Luns: die wens wordt vervuld Mr. R. tracht getuigen voor Arnhemse Hof wat hooghartig te intimideren \1 Brits parlement bijeen in duister Zwarte, handel in kaarsen Stichting huisvesting gastarbeiders opgericht Minimum loon omhoog Geruchten JfS over aftreden Alfrink ontkend Allende ontmoet eerste problemen Treinstaking in de VS begonnen Tito niet naar Italië LEIDSE COURANT In een Londense „pub" drinken de gasten hun biertje bij kaarslicht. Noodgedwongen gezellig mons) LONDEN erd gistere Het sternis gedompeld, toen in het Lager- en het Hogerhuis de debat- 'olop bezig waren. Buiten hing een dikke mist, zodat door de ramen geen straaltje zonlicht naar binnen drong. De ■fgevaardigden lieten zich door dit on- angename gevolg van de stiptheidssta- ing in de elektriciteitsbedrijven niet !e mond snoeren. In het Lagerhuis oken als bij toverslag tientallen antie- ;e lantaarns op, terwijl de lords van et Hogerhuis prachtige koperen kan- lelaars en de nodige kaarsen kregen. bijzonder gezellig, maar toch een beetje spookachtig uit De fgevaardigden schenen hun noodver- ichting volkomen normaal te vinden-en etten hun praatmarathon voort alsof r niets gebeurd was. Na verloop van tijd werd de atmos- ter van het Lagerhuis, waarin zich omstreeks 400 afgevaardigden bevon- •el enigszins drukkend omdat de automatische luchtverversing niet func tioneerde. Toen de elektrische verlich- aantal kaarsen beschikten. Het parlement was kennelijk goed voorbe reid op deze noodtoestand. In de win- Groot-Brittannië zijn vrijwel geen kaarsen meer te koop, maar zwar te kaarsenhandelaren doen gouden za ken. Voor een kaarsje dat normaal vier pennies kost, vragen ze nu al 15 tot 23 shilling. De speaker van het Lagerhuis wei gerde gisteren aan Labour een spoedde- - de elektriciteitscrisis toe te e minister van Arbeid, Robert itbood de vakbondsleiders van de stakende arbeiders op zijn kabinet sporen het dispui onderwerpen. Vic ïraal van de centr vandaag de betrokken leiders overleggen. Britten werden vandaag opnieuw dringend verzocht zo weinig moge lijk elektriciteit te verbruiken. Alle ge meentebesturen kregen van de regering opdracht zich om de ouden van dagen i de zieken te bekommeren en i vens voor te zorgen, dat "op straat de gemeentelijke kantoren geen oi nodige verlichting brandde. De meeste straatlantaarns zijn volkomen de te' kwijt en flitsen op de meest onmogelij- o uit. De algemene situatie inzake de elek triciteitsvoorziening wordt voortdurend hachelijker. Gisteren werd bijna eer derde van het land verscheidene urer zonder stroom gezet. Op sommige plaat sen sneed men de elektriciteit al vooi half zeven af. In Noord-Ierland, waai sedert maandagavond een noodtoestand van kracht is, moesten de winkels Ontwerper MIG overleden iren vandaag om vier uur sluiten. Lichtreclames zijn er nu wettelijk •boden. De Noord-Ieren mogen geen elektriciteit gebruiken om hun huizen rwarmen of het eten te koken, als ver andere middelen, zoals gas en steenkolen, beschikken. Verscheidene ziekenhuizen beschik- ;n nu over noodgeneratoren, door het leger en privé-bedrijven ter beschikking gesteld. In de meeste hospitalen durven de chirurgen haast geen operaties neer te beginnen. Men maakt zich -ooral bezorgd over het welzijn van 'oortijdig geboren zuigelingen, die zich n couveuses bevinden, en over zieken, lie thuis een eigen niermachine gebrui ken. In beide gevallen kan een langdu- stroomonderbreking afschuwelijke plan een nationale noodtoestand af te kondigen. Zij rekent op de goede wil an het publiek, wat het stroomsparen ietreft. Tevens wordt in regeringskrin- ;en gehoopt, dat de stakers na verloop ■an tijd zullen Inbinden onder druk •an de openbare mening. Pas nadat van •erschillende zijden met aandrang de vraag gesteld was waarom de regering niets deed om deze hoogst onaangename crisis uit de wereld te helpen, schoten premier Heath en zijn ministers half wakker uit htm winterslaap. AMSTERDAM De brand, die afge lopen weekeinde aan negen gastarbei ders het leven beeft gekost, zal ir Amsterdam leiden tot de oprichting van een speciale stichting voor de huisves ting van buitenlandse werknemers. Vandaag nog vindt daarover een ge sprek plaats tussen het gemeentebe- de Kamer van Koophandel, de De bedoeling is, leegstaande gemeen telijke. en particuliere panden in te richten tot woonverblijven voor gastar beiders. De inbreng van particuliere zijde in het initiatief is verheugend groot, aldus burgemeester Samkalden gistermiddag in de Amsterdamse ge meenteraad, waar hij een vijf pagina's lange verklaring wijdde aan de ramp. Uit zijn toelichting bleek, dat in het getroffen pension niet alle brandveilig- Kamerlid Dankert heeft liever andere min, van Buitenl. Zaken (Vai DEN HAAG ,,Ik mag minister Luns graag, maar ik heb liever een andere minister van Buitenlandse Zaken", zei de socialist Dankert gisteren in de Tweede Kamer. „Die wens zal in vervulling gaan", luidde het prompte antwoord van minister Luns. die zo goed als zeker volgend jaar secretaris generaal van de NAVO wordt. De socialisten waren minister Luns gisteren bij de behandeling van diens begroting duidelijk een beetje aan het uitluiden. De heer Dankert: „Ik ben niet zonder bewondering voor deze minister. Ik vind het wel degelijk een prestatie dat een man met een behoudende instel ling als die van Luns erin geslaagd is bijna 20 jaar lang dank zij zijn grote diplomatieke gaven en zijn humor zowel onder Drees als De Jong te dienen". Kamerdebat in teken van afscheid min. Luns soonlijkheidsshow niet duidelijk heeft kunnen verbinden met een beleid en een visie". Hij zei ook dat de parlemen tariërs er eigenlijk nooit in geslaagd zijn om op zijn beleid als geheel echt een greep te krijgen, omdat dit beleid rendarissen" op het ministerie van Buitenlandse Zaken, die - zich door de schending van departement en bui tenlandse dienst in hun promotiemoge lijkheden belemmerd volen. De heer Dankert drong aan op volledige inte gratie van beide sectoren. De heer de Van der Stoel óp, die de regering vraagt eraan mea te werken dat natio nalistisch China zijn zetel in de veilig heidsraad van de V.N. ontruimt, om in de algemene vergadering verder als ver tegenwoordiging van de voorlop. reg. van Formosa te worden aangemerkt. Rood- l dan de Chinese zetel moeten .tie van Van der Spek (PSP) Europa. De ed aan te wenden om dood- i het Basken-proces in Burgos DEN HAAG De regering wil h> minimumloon per 1 januari a.s. verhi gen. Volgens de normale procedure zo een verhoging pas in het midden va het volgend jaar kunnen geschiede Minister Roolvink ziet echter aanleidir.» •ntijdse verhoging en zal daarover spoedig de Stichting van de Arbeid. Over welke verhoging het zal gaan is nog geen Tevens heeft de regering besloten om van de normale verhogingen en uitkering ineens aan oud en. wier dagloon ten tijde van het Intreden van hun invaliditeit meer bedroeg dari dat, waarop hun W.A.O.- uitkering thans is gebaseerd, per 1 juli 1971 een bescheiden extra-verhoging van hun uitkering toe te kennen. Dien tengevolge zal de W.A.O.-premie in DEN HAAG (KNP) Geruchten, dat kardinaal Alfrink april volgend jaar om gezondheidsredenen zou aftreden, wor den van de zijde van het aartsbisdom W I officieel ontkend. De geruchten over het aftreden van kardinaal Alfrink zouden afkomstig zijn uit diplomatieke kringen, die in nauwe relatie staan met de pauselijke nuntiatuur in Den Haag. Besprekingen over een mogelijke op volger zouden volgens deze diplomatie ke kringen al begonnen zijn. De nuntia tuur in Den Haag laat echter weten, dat daar niets bekend is over een mo gelijk aftreden van kardinaal Alfrink. Wel is het algemeen bekend, dat kardi naal Alfrink oververmoeid van zijn re cente reis naar Zuid-Amerika is thuis gekomen en als gevolg daarvan op me disch advies enige tijd rust moest hou den. Van de zijde van het aartsbisdom ;n echter mee, dat de kardinaal ;ang van volgende week zijn De Nederlander Jan Boon heeft vele reizen naar de Himalaja gemaakt. Gisteren kwam hij op Schiphol aan na een reis naar het autonome Himalaja- koninkrijkje Boetham. Onder de souvenirsdie de heer Boon mee terugnam, waren deze mantel, hoed, pijl en boog. Boetham is een bijna ontoegankelijk staatje, dat de heer Boon als een van de eersten bezocht. Daklozen leggen beslag op woonblokken LONDEN President Allende van Chili staat voor zijn eerste politieke moeilijkheden, sedert hij een maand geleden aan de macht kwam. Dakloze families en boeren hebben beslag ge legd op landgoederen en In sommige gevallen op woningblokken, die klaar. duld vanwege het gebrek aan acti wat de regering op het gebied vs daklozen tot nu toe heeft ontplooid. door boeren overgenomen. In bepaalde gevallen beweren ze, dat de onteige ningsprocedures te langzaam gaan: In andere gevallen, dat de eigenaars het land uitgevlucht zijn en de landgoede ren verlaten liggen. In Santiago zelf hebben families ongeveer 5.000 lege huizen en appartementen, die al ge bouwd en verkocht waren, bezet. De regering heeft de bezettingen veroor deeld. De christen-democratische oppo sitie is er al van beschuldigd, de fami lies te hebben aangezet de huizen te betrekken. Of deze beschuldigingen waar zijn of niet, en waarschijnlijk zijn Tijdens gevechten tische troepen in Cambodja ver overden Cambodjaanse troepen een machinegeweer, dat, ter wille van de bewegelijkheid op een fietstaxi werd geplaatst. Zó voor reed t gebruik ge- ARTION MIKOJAN MOSKOU (Reuter) De ontwerper van de Russische Migstraaljager, gene raal Artion Mikojan, is gisteren op 65- jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Dit meldt het persbureau Tass. NEW YORK (AP) Ondanks een door het Congres afgekondigd verbod en een verzoek van president Nixon om het werk onmiddellijk te hervatten, zijn de spoormannen van de Verenigde Sta ten in staking gegaan. Het wetsontwerp, dat het stakings verbod bevatte, werd vanmorgen door president Nixon ontvangen. Maar toen was de staking al tweeëneenhalf uur aan de gang. De vakbondsleiders had den verklaard, dat de staking ongeacht de besluiten van Congres of president zou beginnen. HAARLEMSE RECHTER IS LASTIGE VERDACHTE ARNHEM Het i de zaak tegen de Haarlemse rechter mr. Henry bonnet. Men kwam zelfs niet aan het einde verhoren van de getuigen. Het Hof liet veel to. schien zelfs wat al te veel. Want mr. R. liet i om de getuigen met wat hooghartige woorden timideren. Hij speelde ook nu weer de rol voor zyn rechter stond. Het Hof zal intussen wel ontdekt hebben dat deze vergrijsde jurist geen gemakkelijk te hanteren ver dachte is. De beide verdedigers hebben zeer veel aandacht besteed aan de getuigenverklaringen van de twee verbalisanten van de Haarlemse verkeerspolitie en hun chef Een vijftal autobanden van de auto van mr. R. stonden hierbij in het middelpunt. rdachte dat zijn bander worden steeds opnieuw ijzen de politieambtena- Wel rhaald. Zonder de slechtste t tomobilist, die eerbied heeft voor het lev. zich op de openbare weg enige consternatie als gevolg van het feit, dat een van de zegels van de banden verbroken bleek te zijn. De bewijsstukken van justitie moeten name lijk alle voorzien zijn van een zegel Het transport van Den Haag naar Arnhem zal wel debet zijn ge weest aan dit manko. Verdediger mr. Stokvis laat geen gelegenheid voorbij gaan om de president en de getuigen te wijzen op foutjes, die er gemaakt zijn bij het opstellen van de processen-verbaal en een situatietekening. „Deze band zonder label is voor mij geen bewijs", aldus mr. Stokvis, „Als u maar niet denkt dat ik dat ding eraf heb gehaald", merkte de procureur-generaal op met enig sarcasn s Is ook mr. Stokvis niet vreemd. Hij wordt er zelfs een keer door de president voor ge waarschuwd dit na te willen laten. Soms was er alle reden voor hilariteit in de rechtszaal, vooral als een der verbalisanten vertelt, dat de verdachte rechter die bewuste avond van de dodelijke aanrijding naar alcohol heeft geroken. „Hij had bovendien waterige ogen en hij sprak met dikke tong". „Moest hij voor u ademen?", vroeg de president. „Nee mijnheer de pre sident, voor mij hoefde hij niet te ademen", was het antwoord. .Soms ook loopt het gesprek tussen de raadsleden en de getuigen bepaald onvriendelijk. Mr. Rambonnet verweet een der verbalissanten dat deze hem niet meteen opmerkzaam heeft gemaakt op de slechte staat waarin de autobanden verkeerden. Ook de ver- keersdeskundige van de ANWB, de heer C. Versteeg, vond de banden erg slecht. Hij vond het zonder meer niet verantwoord om met dergelijke banden op de openbare weg te rijden. Tot diep in de namiddag duurde de zitting voort. Vandaag zou deze worden voortgezet. este nauwelijks waar; de honder- akloze families vormen in ieder een ernstig probleem voor de egering. Op andere terreinen heeft de bij decreet Bella Vista Tome, een van de grootste textielfabrieken van het land. De eige- Teofilo Yarur, verliet het land spoedig na de verkiezing van Allende •n de regering beschuldigt hem ervan, grote sommen geld meegenomen te hebben. De arbeiders van zijn fabrieken dagen een langzaam- betaling is de regering behalve erkenning van Cuba, in Parijs besprekingen begonnen met Chinese vertegenwoordigers om tot illedige diplomatieke betrekkingen KWESTIE-TRIëST ROME (Rcuter-DPA) President Tito ran Joego-Slavië heeft besloten zijn of- :ieel bezoek aan Italië dat vandaag had moeten beginnen uit te stellen. ien van dit uitstel is in Rome gaf men te verstaan dat er op het laatste ogenblik meningsverschillen zijn gerezen tussen beide landen over de kwestie-Triëst. Joego-Slavië hoopte van Italië de formele erkenning te krij gen van zijn soevereiniteit over het gebied ten zuiden van Triest dat in 1954 onder zijn bestuur kwam. De Yoe- go-Slavische regering zou geïrriteerd zijn door de verklaring die de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Aldo Mro, zondag heeft afgelegd, Moro sloot toen de bespreking van deze kwestie uit tijdens het bezoek van pre sident Tito. ADVERTENTIE Dit is het recept: Kaasfondue van Nederiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In gaat bruiBen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse aan de kook brengen. Binden met en wat kirsch.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9