MEDIUM C00L": schokkend beeld van armoedig Amerika „RUBIA'S JUNGLE1 DJANG0, Van een Wessels neem je slechts één keer afscheid maar dan goed! Zaterdag uitvoering Excelsior Zoeterwoudse parochieraad wil meer contact met kerkbestuur Stipte P.T.T.-ers naar demonstratieve meeting „HOUTWERF LEIDEN" N.V. Begroting Oegstgeest: mondjesmaat Zelf kaasmaken blijft een lucratief bedrijf Pim de la Parra's maakt goede kans bioscopen in LEIDEN de bastaard ERG FIJNE WESTERN PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 DE BURGERZAAL van het Leidse stadhuis leek gistermiddag uren achtereen op de hal van het Amsterdamse Centraal Station in de drukste om standigheden van een topdag. Kolonel Th. Weasels, die de smorgena het commando van de Koksschool had overgedragen aan de overste W. Brooodkoorn, nam afscheid. Wat dat betekende weet iedereen die zioh in het feestgewoel heeft gestort. Niteraard was de kolonel zelf het middelpunt, maar omdat zijn lichamelijke afmetingen omgekeerd evenredig zijn aan die van zijn autoriteit werd hij bij tijd en wijle geheel overspoeld door het enthousiaste hulde betoon. dat een paar duizend mensen hem gebracht hebben. DE NIEUWE Leidse ere-burger kreeg van ver schillende zijden onderscheidingen erbij. De ge schenken hoopten zich op. bloemen waren er bijna te veel om naar huize Wessels mee te nemen; als een standaard geheven werd een ingepakte gras- hark naar voren gedragen. Als we zouden moeten vertellen wie er allemaal waren konden we beter volstaan met op te sommen wie er niét was. In elk geval wrongen zich roodgehande generaals door de massa, gegalonneerde hoofdofficieren in stem mig gala, al dan niet met de sporen aan. De com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, kon zijn eventuele volgende afspraken wel afzeggen, want hij kwam er bijna niet uit. Burgemeester Molly Geertsema van Wassenaar (en mét hem vele collega's) stond geduldig in een steeds groeiende rij van receptiegangers. DAAR BARSTTE op de muziek van het strijkje der Kon. Militaire Kapel het Io vivat los; voorrang werd verleend aan de senaat van het studenten corps, dat de grote kleine kolonel zijn hommage kwam betuigen. Al werd er nog zo handig gema noeuvreerd door de messbedienden in witte jasjes, toch vielen op gezette tijden de glazen aan duigen kraakten overal de splinters onder de schuive- lende schoenen. En steeds ad fundum gepleegd. TOESPRAKEN kwamen m ondanks snerpende bevelen seis trachtte bov heb nu niet met gillen; ik zeg werd de poculum •elijks tot hun recht, stilte. Kolonel Wes- r uit te komen; „Ik de bevoegdheid om „stilte" te wilt u een ogenblik stil zijn..." Wat alleen maar grote hilariteit teweeg bracht; zo kende men Wessels niet. Bij wijze van intermezzi voegde de kolonel bij zijn dankwoorden enkele diepere gedachten: „Leiden is goddank vrij gebleven van beroeringen tot nu toe. dat is een felicitatie waard..." Ook dankte hij prins Bernhard voor diens persoonlijke brief, die de kolonel (..een ontzettende eer") mocht ontvangen, er er waren herinneringen uit de Jappentijd. Ook de doedelzak was niet vergeten. HET HELE samenzijn, waarvan de kosten voor rekening van het Rijk kwamen, was geheel in de sfeer van kolonel Wessels: rumoerige gezelligheid die nauwelijks tot een einde komt. Over zevenen vielen de laatste glazen kapot. Men hoorde het niet meer. Een man als Theo Wessels luidt men slechts één keer uit en dan moet 't goéd gebeuren... T. P. LEIDEN Het is nu al weer bijna drie jaar geleden, dat de Leidse Gymnastiek- en Schermvereniging ,J5xcelsior" haar laatste uitvoering in de Stadsgehoorzaal heeft gegeven. Dit was een avond, die door iedereen geprezen werd en een stap was op de weg naar verbetering van dit soort demonstraties. A.s. zaterdag geeft het Leidse Ex celsior wederom een uitvoering voor haar leden en het Leidse publiek in de Stadsgehoorzaal. Hieraan zal wor den deelgenomen door alle leden zo wel jong als oudterwijl tevens me dewerking wordt verleend door de dames gymnastiekvereni ging Con cordiao.l.v. mevr. N. Krauwel-Koe- dam. Tezamen in een zo gevarieerd mogelijk programma, ivaarin de no dige effecten zijn opgenomen. Men wilde vooraf niet spreken van een $how, omdat dit misschien te voor barig is, maar men hoopt dit wel na afloop te kunnen zeggen. De verzorging van de toestellen is in handen van de leden zelf, wat er borg voor staat, dat een ander in een ra zend tempo verwisseld zal worden. Na afloop is er dan nog gelegenheid tot gr ellig dansen in.m.v. het Con fetti Combo". De nodige inlichtingen zijn nog te verkrijgen onder telefoon 4S4O8 of 01714-3578. ZOETERWOUDE. Tijdens de open bare vergadering van de parochie raad van Sint Jaos Onthoofding deel de voorzitter J. W. Vink mede, dat de bespreking met het kerkbestuur nog niet had plaats gevonden. Daar was in de vorige byeenkomst op aange drongen nadat bekend was geworden dat slechts één van de leden van dit college zich bereid had verklaard zit ting te nemen in e envan de werk groepen. Men hoopt binnenkort dit contact te hebben. Mede op verzoek van pater i M. van Eijk, die secretaris is van de j Dekenale Raad. zal in een volgende I vergadering uitvoerig worden bespro- j ken n.a.v. de voordracht die vicaris j v. d. Ende onlangs heeft gehouden in j Hazerswoude over de toekomst van de kerk. De werkgroep .Centrum' heeft onder de tited „De eerste steen" een discus siestuk samengesteld over haar toe- i komstplannen. Zij kreeg de instem ming van de parochieraad een ver- j zoek te richten aan het kerkbestuur I of dit in principe bereid zal zijn de oude sacristaie van de Sint-Jan aan haar ter beschikking te stellen. Deken A. Lamot kon wat dit betreft optimis tische geluiden laten horen. Er kwamen enkele voorstellen ter la- fel van de werkgroep Liturgie. Deze beoogden richtlijnen vast te stellen voor de tijden van bijzondere kerk diensten zoals huwelijksmissen, jubi lea en begrafenissen waaraan de ko ren hun medewerking kunnen verle- Toen bij discussie bleek, dat één van de koren zijn aanvankelijk ingenomen standpnut wilde wijzigen werd het voorstel teruggenomen voor nader overleg. Er zullen borden bij de kerk gebouwen worden geplaatst met de naam en de tijden van de diensten. Bij de rondvraag wekte deken Lamot de aanwezigen op aanwezig te zijn op de belangwekkende bijeenkomst van de werkgroep Oecumene op woensdag 16 december a.s. Alle katholieken ei protestanten krijgen dan de gelegen heid om in het zaaltje van de Chris tus Dienaarkerk - zo nodig in de grote kerkzaal - met elkaar in kontakt te komen en met elkaar te praten. Voor de kerstviering op 23 december gaat het initiatief uit van de burgerlijke overheid waarbij de kerken gaarne hun medewerking en service verlenen. Voor u en Uw gasten het KERSTDINER in Hotel-Restaurant „De Witte Raaf" 'Noordwfjkerhoüt. Kerstmenu'a op aanvraag telefoon (02523) 2284 LEIDEN De ontevredenheid onder bestellers en technisch personeel van de PTT in Leiden e.o. over de lonen, kr\jgt morgenmiddag een uitlaatklep. In de Foyer van de Stadsgehoorzaal houden »e een demonstratieve bijeen- ADVERTENTTE BRUIJKZEEL - KEUKENS - KASTEN SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87, TELEFOON 34544 (4' LIJNEN) Betaling van abonnementsgeld wordt eenvoudiger! Onae abonnementenadministratie wordt binnenkort geautomatiseerd. Vanai 1 januari zal oen belangrijk deel van de werkzaamheden door een computer worden uitgevoerd. Dit zal leiden tot oen sterke administratieve vereenvoudiging en een grotere service aan onze lezers. Zo kunnen wij onze kwartaal- en jaarabonnees voortaan acceptgirokaarten verstrekken, waarmee de betaling tot een simpele handeling wordt teruggebracht Als u gewoon was eens per 3 maanden of per jaar tc betalen en u bent rekening houder, behoeft u straks geen giro- of bankformulieren meer uit te schrijven. Na ontvangst van de acceptgirokaart ondertekent u deze en zendt hem naar de girodienst of uw bank. Wij verzoeken u in de toekomst uitsluitend van deae kaart gebruik te maken. De kwartaalabonnee* die géén giro- of bankrekening bezitten, verzoeken wij de acceptgirokaart toch voor de betaling te benutten. De kaart kan namelijk ook als stortingskaart worden gebruikt en zij kunnen er op elk post- of hulppostkantoor mee betalen. De abonnees die ons gemachtigd hebben het abonnementsgeld automatisch van hun rekening te laten afschrijven, zullen in de toekomst geen giro-incassokaart meer ontvangen, Uiteraard wordt de afschrijving wél op hun rekening vermeld. komst. De Algemene Bond van Amb tenaren, de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel en de Katholieke Bond van Overheidsper soneel, samenwerkend in het SBO, hebben hun leden uit Leiden en om streken opgeroepen in groten getale deel te nmen, aan deze vergadering, die om half drie zal beginnen. GEGa,reken,he.on ;Oetbt- De heer Brinkman, bestuurslid van de NCBO, zal de PTT'ers vertellen hoe de vork in de steel zit: ondanks herhaalde aandrang zijn hun loon eisen weer niet gehonoreerd. Dat sleept al jaren zo. Die situatie is oor zaak van de actuele onrust. De aan wezigen zullen zich ter vergadering beraden op mogelijkheden ter ver scherping van de lopende stiptheids- aktie. Inmiddels zijn de gevolen van deze aktie in Leiden nog maar in zeer beperkte mate voelbaar. Alleen die sectoren, die afhankelijk zijn van de grote kantoren als Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, ondervinden stagnatie. Het verwerken van de ge wone briefpost stagneert nauwelijks. Het stipte personeel is coulant ten aanzien van rouw-circulaires en an dere post, waarvan het kan verwach ten dat het voor geadresseerde van groot belang kan zijn. Overigen» wor den nu al moeilijkheden voorzien voor de komende kerst- en nieuwjaarpost. OEGSTGEEST Met kunst en vlieg werk is de begroting van Oegstgeest voor 1971 sluitend gemaakt. Het totaal van inkomsten en uitgaven op de ge wone dienst het verekenhoofdstuk daargelaten bedraagt 9.916.356,65. Vergeleken by de begroting 1970 is dat een stijging niet 1.427.000.Dat is nog geen reden tot groot optimisme, want de gemeente blijkt in hoge mate afhankelijk van het rijk. De voornaam ste bron van Inkomsten is de algemene nitkering uit het gemeentefonds, die ge raamd wordt op ongeveer S.900.000, d.l. 40% van de totale inkomsten. Die benauwende afhankelijkheid blQkt ook uit de onverhoedse invoering van een nieuwe subsidieregeling, die bekend werd gemaakt toen de begroting prak tisch gereed was. Deze zal volgens ra ming een nadeel van 150.000,— voor Oegstgeest opleveren. Daarèntegen heb ben b. en w. twee voorlopige posten ge- raamd waarmee door (mogelijke) zand- winning en door verhoging van de straatbelasting nadeel tot een bedrag straatbelasting dit nadeel tot een bedrag van 121.000,bestreden wordt. Voorts Is er een lange reeks van muta- i ties, die alle tezamen de cijfers met bijna anderhalf miljoen omhoog jagen. Deze cijfers monden uit in het volgende ur gentieplan: reconstructie Abtspoelweg - Laan van Oud-Poelgeest 2.879.000,— verkeerslichten Laan van Oud-Poelgeest - Hofdijk 130.000,brandweerauto 80.000,verkeerslichten Rijnzicht- viadukt Rijksweg 44 106.000.— kol- kenzulger 83.000,aankoop, inrich ting c a. van het pand Wilhelminapark 21 t.b.v. uitbreiding van het raadhuis 100.000,verkeerslichten Rijnzicht- weg - Floreastraat 106.000,— bouw kleuterschool De Bokkesprong, dr. K. Schilderscholen, gymnastieklokaal Pie- ter de Hooghlaan, ramen 2.300.000, aanleg hockey- en tennisterrein totaal 1.400.000,verplaatsen brandweer- garage 100.000,verbouwing Ge- versstraat 5 (gymnastieklokaal en ruim- i te EHBO/Rode Kruis 120.000,— voor- lopige verbetering Rijnzichtweg en Leid- j sebuurt tot vladukt 60.000,— en (in 1971-1972 aan te vragen) de bouw van een overdekt Instructiebad, waarvan de j kosten geraamd worden op 2 3 mil- joen. B. en w. vragen de raad met deze i volgorde accoord te gaan en stellen bo vendien voor, een aantal bedragen be schikbaar te stellen voor aanschaffingen en investeringen, alles mondjesmaat. Helaas is deze vereenvoudigde manier van betalen alleen mogelijk voor kwartaal- en jaarabonnees. De week- en maandabonnees blijven op de gebruikelijke maniei betalen. Als ook zij voortaan het abonnementsgeld per kwartaal willen voldoen, zullen wij dat bijzonder waarderen. Dat is gemakkelijk en bovendien voordeliger, want een kwartaalabonnement is relatief iets goedkoper. Door middel van onderstaande bon kunnen zij van betalingswijze veranderen. WU verzoeken al onze kwartaal- en jaarabonnees met betaling: voor het eerste kwartaal 1971 (of het hele jaar) te willen wachten totdat zij de acceptgirokaart van ons hebben ontvangen. Dat zal in leder geval vóór 1 januari zijn. Tot slot nog dit. Door het vele werk verbonden aan de voorbereiding van de automatisering kunnen er, ondank* al onze voorzorgen, menselijke foutjes zijn gemaakt. Mocht de u gezonden acceptgirokaart bijvoorbeeld niet helemaal juist zijn ingevuld, laat ons dat dan even weten. Wij zullen dat soort schoonheidsfoutjes dan snel herstellen. Administratie Het Binnenhof en Leidse Courant. QfjM In enveloppe zonder postzegel verzenden naar Westerpers n.v IPwIw Antwoordnummer 998, Den Haag. Naam: Straatnaam-: Woonplaats- wil ingaande 1 Januari 1971 hert abonnementsgeld ook per kwartaal voldoen (handtekening) Grote vraag werkt bedrog in de hand ZOETERWOUDE Het aantal zelfka- dat in de na-oorlog*e jaren sterk is teruggelopen, blijft de laatste jaren constant Er zijn bijna geen „afvallers" meer en de overgeblevenen beijveren zich, de kwaliteit van bun heerlijk pro- dukt steeds verder op te voeren. Dit ook in eigen belang omdat dan een hogere notering kan worden verkregen. Overi gens kan het kaasmaken nu tot de meest lucratieve arbeid op de boerderij worden gerekend. De melk brengt dan ongeveer 10 cent per liter méér op dan wanneer ze „aan de weg" wordt gezet. De boerenkaas hljjkt by de consument bijzonder In trek en prijsverschillen van ƒ1,- per kilo met de fabriekskaai zyn geen zeldzaamheid Op de jaarlijkse kaasdag kregen d oe- terwoudse zelfkazers, ditmaal in het Don Boscohuis, de gelegenheid hun pro- dukten aan een deskundige jury ter be oordeling aan te bieden Deze bestond uit de heren P, v. d, Sterre te Bode graven en Joh. Nusselder te Gouda. Ir. D. Rozenbooni uit Woerden fungeerde als arbiter, 's Avonds kwamen de boeren en hun echtgenoten, die zo nauw bij dit werk zijn betrokken, bijeen om kennis te nemen van het resultaat. Daarbij bleek dat de belegen kaas wat achter bleef bij vorig jaar maar ze kreeg toch nog altijd een gemiddelde van 85.6 pnt. De jonge kaas verschilde in kwali teit nauwelijks bij die van vorig jaar: 89.5 pnt Vierentachtig procent van de ingezonden kaas was hier van de eerste De heer Nuseelder gaf een toelichting op de jury-rapporten. Hij somde enkele mogelijkheden op van de lichte terug gang. Daarbij kwamen ook de problemen aan de orde die er in de zomer zijn ge weest met het zuursel. In de vragen die volgden op het betoog van de heer Nusselder, werd de klacht geuit, dat de landbouworganisaties zo weinig doen aan het bevorderen van het zelf-kaas- maken. Een pluspunt daarbij la, dat hier door niet zo snel een overproduktie wordt bereikt. Overigens was men van oordeel dat een toename van de produktie niet snel tot prijsbedrljf zal leiden, de vraag is zeer groot De heer H. Stuurman, voorzitter van de Bond v. Kaas producenten, zag gunstige perspectieven voor de prijs in het volgend jaar. temeer daar de voorraden beperkt zijn. De heer Stuurman vond het spijtig dat er nog zoveel kaas wordt verkoclu als „boerenkaas" terwijl ze het niet is. Er worden pogingen aangewend om de boerenkaas beter herkenbaar te maken maar dit is niet zo simpel. Nadat voorzitter A. W. Paardekoopei de prijzen had uitgereikt werden enkele films vertoond. Bij de inzending jonge kaas bleek het exemplaar va heer A. G. Noordman van ultzonderjjke kwaltelt. Het verwierf 99 punten, bijna volmaakt dus. De overige inzenders eerste soort jonge kaas waren; J. C. Capteln 95 pnt.; Chr. Straathof 94; C. J. v. Leeuwen 94; P. J. Captein 91; Fa. G. v. d. Hulst 91; H. W. Verstegen 90 j G. J. de Jong 90; Mevr. J. P. Verstegen- Vink 89; A. W. Paardenkooper 88; N. v d. Poel 88; de soort belegen kaas: Chr. Straathof 94; Mevr. J. P Verstegen-Vlnk 92; N. v. d. Poel 91; A. W. Paardenkoo per 89; Fa. G. r. d. Hulst 88; G. J. de Jong 87, pAMERA Het komt wel meer .-oor, dat topcameramannen in de regiestoel gaan zitten, maar zel den heeft zo iemand met zijn eerste film dan al zoveel te vertellen als Haskell Wexler. „Medium Cool", zo als zijn regiedebuut heet, geeft een schokkend beeld van Amerika, zijn armoede, zijn Black Power en zijn demonstraties voor vrede in Vietnam, die meestal eindigen in een gruwe lijke kloppartij met politie en bur gerwacht. Mexler laat dat In Medium Cool zien door de ogen van een cynische t.v.- cameraman (Robert Forster), die naar mate de film vordert meer en meer zijn onverschillige houding te genover geweld en gewelddadige dood moet laten varen. De lange grijze Wexler heeft het allemaal van dichtbij meegemaakt. Hij filmde tij dens de rellen in Grants park ge durende de demooraJtische conventie in Chicago anno 1968 en ondervond aan den lijve de gevolgen van het nieuwe soort gas. dat de politie tij dens de demonstraties gebruikte, maar wist de zware camera met zijn unieke meters film, die deze week in Camera te zien zijn. in veiligheid te brengen. Het is een realistische semi-documen- taire van deze gebeurtenissen gewor den, tegen de achtergrond van een romance. Een woelige demonstratie ter plaatse filmen is een vak apart. Dat weet elke cineast. Hoe Wexler deze beelden in elkaar heeft weten te passen hij zal dagen lang ge sneden hebben - - is zonder meer erg knap. Dit predikaat geldt even eens voor de talrijke boeiende en klaarheldere discussies tijdens dit ge beuren. De titel, ontleend aan Mar shall McLuhan, verwijst naar de rol van de visuele media bij dit politieke gebeuren (14). De gebochelde van Soho I'XOR Of de regisseur van „De gebochelde van Soho" serieus plan is geweest, om de legen darische creatie van Charles Laugh- ton in „De gebochelde van de Notre Dame" uit de dertiger jaren te imi teren dan wel op de hak te nemen, weten we niet. Zeker is echter, dat hij indien dit het eerste wel het ge val is hopeloos gefaald heeft. Gün- ther Stoll weet van de gebochelde niet meer te maken dan een zwakzinnige idioot, die met een sadistisch genoe gen jonge meisjes in de Londense achterbuurt om het leven brengt. Inspecteur Hopkins van Scotland Yard gaat achter heni aan, komt een misdadige affaire op het spoor en wikkelt alles zonder noemenswaar dige tegenstand van het geboefte ten g-unste van Scotland Yard af. Aan het slot heeft hij voor de enigszihs verveelde kijker nog een verrassing m petto, wat de juiste bendeleider betreft. Géén slecht einde dus. maar het is te weinig om anderhalf uur zonder spanning te rechtvaardigen. De pastoor kan geen bloot meer zien! T*RIANON De hele grap van dit 1 Zweedse sex-kluchtje is, dat een dorpspastoortje uit 1812 op de och tend dat hij een bezoek moet afleggen bij de bisschop een erectie krijgt door de zwarte kunst die een van de hem kwaadgezinde dorpelingen, de nazaat van een als heks verbrande vrouw, uitoefent Nu is het oorlog, de meeste mannen zijn aan het front en heel wat wulp se meisjes en vrouwen zijn bereid zich voor de pastoor op te offeren, zodat hij zich weer aan zijn superieur kan ver tonen. Dat is alles. Een moeizaam be dacht grapje, dat tot ln den treure wordt herhaald Jammerend en kreu nend ontvangt het pastoortje de zich om zijn bed verdringende jongedames. Er schijnt geen eind aan te komen en ook niet aan de film. De sfeer is wel aardig getroffen, de fotografie ver zorgd. maar dat is dan ook alles, want te lachen valt er bitter weinig. En dat is toch de opzet van de makers geweest die anderhalf uur lang in herhalingen vervallen in dè hoop dat eens hun grap by het publiek zal overkomen. Ik - een vrouw STUDIO Dit theater vertoont deze week „Ik - een vrouw", een Zweeds sexwerkje, dat een paar jaar geleden nogal wat stof deed opwaaien maar thans voor niemand meer een probleem blijkt te zijn. Essy Persson speelt het manzieke vrouwtje, dat in deze film nogal wat avontuurtjes met die en geen beleeft. Veelvuldig laat ze zich de kleren van het lrjf trekken, iets dat het trage tempo hier en daar toch nog opvoert. (18). F f MariannaHlIl (Ruth) en Robert Forster (John) ln „Medium Cool" - Camera. Liefdesvariaties REX Na de Duitse seksuele voor lichtingsfilm nu ook en wel wat laat een van Engelse origine. Weer een dokter een naamloze huisarts dit keer die zonder de gebruikelijke witte jas maar met een aanwijsstok, de toeschouwer op een tekening wegwijs maait, waarna een aantal ongeïnteresseerd kijkende naakte personen het geleerde in prak tijk brengen. Niets nieuws onder de zon. Misschien wel voor de Britten, die nu ook het commentaar kunnen Om het programma in stijl te hou den voor de pauze het filmpje „The secret socity", waarin een anonieme meneer vermanend de vinger opheft tegen het zedenbederf in New York en dan als een volleerd voyeur enkele sterk gecoupeerde amateur-pornogra fische films vertoont. „Foei", zegt hij nadat hij het ons allemaal uitgebreid heeft laten zien. Nee. de Duitsé voor lichters zijn toch niet schijnheiliger dan de Engelse en Amerikaanse. Anthony Stoffen als „Djangu, De nieuwe Nederlandse speelfilm van het Scorpio-duo I'im en Wim „Rubia's jungle" is uit. Eigenlijk Is hij al een paar maanden klaar, hjj werd o.m. op festival van Edinburgh vertoond, maar ln eigen land hadden alleen in gewijden hein gezien. Rond maart 1971 kan men de film overal in ons land verwachten. De flop van hun laatste produktie „Drop-out" hebben Pim de li Parra en Wim Verstappen geweten aan een verkeerde manier van uitbrengen. Deze keer hebben zij dan ook geen enkel risico genomen en by de voorpremière werden zelfs enqnêtokaarten verstrekt waarop de toeschouwer zjjn oordeel kon vellen, Wie naar zjjn mening beste en slecht- „Rubia's jungle" Is een vierhoeks verhouding. De schrijver Lukaa Is tot over zijn oren verliefd op het meisje Rubia, waarmee hij enige tijd heeft samengewoond en dat hem plotseling heeft verlaten. Zij is namelijk ver liefd geworden op Albert Lomax, een neger. Maar Albert is getrouwd en houdt van zijn vrouw Helen. En He len heeft op haar beurt weer belang stelling voor de schrijver, die haar komt opzoeken, om haar over Rubia in te lichten. Pim de la Parra, die .tit keer de regie voerde, terwijl Wim Verstappen als producent optrad, Lido Spaghetti-vegisseur Sergio Garrone heeft met „Djanco de bastaard" een voortreffelijke western toegevoegd aan dit de laaÉste tijd steeds meer in trek gerakende film genre. Zonder zich een moment bezig te houden met het uitdiepen van het individu is het hem gelukt de kijker bijna! twee uur te boeien door piek fijne opnamen en een zeer redelijke spelerskeuze. Anthony Steffen speelt het schiet- wonder Djanco, dat voor niets en niemand opzij gaat en zijn slachtoffer zelf tevoren op de hoogte stelt door zijn grafkruis alvast maar mee te brengen. Steffen speelt deze rol met een bavallige nonchalance, die ver dere acteerdétails overbodig maakt. Het scenario is in feite de moeite niet waard, maar slechts kenners zullen dit bemerken en er zich dan nog niet aan ergeren. Wat in deze film alleen maar belangrijk is. is de camera-regie. En we moeten stellen: deze is uiterst boeiend en doordacht. Alleen al de flash-backs, die in wazig rood tussen de kleurige beelden zijn gelast en de reden van Django's wraakoefeningen verklaren. Die wraakgedachte is zo alles overheer send. dat er voor een, romantisch avontuurtje geen tijd en plaats is. De mooie poes, die zich daarvoor aan dient, blijft niet begrijpend achter (14). heeft dit ingewikkelde patroon over zichtelijk uitgewerkt, daarbij gébruik makend van vrijwel uitsluitend bui tenlandse acteurs en actrices. De enige Nederlandse, die nog een rol letje van betekenis vervult is Nelly Fry da als een hulpvaardige journa liste. Dit houdt in dat het weer .ens een Engels sprekende film is al leen obers, politieagenten enz. mom pelen een woordje Nederlands die in ons land met ondertitels wordt ver toond. Dit mompelen ls niet eerlijk tegenover de kwaliteit van het geluid, dat in de dialogen voor een Neder landse speelfilm werkelijk voortreffe lijk is. Hoewel iets te veel uitgespon nen, de gewelddadige climax kan men lang van tevoren zien aankomen, weet De la Parra ons wel te boelen met zijn vierkant. Naar zijn mening had een vrouw dit gegeven moeten regisseren, maar in deze vorm is een alleszins acceptabele film ont staan, die voor Nederlandse speel filmbegrippen een flink stuk boven de middelmaat uitkomt en door zijn sfeerrtjke beelden van Amsterdam en het Nederlandse landschap ook buiten onze grenzen een goede kans maakt. Een rolprent, die er op wijst, dat de Nederlandse speelfilm in de lift zit. Naar boven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4