£cidóc Somant Regering legt SER-advies tegen overbesteding opzij BERAAD STICHTING V. D. ARBEID OYER LOONPAUZE NODIG DOORDRINGENDE STANK OORZAAK VAN KLACHTEN Ongeval in Hazerswoude kost twee mensen 't leven Voorspoed van AD0 houdt niet op Vondst van 48V2 kg hasj in A'dam Overheid beperkt niet verder ZWARE PIJP... Smokkelaar met vermogen in maag Den Haag en Westland „overspoeld' Kort geding over Van Dale 4 december voor rechter Opnieuw landing op kust van Guinee V-raad zendt commissie Mr. Biesheuvel mogelijk AR- lijstaanvoerder VERKEER EIST 23 DODEN 62* Jaargang, no. 18.214 MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE TANAVOND Nederland I: 19.04 uur Coronation Street; 20.20 uur Liedjes van Louis Davids; 21.35 uur De gouddieven. Nederland II: 19.30 uur De avonturen van Tom Sawyer; 20.20 uur Memo randum van een dokter; 21.10 uur Bomans in triplo. IETS HOGERE TEMPERATUREN Vrij veel bewolking met voornamelijk in het westen af en toe regen of mot regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De voorspoed van A.D.O. kan niet op. Weer maakte de Haagse ploeg iü het met moeite geen misstap tegen Volendam (21). Ook concurrent Sparta bleef in het goede spoor bij Go Ahead (01). Maar de andere rivalen Feijenoord en FC Twente bestreden elkaar in de Kuip met zoveel inzet, dat een punten verdeling het logisch gevolg was. Weer een punt winst voor A.D.O. dus Hans Croon, de trainer van Volen dam, excuseerde zich later voor de crue speelwijze: „Voor mij is de periode van „lief" Volendam verleden tijd. De ontwikkeling van het huidige voetbal vraagt om harde maatregelen anders word je onder de voet ge lopen. Wij hebben ons nu al aange- Het afgelopen weekeinde stond ook in het teken van het naderende schaatsseizoen. Een imponerende en tree maakten Kees Verkerk en Atje Keulen-Deelstra, die domineerden in de wedstrijden voor de IJssel Cup. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft het Kabinet op geen enkel punt van zijn stuk kunnen brengen. De regering heeft in een extra-vergadering zaterdag bepaald, dat de wiebeltax 3 procent moet worden, dat de B.T.W. overeenkomstig het oorspronkelijke plan van 12 naar 14 procent moet worden opgetrokken en dat de overheid haar eigen uitgavenbeperking niet verder moet opvoe ren dan in de miljoenennota reeds werd aan gegeven. Over het al of niet afkondigen van een loonpauze heeft het Kabinet nog geen standpunt bepaald. Het wil daarover eerst contact opnemen met de Stichting van de Arbeid. AMSTERDAM (A.N.P.). D« afde ling verdovende middelen van de Amsterdamse centrale recherche beeft de hand weten te leggen op een partij van niet minder dan 48/t kilo Nepal - hsajiesj. Het la, voorzover bekend, de grootste partij die ooit In ons land in één keer ln beslag werd In een woning in Amsterdam-Oost arresteerde de recherche vrijdag morgen de 32-jarige uit Californië afkomstige Amerikaanse koopman J. Y., die 46 kilo in zijn bezit had. Hij zegt dat een derde van de partij van hem is, maar hij wil niet vertellen waar deze vandaan komt. Donderdag jl. werden in de hoofdstad twee broers uit Paramaribo aange houden, die 25 gram opium en 2^ kilo hasjiesj in hun bezit hadden. De partij van 48^4 kg heeft, volgens een deskundige, in de groothandel een waarde van meer dan 75.000 gulden en in de tussenhandel circa 120.000 gulden. CAIRO (AP) De Egyptische pers maakt melding van de ontdekking van een „internationale bank" In de buik van een vliegtuigpassagier. Oe douane op het vliegveld van Cairo had een tip gekregen dat Gomaa Soli- man el Sjazly geld wilde smokkelen naar Beiroet. Hij werd gefoulleerd, doch er werd niets gevonden. Afgaande op de tip echter liet de politie hem naar een ziekenhuis brengen. Daar haalden artsen balonnetjes uit zijn maag met 40.000 Italiaanse lires. 1000 Spaanse pesetas, 300 Russische roebels, 250 Noorse kronen, 1000 Roemeense lei, 170 Zwitserse francs, 50 dinars uit Koe weit, 30 Soedanese ponden en 500 Ameri kaanse dollars in reischeques. Na het ziekenhuis werd de man naar de ge vangenis gebracht (ADVERTENTIE) Dansen Het Einde 4' LISSE - Elke Zaterdag 8 uur LEIDEN - Elke Zaterdag 8 uur (Als U echt wilt dansen) LEIDEN Elke Zondag 8 uur (Veel Beat en gezellig bij Evert Castelein In zijn advies over de te nemen con juncturele maatregelen had de SER on der meer geadviseerd, de tijdelijke ver hoging van een aantal belastingen niet te beperken tut 3 procent, maar deze wiebeltax te bepalen op 4 procent. Dit in verband met de verdere verscherping van de overbestedingssituatie De regering onderschrijft, dat de ra mingen van een aantal grootheden, zo als betalingsbalans en prijsstijging, een ongunstiger beeld tonen dan ten tijde van het voornemen tot invoering van een wiebeltax met 3 procent. Toch willen zij die tax niet hoger stellen. Het eco nomische beeld is namelijk inmiddels ook in andere opzichten aan het veranderen, zo stelt de regering. Het algemeen con juncturele perspectief is onzekerder ge worden. In de landen om ons heen zijn er tekenen van een minder uitbundige con- juctuurontwikkeling. Ook in ons land zijn verschijnselen waar te nemen, die op een zekere inkrimping van winst marges en op enige terughoudendheid ten aanzien van investeringen zouden I kunnen wijzen. In deze situatie, aldus de regering, is het gevaar van overdosering niet denk beeldig, mede in aanmerking genomen, dat de maatregelen toch altijd met een zekere vertraging doorwerken. Overigens wijst de regering erop. dat het ook om technische redenen niet mogelijk is. per 1 januari op 4 procent te gaan zit ten. Er ls tenminste twee maanden voor bereiding nodig. Men zou dus een wiebel tax van 4 procent pas per 1 april 1971 kunnen invoeren, zodat een kwartaal met 3 procent gewerkt zou moejen worden en de resterende periode dan weer met meer dan 4 procent. Als men toch naar 4 procent zou willen, is het beter de ontwikkeling eerst nog eens aan te zien. Tegenover het plan van de regering, het 12 procent-tarief van de BTW op 14 procent te brengen, had een deel van de SER een nieuw percentage van 13 geplaatst, terwijl de vakbeweging elke verhoging afwees. De regering stelt nu, dat de BTW-verhoging geen conjunc turele maatregel is, maar een poging 'om nieuwe dekkingsmiddelen aan te boren. Het niet of minder sterk verhogen van de BTW maakt het dus nodig, alterna tieve dekkingsmogelijkheden te vinden, die blijvend zijn. een pijpsigqar Het it een nieuwtje uit Cuba. dat in om land ongeveer f 11,50 gaat kosten. Een moridttukje alt van een püp (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vlaardingen, het Westland en Den Haag zijn vannacht overspoeld door een doordringende stank, veroorzaakt door Solvents 5. een machinereinigingsmiddel. Deze zeer vluchtige vloeistof is bij het opslagbedrijf Paktank in het Botlekgebied vrijgekomen, toen bij het over pompen in een tanket een pakking van de leiding brak. De Haagse politie kreeg vanmorgen tussen kwart voor vijf en half zeven ongeveer honderd telefoontjes van Hagenaars, van wie een veertig klaagden over misselijk heid en hoofdpijn. Volgens de Haagse GG en GD ls Solvents 5 in grote concentratie ge vaarlijk voor ogen en huid. Bij me tingen kwam evenwel vast te staan dat de concentratie niet zodanig was dat zij deze gevaren inhield, maar wel lastig De stank verplaatste zich van het gebied van Paktank, ten noorden van de derde petroleumhaven en ten wes ten van de Oude Maas, tussen Schie dam en Vlaardingen over het Westland naar Den Haag, waar deze zich over de gehele stad verspreidde. Rotterdam bleef gevrijwaard van de Volgens de centrale meld- en re- gelkamer van het Rijnmondgebied viel de lucht te vergelijken met die van „zoete amandelen". Men kreeg aan vankelijk enige telefoontjes uit Vlaar dingen en later uit De Lier. Ook in het Westland werd de stank waargeno men. Volgens een tuinder was die echter niet erger dan normaal". Wel bestond er bij de tuinders be- irgdheid over een mogelijke schade lijke Invloed van Solvents 5 op hun tuinbouwgewassen. De meld- en re- gelkamer deelde vanmorgen mee niet te weten of het middel schadelijk was de tuinbouwprodukten. Ook het (Zie verder pag. J. eerste kolom) DEN HAAG (ANP) Vrijdag 4 de cember om tien uur dient voor de rechtbank ln Den Haag een kort geding van de beer Boekdrukker tegen de uitgeversmaatschappij Martlnus Nijhoff N.V. en dr. C. Kruyskamp. De heer Boekdrukker uit Voorburg voelt zich in eer en goede naam ge schaad, omdat in de jongste uitgave van Van Dales Nederlands verklarend woordenboek bij het woord „jood" en afleidingen daarvan verklaringen wor den gegeven, die een ongunstige bete kenis hebben. De heer Boekdrukker is zelf jood en heeft hiertegen bezwaar. De laatste druk van „Van Dale" ls uitgegeven door Martinus Nijhoff en geredigeerd door dr. Kruyskamp. Voor de heer Boekdrukker treedt als advocaat op mr. Huisman uit Den Haag Invasie Portugese huurlingen? CONAKRY (Reuter - A.P.). Radio Conakry (Guinée) heeft vanmorgen nieuwe landingen gemeld van „Europese huurlingen", die afkomstig zouden zijn uit Portugese overzeese gebiedsdelen. De eerste landingen van „honderden huur lingen" hadden gisterochtend plaats en resulteerden in gevechten in en om Conakry. Gemeld werd dat president Sekoe Toeré ln veiligheid is en de toe stand beheerst. Een aantal huurlingen zon zijn gevangen genomen. De door Guinée gealarmeerde Veilig heidsraad heeft besloten een speciale commissie van onderzoek naar Guinée te sturen, die onmiddellijk verslag moet uitbrengen over de juistheid van de Guinese beschuldigingen. De raad ging voorlopig niet in op het verzoek van Guinée om een V.N.-krijgsmacht te zen den om de invasie het hoofd te kunnen bieden. Portugal heeft de beschuldigin gen van Gjinée „ongegrond" genoemd. De vroegere Franse kolonie Guinée (bijna vier miljoen inwoners) werd in 1958 onafhankelijk en verwierp De Gaulles aanbod van een Frans-Afri kaanse gemeenschap. De sterke man, president Sekoe Toeré, is de leider van de enige politieke partij, de links mili tante Guinese democratische partij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de AR sal zich binnenkort over haar lijstaanvoerder uitspreken. Aan de kiesverenigingen is voorgesteld mr. B. W. Biesheuvel, frac tievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, ala lijstaanvoerder aan te wij zen. Begin december zullen de kiesvere nigingen zich uitspreken over een lijst van 25 kandidaten voor de Tweede Ka- Hiertoe is een voorlopige lijst met 33 namen opgesteld. Op de advieslijst van het centraal comité komt van de huidige kamerleden behalve dr. Goudzwaard, die hoogleraar in Canada wordt, drs. R. Zijlstra niet voor. Deze heeft zich we gens persoonlijke omstandigheden te ruggetrokken. niël zeker onschadelijk is, maar zeker weten wij het niet In ieder geval is het wel zo dat wij tot nu toe nog geen meldin gen van tuinders hebben gekregen dat het produkt schade heeft toegebracht aan de tuinbouwgewassen". Tussen kwart voor vijf en half ze ven regende het klachten bij de Haagse politie, die overigens zelf geen last ondervond van de stank. Na half acht kwamen er weer enige klachten binnen. Ook de Haagse brandweer kreeg diverse meldingen, waarop de brandweer de coördinator van de ci viele verdediging waarschuwde. De Haagse GG en GD kreeg twee mel dingen. „Voor zover wij kunnen na gaan zijn de ziekteverschijnselen niet zodanig geweest dat iemand in het ziekenhuis moest worden opgenomen". Aldus de GG en GD. Bij metingen die gehouden werden kwam vast te staan dat de concen tratie van het reinigingsmiddel niet zodanig was dat verdere maatregelen moesten worden getroffen. De stank schijnt zich niet verder dan Den Haag verspreid te hebben. De politie in de gemeenten Voor burg, Rijswijk, Leidschendam, Zoe- termeer. Voorschoten en Wassenaar hadden tenminste geen meldingen van een doordringende stank gesigna- TOKIO (A.F.P.). In Japan zal een dok van 500 meter lengte en 75 meter breedte worden gebouwd voor de bouw van schepen van een miljoen ton. Het werk aan het dok begint eind volgend jaar en zal in 1973 voltooid zijn. (Van verslaggeefsters) HAZERSWOUDE Bü een ongeluk gisteravond in Hazerswoude zijn twee personen om het leven gekomen De slachtoffers zijn de 21-jarige H. H- B. uit Alphen aan den Rjjn en zjjn 79-jarige grootvader uit Rotterdam- Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de 21-jarige mej. H. v. d. M. uit Rjjnsburg. die zonder rijbewijs reed, plotseling naar de linker- wegbelft zwenkte. Zjj botste frontaal op cle Volkswagen van de Alphenaar. De verloofde van de bestuurster, die naast 'taar zat, liep enkele schaafwonden op, de bestuurster zelf een beenbreuk. Bij twee ongevallen in Hoorn afgelo- !>en vrijdag kwamen in totaal drie per sonen om. Twee van hen werden gedood toen een V-W—busje tegen een trein reed, de derde toen hij na uit een bus te zijn gestapt, door een auto werd ge- In Amsterdam verdronk een jongetje an 7 jaar, toen de auto waarin hij met 'ijn ouders, nog een echtpaar en twee anderen zat, te water raakte. De echt paren konden zichzelf in veiligheid brengen, de andere kinderen werden door een voorbij ganger1 gered- Eveneens in de hoofdstad kwam gistermorgen een 22-jarig meisje om, toen de auto waarin zij met nog enige jongelui meereed, door onbekende oorzaak slipte en tegen een verkeerszuil reed. In Utrecht en Markelo kwamen twee personen om het leven doordat zij slipten en met hun auto in een sloot terecht kwamen- Bij het ongeval bij Utrecht kwam de 48-jarige priester W. van Iersel uit Vlij men om het leven De verongelukte auto werd bestuurd door een 19-jarige schoon heidspecialiste uit Vlijmen. Zij en nog twee andere inzittenden werden zwaar gewond in'een ziekenhuis opgenomen. Bij twee ongevallen in Emmeloord vrijdag en zaterdag kwamen eveneens twee mensen om het leven. Een 13-jarige jongen werd vrijdagavond met zijn fiets door een passerende auto te laat opge merkt en geschept. Zaterdagavond ver ongelukte een 17-jarige leerling-verpleeg ster toen zij onverwacht met haar brom mer lankaf sloeg. Zij werd dooi* een achteropkomende auto geschept. Ook in Lichtenvoorde verongelukten twee personen bij verschillende ongeval len. Woensdag reed een 16-jarige jongen met zijn brommer tegen een trein- Hij overleed zaterdag in een ziekenhuis. Een eveneens 16-jarige jongen kwam zater dag om het leven toen een auto de jon gen met zijn fiets van de weg reed- Bij ongevallen in Eibergen, Ambt Delden, Varsseveld en Dieren kwamen vier fietsers om het leven. Ongelukken in Utrecht en Schimmert kostten het leven aan twee motorrijders. In Vrie- scheloo vloog een bromfietser uit de bocht en ramde drie bomen. Hij was op slag dood- Bij het oversteken wei*d een 49-jarige koopman uit Dantumadeel zaterdag door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. Een inwoner van Oisterwijk reed zaterdag met zijn auto onder een vrachtauto- De man overleef de het ongeval niet. Door geen voorrang ee verlenen kwam een 37-jarige Ameri kaan verbonden aan de Afcent in Brunssum gistermiddag bij Heerlen om het leven. Zijn vrouw, drie kinderen en nog twee andere kinderen bleven aa* gedeerd. Een 8-jarlge jongen uit Huizen ovefb leed zondag aan de gevolgen van een ongeluk dat hem vrijdagmiddag over kwam. De jongen werd bij het overste ken door een V.W—busje gegrepen- In totaal kwamen ongeveer 23 mensen in het afgelopen weekeinde aan de ge volgen van verkeersongevallen om het

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1