Cross kreeg dynamiet om hoofd gebonden Wegenwacht op feestdagen dag en nacht actief 15 iO Portugees smokkelt Portugezen Rahman haalt absolute meerderheid Dode man in auto blijkt gewurgd Vrees voor leven van Debray I Op Haagse supporters schietende agent krijgt f 150.- boete Trein botst op vrachtwagen: één dode Antilliaanse ministers (3) nemen ontslag HARTSTICHTING TEN ONRECHTE ONGERUST OVER HARTACTIE Jongste hoogleraar benoemd Dit jaar zeker rond 19.000 klachten over stank Rijnmond ZEER GROTE BELONING EEN WINKELRUIMTE Louis Dispa neemt ontslag uitGew. Orkest Zuid-Holland Personeel Estec dreigt weg te lopen President van Zwitserland gekozen V. DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 DEN HAAG Alle wegenwachtsta- ,an de ANWB zullen op beide (Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag dag i nacht in bedrijf zijn. Dc patrouille- I rende wegenwachten doen op deze da lgen op de wegenwachttrajecten dienst uur 'a ochtends tot 12 uur 's Buiten die tijd kan men de hulp van wegenwachtstations telefonisch inroe- Op Oudejaarsdag zal er van 's 'ochtends 9 tot 's avonds tien uur wor den gepatrouilleerd; de wegenwachtsta tions blijven dag en nacht paraat. De centrale informatie waartoe ook de verkeersinformatie behoort de alarmcentrale van de ANWB. zullen op beide Kerstdagen en op Oude- Nieuwjaarsdag. zoals gebruikelijk, en nacht bereikbaar zijn. LEIDSE COURANT Zorg om vrouw O roepen na moord op Laporte (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Portugees, die vijf landgenoten via België naar Nederland wilde smokkelen, werd gisteren aan de Belgisch-Franse grens nabij Doornik aangehouden. De man werd opgesloten; zijn vijf passagiers moesten terug over LONDEN (AP) James Cross heeft gisteren voor de eerste maal sedert zijn vrijlating een volledige persconferentie gegeven over zijn wedervaren tijdens de zestig dagen dat hU in handen van Cana dese extremisten was. De 49-jarige handelsattaché zei dat zijn ontvoerders eenmaal foto's van hem hadden genomen terwijl staven dynamiet om zijn hoofd waren gebonden. „Zij hebben die nooit gepubliceerd", voegde hij eraan toe. Op uiterst koele wijze be schreef hij hoe het een man vergaat die meer dan acht weken het zonlicht niet ziet en elk moment voor zijn leven moet vrezen. Het ergste ogenblik was toen hij twee weken na zijn ontvoering naar de radio mocht luisteren en over het nieuws hoorde dat de minister van Arbeid van Quebec, Pierre Laporte, door een andere cel van het bevrijdingsfront vermoord man, Manuel Coelho, (45 uit Lis sabon) beweerde in Kerkrade te wonen. Hij beschouwde het smokkelen van landgenoten als een prettig tijdverdrijf, waarbij hij nog flink wat kon verdie- was. „De mensen die unj vasthielden wisten hiervan af vóórdat het omge roepen was", vertelde hij. „Ik hoorde toen in dezelfde uitzending dat mijn lijk was gevonden. De mensen die mij gevangen hielden wisten van Laporte af, zodat zij in contact moeten hebben gestaan met de andere cel. Mijn grootste zorg was. dat mijn vrouw het bericht zou horen. Ik kende mijn toestand, maar zij zeker niet." Zijn gehele gevangen schap door had Cross een kap moeten dragen. Na verloop van tijd mocht hij deze afzetten voor het bekijken van televisieprogramma's. Ook werden zijn handboeien afgedaan. De mensen die hem bewaakten waren vier mannen en twee vrouwen, die allen naar Cuba zijn vertrokken. „Een van de vrouwen was erg nerveus en heel onvriendelijk tegen mij", zei Cross. „Zij verhinderde voort durend dat ik mij schoor en beschul digde mij er dan van, miji hoofd hebben gedraaid o herkennen." Cross auto. waarmee hij de vrijheid tegemoet reed, een dynamietlading had bevat „Zij namen verder foto's van mij, ter wijl ik patience speelde. Deze waren natuurlijk geposeerd en werden voor publikatie vrijgegeven. Wat zij niet lie ten publiceren waren foto's van mij, met dynamiet aan mijn hoofd gebonden, ach ter mijn schouders. Ik heb aan ontsnap pen gedacht, maar wist dat ik dan neer geschoten zou worden. Bovendien wist ik niet waar ik was. en welke kant ik op moest om de woning te verlaten Ik besloot maar het gewoon uit te houden mogelijk een etmaal langer in GRONINGEN (ANP) De 52-jarige te trachten hen te buffetbediende uit Groningen, die gis- ertelde ook dat de j ternacht in de omgeving van die plaats leve: blijvi KARATSJI (DPA) De Oostpakis- taanse Awami-liga van Sjeik Moejiboer Rahman heeft bij de verkiezingen voor het nieuwe Pakistaanse parlement de absolute meerderheid behaald. Naar de Pakistaanse radio woensdag meldde, krijgt de partij van de 50-jarige sjeik Zijn passagiers, die reisden met on- volgens de laatste tellingen zeker 151 geldige papieren, hadden per persoon van de 300 zetels. Daarna komt de verschaft aan in de Benelux werkende ongeveer 250 gulden voor de rit be- linkse volkspartij van de vroegere mi- Italianen heeft mevrouw De Vries de taald. Een van hen was slechts 15 jaar nister van Buitenlandse Zaken Bhoetto, prijs toegekend voor drie novellen van die 81 zetels behaalde. i haar hand. Haagse correspondente kreeg literaire prijs BRUSSEL (ANP) Het in Brussel uitgegeven blad „Sole d'Italia", dat. onlangs een literaire prijsvraag heeft uitgeschreven, heeft de eerste prijs daarin, toegekend aan mevrouw L de Vi'ies-Zanucolli, de correspondente in Den Haag van het Italiaanse persbureau ANSA. Het Italiaanse blad dat wekelijks ver schijnt en dat informatie en voorlichting levenloos in een auto werd aangetrof fen, blijkt te zijn gewurgd. Dit heeft sectie van de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust uitgewezen. Het slachtoffer is ook enkele keren met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen. Thans is bekend geworden, dat de in valide man regelmatig in bookmakers kringen vertoefde. Enig verband tussen de moord en zijn omvang in deze sferen wil de politie echter nog niet leggen. Waarschijnlijk is de man na te zijn vermoord in zijn eigen auto vervoerd naar de plaats waar hij werd gevonden. Afdrukken van wielsporen van een an dere auto door de middenberm wijzen erop dat de daders ijlings zijn omge draaid na het lijk en zijn auto te heb ben achtergelaten. Overal in de wagen werden bloedsporen aangetroffen. De politie houdt wel rekening met roof moord. De dode man had geen' porte feuille bij zich en ook zijn polshorloge was verdwenen. LA PAZ (DPA) Rechtsgerichte Bo liviaanse officieren hebben volgens wel ingelichte kringen gedreigd de in Boli via gevangen zittende Fransman Regts Debray te zullen vermoorden. Debray is in 1967 Wegens deelneming aan de guerrillastrijd van de Cubaanse revolutionair ..Che" Guevara tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Alge- meend wordt verwacht dat de nieuwe Boliviaanse president Jose Torres hem nog voor Kerstmis gratie zal verlenen en in vrijheid laat stellen. Enkele offi cieren die destijds aan de strijd tegen de guerrillabeweging hebben deelgeno men. zouden nu hebben verklaard dat Debray in zijn gevangenis in het afgele gen Camiri ..slechts als lijk verlaten zal' Debray's vrouw heeft woensdag een beroep op de Boliviaanse regering gedaan, haar man om veiligheidsrede nen over te brengen naar de strafge vangenis van de hoofdstad La Paz. SUSKE EN WISKEDe toornige tjiftjaf r ni mi mislukt! m .p _J vinilur. lp Mi btutrnt itn mankmst tusstn vttöMtfm en volthjttstltrmrs, kmUttpfWImvmti- tw? Hi tt Pon sens in ttlfts! simntlitrtis..iiit- m miiitls .Jurnn kun vu(tlkuuii(t vtreni}. m/jOTW voptttp vutten en itin mm n in ille mint Men ltsthtmi uur- in! M kont trio 'n srnlimnttlt knul... Pt me vofellieffitlleri imitn lii... it mssote uitrotiers irrifen vtrtirs li Vjitn tn nltin uit ter it stltmtn it poUUth int fnr -\miiielsltmst tr rust AMSTERDAM (ANP) Voor twee schoten waarmee hü omstanders ernstig verwondde, heeft de rechtbank in de hoofdstad de 30-.iarige hoofdagent van de Amsterdamse politie Gerrit A. van G-. veroordeeld tot 150.boete subsidiair 15 dagen hechtenis. De eis luidde 100.—. Een groepje Haagse voetbalsupporters dat in de nacht van 15 op 16 april na de wedstrijd AjaxArsenal op de .Walle tjes" nog een glaasje had gedronken, raakte daar in conflict met de surveil lerende hoofdagent Van D. die zich be dreigd voelde. Hij loste een schot dat de Hagenaar P. H. A zodanig verwondde dat de man nooit meer zal kunnen lopen- Even later loste de politieman een tweede schot dat de Amsterdammer G. H in de buik trof. De man die hoofdagent Van D. bedreigde werd veroordeeld tot 150. boete subsidiair 15 dagen hechtenis- Tegen hem had de officier een boete van 250.of 25 dagjin hechtenis geëist. LUCKY LUKE: De Daltons op vrije voeten Wederom prijs in Rome voor Ronnie Erends AMSTERDAM (ANP) Op het film festival van Rome heeft de film „50 jaar KLM" van Ronnv Erends voor Carillon films de eerste prijs ln de categorie korte films behaald. Ook vo rig jaar viel deze prijs aan Ronny Erends toe voor de film „Visioen van de werkelijkheidDe gouden pijl zal volgende week donderdag door de heer G. J. van der Molen hoofd afdeling film van het ministerie van C.R.M. in het stedelijk museum in Amsterdam worden uitgereikt. Op de spoorlijn MaastrichtAmster dam botste gisteravond bij dc Noord brabantse gemeente Hceze een vrachtauto op een Intercitytrein. De machinist van de locomotief kwam om het leven; de schade was groot. Pas in de loop van vandaag kwam het treinverkeer weer op gang. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEZE De Intercitytrein Maas trichtAmsterdam botste gisteravond rond half zeven in de Brabantse ge meente Heeze tegen een met dertig ton stenen geladen vrachtwagen. De machi nist van de trein afkomstig uit Eind hoven werd daarbij gedood. Dc beide in zittenden van de vrachtwagen werden met levensgevaarlijke verwondingen in een ziekenhuis in Geldrop opgenomen. De locomotief en het eerste treinstel liepen uit de rails, terwijl de bovenlei ding over een afstand van zevenhonderd meter beschadigd werd. Reizigers zijn tot vanmorgen per bus vervoerd. Rond ne gen uur vanmorgen was één spoor weer berijdbaar. Het ongeluk is gebeurd op een met knipperlichten beveiligde overweg, toen de vrachtwagen naast de rails vast was komen te zitten. De trein greep de vrachtwagen net achter de cabine. WILLEMSTAD (ANP) De Antilli aanse ministers S. G. M. Rozendal (Fi nanciën en tevens vice-minister presi dent), F. J. Pijpers (Economische Zaken) en O. R. A. Beaujon (Onderwijs) allen van de democratische partij, hebben gisteravond hun ontslag ingediend bij de gouverneur van de Nederlandse An tillen. Naar het ANP te Willemstad van welingelichte zijde verneemt blijven de overige ministers aan. Dit zijn van de PPA te Aruba de premier E. O. Petro- nia, L. A. I. Chance (Verkeer) en F. J. Tromp en van de NVP de ministers drs. R. F MeWilliam en mevrouw L. da Costa Gomez-Matheeuws en van de Fren- te Miniter B. Thomas. Ned. Hartpatiënten vereniging (Van een onzei verslaggevers) BREDA „Ja, waar halen wij, hart patiënten, toch de brutaliteit vandaan voor onze eigen belangen op tc komen?", is het wat sarcastische antwoord van de heer H. Fievct uit Breda, voorzitter van een Nederlandse Hartpatiëntenvereni ging. op de uitlatingen van de Neder landse Hartstichting van gisteren. Dc patiëntenvereniging gaat maandag een nationaal hartzegel lanceren. Die actie noemt de Hartstichting verontrustend. Deze stichting wil zelf in februari een landelijke „Euro-hartwcek" organi- MATT MARRIOTTDe man van Missouri Benoeming ROTTERDAM (KNP). De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft pater N. B. Mensch OFM eervol ontslag 1 verleend als kapelaan van de H. Fran- i ciscus van-Assisiëparochie te Oudewater. Pater Mensch gaat met emeritaat. Ver volgens werd pater J. Oostenbach SMA benoemd tot kapelaan van de St.-Willi- i brordusparochie te Vlaardingen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Dr. A. H. J. J. Kolnaar is benoemd tol hoogleraar bij de Katho lieke Hogeschool Tilburg. Daarmee is hij de jongste hoogleraar in Nederland. Zijn leeropdracht is lesgeven in de Al gemene Economie. De heer Kolnaar is Hij studeerde bedrijfseconomie aan de Tilburgse Hogeschool en slaagde in 1965 cum lande voor zijn doctoraal examen. In 1969 promoveerde hij cum laude tot doctor in de Economische We tenschappen op een proefschrift: „Werktijdverkorting en dynamiek." De heer Kolnaar volgt prof. dr. J. A Geertman op ROTTERDAM (ANP) De Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond verwacht voor dit jaar een totaal van ongeveer 19.000 klachten, tegenover bij na achtduizend in het vorig jaar. De Meld- en Regelkamer leidt dit af uit liet aantal tot nu toe binnengekomen meldingen. In het derde kwartaal van 1970 kreeg men een recordaantal van 6100 klach ten over luchtverontreiniging en la waaioverlast binnen. In dezelfde perio de van het vorige jaar was dit aantal ongeveer 2800. Men vindt bij Rijnmond dat de publi- katies over luchtverontreiniging en het optreden van actiegroepen invloed op het gestegen klachtentotaal hebben ge had. De Centrale Meld- en Regelkamer zag zich in 't derde kwartaal van dit jaar negen keer genoodzaakt voor bedrijven in het Botlek- en Europoortgebied waarschuwingsfaze één (beperken stankverwekkende activiteiten) te ge- ADVERTENTIE Wie weet op goede stand in centrum of in Leiden-Zuid te huur of te koop van 150 300 m2 b.g. Bij aanvaarding door ons van een door een tip aange brachte winkelruimte ontvangt deze tipgever een hoge beloning van ons. Telefoon: 01790- 6240 - Na 19.00 uur 01730 21824. DELFT Naar wü vernemen heeft de heer Louis Dispa zijn ontslag aangebo den als dirigent van het Gewestelijk or kest Zuid Holland, gedomicilieerd te Delft. Het bestuur dat met leedwezen dit ontslag heeft aanvaard bezint zich thans op een zo snel mogelijke aanvulling van de ontstane vacature. Het is niet bekend of er evenals de vorige maal een open sollicitatie komt. Mogelijk doet men een keuze uit de nog bestaande voorraad gegadigden. Nieutre directeur voor Metropolitan NEW VORK (AFP) Goran Gentele, de huidige directeur van de Koninklijke Opera van Stockholm, is benoemd tot directeur-generaal van de Metropolitan Opera van New York. Hij volgt Rudolf Bing op, wiens contract in juni 1972 af loopt. Gentele komt volgend jaar juni naar New York om zich op zijn nieuwe taak voor te bereiden. Eén van de grootste problemen, waarmee Gentele te maken krijgt, is de slechte financiële positie van de Metropolitain Opera. Dit seizoen bedraagt het tekort bijna zes mil- ioen dollar. De Stockholmse opera kent dit probleem als gesubsidieerde instelling niet Bing. die volgende maand 69 jaar wordt, leidt de Metropolitan Opera sinds 1950. Fondsenwerving te Rotterdam, de heer J. A. van der Putten directeur is. Het geld is bestemd voor de stichting fondsenbeheer, dat gevormd wordt door onder meer de Rotterdamse professoren dr. P. Hugenholtz, hoogleraar in de car diologie, dr. J. Nauta, hoogleraar thorrx- chirurgie, dooi de heer J Mos, hoofd ambtenaar van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid en dr. D. N. van Paassen, uit Breda, specialist voor hart- en vaatziekten. Het geld is bestemd voor een gericht onderzoek van de Nederlandse bevolking op hart- en vaatziekten en voor een hartbewakings- centrum. „De actie is ongetwijfeld zakelijk opge zet", aldus de heer Fievet". We hadden ook kunnen gaan bedelen, maar dit leek ons een waardiger weg. En als de over heid voldoende geld ter beschikking zou stellen, zou onze actie ook niet nodig zijn. En als men ons verwijt, dat we het Nederlandse volK verontrusten, dan ant woorden wij: wordt dat langzamerhand geen tijd om dat te doen! Vijftig pro cent van de doodsoorzaken staan in 1970 op rekening van hart- en vaatziekten ma volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in Nederland op dit moment tussen een halt en een miljoen hartpatiënten". De frontale aanval van de Hartstich ting wil de heer Fievet niet met gelijke munt betalen. Hij zegt. „Dat we een hoop consternatie zouden krijgen, wisten we van te voren. Wij zijn nu eenmaal een vereniging, die niet bang is om stevige acties up touw te zetten en overal aan da bel te trekken ten behoeve van ons, hartpatiënten. De Hartstichting is een veel bezadiger college, dat overigens heel goed werk doet. We hebben elkaar steun toegezegd, want we zijn allebei nodig. Daarom vind ik hun aanval onsportief. Wel begrijpelijk overigens: Ze zijn ken nelijk bang voor ons". Ook de bewering, dat de Vereniging van Hartpatiënten niet koninklijk er kend zou zijn, kan de heer Fievet ont zenuwen. Zijn pas zes maanden oude vereniging heeft sinds 23 november het predicaat „koninklijk" en ook de stich ting „Fondsenbeheer" is als rechtsper soon ingeschreven door de officier van justitie in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Europese ruimte vaart is -in groot gevaar door het uit blijven van politieke beslissingen over de programma's van do ESTEC, het Euro pese Centrum Voor Ruimte-Onderzoek en Techniek. Het personeel in dienst bij de ESTEC dreigt weg te lopen wanneer de onzekerheid voortduurt en «ij goede baantjes elders kunnen krijgen. Dit zei gisteravond prof. W. Kleen, directeur van het ruimtevaartinstituut van de ESTEC in Noordwijk. De leiding van het instituut belegde gisteravond in Den Haag een persconferentie om haar moeilijkheden openbaar te maken .Aan leiding was een publikatie van een Engels parlementslid over een besloten bezoek dat Europese Parlementsleden aan ESRO brachten medio november. Prof. Kleen erkende dat hij toen gezegd heef! als directeur van het Noordwijkse instituut zijn personeel niet langer te kunnen aanraden te blijven wanneer zij kwamen vertellen, dat zij een goed aanbod voor werk elders hadden gekre- BERN (AP) Dc twee kamers van het Zwitserse parlement hebben de mi nister van defensie Rudolf Gnügi geko zen tot president van Zwiterland voor 1971. De volksvergadering heeft minister van financiën Nello Celio aangewezen als opvolger van Gnagi in het ambt van vice-president, zodat hij volgens traditie in 1972 president van Zwitserland zal worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7