Gratis reizen Acht bezetters geven vernielingen toe liegen RUSTIGE DERDE DAG PROCES VEEL KRITIEK OP LOONMAATREGEL gra'" ter RAADSEL ROND DODELIJK SCHOT NIET ONTWARD Premier De Jong schrikt van verwachtingen 1970-'80 LOUIS NEEFS ONTVOERD per man. in het aticaan Republikeinse Schietpartij aan Duitse grens gouverneurs somber over Nixons kansen Snel reageren onderweg door melk onderweg Tweede dag proces Meer geld voor vormingswerk voordelig uit met NS Experts minder pessimistisch Grote stijging vermogens overschot ABP WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze rechtbankverslaggever) iEN HAAG Afgezien van de nog steeds zware ewaking zowel in als buiten het gebouw van de Haagse echtbank, begint de rechtszaak tegen de Zuidmolukkers wat rustiger wateren te geraken. De journalistieke elangstelling was vanmorgen aanzienlijk gereduceerd, •en vandaag heel wat lege plaatsen in de zaal. 'an de overige dertig verdachten werden van- iorgen tegelijk in de zittingzaal gebracht. Nadat de Kort- officier van justitie, mr. Van 't Veer summier de dag vaarding heeft voorgedragen, bekennen alle verdachten hetgeen tenlaste is gelegd. Het betreft binnendringen van het ambassadegebouw en plegen van diverse ver nielingen. Terecht staan, Desiderius K. (27), René S. L. P. (20), Alex J. S. (20), Wernard R. (32). Nico W. (18). Fenny T. (31) allen uit Capelle a.d. IJssel, Fred F. F. S. (20) uit Middelburg en Josef S. (20) uit Nijverdal. Als gezamenlijk feit wordt verweten bewaken van ide diverse personen de ambassade. Twee personeelsleden oesten hun bovenkleding uittrekken, ikele personen werden aan handen en •eten gebonden. In een gezamenlijk ge- ompel geven verdachten de feiten toe. worden verdachten door de presi- nt nog afzonderlijk gehoord. René P. verklaart nog tijdens de actie et geschoten te hebben, maar wel heeft het huis zeven schoten gelost. Op de vraag van de president aan ver- ichte Ferry W. „het was toch niet nodig agent dood te schieten. De man was demaal ingesloten; hij was alleen en llie met 33; zodat jullie hem best had- kunnen overmeesteren", antwoordt machte: „Toch niet, we verkeerden in 'aar. De president: „Jullie hadden hem inen ontwapenen". Hij herinnert aan bespreking in het huis van bewaring ider leiding van dominee Metiari over vraag, wie het doedlijk schot kan »bben gelost. Ferry W. verklaart hier- dat verdachte Hendrik H., die giste- terecht stond, toen gezegd had, dat het waarschijnijlk had gedaan, maar niet zeker te weten. Studenten van het technisch instituut Denayer in Mechelen hebben de Bel gische zanger Louis, Neefs ontvoerd, toen hü in Mechelen een gebouw verliet. Neefs werd enige t(jd vastgehouden en toen b(j het stadsbestuur van Mechelen ..afgeleverd", waar h(j zijn plaats in de gemeenteraad kon innemen. Neefs werd bij de jongste gemeenteraadsverkiezin gen tot raadslid van Mechelen gekozen. De ontvoeringsactic van de Mechelse studenten diende meer aandacht te ves tigen op de staking, die zij zijn begon nen en die zij. naar ze zelf zeggen, de rest van het lopende trimester zullen volhouden. De studenten staken, omdat hun einsen inzake de herwaardering van de graad van technisch ingenieur, waar voor zij studeren, niet is ingewilligd. zag nadat zij zich hadden (Vervolg van de voorpagina) Met dit compromis konden de con- ssionele regeringspartijen zich vereni-. Zag het er aanvankelijk naar uit, it zowel bij de KVP als bij de AR en CHU enige leden tegen zouden zijn, de toezegging kreeg minister-presi- !nt de Jong, minister Roolvink en inister Nelissen (Economische Zaken) horen, dat alleen bij de AR twee den hun standpunt handhaafden en gen de loonmaatregel zouden stem- r i Dat er volgend jaar met de lonen s rustiger aan gedaan moet worden, iaarover bestond bij de regeringspartij- en in het geheel geen probleem. De er'VVD maakte het helemaal niet moei- ciaap,|ijk en onderschreef de noodzaak van de^ loonmaatregelen zonder meer. KVP. en CHU maakten ernstige bezwa- van de datum van 1 juli, waarop worden toegestaan de uitkering (ens van f400,- in de loonschalen (verwerken. Tegen één uur vannacht probeerde de Bcifist Wiebenga een einde aan de (rgadering te maken en te bewerk- elligen, dat vanmiddag zou worden Kamermeerderheid esliste echter dat de behandeling in de ichtelijke uren moest worden afge- nd. Enige leden van de P.v.d.A., onder drs. Den Uyl, steunden dit stand- int en langdurig antwoord gingen de inisters Roolvink en Nelissen in op de ritiek van de oppositie tegen de loon- aatregelen als zodanig en die van de nfessionele regeringspartijen tegen nderdelen van de inhoud ervan. Toen minister Roolvink een vage toe- gging deed over de verwerking van uitkering-ineens in de loonscha- wilde de radicaal Janssen schorsing het kabinet gelegenheid te geven duidelijk en gedetailleerd standpunt te nemen. De oppositie vond die horsing te meer nodig omdat minister Dolvinlc vele vragen onvoldoende had 'antwoord. Maar de Kamermeerder- •id vond het beter als de ministers termijn konden Verantwoordelijk De ministers wezen erop, dat de eco nomie enige chrisisverschijnselen ver toont en dat loonmatiging geboden is om de geldontwaarding terug te drin gen. Liever had het kabinet gezien dat de werkgevers en werknemers tot een vrijwillige loonmatiging waren geko men, maar toen dat niet lukte, moest het kabinet zijn verantwoordelijkheid voor het algemeen belang waarma- Minister Roolvink zei, dat de gemid delde loonstijging dit jaar Vit procent heeft bedragen. Overigens hebben 150.000 werknemers geen uitkering-in eens ontvangen, maar zij draaien wel op voor de door de uitkering onistane prijsverhogingen. Minister Nelissen handhaafde zijn stelling dat afremming van de bestedin gen voor de economie noodzakelijk is. Onder meer de ontwikkeling in West- Duitsland moet tot voorzichtigheid ma- De oppositie was met het antwoord niet tevreden. Drs. Den Uyl hekelde dan ook „het gepingel an het kabinet". De loonmaatregel had de vakbeweging in de gordijnen gejaagd, zij was psychologisch onjuist, ongewenst en on verantwoord", zo oordeelde de opposi tie. Drs. Den Uyl zei in de hele gang van zaken „geen koehandel, maar een gei- tenhandel" te zien. „Het kleine vuil is nu uit de loonmaatregel, maar het gro te vuil is blijven zitten". Afgaande op de 2.3 procent reële verbetering in 1971 zoals genoemd door minister Rool vink, concludeerde de heer Den l yl. dat de Kamer dan de hele dag tevergeefs gevochten had om 0.2 procent meer die de vakcentrales vroegen. Minister Roolvink kou niet zeggen, hoe groot de reële verbetering in de eerste helft van 1971 zal zijn. Omdat dit afhankelijk zal zijn van het prijs- verloop. De KVP-er Peijnenburg hield het op een verbetering van „enkele tienden van percenten". Onrust Ook de heer Janssen (PPR) was niet tevreden en voorspelde dat de sociale onrust blijven zou: „Dit zal duur wor den betaald". De heer Goudzwaard (AR) zei liever de percentages van 3 en 2 gehandhaafd te hebben gezien, hoewel dan het matigingseffect van de loon maatregel zou zijn verzwakt. Ook hi] concludeerde dat nu ruimte was gelaten voor een minimale reële loonstijging. De D'66-er Nypels vond dat de loon maatregel er op geen enkele wijze aan vaardbaarder op was geworden. Minister Roolvink wees er tenslotte nog op dat bij excessieve prijsstijgingen over een aanpassing van de loonstijgin gen met het bedrijfsleven overlegd moet worden. Amendement Kamerleden VATICAANSTAD (KNP) Di servatore Romano heeft nadrukkelijk alle berichten ontkend, dat het Vati- caan overgrote hoeveelheden boter en suiker zou hebben geïmporteerd en ten onrechte grote bedragen van de EEG zou hebben geïncasseerd. Met name ontkent het blad een invoer van ruim 1.3 miljoen gulden uit EEG-gelden. De Osservatore constateert, dat in tegenstelling tot de bewering, het Vati- caan vorig jaar helemaal geen boter uit Frankrijk heeft geïmporteerd. Wel is er 1,2 ton Franse suiker ingevoerd. Uit West-Duitsland heeft hel Vaticaan 60.200 kg boter geïmporteerd, d w z. een dagelijks bptergebruik van de Vati caanse burgers van 200 gram (Van een onzer verslaggevers) RIMBURG De Westduitse en Neder landse politie hebben gisteren een in tensieve klopjacht gehouden op een on geveer 25-jarige Nederlander, die illegaal de Duitse grens had overschreden. Volgens de Westduitse autoriteiten hadden douanebeambten de Nederlandse wagen, die via een niet-officiële grens overgang op Westduits gebied was ge komen. in Geilenkirchen aangehouden. Toen de douanebeambten de bestuurder sommeerden uit te stappen vluchtte hij. Bij de achtervolging vuurde de vluchte ling een reeks schoten af, waarvan één een der achtervolgers maar net miste. Door het riviertje de Worm te door waden wist de man ongedeerd Neder lands grondgebied te bereiken, waar de Duitse douanemannen hem niet konden achtervolgen- Toen de Nederlandse po litie gewaarschuwd was, was de man in middels spoorloos verdwenen. Wel bleek" bij een onderzoek, dat het niet om een smokkelaar ging. De andere twee inzit tenden van de wagen afkomstig uit Münster-Geleen, werden aangehouden. (Van onze correspondent) NEW YORK De republikeinse gou verneurs houden hun jaarlijkse bijeen komst dit jaar in Sun Valley. Idaho. Alle berichten over deze bijeenkomst zijn even somber. De 21 aanwezigen waren hel er over eens. dat de benade ring van het duo NixonAgnew bij de laatste verkiezingen een volledige mis lukking was. In alle staten waar Nixon aan de campagne heeft meegedaan, hebben de republikeinen het slechter en de democraten het beter gedaan dan in de staten waar de republikeinen de „hulp" van de president onthouden werd. Een van de gouverneurs noemde het j punt van recht en orde „een volkomen negatieve strategie". Een ander zei dat het „het land misleid had". Een derde gouverneur stelde, dat de tijd was ge komen om „op te houden met polarise ren en te beginnen het land te vereni- Voor een gouverneursconferentie van de partij die aan de macht is, zijn deze opmerkingen ongewoon openhartig. Het punt dat president Nixon moet oplossen, is de economische teruggang en de daarmee gepaard gaande werkeloosheid, aldus de gouverneurs. Tenzij de econo mie „een behoorlijke tijd voor de presi dentsverkiezingen van 1972 omzwaait, kan er geen republikein tot president gekozen worden", zo stelde gouverneur Evans van de staat Washington. (ADVERTENTIE) Rijdt veilig met melk (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG „Ik zie er geen heil meer in", verzuchtte mr. YV. F. C. van Hattum, president van de Haagse rechtbank, gisteren kribbig, toen dc tweede dag van het proces tegen de 35 Zuidmolukkers nog maar halverwege gevorderd was. Z(jn onvrede gold wat dc juridische annalen <n zal gaan als „de puzzel der pistolen". De tenlastelegging, die officier van justitie mr. H. van 't Y'cer had voorgelezen, was duidelijk genoeg geweest. HU verdacht Hendrik Johan H„ ,34 jaar oud, elcktromonteur, kamp IJsseloord, ervan dc Wassenaarse hoofd agent J. Moolenaar op/.etteiyk van het leven te hebben beroofd door z(jn pistool te richten op het bovenlichaam en een kogel af te vuren, die hart en lever trof, subsidiair hem zwaar lichamelük letsel te hebben toegebracht. bewUs daarvoor zacht gezegd labiel en beschikken dc beide verdedigers mr. Droesen en mr. Dijk over oen schat aan twijfelzaaiend materiaal voor hun toekomstig pleidooi. Kernvraag daarbü YY'ie van de 33 bezetters van de residentie van de Indonesische ambassadeur had welk pistool gezwaaid De Wassenaarse politie had het koit aan. De president het ter plaatse het na de overval proberen uit te zoeken, kaliber onderzoeken. Het bleek 9 te maar ter zitting kregen de aanwezt- zijn. Enige deuk in de verdediging gen do indruk, dat hierbij een beetje van Hendrik H.: Zelf had hij dit losjes te werk was gegaan. Bezetter pistool nooit als het zijne genoemd. Desiderius K.. die als getuige werd gehoord, verklaarde tenminste: ,.Tocn Belastend SÜiP!' vuurwapen. f™"* Belastend voor hem was voorts zijn u t eigen verklaring over het gebeurde t Letterlijk: „Ik was als laatste uit dachte zelf: „Ik heb maar het groot- het busje „komcn de loof. dat ik bij de overval ook het oprijlaan verdekt opgesteld achter een pilaar. Door de struiken heen zag ik President (wuivend met een wapen): „Dit pistool?" Hendrik H.: „Nee" een agent naderen. Hij holde. Hij zag iemand van onze jongens en riep: ..Ho ho". Hij stopte en ik zag hem op Pres.: „Deze holster dan?" Hendrik H.: ,.Ook niet". Pres.: „Maar u was toch een van de weinigen, die een holster droeg?" Hendrik H.: „Zeker, maar niet deze holster". hij had me niet gezien. Hij was toen zestien meter van me vandaan. Ik erken, dat ik in zijn richting ge schoten heb, maar ik heb niet de De getuigende Wassenaarse hoofd inspecteur Rijken moest bekennen, dat het juiste holster niet in de zaal aanwezig was hetgeen automatisch een vraagteken zette bij het pistool Kaliber Dan was er de kwestie van hel kaliber van de kogel, die hoofdagent Moolenaar had geveld. Het fatale lood was nooit gevonden door dr. Zel- denrust niet bij de sectie op het stof felijk overschot en door manschappen van de genie niet, toen ze met elek tronische apparatuur het grint van de oprijlaan van de residentie uit kamden. Dr. A. Witte echter van het gerechtelijk laboratorium meende op grond van de inschotopening in de uniformjas van de hoofdagent, dat het kaliber 7.65 moest zijn geweest Hij concludeerde dit aan de hand van schietproeven, uitgevoerd op lapjes van dezelfde stof, waaruit de betrok ken uniformjas was gesneden. On middellijk rees de vraag: Had Hen drik H. een 7.65 nf een 9 mm-pLstoo' gehanteerd? De verdedigers mikten op het laatste en werden daarbij in de kaart ge speeld door onnauwkeurigheden in de Lijst van de gebruikte vuurwapens, die de Wassenaarse politie had op gesteld, als gevolg waarvan er een 7.65-pistool te veel en een 9-pistool overtuiging, dat ik hem heb gedood. Er vielen op dat moment verschillen de schoten, die kunnen het ook ge daan hebben. Ik had ook niet de be doeling, hem te doden. Ik wilde hem alleen uitschakelen". Ter zitting bleek nogal verrassend, dat Hendrik H. zich op aanraden van de leider der overval zelf, Mozes S., aan de officier van justitie als de schutter bekend had gemaakt, dit na toegestaan overleg tussen enkele ge arresteerde Zuidmolukkers in het huis van bewaring. Mozes S. vreesde namelijk, dat bij toch door de mand moest vallen, omdat hij als laatste aangekomen in de bezette residentie, tegen „de jongens had gezegd, dat hij in de richting van de politie had gevuurd". Vijf bezetters waren door het open baar ministerie als getuigen tegen hun vriend gedagvaard. Hun verklaringen President mr. Van Hattum zei zuinig: ,.Ik begrijp, dat het allemaal vlug gegaan is en niet erg uitvoerig; er is op dit moment niets verstandigs over te zeggen". De beide verdedigers buitten uiter aard deze zwakke plek in de bewijs- voering uit. Inderhaast werd -uur- wapendeskundige C. van Brakel van het gerechtelijk laboratorium opge trommeld, maar zijn verschijning ver grootte slechts de onduidelijkheid. Het was op dit moment, dat de rechtbank president mr. Van Hattum „er geen heil meer in zag". Het tegenovergestelde was het geval met de raadslieden Droesen en Dijk. Zij ontwurmden Hendrik H. de ver klaring, dat hij weliswaar geen ver stand had van vuurwapens, maar dat op het hem ter hand gestelde doosje met munitie als kaliber 9 aangegeven had gestaan en dat hij zijn pistool met deze kogels geladen had. Zij produceerden de getuige S., een der bezetters, aan wie Hendrik H. na het fatale schot zijn pistool had getoond. Hij wees zonder aarzelen het wapen heldering. Ze hadden allemaal hoofd agent Moolenaar de oprijlaan af zien rennen en „Godverdomme, blijf staan" horen roepen. Sommigen had den hem zien schieten, anderen niet Sommigen hadden twee schoten ge teld. anderen wel zeven kort na el kaar. Niemand had zelf geschoten. Niemand had Hendrik zien schieten. Rechercheur A. van der Aart van de Wassenaarse politie werd gehoord. „We schrokken van de manier, waar op verdachte bij de reconstructie het pistool hanteerde en richtte", zei hij. „Hij maakte de indruk van oen zeer geoerend schutter". Zelf liet hij do indruk na van een ongeoefende ge tuige. want na enige terloopse vragen van raadsman mr. Droesen liep hij lelijk in de val van zijn eigen deskun digheid als schutter en bleef er van zijn bewering niets over. Het zoveel ste schot naast de roos in het proces, dat Hendrik H. wettig en overtuigend had moeten aanwijzen als de man, die hoofdagent Moolenaar slachtofferde aan de onhaalbare droom de Zuid molukkers. Gendarmerie Na de pauselijke ere- gardes wordt thans per 20 januari 1971 ook de pauselijke gendarmerie opge heven. Dezelfde dag worden de werk zaamheden der gendarmes toevertrouwd een centraal bewakingsbureau, dat onderdeel wordt van het secreta riaat van de Vaticaanse raad van be- (ADVERTENTIE) De voorzitter -van de Parijse ge meenteraad Didier Delfour heeft Qisteren, door de onthulling van een ilaambordjede Place de l'Etoile om- gedoopt tot Place Charles de Gaulle. -Va de zeer omstreden naamsveran dering braken kleine schermutselin- ?n uit tussen voor- en tegenstan ders van de naamsverandering DEN HAAG (ANP) Kamerleden van de fracties van P.v.d.A., D'66, Groep Aarden en PSP hebben gisteren voorge steld. op de onderwijsbegroting-1971 een bedrag van f6 miljoen uit te trek ken ten behoeve van het vormingswerk voor werkende jongeren. Hét bedrag moet gevonden worden door tal van posten op de begroting betreffende de exploitatieuitgaven van universiteiten en hogescholen met aanzienlijke bedra gen te verminderen. In een toelichting wordt gezegd, dat het mendement beoogt jongeren, die in augustus 1970 vijftien jaar waren en op wie het voorwaardelijk arbeidsverbod van toepassing is, nog een jaar in de gelegenheid te stellen aan het vor mingswerk deel te nemen. Dit is te meer noodzakelijk, aldus de Kamerle den, omdat de vormingprogramma's zich over minimaal twee jaar uitstrek- 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1971 loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen Welke dagen? Kiest u er maar twee uit eike dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het januarikalendertje. Elsevierenquête: „Toekomst op zicht" AMSTERDAM (ANP) Minister president De Jong is geschrokken van de overwegend sombere toekomstverwach tingen. voor 1980 die bij de Nederlandse bevolking leven blükens een enquête, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Elseviers Weekblad is ge houden. HQ doelde hierbij onder meer op de toenemende aggressie. het weg blijven bij verhuizingen en het gezins- j Voor wat de sombere verwachtingen van het volk voor de jaren 1970-1980 be treft, meent premier De Jong, dat te recht onderscheid wordt gemaakt tussen subjectieve verwachtingen van het pu- j bliek en de minder pessimistische van I de experts. Vooral bij de laatste groep bestaan geen noodlots verwachtingen. Een I zeker optimisme overheerst. „Wij moeten in Nederland elkaar geen ondergangsstemming aanpraten". Hier mee wil premier De Jong niet zeggen, dat er met betrekking tot de samenleving geen problemen meer zijn. Er is reden lot zorg. grote zorg zelfs. Anderzijds moeten die problemen wel in hun propor ties worden gezien. Zaak is. aldus de minister-president, bij de mensen het besef wakker te ma ken dat er „wel wat aan te doen is", nl. als. alle krachten worden gemobiliseerd om bedenkelijke ontwikkelingen in te dammen. Men mag van de overheid niet alle heil verwachten; de hele samenle ving is verantwoordelijk. Uit de enuête is gebleken, zo zei de minister-president, dat er in ons land een toenemende bereidheid bestaat om aggressie en geweld te gebruiken zowel in de gedragingen van alle dag als bij het zoeken naar oplossingen voor maatschap pelijke problemen en conflicten. Toch zullen deze geen kenmerk zijn voor de komende tien jaar. Ten aanzien van de duidelijke ken merken van het Nederlandse leven en de Nederlandse kijk op de dingen is de premier heel wat minder somber dan de ondervraagden. Hij vraagt zich af of men zich niet wat te veel blind staart op het gedrag van zekere groepen en in dividuen die vanwege hun optreden veel publiciteit krijgen, maar die bepaald niet representatief zijn voor de meerderheid. Uit het onderzoek kwam ook naar vo ren dat de gewone man het gevoel heeft geen werkelijke invloed te hebben bij het tot stand komen van beslissingen. De minister-president vindt dit in ver band met het grote aantal thuisblijvers bij de verkiezingen een bedenkelijk te ken aan de wand. De verzwakking van de traditionele as pecten van het gezinsleven met gemak kelijke echtscheidingen, wettelijk toege stane abortus, wellicht meer leven in communes en een duidelijke generatie kloof in morele waarden tussen Jonge ren en hun ouders behoeft, volgens de conclusies van de enquête, niet noodza kelijkerwijs als rampzalig te worden beschouwd. Met deze gedachtengang kan premier De Jong zich voor een groot deel verenigingen. Niet elke verandering is een teruggang. Maar evenzeer: niet elke verandering een verbetering. Het gezinsleven noemt hij tenslotte van overwegend belang voor de vorming van jonge mensen. DEN HAAG (ANP) Blijkens de laatste wetenschappelijke balans had het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds per 1 januari 1965 een vermogensover schot van in totaal 1794 miljoen gulden. In vergelijking met 1 januari 1963 was dit een stijging met 1343 miljoen gul- De voornaamste factor, die tot deze toeneming heeft bijgedragen was de aanmerkelijk vergrote inbouwopbrengst door de op 1 januari 1965 in gegane optrekking van de AOW-AWW-pensioe- nen, aldus wordt medegedeeld ln het jaarverslag van het ABP over 1969. In de komende Jaren zal de huidige pensioenpremie van 24 procent van de salarissen bij handhaving van het hui dige financieringssysteem waarschijn lijk niet behoeven te worden verhoogd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5