In Nederland wachten zijn crediteuren met smart op zes miljoen zure guldens WALTER V. LEIDT IN ITAI.IË MOOI LEVEN Ruil kalkoen voor een middeleeuws koningsmaal Tweelingbroertjes weten gegevens over catastrofale brand Politie ziet hen niet als daders Justitie kan hem nog niet vatten EN Oefenen voor maanreis JONKVROUWE DR. JOHANNA MARIA VAN WINTER: ACTIE VERONTRUST HARTSTICHTING PTT weigert goedkoop tarief Betaling van abonnementsgeld wordt eenvoudiger! BON V/OENSDAG 9 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT 'eg op :anden maast DA Part SLUIS/KORTRIJK (België) De justitie in Groningen, Utrecht en Middelburg is momen teel in samenwerking met de Belgische justitie bezig het net rond het financiële fenomeen met miljoenenschuld, Walter V., strakker aan te trekken. Sedert de inval dezer dagen in het kantoor-Sluis van de beleggings maatschappij Intercambio Internacional Ban- cario (UB), waarvan de zetel in Panama is gevestigd, en waarvan Walter V. de grote man achter de schermen is, is druk justitieel overleg gaande. De IBB-klanten bestonden uit Belgische en Nederlandse beleggers in zwart geld. Walter V. wordt verdacht van een lange reeks oplichtingen en verduisteringen. Hij is naar Italië gevlucht met achterlating van een schuld van zes miljoen. Er loopt nog 1 steeds een opsporingsbevel. Volgens de officier van justitie in Groningen, jhr. mr. A. v. d. Wijck, heeft Walter V. vier faillissemen ten in Groningen; 200 crediteuren houden hierbij de hand op voor totaal zes miljoen gulden. Volgens de officier heeft Walter V. in Sluis het pand gehuurd om vandaaruit de Belgische markt te bewerken. In België zijn de wettelijke voorschriften rond het geld verkeer namelijk strenger dan hier. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie beschikt over de bewijzen, dat de brand, die bet afgelopen weekeinde het leven heeft gekost aan negen gastarbei ders. is aangestoken op de trap, de enige in- en uitgang van het pension, Ze twq- felt er echter aan, of ze met de gisteren aangehouden 15-jarige tweelingbroers W. de werkelijke daders in handen heeft. TWEELINGBROERS Tien rechercheurs en twee hoofdin specteurs zetten hetonderzoek voort. Te gen de gearresteerde jongens pleit, dat hun verklaringen over hun doen en laten in de rampnacht tegenstrijdig zijn en dat zij kort voor de brand gesignaleerd zijn in de bar onder het getroffen pension. Zij blijven ontkennen en concrete aan wijzingen tegen hen zijn nog niet ge vonden. Daarom duren de verhoren on verminderd voort. De politie acht het niet uitgesloten, dat de twee jongens zonder zelf de da ders te zijn kennis dragen van feiten, die de werkelijke branstichter betreffen, die zij achter houden. Men gaat ervan uit, dat het vuur is aangestoken om wraak te nemen op de eigenaar van de bar, waar kort voor de brand een vechtpartij had plaatsgevonden. Ook gelooft men dat het niet de bedoeling is geweest het pension met de gastarbeiders te treffen. De bar staat bij de politie slecht be kend. Toen men bij het blussen van de brand op de omringende daken radio's, bandrecorders en dergelijke aantrof, die 19.jJ afkomstig waren van diefstal, was nie mand verbaasd. In de Amsterdamse ge meenteraad zou burgemeester Samkalden vanmiddag een verklaring over de ca tastrofe afleggen. Jhr. mr. v. d. Wijck heeft niet zoveel medelijden met de gedupeerde klanten van Walter V. „Als een bank 15 procent geeft op discontorekeningen, dan ga je toch eerst even informeren naar de be trouwbaarheid!" Walter V's autorijschool „Cum Laude" en handelsmaatschappij „Centerline" gingen in augustus 1968 op de fles kort nadat een financier uit Mid- delstum een bedrag van een half miljoen van V. terugvorderde. et te versmaden v. d. Wijck wil trachten zoveel de kleine crediteuren n 13 d?' .g.v.^zg stenaar J, t/m Lsdingei Lssenaai ■an Mijn 22.00 u St.-Nicc Astronaut Edgar Mitchell van het team van de Apollo-14 bezig met een opvouwbaar maanwagentje. bestemd voor het vervoer van intrtimenten over het maanoppervlak. Walter V. is ee politieprooi. Maar voorlopig alleen mogelijk geld vo terug te krijgen. Walter V. intussen vliegt rustig de halve aardbodem rond, leidt een mon dain leventje van de centen van zijn cre diteuren en voert nieuwe dubieuze prak tijken uit, zonder dat hem een haarbreed in de weg wordt gelegd. Alleen de curator van Walter V., de Groningse advokaat mr. J. de Vries, ont biedt hem wel eens voor zakelijke ge sprekken en dan komt Walter gewillig opdraven. Zo had hij vorige week vrij dag nog een ontmoeting in Zwitserland. Hij kent de adressen van de man. die zich „general manager" van Intercambio Internacional Bancario noemt. De cura- ir Turk.' I buiten '0.15 ïubert nt Saën (olist An 0.15 i (wij 7,ijl Rein E'" erkdam ,The Ine Een filfll (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veel mensen hebben één hobby gemeen met jonkvrouwe dr. Johanna Maria van Winter, docente middeleeuwse geschiedenis aan de Utrechtse universiteit: koken. Er zullen er weinig zijn die iets weten van de oudromeinse, middeleeuwse en zes tiende- en zevenliende-eeuwse keuken. En daar we^t zij nu alles van. Samen met studenten-vrijwilligers probeert zij de recepten uit die in de schaarse oude kookboeken te vinden zijn. Ze werkt ze uit en regel matig verschijnen deze gegevens in de kookrubriek van Spiegel Historiael, maandblad voor geschiedenis Jonkvrouwe dr. Johanna Maria van Winter: middeleeuws en archeologie. „In mijn kookboeken heb ik eigen lijk maar één recept gevonden, een Duits, dat rechtstreeks slaat op Kerstmis," aldus de jonkvrouwe, JDat zijn paddestoelen, morieljes die je in een schuitje van deeg moest doen. Eerst een gestold roerei en dan de morieljes daarin. Het enige wat in kookboeken altijd ge noemd wordt is de vastentijd. Daar voor wordt uitgebreid gekookt. Want in de vastentijd mocht men geen dierlijk voedsel, dus geen vlees, geen melk, geen eieren en ook geen reu zel gebruiken. Vis wel. De eieren moet je dan gaan vervangen door viskuit. Je krijgt dan pannekoekjes van viskuit en dat soort gekke din gen. Dan eet men ook zuidvruchten voor het vet, vooral amandelen, vij gen, dadels en rozijnen. Dat is echt vasteneten. In alle middeleeuwse kookboeken vormt dat een aparte rubriek." Maar het kerstfeest is een konings feest en van koningsmalen zijn re cepten te over. Laten we het maal maar eens nemen dat is gebruikt bij de kroning van koning Hendrik IV van Engeland in de Westminster Ab bey op 30 september 1399. Het be staat uit drie gangen, waarvan de eerste gang tien gerechten, de twee de gang twaalf gerechten en de der de gang achttien gerechten telt. De eerste gang: Braun en peverarde; Kerstmis is per slot van zaken een koningsfeest viande royal; kop van everzwijn met slagtanden; groot vlees; jonge zwa nen; vetgemeste kapoen; fazant; rei ger; crustade Lumbarde; steur en grote snoek. De tweede gang: Venyson en fur- menty; gelei; gevulde biggetjes; pau wen; kraanvogels; geroosterd wild; konijn; roerdomp; vergulde kip; gro te taarten; gebraden varkensvlees; leche Lumbarde. En de derde gang: Blaundersorye; ge- confijte kweeperen; zilverreiger; wulp; patrijs; duiven; kwartels; klei ne vogeltjes; jonge konijntjes; ver gulde gehaktballen; plakjes blank varkensvlees; geglaceerde eieren; frytourys, doucettys; pety perneux. Verder kwam na iedere gang een „Sotelte" (afgeleid van „subtlety" geestigheid), terwijl bij de derde gang aan het einde tevens een ade laar en potten met leliën worden koken als hobby. vermeld, die waarschijnlijk als tafel versiering dienden. Hoe we ons die adelaar moeten voorstellen, van me taal of van koekdeeg, of een opge zette vogel of nog anders, weten we niet, en evenmin wat in dit geval de sotelte voorstelde. Nu niet bepaald een receptje om in de donkere dagen voor Kerstmis gauw te gaan klaarmaken. Beter bruikbaar zijn de volgende. Eerst een Zuid-Duits middeleeuws levergerecht, de Buossleber: We nemen een kalfslever of een stuk daarvan, bijvoorbeeld een pond voor vier personen, en laten dit in ruim water van plusminus 90 graden gaar broeien. Lever mag niet echt koken, want dan wordt hij hard. De duur van dit broeien is afhankelijk van het gewicht van de lever, onge veer 35 minuten per pond. Dan hak ken we de gare lever fijn en ver mengen deze met het kooknat (mit der Brüge) en verder met fijn ge wreven donker roggebrood, dobbel- steentjes spek, een scheutje witte wijn en wat azijn. Dit mengsel wordt vervolgens gekookt, waarbij het donkerbruin en brijachtig van substantie wordt. Blijft het te voch tig, dan moet er meer roggebrood bij, waaronder aan de andere kant de smaak van de lever niet verloren mag gaan. Dit moet ieder al kokend naar eigen voorkeur bepalen. Vervolgens bakken we snel een omelet van een ei per persoon (ayn plat mit ayer) en leggen deze bij het opdienen op de bruine brij, zodat deze geheel is bedekt. De witte land- wijn die we bij het koken hebben gebruikt is ook lekker om erbij te drinken. Een Duitse kippesoep uit een Engels kookboek van 1420: We beginnen met ongeveer een halve kilo soepkip in stukken te kopen en deze te blan cheren (opzetten met koud water zonder zout, aan de kook brengen en afgieten). We mogen ook konijn of patrijs nemen, en in dat laatste ge val moet de patrijs niet in stukken gesneden worden maar in zijn ge heel gekookt Bij dat geblancheerde vlees gieten we ruim een liter amandelmelk en doen er verder in stukjes gesneden reuzel bij (dit geeft wel een aparte smaak, maar maakt het gerecht gauw te machtig, neemt u daarvan dus niet meer dan een ons), daarbij 'n grote fijngesnipperde ui, wat kruidnagelen, een grote hand vol krenten en een plukje safraan. De exacte hoeveelheden zijn niet aan te geven, die moet u op het gevoel schatten. Dit alles wordt op het vuur gezet en goed geroerd, en vervolgens langzaam gekookt tot het vlees gaar is (ongeveer een uur). Terwijl het kookt voegen we nog vijf eetlepels suiker toe, en poeder van gember, galanga en kaneel ver mengd met een scheut azijn. Ten slotte maken we de soep op smaak af met een beetje zout. En om helemaal exclusief te doen nog het recept van kalfslever met druiven van de kok van Hendrik de Rijke van Beieren Landshut uit het begin van de vijftiende eeuw. Voor waar een rijk recept. Om dit gerecht voor vier vijf personen te bereiden neemt u een pond rauwe kalfslever die u in stukjes snijdt, verder een ons vers spek en een flinke tros witte druiven van ongeveer acht ons Vooraf moet u bij de slager een net bestellen, dat is een dik vel van vet dat om de ingewanden van een koe Als u hem dit tijdig opgeeft en uit legt wat u bedoelt, kan hij u dit zonder bezwaar leveren. U moet het vooral niet verwarren met een pens huid, die wel als hondevoer wordt verkocht en veel stugger is dan het Dit net smeert u aan de binnenkant in met eigeel, en vervolgens naait u het mengsel van fijngesneden lever, fijn gesneden spek en ontpitte ge halveerde druiven met kruiden naar eigen smaak (maar vooral niet te zout), in het net. Dat dichtnaaien moet wel even zorgvuldig gebeuren met stevig naaigaren, zodat er niet bij het roosteren allerlei uitvalt. Vervolgens legt u de aldus verkre gen zak zonder toevoeging van vet in de koekepan of op een grill en laat hem gaar worden in zijn eigen vet. Hij gaat daarbij opzwellen tot een mooie ronde bol, die na onge veer een uur gaar is. Deze rol gar neert u dan aan de ene kant met eidooiers die vermengd zijn met pa prikapoeder en aan de andere kant met eidooiers vermengd met gehakte peterselie. tor krijgt of en toe geld van Walter V los. Dezer dagen hoopt hij weer wat gele toegezonden te krijgen. Wat denkt Walter V. hiermee te be reiken? Volgens de Groningse officier van justitie zal hij trachten daarmee de boot af te houden. Als de gegevens de inval in Sluis binnen zijn, zal hij moedelijk Scotland Yard in de affaire betrekken. „In Engeland is hij volgens mij hetzelfde aan het doen als in Sluis. De staf van het IIB-kantoor te Sluis be zoekt regelmatig Brighton voor zaken besprekingen. Curator De Vries zegt het nog opmer kelijk te vinden dat in de acten van de naam Walter V. niet te vinden is der de lijst met directeursnamen, die van de ex-consul in Nederland Panama, Eduardo Isaza, die zelfs presi dent-directeur is. Zou dit de zoveelste geniale zet zijn van Walter V. om de politie uit handen te blijven? Volgens mr. De Vries is hij uiterst ge wiekst Hij is kennelijk niet alleen, want in 1967, toen Walters financiële nood hoog was, kon hij in Groningen leningen sluiten. Begroting van Sovjetdefensie ongewijzigd MOSKOU (Reuter) De Russische begroting voor defensie voor 1971 is net zo groot als die voor 1970. namelijk 17,9 miljard roebel (ruim 71 miljard gulden), zo heeft de Russische minister van Fi nanciën. Wasili Garboeaov. bekendge maakt op de zitting van de opersté Sovjet die in Moskou wordt gehouden. Westelijke diplomatieke hebben er echter gewezen dat er onder andere begrotingsposten militaire uitga ven verborgen kunnen zijn. Het is voor het eerst sinds 1965 dat de begroting voor defensie niet ver hoogd is. De uitgaven voor defensie in 1971 belopen 11.14 procent van de totale begrotingsuitgaven. In Moskou ziet men het besluit om de begroting voor defensie niet te wijzigen een belangrijke politiek gebaar. Men wijst in dit ver band op de verbeterende betrekkingen China na de grensgevechten van het vorig jaar en de besprekingen met de VS over de beperking van de strate gische bewapening. Adèle Bloemeiidaal en Leen Jongewaard gaan binnenkort met elkaar in zee met 'een eigen theaterprogramma, waarvoor momenteel de voorbereidingen worden getroffen. De regie is in handen van Rob Touber (midden). DEN HAAG De Nederlandse Hart stichting is bijzonder bezorgd over een Nationale Hartactie, die vanaf 18 de cember gevoerd zal worden. De eerste indruk die bij velen^ gewekt wordt is, dat de Hartstichting iets met deze actie te maken zou hebben. Het tegendeel is echter waar. De Nationale Hartactie wordt gevoerd door het Centraal Bu reau Fondsenwerving in Rotterdam, waarvan de heer J. A. van der Putten directeur is. De heer Van der Putten is voor de actie organisatie-adviseur. De Hartstichting is vooral bezorgd over het feit, dat absoluut niet bekend is waar de gelden van de actie naar toe gaan. De directeur van de Hart stichting zegt: „Ieder jaar wordt een Collecteplan opgesteld. Uiteraard komen daar acties als van de Hartstichting en het Rheumafonds op voor. Doordat deze actie van de heer v. d. Putten niet gepland is, loopt die door alles heen. uitgeoefend. Wij hebben zelf deze zaken niet aan de grote klok kunnen hangen, omdat wij ons dan op een standpunt zouden stellen of wij tegen hartpatiën ten waren. Nu de kwestie in de open-, baarheid gekomen is zullen wij niet nalaten iedereen te waarschuwen. Het publiek wordt ten onrecht in de waan gebracht, dat wij achter de Nationale Hart Actie staan. De heer Van der Putten heeft ook geen enkele poging gedaan om verwarring te voorkomen. Hij heeft eerder de indruk gewekt dat de Hartstichting met zijn organisatie akkoord gaat." De actie is gegoten in de vorm van een zegelactie. Bij aankoop van vijftig cent aan boodschappen krijgt een klant in een winkel een -zegel ter waarde'van een cent. Deze zegels worden op een kaart geplakt en kunnen worden verzil verd door er boodschappen mee te beta len. De opbrengsten vloeien toe aan het Centraal Bureau Fondsenwerving voor de Hartactie. De winkeliers betalen zelf de zegelkosten. Onplezierig voor de Hartstichting Is wel het feit, dat zij zelf in februari een actie gaat voeren. „Dan zal een Euro- hartweek worden gehouden. Mogelijk komt deze actie door de Nationale Hart actie in het gedrang. Voor Den Haag lijkt deze actie op Kindermunt. De ondernemersfederatie van het midden- en klein bedrijf gaat nu een onderzoek instellen naar de actie. Onze abonnementenadministratie wordt binnenkort geautomatiseerd. Vanal 1 januari zal een belangrijk deel van de werkzaamheden door een computer worden uitgevoerd. Dit zal leiden tot een sterke administratieve vereenvoudiging en een Bonn-Warschau voortgaan op ingeslagen weg kwartaal- en jaarabonnees voortaan acceptgirokaarten de betaling tot een simpele handeling wordt teruggebracht eens per 3 maanden of per jaar 'e betalen en u bent rekening- straks geen giro- of bankformulieren meer uit te schrijven de acceptgirokaart ondertekent u deze en zendt hem naar dc bank. Wjj verzoeken u in de toekomst uitsluitend van deze kaart grotere s Zo kunnén wij verstrekken, Als u gewoon w houder, behoeft Na ontvangst v« girodienst of uw gebruik te maken. De kwartaalabonnees die géén giro- of bankrekening bezitten, verzoeken wij de acceptgirokaart toch voor de betaling te benutten. De kaart kan namelijk ook als stortingskaart worden gebruikt en zij kunnen er op elk post- of hulppostkantoor mee betalen. De abonnees die ons gemachtigd hebben het abonnementsgeld automatisch van hun rekening te laten afschrijven, zullen in de toekomst geen giro-incassokaart meer ontvangen. Uiteraard wordt de afschrijving wél op hun rekening vermeld. Helaas is deze vereenvoudigde manier van betalen alleen mogelijk voor kwartaal- en jaarabonnees De week- en maandabonnees blij"en op de gebruikelijke manier betalen. Als ook zij voortaan het abonnementsgeld per kwartaal willen voldoen, zullen wij dat bijzonder waarderen. Dat is gemakkelijk en bovendien voordeliger want een kwartaalabonnement is relatief iets goedkoper. Door middel van onderstaande bon kunnen zij van betalingswijze veranderen. WÜ verzoeken ai onze kwartaal- en jaarabonnees met betaling voor het eerste kwartaal 1971 (of het hele jaar) te willen wachten totdat zij de acceptgirokaart van ons hebben ontvangen. Dat zal in ieder geval vóór 1 januari z(Jn. Tot slot nog dit. Door het vele werk verbonden aan de voorbereiding van de automatisering kunnen er, ondanks al onze voorzorgen, menselijke foutjes zijn gemaakt. Mocht de u gezonden acceptgirokaart bijvoorbeeld niet helemaal juist zijn ingevuld, laat ons dat dan even weten. Wij zullen dat soort schoonheidsfoutjes dan snel herstellen. Administratie Het Binnenhof en Leidse Courant. Straatnaam Woonplaats: wil ingaande 1 januari 1971 het abonnementsgeld ook per kwartaal voldoen (handtekening) WILLY BRANDT WARSCHAU (DPA) De regeringen van de Duitse Bondsrepubliek en van Polen zijn vastbesloten de onderlinge betrekkingen verder te normaliseren. Dit blijkt uit een gemeenschappelijk communique dat ter afsluiting van het bezoek van bondskanselier WiUy Brandt in de Poolse hoofdstad is gepubliceerd. In het communiqué heet het dat beide partijen, geleid door de bepalingen van het verdrag de vaste wil bevestigen „verdere stappen tot volledige normali sering en omvangrijke ontwikkeling van de onderlinge betrekkingen" te on dernemen, vooral op economisch tech- nisch-wetenschappelijk en cultureel ge bied. Zowel de Duitse als de Poolse regering stellen vast dat het verdrag een definitieve streep zet onder het verleden en een duidelijke ommekeer de betrekkingen tussen beide landen teweeg moet brengen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5