Gerd Müller bewees zijn reputatie DE ACT VAN KESSLER IN DE KUIP VOLENDAM BREEKT MET JARENLANGE TRADITIE SCHRIJVERS REDDE FC TWENTE Hattrick velde Sparta: 3-1 DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Door Hans de Bruijn) ROTTERDAM Zijn zwartleren aktetas zette Spartacoach Georg Kessler op de tafel in de perskamer van het Feijenoordstadion en zijn „act" nam daarna een aanvang. De glimlach, die op zijn gezicht kwam, maakte zich ook meester van de omstanders, toen Kessler weigerde zijn spelers af te kraken, wat zij na het catastrofale verloop van de wedstrijd tegen Bayern München verdien den. Geen kwaad en verwijtend woord kwam over zijn lippen. Integendeel. „Ik maak dit elftal een compliment voor de inzet De spelers zijn tot het laatste moment blijven doorgaan". Deor zijn parate kennis ver bijsterde de laconieke Rotterdamse trainer iedereen opnieuw met de opmerking: „Dit Ls in mijn tijd bij Sparta pas onze derde nederlaag. Het vóórseizoen tegen Anderlecht en de laatste weken tweemaal tegen Bayern München". En alsof men dat nog niet wist: „Vergeet u ni^t, mijne heren, het ziin prominente clubs, die internationaal be wezen hebben wat ze waard zijn". Het is duidelijk wat Georg Kessler met deze houding wil de bereiken. Hij nam zijn elf tal in bescherming in het be lang van de wedstrijd van a.s. valt welke van de gen tot het einde van het sei zoen meedraait in de top van de eredivisie. De ontreddering, die zich meester maakte van Sparta, liet geen spaan heel van de „image" waaraan hij de laatste tijd dokterde. Geen topploeg met een superiori teitsgevoel stond gisteravond in het Feijenoordstadion aan getreden. maar elf wanhopig Rotterdammers, die geen bal goed konden plaatsen. De ADO-spelers, in de Kuip aan wezig, moeten door die aan blik zonder twijfel een stuk ar huis zijn te- betekenis te zijn. De „act" van Kessler droeg serieus karakter toen hij de kaak stelde. ,.Ik weet dat er nog lang niet zijn, dat ik ook altijd be^ i vechtlust 1 FRANZ BECKENBAUER Een voorzichtige beken- die hij onmiddellijk af toen hem de vraag werd ken. „Over dat punt wil ik het liever niet hebben", was abrupte reactie. Onmiddellijk ;rklare „In die ontmoeting nemen mijn spe lers revanche op zichzelf" lachers kreeg Kessler op zijn hand toen hij als sie gaf dat het eerste doelpunt aan de verkeerde gevallen. Na een opmerking ook zeker" haakte hij bits Veel ontspannener was de sfeer bij Bayern München. Trainer Uddo Lattek was zo trots als een pauw dat het tactiek eruit gekomen was. ,.Ik heb eerst mijn twee vleugel verdedigers, Hansen en Kop- penhofer van plaats laten ver wisselen, omdat Kristensen een speler bleek te zijn waar op Hansen geen vat kon krij- Want ait de spits van de aanval •rdamse verdediging. liet Terhorst ok steeds los en kreeg Muller de vrijheid die hij venste". Ook Muller prees zich ;elukkig met die onverwachte vrijheid. „In de tweede helft heel kalmpjes aan gespeeld. Het begon schitt end driftig aan te vallen daardoor kon Muller de balli krijgen waarop hij altijd GEORG I compliment wacht. Om die redei Ter Horst, die als de grote chuldige van Sparta's neder- aag wegliep, formuleerde zijn -erweer heel simpel: „Kesslers opdracht luidde: zodra Muller in de spits verschijnt neem je hem over. Als Muller zich op het middenveld aanbood zou de dichtstbijzijnde verdediger stoppen. Dat is nagela- door Frank Werkman ROTTERDAM Gerd Müller geniet de faam een kansenbenutter van de eerste orde te zijn. Tijdens het wereldkampioenslhap in Mexico, maar ook het eerste duel tussen Bayern München en Sparta, toen Müller de winnende treffer scoorde, had hij dit reeds duidelijk aangetoond. Toch ver zuimde Georg Kessler een vaste bewaker aan de Duitser toe te voegen Met fatale gevolgen. Driemaal profiteerde Müller van de hem geboden vrijheid en even zovele keren faalde hierbij Ter Horst. De Spartaan, die opgedragen Müller voor zijn rekening te nemen zodra deze zich in de buurt van het Rotterdamse strafschopgebied vertoonde bleek niet in staat deze opdracht uit te voeren. De op het oog wat-moeilijk lopende, maar uiterst wendbare Müller maakte zijn reputatie waar door doelman Pim Doesburg driemaal kansloos te laten. Sparta kon hier maar één treffer Iegenover stellen en dat betekende uitschakeling--van -de Rotterdammers n de achtste finales van het toernooi om de Runners Up Cup: 31. Köln en Leeds kwartfinalisten LIVERPOOL. Met Bayern Mün chen hebben zich voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners-up Cup geplaatst: FC Köln en Leeds United. De Duitsers wonnen de tweede ont moeting tegen Spartak Trnava (Tsj.-SI.) met 30 na de uitwedstrijd reeds met 10 in hun voordeel te hebben beslist. Leeds versloeg in Praag Spartak met 32. De Engelsen hadden de eerste wedstrijd met 60 gewonnen. Liverpool en Anderlecht speelden hun eerste wedstrijd voor de derde ronde. Liverpool won met 10 van het Schotse Hibernian en Anderlecht versloeg in Brussel Vitoria Setubal met 21. LONDEN Een 30-jarige ren uit het graafschap 1 Engeland heeft gisteren 339.469 Engelse ponden bijna drie miljoen gulden gewonnen in de Engelse voetbaltoto. Zij voorspelde de uitslagen van acht wed strijden goed. n half uur lang had Müller zich laten zien. Zwervend over de vleu- iel of ver teruggetrokken suste hij Ter Slechts eenmaal drong de donkere, gedrongen spitsspeler ver het Rotterdamse strafschopge- >ied. Na een een-twee-combinatie met VIrosko dook hij voor Doesburg op, deze kon vallend redding bren- Sparta was in deze faze sterker. Rotterdammers veroverden een verwicht, maar ook toen al bleek dat e van de Duitse herfstkampi- Franz Beckenbauer als vrije 'erdediger, de stormlopen met gemak i weerstaan. Na het openingsoffen- van Sparta ging Bayern het spel t vertragen. Rustig bouwend vanuit laatste linies gingen de Duitsers in richting van Doesburg. En uit een i deze zorgvuldig opgezete aanvallen stond het eerste doelpunt. Mrosko am in een kansrijke positie, maar ilaatste de bal naar Müller die er nog ets beter voor stond. Onhoudbaar voor ;choot Müller in. Sparta ap- lelleerde voor buitenspel, maar scheids- :hter Jimenez kende de treffer on-, "biddellijk toe: 0—1. Lttent rta reageerde met een verhevigde aanvallen. Van der Veen schoot :eihard in het zijnet, maar twee minu- hadden de Rotterdammers itensen, de beste speler van parta, werd enige meters buiten het trafschopgebied onreglementaris ge- ,m zelf de vrije trap. De plaatste de bal naar Heij- ir deze miste. De Duitse erdediging werkte echter slecht weg orgelopen Kristensen kon pelers omspeeld te heb- en doelman Sepp Maler passeren. Ineens was de strijd weer open. Op tribunes achter het doel van Maier 'erd vuurwerk ontstoken en temidden ontsnapte Bayern Ilinchen op wonderbaarlijke wijze aan achterstand. Roth lobde vanaf zeker op zijn doelman terug, zijn Maier, die enige i oei stond werd door deze rr zijn ploeggenoot volkomen verrast ergend langzaam daalde de bal achter iaier in de richting van de doellijn tot grote opluchting van heel belandde het leer tegen de paal. erwijl het vuur op de tribune, dat ikwolken boven het veld ver- orzaakte. langzaam doofde kreeg Spar- vijf minuten voor de pauze opnieuw en tegenvaller te incasseren. Weer was de als een schicht opgedoken Müller e Doesburg voor een voldongen feit Ter Horst liet Müller bij een oorzet van Mrosko volkomen vrij en «tekent in zo'n geval een doelpunt: 12. lanmoedig aiding van een soms ongrijpbare ristensen vocht Sparta manmoedig te ug. Maar hoe fraai de rappe Deen ook sen schiep, zijn medevoorhoedespe- weigerden ze te gebruiken. Kowa- Klijnjan en Heijerman wedijverden elkaar in het missen van de meest elegde kansen. Kenmerkend voor de lacht van de Rotterdamse aanval was dat het meeeste gevaar Hans Venneker moest komc maal stelde hij doelman Mai< op proef, maar beide keren toonde deze zijn grote klasse. Gaandeweg werden de acties van de Rotterdammers despe rater. Hoewel Sparta voortdurend in de aanval was ontstonden de meest doel lij pe kansen aan de andere kant. Müller en Beckenbauer verzuimde ech ter parta op een nog grotere achter stand te zetten. Maar ook Sparta kreeg nog mogelijkheden. Maar Heijerman en at acties van e ronden. Definitief Ruim twintig minuten na rust werd Sparta definitief verslagen. Weer was het een een-twee-combinatie, waarop de" Rotterdamse achterhoede het ant woord schuldig moest blijven. Hönes bracht Müller in een droompositie en deze voltooide hiermee zijn hattrick. Ook na deze treffer verschenen de Rotterdammers nog verscheidene keren voor Maier. Venneker kwam oog in oog te staan met de Duitse doelman, maar schoot hoog over. Kristénsen bracht, na dat hij Beckenbauer was gepasseerd Kowalik in kansrijke positie, maar de Pool richtte op een Duits been. Opnieuw Venneker, Klijnjan, Walbeek en weer Kansen legio, maar de koele schutter bleek ditmaal niet in het team van Sparta te spelen. Aan de andere kant had Gerd Müller laten zien hoe het wel iptreden wierp Sparta uit het ini iatioi Fischer breidde voorsprong uit PALMA DE MAJORCA De Ameri kaan Bobby Fischer heeft ztfn kansen o de uiteindelijke overwinning in h< interzonale schaaktoernooi in Palma d Majorca aanzienlijk vergroot door giste ren zün afgebroken partijen tegen d Joegoslaaf Dragoujub en de Rus Taima nov te winnen. Fischer heeft nu 16,5 pn Op afstand volgen Hübner en Geiler me respectievelijk 14,5 en 14 punten. nartHpn waren. Hort (Tsj^Rubinetti (Are (VS) 1 (Cuba) *-*•M,n" legasjewsky 11^; NIJMEGEN De Nijmeegse eredivi sieclub NEC heeft een „krachtencen trum" in gebruik genomen. Dit kracht centrum, dat op initiatief van trainer Wiel Coerver tot stand is gekomen, bestaat uit een gebouw waar aan de wand diverse instrumenten zijn aange bracht, die het uitvoeren van krachtoe feningen mogelijk maken. Aankoop Zweed Reine Almqvist tij (Van onze sportredactie) VOLENDAM Moe, maar voldaan keerde Volendam- trainer Hans Croon gisteravond terug in zijn woning. Moe. omdat de reis, die hij met dokter Duin en Kurt Vyth naar Zweden had gemaakt, vele uren van intensief onderhandelen met secretaris Bengt Lindhe en penning meester Gösta Schmidt van IFK Goteborg tot gevolg had gehad. Voldaan, omdat het vrijwel zeker is, dat de 21-jarige spitsspeler Reine Almqvist in de loop van januari voor Volendam in competitiewedstrijden zal uitkomen. Helemaal zeker is in ieder geval, dat Almqvist Er is nog maar weinig, dat de entree van de eenentwintigjarige Almqvist in de weg staat. De jonge Zweed zal gedurende zijn acclimatisatieperiode HANS CROON zijn er geen Almqvist heeft het overschrijvingsformulier getekend. Financieel is de zaak bovendien zo goed als rond. Croon: „Wat die financiën betreft, is er gezegd en geschreven, dat Kurt Vyth de aankoop van Almqvist zou hebben geregeld. Dat is beslist niet waar. De heer Vyth is meegegaan als zakelijk adviseur. Op dat gebied is hij van onschatbare waarde en dat is tijdens de onderhandelingen ook wel bewezen. Maar de aankoop van Almqvist is 'n zuiver Volendamse aangelegenheid. Let wel: Volendam is een van de weinige geleidelijke ontwikkeling „We zijn rustig aan het opbouwen. Men moet die aankoop van Almqvist zien als een eerste stap, zeker niet als de laatste. Mijn ideaal is om van Volendam iets te maken, zoals Hennes Weisweiler dat in West-Duitsland met Borussia Mönchengladbach heeft gedaan. Zorgen voor veel jong talent in de eigen gelederen en je elftal versterken op die plaatsen, waar de eigen kweek op van 2 tot 15 januari zijn intrek zal nemen in Volendam om enigszins te acclimatiseren. Hans Croon: „Wij heb ben langdurig moeten onderhandelen met bestuursledèn van IFK Goteborg, maar het heeft succes gehad. Almqvist wilde zelf dolgraag naar Nederland en met name Volendam, Maar IFK Goteborg wilde hem niet zo maar laten vertrekken. Maar die club zat een beetje moeilijk. Vorig seizoen waren ze kampioen van Zweden en het afgelopen seizoen zijn ze gedegradeerd. Terwille van de financiën hadden ze eigenlijk weinig keus. Ze moesten eigenlijk wel". hechte spitsspeler, aan een scorende spits. Iedereen in Volendam staat achter de aankoop van talent van buitenaf. In het huidige topvoetbal moet je maatregelen nemen als je resultaten wilt behalen. En dat wil Volendam. We willen dit seizoen beslist in de eredivisie blijven. ZAGREB Piet Schrijvers heeft FC Twente gisteren in Zagreb gered. Dinamo Zagreb, ganiseerde verdediging fout op fout maakte. Hij bleef ook staande in het laatste kwar tier van de wedstrijd waarin Dinamo ongeremd naar voren stormde i 21 verdei de i WÊ PIET SCHRIJVERS FC Twente w< rijk, maar niet onredelijk be loond. De veldspelers van Twente konden er tenslotte ook niets aandoen dat Dinamo slechts twee scoorde. Piet Schrijvers deed er echter allps ïan dat het bij die twee doel punten bleef. In de periode dal :ijn ploeg werd overspoeld ioor een vloedgolf van Joego slavische aanvallen bleef hij overeind. Hij redde wat ver keerd leek te gaan in het eer ste half uur, toen zijn ongeor- Runners-Up-Cup werd in feite beeslist door de twee doel ver dedigers. Zo goed als Schrij vers het bij FC Twente deed zo slecht was Vahrudin Daut- Dinamo Hij ding. René van de Kerkhof probeerde een kwartier voor tijd een blunder van Miljkovic af te straffen maar in zijn ren naar een doelpunt werd hi.i gestopt door Daütbevgovic. Tschik Cajkovski, de coach van Dinamo, plaatste FC Twente in het begin van de wedstrijd voor onoverkomelij ke moeilijkheden. Hij gebruik- rekend. Drost en De Vries hielden in het centrum van de verdediging de aandacht geconcentreerd op Rora en de flankverdedigers Huve niet opgewassen tegen Cercek) en Van Iersel deden dan de hoekpun- gebeurde overigens lang nie altijd met succes. Tussen Huvt aan de ene, Van Iersel aan d« andere kant en de twee cen trale verdedigers vielen mei pijnlijke regelmaat grote ga- ndert irtl ïate middenvelder iric toonden zich 2id die gaten op Iet gevolg was ïoeilijke situaties De Twentse doelman, die een kwartier stand hield, had in de 17e minuut geen wapen tegen een geweldige kopbal uit een voorzet van Miljkovic in kopte, (10). FC Twente kwam niet los uit de „dodelijke" omhelzing van de Joego-Slaviërs en slechts Schrijvers zorgde ervoor dat na het openingsdoelpunt ver dere gevolgen 20 minuten uit bleven. Kort voor rust werd hij echter opnieuw verslagen, weer door een kopbal van Gucmirtl. uit een hoekschop van Cercek. FC Twente was na die twee doelpunten aange slagen. Volkomen onverwacht rhter. geen honderd tellen na eede doelpunt van Di namo. gaf Theo Pahlplatz de ploeg weer zelfvertrouwen. Van de rechtervleugel zag hij dat Daütbevgovic te ver voor zijn doel stond. Pahlplatz strafte die onvoorzichtigheid genadeloos af en scoorde be heerst uit een kleine hoek. RUST Het resultaat was i dat de achterstand gebracht. Het gevolg echter voortreffelijke het Kees Rijvers de passieve Antal Nagy door Willy Van. de Kerk hof. De aamvalmacht van F C. twente groeide nauwelijks vant vrijwel alle mankracht was in de defensie nodig Kort voor tijd flitste de snelle tweeling Hun gezamenlijke actie lever de in eerste instantie niet meer op dan een hoekschop. Het werd een gouden hoekschop Willy van de Kerkhof nam de [ené v. d. Kerkhol ■en goed uitgangspunt de ploeg duel. De datum 8 december 1970 zal in de voetbalhistorie van Volendam een aparte plaats blijven innemen. De dagen dat de dorpsgemeenschap geheel op eigen kracht een eredivisieteain op de been bracht, waren al voorbij sinds de komst van Jan Ruiter, Meeuwis, Majoor en Frits man. Maar Reine Almqvist is de eerste werkelijk spectaculaire aankoop. En d«n nog wel een buitenlandse. De idealist Hans Croon denkt echter verder dan plaatselijk voetbalsentiment. Hij wil verder bouwen aan Volendam. Met eigen kweek in de eerste plaats, want hij zweert bij een brede basis en bij een geleidelijke opbouw. Maar Hans Croon, de idealistische realist of de realistische idealist, beseft dat die eigen kweek aangevuld moet worden als de feiten uitwijzen wanneer het nodig is. Daarom komt spitsspeler Reine Almqvist volgende maand naar Volendam. SPORTWERELD MOSKOU Het Tsjechische yshoc- keyteam heeft in Moskou verrassend met 3—1 (tussenstanden 2—1 1—0 00) van wereldkampioen Rusland gewon- RICHMOND De W(orld) B(oxing) [ssociation) heeft besloten Bob Foster jn wereldtitel boksen in de half- /aargewichtklasse te ontnemen. De reden hiervoor is dat Foster sinds hij 24 mei 1968 wereldkampioen werd titel heeft ligd. TALLINN Andris Andreiko is gis-i ren in Tallinn nationaal kampioen dammen van Rusland geworden. Andreiko, die ook de wereldtitel be- t. verzamelde in zeventien ronden 11,5 ROTTERDAM Tom Okker zal op en 24 januari in het Rotterdamse ortpaleis uitkomen in een internatio- lal toernooi, waarvoor verder zijn ge- ntracteerd, Andres Glmeno (Spanje), Engelsman Mark Cox en de Egypte- r El Shaffei.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11