-eidse raad begon „wintermanoeuvres" Bejaarde schipper scheurde met boot door de Oude Rijn Begrotings behandeling voor 1971: in ideologisch geweervuur knetterde tot ieders genoegen Christelijke fracties en }AK nog in loopgraven Pierement bewaren voor het nageslacht In Rivierenwijk opgericht Comité verbetering woon- en leefklimaat Scholieren zingen en dansen kerstweek in Voor de Leidse Kantonrechter LEIDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1970 pi hdtronsje aan de koffie van de n wethouders Lijten en Duyverman. lfnoi n Ton jar op Het PAK (Jonker) studeert. (Van raadsverslaggever) IDEN De behandeling van de begroting voor 1971 van de gemeente Leiden tegonnen. Een andere, door de traditie geschraagde term is begrotingmarathon de huidige omstandigheden van de Leidse raad kan men beter spreken van: begin der wintermanoeuvres. Voor v(jf fractieleiders zitten de algemene be- ouwingen er weer op, beschouwingen overigens die vrij beperkt van onderwerp ren. De divisies der verbondenen, links en rechts (met daar tussenin de nifracties van DS '70, CPN en de Kabouter), om wier gunsten nog wel eens de mende dagen gestreden zal worden), stelden zich op. Tot een werkelijk treffen nog niet gekomen, al knetterde nu en dan het ideologisch geweervuur tot en genoegen. Zowel aan de zijde van de PAK-broeders als bij de christelijke llieerden werden politieke loopgraven aangelegd, terwijl men elkaar nauwgezet de gaten hield. Bü wijlen deed men aan een spelletje nietes-welles rond inter- ctioneel zomeroverleg en de wethoudersclausule, maar zoals gezegd zullen de chtraetingen nog moeten komen. De heer Van Aken had daar alle vertrouwen hij hoopte op een „fiere politieke strijd". end .d.d ïte'f1 d *n-Fe® Het eerste uur was gereserveerd voor .d.A.-fractieleider Van Aken, die met succes de door burgemeester der Willigen voorgestelde spreek- itzen-!®rc®e,infr over het hoofd za®- Hij londe zijn medeleven met de ziekte orden® mevrouw Van der Blom-Vijlbrief gaari"PN) en zijn suggestie om haar een :rdei-hemenhulde te brengen werd in de ehoividere fracties gesteund. Bijna een half ir heeft hij daarna getracht aan te Sen wie de verliezers en de winnaars de gemeenteraadsverkiezingen zijn eest. Hij noemde het een misvatting tenen, dat de politieke scheidslijnen vergeten en in de kamferdoos bij- rl: „We zullen doorgaan met ons lieke spel tot ons mandaat is beëin- Verder zei hij te hopen op voort- og van het afgebroken interfractio- )e heer Van Aken is kennelijk niet ukkig (en vele anderen mèt hem) de tot nu toe gevolgde begrotings- icedure. „We moeten afkomen van marathon, waarin de vermoeid- dsfactor meespeelt. De energie van raad moet gespaard worden". In- mde 1972 zou eens getracht moeten enkele zittingen aan het het nieuwe jaar gestalte t.» de inspraak in beleidsvoor- eidende fazen. Veel meer aandacht gegeven moeten worden aan een. ital beleidsnota's. „Gooi niet alle on twerpen in een begrotingsmarathon", de heer Van Aken, die sprak van idsvergaderingen eens per 14 dagen: vergadering te besteden aan een •ot onderwerp en de andere aan de maar zwembad kndere punten waren: voorlichting het geëigend medium van het ge- entebestuur voor het contact met de rgerij (tot nog toe is die voorlichting uit de verf, gekokmen), de gewest- Bel (deze gaat niet naar „het" zin en bepaald geen motor voor wat' het stuur aan agglomeratieve zaken aan orde kan stellen) en de nieuwe louwburg. „Het ziet er naar uit, dat er niet komt". Geen schouwburg, maar een nieuw overdekt zwem- daarvoor zullen we nu ruimte eten scheppen", zei de heer Van Hij betreurde het, dat het overleg- laan tussen universiteit en gemeen- n.b.t. het Witte-Singelproject slechts keer bijeen is geweest. Dit was een laatste „tenslottes" van de heer Van Onderwijl was PAK-genoot Kuyper D'66 huppelend als een veulen de rijen gesneld en zat even later een ongemakkelijke houding met de leien op tafel weer te luisteren. Me euw Geelkerken (Prot. Chr.) ging Tder met de beschouwingen. Zij stond enals voorganger Van Aken een an- fe begrotingsbehandeling voor, ook al 'wille van de gezondheid der ambte ren die dan b.v. geen 500 vragen in kortste keren behoeven te beant- •orden. Het PAK noemde zij een eeslachtig ding: enerzijds één fractie, derzijds losse groepen, die elk een ftegenwoordiger in het willen hebben. Of nieuwe schouwburg zag ook zij er komen. „Pak dan. na de ■Ussing, het kale Schuttersveld aan en "Jw er een paar streekscholen en een •'eleomplex en stop er parkeergarages de grond". Als Leiden van het Wijte igelplan verlost zou zijn, was dat naar dat zal wel niet n tonen, vreesde zij als enige van haar factie. Sinds het vertrek van raadslid ambermont was het contact tussen iddenstand en raad er niet beter op worden, zoe zei mevr. Geelkerken, voor stand en raad er niet beter op worden, zo zei mevr. Geelkerken, die dit contact een aparte commissie het leven wilde roepen. De VW zou hnspireerd moeten worden tot het 'ken van Leiden tot een trekpleister «lecht weer in de zomermaanden als vakantiegangers de badplaatsen bevol ken. Zij dacht daarbij aan goedkope toeristenmaaltijden, „leuke dingen" op de markt, meer dansgelegenheid voor jongelui („toe maar; en dat zegt uw fractie..", werd geroepen). Ze gaf een compliment aan de Plantsoenendienst, die erin is geslaagd de stad een plezie rig-aanzien te geven;" laten wij straks van de Merenwijk geèn tweede Bijl maken," waarschuwde zij. De heer Dricssen (KVP) deed het voorstel het nut van een gemeentelijke ombudsman te onderzoeken en wenste de scholieren van Leiden beter ver trouwd te makekn met het gemeentelijk bestel. Ook loofde hij de plichtsbetrach ting en toewijding van het ambtenaren korps. Hij wilde vooral de hoofdambté- n inschakelen bij het zoeken naar oordeel inzake de eisen die gesteld moeten kunnen worden aan een nieuwe burgemeester. Hij wenste duidelijker uitspraken van de grootste fractie en meer vertrouwen in hun vertegenwoordigers in deze raad en voorts zei de heer Driessen prijs te stellen op goede verhoudingen tussen KVP en PvdA, „maar deze verhouding wordt wel eens bemoeilijkt door storen de factoren". Kenwoorden voor 1971 waren bij- hem: gewestraad, Witte Sin gelplan, nieuwe schouwburg „we heb ben gelijk gehad"), de Merenwijk en parkeergarages dicht bij de binnenstad. Volgens spreker is de bevolking van Leiden geconfronteerd met de gesple tenheid bij de PAK-partners („aan de ene kant polarisatie en aan de andere kant een ziekelijke behoefte aan sympathie bij de niet-PAK-partijen"). Hij herinnerde er nog even aan, dat DS'70 „niet het minste deel der socialis ten vormt", waarop PSP'er Amptmeijer hem tegenwierp: „Dat zijn helemaal geen socialistenTenslotte betoogde de heer Driessen, dat het interfractio- neel overleg duidelijk door het PAK is afgebroken. Dc heer Portheine (VVD) stond met minder genoegen als fractiewoordvoer der achter het katheder dan ooit. „De bestuurbaarheid van Leiden heeft gele den. De laatste tijd doet het PAK alle mogelijke moeite te breken wat er te breken valt", zei de heer Portheine, die „het gehuil over blokvorming" van PAK-voorman In 't Veld („een intelli gente man overigens")kinderachtig vond en getuigen van arrogantie. Toen hij de PAK-oproep tot gemeenschappe lijk overleg over inspraak rond de fi guur van een nieuwe burgemeester aanroerde en daarbij betoogde, dat die oproep doorbroken werd door het re cente PAK-communiqué, waarin kandi daten voor de vacature werden opge roepen en adviezen worden gevraagd over de kwaliteiten waaraan de burge meester moet voldoen, ontstond beroe ring. De heer Portheine was al geïrri teerd door het schuin naar hem opge heven kopje van Amptmeijer, die vlak naast hem aandachtig zat te luisteren („ja Ja, meneer Amptmeijer zit er met een gentrigeerd hoofd bij"). De heer Portheine had geen behoefte aan een begrotingsbehandeling zoals die door Van Aken was voorgesteld; „de heer Van Aken wil een incidentele marathon vervangen door een perma nente..". Hij wilde weten hoe het is gesteld met de voor 1970 bij het rijk aangevraagde aanvullende bijdrage, nu ook voor '71 zo'n bijdrage gevraagd zal worden. Het bestaande overleg met de middenstandsorganisaties wilde hij ver diepen, maar geen aparte commissie Laatste spreker van gisteravond was de heer Hoeven (CPN), die wees op de eigen taak van de gemeente, „die niet als een onbezoldigd ambtenaar de richt lijnen van het rijk moet uitvoeren". Uitvoerig ging hij in op de verhouding tussen rijk en gemeentelijke autonomie. Hij bepleitte een goed, doelmatig open baar ver-oer en het afsluiten van smal le straten voor autoverkeer. Tenslotte ven de schijneenheid De uitputtingsslag om de cijfers is begonnen. Mr. R. cle Waard ALPHEN. Voor de Historische Vereniging voor Alphen aan de Rijn en Omstreken heeft mr. R. de Waard uit Utrecht gisteravond gesproken over het onderwerp: „Van speeldoos tot pierement". Het werd een buitengewoon boeiende causerie. De geschiedenis van het pierement dateert uit de tweede helft van de vijftiende eeuw, want toen kwam de speel doos in gebruik en daaruit is na eeuweit van evolutie het draai orgel ontstaan, dat in de tweede helft van de vorige eeuw, tot on geveer de dertiger jaren van deze eeuw zo'n grote plaats heeft In genomen. Spreker stelde aan het begin van z'n betoog: „We waren ontzaglijk rijk, maar dreigen arm te worden, als er niet ingegrepen wordt. Hij voerde een krachtig pleidooi voor het behoud en onder houd van de draaiorgels Hij noemde het een ereplicht deze voor ons nageslacht te bewaren. Niet alleen met zang, maar ook door middel van orgelpijpjes en de ver toning van dia's onderlijnde mr. De Waard zijn belangwekkend be toog. LEIDEN „Rivierenwijk in stroom versnelling", zo luidde het motto, waar onder gisteravond in de kantine van dc Kon. Ned. Grofsmederij de eerste open bare vergadering plaatsvond op initia- van bet voorlopig wijkcomté „Meer burg". De belangstelling van de kant van de wijkbewoners was groot: onge veer 150 van de bijna 4000 bewoners, die de wijk telt, waren aanwezig. In een kort overzicht schetste de heer Kamphuis, voorzitter van de Stichting Maatschappelijk Contact Orgaan Leiden onder wier auspiciën het voorlopig wijkcomité haar werk verrichtte de voorbereidende werkzaamheden, die tot toe zijn verricht. In zijn overzicht liet hij voorts uitkomen, dat het doel van het wijkcentrum tweeledig zal zijn. Op de eerste plaats zal het fungeren als ontmoetingscentrum voor verschillende groepen wijkbewoners. Zo kunnen er op jongerensociëteit, een hobbyruimte jong en oud, een hulp- en advies dienst voor de bejaarden, een bejaar densociëteit en een kindercrèche in ondergebracht worden. Uit de enquête is gebleken dat aan deze en andere voorzieningen grote behoefte bestaat te meer omdat dit soort instellingen in de tamelijk geïsoleerde Rivierenwijk tot nu toe geheel ontbreken. Voor mishandeling 250 gulden boete en zeven maanden DEN HAAG-LEIDEN Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verant woorden gehad een 30-jarig losarbei- der uit Leiden terzake mishandeling en diefstal. Hü had tijdens een ruzie een rubberband tegen het gezicht van een tegenstander geschoten, die hierdoor verwondingen kreeg. Verder zou verdachte uit een vitrine aan de Donkerssteeg vier pruiken ter waarde van 250 hebben gestolen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en aftrek van het voor- Op de tweede plaats zal het gistera vond opgerichte definitieve wijkcomité kunnen optreden als contractorgaan met verschillende gemeentelijke en rijksinstanties en met een aantal Leidse instituten om de verschillende klachten en/of wensen te coördineren. Zo kwa men gisteravond reeds ter sprake de problemen van de vuilnisbelt, het ont breken van verkeersvoorzieningen voor schoolgaande kinderen en van recrea tiemogelijkheden op straat voor de In het wijkcomité hebben zitting ge nomen de dames De Boef, Brand en Geertse. en de heren Van Dijk, Gal- jaard, Huisman, Nieuwenkamp. Verha gen en namens de jeugd Karei van Bordewijk. De heer Kamphuis sprak bi zijn slotwoord de hoop uit dat het succes en de belangstelling, waarmee dit prijzenswaardige initiatief begonnen is. zullen blijven voortduren en dat alle buurtbewoners het hunne zullen bijdra gen om het woon- en leefklimaat van de Rivierenwijk te verbeteren. Jeugd sticht brand in ,De Tamboerijn' LEIDEN Waarschijnlijk doordat kinderen een vuurprop door het sleutel gat naar binnen gooiden, brak zaterdag middag om zes uur brand uit in club? huis de Tamboerijn aan de Valerius- straat. Het vuur vernielde twee tafels, zeven stoelen, gordijnen, plafonds, ko zijnen en deurstijlen. De brandweer hoefde niet te blussen, omdat omwonen den met elkaar het vuur wisten te LEIDSE AGENDA DINSDAG 15 DECEMBER Cantine L.T.S. - Haagweg - demonstra tie Bloemschikken, aanvang 20.00 uur. Schouwburg - Toneelgroep Globe „Kort sluiting", aanvang 20.15 uur Stadsgehoorzaal - Nederlands Kamer orkest, aanvang 20.15 uur. Antonius Clubhuis - R.K. Bond v. Be jaarden en gepensioneerden. Kerstmid dag;, aanvang 20.30 uur. LEIDEN Aan het massale community singing op het Stadhuisplein op maandag 21 december om 7 uur zal door leerlingen van twaalf Leidse scholen worden deel genomen. De kerstsamenzang staat evenals voorgaande jaren onder leiding vpn Bonaleraar Van Gennip. Nienw dit jaar is deelname van de Koksschool en het bal-na-afloop. Dat zal gehouden worden in de Doelenkazerne, waarbü de dienstplichtige militairen als gastheren optreden. Bü deze gelegenheid zal Liesbeth List met het trio Jan Huydts een tour de chant maken. Directeuren, docenten en leerlingen kunnen tenslotte tot half een 's nachts op de tour de danse gaan met de New Orleans Syncopaters en het kwartet Alfonso Maris. LEIDEN. In Leiden is een aantal borden geplaatst waarop geplakt kan worden voor niet-commerciële doeleinden. Tot dusver wordt er nog maar matig gebruik van gemaakt. En dan nog met méér biljetten voor één doel op hetzelfde bord. Het zal er nog in moeten komen. Niet het plakken zelf, want niemand kan zeggen dat er in Leiden geen plakbehoefte bestaat. Of is die vaste pakplaats juist in strijd met de bedoeling van het plakken? De plaats waar men plakt kan de mededeling of boodschap versterken. En die plaats blijkt vaak juist niet-officieel te zijn. We zijn benieuwd of de plakkers zich eens in het gemeentelijk gareel zullen laten brengen. Het ziet er nog niet naar uit. het PAK. „Als de onbestuurbaarheid van Leiden zal blijken, zal de regering in kunnen grijpen. Al die rim-ram en krentenwegersmentaliteit van het PAK met z'n zogenaamde vernieuwing", al dus de heer Hoeven bitter. Beleefd „Volgens m'n schema kunnen we hier beter voor vandaag afsluiten", vond de burgemeester. „Mag ik u iets vragen?", klonk het timide vanaf de publieke tribune. De burgemeester sloot de ver gadering. „Mag ik u iets vragen over die 400 gulden?", hield de jongeman vol. „Morgen van elf tot twaalf gaat alles plat; de burgemeester doet ook mee", kreeg hij als antwoord van er gens uit de zaal. „Ik dank u voor de medewerking", zei de jongeman be leefd. Diefstal auto Terzake diefstal van een auto, die in de Lijsterbesstraat te Katwijk gepar keerd stond, heeft voor de Haagse rechtbank zich te verantwoorden gehad een 19-jarige jongeman uit Leiden. De rechtbank veroordeelde hem deswege tot acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. LEIDEN Een 68-jarige schipper uit Leimuiden had zich op 16 juli jl. als kapitein van een passagiersboot niet bepaald als „een heer te water' gedragen. Hü voer in de Onde Rün te Leiderdorp een ander vaartuig voorbü en wel op zo'n kleine afstand, dat dc achter steven van zün boot het andere vartuig raakte en beschadigde. Voorts voer hü met zo'n hoge snelheid, dat een gemeerd vaartuig door de hoge golfslag tegen de wal werd geslagen en eveneens schade opliep. De schipper liet verstek gaan. Zo niet de eigenaar van eerstgenoemd vaartuig, die als getuige o.a. verklaarde „De man handelde bijzonder laakbaar en vestigde de indruk, dat hij niet bekwaam genoeg was een flinke passagiersboot te besturen". De officier, mr. A. G. Pos, kwam tot de conclusie dat verdachte op z'n zachtst gezegd zeqr onverant- woordelijk had gevaren en eiste ter correctie hier van twee geldboeten van 75 subs. 15 dagen. De kantonrechter, mr. W. de Koning, vonniste de „brokkenvarende" schipper bij verstek tot tweemaal I 70 subs. 14 dagen. Ondeugdelük Een 20-jarige, eveneens niet verschenen, sjouwer uit Leiderdorp, bleek nadat hü met zün auto een aan rijding had veroorzaakt, niet 'n het bezit van een rübewüs en een kentekenbewüs te zün, terwül bü nader onderzoek tevens aan 't Ucht kwam, dat zün auto o.a. geen deugdelüke remmen cn stuurinriebtine had, op vier versleten banden reed en de carrosserie op vele plaatspn total was doorgeroest- Aan deze tenlaste leggingen kon de officier nog toe voegen, dat verdachte tz.t. nog voor de Haagse recht bank zal moeten verschijnen omdat hij na vermelde aanrijding was doorgereden en eerst later kon worden achterhaald. Voorts deelde hij nog mee, dat ver dachte al een veroordeling op. zijn naam had wegens rijden zonder rijbewijs. Vandaar, dat hij ditmaal een gevoelige straf op z'n plaats achtte. Zijn eis luidde dan, ook een totale geldboete van 250 subs. 25 dagen (w.o. 100 voor het rijden zonder rijbewijs) en een voorwaardeUjke hechtenisstraf van één week niet een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste bij verstek geheel conform Niet op sleeptouw Op 11 juli jl. was de rükswaterpolitie op een bepaald moment van oordeel, dat ,en 36-jarige verkoper uit RÜswük tijdens het z.g.g Admiraalzeilen t.g.v. van de 50ste Kaagweek met zijn zeilboot zo slecht manoeu vreerde, dat eikele deelnemers aan vermeld zeil- l'estün hierdoor werden gehinderd. Aan het bevel naar de kant te zeilen gaf hij echtei geen gehoor. Waarop hij pdompt een proces-verbaa Ter zitting verklaarde verdachte laconiek, dat hü aan vermeld bevel geen gehor had gegeven, omdat hi.i enerzijds niet hinderlijk had gezeild en anderzijd? niet naar de aangewezen wal wilde zeilen, omdat het daar te ondiep was en zün boot dus beschadigd kon worden. ..Toen de politieambtenaren u met de politieboot op sleeptouw wilden nemen, sneed u ook nog de sleep- ka"bel met een mes door", memoreerde de kanton rechter nog een extra-belastend feit. „Ja want ik wilde niet naar die met stenen bezaaide en voor mijn boot gevaarlijke walkant worden gesleept", reageerde verdachte hierop. De officier twijfelde niet aan het oordeel van de destijds toezichthoudende politieambtenaren. Hij was van oordeel, dat verdachte het bevel had moeten op volgen inplaats van, zoals nu, een afkeurenswaardige obstructie te voeren. Er was geen enkel bewijs, dat die walkant gevaar opleverde voor verdachte» boot. Hü eiste een boete van 40 subs. 4 dagen. „AJs ik het bevel had opgevolgd, zou mijn boot ui dat ondiepe waren ongetwijfeld beschadigd rijn", bleef verdachte zich „verzetten". De kantonrechter was eveneens van oordeel, -dat ver dachte het bevel had moeten opvolgen. U maakte het de politie wel zeer moeihjk", vond hij. Zqn vonnis luidde dan ook conform. Waarschuwing Zü stonden „broederlük" naast elkaar voor de balie. Vier 22-jarige jongemannen uit Zoeterwoude. Van beroep respcctievelük tegelzetter, opperman, üzer- vlechter en timmerman. Zü kregen in de nacht van de 31ste december 1969 alle vier een proces-verbaal omdat zü op de rijbaan van de Hoge Ründük een vuur hadden aangelegd en dit hadden „gevoed" met kerstbomen en pakkiesten. Het viertal bekende het feit vlot. De tegelzetter en de opperman bekenden bovendien nog, dat zü tegen de auto's van enkele protesterende automobilisten hadden staan trappen. De officier eiste de maximale boeie, die voor „balda digheid" kan worden gegeven t.w 30 subs. 3 dagen- Hij warsehuwde verdachten voor een herhaling van het feit bij de komende jaarwisseling. „Want dan is er sprake van een herhaling en loopt u de kans naast oen hogere boete ook nog een hechtenisstraf op te lopen", liet hij verdachten weten. Hun woordvoerder, de yzervlechter, repliceerde: „Er zal wel weer een vuur worden gestookt ook al zullen wü hierbij geen werkzaam aandeel hebben". De kantonrechter vond de daden van verdachten eveneens zeer ergerlijk en liet inzake de komende jaarwisseling eveneens een waarschuwend woord horen. Hü vonniste conform. Ook t.a.v. de beide „autotrappers", die een boete van 40 zullen moeten neertellen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3