GOLDEN EARRING PIERROT Verbitterde „STRIJD OM ALGIERS Simon Wiesenthal kwam prof. B. Sijes complimenteren vanavond in gehoorzaal Kring Leiden KVP blij met program en Ver inga CASSETTES Parochienieuws Leiden BRUIJNZEEL KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. meeslepende reconstructie die wel authentiek lij'kt biosqppen in LEIDEN PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 NOVEMBER I9T0 Rugby Lustrum met wedstrijd tegen Engelsen LEIDEN Ter viering; van liet 10-Ja- rig bestaan van het Leidse Studenten Rugby Geselschap begint morgen om 13.00 uur de eerste van twee wedstrij den op het veld aan het Plet Paaitjens- Een reünisten-team van het LSRG zal het tegen leeftijdgenoten uit Delft op nemen, waarbij de oudere spelsystemen weer eens gemanifesteerd zullen worden. Daarna, omstreeks 14.00 uur zullen de huidige krachten van het LSRG het veld betreden. Hun tegenstanders zijn Engel sen van het team ..The Exiles", die in Nederland wonen en In diverse clubs rugby spelen. Het Leidse team was vo- 1 rig seizoen tweede In de hoofdpoule van 1 de landelijke competitie en draait ooi' nu aan de top van de competitie mee. De tactische aanpak van coach J E. Harris belooft voor Leiden veel goeds in deze wedstrijden, die het aankijken zeer zeker waard zullen zijn. De opstel ling van LSRG: Sluimers, Ulrich. Van Weel. Bicher, Bijloos, Kerdavid, J. Koch, Hoencamp, Ter Haar, Van de Graafl'. Schiff, Winter, De Vries, Van Schelle en De Bruyne. '.l.n.r. prof. dr. B. A. Sijes en eehtge- lote. mevrouw en prof. mr. R. P. Cle- veringa en Simon Wiesenthal. LEIDEN Simon Wiesenthal, jager-bij-uitstek- op groot nazi-wild, kwam gistermiddag uit Parijs om aanwezig te zijn bij de aanvaarding in de Pie terskerk te Leiden toen prof. mr. B. A. Sijes de Cleveringa-leerstoel aan vaardde. Samen met de naamgever van de leerstoel, prof. mr. R. P. Cieveringa, kwam hij na afloop van de inaugurale oratie het echtpaar Sijes complimenteren. leraren). Prof. Cieveringa zei ln 1950 I tot de stichting Kunstenaarsverzet „De schok van mei 1940 stiet in menige kring de vensters wijder dan tevoren open v het uitzicht op de maatschappelijke geving". Dat openstoten, dertig jaar la- j ter. werkte prof. Sijes in zijn oratie na j een historisch overzicht uit. Ook naamgever van leerstoel bij auditorium LEIDEN De Haagse Golden Earring geeft vanavond een concert in de Stadsgehoorzaal. De aanvang U acht uur. De Golden Earring is, vooral na de Amerikaanse toernees, een groep van formaat geworden. We mogen dan ook van George, Rlnus, Barry en Cesar verwachten, dat ze pop- minnend Leiden vanavond een pulk stukje pop laten horen. Zorg, dat je erfoy bent. ha zijn oratie had professor Sijes zich tot Simon Wiesenthal gericht, zeggend: „We kennen elkaar pas tien jaar maar de.ze tien staan gelijk met een heel leven. We zijn door woestijnen van leed en verschrikking gegaan we konden de weg alleen tot het eind toe afleggen omdat we over on weer dezelfde kunst verstonden om op bepaalde ogenblikken te kunnen ■wijgen. Een deel van onze samenwer king houdt op. Ergens ander doemen nu gevaren op. waarop ik al aan het begin van deze toespraak gewezen heb. Ik zeg u dat u ook ln de toekomst op mij kunt rekenen met dezelfde gevoelens van diepe verbondenheid." In de aanhef van zijn oratie had prof. Sjjes verwe zen naar de joden-vervolgingen in oost- Europa en legde hij verband met het ge beuren op 2 november 1940 toen profes sor Cieveringa „hier, in deze stad, uw protest liet horen tegen de ontrechting, I tegen het isoleren van mensen in de een zaamheid. Het jaar 1940 blijkt ook in dat opzicht niet zo ver van 1970 af te liggen. Uw rede was voornamelijk gewijd aan het ontslag van uw collega Meijers, de jood Meijers, zoals men in die dagen Vensters open U sprak namens de juridische faculteit, <fie tot het uiten van een protest besloten had. Het siert deze faculteit, dit besluit te hebben genomen en het siert u, de verantwoordelijkheid voor dit besluit pu bliekelijk te hebben willen aanvaarden. (De historische waarheid gebiedt in herinnering te brengen, dat enkele da gen tevoren studenten aan de Technische Hogeschool te Delft geprotesteerd had den tegen het ontslag van joodse hoog- ADVERTENTIE JUWELIER HORLOGEE Maarsmansteeg 21 - Leiden Telefoon 20778 Optimisme ivor kamerverkiezing ALPHEN A/D RIJN De kring Lei den van de KVP is gisteravond druk bezig geweest met de verkiezingen. Terugkijkend op de gemeenteraadsver kiezingen, waarin de afdelingen finan cieel diep in de beurs moesten tasten. p ook vooruitkijkend naar de Twee de Kamerverkiezingen van volgend jaar. Kringvoorzitter drs. L- Ibeüngs zei in lijn openingswoord, dat de uitgangspun- en voor deze verkiezingen uitstekend ;ijn: een voortreffelijk programma, ge baseerd op evangelische waarden, dat ln de maatschappij-in-beweging de mens ais centraal oriëntatiepunt ziet en een lijsttrekker In de persoon van Veringa. Een man, die het conflict als een uit daging beschouwt (en conflicten zyn er in menigten voorhanden in deze wereld j vol tegenstellingen) en voor wie de dia- 1 loog de oplossing inhoudl. Hoewel men zich niet aan prognoses j waagde is de stemming in de kring op-1 timistisch ten aanzien van de komende verkiezingen. De veel besproken nieuwe procedure van kandidaatsstelling maak te in de kring eveneens de nodige ton gen los. Het kringbestuur, zo bleek uit de stukken, die het bestuur geprodu ceerd had, heeft aan de partijvoorzitter laten weten, dat een aantal mensen uit de kring niet mogen ontbreken op <ie lijst van „nationale kandidaten". Zoals bekend mag het partijbestuur zelf 19 kandidaten aanwijzen. Volgens 't kring bestuur behoren daarbij te horen: mr. N. W. A. Brink. mr. T. Brouwer, S. Th. v. Bijsterveld, drs. H. A. M. Eisen, mevr. M. H. Gardeniers, drs. J. Ibelings, mr. R. J. Nelissen, J. M. Nooij, drs. J. J. M. Ponders en P. J. Verhoef. Uit de vergadering kwam daarop de opmerking, dat men de indruk had. dat de kring van twee walletjes wilde eten: eerst gebruik maken van de sollicitatie- mogelijkheid naar de nationale kandida turen en later (in januari) nog eens via kandideren van de regionale plaatsen. Uit een opmerking van penningmeester mr. Driessen viel bovendien op te ma ken, dat niet het hele bestuur op de hoogte was geweest van de actie van het kringbestuur bij de partijvoorzitter. Gewaagd werd bovendien op grond van welke specialiteiten de kandidaten wa ren gepousseerd, want de nationale ze tels zouden vooral bedoeld zijn voor spe cialisten. Het bestuurslid Bakker verdedigde in dit geval het bestuur met de opmerking, dat het bestuur van de kring evenals andere organisaties of Nederlandse bur gers gebruik mochten maken van de mogelijkheid om kandidaten te steunen voor de zetels, die het partijbestuur mag verdelen. Bovendien werd bestreden, dat de afdelingen van dit standpunt niet op de hoogte geweest zouden zijn, want er was van het kringbestuur een brief Uit gegaan naar alle afdelingen waarin ge wezen werd op de mogelijkheid kandi daten te brengen voor de nationale ze tels. Primair in de procedure voor het aanwijzen van nationale kandidaten waa. dat het partijbestuur zoveel mogelijk De kring stelde zonder veel aanmerkin gen verder de jaarstukken vast. Van penningmeester Driessen was het de laatste vergadering als penningmeester. Wegens drukke werkzaamheden moest hy bedanken en onder dank van de ver gadering werd hij gedechargeerd. On danks de gebruikelijke moeilijkheden ea de ondernomen activiteiten (trage af dracht door enkele afdelingen, twee ver- keizingscampagnes etc.i kon hij le ver gadering melden, dat het achterliggende jaar afgesloten kon worden met een ba tig saldo van bijna f 200,—. De verga dering besloot verder de afdelingen Gouda en Leiden een renteloze lening le geven om het tekort in die afdelingen op te vullen. Leiden was evenwel tegen, omdat men niet verwacht, dat men zon der schade kan voldoen aan een voor waarde. die het kringbestuur verbindt aan een renteloze lening. Om het uit zicht te hebben, dat de lening binnen afzienbare tijd afgelost kan worden zou een contributieverhoging tot 115.nood zakelijk zijn. Nadat voorzitter Ibelings zijn vertrekkende penningmeester had bedankt voor de goede vervulling van zijn taak „het is niet de gemakke lijkste post in het kringbestuur" werd het bestuur aangevuld met drs. Meers hoek (Voorschoten). PAROCHIE H. WILLIBRORD Zondag 29 november: kerkdiensten als in algemene lijstin vooravond en twaalf uur volkszang, half elf zang met dames koor. Vandaag begint het nieuwe kerke lijk jaar met de advent, de voorbereiding van Kerstmis. De preekbeurt heeft ka pelaan Van Gendt, de weekbeurt kape laan Poelma. Zaterdag 5 december van 17 tot 18 uur algemeen spreekuur in de pastorie, ook voor misintenties. Van 18 tot 19 uur biechtgelegenheid in de kerk en om half acht zondagse eucharistieviering. PAROCHIE H. LEONARDU8 Zaterdag 5 december: de avondmis komt te vervallen. PAROCHIE HERENSINGEL Op zaterdag 28 november zal de Jonge rengroep „The Lord's Folks" weer een jongerenviering verzorgen in de Jozef kerk aan de Herensingel. Het thema van deze viering: Toekomstverwachtin gen. Celebrant is pater C. Matthee. De viering begint om 7 uur. ADVERTENTIE SHOWROOM: NIEUWE RUN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) Oecumenische werkplaats Zondag 29 november zal er om 10.30 uur in het L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, een dienst plaats vinden gewijd aan het onderwerp: „Bejaarden in deze tijd". In een eerder gehouden dienst werd de mentaliteit bekritiseerd waarmee de bejaarden tegemoet getreden wordt. Zondag a.s. zal meer de structurele zijde van het bejaarden-probleem aan de orde komen: „Het konkrete bejaarden tehuis en de hulp aan de bejaar den in de wijk". Na de dienst is er gelegenheid zich bij een aktie aan te sluiten. De bijbeluitleg in dit verband zal geschieden naar aanleiding van de gelijkenis van de barmhartige Sa maritaan. U bent van harte welkom! (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat 181 hoek Hooglandse Kerksteeg) is het ogres v/ui ji horlogee v. d. Water, PAROCHIE H. ANTONIUS Zondag 29 november zou er om 11 uur een gezinsmis gehouden worden. De eu charistieviering om 11 uur gaat wel door maar het zal geen gezinsmis zijn. Door ziekte van pater Van Eeuwijk en pater v. d. Meer kon niet voldoende aan dacht aan de voorbereiding worden be- We wensen de beide paters van harte be terschap en we zien ze graag spoedig terug in de parochiegemeenschap. PRIESTERBERAAD Woensdag 2 december om 3 uur in het Petruszaaltje is er een priesterberaad voor het hele dekenaat. Donderdag 3 december is de preekbe spreking, aanvang 2 uur. ADVENT EN KERSTMIS De Advent begint op 29 november. In de verschillende parochies van de stad zal tijdens de Advent gepreekt worden over onderwerpen die ook behandeld worden in de katechese op de lagere scholen. Daardoor ontstaat de mogelijk heid dat het gehele gezin in de weken voor Kerstmis betrokken wordt bij de voorbereiding op het kerstfeest. I De preekondenverpen zijn de volgende: i 29 november: Wat is gelpk? 6 december: Dromen van een paradijs I 13 december: De kerk. Godsvolk on derweg. 20 december: Jezus, het Licht der Vanwege deze preek-onderwerpen zullen op de Adventszondagen de twee lezingen uit de H. Mis anders zijn dan die jl misboekjes voorkomen. Hopelijk vindt u dat niet bezwaarlijk. (Wegens plaatsgebrek publiceren wij morgen de tijden van de diensten in de ivk, kerksn). Bloedige tonelen, die wel echt lyken in „Strijd om Algiers" Studio. STUDIO Zes jaar lang, sedert zijn concentratiekampdrama „Kapo" in 1960 liet de Italiaanse regisseur Gillo Pontecorvo niets van zich horen, maar kwam toen triomferend terug op het filmfestival van Venetië met zijn „Strijd om Algiers" die meteen de Gouden Leeuw van San Marco in de wacht sleepte. Deze grootscheepse reconstructie van de verbitterde strijd om een vrij Algerije tussen 1954 en 1962 boekte daarmee voorlopig zijn laatste succes want internationaal gezien was de tijd nog niet rijp om een onpartydig verslag te geven van de gebeurtenissen in die jaren in en rond de Kasbah. In Frankryk werd de film prompt verboden en zelfs nu nog durft vrijwel geen enkele Franse blosC4>opexploitant. het aan Pontecorvo's indrukwekkende film te ver tonen uit angst voor represailles van uiterst rechtse zijde. Van de weersom- stuit hadden ook andere landen enige angst de film uit te brengen en zo kon het gebeuren dat pas vier jaar na de premièredatum deze „Strijd om Algiers" in Nederland te zien is. Pontecorvo's film begint op 7 oktober 1957 bij de arrestatie van Ali La Pointe, de laatste overgebleven leider van het Algerijnse bevrijdingsleger om dan terug te gaan naar 1 novem ber 1954 de dag waarop de FLN van de Kasbah een soort vesting maakte van waaruit de Algerijnse rebellen hun terreur over het Europese deel van de stad Algiers organiseerden. Politieagenten worden bij bossen in de rug geschoten en de paratroepen van kolonel Mathieu rukten de stad binnen om de strijders voor een vrij .Algerije met gelijke munt te betalen. Hun methoden doen ons denken aan die van de Duitse bezetter en al schept Pontecorvo een zo onpartijdig mogelijk beeld, de sympathie van de toeschouwer gaat eerder uit naar de Idealistische vrijheidsstrijders, ook al doden zij met hun bomaanslagen nog zoveel onschuldigen, dan naar de kille parachutisten, die voor geen marte ling terugschrikken om de Algerijnse bevolking aan het praten te krijgen en hun leiders te verraden. Zo realis tisch is in deze Algerijns-Italiaanse coprodruktie de reconstructie van de gevechten in de Kasbah en ln de straten van het Westerse deel van de stad, dat men denkt met journaal opnamen te doen te hebben. De 1500 figuranten die Pontecorvo daarvoor inschakelde, moeten gewoon hun vrij heidsstrijd nog eens beleefd hebben. Zij spelen niet maar zijn duidelijk emotioneel bij het gebeuren voor de camera betrokken. Het is Portecor- vo's grote verdienste dat hij dit op nieuw oplaaien der hartstochten zo goed in de hand heeft weten te hou den. Van de weinige beroepsacteurs, die de regisseur inschakelde moeten in één adem Jean Martin als de gere- serveerd-autoritaire Kolonel Mathieu en de fel bewogen Braheni Haggiag genoemd worden, die de rol van Ali La Pointe speelt. Denk niet, dat nu het om een bijna documentaire en- historische feiten gaat Algiers" een dorre op- gebeurtenissen is. Niets ar. Bijzonder knap voert Pontecorvo vaak de spanning op o m, voor de eerste bomaanslagen duo/ Westers uitgedoste Algerijnse vrou wen gepleegd en tijdens het op rollen van de FLN-top. Wat massa regie betreft zullen de spontaan uitgebroken straatgevechten in de cember 1960 niet snel voor de camera geëvenaard worden. Men zou zweren dat deze opnamen tijdens de demon stratie zelve werden gemaakt. Een fascinerende en aangrijpende film. die best vier jaar later naar ons land mag komen. Als hij er maar komt. En dat is dan nu gelukkig gebeurd. (18) 4u,gnSnliaovehcorvo'safa De boezemvriendin acenering i somming v is minder v Manon '70 CAMERA - Abbé Prévosts twee eeuwen oude geschiederys van de lichtzinnige Manon Lescaut heeft ve le kunstenaars geïnspireerd. Liefst drie opera's en elf films werden ver vaardigd, waarin Prevosts thema dui delijk te herkennen was. Jean Aurels „Manon 70" is - de titel zegt hec reeds - evenals de verfilming van Henri Georges Clouzet in 1948 met Cecile Aubry een gemoderniseerde versie. Maar al beweren Des Grieux en Jean Paul in een dialoog aan de bar, nadrukkelijk dat het hier gaat om mensen van deze tijd, het gegeven is ook in deze vorm verouderd en on geloofwaardig geworden. Catherine Deneuve, fraai in de kleren gestoken, heeft wel eens aangrijpen der rollen gespeeld dan deze erotische modepop en Sami Frey als Des Gri eux is meer een droef kijkende hond dan een van liefde verteerde gekwel de minnaar. Paul Hubschmid en Ro bert Webber zijn de rijke minnaars. In deze verpakking met veel mode shows en de in dit genre blijkbaar onmisbare muziek van Vivaldi op de de achtergrond komt „Manon 70" toch op ons af als een heel mager, heel kleurig filmpje, dat ondanks le nieuwe dialogen van Cecil Saint Laurent en de regisseur zelf een iterk belegen indruk achterlaat. (18) DEX Regisseur Bacho Sen is, voordat hij de filmcamera ter hand nam, ongetwijfeld geïnteres seerd geweest in wiskundige vraag stukken, In „De boezemvrienden" gooit hij kwistig rond met driehoeks verhoudingen. Desondanks weet hij ondanks dit algemene gegeven eeu interessante wisselwerking op te bou wen tussen de hoofdrolspelers. Dit gaat echter wel ten koste van het camerawerk. Don Juan Christiaan (Simon Brent) wordt omringd door een groot aantal vrouwen. Aanvanke lijk weet hij heimelijk deze situatie nog wel in goede banen te leiden, maar zodra een van zijn bedgenoten bemerkt dat hij er vier andere vrou wen op na houdt, barst de jaloezie en de haat los. (18 jaar) LIDO - „El Cid" is een kijkspol, tot in de kleinste details ver zorgd, met opwindende gevechtert, maar met bedenkelijke inzinkingen tijdens de meer romantische episo den. Wij hadden gaarne iets meer de mens El Cid gezien, dan de alles voor zijn land opofferende, nooit twijfe lende door en door goede held, maar in dit soort dure prentenboeken schijnt innerlijke bewogenheid - waar van o.a. in Kubricks „Spartacus" zo nu en dan sprake was - vrijwel steeÜ3 te verdrinken in de veelheid van tails waarop we drie uur worden vergast. En daarom moeten wij het Manns „El Cid" niet kwalijk ner dat deze film in het uiterlijke bleef steken. Een uiterlijkheid die het ook streelt zodat wQ niet genoegen, maar ongeëmotioneerd de heldendaden van Don Rodrigo en de zijnen volgen ca de onecht aandoende huiselijke mo menten gaarne op de koop toe ne- Een geïdealiseerde in plaats van een ideale voorstelling van de strijd van El Cid tegen de Afrikaanse Moren- leider Ben Yussuf en tegen de ver deeldheid in Spanje onder de wispel turige koningen, die El Cid steeds trouw diende. (14) Viva guerilla Tora, Tora, Tora TRIANON Het Trianon-theater prolongeert deze week Richard Fleischers nuchtere reconstructie en boelende verfilming van de aanval op Pearl Harbour op 7 december: „Tora, Tora, Tora". Ongelooflijk stuntwerk ln een knappe montage. I UXOR In Gordon Flemyngs „The last granade" nogal duidelijk vertaald met „Viva guer rilla" zien we de stoere Stanley Baker als een majoor van een huur leger in opdracht van de Britse re gering een van zijn vroegere collega's die nu 'n groep Rood-Chinese rebellen aanvoert in Hongkong, onschadelyk maken. Deze majoor Grigsby had overigens nog een appeltje met deze rebellenleider Thompson te schillen. Voor de begintitels namelijk pleegde Thompson verraad en doodde vele van Grigsby's manschappen. Reden genoeg voor de majoor om ondanks zijn slechte gezondheid nog eens een drietal getrouwen ten strijde te trekken. Wie echter voor de aktie komt moet op tijd zijn, want na paar fraaie explosies en de titels is het meer een steekspelletje tussen de majoor en de rebellenleider, w< bij zij om beurten de beste kansen hebben. De film bereikt een bedenke lijk dieptepunt als Grigsby zijn i vergeet en een affaire heeft met de echtgenote van een generaal, de al tijd nogal kleurloze Honor Blackman. Gelukkig weet Thompson van geen ophouden, hij vermoordt de generaais- vrouw en weet zo de langzamerhand lelijk met zijn gezondheid kampende Grigsby weer op het oorlogspad te leiden- Daardoor krijgen de liefheb bers van dit genre aan het slot toch nog zij het wat laat waar voor hun geld. Naast een stoere rol van Stanley Ba ker, die snauwend en grauwend, de van haat bezeten huurling speelt, ls in „The last granade" nog een veel genuanceerdere vertolking van chard Attenborough te zien als de correctie, maar oersaaie generaal t een neurotisch manneke van Alex Cord, die van de verrader Thompson een kleurrijke figuur tracht te maken maar ons niet kan overtuigen, dat een zenuwachtig giechelend hippie ook een gevreesd bendeleider kan zijn (18).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4