Hazerswoudse verenigingen voelen niets voor fuseren Kloeke koerier koerst kwart eeuw door Rietveidse water Roelofarendsveen heeft geen animo voor Flor iade '72 „AAS" van ELSWIJK: opgegroeid in en op 't water MARKTEN BEN JE 15 JAAR. KRANTENWIJK Voorzitter Straver: „W e spelen beslist geen spell etje LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 HAZERSWOUDE A. van Elswük, geboren in Rtypwetering maar op 1 >/2- jarlge leeftijd met ztyn ouders naar het Hazerswoudse Rietveld gekomen, op gegroeid op en in het water en daar door kenner van dit gedeelte van Ha zerswoude, gaat jubileren. In de jaren dat h(J als melk transporteur voor de Rietveidse veehouders elke dag in de weer Is, is hij een schakel geworden van deze gemeenschap tussen het Riet veld en het meer bewoonde en beter bereikbare gedeelte der gemeente. Opgegroeid in het Rietveld zijn hem de moeilijkheden maar te goed bekend en voor vele huisvrouwen is de heer Van Elswijk een ware uitkomst. Want tus sen aile bedrijvigheid van het melk- tranaport door fungeert hij al» vaste koerier van Rietveidse vrouwen. Wan neer hij de melk heeft afgeleverd en met de lege bussen weer naar het Riet veld terug is ztjn boot gevuld met al lerlei artikelen. Vlees, textiel, meel, kortom: van allee. Ook vele bedrijven maken gebruik van deze pendeldienst te water, omdat dit de eenvoudigste wtjze van vervoer is om de artikelen by de afnemers te bezorgen. Toen men tn het Rietveld nog niet de beschikking had over een waterleiding was hij ook de man die de bewoners van leiding- Melktransporteur/boomkweker A. van water voorzag door de buseen met water gevuld mee retour te nemen. Het is dus beslist niet te veel gezegd, dat de heer Van Elswijk voor de gehele gemeenschap der Rietvelders een man is die men slechts node zou missen. Babbeltje In de gezellige huiskamer van de heer Van Elswijk werd met hem en zijn vrouw een gezellig babbeltje opgezet over de 25 jaren die hem door weer en wind over de Rietveidse vaart deden dobberen. Hard doorwerkend met „stek klaarmaken" (een specifieke be zigheid van boomkwekers in november en december) werd een terugblik ge worpen op deze periode. „Wil je wel geloven dat ik er niet «ene :ijn trouwe diensten zal aan gedacht heb dit te gaan vieren? Wel heb ik eens tegen mijn vrouw gezegd, dat ik het al bijna een kwart eeuw deed. maar nooit is het in mijn gedachte opgekomen er verdere aan dacht aan te besteden. Dat lk het zo lang heb kunnen uithouden, begrijp ik ook al niet, want het is zwaar werk. Als ik de raad van mijn vrouw had opgevolgd, was ik er al lang mee ge stopt. Jammer dat zij niet in het Riet veld wil wonen, want dit zou voor mijn werk veel gemakkelijker zijn. Elke morgen vertrek ik met mijn boot van huis om de melk op de vastgestel de tijden op te gaan halen en van het Rietveld te vervoeren naar de Gemene- weg waar de auto voor verder vervoer naai- de fabriek zorg draagt. Toen ik dit van mijn vader en broer overnam, was Hollandia de afnemer van de melk eD moesten wij dit naar de Rijndijk varen. Die afstand is nog langer, maar dit heeft slechts enkele jaren geduurd, totdat men de melk ging afleveren aan de Coöperatieve Melk Centrale. Het is aangenomen werk, zodat alle kosten voor mijn rekening kwamen. De boot, alle sociale lasten, belasting. Je bent dus zelfstandig, maar je moet ten allen tijde gereed staan. Barre winters Winter en zomer heb je dus een vaste dienst op vaste tijden. Dat dit niet altijd even prettig is, kan men zich wel indenken. Vooral de wintertijd stelt ons soms voor grote problemen. Dat betekent dat er met straffe vorst ge hakt moet worden, want de melk moet getransporteerd worden. Is varen niet meer mogelijk dan dienen we de melk af te leveren op een tweetal punten waar voor een auto nog enige moge lijkheid was om voor transport te zor gen. Maar dan moesten we toch met de bussen aan het juk gaan dwars- velden. Wanneer er dan sneeuw lag waren de moeilijkheden nog veel gro ter. Maar in zulke perioden had ik alle medewerking van de bewoners, die steeds gereed staan om, wanneer nood zakelijk, de helpende hand te bieden. Met ijs zal men gemeenschappelijk meewerken om de vaargeul open te breken wanneer dat nog mogelijk ls. Maar ook mjjn vrouw hielp wel mee. Dan werd de melk met de bakfiets soms door de sneeuw worstelend naar de weg gebracht. Het is ook gevaar lijk, want meerdere malen heeft het mij een nat pak gekost, als de ijslaag niet sterk genoeg meer was. Eenmaal was lk dankbaar dat mijn zoon toen juist was meegegaan. Het zag er ge vaarlijk uit, toen ik er weer was door gezakt, maar mijn zoon me Juist nog kon grijpen. In de zomer is het prachtig werk. Je geniet op het water en dan vergeet Je. de moeilijkheden weer. De steigers waar ik moet aanleggen kan ik bij dichte duisternis wel dromen. Geluk- lig is de route in de winter maar een- Doorvaren Ik begon met een 2 tons schouw. Va ren met de hand. Maar dat vereiste kracht en dat deed mij besluiten na 10 jaar over te gaan op een buiten boordmotor en een grotere schouw van Zou U niet willen veranderen van werk vroegen we de heer Van Elswijk. „Ja dat wel. dat heb lk zelfs gepro beerd, maar als man van 60 jaar wordt je niet meer aangenomen. Nee, ik zal wanneer ik gezond mag blijven wel doorvaren tot mijn 65ste Jaar. Maar dan ls het ook afgelopen. Daar het melktransport geen volledige dagtaak geeft, ls de heer Van Elswijk ook boomkweker. Maar dat heb ik nu wat Ingekort, want het werd me wat te zwaar. Van vakantie is nooit sprake geweest, zelfs geen dag kon je je vrij maken. Alleen de laatste 2 jaar wist ik een waarnemer te vinden voor een week. Dat was ook voor het eerst". Het is juist zo leuk dat vanuit de Riet veidse gemeenschap de gedachten ia ontstaan om het jubileum van de heer Van Elswijk metterdaad te vieren. Enkele dames, zeer zeker ook wel dankbare gebruikers van de pendel dienst, hebben de hoofden bij elkaar gestoken en kregen vanzelfsprekend de medewerking van het mannelijke gedeelte der Rietvelders. Buren en klanten hebben nu het initiatief geno men om de heer en mevrouw Van Els wijk voor een huldiging te ontvangen In Klein Giethoorn. In dit trefpunt van de Rietvelders wil men de waardering tonen voor wat de heer Van Elswtjk voor hen heeft gedaan. Op 15 december a s. zal dit plaatsvinden. ROELOFARENDSVEEN lencultuur afd. Roelofarendsveen kwam in café Wagenaar voor haar ledenver gadering bjjeen. Voorzitter N. Straat hof overzag in zijn openingswoord de resultaten van het bloembollen vak in het afgelopen seisoen, waarbij gespro ken moest worden van een matige groei vooral van de tulpen- en narcissenltol- len. Gelukkig werden er betere prtyzen gemaakt dan aanvankelijk was voor- Breedvoerig besteedde de vergadering aandacht aan de beschrijvingsbrief voor de 250ate Algemene Vergadering in Haarlem. Voor de verkiezing van «en lid van het hoofdbestuur zal men de kandidaat van 's-Gravenzande steunen. Uit de besprekingen bleek dat men plaatselijk geen belangstelling heeft voor de Floriade in 1972. Inzake het Centraal Bloembollencomlté konden de afgevaardigden niet worden gemachtigd om hiermede zonder meer in te stem men. Betreffende het voorstel inzake de bedrijfsgrootte aleer men zitting zou kunnen hebben in het hoofdbestuur zou men het advies volgen van het hoofd bestuur dit aan de leden over te laten. Ingestemd werd met het voorstel voor waarby de verkoper de verplichting wordt opgelegd de koper op korte ter mijn mededeling te doen Indien hy re delijkerwijs kan ooostateren dat tenge volge van misgewas de volle verkochte hoeveelheid niet aal kunnen worden ge leverd. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering werden benoemd de heren Nic. Straathof en Hub. Hoogenboom. met ais plaatsvervangend Nio. v.d. We reld. De heer Nic. Straathof werd bij acclamatie in het bestuur herkozen. Tot slot van de geanimeerde vergadering UTOCHT, 10 december 1970, VEE Totale aanvoer 3565, weekaanvoer 4018, runderen 1183, vette kalveren 17. gras kalveren 398, nuchtere kalveren 766 schapen 983. lammeren 40', bokken en geiten 17. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1225-1475, kalfvaarzen 1025-1260, vare koeien 826-1025, pinken 650-875, stieren SOO-150O, graskalveren 450-675, nuchtere kalveren 40-80. fokkalveren 130-375, schapen 95-130. lammeren 100-175 bok ken en geiten 16-76; vette koeien l'e kw. 4.55-4.90, 2e kw. 8.95-4.55, 3e kw. 3.65- 3.95; vette kalveren le kw. 4.25-4.70 2e kw. 3.75-4.25, 3e kw. 3.25-8.75, nuch tere kalveren 1.80-1.40, slachtzeugen 1.60-1.70, jonge slachtzeugen 1.75-1.85, Handel: melk-en kalfkoeien rustig - prijsh; vette koeien rustig - prtjsh; vare koeien idem; vette kalveren vlot - ho ger; graskalveren rustig - nauw prijsh; nuchtere kalveren rustig - prijsh; fok kalveren idem; schapen en lammeren vlot even hoger; varkens redelijk - nauw prtjsh. KATWIJK, 9 dec., Groente Waspeen AI 460-6.10; AH 2.60-7,60; BI 2.60-6.00| Cl 1.90-2.60; bloemkool (6 p. bak) I 126; (8 p. bak) I 82-123; II 36-38; (10 p. bak) I 68: (12 p. bak) I 65-70; II 28; boerenkool 15-23; groene kool 18-27; gele kool 10-15; prei AI 41-42; uien p kist 280-320; knolselderie 13-20; andijvie 1 43-64; II 15-33; breekpeen p kist 1.60- 3.40; peterelie p boe 15; kruipeterselie p. boe 20-25; selderie p. bos 16. Aanvoer waspeen 187.000 kg. RIJNSBURG, 9 december Bloemen Anjers: witte sim 18-25; rode sim 20-27; roze sim 22-31; Crowly sim 23-30; dusty sim 21-29; Lena 23-32; La Reve 25-33; Esperance 20-26; Freesia: golden yellow 100-150: white swan 120-190; Rozen; Carol 18-22; Garnette 17-22; Diversen: Anthurium 75-225; euphorbia 25-105; nerina 75-85; tulpen 20-45; hyacinten 18-41; narcissen 90-125; Irissen 300-365; mimosa 140-160; geplozen chrysanten 23-42: Tros: White Spider 170-250; Yel low Spider 170-240; Golden Seal 100-130 Mand 130-165; Orchid Beauty 130-160; Paris 140-175; Minstreel 180-200: Fy- brand 185-215. QOUDA, 10 december 1970, KAAS Aanvoer 12 partyen: 4.25 - 4.42 per kg. Hendel kalm. I DEN HAAG/ALPHEN a.d. RIJN De j staatssecretaris van sociale zaken en j volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga heeft aan het bestuur van de Stichting I Ziekenhuis „Rjjnoord" z(|n medewerking j In beginsel toegezegd voor de bouw van I een verpleegtehuis in Alphen voor 120 1 langdurig lichamelijk zieken. Dr. Kruisinga is van oordeel dat door de bouw van dit verpleegtehuis en re kening houdend met de reeds aanwezige en enkele in de naaste toekomst te rea- liseren voorzieningen op dit vlak, het verzorgingsggebied Rijnland binnen af zienbare tijd de beschikking zal hebben werd «r nog een verloting gehouden over het voar8hand(! noodzakelijk ge- waarna alle leden met een prijs hul»-achte aantal verpleegtehuisbedden voor waart» konden keren. I langdurig lichamelijk zieken. ADVERTENTIE en wil je een kom den zo spoedig mogeHjk even bij ons op kontoor. ÊeidóeSoutewit I PAPENGHACHT 32 LEIDEN TELEFOON «710-21244 Gemeensschaps- centrum niet te realiseren in eerste in eerste fase van bouw 'Winkelhof' LEIDERDORP Het is niet mogelijk een gemeenschapscentrum te realiseren In de eerste bouwfase van het centrum „Winkelhof". Een van de grote knelpun ten Is de financiering gebleken. B. en w. delen dit de raad mede naar aanlei ding van het verslag dat de commissie „Gemeenschapscentrum" heeft uitge bracht. Leiderdorp, zo is al eerder gebleken, is nodig toe aan een gemeenschapscen trum, omdat het Dorpshuis kwalitatief niet meer voldoet en door de groeiende bevolking de zalennood allengs steeds sterker gevoeld wordt. Doch met de bouw van een nieuw Gemeenschapscen trum zal naar raming bijna twee mil joen gulden gemoeid zijn en dat zal on verantwoord hoge exploitatielasten op roepen. Voorgesteld wordt nu een nieu we commissie in te stellen, die zich op alle mogelijke terreinen in het maat schappelijk en culturele leven van de gemeente gaat oriënteren. Binnen een bepaalde termijn zal de nieuwe commis sie moeten komen tot een behoefte peiling en een daarop gebaseerde bouw- De heer J. Bik heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de nieuwe R.K. Lagere Technische School aan de Boerhaavelaan te Leiden, HAZERSWOUDE De voorzitters van de plaatselijke voetbalverenigingen Hazerswoudse Boys (L. Matze) en St. Bernardus (Jacques Straver) zien geen enkel hell in een fusie. Vorige week donderdag tijdens de gecombineerde ver gadering van de ARP, CHU en KVP werd onder meer gesteld, dat een fusie van beide verenigingen (respectievelijk 370 en 230 leden) aan alle rompslomp betreffende wèl of geen concentratie van sportaccommodatie een einde zal maken. Gemeenteraadslid E. van Elderen (CHU), die verklaarde de zaak vooral financieel te willen zien, riep uit: „Ik heb hier dus een vriend ge vonden!" Vanavond, tijdens de behandeling van de gemeentebegrotingen voor 1971 in de gemeenteraad, zal ontegenzeglijk weer aandacht worden besteed aan de behoefte aan een sportaccommodatie in Hazerswoude. En wellicht ook weer, evenals vorig jaar tijdens de begrotingszitting, aan de wijze waarop de (wellicht nog „verre"?) plannen kunnen worden gerealiseerd. Een gedeelte van accommodatie van de voetbalvereniging St. Bernardus te Hazerswoude. De terreinen z'tfn slecht. Afkeuringen door lie consul zijrt schering en inslag. De „kleedkamers" voldoen niet aan de eisen anno 1970. Douches ontbreken bijvoorbeeld; de voetballers moeten zich maar zien schoon te krijgen in de „voerbakken". De kantine houdt de band tussen de leden, donateurs en supporters alsnog levendig. Vaststaand feit: de voetbalvereniging St. Bernardus is de huur van de ter reinen aan het eind van het seizoen 1971-1972 opgezegd. Het dagelijks be stuur, bestaande uit voorzitter Jacques Straver, secretaris C. de Jong en pen ningmeester P. Heymans, heeft samen met Sportraadbestuursleden L. Dors man en H. Engel maandag jongstleden een gesprek gehad met burgemeester en wethouders van Hazerswoude. Bur gemeester J. ten Heuvelhof heeft de gemeenteraad beloofd, dat hij verslag zal uitbrengen over de bespreking. Voorzitter Straver van St. Bernardus over het gesprek: „Dat was Inderdaad zeer vruchtbaar. Ik ben optimistisch. De vereniging St. Bernardus heeft toe komst. En ik ben overtuigd van de wil van het gemeentebestuur, om een op lossing te zoeken en te vinden". Rijndijkse vereniging Br gijn allerlei factoren, die een be langrijke rol spelen, om de wens van St. Bernardus („Wij willen graag een Vraag aan voorzitter Straver: Een sportaccommodatie halverwege het dorp en de Rijndijk, nabij de Gemene- wég? De St. Bernardus-voorzitter; „Dat is voor ons niet haalbaar". Een fusie met Hazerswoudse Boys? Stra ver; „Als vereniging kunnen we het goed vinden met onze plaatsgenoot Hazerswoudse Boys. Maar we gaan altijd van het standpunt uit, dat we elk een eigen leven leiden, en dat In de toekomst ook willen". Een vraag, die in Hazerswoude nogal opgang maakt: Speelt het bestuur van St. Bernardus een spelletje? Dat wil zeggen: wil de vereniging zelf weg" En: waarom komt het dagelijks be stuur Juist nu, nu de behandeling van de begrotingen voor 1971 door de ge meenteraad aan de orde komt, aan met we moeten in mei 1972 opkrassen uit de Groenendijk? Voorzitter Straver: „Het is beslist geen spelletje, daar durf ik mjjn handen voor in het vuur Bespreking De voorzitter van de voetbalvereniging St. Bernardus zal vanavond geen plaats zoeken op de publieke tribune in de gemeenteraadszaal. „Inderdaad, wellicht wordt er aandacht besteed aan de toekomst van onze vereniging. Maar als voorzitter moet ik óók aan het hé den van onze club denken. Vanavond is er een bespreking met de spelers van het eerste elftal in de kantine". Een zeer belangrijke bijeenkomst, zo meent de St. Bernardus-voorzitter, want het gaat wat de prestaties betreft niet zo denderend met de oranje-wit ten. Het degradatiespook waart im mers rond Pikante bijzonderheid: de bespreking vindt plaats in de in maart van dit jaar in gebruik geno men kantine. Tussen de kantine en het rijwielpad langs de Rijndijk zal tezij- nertyd een benzinestation verrijzen Voorzitter L. Matze van Hazerswoudse Boys vindt een fusie een onding: „Kijk nou alleen maar eens naar die ligging van het sportpark. Je moet de Gemene- weg (van 3yi kilometer) af om een thuiswedstrijd te spelen, als je Rijn dijker bent. En dan praat ik niet eens over die Groenendijkers, want die moe ten dan eventjes zo'n zes kilometer af leggen. Ik hoop maar één ding: dat die jongens van St. Bernardus zo gauw mogelijk een sportpark in Rhynenburch kunnen betrekken". „leder apart" De heer Mutze leeft, zoals hij stelt, echt mee met St. Bernardus. „Een fu sie zou anders liggen, xoanneer je twee verenigingen had. in één dorp, maar dat is niet zo. Die Gemeneweg scheidt on ze gemeente nu eenmaal. Laten wij, twee gezonde verenigingen, alstublieft blijven voortleven. Ieder apart!" Hazerswoudse Boys zit zelf overigens ook moeilijk. Met de 370 leden beschikt de vereniging over twee terreinen. Se cretaris M. Fase: „Veel te weinig na tuurlijk. Daarbij komt, dat we sedert kort niet meer van de heer L. van Leeuwen, de administrateur van de KNVB, afdeling Leiden, gebruik mo gen maken van de vriendendienst, die St. Bernardus ons heeft bewezen. We konden iedere zaterdag van een veld gebruik maken. Tot voor kort ging dat goed. Toen er bij de Bond een fout was gemaakt betreffende het wed strijdschema en ik belde, met de sug gestie om meer wedstrijden voor onze teams op het St. Bernardusterrein op zaterdag vast te stellen, kwam het ant woord: „Da's daar hij St. Bernardus een knollentuin!" Nou vraag ik me af: de grondtechnische dienst van de bond heeft die velden bij St. Bernardus toch gekeurd?" Een ledenstop bij de Ha zerswoudse Boys wordt nu in de boe zem van het bestuur overwogen. Het bestuur van St. Bernardus moest de beslissing van het bondsbureau verne men van de buren van Hazerswoudse LEIDSE AGENDA Donderdag 10 december: Gerecht 10: Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, Japanse maaltijd, aanvang 20.30 uur. Stadhuis: Fractievergadering Partij van de Arbeid, aanvang 20.00 uur. Stadhuis: Afscheid kolonel Wessels, aanvang 11.00 uur. Rijksherbarium: Bijeenkomst Neder landse Vereniging voor Natuurlijke Historie, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 10 december: Leidse Schouwburg: „De Tuindeler- club" „Als het kindje binnenkomt", aanvang 20.15 uur. Katholiek Militair tehuis: Nederland se Bond van Oud-Strijders, schietavond, aanvang 20.00 uur. Zaal Mekel: Openbare vergadering Partij van de Arbeid, aanvang 20.00 Zaterdag 12 december: Stadsgehoorzaal: Uitvoering gymnas tiekvereniging Excelsior, aanvang 19.30 Antoniusclubhuis: Feestavond toneel vereniging „Tot ieders genoegen", aan vang 20.00 uur. Patronaatsgebouw Oegstgeest: Vie ring 3e lustrum KAV afdeling Oegst- 'gé,est. Burgerlijke Stand OEGSTGEEST Geboren Ineke, d.v. P. van Asch en A. G. Bosma; Carolien H.. d.v. J. G. Belksma en en J. H van Roijen: Frederike M., d.v. A. Fennema en W. C. Jue; Inge F, d.v. G Schoneveld en E^ de Jong; Barbara M., d.v. J- P. Gumbert en M. Hepp; Elisabeth J-, d.v. J. p. Kaper en E. C. van Gent; Walter A zv J. Kiel en M. Sommeling. Ondertrouwd: M. C. Budding en N. Mas- séus; J. Dijkhuizen en M. H. Koelewqni H. J-. W. Bosman en D. M. Gerlach. Getrouwd: B. Hollebeek en J. C. H. Koh< J C. Krijger en S. Boender; M. van der Lutft en J. H. van der Luit. Bejaarden in Lisse teleurgesteld over wegblijven uitkering LISSE Voorzitter W. Eveleens van de Alg. Bejaardenbond afd. Lósse he^t gistermiddag tijdene een feestmid»« voor de bejaarden in gebouw Welkom zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat de bejaarden niet in aanmer king komen voor een extra-uitkering, maar deze wordt „uitgesmeerd" over verhogingen die toch al op het pro gramma staan. Niettemin heeft de feest vreugde gistermiddag er niet onder ge leden. Bij een verloting kwamen alle bejaarden voo reen prijs in aanmerking. Pluimvee- en vogel tentoonstelling in Jeroenhuis Wassenaar WASSENAAR Morgenavond 8 uur zal wethouder mevrouw A. J. le Coultre- Foest in het Jeroenhuis in de Kerkstraat een verenigingstentoonstelling van de Pluimvee- en Vogelvereniging Wasse naar openen. In nieuw aangekochte kooien, die samen met de zusterverenigingen in Katwijk en Noordwijk werden aangeschaft, zul len 300 dieren te bewonderen zijn: hoen ders, konijnen en vogels. Op zaterdag 12 december is de tentoonstelling geopend van 10 tot 22 uur, op zondag 13 decem ber van 12 tot 18 uur. Zaterdagavond zal de trekking plaats hebben van een loterij met een pony als hoofdprijs. KA VB afd. Hillegom nam afscheid van de heren Bijl en Meskers HILLEGOM Tjjdens een vergadering van de KAVB afd. Hillegom in zaal Sis- termans zjjn de afdelingsleden P. Goe- mans jr., A. Sanders, O. Ruigrok, N. Zandbergen en secretaris H. Nleuwen- liuis jr. gekozen in de tentoonstellings commissie „Floriade '72". In het afdelingsbestuur werden gekozen de heren G. G. Meskers (vacature A. Meskers) en W. C. Witteman (vacature J. R. N.J. Bijl van Duyvenbode). Voor zitter Veldhuyzen van Zanten prees oud secretaris Bijl, die meer dan 50 jaar be stuurslid was en de aftredende penning meester Meskers, die „zorgdroeg voor de financiën op vakkundigen wijze."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4