verleden week tijdens het Chesterfield- toernooi wilde ik bewijzen, dat de bond mij ten onrechte heeft gepasseerd door Ellen Klatt en Aukje Coltof in de in terlands op te stellen", vertelt een dui delijk zichbaar trotse Veronique van der Laan. „Nou dat is gelukt", voegt zij er doodnuchter aan toe. Ook betekende de overwinning een retour naar Tsjecho- Slowakije. Daar mag zij samen met nummer twee (Aukje Coltof) eind janu ari meedoen aan de open Tsjechische kampioenschappen. De beslissing viel eigenlijk al in de vijfde van de zeven te spelen ronden. Tegenover elkaar stonden Sonja Heltzel en Veroni ue van der Laan, beiden tot dan toe ongeslagen. Het jeugdige Amstelveense talent (17) had daarvoor maar één set hoeven af staan aan Ellen Kort Ve. onique had ook pas een set tegen gehad. Van de twee zusjes Van Moor-st had Conny het h: van beiden dus zo goed als zeker uit schakeling betekenen. De eerste set ging met 2119 naar Sonja Heltzel. Veronique probeerde jiaar tegenstandster door top- ipin zover mogelijk van de tafel te hou- •aanval, dicht bij de tafel. In de tweed set lukte het beter bij Veronique van der Laan en zij eiste deze met 2110 voor zich op. Sonja Heltzel in de aanval maakte in de derde set weer veel punten met haar forehand. Veronique van der Laan ant woordde met topspin. De tactiek lukte maar net; met 2119 won Veronique de partij. „Ik kreeg pijn in mijn hoofd van het concentreren", verzuchtte de win nares, die ongeslagen zou blijven. Ver rassingen deden zich niet voor, of het zou het totale mislukken van Ellen Klatt moeten zijn. De Nederlandse kampioene won wel van Sonja Heltzel, die wat aan geslagen na de nederlaag tegen Vero nique met 2x12 van de tafel werd „ge veegd". Verder won Ellen Klatt alleen nog maar van Conny van Moorst. Laatst genoemde had in de eerste ronde de titel- kansen van Aukje Coltof al heel gering gemaakt, door met 20 te winnen. De nederlaag tegen Veronique van der Laan in de zesde ronde maakte Aukje Coltof helemaal kansloos (219, 2115). Een hoopvol verschijnsel was de Jeug digheid van de meeste deelneemsters. Van de acht speelsters waren alleen Aukje Coltof en Ellen Kort ouder dan twintig jaar. Coach Tigerman was dan ook in zijn nopjes. „De doorbraak van de jeugd is nu wel een feit", zei hij blij. Uitslag bij de dames: 1. Veronique van der Laan (Treffers) 7 2. Aukje Coltof (AMVJ) 5 3. Sonja Heltzel (Rea) 4 4. Ellen Kort (Scylla) 4 5. Lisette Vaessen (Maasbree) 3 6. Ellen Klatt (St. Hoger/TSB) 2 Winst Hijs Hokij GRENOBLE HIJS HOKIJ heeft vrijdagavond in Grenoble met 53 ge wonnen van de club van die naam. De tussenstanden van deze wedstrijd voor de Cup International waren 20, 02, 1—3. dertig Gent Edstl 1 West Edstrijc door Herman van Bergrem DEN HAAG De meest tevreden man na het partijtje voetbal dat een selectie van Nederlandse en een van in ons iand spelende buitenlandse voetballers in het als een ijskast 20 koude Zuiderpark hebben opgevoerd, was de „coach" van de buitenlanders, Friedrich Donenfeld. Hij prees met 0! j luide stem de capaciteiten van „zijn" spelers die het bijeengeharkte gezel- j schap van in Oranjeshirts gehulde spelers met 32 hadden verslagen. Donenfeld had in zoverre gelijk mot zijn openlijke tevredenheidsbetuigingen dat nog eens zonneklaar was bewezen tot welk een peil voetballers kunnen LONDEN Op een enkele uitzonde ring na, hebben büna alle clubs uit de Engelse eerste divisie zaterdagmiddag concessies moeten doen. De een aan een tegenstander en de ander aan de sneeuw. Uitgerekend op de dag dat ons vader lands totogebeuren geheel op de Engelse oompetltiewedstrüden was afgestemd, eindigden zes van de acht duels uit de hoogste klasse in een gelukspel. Omdat een wedstrqd uit de tweede divisie gelük eindigde, drie duels werden afge last en de „wüze mannen" van de toto in Den Haag als vervangende uitslagen i-ee tweetjes en een drie gaven, zal de ilukkige winnaar van deze week die- ine zün. die acht gelyke spelen jnist heeft leid. Voorwaj 'olie winst weten binnen te halen. Door de winst op Newcastle United (30) ver grootte het de voorsprong op achtervol ger Asrenal tot drie punten. Arsenal, dat als enige club in Londen wel speelde heeft immers een verwarmd veld), verspeelde een punt tegen South ampton (0—0). Een onvervalste kerst- thriller werd opgevoerd door Derby Country en Manchester United. Nadat Derby een voorsprong had genomen van 20, scoorden de Macunians in slechts tijd, drie treffers De pun ten werden tenslotte broederlijk gedeeld: intig wedstrijden heeft Leeds 39 punten. Arsenal heeft er 36 uit 2, terwijl Chelsea en Tottenham Hot spur, die niet in het veld kwamen, met resp. 29 en 28 punten uit 22 volgen. Celtic, de Schotse tegenstander van Ajax de Europa Cup, won met 3—0 van Nottingham Forest afgelast: Wolverhampton ITALIë De uitslagen van de wedstrijden voor de Italiaanse competitie zijn Catania—Cagllari 1—1; Fiorenuna—Lazio Na elf wedstrijden is de stand poli 17 pnt.; 2. AC Milan 16 uit Cagliari 15. competitie gespeelde wedstrijden zijn Stand aan de kop 1. Sporting 23 pun ten uit 15; 2. Vitoria Setubal 22; 3. Aca demica en Benfica 21. SPANJE De uitslagen van de voor de Spaanse competitie gespeelde wedstrijden zijn reiken als zij met ploeggenoten Men kan wel weer het oude voetbal gezegde van stal halen „dat de thuis blijvers ongelijk hadden" maar daarmee konden Karei Jansen van de Vereniging Van Contract Spelers noch mr. Hans van der Vlugt van de Federatie van Betaalde voetbalorganisaties de beurs vullen. Som ber stelde Karei Jansen: „Weet ik veel of we dat nog ooit zullen doen". De opzet leek leuk. de utwerking ging de mist in. Er was slechts één speler die het advies van zijn club had genegeerd, Harry Vos. PSV had nog zo nadrukkelijk kunnen zeggen: „Je mag hoor, maar we hebben het liever niet", Harry Vos speelde. Wat kan een uitblinker bij PSV en bovendien een speler met een contract voor één jaar gebeuren? Maar al die anderen PSV, van Feijenoord en van Ajax hadden het laten afweten. Wim van Hanegem was er wel. Hij haalde zijn schouders op bij de opmerking: „Als je er toch bent, kun je ook wel meedoen." Hij had opereren. Daardoor kon de ploeg van Donenfeld, voor de helft bestaande uit spelers onder de eredivisie, de geheel uit de hoogste afdeling samengestelde selectie van Arie de Vroet verslaan. Maar dat was niet het voornaamste. Deze benefictwedstrijd voor VVCS en FBO had de kas van beide organisaties moeten spekken. Tel uit de winst: 6500 toeschouwers met een recette, die, als belasting en BTW hun deel hebben gehad, op twaalfduizend gulden kan worden geschat. De bedoeling om met één klap beide kassen een flinke bodem te bezorgen, leed schipbreuk door diverse oorzaken: weigeren van clubs om spelers af te staan was de voornaamste, de bittere kou hield het publiek toch nog bij de verwarming. Zeer behoorlijk behoorlijk i op de been laatste moment Daan Schrijvers (NAC) verscheen in plaats van Venneker (Spar ta). De „buitenlanders" mochten dan on der druk staan en door Couperus (ADO) op een achterstand worden gezet, rust was het 11 na een onverwacht schot van Jensen (GVAV) dat vers kansloos liet. In de tweede helft scoorden Nagy (FC Twente) en Berg (ADO) en in de laatste minuut tolereer de scheidsrechter Vi| Mansveld onderuit werd gehaald en kon Schoenmaker (ADO) uit de strafschop „Oranje" terugbrengen tot 3 Toen was Willi Lippens, die zo graag LONDEN Wederom zijn de leiders van het Internatio naal Olympisch Comité tot de ontdelcking gekomen dat de Olympische Spelen steeds grootser, uitgebreider en duur der worden. De top van het IOC wil daarover praten met de voorzitters van de Nationale Olympische Comités. Op de agenda van de besprekingen die achtereenvolgens in Londen 58 jan.), Parijs 1113 jan.) en Lausanne (1316 januari) zullen worden gehouden, staat ook het punt van het amateurisme. Onder het motto „iedereen is het erover eens dat het olympisch programma te uitgebreid en te kostbaar is", wordt getracht .de opzet van de spelen in 1972 in München en Sapporo al te wijzigen. Er wordt gezocht naar een manier om het programma te wijzigen en wellicht in te krimpen op een wijze die zowel voor het IOC als de betrokken sportbonden aanvaardbaar is. Tevens zal opnieuw het begrip amateur ter sprake komen. Men wil tot één eensluidende verklaring komen die de thans geldende diverse regels omtrent de amateur- status dekt. Intussen heeft Willi Daume, de voorzitter van het organi satiecomité van de spelen in München. verklaard dat wel licht badminton zal worden opgenomen in het programma van de Spelen 1976. Van inkrimpen dus geen sprake. Bad minton en katerskiën staan als demonstratiesporten op het programma van München 1972. Hoezeer versobering nodig is, blijkt uit de kosten die alleen al worden gemaakt om de spelen te verwreven. De Zwitserse wintersportplaats Sion deed een gooi naar de Winterspelen' 1976. Er werd aan propaganda en voorbe reiding een bedrag van bijna een miljoen uitgegeven. Toen in mei van dit jaar het „toewijzigingscongres" in Amsterdam werd gehouden, werd niet Sion gekozen maar Denver. Alle kosten waren voor niets gemaakt. En dat gold dan alleen maar de voorbereiding om de spelen te tegen Roemenie het Oranjeshirt had willen dragen, al geruime tijd verdwenen. Hij kreeg na de rust een schoen tegen zijn been en betastte een pijnlijke plek boven zijn reehterenkel. „Ziet er niet zo best uit", zei hij later bedrukt. Maar hij had voordien op het keiharde en gladde veld wel laten zien dat eventuele ge gadigden aan hem geen miskoop zullen hebben. Lippens was actief, vooral in de zeer aantrekkelijke eerste helft, zocht knap de ruimte op zodat hij steeds te bereiken was en was dicht bij een treffer vlak voor het moment waarop hij ge blesseerd raakte. Trouwens, de scouts konden bij de „buitenlanders" ook spe lers ontdekken die ver boven hun nor male clubvorm konden uitsteken omdat zij betere medespelers hadden. Dat waren Ernst (FSC) die een opvallend goede wed strijd speelde, Ciric (SW), Gardasevic (PEC), Fernandez (PEC) die vooral op viel door zijn haarzuivere passes en Kristensen (Sparta) maar van die laatste wist men het al. Reiskosten Het was de bedoeling dat de recette op fifty-fiftybasis zou worden gedeeld. Karei Jansen: „Dat willen we nog wel eens bekijken. Ik vind dat de FBO daar- („dal r dik i l zulk e verscheidene „vers" wi vingen niet meer dan een stropdas als herinnering. De poging om de kas te spekken zal VVCS, FBO en de organi serende publiciteitsmedia langer, als een mislukte zaak, in de herinnering blijven. Opstellingen: Nederlandse selectie: Schrijvers (FC Twente) na de rust Thie (ADO); Drost (FC Twente), Mansveld (ADO). Schrijvers (NAC), Vos (PSV); Schoenmaker (ADO), v. d. Vall (FC Twente); Brouwers (NAC), Couperus (ADO), Pahlplatz (FC Twente), na de rust Visser (Sparta), Lippens (RW Essen), na blessure Graaumans (NAC). Buitenlandse selectie: Kenderesi (FC Twente), na de rust Conde (PEC); Gar dasevic (PEC), Ernst (FSC), Ciric (SW), na de rust Jelinek (Go Ahead), Szefer (MW); Berg (ADO), Kowalik (Sparta); Nagy (FC Twente). Fernandez (PEC), Jensen (GVAV) na de rust Mraz (MW), Kristensen (Sparta). Totocijfers BU het bureau van de Sporttoto In Den Haag hadden zich gisteravond nog geen deelnemers gemeld met dertien goed voorspelde uitslagen. De 433.875 „toto'ers" zorgden voor een inleg van 803.000.-. Van dit bedrag is 361.350.- beschikbaar voor de prüzen. De eerste en de derde prüs zün 126.472,- groot. De tweede prüs bedraagt 90.388,- terwfll ArsenalSouthampton BlackpoolBurnley CoventryW. Bromw. A Crystal Pal.Chelsea Derby C.Manch. Un. Ipswich T.Tottenh. H. Leeds Un.Newcasle U. 1 LiverpoolStoke City Manch. C.Huddersfield West Ham U.Nottingh. Wolverhampt.Everton 1 Sheffield U.Leicester 1 SunderlandMiddlesb.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11