NIEUWE HOLLAND SPORTER MITIC: „BINNEN DRIE WEKEN CONDITIE OP PEIL" Veel schakers kunnen wat leren van me jtft jÉB KARSTENS WEER BIJ OUDE BAAS FEIJENOORD TROK POSTHUMUS AAN Hübner schaakprobleem' leiding van toernooi voor Corrie Vreeken: WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 vriendschappelijk (Van i sportredactie) DEN HAAG. Op een moment, gisteravond omstreeks zeven uur, dat Cor van der Hart het niet meer verwachtte „Ik geloof nooit meer dat hij komt" verscheen Ilija Mitic op één van de bij- velden van Houtrust. Een uur later dan verwacht arriveerde de aanwinst van Holland Sport op de training. De verbeten trek op het gezicht van Van der Hart veranderde in een glim lach toen hij de Joego-Slaaf begroette ..We gaan even een paar oefeningetjes doen", vertelde hij Mitic even later Die „paar" oefeningetjes namen ruim een half uur in beslag, maar toonden duidelijk aan dat de conditie van de van de Franse eerstedivisieclub Olym- pique Marseille afkomstige Mitic nog veel te wensen overlaat. „Die jongen heeft totaal geen conditie", riep Van der Hart terwijl de Joego-Slaaf hon derden meters verderop een sprintje trok. „Maar", liet Van der Hart er op volgen, „heb je gezien wat een trap- techniek hij heeft. Hij plaatst de bal keihard en oerzuiver op je af. Tech niek heeft hij genoeg." Commentaar van de Joego-Slaaf na deze korte proeve van conditionele bekwaamheid: „Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt. Zelfs bij Partizan Belgrado wordt zo'n training niet ge geven. In een Joego-Slavische club wordt niet zo de nadruk gelegd op fysieke gesteldheid. De balbehandeling is daar veel belangrijker. Maar het Nederlandse voetbal, en ook het Duit se en Engelse is voor een groot deel afgestemd op lichaamskracht De con ditie is hier optimaal. Maar je moet natuurlijk niet vergeten dat ik een paar uur in het vliegtuig heb gezeten Die tocht van Belgrado naar Den Haag heeft ook invloed. Je begrijpt wel dat je na zo'n reis niet voluit kunt trainen. Ondanks de achterstand in conditie van Mitic verklaarde Van der Hart na afloop van de training: „Het moet mogelijk zijn die knaap binnen drie weken op het vereiste peil te hebben. Als ik hem elke dag twee keer onder handen kan nemen moet die conditie spoedig bijgeschaafd zijn." Aanvulling Mitic betekent een^nelangrijke aan vulling van de steeds in getalsterkte wisselende selectiegroep van Holland Sport. Nog steeds ontbreken op de presentielijst van Van der Hart na men als van Milic (meniscus), Kloor- (liesblessure), en Teske (beenblessure) Sinds afgelopen zondag zijn daar de namen van Muller (knie- en enkel blessure), Van Maurik (meniscus) aan toegevoegd. Een reden temeer voor Van der Hart de komst van Mitic mei optimisme te begroeten. De Joego- Slaaf kan een aanzienlijke verster king betekenen voor de aanval of het middenveld. Zelf heeft Mitic geen voorkeur. „Ik heb in Amerika in de voorhoede gestaan. Als middenvoor speelde ik m'n beste wedstrijden. Hel maakt me niet veel, uit, of ik in de middelste drie speel of als spitsspeler." Reservebank Na tweeëneenhalf jaar „wild" voetbal in de Verenigde Staten, waar Mitic uitkwam voor de California Clippers en in die vereniging tegen spelers als Ko Prins en Theo Laseroms kwam te staan, belandde de Joego-Slaaf aan het begin van het vorig seizoen bij Olympique. Halverwege de competitie bepaalde de Franse voetbalbond echter dat per club maar twee buitenlanders mochten worden opgesteld. Dat bete kende voor Mitic meestal een plaats achter de Tsjech Skoblar en de Zweed Magnusson en óp de reserve bank. Een reden voor Mitic om Mar seille van het eind van .seizoen 6970 de rug toe te keren. „In juli ben ik uit Marseille vertrokken", vertelt Mi tic. „Hoewel het feit dat ik niet regel matig in het eerste team van Marseil le uitkwam van doorslaggevende bete kenis was, speelden ook andere facto ren een rol. Ik vind Marseille een vuile stad. Daarom was het voor mijn vrouw en mij helemaal niet erg om weg te gaan." Sinds juli vertoefde Mitic in Joego slavië. „Ik heb daar wel wat vriend schappelijke partijtjes gespeeld, maar m'n conditie ging natuurlijk achteruit Dat heb ik nu goed kunnen merken Maar ik ben er zeker van dat ik binnen drie weken de juiste conditie weer te pakken heb. Harde werkers Wat voor verwachtingen heeft Mitic van Holland Sport. „Ik heb", vertelt de 28-jarige Joego-Slaaf," van Milic het een en ander gehoord. Ik weet dat Holland Sport een ploeg van harde werkers is en het niet moet hebben van techniek, maar vooral van inzet en vechtlust." Belangstellend -informeert Mitic naar de wedstijd van afgelopen zondag te gen Feijenoord. „Ik heb al in de kranten in Joego-Slavië gelezen dat Holland Sport verloren heeft. Ik vond het een behoorlijke prestatie dat het tegen Feijenoord. dat ik op de televi sie de wereldbeker en de Europa Cup ^«Liini'n: i J.'o.' ;:,v heb zien winnen, zo'n klein verschil was. Ik heb ook gezien dat Holland Sport op het ogenblik maar drie pun ten op de staartploeg voor staat. Dat betekent dat we nog allesbehalve veilig Bewijzen Mitic beschouwt zich reeds als speler van Holland Sport. „Ik ben natuurlijk beroeps voetballer, maar voor de vere niging die me heeft gecontracteerd wil ik alles doen. Ik moet bewijzen dat ik wat waard ben. Daarom is ook besloten een contract voor een half jaar te sluiten. Aan het eind van dit seizoen moet dan blijken of ik langer de California Clippers, in zal blijven. Ik wil graag een paar jaar voor Holland Sport spelen. Daar na ga ik terug naar Joego-Slavië Daar wil ik jeugdtrainer worden. Daar moet je te hard voor optreden. Na een verloren wedstrijd laat ieder een je vallen. Ik werk liever met jonge voetballers. Ik wil iets opbou wen, talent opkweken." Waarmaken Voorlopig wil Mitic nog een paar jaar 'T'i'i Tf'1 -"mimiiiiiiiTiiiT" iitiir tiinniiiitiT'r Ui-f'ïinrinTirfTiiTmrfiiin rrnmif zelf spelen. En het liefst zo goed mogelijk. Als Cor van der Hart hem meedeelt dat hij vanmorgen wordt opgehaald om een speciale training te ondergaan antwoordt hg bereidwillig: „Dat is goed." En even later: „Ik wil zo spoedig mogelijk in het eerste van Holland Sport spelen. Dit gesprek had ik liever pas na een paar wedstrijden gehad. Nu is er nog geen enkele reden met nflj te praten. Pas wanneer ik mij In een paar wedstrijden heb waargemaakt zou daar aanleiding voor zijn." (Van sportredactie) BREDA. Kees Pellenaars en Gerben Karstens zijn gisteren tot een akkoord gekomen. Karstens tekende een contract voor twee jaar en daardoor komt hij weer onder leiding van de man bij wie hij zijn carrière begon. Dat was in 1965, een jaar nadat Karsten „goud" had veoverd in To kio (Olympische Spelen ploegentijdrit). Gerben Karstens begon zijn. carrière indrukwekkend met o.a. een ritover- winning in de Tour de France, tweede in de Ronde van Lombardije en win- van Parijs-Tours. Het jaar daarop drie eerste plaatsen in de Ronde van Spanje, twee in de Tour, kampioen van Nederland en winnaar van het Criteri- der Azen. De tijd die daarna volgde, voor Karstens wegen- ziekte min der succesvol. De laatste twee jaar was Karstens in buitenlandse dienst (Peugeot) en weer had hij „over de grens" terecht ge kund. In de Tour waren" aldus Karstens, „twee se rieuze aanbiedingen uit Italië, een van Ferretti en een van Tichino. Ferretti rond, maar ik vroeg mijn manager Dousset even te wachten omdat Pelle naars terugkwam. Waarom de voorkeur aan Pellenaars? Omdat ik weet wat ik aan hem heb. Ik heb in die drie jaar bij hem altijd goed gereden. Verder is Pellenaars' salarisregeling met extra premies erg aantrekkelijjk. Dat is bij geen andere ploeg. Bovendien, en dat telde bij mij ook zwaar, kan ik met Pellenaars de Tour doen en dat zou er bij de Italianen waarschijnlijk niet bij geweest zijn. Ik wil van 1971 het bes te jaar van mijn carrière maken". Kleuren Behalve Gerben Karstens contrac teerde Kees Pellenaars ook nog Jos van Beers, vorig jaar bij Caballero. In to taal tekenden tot nu toe zes renners: Karstens, Van Beers, Stevens, van Kat wijk, Krekels en Duyndam. Gisteren werden voorts de kleuren bekend en de naam waaronder de nieuwe ploeg gaat (Van c sportredactie) rijden. Kees Pellenaars koos een zwart- oranje shirt in twee horizontale banen. Het bovenste deel wordt zwart, het onderste (een groter vlak) oranje. De ploeg gaat rijden onder de n „Goudsmit-Hoff DEN HAAG Hans Posthumus, die bij Wageningen onder contract stond, heeft enige uren voor het verstrijken van de transfertermijn alsnog een overeenkomst gesloten met Feijenoord. Er is met deze transfer een bedrag gemoeid van ongeveer 100.000 gulden. Hoeveel Posthumus ontvangt, werd niet bekendgemaakt. Over het algemeen is de tweede transferperiode van dit voetbalseizoen zeer lauw geweest. In de laatste minuten kwamen nog enige transfers tot stand. FC Utrecht bereikte met Ajax een akkoord over de transfer van Tonny Pronk en met MVV overeenstemming dat Geurten van FC Utrecht weer teruggaat naar de Maastrichtse eredivisieclub. Boven dien komt de Deense doelman Jurgen Hendriksen naar Utrecht. Tonny Pronk tekende gisteravond het contract met FC Utrecht nadat hij in de voormiddag nog had onderhandeld met Sparta. Het dagelijks bestuur van Sparta Laver verdiende 200.000 dollar TOKIO De Australiër Rod Laver I* gisteren de eerste speler geworden in de geschiedenis van het proften nis in een jaar 200.000 dollar heeft verdiend. Laver bereikte dat bedrag fisteren tijdens het internationale toer- in Tokio door een overwinning op bjn landgenoot Ken Rosewall met 56. 83. 66. Hij legde door de overwin ning beslag op de tweede prijs (9.000 dollar) van hel toernooi (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE. Robert Hübner heeft de organisatoren van het Hoogovenschaak toernooi verrast. Hen niet alleen overigens. De 22-jarige Westduitse student zorgde met rijn - gedeelde - tweede plaa.s in het internationale schaaktoernooi in Palma de Mallorca voor een regelrechte sensatie in het ryk van Caïssa, waar werkelUk revolutionaire ontwikkelingen schaars ple gen te zijn. Hübner werd in Palma binnen enige weken van een „ge wone internationale groot- meesteieen geducht groot meester Robert Hübner kreeg, geruime tijd geleden, een uitnodiging om uit te koinen in de mees tergreep van het Hoogoven had echter bezwaren tegen de overeen komst. De transfersom van Tonny Pronk zou 15.000.- bedragen en een aanzien lijk handgeld. De interessants te transfer in de periode van 1 tot 15 december was dde van Horst Blankenburg van München 1860 naar Ajax. Er zou twee ton mee gemoeid zijn. Voorts ging Heynen van MVV naar VVV, trok AGOVV Krygh van NEC aan, Volendam haalde Almquist uit Zweden, NAC kooht Sohrijvers van PSV, Vitesse nam Stovers van NOAD over, Gooiland kocht Kick van PEC en Holland Sport trok Mitic van Olympique Marseille aan. Horst Blankenburg (23) dde zijn intrek heeft genomen in een huis op een steen worp afstand van het Ajaxsbaddan, trainde gisteravond voor het eerst. toernooi. Hij nam de invitatie aan, nog niet vermoedend dat hij in Palma de Internationale schaakelite zou verbijsteren. Maar na Palma zou het een beetje vreemd zijn om Hüb ner doodgemoedereerd in de meestergroep te plaatsen. Dat beseften de organisatoren van het Hoogoventoernooi maai al te goed. Zij besloten dat Hüb ner in ieder geval in de grootmeestergroep zal uitko- De grootmeestergroep bestaat uit: Donner (Ned.), Gligoric en Ivkov (Joego-Sl Kortsnoj, Petrosjan en Smyslov (Rus land), Lombardy (Ver. St.), Hübner (W.-Dld.), Najdorl (Argentinië), Hort (Tsj.-Slow.) Olafsson (IJsland). De groep van zestien spelers wordt ge completeerd met de interna tionale meesters Mecking (Braz), Andersson (Zweden), Erg hoog Het is de organisatoren niet gelukt de Amerikaan Bobby Fischer en de Deen Bent Lar- sen naar Wijk aan Zee te krijgen. Jan Hein Donner hierover: „Het is misschien wat vreemd, maar de aanwe zigheid van Larsen of Fischer is voor een toernooi van een dergelijk kaliber eigenlijk belangrijker dan het deel nemen van wereldkampioen Spasski. Normaal gesproken mag je verwachten dat het toernooi nu door één van de Russen zal worden gewonnen Larsen en Fischer zijn eigen lijk de enige niet-Russen, die in staat zijn e^n Russische overwinning in de weg te staan Dat deze mensen een flinke hap geld vragen, is j eigenlijk wel redelijk. Maar de eisen van Fischer zijn wel I erg hoog. Larsen is wat goed- Meesters In de meestergroep komen uit Denker (V.S.), Klausen (Den.), Adorjan (Hong.), Cio- caltea (Roem.), Hecht (West- Duitsl). Forintos (Hong.), Jansa (Tsj.-Sl.), Witkowski en Kostro (Polen), Danov en Minic (Joego-Sl.), Hartoch, Timman. Krabbé. Zuidema, Van Schelti.iga (allen Ned.). De damesgroep wordt gefor meerd door Kushnir (Rusl.), Ivanka (Hong.), Pohlironiade (Roem.), Szota (Polen), Vokra- lova (Tsj.-Sl.), Jovanovic en Lazarevic (Joego-Sl.), Heems kerk, Timmer, Tuk, Vreeken (allen Ned.) en een schaakster uit Mongolië, van wie de naam nog niet bekend is. Theo Hoogeveen mogelijk terug naar Holl. Sport DEN HAAG Theo Hoogeveen. oud doelman van Holland Sport, keert waar schijnlijk zeer binnenkort terug naar de Haagse club. Hoogeveen, die aan bet eind van het afgelopen seizoen niet tot over eenstemming kon komen met het bestuur van de Haagse eredivisieclub, heeft een dezer dagen bestuurslid Hans Kattenburg benaderd met het verzoek weer te mogen komen trainen De eisen van Hoogeveen, die begin dit seizoen een reden waren zijn contract niet te verlengen, zijn inmiddels aanzien lijk verzwakt. Hoogeveen verlangt slechts reiskostenvergoeding „Ik zal de zaak vrijdag in een be stuursvergadering voorleggen", deelde Kattenburg mee „Dan zal worden uitge maakt of Hoogeveen bij ons terugkomt" I 55 (Van c sportredactie) WIJK AAN ZEE Tenslotte gebeurde wat niemand meer verwachtte. Op de persconferentie van het 33e Hoogoventoernooi kwam na „explicateur" Jan Hein Donner, die in volmaakte stijl zijn dreuntje over het deelnemersveld opzegde, ook mevrouw Corrie Vreeken, ver scheidene malen Nederlands schaakkampioene, aan het woord. Geen volgorde naar sterkte van de damesgroep kwam over haar lippen. Iets veel belangrijkers zat haar dwars. Met ogen, die reeds donderden voor zij haar mond opendeed, zei de fanatieke Rotterdamse huisvrouw: „De situatie in Nederland deugt niet. Het damesschaken wordt veel te veel onderschat. In de rubrieken lees ik altijd maar problemen over partijen van mannen en nooit eens van vrouwen. Waarom is dat eigen lijk? We spelen toch ook mee". Na deze bekentenis maakte Corrie Vreeken een opgeluchte indruk. Zij had er in de weken vóór deze bij eenkomst lang over nagedacht of hel verstandig was. Ze was gisteren blij dat ze van haar hart geen moordkuil had gemaakt. Om de aanwezigen, voornamelijk schaakjournalisten, de wind uit de zeilen te nemen, voegde zij er nog aan toe: „Het is natuur lijk waar dat wij, vrouwen, schaken op een iets lager niveau. Dat zie je in alle geledingen. Toch blijf ik erbij dat dan een vergelijking met het herenpeil onjuist is. Wat doet men in andere takken van sport" Daar trekt men toch ook geen vergelijkin gen? Kijk maar naar atletiek. De dames staan daar helemaal apart Kijk ook naar schaatsen, en ga zo nog maar even door. Uitgerekend in het schaken zeggen velen, en mijns inziens niet de echte insiders, de dames kunnen nog niet eens in de hoofdklasse meekomen". Kwaad Corrie Vreeken zat, midden in het Hotel Kennemerduin, met haar ar men over elkaar en maakte geen enkele aanstalte om haar expliqué van de damesgroep af te maken Incidenteel wanneer er vragen re zen, gaf ze haar zienswijze prijs, maar met moeite. Het was net of ze al het overige kennelijk minder be langrijk vond dan hetgeen, ze naar voren had gebracht. „Na het Dan- lontoernooi ben ik erg kwaad ge weest", wilde mevrouw Vreeken na derhand, op een rustig plekje, dol graag kwijt. „Over de prestaties van de Nederlandse dames werd zo min achtend geschreven dat ik ervan schrok. Altijd was er de teneur van; och, de dames presteren niets, verge leken met de heren. Laten we er verder maar niet over spreken". Mevrouw Vreeken kan zich enorm opwinden als anderen proberen de minachting ook nog te verklaren. En dat is haar goed recht. Zij is niet alleen veelvuldig kampioene, maar presteerde onlangs in het dames schaken, waartoe geen Nederlander bij de heren in staat was. Zij plaat ste zich, via het Oosteuropese zone- toernooi in Tsjecho-Slowakije. voor het interzonale toernooi, dat binen- kort in Polen of Joego-Slavië wordt gehouden. Een evenement voor da mes, dat vergeleken kan worden met het zo juist beëindigde toernooi in Palma de Mallorca. waar de Ameri kaan Fischer glorieerde. Weinig Dieper op de materie ingaand, komt mevrouw Vreeken tot de conclusie, dat de kern van de zaak ligt schaaksters in ons land zijn. „Een vergelijking met het herenschaken, dat ik-weet-niet-hoeveel beoefenaars heeft, gaat daarom altijd bij voor baat mank." Bitser daarop aanslui tend: „In het wereldschaak beteke nen de heren toch ook maar weinig. Alleen Donner kan soms op tegen de elite. En de rest? Dat zijn, evenmin als de dames, keien van het formaat van Bobby Fischer." Zelfs roept Cor rie Vreeken nog uit: „Zij, die zo graag vergelijkingen maken en daarom zo minachtend over ons oor delen, komen in de damesgroep van het Hoogoventoernooi niet eens tot een totaalscore van vijftig procent als ze zouden mogen meedoen." Mevrouw Vreeken is door deze aggressieve houding opgestaan als de Nederlandse „Dolle Mina" achter het schaakbord. Zij wil geen begrip meer kweken "bij haar mannelijke collega's. Zij speelt competitie met overwegend schakers en veronder stelt daarom „dat "t dan niet meer nodig is. Ik hou er niet van om mezelf op de voorgrond te drukken, zeker niet als ik de afgelopen zater dag nog verloren heb ook. maar ik durf gerust te stellen dat een hele boel heren met schaken nog van me kunnen leren." Gemakkelijkste op lossing van het probleem, waarmee mevrouw Vreeken worstelt, is zelf meedoen aan herentoernooien. Alle twijfels kunnen dan worden wegge nomen door opzienbarende prestaties te boeken. Zoals vorig jaar de Roe meense Nicolau deed. Zij werd in de meestergroep tweedMevrouw Vreeken zou dezelfde weg ook wil len inslaan als haar de tijd niet ontbrak. Zij speelt zo'n drie a vier toernooien per seizoen en dan is haar agenda vol ..Eigenlijk", geeft ze eerlijk toe. „zou je ook een open kampioenschap van Nederland of een IBM-toernooi nog moeten mee spelen" Ook voor Wijk aan Zee, dat vanaf 11 januari de tijdelijke schaakstad van ons land is, was de mogelijkheid daartoe aanwezig. Mevrouw Vreeken meende er alles bij elkaar toch beter aan te doen van haar voornemen af te zien. „Meedoen in de damesgroep betekent voor mij een geweldige training met het oog op het interzo- netoernooi. De sterkste schaaksters van de wereld zijn op dit Hoogoven toernooi aanwezig dat de doeken deed. aangekondigd. Maar interessante omweg.... Vrcekcn toeh i Corrie Vreeken: ,In het wereldschaak betekenen de heren toch ook maar

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9