Kinderachtig Vrijheid is Alfred meer waard dan kasteel BASKEN, IN HUN KOUDE CELLEN, WACHTEN OP HUN VONNISSEN Aards kinderparadijs in Rotterdams Bouwcentrum Opnieuw arrestatie pensionbrand ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ROTTERDAM Bijna zevenhonderd vierkante meter speelruimte binnenshuis, lekker warm, met de allernieuwste meubeltjes, tientallen speel kameraadjes en je hoeft niet eens zelf je rommel op te ruimen; dat is het ideaal voor een kind. Dat is ook het ideaal van de samenstellers van de kindermeubeltentoonstelling „Kinderachtig" in het Bouwcentrum in Rotterdam. De tentoonstelling wordt geopend op 15 december en duurt tot 31 januari. Zij is ingericht met de modernste kinder- meubels en niet alleen voor grote mensen om naar te kijken, maar meer nog voor kinderen om mee te Paassen, organisator van „Kinderachtig", „horen nog steeds tot een onderontwikkeld gebied. De meubelfabrikanten willen het er wel eens bij doen, maar eigenlijk worden het altijd verkleinde model len van grote meubelen. Typisch is ook dat er helemaal geen specifieke ontwerpers zijn van kindermeubelen". Expositie voor, door en met kinderen Hoe men op het idee gekomen i een tentoonstelling van kinder meubelen te organiseren? Toen erschillende mensen van het Bouwcentrum, waaronder de heer Van Paassen. meubelen voor hun eigen kinderen wilden gaan ko pen. kwamen ze tot de ontstellen de ontdekking, dat er eigenlijk bijna niets was. En dat bracht de zaak aan het rollen. Na wat voorbesprekingen werden aanvra- 1 voor materiaal rondgestuurd daarna uitnodigingen voor im porteurs en fabrikanten om een stand in te richten in het Bouw- oentrum. Selectie Natuurlijk is er wel een selectie gepleegd. „In de eerste plaats wilden we beslist zo weinig mo gelijk verkleinde kopieën hebben grote meubelen. „We hebben vooral gelet op het moderne the ma", aldus de heer Van Paassen. „Het zijn uitsluitend strakke vor men, die de meubels hebben. Het accent moet duidelijk op het kind erlangens van het kind worden ajigepast. Voor een kind is het meest ideale, om in een handom draai van een tafeltje een stoel te kunnen maken, niet te hoeven opletten dat het kapot kan gaan. Bovendien moeten de voorwerpen niet te zwaar zijn". Het accent ligt dus vooral op de kinderen. Ze mogen op de ten toonstelling net zo veel door el kaar halen als ze willen. Natuur lijk is het mogelijk, dat ze bij het binnenkomen aan de hand van papa of mama een beetje angstig om met hun vingers ergens te komen. (Vaders en moe ders zullen wel mee moeten, want kinderen onder de zestien jaar zonder geleide worden niet toegelaten. Overigens is de toe gang voor kinderen vrij). Om de schroom, die eventueel aanwezig snel mogelijk weg te wer ken. staan er midden tussen de- stands klimrekken, een vijver en zandbak. Bovendien is er een leestafel met kinderboeken. Voor de geïnteresseerden is er een in formatiestand. waar inlichtingen de standhouders gevraagd kunnen worden. Er is ook folder materiaal. dat expres niet in de stands staat. is voor de kinderen ideaal zoveel mogelijk te kunnen spelen met de meubels en ze vooral overal heen te slepen. En i juist de bedoeling. Op ieder stukje meubilair staat de naam van de importeur of fabri kant plus de prijs en wat geeft of dat tussen andere spul len komt te staan. Zolang ze het r niet mee naar buiten ne- zegt de heer H. G. van Bunnik, voorlichter van het Bouwcentrum. Kartonnen meubels belangrijkste materiaal de meubeltjes is nog altijd hout. Daarnaast komen kunststof- •oor en, misschien vreemd genoeg, ook karton. Met karton meubels, voor heel weinig geld te koop (stoeltjes kosten en f7,50) kan gegooid en gesmeten worden. Zij kunnen na tuurlijk wel kapot, maar toch :o makkelijk, ze zijn er in leuke kleuren ontworpen en kun- eenvoudig in elkaar gezet worden. Van één fabrikant zijn de kartonnen meubeltjes wel ge plastificeerd. zodat ze vochtbe stendig en nog iets steviger zijn, ?en ander zijn ze van ge woon karton, en veelkleuriger. Opvallend is het grote aantal meubelen uit Duitsland en het bijzonder kleine aantal uit eigen land. Verder zijn er inzendingen uit Engeland, Finland, Zweden één uit Oostenrijk en verschillen de uit Italië. „De Italianen zoe ken veel meer naar een esthe tische vorm" zegt de heer Van gassen, „terwijl de Scandina- tfërs uitgaan van bestaande vor men. Italiaanse stoelen voor kin deren kunnen beslist niet ver groot worden tot volwassen vor- want dan worden ze wan staltig". Op de tentoonstellingsoppervlakte inden driehonderd stuks meubi- air van honderd types een plaats. Medewerking verleenden vieren dertig fabrikanten en impor- Zoals gezegd, een kind speelt het liefst met meubeltjes, die het kan aanpassen. Daar is bij verschil- Felle kleuren spreken by kinderen het meest aan. Tafel en stoel zijn uitgevoerd in strakke lijnen en ook voor het grotere kind aan vaardbaar. lende modellen ook voor gezorgd. Er is een karretje, dat eigenlijk geen karretje is, maar een bak, waar wieltjes onder kunnen. Haal je de wieltjes eraf, wal heel gemakkelijk is, dan krijg je een stoeltje met een lage zitting aan de ene kant en een hoge zitting aan de andere. Uit Engeland komt een soort opbouwmeubel, dat als kastje kan fungeren. Dooi de afzonderlijke delen naast el kaar te zetten komen er een aan tal stoeltjes te voorschijn. Er is ook een stoeltje, dat op de ene kant een hoge zitting en omge keerd een lage zitting heeft, maar bovendien op zijn kant ge legd een tafeltje is. Dan staat er een bed met laden eronder. Die zijn natuurlijk voor het opbergen van allerlei zaken. Onder het bed vandaan geschoven met wieltjes eronder is het een karretje en met een paar achter elkaar een complete trein. Daar het overgro te deel van de meubeltjes ge maakt is van hout, is het beste maar een dikke portemonnee mee te nemen, hoewel er op de ten toonstelling zelf niets gekocht of besteld kan worden. Talloze mogelijkheden zijn er met zo'n jersey slang. Dit model, spe ciaal voor kinderen, heeft nog een grote broer, voor vader en moeder. Dit exemplaar kost 120 gulden. specifieke gebruiksvoorwerpen als bedden. Als frisse afwisseling op de wieg-met-de-ruches staan er twee houten kribbeachtige wie gen. van vrolijk gekleurd hout. In het speelparadijs ook kasten en uitbouwbedden De laatste zijn voor meerdere leeftijden geschikt. Als het kind nog erg klein is blijft het bedje ingeschoven; naarmate het groter wordt groeit het bed mee. Bovendien kunnen er planken en kastjes naar belie ven aangebouwd worden. Voor kinderen zijn er ook op- blaastneubelen. maar waarschijn lijk zullen die geen bestsellers worden aangezien ze vrij makke lijk stuk te maken zijn. Voor ouders moet het een gerust stellende gedachte zijn, dat ze op deze tentoonstelling niet zo erg op hun kinderen hoeven te pas sen. Ze mogen overal aankomen. Bovendien is de tentoonstelling ingericht onmiddellijk naast het Bouwcentrum-cafetaria. Er is zelfs een directe verbinding met de tentoonstellingsruimte, zodat ouders rustig iets kunnen gaan gebruiken terwijl de kinderen spelen, of in het speciaal voor de tentoonstelling ingerichte filmhok een Dikke en Dunnefilm zien. Aan ongeveer negenhonderd scholen in en rond Rotterdam zijn affiches en uittreksels van de tentoonstelling gestuurd. De orga nisatoren hopen nu op wat be langstelling van die kant. Een expositie voor, door en met kinderen dus, want „We willen geen statische kijktentoonstelling" zegt tenslotte de heer Bunnik. ANK VAN DUGTEREN Kartonnen meube- len zijn wel iets nieuws. Kinderen kunnen er lekker mee slepen. Deze zijn speciaal voor- J kunststof laagje, zodat ze minderen j makkelijk kapot gaan en water- j bestendip zijn. j Kinder meubelen horen tot onder ontwikkeld gebied Vagebond met vijftien miljoen (Van onze corespondent L. Kleijn) PARIJS Er zijn in deze sombere wereld nog wel een paar grand seig neurs. al worden ze schaars. Zulk een type is Alfred Clochard die door agen ten op het strand van Mourillon bij Toulon in het departement van Var werd gevonden. Hij lag op zijn rug met een grassprietje tussen de lippen en sliep de slaap des rechtvaardigen. Waarom ook niet? De zee was kalm. Bedden Eenling ook vertegen woordigd Buiten fabrikanten en importeurs zijn er op de tentoonstelling twee mensen, die voor eigen reke ning aanwezig zijn. De eerste is een man die een bepaald soort meubeltje heeft ontworpen, daar een prototype van gemaakt heeft en nu hoopt op iemand, die het voor hem in produktie wil nemen. De ander is een Utrechtse student. Deze heeft voor zijn kind een stoeltje gemaakt, dat bij de familie bijzonder heeft aangeslagen. Deze stoeltjes worden nu in een sociale werkplaats gemaakt en verkocht voor veertig gulden per stuk. De vrouw van de student belde onlangs de heer Van Paassen op om te vragen of zij misschien met stoel en al ook naar. de tentoonstelling konden komen en jawel, dat ging. Nu staan ze daar tussen alle grotere goden. Als het goed gaat en precies als de organisatoren willen, kan de tentoonstelling een aards kinderparadijs worden, waar standhouders 's avonds na het sluiten van de zaak. bij elkaar de meubels moeten terughalen. In ieder geval blijft de tentoonstelling staan tot 31 januari en gaat dan naar Groningen. AMSTERDAM (ANP) Het onder zoek naar de oorzaak van de rampzalige brand in het gastarbeiderspension in de Amsterdamse Amstelstraat heeft geleid tot de arrestatie van een derde verdach te. Het is de vriend van de pensionhoud ster, de 42-jarige S. S., die is Ingesloten op verdenking van opzettelijke brand stichting, c.q. medeplichtigheid of uit lokking daarvan. De man zou enkele uren voor de brand uitbrak bij een ruzie met de vrouw in de bar van het pension hebben gezegd: „Kijk jij maar uit. Binnen veertien dagen is je zaak kapot". Ook zou hij ge dreigd hebben hel pepsion in brand te steken. Een rndere leden om S. te ver denken is een verklaring van een getui ge, dat hij hem kort voor de brand be neden aan ae trap bij ac voordeur heeft zien smoezen" met verdachte Wiegert W., die begin deze week samen met zijn 15-jarige tweelingbroer Adri W. werd aangehouden. S. zou daarbij iets achter zijn rug hebben gehouden. De agenten schopten hem wakker en beduidden hem dat hij zijn biezen moest pakken, aangezien landlopers op het schone strand ongewenste toe risten zijn. Bovendien moet een vage bond, wil hij niet opgepikt worden, aen minimum aantal francs op zak heb ben om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. „Maar ik bezit nog wel iets meer dan 10 franc", zei Alfred, „en als ik toevallig niets op zak heb. belt u mijn notaris maar op". Dat wilden de agenten, die Alfred meenamen naar het commissariaat, aanvankelijk niet geloven, maar mén kan nooit weten en dus belden zij de door Alfred opgegeven notaris in Bayeux in Nor- mandië. „Ik zal hem een telegrafische postwissel sturen", antwoordde de no taris, „en daar zal mijn cliënt geen stuiver armer van worden, want hij beschikt over een vermogen van 15 miljoen franc." Toen de telegrafische postwissel op het commissariaat arriveede. mocht Alfred weer gaan waarheen hij wilde. Intussen had hij de agenten verteld en het verhaal was voor honderd pro cent waar dat hij in Normandië een groot kasteel bezat met huisknechten en dienstboden die voor hem bogen als knipmessen, maar dat hij daar glad maling aan had en verreweg de vrijheid verkoos. Alfred nam afscheid, zette zijn ver fomfaaide hoed weer recht op zijn hoofd, haalde zijn hand door zijn pe per- en zoutbaard, nam een kersvers grassprietje tussen zijn lippen en schreed weg als een vorst. Gelukkig als slechts weinigen op deze aarde. De zee was kalm, de lucht was blauw en een warme zon stond aan de hemel boven de Middellandse Zee. Wat wil een mens nog meer? Marloes Fluitsma bij Haagse Comedie DEN HAAG (ANP) Marloes Fluits- ma zal met ingang van 1 september 1971 aan de Haagse Gomedie als actrice zijn verbonden Momenteel is zij bij hel groot Limburgs toneel. MADRID Vijf Spaanse legeroffi cieren overwegen nog steeds achter gesloten deuren welk vonnis ze zul len vellen over de zestien Baskische nationalisten. De zestien bij zes van hen hangt dr- doodstraf boven het hoofd wachten op hun lot in de koude, onverwarmde cellen van de gevangenis van Burgos. De von nissen moeten bevestigd worden door de kapitein-generaal van het zesde militaire gewest, waar het proces plaatsvindt De betrokkenen hebben niet het recht om in beroep te gaan. Als de doodstral wordt opgelegd, wordt dit pas na de executie offi cieel bekendgemaakt De verdedigers worden wel op de hoogte gesteld en die zorgen doorgaans voor de publi- katie vooral. Het vonnis moet twaalf uur na de uitspraak worden uitge voerd Hel proces in Burgos heeft in heel Soanje vinnige reacties uitge lokt. Demonstraties, stakingen en protesten blijven in het land de kop opsteken. In Madrid hebben studen ten van de universiteit met de politie gevochten. In Pamplona zijn vijftig studenten in een plaatselijke kerk een hongerstaking begonnen. In Aasturië staken duizend mijnwerkers uit sym pathie voor de Baskische nationalis ten. Tegelijkertijd zijn er aanwijzin gen dat het Spaanse leger, dat be zorgd .s over de golf van onrust, niet gelukkig is met de nieuwe jonge mi nisters in het kabinet. Sommige waarnemers meuen dat er verschui vingen binnen de regering zullen plaatshebben. De liberalere techno craten zoals de minister van buiten landse zaken Lopez Bravo, die nu aan de macht zijn, zouden dan vervangen worden door conservatieve militairen van de harde lijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5