HAN KRUG PLOEG BRANDPUNT IN SPANJE IN ARREST PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Stop op f 400.- zunkke plek in kabinetsbesluit ÜET kabinet-De Jong hoe de natie over zijn loonbeteuge- lingsmaatregel denkt: het varieert van „stom" en „klap in het gezicht" via „te begrijpen" en „wijsheid nodig" tot „on vermijdelijk" en „in 's lands belang noodzakelijk". Onze mening hebben wij begin van deze week al op deze plaats vastgelegd. Ook wij vinden een regeringsmaatregel noodzakelijk, nadat de beide grote par tijen in het bedrijfsleven gefaald hebben: de werkgevers, die er een jaar lang op gespeculeerd hebben dat eenmaal de regering in hun belang wel de vuile was zou doen, en de vakcentrales, die met ongelooflijk optimisme verwachten dat de vakbonden nu plotseling de zelf beheersing zullen weten te tonen die ze vooral onder druk van achterban en niet-georganiseerden al geruime tijd op een zijspoor gerangeerd hadden. Daarom hebben we er begrip voor, dat de regering eind 1970 met een jaar in zicht waarin de economische ont plooiing wel eens vies zou kunnen tegen vallen, niet het risico genomen heeft. Ze kon dit risico niet nemen, nu blijkt, hoe zelfs over een op zichzelf simpele maat regel partijen in het bedrijfsleven het niet eens kunnen worden. In het negatieve zouden we het zo kunnen stellenwanneer uit de maatregel een klimaat voortvloeit wa sociale onrust kan gaan tieren, dan dit bij de verdeeldheid en werknemers ook zonder regerings- i«grijpen het geval zijn geweest. Twijfel VALT het regeringsingrijpen dus té verklaren, op één onderdeel lijkt ons de juistheid en opportuniteit voor twijfel vatbaar: de bepaling dat de reeds ge geven vierhonderd-gulden-cxtra eerst in de helft van het volgend jaar in de loon schalen verwerkt mag worden. Het is deze bepaling, die gisteravond vakbondsleiders, de felle kritiek van politieke oppositie en de vraagtekens van anderen heeft opgewekt. Heeft de rege ring er goed aan gedaan hiertoe te be sluiten? Er zijn argumenten aan te voeren, die voor dit onderdeel van de regerings maatregel pleiten: de verwerking van deze vierhonderd gulden in de schalen kost meer ruimte dan men oppervlakkig denkt; omdat deze vierhonderd gulden zonodig in de prijzen doorberekend mag worden, zou de achterstelling van mensen die de vierhonderd gulden niet hebben kunnen krijgen, des te schrij nender worden. Maar ertegenover staat, dat over doorwerking in de schalen tussen werk gevers en werknemers bij het akkoord over de extra-uitkering afspraken zijn gemaakt en dat toen ook de overheid niet de vinger waarschuwend heeft op gestoken. Dit punt leent zich daarom bij uitstek als startplaats voor felle kri tiek en kan zelfs de kritiek zo beïn vloeden, dat de juiste aspecten van de regeringsmaatregel op de achtergrond Prijsbeleid GISTERAVOND zijn er al sommetjes gemaakt om te bewijzen dat door deze bepaling de werknemers er tot 1 juni op achteruitgaan. Ook in zoverre die sommetjes bij een nadere be schouwing toch niet kloppend zouden blijken te zijn, blijft het feit dat minister Nelissen nu de prijzen wel zeer straf gaat bewaken om onheil te voorkomen. Wij vragen ons af, of de regering voor dit onderdeel van haar pakket niet beter een andere oplossing had kunnen vinden. Wij hopen dat tijdig kabinet en een meerderheid in de Kamer een mo gelijkheid zullen vinden om. zonder de loonbeheersingspolitiek in gevaar te brengen, dit punt te amenderen. Wringen en draaien zijn D '66 ook niet vreemd DOEIEND wordt het schouwspel dat bij het naderen van de verkiezingen D'66 te zien geeft: de politieke vrienden van Van Mierlo en Gruyters wringen en draaien in alle mogelijke bochten om hun politieke opstelling eind 1970 te kun nen verklaren en de twee genoemde kopstukken doen zelf lustig aan dat spel Ook drs. Gruyters zelf die zo niet Ideologisch dan toch zeker realistisch de knapste voorman van D'66 is. Van hem de nieuwe uitspraak, dat zijn partij tij delijk de „ontploffingstheorie" in de ijs kast wil stoppen om meer kans te geven aan een poging via een verzoening tus sen de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid de progressieve regeringscombinatie een betere kans te geven. Omdat drs. Gruyters in zyn hartreen, politicus is met een fijn gevoel voor de realiteit, moet htf 'dfur eVendel geen snars ervan menen, wanneer hij stelt: De brandende kwestie is aan welke kant op het beslissende moment de K.V.P. gaat staan en deze K.V.P. mag dan ook de antimotie van de meerderheid in de socialistische partij niet gebruiken om de keuze te ontlopen. Vindt Gruyters dus, dat de K.V.P., ook wanneer over enkele maanden de partij raad van de Partij van de Arbeid of het socialistisch partijcongres openlijk concludeert dat er in de volgende kabi netsperiode niet met de K.V.P. geregeerd moet worden, dat dr. Veringa en mr. Van der Stee dan toch nog moeten opteren een beoordeling van dit gebaar alleen nog maar een keuze open zien tussen „Spielerei" en kinderlijke overmoed. Op een soortgelijke manier zou de Partij van de Arbeid ook kunnen gaan opteren voor de V.V.D., hoewel noch Geertsema noch mevrouw Van Someren bereid zijn iets in te slikken van hun afkeur tegen prin cipiële punten in het socialistisch partij- Meer en meer krijgen we de indruk, dat vele figuren in D'66 voelen dat ze klem komen te zitten tussen twee moge lijkheden. De éne mogelijkheid is het bekende progressief akkoord van de te genwoordige oppositiepartijen met een program waarin aperte tegenstellingen verdoezeld worden omdat men, bij ge brek aan een serieuze kans om de meer derheid te krijgen, het niet zo nauw basis-Van iswaar niet al haar wensen herkent, maar een flinke portie realisering hiervan dat ook zij in de maanden vóór de ver kiezingen niet weten, wat voor cijfers er straks uit de stembus komen. Zouden ze hun absolute winst en relatief verlies bij een redelijke benadering weten, dan was er vermoedelijk minder behoefte aan draaien en wringen. Soms beluisteren we achter de woor den van D'66-politici ook wel eens een verzwegen voorkeur voor het uitstellen van de beslissing (welke D'66 van andere partijen eist) tot na de voorjaarse stern- rijd in Nederland. HILVERSUM (A.NP.l. Een reportageploeg van de actualiteitenrubriek „Brand punt" van de K.R.O., bestaande uit cameraman Ad Braamhorst en Brandpunt- redacteur Charles Schwietert, is in Spanje gearresteerd, toen men opnamen wilde maken :n het kader van het proces tegen de zestien Basken in Burgos. Het tweetal werd door de politie meegenomen en op brute wijze behandeld. Na verhoor en Inbeslagneming van een aantal (onbelichte) films zijn Ad Braamhorst en Charles Schwietert weer op vrije voeten gesteld. De opnamen, die al waren gemaakt en in de auto verborgen lagen, zijn door de politie niet gevonden. Deze beelden zijn zaterdag in „Brandpunt" te zien. (ADVERTENTIE) Thalia wint Léhar- concours (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het door de BOOG, de bond voor amateurs opera- en ope rettegezelschappen, en de KRO- tele visie georganiseerde Franz Léharcon- cours is gewonnen door de Amster- ditta. De vereniging ontvangt van de BOOG een geldbedrag van 500 gul den, terwijl in een door de KRO op zondagavond 31 januari a.s. uit te diens vertolking van de hoofdrol in Paganini door de operettevereni ging „Jan .Overhuys" in Amsterdam. De prijs voor de beste vrouwelijke rol is naar Nelly Bruynzeel gegaan. Zij vertolkte de rol van Juliette Vermont in de opvoering van „Der Graf von Luxembourg" door het operettegezel schap „Dioge" in Haarlem. De in het vooruitzicht gestelde prijzen voor de beste regie en de beste direc tie zijn door de jury niet toegekend. Prijzenuitreiking in Rotterdam De Fenikprijs 1970, toegekend aan Jar G- Elbui'g. zal in het Rotterdamse Kunst centrum Lijnbaan worden uitgereikt oj 18 december te 15.30 uur Tegelijkertijd zal de Pierre Bayléprijs 1970 uitgereikt worden aan Hans Warren. De muzikale omlijsting zal verzorgd worden door Syn tagma Museum onder leiding van Kee O Hen. De prijzen zijn toegekend door di Rotterdamse Kunststichting. (ADVERTENTIE) Intern, concoursen voor musici In het kader van het vijfentwintig Stroud Festival zal in 1971 een interr tionaal compositieconcours worden j houden. Dit concours staat open v< hen die op 31 maart 1971 de leeft van 40 jaar niet hebben overschred Aanmeldingsformulieren alsmede lichtingen over dit concours kunr worden verkregen bij: The 1971 Strc Festival. I. C. Competitions Secreta St.-Mary's Hill, Woodchester, Stro glos,, GL 5 5HP, Engeland. Los Paraguayos voor tournee in Nederland vos 3 18.45 uur De Woefs NEDERLAND II Mission impossible >21.10 uur Wereld op wielen 21.40 uur Wegwezen Prijsvraag kerstlied VPRO 20.20 uur Was er nog wat 20.30 uur Laurel en Hardy 21.00 uur De Chinezen buiten China 21.40 uur Psychopolis, Den Haag IKOR 22.30 uur Ik zal handhaven groep Los Paraguayos, die met Kerstmis ook in Den Haag optreedt, kwam gistere - op Schiphol aan. De ambassadeur van Paraguay, Thomas R. Salomini, overhandigde i sette voor honderdduizend verkochte exemplaren van „The Paraguayos Golden Hits". wordt tachtig, maar staat midden in deze tijd „Isaac Israëls kwam altijd binnen in Pulchri als alles hing voor een tentoonstelling. Hij zei nooit veel en keek nooit naar het werk van anderen. Maar hij had wel aanmerkingen, dikwijls over de manier waarop zijn doeken hingen. Dat moest iets hoger en dat andere iets lager. En dan moest Manus maar weer aan het werk. Konijnenburg en Willy Sluiter stonden altijd vooraan hij de openingen. Alsof het gisteren was Veel goeds in moderne stromingen Han Krug aan het woord in zijn atelier aan de Haagse Morelstraat waar wij hem bezochten omdat hij op 21 decem ber tachtig jaar wordt. Ziet er uit als tegen de zeventig. Kunst schijnt je fit te houden. Natuurlijk weet hij veel uit de „oude tijd" te vertellen maar dat neemt niet weg dat hij nog midden ln deze tijd staat, nog vrij geregeld werkt en aan bijna alle Pulchritentoonstellin- gen deelneemt. Als we iets van zijn verboden omdat je eerst het teke nen volmaakt onder de knie moest krij gen. Ik Woonde in de Kepplefstraat en moest-natuurlijk lopen naar de acadg- die een fiets had, We hebben toen nog wel een voetbalclub opgericht, dót was onder Springer, en wij bleven eens van de les weg vanwege een match Maar de andere dag zei Springer: „Waar heb je gezeten „Ik zeiWij hebben ge voetbald, mijnheer. En daar ben ik toen even uitgevloekt dat het niet mooi ik „dag en liep naa r. Ik heb de academie nooit i binnen gezien. Ja stel je villen Geboi In die tijd kon je op de academie ko men zonder h.b.s. of zoiets. Han was dertien toen hij op de dagcursus kwam en hij leerde er de grafische vakken en tekenen, nadat hij enkele tekeningen getoond had waarvan men eerst niet wilde geloven dat hij die gemaakt had. Al zo lang geleden „Nou nou, sust mevrouw Krug, het is al zo lang geleden Han. „Na de academie kwam ik op het litho grafisch atelier van Lankhorst". „Neen Han", zegt mevrouw Krug, „van Mou- ton". „Dat zei ik toch?" „Nee, je zei Lankhorst, maar het moet Mouton zijn". „Goed, van Mouton dan. Ja, mag iemand van bij de tachtig zich nog even tig ja: het o ?rkte i zonder een cent te verdienen, als volon tair, maar je leerde natuurlijk het vak. En dat was toen erg moeilijk: vetdruk, muziekgravure, diepdruk, vlakdruk, want er waren nog geen clichés. Er be stond nog geen driekleurendruk in Ne derland b.v., kleurenplaten kwamen toen uit Duitsland. Na 1910 ben ik bij Van Leer in Amsterdam gekomen daar kwam ik in aanraking met de foto chromo, als poederdruk op steen over gebracht. Dat was me ook een inge wikkeld .proces, voor iedere kleur had 'je «ere aparte steen, Maar ik kreeg gfcen kans eajn.daax te ontw.erj>eo".j Heraldiek „Ik ging weer terug naar Den Haag en kwam bij Brouwer waar ik decora ties tekende en mijn draai kreeg. Daar ben ik ook aan de heraldiek begonnen en maakte wapens voor diverse fami lies. Dat doe ik nü nog. Jk zal direct wel eens iets laten zien. Ik werk nog steeds naar het bekende standaard werk van Rietstap. Het is verschrikke lijk zoveel fouten als je op wapens ont dekt. Nou ja, en zo kom je langzamer hand van het een in het andere. Tijdens de eerste wereldoorlog schilderde ik veel Jandschappen maar de grafiek heeft toch altijd mijn hart gehad. U hebt mijn houtsneden wel eens als boekillustraties gezien Het werk voor de geïllustrerde tijdschriften als „Van Houtens Eigen Tijdschrift", „Eigen Haard", etc. Dan heb ik veel voor kin deren getekend, wel tien jaar in 'n Tele- graafrubriek en voor Het Vaderland". Wij vragen nog het een en ander ovei zijn grafiek en decoraties. Hij is met een terug in de jaren toen hij bij Brou wer aan de Ediconstraat werkte: „We moesten een decor maken voor een Sint-Franciscusgebarenspel, dat in K. en W. opgevoerd zou worden. Molkenboer maakte het ontwerp. Jï was niet meer dan een krabbel moest die uitwerken. Dan ging je de gang met emmers en bezems, die moderne hulpmiddelen ware toen nog niet. Om te kijken of het goed was, klom je in het toneelgebouw d< ladders op, zo hoog je kon en dar keek je naar beneden. Weet u dat df schilders als figuranten mochten mee spelen Ik verdiende toen twaalf gul den in de week. Dat was een behoor- De B.B.K. We springen meteen over naar 1970. Wat denkt hij van deze tijd, van de moderne stromingen Krug gelooft dat er veel goeds in zit; je kunt niet bij het oude blijven, dat hoeft ook niet. Maar er ontstaat rond het kunstleven een politiek die het dreigt te verstikken. weest van de B.B.K., afdeling Den Haag, madr dat was niet meer vol te houden. Gerritsen is er ook uitgegaan en Lydia Duif ook. Ik kwam eens thuis van een vergadering waar alleen maai Overstuur, gewoonweg. Toen zei ik Dat kan niet langer. Ik stop ermee Hier is de kunst niet meer gediend" Nog even over de grafiek, want Krug is vooral door zijn houtsneden bekend geworden. „Ja, ik heb het waar lijk toch niet zo slecht gedaan, v heb veel plagiaat ontdek): ze i niets doen, gewoon doorwerken", indt Han Krug, een schilder, een kun- tenaar die met vreugde tachtig wordt. NEDERLAND 1 21.30 uur: 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: NOS: 21.40 uur: Hadimassa pari. overzicht Actie Stimezo NCRV: De de°LfS 22.25 uur: 19.30 uur: 18.55 uur: Ombudsman Zo vader, zo ze* 22.50 uur: 20.00 uur: VARA: Actie Stimezo t J2°Urnaal 19.04 uur: Journaal Hier en nu 19.48 uur: TELEAC: 21.10 uur: 23.00 uur: De regels van 1 Vergadertechniek JournaaT Farce majeure 20.20 uur: Actie Stimezo 20.35 uur: Mannix, detective NEDERLAND II 22.50 uur: NOS: 18.45 uur: De Woefs Evangelie 22.55 uur: Journaal Het belangrijkste nieuws gisteren was het door de regering aangekondigde complex van loonmaatregelen. Tv wijdde er ruim aandacht aan. De NOS in beide journaalafleveringen en in een extra Ter Visie, de VARA in Achter het Nieuws. Veel aandacht, maar weinig echte Informatie vonden [stelling die aan de drie mi- i Ter Visie werd bereid bood ïauwernood gelegenheid om (ADVERTENTIE) Kunst tchijnt fit te houden. Q IE BISTRO cuisine froncaise service sur assiettc menus f\. 8.50 plats fl. 5.65 B RÓTISSERIE partir de fl. 16.- 0 CRÊPERIE 't Pannekoekenhuqsje SCHOUT- EN SCHEPENEN CAMERS voor exclusieve parties in privé sfeer een motivering van die maatregelen te geven, de vragen die aan werkge vers, werknemers en de heer Den Uyl werden gesteld konden nieuws neningen van beide partijen horen ■ervolgens een eigen oordeel veile ;edaan. Dergelijke beslissingen ku len, wat tv betreft, eigenlijk allei vordem genomen als Brandpunt „Koos Postema op woensdag 2" blijft een aardige programmaformule, zi het dat „Achter het Nieuws" er pa achter niet zo gelukkig valt. Koo: vatte immers een paar onderwerper bij de kop die zonder meer in AhK zouden passen, zodat het lijkt of d« gehele avond één programma wordl goed interviewer, maar een slecht hu morist. De moppen die hij tapt zijn Voor het overige toch een rubriek d er zi.in mag, niet het minst omdat c VARA ervoor zorgt dat het shov De Chinezen buiten China De documentaire „De Chinezen buite China, van Global TV Londen, over d g 18 miljoen Chinezen buiten Chi verspreid -eld wnlijk. problemen, zoals de strijd ouderen die vasthouden aan de o> tradities en zich niet kunnen aanp sen en de jongeren, die dat wel k nen. Daarnaast hebben de geïmi greerde Chinezen ook nog te kampen met allerhande vooroordelen, zoals i hun (al dat :ende) munistische activiteiten, hun handels talenten en hun tradities. VPRO Ned. II 21.00 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2