PAUS IN SIDNEY Marline Bijl met een lief verhaaltje LUID TOEGEJUICHT Elfje Twaalfje en Naamsverandering Etoile betreurd Echtscheiding in Italië aanvaard Werkgevers spelen gevaarlijk spel Reis toch te vermoeiend? het Lentepenseel In Heerlense pension: Inbrekersbuit twee ton aan voor bont NSU en Audi worden duurder „Overhaast besluit van Parijse raad Micronieuws i NAVO-MINISTERS DEZE WEEK BIJEEN DINSDAG 1 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 RUIM ZICHT (N.K.V.): UTRECHT (ANP) Het is zonder meer een kolossale vergissing te menen dat een algemene loonmaatregel, te ne men door de regering, een meer gema tigde loonontwikkeling tot gevolg zal hebben dan afspraken in het centrale loonoverleg. Zo reageert Ruim Zicht, het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond. op de houding van een deel van de werkgevers in het overleg tussen de legering en de Stichting van de Ar- Ruim Zicht schrijft dat de vakbewe ging geen waterdichte garanties kan geven ten aanzien van de loonontwik keling. Maar wie kan dat wel in de huidige situatie: de werkgevers zeker niet. Vast staat in ieder gaval, dat de chaos, die het gevolg zal zijn van een algemene loonmaatregel, veel groter is, dan die van welke niet waterdichte centrale loonafspraak ook, aldus Ruim Zicht. Het NKV-blad verwijt de werkgevers, dat ze aansturen op een loonstop, maar dat niet hardop durven zeggen Ze ge ven daarmee zelf duidelijk aan hoe riskant een loonpauze volgend jaar is: zo riskant dat ze de verantwoordelijk heid niet durven dragen. Ze spelen daarom op de grote broer in Den Haag, die een loonpauze mogelijk moet mk- Na zijn plotselinge ziekte tijdens zijn optreden in ..De Jaintejs" in de Apeldoornse schouwburg opgenomen i n het ziekenhuis aldaarknapt Johnny Jordaan alweer aardig op Fanmail houdt de moed bij deze Jor- daner erin. Toch zal hij tot half januari in het ziekenhuis moeten blijven. SYDNEY (KNP) Paus Paulus heeft vandaag in Sydney de slotvergadering bijgewoond van de vierde eonferentie van bisschoppen uit Australië, Nieuw Zee land. Australisch Nieuw Guinea en eilan den in de Stille Oceaan. Op weg naar de vergadering, welke gehouden werd in de crypte van de kathedraal van Sydney, werd de paus stormachtig begroet door de menigte. In zijn toespraak tot de bisschoppen over de eenheid der Kerk wees de paus er nadrukkelijk op dat er weliswaar een zeker pluralisme in de Kerk mogelijk is dit pluralisme mag op geen enkele wijze in strijd zijn met de wezenlijke een heid. Hij noemde liet „pluralisme een ge- het zich niet beperkt tot de Martin Bijl. veranderlijke vormen van godsdienstig leven, maar het zich individuele en eigenmachtige uitleg van de katholieke geloofsleer aanmatigt, wanneer de aard van een volk wordt gezien als maatstaf voor de waarheid of wanneer het theo logisch onderzoek zomaar op gelijke ni veau wordt geplaatst met de authentieke troubadourc. heelt traditie en het verantwoordelijk kerke lijk leergezag". Naast de eenheid in geloven beklem toonde de paus ook krachtig de noodzaak van eenheid in liefde. Alleen deze dub bele eenheid in de Kerk is het getuigenis allerliefst verhaaltje vertelt: de geschiedenis waarmee zij de vijandige en ongelovige in een bos. een elfje dat Twaalfje heet, dat in het bos wereld tot zich kan trekken, zo besloot penseel vindt en pas bij uil Spikkelvest hoort dat het de paus penseel toebehoort aan een klein groen ventje, ook Inmiddels beginnen velen zich hier af elfje, luisterend naar de naam Osemorosc En als te vragen of de reis van de paus acht ziet wat ze met het penseel kan doen, dan begrijpt een landen in iets meer dan tien dagen kind dat het fout moet gaan. Gelukkig is Osemorose er niet al te ambitieus is voor een man van tijdig bij om erger te voorkomen, en dan eindigt het zijn leeftijd. 73 jaar. Volgens bepaalde verhaaltje even vredig als het begon bladen in Sydney, was men ervan ge- Tekst en tekeningen passen zich aardig bij elkaar aan. Het schrokken zo moe oe kerkvorst eruit zag is niet zo origineel of grappig of onverwacht, wel lief en en men vroeg zich af of er misschien zoet. de tekeningen erg natuurgetrouw en helder. Het niets kan worden gedaan opdat het over- i plaatje, gezongen door Martine Bijl op tekst en muziek van laden programma wat kan worden inge- i Henk van der Molen, is o.i. het aardigste deel vanhet geschiedenis vi (Uitg. N. Kluwe Ze heeft het boekje met allerliefst ve zich ontpoppend als Nederlands eerste zich gewaagd aan het schrijven, tekenen et vervolg op haar kinderverhaal, de „Elfje Twaalfje en het Lentepenseel"1. NV te Deventer). rg aardig gedaan, met als resultaat een plaatje, dat op een allerliefste manier een I geheel.' Von Unruh overleden DIEZ (Duitslzand) (AP) De Duitse schrijver Fritz von Unruh. bekend om zijn antimilitarischtische romans en ex pressionistische toneelstukken in het Duitsland van de twintiger jaren, is zaterdag aan een hartaanval overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. Hij is 85 jaar geworden. Von Unruh. die talloze Duitse literaire prijzen heeft gekregen, heeft vooral bekendheid ge kregen niet zijn toneelstukken „Bona parte", „Dochter Zion" en „Dr. Mori". Hij was een groot vriend van Albert Einstein en moest Duitsland in 1933 verlaten vanwege zijn oppositie tegen Hitier. Hij ging naar de Verenigde Sta ten waar hij tot het einde tweede wereldoorlog bleef. (Vane r verslaggeve NECKARSULM (A.P.). Audi-NSU- Auto Union, een dochteronderneming van Volkswagen, heeft met onmiddellijke ingang de prijzen voor auto's van de m.-rkcn NSU en Audi met gemiddeld zes procent verhoogd. (Vanc e correspondent) HEERDEN - Enkele stomverbaasde Heerlense rechercheurs hebben zondagavoni by toeval een partij gestolen bontkleding ter waarde van ongeveer 200.000.— gevonden, tijdens een routinecontrole in een kamerverhuurbedrijf in het centrun' van de stad. De buit is afkomstig van een inbraak in de nacht bij een exclusieve kledingzaak in Roermond. Als reden worden de gestegen pro- duktiekosten opgegeven. Aangezien met de prijsverhoging niet alle kosten zijn 22 op 23 oktober gedekt, worden verdere maatregelen verwogen. De prijsverhogingen hebben 1 voorlopig alleen betrekking op de Duitse Naar aanleiding van de vondst is de eigenaar van het kamerverhuurbedrijf op j niarkt, maar binnenkort kunnen ook verdenking van heling gearresteerd. Zondagavond werd het kamerverhuurbedrijf prijsverhogingen in het centrum van Heerlen voor een rouiine-onderzoek bezocht waar enkele tientallen Nederlanders en buitenlanders verblijf houden. De aandacht tijdens deze controle viel op een vertrek, waarvan de eigenaar de sleutel niet kon vinden. Nadat de de kamer met een loper' was geopend, moesten de rechercheurs zich een weg door de opgehangen bontkleding banen, om tot in de kamer te komen LUCKY LUKE: De Daltons op vrije voeten de export worden wacht, aldus de fabriek. Eerder deze maand hebben Opel en Porsche de prijzen verhoogd, en volgens zegslieden kan eenzelfde besluit van de Westduitse Fordfabrieken verwacht Kunstschilder Gerard van Vliet 9(1 jaar AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse kunstschilder-tekenaar Gerard v. Vliet hoopt donderdag 10 december zijn 90ste verjaardag te vieren. Ruim 60 jaar heeft de heer Van Vliet verschillende functies vervult in het verenigingsleven. Hij is onder meet- .penningmeester ge weest van de jury van de Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst én secretaris van de Hendrick de Keyser- school in Amsterdam. Hij Exposeerde in Amsterdam, de provincie. Frankrijk. Engeland en Zwitserland. Werk van hem bevindt zich onder meer in de collectie van het gemeentearchief van Amster dam. de collecties Dreesmann, Van Eeghen. Van Eyk, Langerhuijsen en in die van rijk en gemeenten. KEULEN De Fransman Guy Druy n de Westduitser Guenther Nickel heb- ten maandag tijdens indoorwedstrijden n Keulen de 50 yards horden afgelegd n de tijd van 6 seconden. Het is een ■venaring van de beste Europese tijd op PARIJS Het overhaaste besluit van de Parijse gemeenteraad kort na de dood van De Gaulle om de Etoile te herdopen in Place Charles de Gaulle, houdt de gemoederen in Frankrijk nog steeds bezig. Nauwelijks was het besluit, met algemene stemmen genomen, bekend, of er werd een commissie van verweer opgericht onder leiding van Paul Antier, die aan president Pompidou de volgende brief heeft gestuurd: De ontroering als gevolg van het feit een andere naam te geven aan de Etoile, een vaste burcht van herinnerin gen, neemt van dag tot dag toe. Uit naam van all^p. die daardoor met ver ontwaardigde stomheid geslagen zijn. verzoek ik u plechtg bij dit conflict te willen' ingrijpen Deze overhaaste be slissing van de Parijse gemeenteraad houdt het gevaar in de Fransen nog meer te verdelen en bij gevolg schade oe te brengen aan de nagedachtenis in generaal De Gaulle, die in zijn agste wil nadrukkelijk verklaard >eft geen enkele posthume eer te wil- n aanvaarden De Franse Soir van gisteravond pu bliceert een brief van de heer Tricot, algemeen secretaris bij het president schap van de republiek, aan Maurice Schumann, destijds minister van Sociale Zaken, over een eventuele naamsveran dering van het Place du Trocadero in Place du Onze Novembre. De brief van Tricot gedateerd 5 november 1968 meldt onder meer: ..De generaal heeft mij opgedragen u te zeggen dat namen van pleinen en van straten weinig mogelijk wil veranderen en dat hij daar net zo over denkt wat het I Place du Trocadero betreft. De Parijze- naars kennen dit plein nu eenmaal i onder deze naam en het komt mij niet 1 geschikt voor daarin verandering te brengen" De France Soir voegt hier nog aan toe dat de anti-gaullisten door deze brief koren op hun molen krijgen en dat de gaullisten met lange gezichten zitten. En beide partijen betreuren dat men een andere naam heeft gegeven aan een plein waar iedereen aan ge- LEIDEN De uitslagen in de afdeling Rijndelfland van de microkorfbalcompe- titic z(jn: le Klasse standaardteams: Noorder kwartier-Warmond 55: 2e Klasse: Madjoe-Velocitas 05. Reserve teams 1B: De Algemene 3-TOP 2 4—6; KNS 3- Crescendo 2 64; 2B: De Algemene 4- Crescendo 3 23; 3B: Zuiderkwartier 4-Vicus 4 2—7; Fluks 4-Madjoe 2 4 -3; 4C: KNS 5-De Danaiden 6 11—10; Vicus 5-Algemene 5 53; 4D: Crescen do 4-Pernix 5 60; Noorderkwartier 2- Fiks 3 21. Junioren A2: De Algemene A-De Danaiden A 43; Fluks (L) A- Fiks A 52; B2: Pernix B-Zuiderkwar- tier B 2—10; KNS A-Ons Eiland A 7—1; De Danaïden B-Noorderkwartier A 32; C2: Pernix C-Madjoe A 1-4, Velocitas A-Tempo A 92; Top A- Fluks (N) A 2—3. Programma woensdag 2 december Vijf Meihal Overg Idas West B: Vicus Orientis- Fluks om 20.10 uur; Zuid West 1B: KNS-Ons Eiland om 21.20 uur. Res. IA: Danaiden 2-Pernix 2 om 19.00 uur. Apollohal - Oegstgest Zuid West IB: Crescendo-ODO (D) om 20.00 uur. Donderdag 3 december te Zaandam Overg. Klas A West: ZKV-Pernix om (ADVERTENTIE) SUSKE EN WISKEDe toornige tjiftjaf ROME (Rtr De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft vannacht met 319 tegen 286 «temmen het zeer omstre den wetsvoorstel aanvaard, dat in een beperkt aantal gevallen de mogelijkheid tot echtscheiding opent. Het ontwerp is al eerder door "de Senaat aanvaard. Het behoeft nu nog slechts door president Saragat te worden getekend en in het staatsblad tc worden gepubliceerd om kracht van wet te krijgen. Dit zal mo gelijk nog voor het einde van het jaar gebeuren. Het wetsvoorstel werd vijf jaar ge leden door de socialist Fortuna inge diend. Echtscheiding wordt mogelijk na scheiding van tafel en bed gedurende zeven jaar. terwijl verder als gronden worden opgesomd een gevangenisstraf van meer dan 15 jaar. en veroordeling wegens seksuele misdrijven tegen vrouw en/of kinderen en krankzinnigheid. Het felste verzet kwam van de chris ten-democratische partij en de neo-fas- cisten, gesteund door het Vaticaan dat het voorstel in strijd acht met het con cordaat dat het Vaticaan destijds met Mussolini heeft geslotenm Het Huis aanvaardde voorts met tegen 246 stemmen de maatregelen de regering-CoIombo or het land te verbeteren door dustriële produktie te stimuleren, de inflatie te bestrijden en de toegezegde hervormingen op het gebied van de volksgezondheid en de volkshuisvesting te bekostigen. Dit wetsontwerp moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Openingstijden Salvador Dali In verband met de zeer grote belang stelling voor de overzichtstentoonstel ling van het werk van Salvador Dali in Museum Boymans-v. Beuningen te Rot terdam zal deze tentoonstelling niet al leen op woensdagavond te bezichtigen zijn. maar bovendien op de vrijdag avond (de „koopavond") en weln op beide avonden van 1922 uur. De openingstijden van het museum voor de Dalitentoonstelling zijn dus als volgt: maadag tot en met zaterdag 10—17 uur, zondag 11—17 uur, woens dag- en vrijdagavond 1922 uur. Op vrijdag 25 december (le Kerstdag), evenals op vrijdag 1 januari (Nieuw jaarsdag) zal het museum 's avonds gesloten zijn. Op deze feestdagen is het geopend van 1117 uur. Al deze elektrische huishoudapparaten van Kalorlk Indola hebben drie dingen gemeen: de techni sche perfektie, de uitstekende kwali teit, de fraaie vormgeving. En verder al die handige snufjes en vondsten die ze bij Kalorik Indola bedenken om U het leven gemak kelijker te maken. Kijk nou zo'n theelicht: mét schakëlaar voor „warm" of „heet" als extra. Zo'n elektrische koffiemolen. Slaat de bonen niet stuk, zoals andere doen, maar maalt. Met knopje voor vele standen fijnregeling. De messen slijper slijpt ook scharen, beitels en boren. En de tosti-rooster! Heet bij ons eigenlijk sandwich toaster, maar maakt wél échte tosti's! Mmmt Niet vergeten: Kalorik Indola maakt U het leven lichter. I KALORIK jUD'MArl maakt u het leven lichter. MATT MARRIOTT: De man van Missouri (Van onze correspondent) BRUSSEL De NAVO-ininisters van Buiten landse Zaken, die deze week in de Belgische hoofd stad gaan vergaderen, zullen vermoedelijk niet ko men tot een concreet voorstel aan het Warschau pact ten aanzien van de Europese veiligheidsconfe rentie. Het ziet er nog niel naar uit dat de staten van Europa, samen met dc Verenigde Staten en Canada, elkaar binnenkort in de Finse hoofdstad Helsinki zullen ontmoeten. Het gaat het Westen niet alleen over het afzien van geweld en samenwerking op economisch, technisch en wetenschappelijk ge bied zoals de landen van het Warschaupact hebben voorgesteld maar ook over een weder zijdse vermindering van de strijdkrachten. Geen voorstel over Europese veiligheid De ministers van Buitenlandse Zaken komen don derdag en vrijdag bijeen, terwijl vandaag en mor gen de bijeenkomst wordt gehouden van de minis ters van Defensie. Deze laatsten buigen zich vooral over de defensieproblemen in de jaren zeventig waarbij men vandaag probeert overeenstemming te bereiken over een aanbod aan de Verenigde Staten een groter Europees aanbod in de gezamenlijk.- defensie op zich te nemen. Morgen beraadslaagt de zogenaamde defensieplanningcommissie, die ver moedelijk tot de conclusie zal komen dat de strate- gie van de flexibele response niet verlaten zal worden De strijdkrachtenplanning geschiedt thans op basis van een vergelijking van de strijdkrachten van NAVO en Warschaupact. Belangrijk voor Europa is in dit verband de uit spraak van de Amerikaanse minister Laird dat de Verenigde Staten van plan zijn hun troepensterkte in Europa tot midden 1972 op het huidige peil te handhaven. Laird vertrouwt op goedkeuring van zijn begroting door het congres.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9