geef iets van ae slijter... Komst van paus overschaduwd door tyfoon THEOLOGEN DOEN BEROEP OP BISSCHOPPEN EN STUDENTENKERK Amsterdamse agent schoot op Haagse supporters KLEINE VLAGGEN AAN SCHEVE PALEN tip van Sint Lijvig dossier voor rechtszaak tegen 35 Zuidmolukkers Betoging van studenten tegen kardinaal Radio Capitol aan do ketting Alcoholische Haagse wijk OFFICIER VAN JUSTITIE EIST GELDBOETE Getroffene na verwondingen invalide koehandel in Mariahoeve Nationale bliksemactie Oost-Pakistan „Bewaar eenheid in falende Kerkgemeenschap" Dankbaar voor duidelijkheid episcopaat VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT hij maakt er een fijn cadeau van! (gratis fraaie geschenkverpakking) (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Rond zeshonderd blad zijden lelt het dossier van de 35 Zuid molukkers die in de week van 1418 december voor de Haagse rechtbank zul- 'JÊ len verschijnen in verband met de be- g| Kiting van de residentie van de Indoiie- i B tóche ambassadeur te Wassenaar in de Wrrocge ochtend van 31 augustus j.l. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer heeft thans zijn dagvaarding samen gesteld tegen de verdachten, die tegen 32 verdachten gelijkluidend zijn en over- treding bevatten tegen artikel 141 en 282 wetboek van strafrecht. Voor één ver dachte, die schuldig zou zijn aan de dood de hoofdagent Moolenaar, is een an dersluidende dagvaarding samengesteld eveneens tegen twee verdachten, die zich aan uitlokking van het gezamenlijke Maandag 14 december zal de recht bank met de behandeling van de zaken aanvangen, zeer waarschijnlijk eerst met die tegen de verdachte aan wiens schuld de dood van de hoofdagent zou zijn te wijten. Hem wordt primair de doodslag itenlaste gelegd, subsidiair mishandeling die dood tengevolge hebbende. Afzonder lijk wordt ook behandeld de zaak tegen de verd'aohite die onlangs bij dié razzia het kamp te Capelle aan de IJssel werd gearresteerd en- van wie wordtt ver moed, dait hij zich aan uitlokking van het gebeurde heeft schuldig gemaakt. De betreffende wetsartikelen tegen de 32 verdachten bevat in artikel 141 het .openlijk met verenigde krachten geweld plegen tegen personen of goederen", waarop een straf is gesteld van ten hoogste vier jaar en zes maanden. Evenwel is verhoging tot zes jaar nogeltijk, indien daarbij vernielingen zijn gepLeegd of aan iemand lichamelijk let- toegebracht. Voorts tot negen jaar ndien dat geweld zwaar lichamelijk etsel ten gevolge heeft gehad en ten hoogste tot twaalf jaar, indien dat de dood tengevolge heeft. Artikel 282 betreft het opzettelijk emand beroven van vrijheid, hetgeen kan worden gestraft met ten hoogste zeven jaar en zes maanden gevangenisstraf, bij toebrengen van zwaar lichamelijk letsel te verhogen tot negen jaar en bij dood twaalf jaar. Wat de doodslag betreft, hierop is maximaal vijftien jaar gevangenisstraf gesteld. Mishandeling de dood tengevolge hebbend, geeft zes jaar gevangenisstraf als maximum aan. Er zullen zeer waarschijnlijk'zeer wei nig getuigen in de diverse zaken worden gehoord. Het ligt in de bedoeling, dat dinsdag 28 december de officier van justitie rekwisitoor zal nemen en waarschijnlijk de volgende dag het pleidooi in alle zaken dloor mr. H. W. J. Droesen uiit Den Haag. De verdachten zijn afkomstig uit diverse kampen, o.a. Moordrecht De rechtbank zal zijn samengesteld uit prof. mr. W. F. C. van Haittum als presi dent en reohters mr. A. Berkhout en mr. J. J. de Groot. Bijzittend rechter zal zijn mr. J. J. Bakker, die indien nodig als plaatsvervanger kan fungeren bij ziekte van een rechter, zodat de behandeling van de zaken door kan gaan. Toegevoegd officier van justitie zal zijn mr. C. van Steenderen, die zich bijzonder bezig zal houden met de persoontacten. De publieke tribune biedt aan slechts plmi. 25 personen plaats; deze zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor familie leden van verflach/ten die op een bepaalde dag terecht zullen staan. Buiten het gebouw worden door de politie strenge ordemaatregelen getroffen. Intussen werkt de Haagse politie hard aan maatregelen, die het dagelijkse straatbeeld in de omgeving van de recht bank drastisch zullen veranderen. Het staat al vast, dat zowel de Wassenaarse- weg als de Jan van Nassaustraat tijdens de rechtszitting gedeeltelijk voor alle verkeer worden afgesloten. De politie zal in ieder geval de bewoners van het be trokken gebied tijdig van de maatregelen op de hoogte stellen. Over het aantal politiemannen, dat voor het verkeer en de veiligheid op de been wordt gebracht, doet men geen mededelingen. Speoilale verslaggever in Manilla, Jan Derix) MANILA Visdag-ochtend. De komst van paus Paulus VI, hedenmorgen om 9 uur in Manila (dat was vannacht 2 uur Nederlandse tjjd), wordt overschaduwd door de gevolgen van de zwaarste tyfoon, die de Filippijnen sinds jaren heeft geteisterd. De hoofdstad is (evenals verschillende provincies) tot rampgebied verklaard, nadat de wervelstorm „Yoling" er vorige week donderdag met een snelheid van 230 kilometer per uur overheen was geraasd. De weg. die de paus en zijn gevolg j zullen afleggen van het vliegveld naar het stadscentrum, was rijk versierd met 1 erebogen en guirlandes. Daarvan is niets meer over. Twee tegen de boulevard I geworpen zeeschepen, kapotgeslagen huizen en honderden ontwortelde bomen j vormen nu het trieste decor voor dit hoge bezoek. kinderen die zondag uit handen van gen, f50 zullen moeten neertellen voor een wit jurkje of pakje. Intussen is de conferentie van 150 Aziatische bisschoppen in Manila in volle gang. Tegen veler verwachting zijn er tot dusver bijzonder progres sieve dingen gezegd, o.a. met betrek king tot de geboorteregeling. Deze bij eenkomst is voor verschillende groe peringen aanleiding tot dagelijkse de monstraties voor het congresgebouw van de universiteit van Manila. De studenten hebben al klaar gekregen, dat de paus met hen zal praten. Gis teren was ik bij een demonstratie voor het aartbisschoppelijk bureau, waar ongeveer honderd studenten en arbeidersjongeren een felle betoging hielden tegen de als oerconservatief afgeschilderde kardinaal Ruffino San tos. Deze sit-in zou niet eerder wor den opgeheven, voordat de 70-jarige kardinaal zijn aftreden bekend zou maken, aldus een der leiders. Het is zeer de vraag, of de oppositie tegen kerk en staat zich ook vandaag zal durven te roeren, na de aanslag van vanmorgen vroeg. Langs de route van het vliegtuig naar het paleis van president Marcos is elke woning uit- „Yoling" heeft tot dusver bijna 300 slachtoffers geëist en een schade van honderden miljoenen guldens aange richt. Dat bracht het totaal voor dit jaar op 1500 doden als gevolg van zestien wervelstormen. Woensdaga vond verscheen president Fernando Marcos voor de zoveelste maal op de televisie om de bevolking snelle maat regelen aan te kondigen. Maar intus sen zaten de Manila nog minstens een miljoen mensen zonder licht, terwijl zelfs de meeste hotels het nog zonder water moesten stellen. Na zonsonder gang is de enorme stad in een akelig donker gehuld. De herstelwerkzaam heden zijn in volle gang, maar zij worden o.a. bemoeilijkt door het feit, dat er duizenden kilometers draad van de elektriciteitsleidingen gestolen blijkt te zijn. De stad heeft momenteel 40 hulpcen tra ingericht, waar de meer dan 35.000 daklozen worden opgevangen en van voedsel voorzien. Alle scholen zijn tot maandag gesloten. Terwijl de orkaan zich nu naar de zuidelijke eilanden verplaatst en reeds een oogstschade van minstens een half miljard gulden heeft aangericht, houdt men rekening met aardbevingen. Het ■leven in Manila is geen pretje meer. De prijzen voor levensmiddelen zijn in enkele dagen met 30 tot 50 procent gestegen, die voor vis en groenten zelfs met meer dan honderd procent. „Yoling", de ergste tyfoon die de Fi lippijnen sinds 88 jaar heeft geteis terd, zal (volgens sommigen gelukkig maar) ook een groot stuk van de glans aan het pausbezoek ontnemen. Het nationale organisatiecomité (waarin kerk en staat samenwerken) besloot dezer dagen, dat de straten van Manila slechts met kleine vlagge tjes getooid zullen zijn. Zij hangen nu aan veelal scheefgewaaide lantaarn palen. Gezien de noodtoestand van het moment is men zo verstandig geweest, elke overdaad aan pracht en praal achterwege te laten. In de oppositio nele pers is dat met voldoening ont- de paus de communie willen ontvan- vangen. Maar men vindt het tegen deze achtergrond een schandaal, dat (Van i correspondent) IJMUIDEN De firma Wijsmuller, die het zendschip van radio Capitol van het strand van Noordwijk heeft gehaald, heeft het schip aan de ketting gelegd, nadat het uit het dok is gekomen. De bergingsmaatschappij heeft als waarborg 100.000 gulden geclaimd, een bedrag dat nog niet op tafel is gelegd door de IBS, de International Broadcasting Society, dit piratenschip exploiteert. De IBS doet momenteel moeite om snel aan deze ton te komen. IBS-hoofd mevrouw Tho- en zei desgevraagd, dat een en an- ?en gevolg was van complicaties met de verzekeringsmaatschappij. gekamd, terwijl minstens 5000 man politie het escorte van het hoge gezel schap zullen vormen. Niettemin moet met ordeverstoringen rekening wor den gehouden in de komende dagen. Ondanks alles zal Manila vandaag in feeststemming verkeren. In het hele land luiden de kerkklokken. En in de hoofdstad (3,5 miljoen mensen) ver wacht men minstens een half miljoen belangstellenden uit de naaste omge ving. Het zal dus best een heksenketel worden, zeker nu de meeste verkeers lichten als gevolg van de tyfoon nog buiten werking zijn. (Van irslaggevers) DEN HAAG. De Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw is sinds gisteravond trotse leenheer van een rund, waarvan elke cafébezoeker zijn leven lang vruchteloos droomt. De koe AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de Rechtbank in Am sterdam, mr. H. E. van Renesse. heeft gisteren tegen een 30-jarlge hoofdagent van politie nit de hoofd stad een geldboete geëist van 100 gulden, eventueel te vervangen door 10 dagen hechtenis. De agent heeft in de nacht van 15 op 16 april van dit jaar op de Oude Zijdsvoorburg wal twee schoten gelost, waardoor twee omstanders min of meer ern stig werden verwond. Bij deze schietpartij was een groep Hage naars betrokken. Mr. Van Renesse, die beide schoten afzonderlijk ten laste had gelegd, vroeg vrijspraak voor het eerste schot omdat naar zijn mening het gedrag van de omstanders zodanig was dat toen sprake was van bedrei ging. Inzake het tweede schot, dat enkele minuten later viel, zei mr. Van Renesse dat toen van een wer kelijke bedreiging niets is gebleken. „Na het eerste schot had de agent voorzichtiger moeten zijn. Hij had de veiligheidspal van het pistool kunnen overhalen, hij had het pis tool naar beneden kunnen richten en hij had zijn vinger van de trekker kunnen halen. Dat mag hem verwe ten worden", aldus de officier. De schietpartij was een nasleep van de wedstrijd Ajax-Arsenai voor de Runners Up Gup. Een groepje sup porters uit Den Haag was na afloop in de binnenstad een glaasje gaan drinken en besloot alvorens naar huis terug te gaan nog een bezoek aan de walletjes te brengen. Daar raakten zij in een woordenwisseling gewikkeld met de hoofdagent, die samen met zijn collega surveillance dienst deed. Volgens de hoofdagent had een van de Hagenaars hem de pet Van het hoofd willen slaan. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij een 24-jarige Haagse plaat werker het hoogste woord voerde en onder meer zei dat men in Den Haag in dergelijke situaties agenten in de gracht gooide. Ook zou de plaatwerker een beweging hebben .gemaakt alsof hij een schietwapen vanonder zijn jasje wilde halen. Hij stond vóór de hoofdagent terecht en tegen hem eiste mr. Van Renesse wegens bedreiging een geldboete van 250 gulden eventueel te vervangen door 25 dagen hechtónis. Wanneer de plaatwerker die bewe ging maakte werd niet duidelijk. Daarover liepen de getuigenverkla- ringne uiteen. Sommige getuigen meenden dat de beweging, die ge paard gegaan was met woorden als: „Een pistool heb ik ook", of iets dergelijks, na het eerste schot was gemaakt. Maar de hoofdagent bleef pertinent in zijn mening, dat het aan het eerste schot vooraf was ge gaan. Volgens zijn lezing had hij het pistool als waarschuwing getrokken, was toen door de plaatwerker be dreigd en had vervolgens doorgela den. Toen zou de plaatwerker of een vön diens vrienden in zijn richting zijn gekomen en was het pistool afgegaan. De andere getuigen had den dat naderbij komen niet gecon stateerd. Invalide Na het eerste schot, waardoor een der Hagenaars uit het groepje sup porters zo ernstig werd geraakt, dat hij nooit meer normaal zal kunnen lopen (bovendien is hij intussen zijn baan daardoor kwijtgeraakt en ver dient nu veel minder dan tevoren) werd de situatie in deze vooral na avondvoetbalwedstrijden druk be zochte buurt, bepaald spannend. De agenten trokken zich terug tegen een huis, waarbij de hoofdagent het pistool in de hand bleef houden. Naar zijn zeggen ging het opnieuw af toen hij van achteren werd ge duwd en geschopt. Hier stonden alle getuigenverklaringen tegenover hem. Niemand had iemand achter de hoofdagent waargenomen. Door dit tweede schot werd een Amsterdam mer in de buik getroffen. Mr. Van Renesse zei naar aanleiding van deze zaak nog: „Iedereen zal het betreuren dat er twee schoten zijn gevallen, waarbij twee mensen min of meer ernstig letsel kregen. Maar men moet wel rekening houden met de bijzonder moeilijke omstandighe den waaronder politiemensen in deze buurt hun dienst moeten verrich- De verdedigers, mr. H. Warners voor de hoofdagent en mr, G. H. Steyn voor de plaatwerker, achtten hun cliënten onschuldig aan het ten laste gelegde en vroegen vrijspraak. De rechtbank zal in beide zaken op 10 december uitspraak doen. Komelia, die de stichting en zijn jarige directeur Frans Wilbers (rechts) voor onbepaalde tijd van de heer B. Hof, Cebecodirecteur in Deventer en ver maard geitenfokker, in bruikleen heeft gekregen, beschikt namelijk over een uier, die in feite één smakelijke tap- vergunning is. Houdt men zijn glas onder de rechtervoortepel, gemerkt P, dan produceert de stramme Kornclia met innemende glansogen een mooie, volle port. Kiest men de tepel ernaast dan krijgt men een sherry. De terende twe druk van dorstige respectievelijk e Komelia, die een plaats heeft gekregen op een mals plastic weilandje in de hal van het stichtingskantoor in de Haagse wijk Mariahoeve, heeft volgens het stamboekrapport een stoere en zelf bewuste kop en overmatige dijen en schenkels. De kwaliteit van de uier wordt omschreven als „soepel". De vrienden van het land- en tuinbouw wezen, die gisteravond rondom Kor- nelia een langdurige koehandel be dreven^ hadden er niets aan toe le onder krachtige omstandigheden a jonge klare. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op alle gemeentehuizen en in alle kerken van Nederland kan men vanavond van zes tot negen uur terecht om een financiële bijdrage te leveren aan de nationale bliksemactie voor de slacht offers van de watersnoodramp in Oost- Pakistan. Op giro 777, waaronder de acht Nederlandse hulporganisaties gecoördi neerd door het Comité Nationale Actie Oost-Pakistan stmenwerken, was gister middag 1,2 miljoen gulden binnengeko- De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft echter nog veel meer geld nodig voor de volgende fazes van de hulpver lening. De eerste faze, het redden van zo veel mogelijk mensen uit het getroffen gebied, is deze vier afgelopen dagen ge voerd. De tweede faze van de reddings actie, die tot midden december moet duren, zal er voornamelijk op gericht zijn het hele gebied te bestrijken en met de hulp van tenten, kleding en waterzuive ringstabletten. Vanaf midden december moet men trachten tot de eerst volgende oogst, die in april 1971 kan worden binnengehaald, de economie weer op gang te brengen. DEN HAAG (KNP) In een open brief aan de bisschoppen van Nederland en aan de stuurgroep van Septuagint hebben 28 leden van het Werkgenootschap van Katholieke Theologen in Nederland zich „uitdrukkelijk in vertrouwen en geloof verbonden" ver klaard „met de gemeenten en haar priesters, die eigen wegen menen te moeten bewande len". Zij hebben hun brief geschreven naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de studentenecclesia, waar op 27 september de gehuwde Huub Oosterhuis voorging in de eucharistieviering. In deze brief, stellen de theologen, dat de ernst van het conflict tussen de Amsterdam se studentenecclesia niet mag worden onder schat. Geen enkele plaatselijke kerk mag de pretentie koesteren, dat zij los van anderen Christus beter gestalte kan geven in de wereld. Daarom geen isolering, maar juist goede communicatie van de plaatselijke ker ken in het verband van de wereldkerk. ..Bijgevolg moet de plaatselijke kerk zich laten dienen en voorgaan door ambtsdra gers, die ook buiten de eigen gemeente als zodanig zijn erkend, en die door hun band met de bisschop verbonden zijn met de andere plaatselijke kerken in ons land en daarbuiten". „Een conflict, waarbij de bisschop geen ver antwoordelijkheid meer meent te kunnen dragen voor de ambtsbediening in een plaatselijke gemeente, is dan ook een ingrij pend en betreurenswaardig gebeuren", aldus de brief. Dat betekent volgens de theologen niet, dat een dergelijk conflict altijd bij voorbaat en tot elke prijs moet worden vermeden. De regeling van verantwoordelijkheden en van de verbondenheid van een ambtsdrager met zijn bisschop, is zelfs niet de eigenlijke en diepste vorm van kerkelijke gemeenschap, maar veeleer een belangrijke ordening in dienst daarvan. De diepste vorm van kerkelijke gemeen schap is, aldus de theologen, dat men in elkaar gelooft en elkaar erkent als mensen in verbond met God. Deze gemeenschap moet noodzakelijkerwijs door regels en or deningen worden gesteund, welke op hun beurt zoveel mogelijk dienen te worden gerespecteerd. Maar die regels en ordenin gen mogen toch niet met de gemeenschap zelf worden vereenzelvigd. Het is normaal, dat het kerk-zijn beleefd wordt binnen de kerkelijke kaders en met name onder verantwoordelijkheid van de bisschop. Maar er is ook een noodsituatie mogelijk waarin deze kaders de diepste verantwoordelijkheid belemmeren. Wie dan deze kaders doorbreekt en eigen wegen gaat, buiten de verantwoordelijkheid van de eigen bisschop of de bisschop van Rome om. loopt het risico van vervreemding en isole ment. Maar ook kan hij door het laten vallen van de belemmeringen tot een diepe re geloofsgemeenschap komen zo verklaren de theologen. In hun brief omschrijven de theologen ver der het doel en de voorwaarden van een dergelijk conflict. Een gemeente, die zich in een conflictssituatie begeeft, neemt een goe de maar zware last op haar schouders. Wanneer de gemeente zich van deze last goed kwijt, dan zal het gelovige respect winnen van andere gelovigen alsmede van de bisschoppen, buiten wiens verantwoorde lijkheid men zich heeft opgesteld. Dan leidt aldus de theologen „het wegwerpen van bepaalde kerk-ordelijke gebondenheden, op het eerste gezicht een vermindering van gemeenschap, tot diepere geloofsgemeen schap van het elkaar herkennen en erken nen als mensen in verbond met God". De theologen geloven dat juist de celibaats- kwestie een meer geëigende aanleiding voor het conflict kan zijn dan anere meer fun damentele kwesties, nameiijk vanwege de wezenlijke relatie tussen de houding tegeno ver seksualiteit en tegenover gezagsstructu ren. Het ligt volgens de theologen voor de hand, dat een verschil van inzicht over de wenselijke kerkstructuur in eerste instantie wordt uitgevochten op een punt dat mense lijke seksualiteit reguleert. De theologen begroeten het, dat de bisschop van Haarlem heeft laten weten, dat de ambtsdragers van de Amsterdamse Studen tenecclesia niet meer handelen onder zijn verantwoordelijkheid. Zij verwijzen ook naar de verklaring van kardinaal Alfrink, namens de bisschoppen, dat wie rechtens de eucharistie wil bedienen, dit moet doen in verbondenheid met de bisschop, want het is de bisschop, die hem daartoe zendt en machtigt". De theologen zijn blij met deze bisschoppe lijke duidelijkheid. Er zou heilloos zijn het aanwezige conflict toe te dekken. Maar zo verklaren zij het conflict ligt op het niveau van de kerkorde. In de uitwerking hiervan constateren de theologen dat bij een kerkordelijk conflict de verbondenheid op dieper niveau toch bewaard kan blijven, zelfs gediend kan zijn met dat conflict. De theologen menen dan ook, dat in een derge lijk geval de banden van de ambtelijke collegialiteit met medepriesters en met de bisschop wel op de proef worden gesteld, maar niet worden verbroken. Zij menen dit standpunt ook in de bisschoppelijke verkla ring van Haarlem terug te kennen. De theologen vragen de bisschoppen drin gend, dat zij kerkgemeenschap en kerkrech telijke banden niet laten samenvallen, maai er met alle middelen naar zoeken de com- munio te verwerkelijken in de liturgische voorbede en gemeenschap. De juridische we gen, aldus de theologen, zijn misschien de gemakkelijkste en meest vertrouwde, maar juist omwille van de gemeenschap in Chris tus moeten nieuwe wegen worden gezocht. Aan de betrokken gemeente(n) vragen de theologen dat zij zich niet isoleren van de andere gemeenten, van de bisschoppen en van de paus. Zij dienst niet de pretentie te gaan koesteren een kleine kerk van vol maakten te zijn. Zij moet solidair blijven met de falende kerkgemeenschap, waarbin nen zij het evangelie heeft ontvangen. Daarom moet de betrokken gemeente blij ven zoeken naar contact met de andere plaatselijke kerken, met de bisschoppen en met de paus. Hiervoor zo erkennen de theologen zal veel creativiteit nodig zijn. Aan de brief is nog een post scriptum toe gevoegd, waarin het bestuur van de werk genootschap er de aandacht op vestigt, dat de opstelling en ondertekening van de open brief plaatsvond voordat de laatste verklaring van de Haarlemse bisschop bekend werd. Zij achten de strekking en de hoofdgedachten van hun open brief nog steeds van belang. Zij willen hun brief dan ook niet tegenhouden. De brief is ondertekend door 28 van de plusminus 100 leden van het werkgenoot schap van katholieke theologen in Neder land. Hun namen zijn: dr. A. J. P. v. d. Aalst AA, dr. L. A. R. Bakker, dr. A. J. Blijlevens CSSR, dr. H. F. T. Borgert CSSR, dr. A. A. van Bruggen SSCC drs. J. G. J. Driessen OFM, dr. R. J. A. van Eyden, mevrouw drs. T. Govaart-Halkes, dr. F. J. A. de Grijs, dr. F. Haarsma, dr. F. J. Heggen, drs. A. J. M. Kerssemakers, dr. P. J. Kerst- jens, dr. H. van der Linde, dr. G. M Lukken, dr. F. J. M. Malmberg SJ, dr. M. E. van den Nieuwenhuizen OSA, drs. G. J. Peeters MSF, drs. H. J. A. Sanders, mej. dr. L. M. R. Simons, dr. P. F. Smulders SJ, dr. H. L. M. Spee SSCD, dr. W. G. Tillmans O CD, drs. J. Th. Tromp SSCC, drs. W. J. Veldhuis, dr. H. A. J. Wegman, drs. W. A. J. Zandbelt, dr. J. A. P. Peters OCD.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5