Kleurloos duel tussen H. Sport en Haarlem Doelpunt Schoenmaker bevrijding voor ADO BLACK MAGIC IN DE TWENTSE DERBY DEFENSIES SCHONKEN DOELPUNT WEG WYTZE COUPERUS OPNIEUW NAAST ORANJE-ELFTAL ELK VOGELTJE ZINGT ZOALS 'T GEBEKT IS ■H|j GEHOORD DEN HAAG Elke ploeg in de eredivisie heeft wedstrijden die zönder meer gewonnen1 moeten worden. Het is meer dan verlies indien de volle winst niet wordt behaald. En zo was het bij Holland Sport, dat gistermiddag voor een schaars bezet Houtrust nog geen zes duizend toeschouwers een grote zege op Haarlem had moeten bereiken maar met een zuinig gelijkspel van 11 eindigde. Dai extra-verlies zit dan in de publieke belangstelling. Bij winst met grote cijfers is men geneigd een volgend duel bij te wonen. Maar na een kleurloze wedstrijd trekt men minder vlot naar het voetbalveld. Het verschil in kwaliteit in de eredivisie is enorm groot. Wat Holland Sport en Haarlem ervan terecht brachten, moet tot de allerminste kwaliteit gerekend wor den. Er moest, helaas voor de trouwe kijkers, geconstateerd worden, dat bij beide teams van enige opbouw noch van intelligentie sprake was. Er werd maar wat aangerommeld. Elke trap was van het type lukraak. Terecht kon van beide zijden worden aangevoerd dat het probleem van de blessures van grote invloed is. Hol land Spoit komt vrijwel elke week met een andere formatie uit, Haarlem is zelfs al zover dat een aanvaller als Hoeben noodgedwongen in de ach terste vier moet opereren. Het losse zand in de twee teams is daardoor grotendeels verklaard, maar tevens is het gebrek aan competente ver vangers pijnlijk aangetoond Trainer Thompson (Haarlem) moet een beklagenswaardig man zijn, ge- zien zijn uitlating. „Ik ben nooit blij". Dat verklaarde hij met: ..We moeten spelen met het materiaal dat voor handen is en met deze kwaliteit kan ik slechts op één manier voetballen: zeer voorzichtig. Ik heb geen aanval. Ik kan ook ggen opdracht geven naar voren te gaan, want als het fout loopt, zoeken ze direct excuses en zeggen ze: „Maar de trainer heeft het op gedragen". We spelen thuis wel iets meer aanvallend, dat wel". Waarmee tevens gezegd is, dat Haarlem inder- Idoor Herman van Bergem I daad zeer voorzichtig speelde, voor de rust met alleen Huijg en De Goede de enige die blijk gaf voldoende techniek en inzicht te bezitten in de spits, erna met alleen De Goede, die zijn ploeg vlak voor de rust aan een voorsprong hielp, toen Hoeben mee naar voren was gegaan, kopte, de bal niet werd weggewerkt door de defensie van Holland Sport en de kleine De Goede met zijn hoofd hoger reikte dan Louwerens iViet zijn handen (01). Gebrekkig Direct na de rust maakte Holland Sport gelijk. Een gruwelijke misser in de Haarlemse defensie stelde Rogge veen in staat de onzekere doelman Paternotte op simpele wijze te pas seren want Paternotte viel niet naar de voeten van Roggeveen, maar vlijde zich neer zodat hij de gehele doel- mond tot doelwit verklaarde (11). De meeste kansen deden zich voor aan Haagse zijde maar gebrekkig schieten was er oorzaak van, dat een wedstrijd, die zeker gewonnen had moeten worden, met een gelijkspel moest worden afgesloten. Na de rust speelde bij Holland Sport Bolleboom voor de geblesseerd ge raakte Valkenhoff en werd later Roodnat ingezet voor Roode VELSEN De rust en kalmte, die Het persoonlijk optreden van Vaclav Jezek kenmerken, heeft de Tsjechische oefen- meester zijn ploeg nog niet voldoende kunnen bijbrengen. De last, nu een van de topploegen van ons land te zijn en boven dien al gedurende dertien competitiewedstrijden ongeslagen te blijven begon de laatste weken zwaar te drukken op de Haagse formatie. De sprankelende ploeg van de eerste weken maakte plaats voor een nerveus, onrustig team, dat bang was voor de eerste nederlaag. Tegen DWS en Volen- dam gingen de Hagenaars reeds langs diepe afgronden. Slechts dank zij een dosis geluk konden beide ontmoetingen worden gewonnen. Dat geluk, meenden velen, kon echter niet lang meer duren. De eerste neder laag lag in het verschiet. Juist op tijd echter lijkt ADO de goede weg terugge vonden te hebben Maar ook gisteren in Niet helemaal het duel tegen Telstar duurde het lang voor de Hagenaars zich ontworstelden aan de hentale druk. Pas ver in de tweede helft, nadat Lex Schoenmaker de Haagse voorsprong had uitgebreid tot twee doel punten kwam het zelfvertrouwen weer terug. Toen was de dreiging van een be slissend tegenpunt geweken en viel de spanning weg. Huzarenstukje Hoewel al in de voorgaande periode was gebleken dat Telstar niet in staat was het huzarenstukje, dat de ploeg tegen Feijenoord uithaalde, opnieuw te verrichten, kon dit ADO niet verlossen van het „angstcomplex". Ook het vroege openingsdoelpunt, dat reeds na tien mi nuten een niet geringe morele rugge steun voor de Haagse koplopers bete kende had ADO niet bevrijd. De ploeg oleef, hoewel bepaald niet slecht spelend, de druk ondervinden geen doelpunt te mogen toestaan. Met name de defensie greep niet bepaald zeker in, maar had hierbij het geluk dat Telstar feitelijk slechts met een eenmansvoorhoede speelde. Een iets aggressievere en schot- vaardiger tegenstander zou waarschijn lijk van de zwakke momenten van de Haagse verdediging hebben geprofiteerd. Theo van der" Burch en Joop Korevaar bleken door de zenuwen aangetast en zelfs Aad Mansveld moest af ten toe zijn toevlucht nemen in weg-is-weg-trappen. Allemaal tekenen dat ADO nog niet is gegroeid in zijn rol van lijstaanvoerder. Na afloop zei Vaclav Jezek het nog- door Frank Werkman maals: „Ze moeten leren om rustiger te spelen, niet in paniek te raken bij de aanvallen van de tegenstander. Zelfs na de vroege voorsprong bleef de ploeg on rustig. Dat was tegen Telstar toch niet Telstar bleek aanvallend een onmach tige ploeg. Maar ook verdedigend klopte het niet zo erg bü de Velsenaren. Met een combinatie van man- en positiedek king trachtte Telstar de Haagse aanval len te pareren. Maar ADO had het juiste wapen hier tegen gevonden. Veelvuldig van plaats verwisselend sneden de spitsspelers Harry Hestad en Wytze Couperus door de Velser linies. „Ik heb bewondering voor de beweeglijkheid van ADO. Ze zijn met de voorhoede van Ajax de meest beweeglijke spelers die we deze competitie tegenover ons Hebben gehad", zei Rab later. DEN HAAG Wytze Couperus, tegen Oost-Duitsland te elfder ure geselecteerd, keert niet terug in de groep van „voor- lopigen" doordat bondscoach Fadrhonc de beschikking heeft over Johan Cruyff en Jan Mulder. Ook Wietse Veenstra. die saterdag met PSV tegen Feijenoord een halve wedstrijd speelde, werd .niet ge kozen. Dick Schneider, al speler voor Jong Oranje, maakt nu deel uit van de selectie voor het A-elftal. De Duitse Nederlander Lippens van Rot Weiss Essen, zal tegen Roemenië zijn debuut in 't Oranjeteam niet maken. „Er is wel contact geweest tussen Fadrhonc en Lippens", aldus Jack van Zanten, begeleider van het Nederlandse elftal. ..maar de bondscoach heeft hem nooit enige toezegging gedaan- Dat hij niet ge selecteerd werd is dan ook helemaal niet Tor)C Thle (ADO). Wim Suurbler (Ajax), Diclc Schneider (Feijenoord). Epl Drost (FC Twen te). Rlnus Israel (Feijenoord), Johan Nees- kens (Ajax). Nico Rljnders (Ajax). Wim (Feijenoord) Wim van Hanegt Scheidsrechter De Lijster, zaterdag de hoofdpersoon bij de wedstrijd Hoekse BoysKatwijk, heeft zeer waarschijnlijk al eens een show van Toon Hermans gezien. Die show met de gehaktbal: Toon op een diner met een gehaktbal en de ober zegt: „Geef hier lie bal". Fluitist De Lijster herhaalde het zaterdag vijfmaal. Steeds maar weer klonk het: „Geef hier de bal Aanleiding tot deze scene was het feit, dat Hoekse Boysdoelman Arie de Jong na een kwartier spelen ontdekte dat de speelbal lek was. Reservebal in het veld. „Hier die bal", zei de heer De Lijster en schopte hem naar de zijlijn. „Te zacht", was zijn oordeel. Vanuit de kantine werd een andere bal aangevoerd. Weer te zacht, bal nummer vier onderging hetzelfde lot. Tenslotte werd bal nummei twee naar de scheidsrechter getransporteerd zonder dat er iets aan was gedaan. „Da s een goeie", vond de heer De Lijster. Vijf minuten later ging verdediger Henk Sterrenberg na een kopbal bijna knock-out. „Die bal is veel te hard", constateerde hij en toen wist scheidsrechter hield het bij de vijfde bal, die c-igenlijk d<* tweede was. ARIE DE JONG (Van onze sportredactie) ENSCHEDE In een mengelmoes van Engels en Nederlands klaagde Barry Hughes zijn nood: „It is him daarboven, die ons tegen zit. Wat een pech. We hebben precies zo gespeeld als was afgesproken. We hebben ook kansen gehad. Good changes. Maar het zit ons niet mee. De laatste weken niet en nu weer niet. It looks like black magic." In zijn commentaar op de wedstrijd F.C. TwenteGo Ahead, door de Enschedese ploeg met 20 gewonnen, ging Barry Hughes telkens weer terug naar de tweeëntachtigste minuut. Naar het moment, waarop F.C. Twente met 10 voor stond en Go Ahead op rechts een corner mocht nemen. Kolkman plaatste de bal in het doelgebied, waar Geels bliksemsnel reageerde. Het schot van de ex-Feijenoorder werd door de twee minuten eerder voor Huve ingevallen Ten Donkelaar van de doellijn gehaald De bal sprong opnieuw voor de voeten van Geels, die wederom geen fractie van een seconde aarzelde Via de onderkant van de lat ketste het leer terug in hel veld. „Dat moment", vervolgde Hughes, „was voor ons fataal. Gaat die bal erin dan spelen we op zijn minst gelijk. F.C Twente zat moeilijk, wij hadden het initiatief. Maar ja, een ploeg die aan de top soeelt, heeft het geluk dikwijls mee. Dit is football. Ik kan mijn jongens geen verwijten maken ze hebben zich zoals altijd, leeg gevochten" Het lijdt geen twijfel, dat de komende weken voor Go Ahead beter zullen worden. De ploeg is sterker dan uit de positie op de ranglijst blijkt Het kostte F.C. Twente gisteren zeer veel moeite ac Deventenaren op de knieën te krijgen, pas in de tweede helft van het boeiende voetbalgevecht slaagden Jeurlng en René van der Kerkhof erin bressen te slaan in de degelijke Deventer defensie De zege was ontegenzeggelijk verdiend. F.C Twente maakte dank zij een veel sterkere mlddenveldbezetting Van der Vall. Notten en Pahlplatz een homogenere indruk. Maar Go Ahead toonde zich vrijwel gelijkwaardig. Het groef zich niet ln voor eigen doel. maar viel ook aan. Vaker zelfs dan tot dusver efilgc tegenstander inclusief Ajax in het Diekmanstadion deed. Daarom zou een Deventer tegentreffer niet hebben misstaan, al legde F.C. Twente meer kwaliteit op de weke grasmat De tweede helft was nog interessanter dan de eerste. F.C Twente viel met nog meer plan aan De Vries en Van Ierssel doken herhaaldelijk in de voorste linies op en dat resulteerde na vijf minuten in een treffer. Een geweldig afstandsschot van Van der Vall ketste via de lat op het hoofd van de attent meegekomen Jeuring, die zeer beheerst en onbereikbaar voor Withers inkopte: 10. Go Ahead wenste zich echter niet gewonnen te geven. Somer, Veenstra. Geels die voornamelijk op hel middenveld opereerden en Beek leken te beschikken over longen met meer dan normale inhoud. Go Ahead bleef verbeten vechten voor de gelijkmaker. Het tempo, dat in de eerste helft al hoog was geweest, werd zelfs nog opgevoerd Bij F.C Twente stokte het ritme even. Het gemis van de uitgevallen spelverdeler Van der Vall werd gevoeld. De benarde situatie voor eigen doel, acht minuten voor het einde was voor de Rijversboys het sein olies nog eenmaal op de aanval te gooien. In de zesentachtigste minuut leverde dat resultaat op. Na een pass van Van Ierssel slaagde René van der Kerkhof, die in Kolkman een uiterst hinderlijke opponent had, er eindelijk in zich in kansrijke positie te manoeuvreien door Warnas met een schijnbeweging te misleiden Withers snelde uit zijn doel, maar kreeg geen kans op het met akelige prer'fie afgevuurde schot: 20. Harald Berg houdt zich met zijn lin kerhand in evenwicht op 'l veld en maakt een omhaalmanoeuvre. Ach terspeler Zwaan lükt van verbazing aan de grojnd te staan genageld. Reeds na tieji iniuten bleef. Telstar het antwoord schuldig op een van de snelle aanvalsstoten van ADO. Couperus werd op links keurig vrijgespeeld door Hestad. ontdeed zich bekwaam van Driessen en schoot hard diagonaal langs de grond in. De reactie van Paul van der Meeren kwam te laat: 10. Dit doelpunt had een geruststellende uitwerking kunnen en moeten hebben op de Haagse ploeg, maar het tegendeel bleek waar. De ge spannenheid bleef. Volkomen onnodig, want ADO bleek duidelijk de betere ploeg. Met een door Harald Berg, Lex Schoenmaker en Dick Advocaat zeer sterk bezet middenveld hadden de Ha genaars de mogelijkheden om Telstar onder de voet te lopen. Temeer omdat de ploeg van Rab weigerde de mandekking toe te passen, waardoor met name Schoenmaker een „zee" van ruimte kreeg van zijn tegenstander De Vries. Rab: „Ik heb het materiaal er niet voor om mandekking uit te voeren. Spelers als De Vries en Van Egmond zijn te in telligent voor een spelletje waarbij zij achter een man moeten aanhollen. Zij hebben overzicht en duiken zelf een gat Psychologisch Van deze momenten had ADU gebruik moeten maken, maar deed dat pas ver in de tweede helft. Op een psychologisch juist moment in een periode dat Tel star onstuimig aanviel en de gelijkma ker elk moment kon ontstaan scoorde Schoenmaker de tweede treffer, die voor ADO de „bevrijding" betekende. Geflan keerd door André en Zwaan kon Schoenmaker ongehinderd tot vlak voor doelman Van der Meeren oprukken. Eerst zond de ADO'er beide verdedigers de verkeerde kant op en liet toen Van der Meeren met een schijnbeweging kansloos. Rab: „Ze hadden Schoenmaker natuur lijk nooit over zo'n grote afstand onge hinderd mogen laten oprukken. Een duwtje is al voldoende om hem uit ba lans te brengen en daardoor een doel punt te voorkomen. Maar wij spelen nog steeds te lief. Verdedigers als Theo La- seroms zouden Schoenmaker in zo'n ge val al lang tegen het gras hebben ge- Onderuit Gaven Zwaan en Andre Schoenmaker alle gelegenheid te scoren. Mansveld deed dat eerder in een soortgelijke si tuatie met De Vries niet. Nadat De Vries na een een-twee tot de rand van het Haagse strafschopgebied was doorge drongen en juist wilde uithalen voor een schot werd hij van achteren door de ADO-aanvoerder onderuit gehaald. Scheidsrechter Brouwer zag er zelfs geen overtreding in, hoewel Mansveld na af loop toegaf dat het hem niet verbaasd zou hebben als Brouwer naar de elf- meterstip zou hebben gewezen. Brouwer voorkwam er in ieder geval mee dat Telstar óp gelijke hoogte zou kunnen komen met ADO. Nu viel het •doelpunt aan de andere kant en dat ver anderde de Haagse ploeg op slag in een zelfbewuste formatie, die met snelle aan vallen gevaar schiep in de Telstarver dediging. Twee keer moest de bal van de doellijn worden gehaald bij schoten van Hestad en Couperus. Vaclav Zezek na afloop: „We hebben een klasse beter gespeeld dan vorige week tegen Volendam. Ik ben zeer te vreden over de prestaties van alle spe lers. Ze hebben allemaal hard gewerkt. Alleen zouden ze nog moeten leren rus tiger te zijn. Dan zou ik voor honderd procent tevreden zijn". Geen goudmijn TON SIJBRANDS is de enige damprof van ons land- Een vak, dat natuur lijk geen goudmijntje is- Dat begrijpt iedereen wel. Hü verdient als speler/ trainer bü het Residentie Dam Genoot schap een salarisje van honderd gulden en moet verder maar aan de kost zien te komen door de opbrengst van simul taanseances, waarvoor hü bedragen van twee tot driehonderd gulden vraagt- Begrip voor die situatie kan niet ver hinderen kritiek te leveren op zün standpunt dat hü inneemt inzake het afstaan van interviews. Omdat hü prof is, zegt-ie. het recht te hebben geld te kunnen vragen voor een gesprekje. Vüftig1 gulden vormt ongeveer het bedrag dat züns inziens op tafel moet komen voor hü van zün hart geen moordkuil maakt. Een dom standpunt* Hü laat het zakelüke boven het sportieve uitgangs punt prevaleren en vergeet dan dat hü de damsport een slechte dienst bewüst- Het bestuur van de Koninklüke Neder landse Dambond weigert daartegen op te treden. Bondsvoorzitter Van Vreugde zegt van alles op de hoogte te zün. maar vindt het moeilük maatregelen te nemen. „lV'ü verwachten dat Ton ver standig genoeg is om ook het belang In het oog te houden van een bond. waarin hy groot geworden is". Ook RDG wil geen wrevel opwekken. Voor zitter De Jong: „WjJ geven hem zoveel mogelük vrübeid in dit soort zaken". Het resultaat is onlangs gebleken na zün terugkeer uit Monaco, waar h(j niet bereikte wat hü graag wilde: de wereldkampioen uitdagen. De Zwijg zame van RDG bleef eenzaam achter met zün problemen. Zodra de damsport eens in de belangstelling komt, vormt de „eis" van Sübrands een ernstig beletsel- De afwachtende houding van het bestuur van de dambond is daarom onverklaarbaar. Zekerheid "pEN vriendschappclüke interland stelt niet zo bar veel voor- In Nederland wordt er evenwel (te) zwaar aan getild- Bondscoach dr., Fadrhonc maakt daarop geen uitzondering. Hü heeft niet de gok durven nemen om tegen Roemenië eens een revolutionair elftal op te stellen, een met probeersels. HU heeft zelfs de tot tweemaal toe op het nippertje opge roepen Wytze Couperus laten vallen en evenmin de moed kunnen opbrengen in de defensie Aad Mansveld op te stellen, die al weken in blakende vorm ver keert- Zekerheid voor alles, blijft het parool. Ook voor een wedstrüd waarin geëxperimenteerd zou kunnen worden en wellicht nieuwe gezichtspunten naar voren zouden kunnen komen. In voet baltermen heet dat een kans voor open doel missen. Hoog peil TOCH voetbal op de televisieschermen zaterdagavond. Pal na PSV Feüenoord een topper uit Brazilië. FC Santos (met een lome Pclé) tegen Palmeiras. De vergelüking viel royaal uit in het voordeel van de Nederlandse topper. Er mag zelfs gesteld worden dat zowel PSV als Feüenoord van beide Braziliaanse ploegen in die vorm zou den hebben gewonnen. Er bleek duide lijk dat het vaderlandse clubvoctha! op hoog internationaal peil staat- Fadrhonc komt oren, ogen en Lippen(s) tekort

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11