GEZONDE GROND Variatie en vakmanschap kenmerken Ars' expositie Willem Borst (77) blijft trouw aan Zelden van Passé NA 55 JAAR VAKMANSCHAP MET PENSIOEN, Schadevergoeding na 27 jaar thans bepaald op 2500 gulden IK HEB NOG NOOIT BROKKEN GEMAAKT' LEIDSE COURANT inlcr nieuw reclame maken gevonden. Op een tafel staan daar een giganti sche winterpeen (gewicht ruim weinig minder reusachtige aard appel van ca. een pond uitgesteld. ,,Z6 gezond is de Zoeterwoudse grond", staat op een bordje. De doende produkten werden namelijk uit de Zoeterwoud se bodem gehaald. Er staat een (lege) Jeneverfles bij stapel heeft gezet. 18 SVOtife HAAGSE RECHTBANK DOET UITSPRAAK IN ZAAK TEGEN OUD-BRUGWACHTER >rd di DEN HAAG/LEIDERDORP Na ruim zev« uitspraak gedaan in de civiele procedure tus Woubrugge, de gemeente Leiderdorp en de tlia dorpse brugwachter J. J. R. Bregman. De heei veroordeeld tot het betalen van 2500 gulden schadevergoeding Vrij.. Ook zal de heer Bregman de kosten van de civiele proe gulden) moeten betalen. Mr. M. G. Rood te Amsterdam, die de heer Bregman behartigt, deelde ons vanmorgen mede, dat het von 'in kracht van gewijsde gaat ■chthank Vrij ui .eider- 1500 uitspraak heeft neergelegd. Overigen! „schandelijk lang heeft geduurd", ni aangetekend. ..Ik moet eerst wachten op het Dat kan nog wel een paar dagen duren. Ik k< ggei De oud-papier actie van de voetbalverening St. Ber- nardus heeft wat de wijk Rhynenburch betreft op vrijdagavond 27 november 'ü"tan°de i Plaats- Op de eerste maandag van de- -onnis op°17 februari partijen zich by de vond. dat deze zaak 9 RIJNSATERWOUDE De ijsclub beroep zon worden j)e Eendracht" houdt vrijdag 27 no niet in mijn bezit is. vember om acht uur haar jaarvergade- va^ de rechtbank ring in het „Rechthuis". Er is ook be- Uënt-" stuursverkiezing. Sint gaf tips in Hazerswoude HAZERSWOUDE Sint Nicolaas, ver gezeid van twee Pieten, arriveerde terdag in Hazerswoude-Rijndjjk. Nadat de kinderen uit de buurtschap Groenen dijk hen in de ochtenduren zagen arri veren bij de St. Jozefschool, volgde 's middags een ontvangst door burge meester J. ten Heuvelhof en de wet houders P. A. Th. v. d. Werf en L. Ver- weij op het gemeentehuis. De Sint op zijn beurt overhandigde de leden van het college presentjes namens de plaatselijke middenstand. Daarbij wees de goedheiligman de burgemeester op het vele werk (sportaccommodaties, bejaarden woningen) die hem hier wacht. Hazerswoudes eerste burger op zijn beurt verstrekte de kinderen tussen de bedrijven door enkele tips: niet voet ballen tegen vuilnisemmers, niet voet ballen in plantsoenen en dergelijke. Sint en zijn Pieten hoorden ook nog een op treden aan van het kinderkoor uit de wijk Rhynenburch. waarbij mevrouw Wanders begeleidde op accordeon en me vrouw Martinot dirigeerde. De muziek vereniging „Kunst Na Arbeid" maakte, uiteraard samen met het hoge gezel schap uit Spanje, een rondgang door de wijk Rhynenburch. MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 Eind januari inwijding van nieuwe kerk Subsidie Groene Kruis moet drastisch omboog RIJNSATERWOUDE De raad komt vrijdagavond in openbare vergadering bijeen om acht uur. Op de agenda staat oa. bijdragen in de kosten van aktie „De Rijnstreek vraagt betere wegen"; ontslag gemeentebode; verkoop perceeltje grond aan Th. van Triest; garantieverlening ter uitvoering van het Besluit Eigen Woningbezit; uit kering ineens aan daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel; sub sidie van 10,- per lid te verhogenmet 35,- per lid. Deze drastische verhoging vloeit voort uit de stichting van een nieuw wijkcentrum in Leimuiden, dat uiterst dringend gewenst is voor de Volksgezondheid. De bouwkosten hier van bedragen 350000.-. Jeugdige dieven te Alphen aangehouden ALPHEN A/D RIJN De Alphense politie heeft op aanwijzing van haar Utrechtse collega, twee minderjarige Alphenaren aangehouden. Zij werden verdacht van het stelen van een porte feuille met ca. f175,— en een aantal persoonlijke papieren, o.a. aantal Pieten een :zoek gebracht aan Oude Wetering, et hoogwaardige gezelschap bracht ?t bezoek per motorboot, echter niet irende. maar geplaatst op een trailer i getrokken door een kraanwagen. Dit )ge bezoek trok veel bekijks. Burgerlijke Stand paapoort. i rijbewijs. De diefstal is in de nacht van donder dag op vrijdag in de Domstad gepleegd. De Jongens hebben het misdrijf bekend. Een drietal, eveneens jeugdige Alphena ren Is door de politie aangehouden op verdenking van het stelen van 2 brom fietsen ln Hazerswoude. Ook ztj zijn wel dra door de mand gevallen. Predikant nam afscheid van Leimuiden LEIMUIDEN Zondagmiddag nam de Gereformeerde kerk van Leimuiden af scheid van Ds. D. L. Averes, die deze kerk twee jaar gediend heeft. Na de prediking werd de scheidende pre dikant toegesproken door burgemeester H. L. Breen, die er op wees dat Ds. Averes tot het hart der mensen was doorgedrongen. De Hervormd predikant ds J. H. de Vree sprak ook namens de hervormde gemeente. Ds R. J. H. He- nenburg uit Nieuwkoop sprak namens de Gereformeerde Classis Rijnland. Na mens de kerkeraad van Benthetm sprak de heer Olthuis, die de Gereformeerde Kerk van Leimuiden dankte voor het zo spoedig weer afstaan van Ds. Averes Namens gemeente en kerkeraad sprak de heer L. Treur. Getrouwd: E. Hanselaar en W. Zaal berg; J. D. de Koning en P. VerkadeW. F. Kooreman en A. Scinkel Overleden: C. J. Nielsen 80 jaar e.v. H. Maat Geboren: Michiel Gerard z.v. G. J. M. Delfos en T. Meijer; Rudolph Gerardus z.v A. Th. M. van Steyn en M. A. van Amsterdam: Theodora Johanna d.v. L. .T. Gasman en G. A. van den Berg; An thony Adraan z.v. A. K. Verschelling en S. Teeuw; Lars Martijn z.v. H. Ulrich en Y J. E. van de Vijver „Columbianen" bleven onder pers. records VOORHOUT/BODKfiKAVEN Van dn zeven „Columbianen" die zaterdagavond deelnamen aan kring-zwemwedstrijden ln Bodegraven, verbeterden zes hun per soonlijk record. Renee v. d. Bent bleef op de 100 m vrije slag met 1.23.2 sec. ruim 7 seconden on der haar eigen record. Voorts lieten ook Peter Heemskerk. Paul LIJsen, Marja v. Loon. Fransca v. d. Maat. Helma Con- furius en Karin v. d. Maat goede tijden voor zich afdrukken. Handleybal toernooi vroegtijdig gestopt HAZERSWOUDE Het handleybal toernooi, dat in het gymnastieklokaal van de Johannes Postsohool werd gehouden voor meisjesteams, gerekruteerd uit de eerste en tweede klassen van de twee plaatselijke MAVO-teams, is sportief gezien een succes geworden. Organisatorisch liep het niet zo op wie letjes, omdat de laatste wedstrijd vijf minuten voor het eindsignaal moest worden beëindigd, omdat de voetbal vereniging Hazerawoudse Boys - juri disch overigens terecht - bezit nam van genoemde gymnastiekzaal. i Aangenomen mag worden, dat het eerste team van de protestants-christelijke MAVO als winnaar uit de strijd zal ko men gezien de 10-3 voorsprong, die het in de beslissende wedstrijd tegen het tweede team van de RK MAVO had, voordat technisch leider H. Petri en de entig scholleren gedwongen waren kneld tussen de neerzakkende gewichten van de oude brug over de Rijn te Lei derdorp. Jarenlang bleef hij door de ge volgen van dit ongeval verlamd en nu nog heeft hy last van sprnulcnioeilyk- heden. Zijn ouders stelden de gemeente Leiderdorp aansprakelijk, maar by een Twintig jaar later, in 1963, diende Nico de Vrij zelf bij de Haagse rechtbank een eis tot schadevergoeding in. Hij claimde 75.000 gulden. In eerste instan tie stelde hij de gemeente aansprakelijk en in tweede instantie brugwachter Bregman. De uitspraak van de recht bank kwam pas drie jaar later. De eis De eis tegen de heer Bregman werd toe- :n. De brugwachter ging hler- Ook van de zyde van de gemeentesecre tarie van Leiderdorp werd verklaard, dat nog niets gezegd kan worden over het vervolg van deze zaak, zolang nog de mogelijkheid van het in hoger beroep itand door de heer Bregman pas een standpunt innemen als hét vonnis on herroepelijk geworden is". De heer Breg man geniet slechts een klein pensioen en moet verder van zyn AOW rondko men. Ook mr. R. Netze te Amsterdam, de advocaat, van de heer N. de Vrij, achtte het prematuur om nu refïis iets met zekerheid te kunnen zeggen, zolang het vonnis nog appellabel is. Hij wist ook niet of zijn cliënt in hoger beroep zal gaan. St. Nicolaasmiddag Herensingelparochie LEIDEN Het parochieel jeugdwerk van de Herensingel geeft op zondag 29 november "n Sint Nicolaasfeest in de zaal Maria Gijzensteeg om 2.30 u. Kin deren van 3-10 jaar zijn er van harte welkom Er worden enkele flms ver toond en bovendien zal de „oude bis schop" persoonlijk op bezoek komen. Na afloop krijgt ieder kind een versnape ring. Begeleiders boven 18 jaar zijn toe- i gestaan. 1 Ouders, die het invulstrookje nog niet hebben ingeleverd kunnen dit nog doen op a.s. zondag 22 nov. Zij kunnen even eens hun kinderen nog tot deze datum I opgeven by een der onderstaande adrea- Luc. Vogelezang, v. Hogedorpstraat 82; I Marj. de Bruyn, Surinamestraat 108; Jetty Loovink Sumatrastraa 106a en J. v. Buuren, W. Pyrmontstraat 68. IN HET GEBOUW van het kunstlievend genootschap „Ars Aemula Na turae" aan de Pieterskerkgracht nr. 9 houden een 20-tal leden van het genootschap een expositie van hun werk. Het is dus een groepstentoon stelling met de typische kenmerken daarvan: veel variatie in uitvoering en gehalte en het ontbreken van een vast thema. Wel geeft het een goede doorsnee van het leven der schilder- en tekenkunst in Leiden en omgeving, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat enkele namen node worden gemist, hetzij omdat ze geen lid van Ars zijn of. wel lid zijnde, niet hebben ingezonden. Extremiteiten en opvallende modernismen vinden we er niet, wel moet gezegd worden: het is voor het merendeel uitstekend vakwerk, persoonlijk van uitvoering en opvatting. kleuren. In zijn „Abstract" vinden bystering dan mijmering, we een beetje van Lucebert terug, jn hAAR bekende, wat grauwe en Willem Breddels laat een drietal soms wat groezelige palet hangen gouaches zien in de stijl, die s? - veel wisselingen de laatst» volgt. Hij wordt minder sta r meen ook te mogen constateren dat schuwelijke taalverbastering, die bij de kleur en de kleurverhoudingen velen tegenwoordig het einde is. weet aantrekkelijker worden. D. H. Burger je wei Wil Tweehuyzen is met zond een goede tekening „Negerin" een drietal grote kleurtekeningen wat en José Calsina een technisch knappe. op de sombere toer, zij het wel met ietwat surrealistische „Tovenaars- een boodschap. Ze intrigeren wel, die winkel". Peter Cox een nieuwe Memento Mori's I, n en m met hun naam tekende in O.I. inkt een constaterende en waarschuwende bij drietal fraaie prenten, subtiel ge- schriften. Opvallend is dat de - wat lijnde abstractie „Imagination" en we ZOUden willen noemen: kisten- een mooie prent „Valavoire B A. ietter - zo sterk decoratief kan wer- Feance" van Ad van Dijk hangen er ken. Het zijn overigens fraaie pren- Sloop Diaconessenhuis" en „Oto- sroothoop" (Waarom toch ten. maar niet iedereen zal er van houden. Bert en Wim van der Veer zijn vertegenwoordigd met een aantal goede tekeningen en Gerard de Wit met een tweetal schilderijen, die naar mijn smaak beneden zijn kunnen lig gen. Sommige partijen zijn zeer fraai. minder goed uit de verf, hetgeen vooral bij „Poppen" uitkomt (Ietwat haastig gemaal). Tenslotte bij de schilde r-tekenaar Fer Hakkaart met twee fraaie werken in de van hem bekende trant en kleur „Onderzoek" en „Proefneming", sterk aanspre kende schilderijen. Behalve schilderijen, tekeningen en grafiek hangt er op deze tentoon stelling nog een zeer fraai wandkleed „Purper compositie" van Mary Plooy, zeer decoratief en prachtig afgewo gen in de verschillende tinten en een chamotte portretkop van G. v. d. Post, goed, zij het wat conventioneel zijn vertegenwoordigd met een aantal vakwerk. De tentoonstelling is tot en met 29 november te bezichtigen maandag WILLEM PRINS te Boskoop BOSKOOP Zondag 31 januari, des morgens om 10.30 uur, zal de nieuwe katholieke kerk aan de A. P. v. Neslaan door de bisschop van Rotterdam worden ingewijd. Dan is het veertien en een halve maand geleden dat de „eerste paal" werd geslagen (14 november 1969) en bijna negen maanden nadat de „eerste steen" werd gelegd (5 mei 1970). Ge hoopt; wordt dat dan ook het gerestau reerde orgel er zal zyn en dat de klok ken in de klokkestoel „dienst" kunnen L. v. d. Eykel zond een viertal col- lage-achtige tekeningen in van letter en cijfercombinaties, grafische vorm geving dus. Joop Gans is vertegen woordigd met een zeer fraai in het wit staande tekening „Scheveningen" en een schilderij „Leiden", mooi yan kleur, kwaal-primitief van compo sitie met de protestzin „Huizen geen tanks". Van de Katwijk er Bas Haas noot noteerden we drie etsen, waar onder het voortreffelijke „Schuur". Ben Haver toont een goed poppen schilderij „Gitarist" en de fraaie aquarel „Fuen Girola". In de inzen ding van Annelies van Meel-Jansen o.m. een mooi etsje in combinatie met gouache en O.I. inkt, fraai van kleur, „Decor voor semi-oosters bal let". Een stilleven van W. H. Mühl- staff is echte fijn-peinture, uitstekend van stofuitdrukking. Mooi zijn ook de aquarellen van P. Nanninga-In de Betou, met poppen als onderwerp. Leny Noyen-Pander zond een sterk schilderQ in „Meisje met papieren Het Leids Kamerkoor zingt Bach, Brahms en Micheelsen de heer Petri. De uitslagen van dit toer nooi: Prot. Chr. MAVO 1-RK MOVO 1 11-9; RK MAVO 1-RK MAVO 2 12-5: RK MAVO 2-Prot. Chr. MAVO 1 3-10 (vijf minuten voor tijd gestaakt). (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE „Ik heb m'n hele leven in weer en wind gelopen, het kan wel toe". Dat zegt de 77-jarige Willem Borst, die vorige week afscheid heeft genomen als molenaar van de „Grote Westeindsche Polder". Eigenlijk is de functie-benaming van molenaar niet meer geheel Juist sinds de polder in 1952 het elektrisch gemaal aan de Verlaatweg in gebruik nam. „Machinist' zou hèt moeten zijn. maar met die benaming doet men deze vakman in hart en nieren, die altijd met zoveel liefde zijn stiel heeft beoefend, tekort. Want ook na het overstapje naar het gemaal is de heer Borst zijn molen trouw gebleven. Hjj moest met leden ogen aanzien lioe het onderhoud aan de grot© achtkun- tlge reus achterwege bleef en zyn trots steeds meer ln verval raakte. Nadat reeds grote gaten ln de rieten bedek king waren gevallen werd er ingegre pen. De „Zelden'van Passé" kwam (n handen van Rijnlands Molenstichting en met grote subsidies, o.m. van de ge meente Zoeterwoude, onderging de mo len een grondige restauratie. Het was een gloriedag voor velen, maar in het bijzonder voor Wllem Borst, 162 de wieken in vre gedraaid, het teken di klaard was. Een groot gezelschap officiële genodig den zakte per salonboot de Meerburg af, om op de molenwerf te klinken op deze heuglijke gebeurtenis. Sindsdien kan men de molen regelmatig zien draaien. Dit tot grote vreugde van dc- Molenstichting, die niets liever ziet dan dat haar bezit in bedrijf is. Dit zal zo blijven. omdat de heer Borst ook nu, na zijn pensionering, bij de polder in dienst blijft. Hij woont nu al enkele jaren met zyn dochter in een salonwa gen bij het gemaal aan de Verlaatweg] maar stapt elke morgen zijn fiets om naar de molen te gaan en naarsgeslacnt Kwa keert pas om 5 uur terug. I 1 september 1915 LEIDEN Op vrfjdag 27 november a.s. geeft het Leids Kamerkoor onder leiding van Barend Schuurman een concert ln liet Groene Kerkje te Oegstgeest. Solis tische medewerking wordt verleend door Harro Rufjaenaars, cello, Frans de Gul- se. bas, en Tfjn van Ejjk, orgel. Uitge voerd worden werken van Brahms, Mi cheelsen en Bach. De aanvang van het concert is bepaald op kwart over acht des avonds. Barend Schuurman maakte met betrekking tot de uit te voeren composities de volgende aantekeningen. De werken vertegenwoordigen uiteen lopende stijlen. Daar staat tegenover, dat ze alle drie betrokken zijn op één zelfde thematiek, namelijk die van leveD en dood. Dat is het geval met het motet van Brahms „Warum 1st das Licht ge- geben dem Mühsdigen?", op. 74 uit 1879 en samengesteld uit teksten van Oud en Nieuw-Testament, besloten niet het Lutherkoraal „Mit Fried und Freud ich fahr dahin". Ook het motet van Bach beweegt zich om de vragen rond dood en leven. Uit gevoerd wordt „Jesu, meine Freude", opgebouwd uit de zes strofen van het gelijknamige lied op tekst van Jon. Franck en getoonzet door Joh. Crüger. Men zou het stuk op kunnen vatten als een reeks van 6 koraalvariaties, die van commentaar worden voorzien door vrije re toonzettingen op teksten ontleend aan het achtste hoofdstuk van Paulus' brief aan de Romeinen. Tussen deze beide introduceert hét LKK een werk van Micheelsen: „Tod und Leben", met ondertitel „Ein deutches Requiem". Micheelsen behoort met o.a. Pepping, Reda, Di geleverd hebben tot vernieuwing (protestantse) kerkmuziek. Wat hen verbond was een nieuwe oriëntatie op de vocale schrijfwijze van componisten Biografisch valt te noteren: Micheelsen, geboren in 1902, was cantor-organist in Berlijn, studeerde compositie bij Hinde- mith, werd in 1954 hoogleraar aan de Hochschule fiir Musik in Hamburg en wijdt zich nu uitsluitend aan het compo neren. Behalve voor de eredienst com poneerde hij o.a. een Te Deum, Weih- nachtsgeschichte, Passionen, Tod und De teksten van laatstgenoemd werk zijn bijbels en vertonen enige overeenkomst met Brahms' Deutches Requiem. Even als bij het motet van Bach speelt ook hier het koraal een belangrijke rol. „Tod und Leben". gecomponeerd in 1938 is geschreven voor 5 tot 8-stemmlg ge mengd koor a cappella en getoonzet in afwisselend polyfone en homofone stijl op modaal-tonale basis. Het stelt in eeD gematigd modern klankidioom hoge eisen aan de uitvoerenden. AJs instrumentaal intermezzo speelt Haro Ruijsenaars, reeds een maand geleden, dat de bouw van deze nieuwe kerk mo gelijk is geworden door de offerzin van de parochianen omdat toestemming voor de bouw van een nieuwe kerk pas zou kunnen worden gegeven wanneer de helft van de bouwsom van ca. f 1 miljoen dooi de parochianen zou zijn bijeengebracht. Door middel van een vijfjarenplan werd dit bedrag inderdaad bijeengebracht en nu kimnen de parochianen over enkele maanden de vruchten van hun offer vaardigheid plukken. Dan behoeven zij niet meer gebruik te maken van de oude vervallen en tochtige kerk. Het zal dan ook zeker een „grote" dag worden voor geheel katholiek Boskoop. „Nut en Vermaak" heeft dijklichaam ijsbaan verbeterd ring in zaal Keyzer met een opkomst van 44 leden. Voorzitter J. Smit deelde oa. mede dat het ledental gestadig en dat de wisselbeker in het afgelopen De landijsbaan ziet er nu goed uit, want deze is in de voorbije zomer van een nieuw dijklichaam voorzien. Op een diep te van 130 cm heeft men plastic aan gebracht om het waterverlles tijdens de schaatssport te voorkomen. Deze baan wordt binnenkort onder water gezet, waarvoor men één inlaat gebruikt. Bin nen 48 uur heeft men dan een water hoogte van 35 centimeter, die voldoende s. Penningmeester H. F. J. Mooren deel de mee, dat in het seizoen 1969/1970 de ontvangsten 2988.97 bedroegen, waarvan het verbeterede dijklichaam ft 1529,45 is betaald. De flsclub heeft echter nog de beschikking over 1829,52 Volgend boekjaar zal worden gecontro leerd door de heren Th. Henzen en A. Vis Degenen, die bedanken voor het lid maatschap en het volgend jaar toch weer lid wensen te worden van de ijs- club zullen 2.50 boete verschuldigd in dus 7.50 ln plaats van /orden. De aftredende bestuurs leden J W. de Ren, E. van Velzen en R. Waliet werden herkozen. In de vaka- ture C. Brus werd de heer J. de Har- tog, Drechtlaan 51, gekozen. Jonge men sen, die aan de jeugdschaatstraining wil len deelnemen kunnen zich melden btf de penningmeester H. F. J. Mooren, Dorpsstraat 34, Leimuiden. BIOSCOPEN Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 Nachtv. (vr/za 23.30 u.) „La Chinoise" (18 jaar). K O (dinsdag): „Rachel, Rachel" 7 en 9.15 uur) 18 jaar. Studio: „De duivel bij z'n staart" (14) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Rex: „Allemaal naar bed" (18) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Nachtv. (vr/za 23.30 u.) „De Vogels" (18 jaar) Luxor: „Chisum" (14) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Lido: „Gentlemandief Jerico" (141 Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.30, 7.00 en 9.15 uur sloten) afscheidsbijeenkomst vorige week at Is ook later duidelyk gebleken. „Ik )b nooit brokken gemaakt", zegt Wil- m Borst en dat kan heus niet Iedere oleiiuar zeggen. Het vraagt een grote •curatesse, de omstandigheden kunnen ch van minuut tot minuut wfjzlgen. Seingever Hoogmade naar de „Zelden van Passé". Ook zijn enige broer werd hoe kon het anders molenaar. Vanaf zijn 13e jaar zat hij in het vak. dus was het ze ker geen waagstuk van het polderbe stuur om het beheer van de grote molen op enkele plaatsen, vooral in de Wei- poort, het water over de dijk kwam. Maar ook binnen de polder kwam het •r nog al eens te hoog staan wan- een langdurige regenperiode sa- „Zelden van Passé" het niet kon lijkse schouw- rekenen op een flinke por- j tie paling zoals dat altijd al de gewoon te is geweest. In de oorlogsjaren was de molen een geliefd toevluchtsoord voor onderduikers. Ook menige Zoeterwoude- naar vluchtte hfj razzia's door de wei landen naar deze plaats en werd dan door Borst met zijn bootje overgezet naar de andere kant van de Meerburg. Het gezin heeft altijd in de molen ge woond, maar toen deze ln verval ge raakte werd het naastgelegen „zomer huisje" betrokken. Sinds de aanleg van rijksweg 4 is de molen nog meer in de belangstelling gekomen en een baken geworden langs deze drukke verkeersader. Het wordt veel gefotografeerd en gefilmd en zelfs nu er een stopverbod voor de rijkswegen De mogelijkheid bestaat dat de molen in gevaar komt door uitbreiding van het wegennet in de directe omgeving. Rijnlands Molenstichting zal er echter voor waken dat deze fraaie, uit 1646 daterende molen, voor het nageslacht bewaard blijft. Er zijn serieuze plannen om, als dit noodzakelijk mocht blijken, de „Zel den van Passe" over te plaatsen naar het Papemeer, in Zoeterwou de meer bekend als het „Balken- gat". Dat zal echter niet gebeuren door hem in zijn geheel „op te pakken" zoals onlangs In de Zaan streek is gebeurd. „Daar zullen ze wel voor oppassen met deze kolos" zegt Willem Borst die bij zijn gou den jubileum koninklijk werd on derscheiden en de machine „zo'n dood element" vindt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4