Werkloze artiesten kunnen per dag f 76,96 ontvangen ^anëe en 9,1 Lensink televisie vanavond in Elsschots Lijmenhet been™"AND 1 Geen geld voor supersoon vliegtuig Bewerking van Wv. d. Kamp KOPDUEL Jonge tieners kijken IV2 uur tv per avond Kijkdichtheid toegenomen Zelfstandigen uitgesloten WITTE PIET VOOR SPAANS JONGETJE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Weinig animo voor hogere belastingen WEEL houvast geeft de Intromarkt- steekproef welke de K.R.O. dinsdag op het scherm bracht, niet. De enige duidelijkheid welke uit dit onderzoek het eerste van een reeks van zes zou kunnen worden afgeleid, is boven dien niet bepaald geschikt om partijen en politici te bemoedigen. Zelfs op de vraag welke partij de kiezers kennen als partij die de proble- n, heeft ruim zestig procent van de geënquêteerden: „Geen enkele partij'' geantwoord. Ook uit meer ant woorden blijkt, hoe de kiezers vier-en- een-halve maand voor de verkiezingen zich merendeels nog in passiviteit ver lus tigen. Leerzaam is wel de geringe bereidheid welke uit de steekproef blijkt, om zich persoonlijk voor belangrijke zaken als woningbouw, schone lucht, een goed loon- en prijsbeleid, sociale uitkeringen, ontwikkelingshulp en dergelijke zaken op fiscaal gebied grotere offers te ge troosten. Hierbij moeten we dan nog de kanttekening maken dat op het enquê te-onderdeel „Welke twee problemen moet het nieuwe kabinet het eerst aan pakken" behalve woningbouw en mi lieuhygiëne ook de belastingverlaging Niet betalen WRIJ duidelijk werd door de geënquê teerden antwoord gegeven op de vraag aan welke zaken ze meer geld zouden geven in het geval ze als minister voor Finandiën de macht om geld te verdelen in handen kregen. Maar nog duidelijker is, dat het overgrote deel van de kiezers volgens dit onderzoek niet bereid is meer belasting te betalen, wanneer er geld in de schatkist zou moeten komen om eerder genoemde taken te kunnen volbrengen. omhoog moeten het aantal burgers dan voor verhoging van de B.T.W. kiest, niet eens zo veel kleiner is als de groep die het dan maar liever bij de loon- en inkomstenbelasting zoekt. Trouwens als de belastingen verlaagd zouden kunnen worden, prefereert ook 45 procent zo'n maatregel in de sector van loon- en inkomstenbelastingen en 40 procent ter zake van de B.T.W. Zouden er uit dit onderzoek betrouwba re conclusies te trekken zijn. dan kwa men die in geen geval erop neer, dat slechts een klein groepje gefortuneerde burgers de loon- en inkomstenbelasting als hun „heilige koe" beschouwen en dat de overgrote meerderheid van klei ne burgers wel bereid zou zijn zich voor belanrijke zaken een persoonlijk offer te getroosten. Besluiteloos WU vrezen dat, ook wanneer wij de trouwbaarheid van bovenstaande ge gevens in twijfel trekken, inderdaad slechts een minderheid van de kiezers die straks voor een politiek program opteren bereid is, zelf hier eventuele consequenties van te dragen. Daarom zouden de verkiezingen veel eerlijker zijn, wanneer alle partijen of partij combinaties hun urgentieprogram voorzien van een aanhangsel met een dekkingsplan voor de hogere lasten. En dan niet met algemene slogans als: een verhoging van de fiscale inkomsten, maar concreet aangegeven waar men die wil zoeken. Overigens bleek uit de K.R.O.-enquéte ook wel. dat over regeringscombinatie e.d. de kiezers in grote drommen nog besluiteloos zijn. Bijna de helft van de kiezers heeft geen voorkeur wat de persoon van de toekomstige minister president betreft. En wanneer de huidi ge oppositie dan nog enig voordeel uit een negatieve keuze zou hebben ver wacht, komt ze ook bedrogen uit. Want tegenover 6.2 procent die voor Kloos of Den Uyl opteren, staan er 2.9 procent met een voorkeur voor De Jong, Biesheuvel en Luns. En slechts achttien procent geeft als toekomstige regeringscombinatie de voorkeur aan P.v.d.A., D'66, P.P.R. en P.S.P. Voor het Progressief Akkoord ook niet bepaald een klopje-op-de-rug. De Woefs en de Lamaar 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.04 uur: Gespiegeld in kerkeglas 19.25 uur: Doc. over Bei Journaal 20.20 uur: Lijmen,, t\ 21.15 1 Thérèse Steinmetz 21.45 uur: Voor de vuist weg 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Vergadertechniek NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal NCRV: pari. overzicht KRO: 19.30 uur: Kopduel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Baron von Münchhausen 21.00 uur: Brandpunt 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Midweek special EV. OMROEP: 15.00 uur: Gods voorbereidingen 16.20 uur: Kijkkas ADVERTENTIE Ditishetrecept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met ■out, peper, nootmuskaat en wat kirsch. geld beschikbaar te stellen voor de het Amerikaanse supersone passagiersvliegtuig SST. Dit betekent mogelijk de genadeslag voor de plannen lal te ontwikkelen voor de Concorde en de Russische Tu-144. (Van onze omroepcorrespondent) Hilversum Vanavond brengt de AVRO in kleur het eerste deel van hel door Walter van der Kamp bewerkte en geregisseerde tv-spel in vijf afleveringen „Lijmen het been1' naar de roman van de Vlaamse au teur Willem Elsschot, op het scherm. Twee jaar geleden maakte Walter van der Kamp al furore met een tv-be- werking in drie delen van het boek „Villa des roses" van dezelfde auteur. Walter van der Kamp heeft bij de bewerking van Elsschots roman de auteur op de voet gevolgd en alleen veranderingen aangebracht waar dat voor de goede loop van het verhaal noodzakelijk is. Laarmans, de vertellende ik-figuur in de romans, is als verteller gehand haafd. Dat leverde een moeilijke rol op voor Ton Lensink. Een groot deel van zijn rol staat op band en zijn spel bestaat voornamelijk uit 't mimisch viebertje NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: vliegende circus Vanavond zendt de KRO de tweede ronde uit van de sportquiz Kopduel, waarin tegen elkaar uitkomen Eef Kamerbeek, de winnaar van de twee de ronde en de schaatscoach Leen Pfrommer. Voor Eef Kamerbeek staan er duizend gulden op het spel. De deelnemers worden getest op hun pa rate sportkennis en daarnaast wordt aan de hand van quizvragen nage gaan wat zij weten van hun eigen tak van sport. Voor Eef Kamerbeek atle tiek (tienkamp) en Pfrommer (schaat sen). Mocht Leen Pfrommer winnen, dan komt hij in de uitzending van 1 januari terug. Verliest hij, dan komen op 1 januari twee nieuwe kandidaten op het scherm. Ook voor de kijkers thuis is er een vraag in de quiz KRONed II 19.30 uur. Prijsbinding opgeheven voor kleuren-t.v. in Duitsland BERLIJN (DPA) Het Westduitse kartelbureau heeft de prijsbinding voor kleurentelevisietoestellen met ingang van 1 december Jl. opgeheven. De fabri kanten hebben onder protest en teleur gesteld van het beslui» kennis geno- De beslissing treft AEG-Telefunken. Blaupunkt. Philips, Imperial. Graetz, Grundig, Loewe-Opta, Metz, Nordmen- de. Schaub-Lorenz, Siemens en Wega. Het kartelbureau heeft donderdag verklaard dat de prijsbindingen van die ondernemingen stelselmatig zijn door broken en dat handhaving van de prijs binding daarom misbruikt is. Op een manier die niet wordt gerechtvaardigd door de algemene economische verhou dingen. verhindert volgens het bureau de prijsbinding het dalen van de gebon den prijzen. Kleuters twintig minuten voor tv (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Kleuters in de leef tijd van 3 tot en met 5 jaar kijken 's avonds ongeveer 20 minuten naar de t.v. Jongere lagere schoolkinderen ADVERTENTIE (6 tot en met 8 jaar) kijken gemiddeld bijna 40 minuten en oudere (9 tot cn met 11 jaar) besteden da lijks bijna een uur aandacht aan beeldscherm. Nog meer wordt gekeken door jonge tieners (12 tot en met 14 jaar), name lijk gemiddeld ruim anderhalf uur per avond. Deze stijgende tendens zet zich niet voort bij de oudere tieners (15 tot en met 17 jaar). Ook zij kijken ge middeld ongeveer anderhalf -ond. Deze stijgende tendens zet zich bij de oudere tieners 5 tot met 17 jaar). Ook izj kijken ge niet ste, die ooit op de televisie is geweest. Ongeveer drie maanden heeft hij no dig gehad om de tekst uit zijn hoofd te leren. In het eerste deel heeft Laarmans. een klerk die er genoeg van heeft. Boorman ontmoet, die dadelijk grote invloed op hem uitoefent. Boorman (Bob de Lange) is directeur van het wereldtijdschrift, dat geen abonnees heeft en ze ook niet wil hebben. Boormans zegt dat hij eigenlijk een koopman in bedrukt papier is. Laar- Hij moet leren dat een telefoon ge vaarlijk kan zijn en dat het beter is roepen in pla; woord en. E best 01 In het tweede deel is het „lijmen" dan in volle gang. Boorman is bezig zijn nieuwe medewerker volledig in te wijden in de subtiele kunst van het „lijmen". Na een uitgebreide verhan deling te hebben gehouden over de jaar deed zich echtei zoendaling voor. In tegenstelling tot september werden gramma's op Nederland I gemiddeld door 23 procent van de bevolking van 15 jaar en ouder (bijna twee miljoen personen) bekeken en de programma's op Nederland II door 13 procent miljtx :akenle\ 'olgt Thérèse Steinmetz brengt een tour d< chant vanuit de Scheveningse Kurzaal Zij zingt onder andere Oogstfeest, D< kinderen van het dorp en Kom naar d( stad. Zij wordt begeleid door hei kwartet van Rob van Kreeveld. AVRO, Ned. I. 21.15 uur. kijkt echter weer tien minuten per avond langer. Dit blijkt uit het tweede rapport, dat door de afdeling studie en onder zoek van de NOS werd samengesteld. Uit het onderzoek blijkt voorts, dat de toenmalige kleuterserie „De Fabeltjes krant" dagelijks door ongeveer 2-3 van de kinderen tussen 3 en 12 jaar werd gevolgd. De kijkdichtheid van kinderprogramma's op de woensdag en de zaterdagmiddag lag veelal in de zelfde orde van grootte. Een van de meest opvallende resul taten uit het onderzoek is, dat de kijk tijd bij kinderen van dag tot dag nauwelijks varieert. Eventuele slecti- nu de praktijk. Bij hun eerste bezoek vangen ze bot, omdat ze met een van die zeldzame, eerlijke mensen te doen hebben. Bij hun tweede bezoek blij ken ze meer succes te oogsten. Ze krijgen namelijk beet bij de kleine smederij van Lauwere.vssen, wiens zuster sukkelt met haar been. De tijd is gekomen om beslissend toe te AVRO Ned. I 20.20 uur. Joop van Tijn is ongetwijfeld een dei- beste interviewers van ons bestel. Hij toonde het gisteren weer in het ge sprek dat hij voor de VPRO voerde met minister Beernink. De vragen waren alle uitermate hoffelijk gesteld, maar telkens met een licht-suggestie- ve inslag die het de ondervraagde moeilijk maakte om geen misstap te De minister paste wel op. Zijn wa pens: volstrekte oprechtheid, geen acht slaan op verborgen suggesties en zwijgen als het om zaken ging die niet aan de grote klok mochten. Beer nink kwam er uitstékend af, terwijl de vragen toch lang niet gemakkelijk Opvallend vonden wij dat er geen vraag was over „law and order", of wel wet en orde: Deze bewindsman is wel eens als prediker van wet en orde voorgesteld, waarbij voorgesteld werd dat het hier om „vieze" woorden ging, waar met name de VPRO fel tegen We willen deze omroep niet zonder meer kenschetsen als verdedigers van „onwettelijkheid en rotzooi", maar het was gisteren toch weer opmerkelijk dat wierook gebrand werd in „Was er nog wat" voor de Franse agita tor Geismar. „Namens.Dirk Mulder" was een nogal onduidelijke reportage over de noden van de werkende jeugd, pro bleem dat veelvuldige en belerc aan dacht verdient. Operkclijker was „Van wie is die school?" waarin mel ding werd gedaan van opmerkelijke experimenten waarbij ouders daad werkelijk betrokken zijn in pogingen om het (lager) onderwijs te verbete en de kijkdichtheidscij- ers resp. *0 en 36 procent. In tegenstelling tot voorgaande ja- verschoven van Nederland II Nederland I. De verklaring hiervoor moet gezocht worden in het feit, dat voor het seizoen 1969-1970 voor het eerst vaste avonden per zendgemach tigde werden toegepast. Gedurende acht van de dertien weken zonden de AVRO en VARA op Nederland I en bereikten daar aanzienlijk hogere kijkdichtheden dan de confessionele omroepen in de overige periode. Van nog grotere invloed op de ver schuiving van de belangstelling van Nederland II naar Nederland I was het feit, dat .Studio Sport' dit jaar voor het eerst via Nederland II werd uitgezonden. In de periode, dat de voetbalcompetitie stil lag, werkte dit duidelijk ten nadele van Nederland II. Ook drie op Nederland I uitgezon den Europacupwedstrijden, het VA- RA-programma ,Met de muziek mee' en VPRO 's .Piknik' waren voor deze verschuiving verantwoordelijk. Het gemiddeld aantal personen, dat op een avond gebruik maakte van televisie, is in de zomer iets terugge lopen tot 62 procent van de bevolking van 15 jaar en ouder (met televisie thuis). Per kijker werd vijf minuten per avond korter gekeken dan in het tweede kwartaal. Een en ander blijkt uit gegevens van de afdeling studie en onderzoek van de NOS. allerl Om d ALS1 „Leid Van onze kunstredactie) DEN HAAG Werkloze artiesten inderdaad in aanmerking ko- woord op vragen van het Kamerlid van Harselaar (groep-Harmsen), die een neiging meende te bespeuren bij Neder landse artiesten om in aanmerking te komen voor uitkeringen volgens de werkloosheidswet, wanneer zij geen aantrekkelijke contracten meer krijgen aangeboden. Dit Kamerlid vraagt zich (ADVERTENTIE) af. c 1 het :ring basis een maximumdagloon van f96.20, dit ii 80 pet van dit bedrag, inclusief vakan tietoeslag. en komt dan uit op f76.96 per dag. Eventueel uit arbeid genoten inkomsten worden uiteraard in minde ring gebracht. De VPRO kocht in Engeland „The price of fame", programma dat haast als twee druppels water leek op „Sing and swing with Uulu", eigen TROS- produktie die vrijwel gelijktijdig op „II" werd uitgezonden. Onze voorkeur ging uit naar het TROS-programma. omdat Lulu toch wel een heel mar kant persoonlijkheidje bleek te zijn. Fieke van Westreenen zorgde boven dien voor plaatjes die voor die van (ADVERTENTIE) Baron von Münchhausen De baron, die aan zijn ontvoerders is ontsnapt, spoelt aan op een eilandje Hier brengt hij Zodra sinterklaas in Nederland is aangekomen moeten hij en zijn zwar tepieten hard aan het werk om alle cadeautjes en al het snoepgoed voor de Nederlandse kinderen bij elkaar te zoeken. Maar Spaanse kinderen, die in Nederland wonen krijgen niets. Om dat zij niet in het grote boek van sinterklaas staan. leen werk meer is. en anderzijds de eelheid van gesubsidieerde gezelschap en, die altijd subsidie ontvangen, zodat reisdoel Frankrijk, Enkele dagen later staat hij dan ook van aangezicht tot aangezicht met Lodewijk de Vijftien de. Zijn bijzondere belangstelling gaat uit naar de vriendin van Frankrijks vorst. Hij heeft echter geen schijn van kans bij Madame en het is tenslotte toch zijn eigen Hilde waar zijn ge dachten naar uitgaan, De baron be sluit Frankrijk te verlaten waarna hij in Spanje terecht komt, waar hij Don Quichot ontmoet, die wat later blijkt, in Spanje terechtkomt, waar hij Don gekomen. KRO Ned. II 20.20 uur. mond erin te schrijven. Tot slot het avontuur komt Mies Bouwman bij sinterklaas op bezoek. Dit spel werd geschreven door Mies Bouhuys. De muziek is van Julius Steffaro. Medewerking wordt voorts verleend door Sylvia de Leur, John Soer, Plet Romer, John Kuipers, Frank Sanders en Raymond Lorda. De regie is van Berend Boudewijn. ZAterdag NOS Ned. I 17.00 uur. de oplossing van dit probleem. In zijn antwoord wijst de minister erop, dat sinds 1 juli 1967 er wat betreft de artiesten een verruiming is gebracht in de uitkeringen aan werklo zen. Alleen zij komen niet in aanmer king, die als zelfstandig kunnen worden beschouwd. Hiernaar wordt bij aanvra gen steeds een zorgvuldig onderzoek ingesteld. Dit heeft er al toe geleid, dat een aantal artiesten aan de werking van de werkloosheidswet is onttrokken. Bij verblijf in het buitenland of vakan tie werden geen uitkeringen verstrekt. De minister ziet overigens geen ver band tussen het subsidiëren van kunst gezelschappen en werkloosheid onder artiesten. Als gevolg van de gewijzigde smaak van het jonge publiek treedt er nogal eens werkloosheid op in de amu sementssector. Voor de toneelspelers ligt (ADVERTENTIE) huweli vestigó choloof KathoL Werk: burg i morgei volgen/ pelfjke onze g Alle in

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2