Kolonel Th. Wessels droesf commndo Koksschool over KVP en Pr. Chr. Voorschoten wijzen b. en w. terecht „DE TROEP, DAT IS UW BROODBEHEER o „Landmacht verliest een bijzondere commandant'' Sassenheimse bejaarden sociëteit viert feest Rector Yerhoeckx van Roomburgh overleden Uitwisseling van vaantje en kaasje Raad niet tevreden met antwoord college A. RAADSCHELDERS nieuwe pastoor van de Johannes de Doperparochie DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Met Breng eens een zonnetje" van Rien van Nunen salu- het Kol. Th. erend, ziet voor laatst zijn „broodheer" aan zich voorbijtrekken LEIDEN Tijdens een korte plechtigheid op de binnenplaats van de Doelenkazerne heeft kolonel Th. H. Wessels hedenmorgen het comman do over de Koksschool overgedragen aan luit-kolonel mr. W. G. C Broodkoorn. Het afscheid droeg een feestelijk karakter, mede door de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel. Vanmiddag werd in de Burger zaal van het Stadhuis een afscheidsreceptie gehouden, waar vele hon derden de scheidende kolonel vaarwel kwamen zeggen. Bij die ge legenheid ontving kol. Wessels de erepenning van de gemeente Leiden. Wens aan „Maak dezelfde fout" Na de inspectie van het schoolbataljon, de vaste staf, een peloton van „Pro Pa- tria" en van de KMK richtte .kolonel Wessels zich in een speech in het bijzon der tot zijn „geachte vrienden", de dienstplichtigen, die hij voor de laatste maal wilde toespreken „bij deze mijlpaal, waartegen ik niet zonder emoties heb opgezien". Emoties, die mede veroor zaakt worden door de afwezigheid van zovelen, die onder zijn bevel in de strijd gevallen zijn Hun ten voorbeeld stellend aan de troep, hield hij de jongens het voorrecht voor ogen, de vrijheid in vre destijd te mogen garanderen. Goed chef gevallen zijn. Hun ten voorbeeld stellend zei kolonel Wessels: „Er is veel veran derd in de verhoudingen. Misschien is, bij het ouder worden, het meest ver anderd in mij. Maar als dat fout was, dan wens ik u toe dat u dezelfde fout maakt. Want de troep in onze brood heer". Zinspelend op de tevredenheidsbe- Tot zijn opvolger, overste Broodkoorn, tuiging, die kolonel Wessels zou ontvan gen van Commandant Opleidingen K.L., generaal Van Elzen, beleveerde de uw vertrek verliest de K.L. een van zijn bijzondere commandanten. U was een goed chef en een bijzandere kameraad". De overste dankte de kolonel voor de wijze waarop deze hem had ingewerkt. Hij dankte ook het bataljon dat welks steun „de basis is geweest voor de naam, die de school thans draagt" en hij ver zocht de dienstplichtigen en hun kader: „Wilt u mij dezelfde gevoelen geven die u de kolonel toedroeg". De feitelijke over dracht werd gevolgd door een défilé door alle aangetreden troepen. Tevoren waren ze geinspecteerd door de oude en nieuwe commanadnt, waarbij ook burgemeester G. C. van de Willgen door kononel Wes- scels was uitgenodigd, „niet alleen als burgemeester maar ook als vriend". Erepenning In de middag stroomden vele honderden genodigden en belangstellenden naar de Burgerzaal, om afscheid te nemen van kolonel Wessels. Onder de vele autori teiten was ook generaal Van Rijn, be velhebber der landstrijdkrachten. Om streeks half vijf kwam burgemeester Van der Willigen de scheidende com mandant de erepenning vat de gemeente Leiden in zilver overhandigen. De over wegingen waren dat „Kol. Th. Wessels, die vanaf maart 1959 de functie heeft bekleed van Commandant van de Kok- school, in deze functie in velerlei opzicht betrokken is geweest bij activiteiten, ge organiseerd vanuit de burgerij dan wel door het bestuur dezer gemeente; dat by bij voortdurig, meterdaad en op veler lei wijze bereid was bij te dragen tot het welslagen van bedoede activiteiten; dat deze bereidheid haar grondslag vond in zijn streven de hem ter beschikking staande manschappen en accomodatie ter stede te doen functioneren mede ten dienste van burgerij en stadsbestuur; dat hg op deze wijze niet alleen zichzelf maar met name ook de Kokschool in hoge mate integreerde in het leven van de Leidse gemeenschap; dat hij zich deswe ge inbijzondere mate verdienstelijk heeft gemaakt voor deze gemeente. SASSENHEIM Ter gelegenheid het. 10-jarig bestaan van de Algemene Sociëteit voor bejaarden zal op donder dag 17 december a-s. in het KSA-gebouw een feestmiddag worden gegeven. Dit is mogelijk dank zij een flink bedrag dat door het bedrijfsleven, vla het co mité Autotocht bejaarden, aan het be stuur van de sociëteit werd overhan digd, om het jubileum groots te kunnen vieren. Op genoemde middag komt het eltend gezelschap „Breng eens een "onnetje onder de mensen", met mede werking van Rien v. Nuenen, Hella Faase, het accordeonduo „de Franta- lines" en anderen. Uitgenodigd voor dit feest zijn ook „de Schutse"; Huize Vre- 'lenstevn; Huize St. Bernardus en de Chr. Bejaardenbond. Een klein aantal kaarten z(jn nog beschikbaar voor leden van de R.K. en Chr. Bejaardenbond. Ook anderen die geen lid zijn van bovenstaan de bonden kunnen zolang de voorraad strekt, vanaf maandag a.s. gratis kaar ten afhalen bij Sigarenmagazijn Vink, Hoofdstraat 208 te Sassenheim, Haagse in slip op Hazerswoudse klei HAZERSWOUDE Halverwege de Hoogeveenseweg tussen Hazerswoude en Boskoop raakte gistermorgen een 25-jarige Haagse bestuurster met haar personenauto in een slip. Na enkele malen rondgedraaid te heb ben kwam de auto tenslotte in een naast de weg gelegen sloot tot stilstand. De bestuurster liep een lichte hersenschud ding op en kon na behandeling in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiden weer huiswaarts keren. De slip is waarschijn lijk ontstaan door grote stukken klei. die op de weg lagen. Vijf jaar actief onder bejaarden LEIDEN Geheel onverwacht is gis termorgen in Huize Roomburgh over leden rector Petrus Adrianus Antonius Verhoeckx. Rector Verhoeckx, die 71 jaar werd, is gedurende byna vjjf jaar rector geweest van Roomburgh temid den van de bejaarden bij wie hy zeer ge liefd was en onder Wie hij zeer actief de zielzorg uitoefende. Rector Verhoeckx is waarschijnlijk over leden tengevolge van een hartverlam ming. Toen hij gistermorgen piet stipt als anders arriveerde in de kapel ging men naar zijn kamer. Zeer kort voor men hem vond moest hij zijn overleden. Door alle bewoners wordt het verlies zeer zwaar aangevoeld. Voor hij zijn intrek nam in het bejaar denhuis aan de Vliet was rector Ver hoeckx vele jaren pastoor van de paro chie O.L. Vrouw van Lourdes in Sche- veningen. Het overlijdensbericht is ook daar met ontsteltenis ontvangen, want nog altijd herinnert men zich zeer le vend de goede persoonlijkheid van de emeritus-pastoor. De Uitvaart en begrafenis zal zaterdag morgen plaats vinden in de Meerburg- kerk. De Requiem is om half elf, waarna het stoffelijk overschot wordt bijgezet in het priestergraf van de Meerburg parochie. Vrijdagavond om 19.00 uur is er in de kapel van Roomburgh boven dien een plechtige H. Mis. HIC knopen nodig -iEIDEN Joost van de Muilen '.oekt knopen en technici. Dat zijn Ie twee knelpunten in de organi satie van de musical „HIC" Rome in Rock die begin 1971 iroor het voetlicht moet komen. HIC is een echte Leidse musical. Ze gaat over een driehoeksverhou- ling tussen Claudius keizer van Rome ca. 65 na Chr. Messalina, zijn vrouw, en Silius, een praetor die een greep naar de macht wil doen. Maar ook in ander opzicht is het een Leidse aangelegenheid. Er werken ongeveer 150 mensen aan het stuk mee. Deels studen ten, deel burgerij maar allen even enthousiast. Alleen de geledingen van de geluidstechnici zijn slecht vertegenwoordigd. Daarom wordt iedereen die zich bekwaam genoeg acht om de HIC-organisatoren te helpen bij de constructie van zend microfoons, verzocht contact op te nemen met Joost van de Mui len, HIC-Huis, Witte Singel 17 dan wel te bellen naar „Sanctus Augustinus", tel. 01710-21531. Belangstellenden kunnen ook vrij dagavond om acht uur langsko men; er wacht hun dan een borrel om in de sfeer te komen Verder wordt ieder die iets te missen heeft op het gebied van oude, niet-Romeinse knopen, ges pen, sieraden liefst geen echt goud etc. want dat geeft maar verwikkelingen lakens, rits sluitingen, bontjassen en dergelijk gerief dat kan dienen voor het maken van kostuums op dezelfde wijze contact op te nemen met de HIC-organisatoren. ALPHEN A.D. RIJN Burgemeester nor. R. M. Gallas heeft gistermorgen met wethouder C. Goedhart de burge meester en beide wethouders van de Engelse gemeente Great Yarmouth ten gemeentehuize ontvangen. Dit gebeurde naar aanleiding van de maandagavond in de Leidse Groenoordhal door de ploe gen uit Alphen aan den Rijn en Great Vermouth gespeelde wedstrijd in het „Spel zonder grenzen". Na de begroeting in de hal van het gemeentehuis heeft burgemeester mr. R. M. Gallas onder het genot van een kopje koffie een en ander verteld over de samenstelling van het bestuur der gemeente in het algemeen en vervolgens over het ontstaan van Alphen Eian den Rijn in het bijzonder. Mr. Gallas ver telde daarbij tevens, dat het aantal in woners per 1 december j.l. de 34000 heeft bereikt. Aan de hand van een aantal in de commissiekamer opgehan gen kaarten van Alphen wees burge meester Gallas voorts op de uitbreidings mogelijkheden die Alphen nog heeft en de uitbreidingen en woningbouw die sinds «T -—"■■jr. 1945 in deze gemeente hebben plaats ge vonden. Ook vertelde mr. Gallas het een en ander over de geschiedenis van Al phen. Ter attentie bood mr. Gallas ver volgens zijn gasten een produkt van eigen bodem, een verpakt kaasje, aan. Burgemeester Hamilton van Great Yar mouth zei vervolgens respect te hebben voor de plannen die Alphen voor de toekomst heeft. Hij prees voorts de spor tieve sfeer tijdens de maandagavond j.l. gespeelde wedstrijd, waar vele Engelsen ongetwijfeld eerste kerstdag met genoe gen naar zullen kijken. Een van de wet houders bood mr. Gallas daarna namens de gemeente Great Yarmouth een vaan tje aan. Vervolgens werd een rondrit gemaakt door de gemeente, waarbij bezoeken werden afgelegd aan de Aarlanderveense Molenviergang, een tocht gemaakt werd door Ridderveld en tenslotte de nieuwe sporthal en de overdekte zweminrich ting „De Dillen" werden bezocht. Voor al deze nieuwe aanwinsten toonden de Engelse gasten grote belangstelling. Het bezoek werd afgesloten met een lunch in het parkrestaurant Avifauna. VOORSCHOTEN Op de tweede avond van „de begroting" verdedigden b. en w. hun beleid. Daarna kwamen de raadsfracties in tweede instantie aan het woord. Vrijdagavond zal getracht worden de behandeling af te sluiten. Wethouder dr. Pels (PvdA) deed een felle aanval op de fractie van B'66 en steunde hier mede de burgemeester, die geen aanleiding zag op de vragen van D'66 in te gaan. Dr. Pels veronderstelde dat D'66 aan het spoorzoeken was gegaan en op een verkeerd spoor terecht gekomen was. Dit was aanleiding voor de fractie voorzitter van de Prot. Christ. Groep, de heer De Klerk Wolters om het College terecht te wyzen. Hjj ging ervan uit dat iedere fractie een programma en een bepaalde zienswijze heeft. Wanneer een farctie wil afwijken van het gebruikelijke en een andere be nadering proberen wil, dan moet men bereid zijn te luisteren en heeft men de plicht de politieke tegenstander ernstig te nemen. De heer Marcelis (KVP) sloot zich volledig bij deze woorden aan eD noemde de houding van het College en in het bijzonder van de voorzitter dis criminerend. Tegen burgemeester zei hij „U wilt zo graag een wat vaderlijke Sin terklaas zijn, wilt u dan ook als goed heilig man ieder het zijne geven". De heer Melgert (D'66) stelde vast dat het College en D'66 duidelijk op twee aparte golflengten uitzenden. Hij dankte voor de bijzondere aandacht, maar verzocht het College wel naar zijn golflengte te willen luisteren omdat D'66 democra tisch gekozen in de raad zit met twee leden. De heer Melgert herhaalde nog maals een vraag van D'66 over de voor lichting-ambtenaar: Wethouder Iestra zegt dat een voorlichtingsambtenaar geld kost en niet nodig is. Wethouder Pels zegt dat Voorschoten evenals Hilversum een wethouder heeft, spe ciaal belast met Milieubeheer, maar hij beklaagt zich erover dat dit niet in de krant staat". Overigens had de heer Melgert graag van die wethouder van Milieubeheer gehoord hoe het College denkt over het Haagse voorstel, het vliegveld Valkenburg te voorzien van 'n bulderbaan. Vaagheid De vier wethouders waren vaag in de beantwoording van de gestelde vragen. De inwerkperiode is nog pas kort. Wet houder Iestra (PCG) deelde mee dat de burgerzinleningeD niet meer toege staan zijn sinds maandag, waardoor de uitbreiding van de Willibrordschool voorlopig geen odorgang kan vinden. De financieringsmogclijkheden zijn thans zeer gering geworden. Voorschoten zal zuinig moeten zijn. Het College heeft wel ambitieuze projecten. Wethouder Iestra noemde het dienstenverleningscentrum voor de bejaarden de sportvelden in Ade- geest en het zwembad. De burgerij zal moeten leren dat de tijd van leunen te gen de overheid voorbij is. De grondver- koop is noodzakelijk om projecten te financieren, de door de P.v.d.A~ voor zichtig gesuggereerde erfpacht is in Voorschoten onmogelijk. Structuurnota Wethouder De Vos van Steenwijk (WD) zag de leefbaarheid van Voor schoten primair. Bij de woningbouw moet gedacht worden aan betaalbaar heid en leefbaarheid samen met het so ciale karakter van de woningbouw. Voor de wijk „Noord-Hofland" wordt gewerkt een alternatief plan in samenwer king met een comité uit die wijk. De woningbouw mag nooit een politieke zaak worden. Van 1966 tot 1970 zijn er Voorschoten 1167 woningen in de so ciale sector gebouwd en 453 in de vrije sector. De structuurnota zal spoedig ter bespreking met de burgerij aan de orde komen. Esselaar (KVP) zag alleen mogelijk heden voor uitgebreid onderwijs in Voor schoten met een VWO-top indien de ver schillende zuilen bereid waren samen te gaan in een „open-school". De Park school wordt te zijner tijd verplaatst vanuit het centrum naar de wijk Bosch geest. Schoolgebouwen ook gebruiken als ontmoetingscentra is vrijwel onmo gelijk. Naast diverse belemmeringen is e rook altijd nog de verplichting van inenting tegen TBC, voor iedereen die regelmatig een schoolgebouw bezoekt. Het oude badhuis op het M.O.aC. wordt na verbouwing ter beschikking gesteld van de jeugdsociëteiten, die thans ge huisvest zijn in het Ambachts- en Bal juwhuis. Het Cultureel Centrum wordt in de exploitatie gehandicapt door de bijgebouwde mavo-school. Geen 'eigen' groen Dr. Pels (P.v.d.A.toonde zich ernstig bezorgd over de verkeerssituatie. Het openbaar vervoer moet verbeterd wor den. De sportvelden in Adegeest en het zwembad vormen thans agendapunten op de vergaderingen van de functionele commissies. De aanleg van openbaar groen door de kinderen, zoals in Bosch geest is gedaan, zal in andere -wijken geen haalbare kaart zijn. In Boschgeest kwam deze suggestie rechtstreeks van de wjjk en werd begeleid door een blo- loog, het huidige raadslid Drs Menne- N.V. Gipsbouw heeft grootste productie-unit van W.-Europa ALPHEN a.d. RIJN Met het luiden van een bel heeft gistermiddag in de grote fabriekshal van N.V. Gipsbouw mevr. A. Stigter-Raat de symbolische handeling verricht voor het in bedrijf stellen van de derde produktie-unlt in dit bedryf. Daarmee heeft dit bedrijf, dat zich tien jaar geleden in Alphen a.d. Rijn vestig de, de modernste en grootste produktie- unit van West-Europa in bedrijf gekre gen. Er werken momenteel in het be drijf ongeveer 60 werknemers die tot nu toe een produktie leverden van rond 550.000 m2 gipsplaten. Na de ingebruik stelling van de nieuwe unit zal deze produktie verdubbeld worden. De Gibo- elgmenten worden vrijwel overal toe gepast. vooral ook in de woningbouw, ziekenhuizen en bejaardenhuizen. Van deze gelegenheid werd tevens ge bruik gemaakt om afscheid te nem.-n van de heer ir. A. Th. Stigter als lid van de Raad van bestuur, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot directeur van het bedrijf werd be noemd de heer J. G. de Wit en tot adj - directeur de heer D. T van der Kuil. SASSENHEIM Zondagavond wordt in de St. Pancratiuskerk aan de Hoofd straat een Advents- en kerstconcert ge geven door het Jongenskoor van het College Leeuwenhorst te Noordwijker- hout, o.I.v. de dirigent kapelaan R. M. Kuypers. Manifestatie Oost Pakistan gaat niet door LEIDEN De manifestatie die op 19 december voor Oost-Pakis- tan gehouden zou worden gaat niet door. Na een aanvankelijk succes op de eerste avonden waarop veel toezeggingen bin nen kwamen is de aktie deze week maandag in het slop ge raakt. Een van de belangrijkste redenen hiervan was 't bericht van de NOS-televisie, dat het voor hen onmogelijk was het programma rechtstreeks uit te zenden. Zij waren er wel bereid toe maar had den op de bewuste datum geen uateriaal tot hun beschikking. Overal in het land moesten op namen gemaakt worden, zodat er reen personeel en materiaal naar -eiden kon komen. Hierdoor komt het ook, dat veel artiesten, die mee zouden doen als de televisie ou komen, af hebben gezegd. Zij illen voor het gratig optreden wat zij dan verzorgden wel war •ubliciteit. Dit geldt niet vóór de artiesten die uit Leiden kwamen. Zij zeiden toe op de eerste avond toen er nog r'een sprake was van televisie. 'Iet is natuuriiik bijzonder verve end voor aJ deze mensen maar -et aktie-comlté ziet geen enkel uit in het doorzetten van de aktie. •lp goederen die door de Leidse iddenstand ter beschikking zijn estel'' zullen zo spoedig mogelijk eretourreerd worden, let ahfip-'rmiré w|l ledereen die i enthousiast ziin medewerking heeft toegezegd bedanken en hoopt, dat al deze mensen bij een volgende aktie even enthousiast hun medewerking zullen geven. KATWIJK De katholieke kerk in Katwijk, oftewel de Johannes de Doperparochie, krijgt een andere pastoor. De huidige pastoor B. Emmelkamp doet om gezondheidsredenen een stapje terug. Zijn opvolger is A. Raadschelders Hij was kapelaan in Pijnacker, Leidschendam en Den Haag sind-; 7 jaar regent van het Dioce saan College Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Daar spraken wij met hem over Katwijk, de geloofscrisis en zijn werk. Ik kom niet naar een plaats met 3.200 katholieken maar naar een plaats met 35.000 inwotiers Het rtyke roomse leven is voorby. He t\jd van pontificale hoogmissen en weelderige prociessies ls afgesloten, In Nederland althans. De situatie ls sinds het Tweede Vaticaans Concillie razendsnel veranderd. Nederland werd van behoudend binnen tien jaar de meest vooruitstrevende kerkprovin cie ter wereld. Een belangrijke rol in deze ontwikkeillng heeft zonder enige twijfel het Pastoraal Concilie gespeeld, dat regelmatig in Noord wijkerhout werd gehouden. Gastheer van dit Concilie was de regent van Leeuwenhorst en nu dus pastoor in Katwijk, A. Raadschelders. Het kan dus haast niet anders of zyn denk beelden moeten min of meer stroken met die van het concilie. Of niet? „Tja, die vernieuwingen, ze waren nodig, zeker. Maar ik ben een beetje filosofisch aangelegd, weet je. Ik pro beer niet te snel te oordelen, ik-vraag me altijd af: wat is er nu pecies aan de* hand Ik hou er niet van in een hokje van progressief of conservatief gestopt te worden. Onderzoek alles én behoudt het goede, daar komt het wel op neer, ja. In kan niet ontkennen dat ik wat meegekregen heb van wat tiet rijke roomse leven wordt genoemd. Dat neemt echter niet weg dat ik in stem met de veranderingen. Het ge loof waa vroeger te veel een sleur, de mensen waren niet geëngageerd met wat er in de wereld gebeurde. Het ging allemaal om de eigen ziel en za ligheid. En dat is fout, de wereld heeft iets van de kerk te verwachten. Dat is een taak waar we gezamenlijk met andere kerken aan moeten gaan staan. We moeten beseffen dat het hier moet gebeuren, nu. Kijk, ik heb een heel sterk godsbesef, ik beschouw het bestaan van God als iets vanzelf sprekends. God is er en die redt zich wel, daar hoeven we ons geen zorgen over te maken. De mensen moeten aan elkaar kunnen merken dat er een God is, daar gaat het om". Is dat niet moeilijk in een tijd waarin veel mensen het bestaan van God ontkennen? „Is dat wel zo? Zijn er werkelijk zoveel mensen die pertinent niet in een God geloven? Ik dacht het niet. Het komt eerder voor uit het feit dat een heleboel mensen niet gelukkig zijn met het leven en er daarom niet meer in kunnen geloven. Het is een stuk onvrede met het huidige be staan. Ik gejoof. dat dit de tragiek van de welvaart is; het blijkt dat de mens echt niet van brood alleen leeft. Hij kwijnt weg zonder contact en dat contact is nu in vele gevallen weg. De mensen zitten samengepropt in die enorme flats, waar hun buurman dood gaat zonder dat ze er erg in hebben. Verschrikkelijk is dat, je staat er van te kijken wat een enorme nood er ei genlijk op dat gebied heerst. Gewoon het onderling contact, een praatie maken, het is er niet meer. Het wordt hoog tijd dat daar wat aan gedaan wordt. Dat is ook wat mij zo aan trekt in het pastoor-zijn. Ik zit nu al jaren in de administratieve tredmo len en ik vind het heerlijk om weer terug te gaan naar de basis, het wer ken in een parochie. Het praten met de mensen een beetje helpen bij hun problepien, ze een beetje stimuleren. Daarbij komt nog dat Katwijk mjj een erg interessante plaats lijkt om te werken. Een plaats met veel ver schillende geledingen in de bevolking, dat is boeend. Ik ga er dan ook niet van uit dat ik naar 'n plaats ga met 3200 katholieken, maar naar een met 35 000 inwoners." Het kerkbezoek loopt terug, ook (n Ksrivj'k. Hoe staat u daar tegen- „Het is inderdaad waar. dat de ker ken niet meer zo vol zitten, maar dat is in deze tijd toch niet zo verwon- .A. RAADSCHELDERS... derlijk. Vroeger gold op de eerste plaats een gebod heel sterk, nu niet meer. Gezag is tegenwoordig een be smet woord. Bovendien was de kerk vroeger de enige plaats waar wat ge beurde, het leven was veel soberder toen, de kerk was de enige onderbre king van betekenis. Het woord Gods heeft nu veel concurrentie gekregen van de mensen op de televisie. Kijk, de mensen zijn altijd geneigd te gaan vergelijken en als ze dan iemand op de televisie horen, dan moet je als pastoor of kapelaan toch wel behoor lijk goed zijn wil Je die vergelij king doorstaan. De zondagsplicht Op het Pastoraal concilie zijn ze daar ook een halve dag over bezig geweest, er waren er toen nogal wat die het wil den afschaffen. Dat is toen niet door gegaan omdat de bisschoppen dat nog niet aandurfden. Men was bang dat veel mensen deze stap nog niet zou den begrijpen. Wel terecht dacht ik, want je moet er begrip voor opbren gen dat iemand die vanaf zyn jeugd gehoord heeft dat hij 's zondags naar de kerk moet, niet zo maar een, twee, drie begrijpt waarom dat nu ineens niet meer zou hoeven. Dat zou je in een opvoeding in moeten passen. Veel ouders durven dat niet aan, die zeggen als ik mijn kinderen vrij laat om naar de kerk te gaan. dan is de kans groot dat ze niet gaan en dan is het afgelopen. Maar je kunt iemand toch niet dwin gen tot liefde tot God, dat si iets wat je zelf moet ontdekken. We groeien naar een steeds grotere zelfstandig heid toe. Ik denk dat de tijd van de enorme tot de nok gevulde kerken voorbij is. Het zal de kant van de kleine groepen mensen opgaan. Men sen die met elkaar hun godsdienst be lijden. De mensen moeten geactiveerd worden, zich erbij betrokken voelen. Dat heeft mij ook aangenaam ver rast in Katwijk, er wordt daar door de leken echt een postitieve bijdrage geleverd. De parochieraad bijvoor beeld die draait uitstekend, beter dan in veel andere plaatsen het geval ia." Het aantal priesters dat uittreedt neemt toe, het aanal roepingen daalt snel. Wat zou hier de oorzaak van zyn? „Ik weet het niet. We zitten in een noodzakelijke crisis. Die crisis is een gevolg van dieg vrij plotselinge ver anderingen, waardoor er logischer wijze wrijvingen ontstaan. En in dat beeld van dez ecrisls past ook het tekort aan priesters. Het celibaat? Nee. ik dacht niet dat het opheffen er van een oplossing zou zfln. Ook in andere kerken, waar het niet ver plicht is. zijn er weinig priesters. Het is zo'n persoonlijke zaak, het celi baat. Je kunt het op allerlei manleren benaderen. Je kunt zeggen dat Ie mand meer geïnspireerd zal kunnen werken als hy niet getrouwd Is. Aan de andere kant ls het echter zo dat als Iemand gefrustreerd ts door zijn celibatair leven, hy veel beter kan trouwen. Nee, dit Is een zéér per soonlijke zaak, ik geloof dat men Iemand de vrye keus moet geven of h(J wil trouwen of niet. Ik zou het In leder geval toejuichen als er getrouw de priesters kwamen. Maar nogmaals, het celibaat ls niet van elentalr belang b(j het priestertekort. Het moet tijd hebben, de crisis komen we wel door. Je hoort het, Ik ben op timist. Toch wel. NIEKJAN VAN KESTEREN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3