Wijkcentrum zal Meerburg voor Koudekerk historie uit isolement verlossen Eindelijk 'n warme stal voor gemeentelijke auto's m.o.c enquteerde rivierenwijk: Bejaardentehuis „Rijnzicht Actie bewoners nodig om plan te realiseren Gesman bouwt nieuw bedrijf Modern Rhijndael maakte oude instelling overbodig Verenigingen gebaat bij St. Nicolaasactie Stompwijkse winkels ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Een enquête, in de rivierenwijk Meerburg" ingesteld door de Stichting „Maatschappelijk Contact Orgaan in Leiden", heeft eens te meer bewezen, dat in deze wijk grote behoefte bestaat aan een wijkcentrum om de bewoners uit hun isolatie te verlossen. Realisering van zo'n centrum zou de eerste aanzet zijn van een proces van sociale wijkopbouw in Leiden. Wil dit project echter kans van slagen hebben, dan zal de wijkbevolking in actie moeten komen. Zo spoedig mogelijk moet een vertegenwoordiging van de wijkbewoners worden gekozen, die zich gaat bezighouden met verdere vormgeving van de plannen. Daar om zal maandag, 14 december, 's avonds om acht uur in de cantine van de kettingfabriek aan de Kettingstraat een openbare vergadering worden gehouden, waarop zoveel mogelijk betrokkenen verwacht worden. ..Indien door gebrek aan belangstelling de vergadering mislukt, betekent dit dat alle plannen voor „Meerburg" gestaakt moeten worden," aldus het Maatschappelijk Contact Orgaan, dat een wijkbestuur wil gaan coachen bij het verkrijgen van subsidie e.d. De enquête werd gehouden op initiatief van een aantal pastores, die het sociale leven in Meerburg door een wijkcen trum wat leven wilden inblazen. Op 16 maart van dit jaar werd het voor bereidend comité „Meerburg" opge richt. Begin september begon het Maatschappelijk Contact Orgaan met de „sociale verkenning", waarbij net de hulp kreeg van enige deskundigen, zoals een student psychologie en een student sociologie van de Rijksuniversi teit te Leiden. Zij interviewden hon derd huisvrouwen uit de wijk als de beste representatrices voor de gezin nen. Bij de vraagstelling ging het er om, een globale indruk te krijgen van de wensen en verlangens met be trekking tot de wijk „Meerburg" in het algemeen en ten aanzien van het wijkcentrum in het bijzonder, zo ver klaart de samenvatting van het on derzoek. Hulpdienst Alle gegevens werden samengevat m een rapport, dat de titel draagt „Rivie renwijk in stroomversnelling?" Dit rap port wordt binnenkort gepubliceerd. Het overgrote deel van de ondervraagden <85%) juicht de oprichting van 'n wijk centrum toe. Bij jonge gezinnen met kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar, en ook bij gezipnen.die nog zonder kin deren zijn, bleek grote behoefte te be- staaan aan een of andere vorm van op- pas- Zevenenzestig procent van deze ALPHEN AAN DE NRIJN De heer L. Gesman te Alphen aan den Rijn bouwt t.b.v. van zijn eigen aannemings bedrijf, onder architectuur van de heer R. Vis, ter vervanging van het semiper manent bedrijfsgebouw aan de Onder nemingsweg 3 in het industriegebied Al phen-west een 1000 m2 groot van be- standig materiaal opgetrokken, twee verdiepingen tellend, modern en doelma tig bedrijfscomplex. Nog dit jaar wordt de eerste paal ge slagen; gestreefd wordt naar ingebruik neming van het geheel in september 1971. Maandag 14 december 1970 wordt het werk uitgezet categorie was voor een crèche. Onder de bejaarden prevaleerde duidelijk de behoefte aan een hulp- en adviesdienst 65 boven die aan een bejaarden sociëteit (44%). Men moet hier echter bij bedenken, dat dit niet geldt voor de bewoners van Huize Roomburg, die alle voorzieningen binnenshuis hebben. Bijna dertig procent van de ondervraag de vrouwen verklaarden zich bereid aan bejaardenwerk mee te doen. Gezondheidszorg In de hogere sociale laag bestaat meer belangstelling voor een hobbyruimte dan in de lagere. De verhouding is 84% tegenover 52% positief. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de jeugd (tus sen 10 en 18 jaar zelf niet aan het woord is geweest. Ruim 21% had in teresse voor een jongerensociëteit. Een vorm van geïntegreerde gezondheids zorg, zoals bijv. een artsenspreekuur plus een maatschappelijk werkster, in het op te richten wijkcentrum is bijzon der wenselijk. Bijna 50% van de bewoners lijdt aan psychomatische verschijnselen of psy chische sociale klachten. Een hoog aan tal, maar niet hoger dan in andere, als „stress wijken" aan te duiden wijken in de Randstad. Onder de wensen, die de bewoners ten aanzien van „Meerburg" uittgn, kwam de vestiging van een hulppostagent schap het sterkst naar voren. Het MCO heeft hierover contact' gezocht met de PTT. Het resultaat was, dat maandag een postagentschap geopend zal wor den in de supermarkt van A. W. v. San ten, IJselkade 46. 's Maandags zal dit agentschap ge opend zijn van 2 tot 5 uur 's middags en dinsdags tot en met vrijdags 's mor gens van 9-12 uur en 's middags van 2 - 5 uur. Zaterdags is het postagent schap gesloten. Het is onder nummer 24859 ook telefonisch te bereiken. Opvallend bij het onderzoek was, dat de behoefte aan culturele activiteiten gering is. Maar het is mogelijk, dat deze behoefte na een aantal geslaagde initiatieven wordt opgewekt. Boskoop liet bos in Israël weer groeien BOSKOOP Namens dé gemeente Boskoop heeft 't Joods Nationaal Fonds' dit jaar 10 bomen geplant in het Konin gin Wilhelmlnawoud in Israel. Een dezer dagen ontving de gemeente Boskoop van het Joods Nationaal Fonds te Amster dam een certificaat dat deze planting bevestigt en een dankbetuiging. Van deze planting is een album aangelegd dat het Fonds t.z.t. aan H.M. Koningin Juliana zal aanbieden. Initiatief nodig wijkcentrum KOUDEKERK A. D. RIJN Het Kou dekerks? gemeentebestuur heeft gister middag tijdens een Informele bijeen komst in het raadhuis afscheid genomen van een stukje Koudekerks? historie. Het oude bejaardenhuis „Rynzicht" kan voorgoed bijgezet worden in het histo risch archief, nu ook van het bestuur van deze instelling gistermiddag af scheid werd genomen. In z\jn dank woord, gericht tot de bestuursleden en hun echtgenotes, gewaagde burgemees ter C. M. van der Linden van een moei lijk afscheid dat maar evenzeer een dankbaar afscheid is nu het bejaarden centrum „Rhijndael" het oude „Rijn- zicht" overbodig heeft gemaakt. De stichtingsdatum van Rijnzicht is niet precies bekend, maar moet hebben ge legen tussen 1600 en 1700. Aanvanke lijk was het een weeshuis voor arme kinderen. Op 31 december 1859 vond een boedelscheiding plaats. Daarvóór be stond het bestuur uit de Herv. diakonie en Burgerlijk Armbestuur. Onder wijlen burgemeester Verheul vond in 1954 een reorganisatie plaats, waarbij het ge meentebestuur meer invloed kreeg. Invloed „Het bestuur was namelijk zeer konser- vatief en wilde de verpleegprijzen niet verhogen", had de heer Van der Linden I uit de notulen vernomen. „We willen u officieel uitwuiven, na al het verdienste lijke werk tijdens zovele jaren verricht. Het béstuurheeft eeuwenlang gefunctio neerd, waarvan vooral de laatste decen nia onder moeilijke omstandigheden, doordat het gemis aan moderne eisen steeds harder begon te klinken", zo be sloot de burgemeester die de bestuurs leden alsmede de admnistrateur de heer Lekx sr. een fotoboekje overhandigde met historische plaatsen van Koudekerk. De heren J. E. Goedhart sr. en W. van Vegten (wethouder en bestuursvoorzit ter) traden op 1 januari 1951 tot het bestuur toe, terwijl de heren J. van Veen (oud-raadslid) en D. Reyneveld (oud- wethouder) sinds korte tijd hiervan deel uitmaakten. Erepenning De heer C. Zuidwijk heeft de meeste dienstjaren volgemaakt; hij was be stuurslid sedert 7 augustus 1942. Om die reden en om de totale erkenning voor het hele bestuur te onderstrepen, ont ving de heer Zuidwijk uit handen van burgemeester Van der Linden de leg penning van de gemeente Koudekerk, „De heer Zuidwijk moest ook het meest tussenbeide komen als er zich moeilijk heden tussen de bejaarden voordeden, want hij woonde er toch vlakbij", merkte voorzitter W. van Vegten lakoniek op. Chauvinistisch als altijd was de heer Van Vegten er trots op dat vervanger „Rhijndael" binnen de gemeentegrenzen van Koudekerk was verrezen, al is er in de beginfase sprake van geweest dat Hazerswoude-Rijndijk de voorkeur zou krijgen. „Overigens laten we geen fail- Burgemeester C. M. van der Linden overhandigt de heer C. Zuidwijk de leg penning van de gemeente Koudekerk. liete boedel na", stelde de heer Van Ven ten de aanwezige raadsleden gerust, „we hebben nog wat geld in kas". En daar van werd toen maar het glas geheven. Dat betekende het einde van een lange geschiedenis „Rijnzicht", nitief afscheid werd genomen. Op verzoek van ir. C. Hakstege (links) stelt wethouder J. C. Duin de installatie in bedrijf. Feestelijk moment voor Alphen In -de planning voor ec moet gestreefd worden eren van een discussie-ruimte die te vens benut kan worden door verenigin gen, voor feesten enz., zo mogelijk een toneel/concertzaal, een tentoonstellings- ruimte, een koffiebar, een M.O.B. en Het gemeentebestuur had het in gebruik een L.M.-buro. j nemen van de „eerste fase' een feestelijk 'oorlopig advies van het M.C.O. cachet gegeven En dus zag men onder luidt: als dit plan niet - evenals de beide voorgaande initiatieven - de grond in geboord wil -worden, moeten de bewo ners in actie komen. De realisering eist een systematische aanpak, waarmee het M.C.O. is belast. Op een zo kort mogelijke termijn moet een vertegenwoordiging van wijkbewo ners gekozen worden, zodat die zich met het opstellen van statuten, keuze van juridische status, het maken van begroting en dergelijke kan gaan bezig houden. De plaatselijke ROA's of een opbouwwerker die bij dit orgaan gesta tioneerd wordt, kan dit proces begelei den. De bewoners moeten intussen een dergelijke grote mate van zelf-werk zaamheid opbouwen, dat op den duur de begeleiding van do opbouwwerker overbodig is. ALPHEN a.d. RIJN Met het in werking stellen van een zwaailicht en een alarmsirene, heeft wethouder J. C. Duin - eertijds van de ge meentelijke water- en lichtbedrijven - gistermiddag servicebedrijf en garages in bedrijf gesteld, die de eerste fase vormen in de reeks gebou wen voor Openbare Werken en Brandweer. Het bouwplan wordt in diverse fasen gerealiseerd door Alphens Bouwbedrijf Den Ouden onder architectuur van de heer Joh. Visser. ring van de resterende bouwcomplexen is. De eerste fase is, dank zy een bur gerzinlening. afgesloten. Deze financie ringsmogelijkheid zal volgend jaar uit gesloten zijn maar de wethouder gaf de verzekering, dat het college naar nieuwe wegen blijft zoeken om ook de volgende fasen te verwezenlijken De directeur Gemeentewerken, ir. C. Hakstege .noemde in een speech, mede namens de heer W. Nieuwland, directeur utiliteitsbedrijven het nu verwezen lijkt dee van de plannen „een enorme verbetering ten opzichte van het verle den, die hoop geeft voor de toekomst". Spr. zette uiteen, wat in de nieuwe ruimten aan installaties en materieel van de modernste soort voorhanden is: er vinden afgezien van het kiene mate- riee 45 voertuigen een onderdak. Tot het moment waarop de brandweer een nieuwe garage krijgt, zal ook zij van Kazerne voor brandweer volgende fase de aanwezigen behalve burgemeester Gallas, de vier wethouders en de ge meentesecretaris vee raadsleden, hun personeelsleden, de architect en de on der-aannemers. De burgemeester be perkte zijn optreden tot het heffen van het glas op de spoedige realisering van de volgende fasen, nadat de officiële plichtplegingen achter de rug waren. Hij wenste daarbij alle betrokkenen een nut tig en plezierig gebruik van garage etc. De heer H. J. Houben, in politieke ziri jongste wethouder Van de bedrijven, schetste de betekenis van het gebeuren in een overzicht van de ontwikkeling van gas-, waterleiding- en electriciteitsbe- drijf, van gemeentewerken en brand weer. Hij gaf een opsomming van de schier onmogelijke husvesting van deuti- teitsbedrijven om te illustreren hoe drin gend noodzakelijk een spoedige realise- het gebouw gebruik moeten maken. Di recteur Hakstege wenste brandweer commandant Korver toe, dat hij zeer spoedigover „zijn complex" mag be- speech verzocht hij de architect, het plan voor een brandweerkazerne met urgen tie besteksklaar te maken. Hierop richtte wethouder J. C. Duin de sym bolische opening. Ook omwonenden ge tuigden door het uitsteken van de vlag van hun vreugde. Op liet aehterterreln was met wassen beelden en „historisch' materieel de ont wikkeling van de utiliteitsbedrijven in beeld gebracht De beelden grepen deels in de toekomst want afvalberging door middel van plasticzakken zal pas gentl jaar worden toegepast. „Het Nut" en de Nomaden BOSKOOP Voor de leden van de Bos- koopse vereniging Plaatselijk Nut heeft -1. B. Carbasius Weber een interes sante causerie gehouden over de proble men rondom de onontwikkelde Nomaden in Afrika. Deze kregen daardoor een indrük van de voor westerse begrippen primitieve leefwijze van deze Nomaden. Het bijbrengen van moderne teeltmetho de, grondbewerking en het gebruik van landbouwmachines gaat met zeer grote moeilijkheden gepaard. Het grondbederf is van dien aard. dat de Nomaden vol gens de spreker tot ondergang zijn ge doemd. Aan de oppervlakte van de woes tijn waar de Nomaden zich ophouden is een groot gebrek aan water hoewel er onder de grond op een diepte van circa 200 meter grote meren zijn. Door middel van atoomkracht zou men de dorre vlak ten in korte tijd vruchtbaar kunnen ma ken. Ir. Carbasius Weber. die als voed seldeskundige o.a. in Soedan werkte voor de V.N., gaf een overzicht van de geschiedenis van de Nomaden die hij met dia's verduidelijkte. LEEUWARDEN, 11 december, KAAS Commissienoteringen (in per kg); Goudse kaas 3.50. Edammer kaas 3.30, Broodkaas 3.30. Handel redelijk. Plattelandsvrouwen genoten van fondue ROELOFARENDSVEEN Vele dames zullen de komende feestdagen en ook lang daarna terugdenken aan de laatste bijeenkomst van dit jaar van de afde ling Alkemade van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Groot was de be langstelling voor de demonstratie van het Nederlands Zuivelbureau voor het bereiden van fondue, die werd gehouden in „De Woelige Baren" in Roelofarends- veen. De demonstratrice toverde van ve le ingrediënten in een fondue-pan, een z.g. caquelon, met behulp van een vuur tje, een heerlijk vleesfondue, een kaas fondue en een chocolafondue. DaarbQ maakte zij ook heerlijke dip-sausjes en gaf voor het bereiden hiervan vele prak tische wenken. Van alles mocht worden geproefd en in de pauze zetten de aan wezigen zich om de gezellige ronde ta fels voor 'n echter kaas-fondue maaltijd, compleet met stokbrood en een glaasje STOMPWIJK Ret R.K. Vrouwengilde houdt maandag 14 december om .20.00 uur haar maandelijkse bijeenkomst in de aula van het schoolgebouw. Deze avond wordt verzorgd door mevr. Loos en staat in het teken van de kerstsfeer. MEDISCHE DIENSTEN ALKEMADE Dokter OlansbeekTel. 01713-2511; Dokter Brinkhorst, Tel. 01721-269. LEIMUIDEN Zie Alkemade. RIJNSATERWOUDE Zie Alkemade. ALPHEN AAN DEN RIJN Dkt. Boss, Stationstr. 5. tel. 2472. Dkt. Ste- houwer, A. van Burenlaan 5, tel. 2170. Apotheek Allart, Raadhuisstr. 206. Wijk verpleging: Witgele Groene Kruis, zus ter van Arkel, Hoge Rijndijk 11, Ter Aar, tel. 01722-2206. HAZERSWOUDE en KOUDEKERK Medische Dienst voor Koudekerk en Hazerswoude Rd. zo. 13 dec.: arts: A. J. Bosch, Dorpsstraat 74, Hazerswoude- Dorp, tel. 01728-281. Wijkverpleegster: Zr. A. v- d. Ven, de Genestetstraat 2, Hazerswoude Rijndijk, tel. 01714-2856. Bij ongevallen bellen: tel. 01714-2278. B.g.g. 2431 of 2613. LANGERAAR Dokter J. A. Sand- kuyl, tel. 01722-2139. Zuster Guyt, tel. 01729-403. NIEUWVEEN Zie Langeraar. WOUBRUGGE Zie Langeraar. NIEUWVEEN en NOORDEN Arts: Dokter Essens, Noorden, tel. 01724-482. BOSKOOP P. J. Blom, Burg. Colijn- straat 60, tel. 2136; Wijkverpleging: Zr. A. Beks, Overslag, tel. 2141. Apotheek: Zaterdag na 13 uur alleen voor spoed- recepten geopend. Zondag gesloten. Voor spoedrecepten Van Doorn, Pr. Bernhard- laan 3, Waddinxveen. Tel. 01828-4162. De oudste vuilniskar naast de modernste „kraakwagen" voor het ophalen van plastic-zakken. LEIMUIDEN De schaakclub „De j Doorzetters" speelde onderlinge wed- j strijden, waarvan de uitslagen zijn: Groep I: C. Zemel-P. Vroonland 01. J. F. Stiens-C. P. Beuk Sr 10. Groep j II: K. H. Brug-E. J. M. Knenlange 10. i L. J. H. Stiens-H. van Bostelen 10, j Th. A. v. d. Meer-J. A. A. Brand %-%; J. P. H. J. van Glabbeek-C. H. van Ber- I kei 0—L STOMPWIJK Dit jaar organiseerde ten bate van de jeugdafdelingen van de gezamenlijke winkeliersvereniging HVS, het fanfarecorps Juliana, v.v. „De Dorpsketting" voor de tweede keer Stompwjjkse Boys en de gyinnastlekver. een Sinterklaas-aktie. Ditmaal ging het „Gyversto". De opbrengst voor dit doel I was bjjna 1500,—. De heer A. Luiten overhandigt een en velop met Inhoud aan de vertegenwoor digers der verenigingen. V.l.n.r.: A. Lui ten, P. v. Leeuwen, C. Boer, J. Booy- mans en B. Stynman. Gisteravond werd onder grote belang stelling van de dorpsbewoners de trek king in Het Blesse Paard verricht. De eerste prijs was een 5-daagse reis naar Parijs voor 2 personen, geheel verzorgd; de tweede prijs een draagbare t.v.; de derde prijs waren rondvluchten boven Stompwijk. Verder een boormachine, een pruik, een fototiestel en enkele elek trische apparaten. Dit zijn de nummers van de le tot en I met de 16e prijs: I 09909 23208 05873 02139 J 01372 11832 18328 25664 25225 15221 18695 07991 110278 17671 18875 23679

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3