PAUS DISTANTIEERT ZICH VAN MACHTIGEN OP FILIPPIJNEN Bijstand mogelijk bij stiptheidsactie Spanning om Berlijn verstoort gesprek tussen Grote Vier Bezoek aan achterbuurt CNV wil looneisen matigen KVP-partijbestuur kiest 19 kandidaten Definitieve lijst krijgt 40 kandidaten Begrafenis slachtoffer wurgmoord MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT Westen waarschuwt Rusland: ha de mislukte aanslag op de paus liet de Filippijnse politie de paits weinig ruimte meer. Omgeven door i^eiligheidspolitic geestelijken groet de paus vanuit een auto hier de samengestroomde menigte. EXCLUSIEF DOOR R. DE SWART Opstopping op toegangswegen j BERLIJN (DPA) De VS, Engeland i en Frankrijk hebben vannacht de Sov- jet-Unie erop gewezen, dat moeilijk heden op de toegangswegen naar Ber- I lijn de spanning om Berlijn vergroten en de aan de gang zijnde besprekingen van de vier ambassadeurs voor Berlijn kun- nen bemoeilijken. De drie westelijke mogendheden zeg gen dit in antwoord op een protest van de Sovjetambassadeur in Oost-Berlijn tegen de vandaag in Berlijn begonnen bijeenkomsten van de CDU-CSU-fractie van de Westduitse Bondsdag. Het Russische protest tegen de ver gadering van de CDU-CSU-fractie in Berlijn werd vrijdag ingediend. Kort daarna deden zich op de toegangswegen naar Berlijn grote opstoppingen voor door de verscherpte controle van de Oost- duitse grensinstanties. De Russische partijleider Leonid Brezjnev heeft verklaard dat een ..nor malisatie van de situatie rond West- Berlijn heel goed mogelijk is." Brezjnev sprak over het viermogenhedenoverleg in West-Berlijn over de toekomst van de verdeelde stad „Voor een normalisatie is het voldoende dat alle betrokken par tijen hun goede wil tonen en besluiten nemen die tegemoet komen aan de ver langens van de Westberlijnse bevolking en dat zij de wettige belangen en rechten van de DDR in hun overwegingen be trekken", aldus de Russische partij leider op een plechtigheid in Erivan ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de Sovjetrepubliek Armenië Chaos in stad over vermeende etalage-erotiek KAMPALA (Reuier) Hoe het gerucht in dc wereld is gekomen weet men nu nog niet, maar plot seling was het er: „In de etalage van een winkel in het centrum is een paartje bezig met erotische activiteiten" zo ging het vrijdag van mond tot mond in Kampala, de hoofdstad van de Afrikaanse stad Oeganda. Plotseling wilde iedereen hel zien. Duizenden trokken te voel. per fiets of auto naar de straat waar het tafereel zich zou afspe len. Deze toeloop veroorzaakte een enorme chaos en hoewel er niets te zien was, hetgeen de steeds zenuwachtiger wordende politie maar bleef verzekeren, wilde een ieder dit toch even per soonlijk gaan controleren. Kan toormeisjes en klerken verdron gen elkaar op de daken, zich zelfs van buiten de stad naar het cen trum van Kampala spoedende au to's botsten op elkaar en de zak kenrollers wreven zich in de handen over zo'n buitenkansje. De politie wierp op het laatst met traangasgranaten om de menigte van enkele duizenden nieuwsgieri gen te verspreiden. Al met al bleef het de hele dag onrustig in Kampala, waar de meeste win kels en kantoren inmiddels hun deuren maar hadden gesloten omdat het personeel was gaan kijken naar het paar, dat volgens de politie niets anders was dan een betrapte winkeldief. MANILA (KNP - Reuter - AP) Tijdens zijn verblijf in de Filip pijnse hoofdstad heeft paus Paulus in tal van redevoeringen een pleidooi gehouden voor sociale rechtvaardigheid en vrede in Azië. Duidelijk heeft hij zich gedistan- tieert van president Marcos en de aartsbisschop van Manila, kardi naal Santos, wier uitnodigingen om hun persoonlijke gast te zijn hij heeft afgewezen. Ook de twee honderd bisschoppen uit Azië, die voor hun eerste Pan-Aziatische bisschoppenconferentie bijeen wa ren, heeft hij voorgehouden dat de „apostoliciteit van de Kerk" hen niet maakt tot een bevoorrechte kaste, maar dat integendeel de na volging van de apostelen wil zeg gen: volledige dienstbaarheid. De bisschoppen kregen te horen dat ze tot taak hebben het tweede Vati caans concilie waar te maken. Voor Azië is vooral, met behoud voor de eenheid in het essentiële, de pluriformi teit belangrijk en wenselijk, aldus de paus, die dit samenvatte met de woor den: „Een Aziaat kan katholiek zijn en tenvolle Aziaat blijven." Deze uitspraak hild kritiek in op de pogingen van veel ortodoxe Aziatische bisschoppen de Kerk van Azië een sterk westers stem pel te geven. De bisschoppenconferentie nam ver volgens een aantal resoluties aan, waarin aandacht werd besteed aan het lot van de meest ontrechten, de arbei ders en de boeren (70 pet van de laatsten bezit op de Filippijnen geen eigen grond). De bisschoppen hebben een commissie voor de rechten van de mens opgericht, voorts gepleit voor ver antwoord ouderschap met gebruik van legitieme middelen, rechtvaardigheid in het internationale prijzensysteem, en imperialisme van links en rechts, waar bij vooral het communisme werd vér- meld. Ook de paus noemde in een radiotoe spraak aan de Aziatische volken het de voornssmte plicht van de leiders de grote tegenstellingen tussen arm en rijk op te heffen, de arbeiders een recht vaardig loon te geven en de boeren een deugdelijke landhervorming. De arbei VLIEGRAMP ALASKA jjT*f M Piloot poogde opstijging af te breken ANCHOROGE (AP) De ramp ta Alaska met het vliegtuig dat met Amerikaanse militairen op weg was naar Vietnam, is volgens onderzoe kers ontstaan toen de piloot trachte zijn opstijgmanoeuvre af te breken en het vliegtuig van de landingsbaan braakte. Van de 230 inzittenden zijn 51 om het leven gekomen. Ooggetuigen en overlevenden van de ramp hadden enige ontploffingen gehoord toen hef toestel zich in de lucht begon te verheffen, waarna de neus weer naar beneden dook. Anderen hadden kort voor de ramp op de luchthaven van Achorage vlammen uit een van de motoren bi de ree Menden gel ■■■u ders hield hij gisteren tijdens een mas sabijeenkomst voor, dat zij zich niet tevreden moeten stellen met materiële verbeteringen, maar zich ook geestelijk moeten verrijken. De armen hield hij voor dat zij niet alleen het recht, maar ook de plicht hadden zich uit hun trieste situatie te bevrijden. „Eist daar bij de hulp van de samenleving- die zich beschaafd noemt", aldus de paus. Alspolitieplannen doorgaan: Na een bezoek aan het weelderige paleis van kardinaal Santos, waarbij allerlei mensen demonstreerde voor het aftreden van de kardinaal, maakte de paus als laatste onderdeel van zijn be zoek een tocht naar een van de achter buurten van de hoofdstad, de wijk Ton- do, waar vele tienduizenden op een vuilnisbelt moeten leven. De paus ze gende er een kapel in. en bezocht de hut van een gezin met acht kinderen. De meeste mensen wonen er overigens in afgedankte olievaten. De paus a er de bewoners op. dat „het de grootste illusie van deze tijd is te denken dat Het enthousiasme van de Filippijnse bevolking voor de komst van de paus is bijzonder groot geweest. Hier een beeld van de drukte langs de route van de paus door de hoofdstad Manila. EXCLUSIEF DOOR R. DB SWARV het hoogste doel in ons leven bestaat uit het vechten voor en verkrijgen van tijdelijk en uiterlijk welzijn. U bent geschapen voor een hoger goed, voor het hemelse koninkrijk". 006TKAPELLE (ANP) Het CNV zal het In 1971, wat de lonen betreft, rustiger aan doen om daarmee een bijdrage te leveren voor een gezondere economie. Dit heeft de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, zaterdag gezegd op een te Oostkapelle gehouden toogdag van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Na een hoogconjunctuur van enkele jaren, verminderen thans de spannin gen op de arbeidsmarkt omdat de eco nomie enigszins verflauwt. Volgens de heer Lanser zal voor 1971 ernstig reke ning moeten worden gehouden met een teruggang van de conjunctuur. DEN HAAG (ANP) Het partijbestuur van de KVP nam zaterdag een resolutie aan waarin een zeer dringend beroep wordt gedaan op de partijen in de Stichting van de Arbeid om tot over eenstemming te komen over de ontwik keling van de lonen in 1971. Een bruik bare overeensntemmig op dit punt wordt door het partijbestuur van fun damenteel belang geacht. (Van 0 e parlementaire redactie) De Hilvareobeekte Muziekprijs '70 is uitgereikt aan de componist Willy Hautvast uit Nijmegen voor zijn compositie „Festival Suite" Harrie van Heugen uit Eibergen kreeg de tweede prijs voor zijn „Roemeense rapsodie voor piano en harmonie orkest". De prijzen worden om de twee jaar uitgereikt. Mr. Beernink waarschuwt tegen gevolgen HILVERSUM (ANP) Minister mr. H. K. J. Beernink van Binnenlandse Zaken houdt er rekening mee, dat in beperkte kring bij de politiekorpsen stipheidsacties zullen plaatsvinden. ..Als het beslist noodzakelijk is zullen wij dc bijstandsregeling gaan toepassen. Deze regeling houdt in, dat zonder meer in bepaalde gemeenten, de rijks politie. gemeentepolitie uit andere plaatsen en eventueel de marechaussee te hulp kunnec _1" gemeentepolitie het niet meer aan- De minister zei dit zaterdagavond in KRO'S „Brandpunt". Eerder had de heer A. K. Mud, voorzitter van de Neder landse Politiebond, ongenoegen uitge sproken over het feit, dat de extra beloning voor de politie f 500,- bedraagt en niet f 1.200.- zoals gevraagd was in verband met de extra-inspanning van de politie. Volgens de heer Mud is er sprake van allerlei plaatselijke acties uit protest tegen de te lage beloning. „Spontane stiptheidsacties zullen wij niet tegenhouden", aldus de heer Mud. „Wij hebben daar geen behoéfte aan" Als er stiptheidsacties komen zal mi nister Beernink nog eens gaan praten met de mensen, zo zei hij. Hij zal er dan op wijzen dat de acties bijzonder vee] consequenties met zich mee kun nen brengen, niet alleen voor het ver keer. maar ook voor andere omsiendi?- DEN HAAG De K VP-ministers Luns (Buitenlandse Zaken). Nelissen (E- conomiscbe Zaken) en Lardinois (Land bouw) hebben van het KVP-partijbe stuur een zogenaamde centrale (ver kiesbare) plaats gekregen op een van de vier kandidatenlijsten voor de ko mende verkiezingen. In totaal zijn za terdag negentien centrale plaatsen toe gewezen. die in alfabetische volgorde als volgt over de vier lijsten alle vier aangevoerd door minister Verlnga zijn verdeeld: Brabantse lUstf drs. M. van Amelsfoort, Eerste-Kamerlid te Veldhoven, F. van der Gun van het NKV 1e Utrecht, minister Lardinois, drs. M. W. J. J. Peijnenburg, Tweede-Kamerlid te Den Haag, F. J. S. M. van Thiel, voorzitter Tweede Kamer te Helmond. Dè Noordoostelijke Hjst: generaal- majoor J. van Eisen te Doorwerth, P. J. Engels, Tweede-Kamerlid te Leeuwar den, dr. T. H. E. E. van Schaik, Tweede- Kamerlid te Maarssen, drs. F. Vissers, deskundige op het terrein van de volks gezondheid te Haarlem, P. van Zeil, bestuurder van de Katholieke Vervoers- bond te Utrecht. De Westelijke lijst: mevrouw A. M. C. Groensmit-van der Kallen, Tweede-Ka merlid te Beverwijk, drs. A. M. A. Jansen, secretaris van de unie van be iaardenbonden te Rijswijk, minister SCHIEDAM Hel slachtoffer van de Delftse wurgmoord, de 21-jarige mevr. A. Lansbergen-Holschei is zaterdag middag op de katholieke begraafplaats aan de Vlaai dingerdijk begraven. Bij de teraardebestelling waren honderden be langstellenden aanwezig- Ook een twin tigtal rechercheurs, die belast zijn met het onderzoek naar de moordenaar van de vrouw waren op de begraafplaats aan wezig. Tijdens de korte plechtigheid, die volgde op een requiemmis in de paro chiekerk van de ouders van de over ledene, hebben zich geen onverwachte verwikkelingen voorgedaan. Het onder zoek naar de dood van de vrouw, die mogelijk het slachtoffer van een ver gissing is, duurt nog steeds voort. Luns, mr. J. A. Mommersteeg, Tweede- Kamerlid te Amsterdam, minister Ne lissen, mr. L. Struijk, onderwijsdeskun dige te Rotterdam. A. C. M. Weijters, Tweede-Kamerlid te Rijswijk. De Limburgse lijst: mevrouw A. Lückers-Bergmans. juriste te Heerlen, drs. H. A. C. Notenboom. Tweede-Ka merlid te Venlo. Aan KVP-jongeren worden nog twee andere centrale plaatsen toegewezen zodra omsrteeks Kerstmis de kandidaat stelling binnen de jongerenorganisatie zal zijn afgerond. De overige kandidaten voor de KVP- lijsten zullen regionaal worden aange wezen. Bij de toewijzing van de centra le kandidaten zaterdag j.l. is 't partijbe stuur uitgegaan van bepaalde verwach tingen over de verkiesbaarheid van de regionale kandidaten. Het partijbestuur verwacht dat bepaalde kandidaten, die men graag in de Tweede Kamer (terug) wil hebben, hoog genoeg op de regiona le lijsten geklasseerd zullen worden. In totaal gaat het partijbestuur uit van 40 verkiesbare plaatsen dc kamerfractie telt thans 39 leden waarvan de helft door de regio's aangewezen zal wor- Betoging tegen Progil in Antwerpen BRUSSEL (ANP) In Antwerpen Is zaterdagmiddag een anti-Progil-beto- ging gehouden die was voorbereid door verscheidene actiegroepen in België. De betoging begon met een bijeen komst op het Groenplein, waar do beto gers werden toegesproken door dr. Pro vé, assistent aan de rijksuniversiteit in Gent, die het probleem van de milieu verontreiniging besprak. Van het Groen plein trok later 'n stoet van ongeveer 300 personen door Antwerpen. Op een wa gen van de Kabouters werd een groot kartonnen gasmasker meegevoerd. F.r werden spandoeken meegedragen in zwart met witte opschriften als „Liever de lucht puur, dan verdund met zwa velzuur", „Onze welvaart is adembene mend"; „Liever koeienslront dan zwavel- grond". In de stoet liep ook een klein meisje meè met een kartonnen doods hoofdmasker en een spandoek waarop: „Ik ademde te diep". Dure satelliet WASHINGTON (Reuter) De kostba re spionagesatelliet die drie weken geleden in Amerika is gelanceerd om de activiteit op raketgebeid in Rusland en China waar te nemen, is niet in de juiste baan gekomen, zo meldt dc Wash ington Post. Hij is daardoor slechts in staat gedurende een derde deel van het etmaal de bedoelde waarnemingen te verrichten en niet het hele etmaal. Bi.i het Pentagon kon geen bevestiging van het bericht worden verkregen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5