CcidM Souoont Loonmaatregel regering roept veel weerstand op ZESMAAL DOODVONNIS GEËIST TEGEN BASKEN Verbetering cao vertraagd Berekening 400 op 1 juli Fusievoorstel Sijthoff-Westerpers biefstuk GARANTIE VOOR BEHOUD EIGEN KARAKTER „HET BINNENHOF" EN „LEIDSE COURANT" Parlement moet definitief beslissen Vliegveld Valkenburg vandaag .niercentrum* Bijna 800 CA O 's bij matiging betrokken Bedrijfsleven even verdeeld als politici over kabinetsbesluit Woedende betoging in rechtszaal na al die zoetigheid nu lekker met peper en zout DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND «2e jaargang, no. 18.229 DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND T.V -SELECTIE VAN HEDENAVOND Nederland I: 19.04 uur Jam; 19.30 uur Wat een familie; 20-20 uur Mission impossible; 21-10 uur Wereld op wie len; 21.40 uur Wegwezen; 22-10 uur Prijsvraag kerstlied. Nederland II: 20.30 uur Laurel en Hardy; 21 00 uur De Chinezen buiten China; 2140 uur Psychopolis Den Haag; 22.30 uur Ik zal handhaven. PLAATSELIJK MIST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Plaatselijk mist maar overigens droog weer met verspreide opklaringen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere- Meest zwakke wind draaiend naar richtingen tussen zuid en oost- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loonmaatregelen van het kabinet-De Jong, die gisteren aangekondigd zijn, hebben tot grote verdeeldheid geleid bij de politieke par tijen en in het bedrijfsleven. De vak centrales vrezen volgend jaar een grote arbeidsonrust, verschillende politieke partijen voorzien een politieke crisis, wanneer de Tweede Kamer volgende week dinsdag de regering volgt bij de aangekondigde maatregelen. De onrust is vooral ontstaan, omdat de toege stane loonsverhogingen te gering ge acht worden, om de te verwachten prijsstijgingen behoorlijk te kunnen opvangen. Ook de beslissing, dat de 400 gulden extra-uitkering volgend jaar pas op 1 juli in de C.A.O.'s door berekend mag worden, heeft veel kwaad bloed ,gezet. Commissarissen en directie van Sijthoff Pers N.V., N.V. Dag blad Het Binnenhof en N.V. De Leidsche Courant maken bekend, dat het overleg over een fusie heeft geleid tot volledige overeenstemming tussen de betrokken partijen. Sijthoff Pers N.V. zal een bod uitbrengen op de aandelen van N.V. Dagblad Het Binnenhof en N.V. De Leidsche Courant. Het bereiken van deze overeenstemming is onder meer mogelijk gemaakt doordat commissarissen en directie van Sijthoff Pers N.V. middels statuaire bepalingen garant staan voor het eigen karakter van Het Binnenhof en de Leidse Courant, dagbladen uitgegeven door Westerpers N.V. N.V. Dagblad Het Binnenhof en N.V. De Leidsche Courant zijn de enige aandeelhouders van Westerpers N.V Partijen zijn met de hoofdredacties van mening dat de voor gestelde samenwerking de positie van de door Westerpers uitgegeven dagbladen kan versterken. Dit draagt tevens bij tot het stimuleren van de verscheidenheid in meningsuiting in Nederland en in het bijzonder in Zuid-Holland. De redactiecommissies van de door Sijthoff Pers N.V. en Westerpers N.V. uitgegeven dagbladen kunnen zich met deze ontwikkeling verenigen. Tussen de partijen is uitdrukkelijk Minister-president De Jong liet gister avond uitkomen, dat het kabinet tot de loonmaatregelen gedwongen is door de eneenigheid tussen werknemers en werkgevers. „Minister Roolvink heelt zijn uiterste best gedaan om de werk- rs en werknemers tot een eenslui dend standpunt te brengen", aldus de vakcentrales etln-f» jr-r2Ö|peW de houding van het kabinet niet. Dit in genstelling tot de werkgevers, die er mee akkoord gaan". De vakcentrales had ben hun leden zeker zover gekregen om matiging te betrachten bij him loon- aldus de vakcentrales. ..Nu zal bit niet meer mogelijk zijn". De maat regelen komen op het volgende neer: l beëindiging van de C.A.O. mogen ia de eerste drie maanden de daarin ver melde lonen met 3 procent omhoog; reeds vastgestelde periodieke verho gingen mogen gedurende de looptijd van de C.A.O.'s normaal doorgaan. Gevreesd wordt allerwege, dat deze maatregelen de prijsverhogingen niet zullen opvangen. De gemiddelde loons verhoging wordt door de vakcentrales op 4 procent geraamd, de gemiddelde prijsstijging op 5 tot 6 procent Minister Nelissen van Economische Zaken wees er gisteren echter op, dat er ook nog altijd zoiets is als een prijsmaatregel. Voor de lage inkomens zijn er enkele lichtpuntjes. Het kabinet beslist morgen over een verhoging van de A.O.W. Minister Roolvink heeft verder aange kondigd, dat het minimumloon omhoog gaat. Hoeveel dit wordt moet nog be slist worden in overleg met de Stich- 'an de Arbeid. (Van i verslaggevers) ▼ALKENBURG (Z.-H.) Het vlieg veld Valkenburg tussen Leiden en Was senaar was vandaag een waar nlercen- trum. De Marineluchtvaartdienst droeg samelük zorg voor het vervoer van nie ren, afkomstig van een Groningse donor twee Haagse donors. Daartoe werden onder meer een Beechcraft en een taef- schroefvliegtuig van de Marine inge schakeld. De nieren van ae Groningse donor werden door de Beechcraft opgehaald van het vliegveld Eelde. Toen het vlieg weer op Valkenburg terug was werd ier onder begeleiding van de ver keerspolitie naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht; een tweede nier werd onder escorte van rijkspolitie in Porsches naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam gebracht van de nieren van de Haagse tenor werd eveneens naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd en te tweede nier werd met een hefschroef- vliegtuig naar het Lindenthalziekenhuis Keulen vervoerd De nieren zijn alle teotemd voor transplantatie. P. Mertens (N.K.V.) „Dit is niet minder dan een klap in het gezicht van de vakbeweging. Wij hebben ons immers herhaaldelijk beerid getoond mee te wil len werken aan een mati- gingsbeleid. Ook het N.K.V. ziet de maatregelen als een daling van het reëel be steedbare inkomen. Het is zonder meer een domme maatregel. We zonden het zelf wel hebben gerooid" Mellema (C.H.U.) „Ik heb gerede twijfel aan de affectiviteit van de ge nomen regeringsmaatregelen en artikel 10 van de loon wet. Ik heb bovendien gro te reserves ten opzichte van de verwerking van de 400 gulden extra. Dit is een bij zonder moeilijke zaak". Geertsema (V.V.D.) „De De vier verantwoordelijke ministers voor de afkondiging van de loon maatregelen (van links naar rechts Witteveen (Financiën), premier De Jong, Roolvink (Sociale Zaken). Nelissen Economische Zaken) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loonmaatregelen van het kabinet-De Jong treft een groot aantal collectieve arbeidscon tracten met daarbij het merendeel van de Nederlandse werknemers. Ook het overheidspersoneel valt er onder. Met hoeveel de lonen Werke lijk zullen stijgen kon gisteren nog niet precies aangegeven worden. De netto-loonstijging varieert van 0 tot 2 procent. „Het is in geen geval de bedoeling een stap terug te doen", zei premier De Jong gisteravond. En volgens minister Roolvink is het ka binet er niet op uit een stilstand te bereiken in de lonen. „Alleen naar matiging". De regeringsmaatregelen hebben allereerst betrekking op 67 arbeids contracten voor zo n 5 tot 600.000 werknemers, welke contracten per 1 januari zouden moeten worden ver nieuwd. Het zijn onder meer de be langrijke CAO's voor de bouw en de havens. Nederland telt in totaal 700 tot 800 CAO's waarop de loonmaatregel vroeg of laat van toepassing is. Als gevolg van de maatregelen zal de loonkostenstijging voor 1971 kunnen worden gesteld op ruim 10 procnet. Het betreft hier het brutoloon plus werkgeversdeel sociale lasten. Minis ter Roolvink had er gisteren begrip voor als men de maatregel ingewik keld vindt. In dit verband sprak hij van de „dieventaal" van het ambte lijk stuk. De controle op de naleving van de maatregelen wordt uitgevoerd dooi de looncontroledienst, die sinds 1966 toen het toenmalige kabinet Cals- Vondeling eveneens loonmaatregelen moest treffen, sliep en nu weer tot leven zal worden gewekt. Bij overtre ding van de maatregel is de betrok ken werkgever strafbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loon maatregelen van het kabinet- De Jong zjjn getroffen door in hoofdzaak negatieve com mentaren van politici en vakcentrales. Vooral de vak centrales stellen zich bijzon der scherp op tegenover de maatregelen. Overleg gevoerd over de loonmaat regelen en over hun stand punt, dat zij volgende week dinsdag tijdens de debatten over deze kabinetsbeslissing Biesheuvel (A.R.) „lk heb grote waarderin j voor alle pogingen van mi Intussen hebben verschil- nister Roolvink om tot ee lende Tweede Kamerfrac- akkoord in het bedrijf sieve ties reeds een eerste overleg te komen. Ik zet echter ee vraagteken achter de rege ling voor het opnemen per 1 juli van de 400 gulden extra. Voor het overige moet ik de ingewikkelde l maatregelen eerst goed be studeren". A. kloos (N.V.V.) Arbeidsonrust is het eerste gevolg van deze maatregelen en een ernstige loonexplo sie het volgende gevolg. De regering had het aan ons moeten overlaten. De rege ring is volkomen door de knieën gegaan voor de ver langens van de werkgevers". Schmelzer (K.V.P.) „Ik vind een loonmaatregel de regering wel aan vaardbaar, maar over de in houd ervan moet ik mij eerst terdege beraden, voor dat ik een standpunt kan in- en. Ook mijn fractie t zich nog bezinnen op definitief oordeel". V.V.D. betreurt de maatregelen van de rege ring. maar erkent de nood zaak ervan. Ik hoop alleen, dat men zich aan de maat regelen zal houden". Middenstand (Katholieke en christelijke middenstand): „Wij hebben begrip getoond voor de maatregelen omdat het in het Centrale Overleg niet mogelijk is gebleken tot een concrete afspraak te komen met de vakcentrales. Wij zien het wel als een ernstig probleem, dat de loontrek- kenden volgend jaar toch nog een reele loonsverbete ring krijgen en vele zelf standigen niet". J. Lanser (C.N.V.) „Onbegrijpelijk, onwijs en onverantwoord. De werkge vers hebben de regering tot deze maatregelen gedwon- en dit is een kwalijke zaak. De zware prijsverho gingen in 1971 kunnen nooit door de toegestane loonst#- gi*g goedgemaakt uorden. In feite betekent dit een achteruitgang in de lonen. In de maatregel zit zonder meer een loonexplosie ver der in 1971 ingebouwd". Den Uyl (P.v.d.A.) ..Door de loonmaatregel van deze regering is een latente politieke crisis in gang ge zet. Er is thans een conflict tussen vakbeweging en re gering ontstaan, dat tot heilloze gevolgen kan lei den. Ik kan mij niet voor stellen dat de confessionele regeringspartijen de hen verwante vakcentrales als een baksteen zullen laten vallen. De situatie ts thans buitengewoon gevaarlijk. overeengekomen dat geen personeelsleden tengevolge van de fusie zullen worden ontslagen. De ondernemingsraad van Westerpers N.V. heeft over het aangaan van de samen werking een positief advies uitgebracht. Het omwisselingsaanbod aan houders van aandelen N.V. DAGBLAD HET BINNENHOF is: 12 obligaties Sijthoff Pers N.V. ad nominaal 250,- alsmede 370,- in contanten voor elk aandeel van nominaal 1000.-, of: 3 obligaties Sijthoff Pers N.V. ad nominaal 250.- alsmede 92,50 in contanten voor elk aandeel van nominaal 250,-. Het omwisselingsaanbod aan houders van aandelen N.V. DE LEIDSCHE COURANT is: 2 obligaties Sijthoff Pers N.V. ad nominaal 250,- alsmede 25,- in contanten voor elk aandeel van nomiaal 25,-. Het verschil in koers wordt veroorzaakt door de afwijkende kapitalisatiegraad van beide over te nemen vennootschappen. De obligaties zullen luiden op naam. De obligatielening zal een looptijd hebben van zeven jaar met de eerste aflossing voor een vijfde gedeelte aan het einde van het derde jaar. d.w.z. op 31 decermber 1973, en vervolgens elk jaar tot en met 31 december 1977. De obligatielening zal een rente dragen van 8 per jaar. Rentebetaling zal plaatsvinden elk half jaar. voor het eerst op 30 juni 1971, voor het laatst 31 december 1977. Op korte termijn zullen voor N.V. Dagblad Het Binnenhof en N.V. De Leidsche Courant vergaderingen van aandeelhouders worden uitgeschreven. Enkele statuten wijzigingen zullen nodig zijn om de omwisseling te kunnen realiseren. De Commissie voor Fusieaangelegenheden van de Sociaal- Economische Raad en het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland zijn op de hoogte gesteld van het bod van Sijthoff Pers N.V. Ook de betrokken werknemersorgani saties zijn op de hoogte gesteld. IN onze edities van 3 juni j.l hebben wij mede gedeeld dat com- rectie van Wester pers N.V. (Het Binnenhof en de Leidse Courant) Voortbestaan en groei gewaarborg met d»- directie van Sijthoff Pers N.V. een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van samenwerking tussen beide dagbladondernemingen. Beide directies stelden zich in overleg met hun hoofdredacties op het standpunt dat na een eventuele realisering van een samenwerking het eigen karakter van Het Binnenhof en de Leidse Courant gehandhaafd moest blijven en dat de positie van deze twee dagbladen versterkt zou moeten worden. Het toen aangekondigde onderzoek heeft tot een positief resultaat geleid. Beide dagbladonderneming™ ziin tijdens het onderzoek tot volledige overeenstemming gekomen. Sijthoff Pers N.V. brengt een bod uit op de aandelen van de door de Wester pers N.V. uitgegeven dagbladen en garandeert onder statu taire bepalingen het brhoud van het eigen karakter van Het Binnenhof en de Leidse Courant. ]\A de aanvaarding door aandeelhouders van het door de Sijthoff Pers N.V. uitgebrachte bod zullen zeer reële voorwaarden zijn geschapen voor het behoud van twee opiniebladen in de zich snel ontwikkelende randstad- Als gevolg van de technische samenwerking, die een aanzienlijke kostenbesparende invloed heeft op het dure produktieproces van dagbladen, zal de redactie meer mogelijkheden hebben in berichtgeving en voorlichting. fYANK zij de brede belangstelling, die wij vele jaren van onze lezers in Den Haag, Leiden, Delft en in de agglome ratie van deze steden hebben ondervonden, kan zoals uit de omwisselingskoersen duidelijk blijkt een gezond bedrijf worden overgedragen. Commissarissen, directies, hoofd redacties en de ondernemingsraad zijn er unaniem van overtuigd dat een samenwerking van Westerpers N.V. en Sijthoff Pers N.V. de bpste waarborgen biedt voor het voort bestaan en een verdere gunstige ontwikkeling van Het Binnenhof en de Leidse Courant. WASHINGTON (Reuter) In het grensgebied van Peru en Ecuador heeft zich vanmorgen een zware aardbeving voorgedaan- De aardbeving heeft, op de open schaal van Richter een sterkte van 7,6. Deze beving is te vergelijken met die welke Peru op 31 mei heeft getroffen en waarbij tienduizenden mensen om het leven kwamen. In Quito en Guayaquil veroorzaakte de beving enige paniek Er (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BURGOS Het proces tegen de zes tien Baskische nationalisten in Burgos is gisteren dramatisch geëindigd in zes eisen tot doodstraf na een heftige pro- Baskische betuiging van de zestien, die i van hun zitplaatsen opstonden „Leve de vrije Basken" riepen en een aanval deden op bet militair tribunaal. goed idee de chts- Er ontstond een chaos zaal. De veiligheidspolitie duwde en sleurde de gevangenen de zaal uit, daar bij met pistolen zwaaiend. Het publiek, waaronder de buitenlandse pers. moest eveneens de zaal verlaten. De vrouwe lijke familieleden van de beklaagden schreeuwden en snikten. Een van de militaire rechters trok bij de vechtpartij zelfs zijn sabel Daarna ging de zitting Sbaie momenten kent elke vergadering wel eens.W)at is menselijk. Zo kende ook een vergadering van de „VerenigingHan Bevorderaars van Verkoop van Damesbladen aan Moeders van Taalarme Kinderen", zijn dieptepunt. Ir. H. van D., die de vergadering bijwoonde, slaagde erin de depressie door te komen met het maken van het volgende raadsel, dat hij ons vrijblijvend toezond. „Misschien hebt u een intellectuele lezer, die het een moment kan boeien", zo schreef hij. Welnu, intellectuele lezer, opgelet De vuile was hang ik nooit huiten. Dat zeg ik tot uw oren tuiten. Meer dan eens maakt men mij zwrt. Ik praat dan ook niet al te zacht. En als ik naar mij zelve kijk, Word ik van schrik bleek als een lijk. uaa tpaooMjuy Sen krant is géén witmaker. Hij geeft kleur aan het leven, al ziet hij er zelf -altijd bedrukt uit geen wonder als je leest wat er soms allemaal instaat. Gun uw kleur- en wasechte lijfblad ook aan een ander. Wie ons nu een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt gratis een grote zakagenda 1971 met fraaie kunstlederen omslag. zijn nog gden berichten over slachtoffers. I achter gesloten deuren door. Da militaire aanklager somde in het kort de beschul digingen en zijn eisen op. Voor de zes tien beklaagden werd zes keer de dood straf geëist evenals een totale gevange nisstraf van 722 jaar. Het proces ia daar mee afgelopen. De uitspraak kan tot vijf dagen worden uitgesteld Als de dood straf wordt opgelegd zal zij normaal ge sproken binnen 24 uur worden uitge- DA]V Li enveloppe zonder postzegel verzenden naar dagblad Leidse Courant. Antwoordnummer 849, Leiden. Als nieuwe abonnee van de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd: Naam: Woonplaats: Straatnaam: -. Ingaande: Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn: Naar dit adres kunt u de mij toegezegde zakagenda 1971 zenden. I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1