Studio Met meisjes meer mans op Capital Radio Britten moeten kaarslicht eten antenne TELEVISIE VANAVOND Arsenal afgelast De film van vanavond Lonen in extra- tv-uitzending Zienswijze Koos Postema RADIO VANAVOND RADIO MORGEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 Prinsjesdag vervroegd f)P verzoek van een aantal Kamerleden gaan regering en Kamercommissie voor grondwetszaken deze week praten over de mogelijkheid om de traditionele opening van de Staten-Generaal eerder te laten plaatsvinden dan de derde dins dag van september. Omdat de initiatiefnemers deels parle mentariërs zijn uit het regeringsblok deels uit het oppositiefront zullen de dis cussies een zakelijk karakter kunnen krijgen. Trouwens het is ook een zeer zakelijk uitgangspunt dat tot de stap van het groepje geleid heeft: het verschijnsel dat de Kamer jaar in jaar uit bij de begrotingsbehandeling in tijdnood raakt en het soms op het Binnenhof op een niet te verantwoorden jachtpartij begint te lijken. Geen burger kan het parlemen taire werk in november en december nog goed-kritisch volgen en voor sommige bewindslieden betekent de overhaaste be grotingsbehandeling een portie werk dat ze bij hun dagelijkse bezigheden nauwe lijks meer kunnen bijhouden. land verschoven is. Vroeger was 1 sep tember een magische datum waarop ln scholen en bedrijven de regelmaat terug keerde. Tegenwoordig is 15 augustus meestal het einde van de grote zomer pret en gaat het merendeel der Neder landse burgers weer over tot de orde van de dag. Ook de Kamer moet dus het werk vroeger kunnen hervatten. Voorwaarde is dan wel dat het kabinet eerder met de begroting gereedkomt en dat lijkt ons niet onmogelijk. Zeker niet. wanneer binnen afzienbare tijd al de werkzaamheden van de Eerste Kamer op begrotingsgebied drastisch ingeperkt zouden kunnen worden, zodat het rege ringsapparaat (bevrijd van de zorg om de oude begroting) alle aandacht kan gaan besteden aan het voorbereiden van de nieuwe. Misschien wordt het dan zelfs mogelijk om in het vroege voorjaar de Tweede Ka mer duidelijk in te lichten over de invloed van eventuele conjuncturele wijzigingen op het beeld van de in het najaar goed gekeurde begroting. De eindcontrolerende functie van de volksvertegenwoordiging krijgt dan meer inhoud en tegen Prins jesdag wordt de kans op onverwachte tegenvallers kleiner. Oorsprong van de kwaal DIJ de moeilijkheden welke de overheid deze maand met twee categorieën van haar eigen werknemers ondervindt de politie en de postbestellers is feitelijk een zelfde verschijnsel oor sprong van de kwaal: tekort aan perso- Dank zij tekort aan personeel is bij de postbestellers overwerk schering en in slag geworden: gaan ze dan na hoeveel uren ze hebben moeten werken voor een loon dat andere categorieën werknemers voor ongeveer dezelfde inspanning in veel kortere tijd verdienen, dan begint er Iets te wringen. Vooral op plaatsen waar vrijwel elke leverancier zijn werk met succes heeft kunnen vereenvoudi gen, maar de postbesteller van staan, lo pen, klauteren en fietsen moe is mogen worden. Ook bij de politie is de taakverzwa ring grotendeels te wijten aan voldoende mankracht. Wekt dit op zichzelf al on genoegen, dan komt er nog iets anders bij: van diverse kanten wordt de politie man tegenwoordig afgeschilderd als iemand die er beter maar niet kon zijn. Omdat tegelijkertijd de misdadigheid met forse schreden voortholt geweld, verReersmisdrijven, berovingen komt het beschikbare politiepersoneel extra onder druk te staan. Met wat extra materiële steun een salarisverhoging of een bijzondere uit- Kering kan men de zware druk schijnbaar wat lichter maken. Maar wan neer men de oorsprong van de kwaal laat voortbestaan, komt de ontevreden heid en het gevoel dat de betrokkenen tekort gedaan wordt, toch weer terug. Er zullen dus middelen gevonden moeten worden om de dagtaak van de klagende groepen overheidspersoneel tot redelijker proporties dus ook ln ver gelijking met andere functies terug te brengen i Stroomstaking in Engeland (Van onze omroepcorrespondent) BUSSUM „Vrouwelijke matro zen in vaste dienst gevraagd voor onmiddellijke indiensttre ding. Tenminste 21 jaar oud of met schriftelijke toestemming van de ouders. Goede beloning met alle sociale voorzieningen. Gratis uniform, logies en voeding. Training tijdens het werk, dus geen speciale kennis vereist. Be hoorlijke kennis van de Engelse taal is pluspunt". Deze advertentie stond onlangs in een landelijk ochtendblad. Hij bleek geplaatst te zijn door mej. B. A, Bey- dals, bestuurslid van de ..International Broadcasters Society" te Bussum. Deze vereniging is de exploitante van „Ca pital Radio", de illegale zender die dank zij de stranding van de „King David" pas goed iia het nieuws is gekomen. Mej. Beydals: „Deze meisjes, waarvan er al een aantal werken, zijn bij ons in dienst als lichtmatroos en studiobe- diende. Ze hebben als lichtmatroos wel degelijk ook zwaar en vuil werk en ze moeten ook wachtlopen. Als leuke onderbreking krijgen ze oojj studiowerk te doen. Dat is niet direct technisch werk. Ze behoeven alleen maar te zorgen, dat de verschillende banden van de vier bandrecorders, die wij gebruiken, op het juiste ogenblik geswitcht worden en dat er niets 'fout loopt met de uitzending. De meisjes zitten twee weken op de „King David", het schip van waaruit wij uitzenden. Het ligt zeven mijl uit de kust van Nederland ter hoogte van Noordwijk. Na die twee weken heb ben de meisjes dan één week dienst op het bevoorradingsschip, de „Kanga roo", dat in de haven van IJmuiden ligt. En dan hebben ze een week vrij. Ze verdienen hetzelfde als een man nelijke lichtmatroos: 500 tot 750 bruto in de maand, maar daar hebben ze dan wel vrij logies, eten en een uni form bij". Gerry Preuss is één van de vrouwelij ke matrozen van „Radio Capital". Zij is aan het werk op het bevoorradings schip, de „Kangaroo", in de haven van IJmuiden. Hoe bevalt het werk haar? „Heel goed. Je moet wel van aanpak ken weten. Als je de hele dag keurig gekapt en met gelakte nagels wilt lopen, kun je dit werk beter niet gaan doen. We werken negen tot tien uur per dag. In het begin dachten al die mannen: „Oh, vrouwen aan boord. Dat wordt een ramp!", maar nu moeten ze één voor één toegeven, dat het allemaal best meevalt. We zijn nu met drie meisjes in onze ploeg, maar daar moeten er nog een paar bijkomen". Op het eerste gezicht ziet de adver tentie er een beetje verdacht uit. Een firmanaam wordt, bijvoorbeeld niet genoemd. „Daar ben ik het mee eens", aldus mej. Beydals, „maar als we er bij gaan zetten, dat het voor „Capital Radio" is, krijgen we alleen m; meisjes, die studiowerk willen doen niet willen bikken of schilderen en Dat proberen we te voorkomen door er geen naam bij te zetten. Wij willen namelijk alleen meisjes die het willen leren. Als prettige bijkomstig heid horen ze dan dat ze ook studio werk te doen krijgen. Waarom wij meisjes tot matrozen op leiden en geen mannen? Wij willen de vrouw een gelijke kans gev dacht dat dit wel een vori emancipatie is, Het zeeleven v tijd alleen geschikt vc maar nu blijkt dat ook meisjes het best kunnen". Gerry Preuss over de verstandhouding met de mannelijke bemanningsleden: „Die is heel goed, heel kameraad schappelijk. Ik geloof dat zij ons nu helemaal geaccepteerd hebben". Hebben ze niet gedacht: „Vrouwen aan boord. Hoera?" „Nee, helemaal niet. We zitten nou met vijf man op een schip en daar zijn er een aantal j van getrouwd en zo. Nee, daar hebben we helemaal geen last van". Heeft Gerry Preuss wel eens een storm op de Noordzee meegemaakt? „Jawel. Dat was niet zo leuk. We moesten toen het anker kappen en daarbij is onze derde stuurman een been kwijtgeraakt. Dat was een storm stoten van 13. En dan hebben we met windkracht 11 of 12 en rriet stoten van 13. En dan hebben we na tuurlijk de stranding van de „King David" nog gehad. Dat was ook be paald geen lolletje. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Engeland ging gisteren diep gebukt onder de gevolgen van de atiptsheidsactfe in de elektriciteitsbedrij ven, die gisteravond al twee maal zo ernstig waren als gisteren. In geheel het land moest de stroomspanning ge voelig verminderd worden. Bovendien waa het voortdurend noodzakelijk de electriciteitsvoorziening te onderbre- De „pret" begon gisterochtend al om half zeven. Het hoogtepunt werd gister avond bereiktk tussen vijf uur en half acht. De stroomonderbrekingen duurden twee tot drie uur. 's Morgens en 's a- vonds eten de Britten nu bij kaarslicht, maar de romantiek is er al lang af. De kaarsen worden trouwens niet alleen duur maar zelfs schaars. Dit is een van de weinige arbeidscon flicten, die zowat iedereen ongemak be zorgen. In Londen viel ook Buckingham Palace geruime tijd zonder stroom. De kerstverlichting in Regent Street werd gisteravond niet ontstokekn. Iedereen werd aangespoord zoveel mogelijk te gen op electriciteit. Winkels dreven om de haverklap hun klanten de deur uit om tijdens stroomonderbrekingen niet leeggeplunderd te worden. Het publiek beklaagde zich over het feit, dat in sommige zaken te veel lampen brandden en dat talrijke lich treclames nog steeds in volle glorie hingen te gloeien. Op vele plaatsen bleef hij klaarlichte dag de straatver lichting aan, omdat de afstelklokken in de war gebracht waren. „Daar kunnen wij niet s aan doen", repliceerde de lakse Britse overheid alle kritiek. In de steden ondervond het verkeer opnieuw veel hinder van het feit, dat aan drukke kruispunten de signalen dienst weigerden. Arsenal besloot z'n wedstrijd van vanavond af te gelasten om niet in inktzwarte duisternis te moeten voetballen. In Centraal-Enge- land en Schotland liep de industrie vandaag weer zware schade op omdat de machines stil vielen. Ook de Britse boeren kregen met ernstige problemen af te rekenen. In de meeste gevallen af te rekenen. In de meeste gevallen en 6000 kippen kwamen om bij gebrek aan elektrische verwarming en luchtverver sing. In alle Britse ijskasten staan de levens- en geneesmiddelen nu voortdu rend aan bederf bloot. Geen troepen In het Lagerhuis sprak John Davies, minister van Handel en Industrie, de hoop uit, dat de vakverenigingen arbi trage zouden dulden in het elektkrici- teitsconflict. Hij wees op het feit, dat de ontevreden arbeiders van de elektrici teitsbedrijven, die een salarisverhoging van 25 tot 30 pet eisen, vorig jaar al een verhoging van 10 pet gekregen hebben. Dit jaar werd hen bovendien een loonsverhoging van nog 10 pet be loofd. Ofschoon dat volgens de minister een redelijk aanbod is, willen de arbei ders er geen genoegen mee nemen. Minister Davies ontkende, dat de regering troepen zou willen inzetten. Hij verklaarde, dat dit een onpractische maatregel was. „In de elektriciteitscen trales is op dit moment heel wat meer aan de gang dan een gewone lang- zaam-aan-actie", zei de minister. „De arbeiders stellen alles in zijn werk om de elektriciteitsvoorziening spaak te doen lopen. Mij werd het geval gesig naleerd van een centrale, waar twee arbeiders zich ziek» meldden. Daarna weigerden al.de overige werklieden, nog een hariff uit te steken, omdat 'niemand zich met de taak van de twee zieken wilde belasten". Door de oppositie werd gezegd, dat de conservatieve regering dit conflict één week zou kunnen oplossen, rr dat zij kennelijk van zins is het weken en zelfs maanden te laten doorsudderen. Minister Davies ontkende dit, maar hij verklaarde, dat een inflatoire regeling van het probleem in ieder geval uit den boze was, omdat dergelijke toegeving nadelig zou zijn voor de economie van het land. De economische schade die momenteel al aangebracht wordt, is blijkbaar volgens de regering niet ern stig genoeg om maar tot het nemen van een of andere maatregel te dwingen. Intussen is de protestdemonstratie tegen de anti-stakingswet van de regering Heath, waaraan gisteren een half mil joen arbeiders moest deelnemen, op een mislukking uitgelopen. Er waren ten hoogste 100.000 stakers. Werkweigering werd gesignaleerd in de grote automo bielbedrijven, de havens en de scheeps werven van Glasgow. In Londen wer den geen landelijke kranten gedrukt, maar zij zullen vermoedelijk morgen weer verschijnen. De stakers hielden twee grote beto gingen in Londen en Liverpool. In re geringskringen werd evenwel gezegd, dat de communistische opzet van een nationale algemene ééndagsstaking ge faald had. TSJECHO-SLOWAKIJE Ambassadeur J^roger biedt geloofs brieven aan PRAAG (AP) Mr. Rudolph Froger, s nieuwe Nederlandse ambassadeur in Tsjecho Slowakije, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan president Ludvik Svoboda aangeboden, aldus meldt het persbureau CTK. Op de plechtigheid, waarop ook mi nister van Buitenlandse Zaken Jan Marko aanwezig was, wees de president volgens CTK op het belang van alle stappen die op het ogenblik worden genomen ter verbetering van de betrek kingen tussen de verschillende landen, maar vooral die welke betrekking heb ben op de Europese veiligheid. (ADVERTENTIE) Ieder week biedt het radio/tv-magazine Studio 1 14 volledige pagina's ov de buitenlandse radio en tv. Ja, Studio biedt meer! Elke aflevering zit boordevol boeiende reportages en informaties over de sterren van beeld en geluid. Voor elf stuivers per weekkijkt en luistert u met meer plezier! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoordnummer e Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO biedt meer...veel meer! Luc Lutz, die indertijd wegéns ziekte zijn rol in Frenkel Franks Stuk „Spring uit het raam schat, we gaan trouwen" móest overdoen aan Hans Boskamp, is thans inzoverre hersteld, dat hij zich weer met de regie van dit stuk kan bezighouden. Hij geeft aanwijzingen aan Hetty Verhoogt, die Trudy Labij vervangt. Toen in 1940 het „wonderkind" Orson Welles, na zijn paniekzaaiende radio uitzending van H. G. Wells' „War of the worlds", de kans kreeg een film te maken, liet hij eerst in de showroom een groot aantal oude, klassieke films voordraaien. Met de kennis die hij daarbij opdeed maakte hij zijn verras send regiedebuut „Citizen Kane", oude technieken oppoetsend en nieuwe ideeën toepassend waar het camera voering en montage betrof. De erva ring, die hij bij het maken van deze film opdeed, vinden we ook duidelijk terug in zijn „Touch of evil", een politiethriller uit 1957. De film begint met een „lange rijer" een sequentie die nu al klassiek geworden is. Een auto passeert de Amerikaans-Mexi caanse grens. In één lange opname volgt de camera de auto en de toe schouwer wordt er zich van bewust dat er iets onheilspellends in de lucht hangt. Welles verklaarde twee jaar geleden nog in Berlijn dat al- wordt deze scene steeds weer aangehaald in filmhistorische boeken, de opnamen kinderwerk waren bij die in de motel kamer uit dezelfde film. „Touch of evil" gaat over een bom aanslag en de daaruit voortvloeiende controverse tussen een Mexicaanse politieman Charlton Heston en diens corrupte Amerikaanse collega. Orson Welles zelf maakt van deze ,'iguur een onvergetelijke creatie. In andere belangrijke rollen zien we Janet Leigh en Akim Tamiroff, terwijl Mariene Dietrich even haar opwach ting maakt in een klein maar treffend rolletje als bordeelhoudster. „Komplot met de duivel", zoals de Nederlandse titel van deze intrigerend gefilmde thriller heet, toont in iedere meter, iedere shot Orson Welles' vak manschap. (NOS - Ned. I, 20.35 uur). Recent werk van Kees van Bohemen zal geëxoseerd worden in het Haagse Gemeentemuseum van 18 december tot en met 17 januari. HILVERSUM (ANP) In verband met de te verwachten regeringsbeslis- sing over de lonen zal de NOS-televi- sie vanavond in een extra uitzending van het programma „Ter visie" ruime aandacht aan deze ontwikkeling schenken. De reportage uit Den Haag zal om 22.05 via Nederland I worden uitgezonden. Studio Sport koipt te vallen. Om 22.30 is er op Ned. II een sai vatting van SpartaBayern-München en om 23.10 onder voorbehoud een filmverslag van Dinamo Zagreb—FC „Heeft ons leven eigenlijk zin en zo ja, wat is dan de zin van het' leven?" is de vraag waarover van gedachten zal worden gewisseld in het programma Zienswijze" vanavond. Uit veel kij- kerspost blijkt, dat talloze mensen door het versneld wegvallen van oude zeker heden in ernstige geestelijke moeilijk heden zijn geraakt. Rond kijkend in een heftig bewegende wereld ervaart men niet alleen veel chaos en geweld als zinloos, maar ook het menselijk le ven en daarmee het eigen bestaan. Ir. H. W. Dunnewolt, auteur van een aantal opmerkelijke boeken over de zin van het levensgebeuren, zal in deze uitzending discussiëren met mevr. mr. M. Rood-de Boer, humaniste; prof. dr. G. Quispel, hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht in de geschie denis van de oude Kerk en deskundige op het gebied van het gnosticisme; en de heer J. W. L. v. d. Wetering, zend- boeddhist. De redactie van „Ziens wijze" wordt gevormd door Jack van Belle en Jaap Jongedijk; de eerste zal het programma tevens presentéren. De regie berust bij Willem Witteveen. NOS, Ned. I. 22.40 uur Vanavond verzorgt Koos Postema weer zijn maandelijks programma op woens dag II. In deze rechtstreekse uitzen ding ontvangt hij weer mensen uit de actualiteit en het amusement. Voor die laatste categorie tekenen o.a. de beken de Amerikaanse organiste Rhoda Scott en de zangeres Salena Jones (die ook al eens tijdens een zomeravondpro gramma in het afgelopen seizoen op trad) en het Israëlische duo Myriam Zairi en Ora Soffer. Gemusiceerd wordt er ook ditmaal weer door het Trio Louis van Dijk. VARA, Ned. II, 20.20 uur NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uupr: Première over film IKOR 19.30 uur; Kenmerk NOS •20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal TROS 19.04 uur 19.30 uur Wat een familie 20.00 uur Journaal 20.20 uur Mission impossible 21.10 uur Wereld op wielen 21.40 uur Wegwezen 22.10 uur Prijsvraag kerstlied 20.20 uur: Pol. uitzending GPV 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Komplot met de duivel, film 22.05 uur: 22.30 uur: Loondebat Zienswijze •23.20 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 22.40 uur Hum. Verbond NOS 23.05 uur Journaal Teleac 23-10 uur Journaal 23.10 uur Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag •18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Midweek •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Koos Postema ontvangt •21.45 uur: Achter het nieuws 22.05 uur: HIRO-magazlne 22.30 uur: SpartaBayern (samenvatting) 23.10 uur: Dynamo—FC Twente (onder voorbehoud) 19.09 uur Van gewest tot gewest 19.49 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal VPRO 20.20 uur Was er nog wat 20.30 uur Laurel en Hardy 21.00 uur De Chinezen bulten 21.40 uur Psychopolis, Den Haag IKOR 22.30 uur Ik zal handhaven 23.00 uur Journaal Teleac 23.05 uur Onze landbouw. HILVERSUM II (S) Klink Klas BELGIË 324 m (Nederlands) -filosofie. 18.50 Country a)nd ws). NCRV: 17.30 9.40 Schoolradio. rsberichten). 12.30 1. 13.30 (S) Scala: POP. 17.30 0: jeiigdpro boordevol muziek, 13.00 Nieuw popmlxure. (15.00. 16.00 en 17.00 Nieuws)! BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprograi bericht, beursberichten en schouwburgpro gramma-s. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Kamermuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Casl- nomuziek. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberich ten. 16.09 Lichte muziek. 16.30 Voor de oudere luisteraars. 17.00 Nieuws, weerbe richt en mededelingen. 17.15 Jazzmuziek. Een heel dramatisch brok televisie leverde AVRO's Televizier met de re portage van Marcel de Groot cn camera man Piet ter Laag uit Ambon. Hier werd een ontluisterd beeld gegeven van het aardsparadjjs, zoals de in ons land wonende Zuid-Molukkers hun geboorte land, dan wel het geboorteland van hun ouders, zien Da Groot sprak met repatrianten. Zij verkeerden allemaal in omstandigheden die na een langdurig verblijf in wel vaartsstaat Nederland als uiterst kom mervol gekenschetst kunnen worden. De ouderen konden zich daar in de weer-thuis-zijn-stemming soms nog in schikken, voor de jongeren bleek de verandering iets van een boze droom. Wat ook bleek: dat men ginds de in druk had dat acties van de RMS in ons land alleen maar verslechterend kunnen werken op de toch al beroerde levens omstandigheden die in Ambon gelden- Deze aangrijpende reportage zal onge twijfeld inwerken op de meningsvor ming van de Ambonezen die niet repatrieerden We verwachlVn dat Televizier hun reacties weldra zal mei- Deel II van „Lijmen" maakte duidelijk dat Elsschots meesterwerk zich niet ge makkelijk in t.v. verlaten laat. Bob de Langes Boormans bleef grandioos, maar Ton Lensink haalde het niet; zijn Laar mans \Verd te karikaturaal in zijn haast seniel-aandoende bedremmeldheid. Grootste pluspunt van de aflevering was de schitterende creatie van Magda Janssens. We constateren dit niet in een „de oud jes doen het nog best"-stemming; con stateren doodgewoon dat een begaafd actrice (toevallig op hoge leeftijd) een moeilijk te typeren karakter ijzersterk Voorts: bij de KRO in Brandpunt-Spe cial een gesprek met de wereldkam pioen van de ontwikkelingshulp, onze eigen Nobelprijswinnende prof. Tinber gen. Zijn ideeën leken vooral pragma tisch, ingesteld derhalve op het nut voor de hulpverlenende landen. Zijn betoog was nuchter en daardoor heel overtuigend. De harde noten die tijdens de uitzending gekraakt werden lever den boeiende stof tot verder denken op. André Truyman (de pater van Kenmerk) tekende voor een KRO-documcntalre over de kwalijke gevolgen die milieu vervuiling van een sterk uitbreidend Antwerps havengebied ook voor ons land kan hebben. Met louter tegenstan ders van de ontwikkeling terzake een nogal eenzijdige aangelegenheid. AVRO's Televizier bracht het jongste Claygevecht in een spectaculaire repor tage. Daarnaast, behalve de indringen de berichten van Ambon, o.m. de sug gestie dat tenminste één landmacht officier en één majoor van de marine betrokken waren in het „schoonvegen" van de Dam door marinemensen in de afgelopen zomer. Interessant feit in ver band met het komende proces tegen marineminderenVg, Visnews gemaakt in Bussum HILVERSUM (ANP) Het televisie journaalfilmbedrijf Visnews uit Lon den is een dag naar Nederland uitge weken. Maandag arriveerden journaal redacteuren en technici om dinsdag in ons land een volledige produkiie te maken voor de 140 stations in 85 lan den over de gehele wereld, waaraan het bedrijf televisiejournaalfilms le- Vert. De operaiic was ondernomen, omdat maandag een staking voor dins dag dreigde door het personeel van de Londense luchthaven Heathrow. De staking is evenwel niet doorgegaan. Visnews had gisteren met vier eigen mensen onderdak bij het NOS-journaal in Hilversum, waarvan de faciliteiten voor internationaal verkeer per telex, Eurovisie, e.d. gebruik gemaökt kan worden. Voor de verzending van jour naalfilms waren twee man op Schiphol gestationeerd. Een mannetje had zich geïnstalleerd in een Amsterdams film laboratorium, dat van de ongeveer tien „onderwerpen", die dinsdag uit de ge hele wereld binnenkwamen, gemiddeld 75 kopieën moest produceren. Naar de vertegenwoordiger van Vis news in Nederland, de heer J. de Gier, meedeelde, verliep de operatie soepel. Ze moet volgens hem ook worden ge zien als een proef voor Visnews om onder alle omstandigheden dag en nacht te kunnen doorwerken. Niet meer dan het strikt nodige eigen personeel was uit Londen overgevlogen. Behalve de NOS in Hilversum, en het film laboratorium in Amsterdam, werden nog andere bedrijven ingeschakeld zo als luchtvrachtbedrijven, terwijl nog

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2