Woefs en Lamaars op de helling DODELIJKE EMOTIES IN HET VERKEER OPVOEDING EN BETERE CONDITIE NOOD ZAKELIJK ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 (Van een speciale verslaggever) Een echtpaar in New York had een fikse ruzie tijdens het ont bijt. De aanleiding was slechts een futiliteit. Niettemin liep het verschil van meping zo hoog op dat de man kordaat in de auto stapte en wegreed. Maar de vrouw volgde hem in haar eigen wagen. Zij haalde haar ziedende echtgenoot in op een kruispunt, ramde de zijkant van z'n auto, schakelde achteruit, nam een aanloop" en beukte nog een keer het blik van de andere wagen. De echtgenoot strom pelde uit zijn voertuig en vluchtte hinkend weg. Maar de op dat moment meedogenloze vrouw wipte met haar wagen op het trottoir en bleef op zijn hielen rijden. Totdat zij niet verder kon omdat politiemensen haar tegenhielden. Zij was, om het maar eens mild uit te druk ken, in de greep van een tijde lijke geestelijke stoornis. Dit gebeurde in de Verenigde Staten, moderne wereldmogendheid met per week bijna 300.000 verkeersonge vallen en duizend doden. Ondanks een indrukwekkend goed en verzorgd wegennet, veilige auto's, „chauffeurs opvoedingscursussen".,. strikte wetge ving en strakke rijexamens: Uitgebreide maatregelen "van uit eenlopende aard moesten dit geweldi ge aantal in de loop der tijden reduceren. Maar de stijgende lijn bleef. En steeds meer experts bera den zich nu over dit probleem dat de geautomatiseerde welvaartsstaat typeert. Onbeheerst Een studie van een verzekerings maatschappij bracht inmiddels op merkelijke details aan het licht. Tachtig procent van de ongevallen met dodelijke afloop is te wijten aan het geestelijk onbeheerste ge drag van chauffeurs. (Het in de in leiding geschetste incident is er een voorbeeld van). Slechts vijftien procent van het aan tal ongelukken met één of meer do den is het gevolg van mechanische mankementen, slechte wegen, onvol doende bebakening en andere niet psychologische factoren. Dc rest 5 procent van de slachtoffers is zelfmoordenaar. Deze gegevens waren zelfs voor de Amerikanen zeer schokkend. Meer dan 45.000 personen sterven daar per jaar omdat men zichzelf of dat iemand zich in het verkeer niet in toom had weten te houden. Emotie kan namelijke sterk bedwel mend werken. Zoals 'n „drug" bij na„Het belet de hersenen goed te beslissen en het remt het verant woordelijkheidsgevoel," aldus de Hetzelfde spelletje deed die Ameri kaan. Hij kon niet uitstaan dat een man met een mini-auto zijn slee voor de tweede keer voorbijging. Een inwoner van Californië nam het recht in eigen hand. Een tegenligger verblindde hem met zijn grootlicht Hij draaide zijn stuur iets naar links en reed recht op de aansnellende auto in. Een frontale botsing. In het ziekenhuis verklaarde de man zijn afschuwelijke drift: ..Ik wilde de vuile viezerik zijn lampen laten dimmen." Deze tragische daad kostte het léven van de inzittenden van beide auto's behalve dat van de aggressieve chauffeur. Instinctief Aggressie, zei dr. Nicolaas Tinber gen te Oxford, is zowel ..instinctief" als aangeleerd. De uit Nederland af- mensen bij te brengen hoe zij zich in de wagens van tegenwoordig moeten gedragen zonder medebur gers van het leven te beroven". Dat dit inderdaad nodig is blijkt uit het volgende: Een man van 30 krijgt de bons van zijn verloofde. Hij springt als een razende in zijn „car" en rept zich naar de autobaan in de buurt van Los Angeles. Verschrikte auto mobilisten horen hem uit een open raam krijsen: wat is er aan de hand, zijn jullie misschien bang om dood te gaan? Toen draaide hij om. De tegemoet komende auto's vloeiden uit elkaar als water voor de boeg van een schip. Totdat een bejaarde man het voertuig net niet meer op tijd kon ontwijken. Een harde klap. De oude man overleed onmiddellijk. De gewezen minnaar krabbelde zwaar doden in het gebied rond Kansas City er dertien waren overleden bij niet te vermijden botsingen. „Maar ik ontdekte 11 ongelukken waarbij 11 chauffeurs stierven en steeds ge middeld ook twee passagiers. Nie mand liet een briefje na. Drie van hen hadden vlak voor het ongeluk met zelfmoord gedreigd. Vier van de 11 deden in het verleden al eens pogingen zichzelf van het leven te beroven of spraken erover, een van hen was psychisch ziek en de laatste wilde met zijn auto een moord be gaan. Vier van deze 11 chauffeurs reden van bruggen of rotsen af. Zes knalden tegen harde objecten en de elfde maakte plotseling een zwen king naar links en kwam in botsing met tegemoetkomend verkeer. Bij deze elf mensen waren zeven vrou wen en vier mannen, allen in de lijks met dit vraagstuk bezighoudt. Eén van hen is dr. Roland C Cas- person. Hij zegt: „Waarschijnlijk is er minder dan een half dozijn des kundigen, dat zich beweegt op het gebied van het gedrag van dc men sen in het verkeer. Wij weten nog steeds niet wat de bepalende facto ren zijn. De determinatie staat nog lang niet vast. Wat bijvoorbeeld h een goede en wat is een slecht* chauffeur? Het klinische bewijsma teriaal in deze materie is bijzonder moeilijk vast te leggen. Ook is het niet gemakkelijk een en ander naar belangrijkheid te rangschikken en te waarderen. Er bestaan ogenschijnlijk wel een paar relaties. De man van één meter zestig, die altijd gedwee en onderdanig was en die zich dan een Cadillac heeft aangeschaft wordt wellicht een autobaan-Frankerutein. mening van Stephen Franzmeier, leider van het bureau van het ver zekeringsbedrijf dat het onderzoek naar het gedrag van de mens in het verkeer verrichtte. Hij zegt verder: „Boosheid, neer slachtigheid, vrees, ja zelfs een posi tieve opwinding als opgetogenheid, kunnen de waarneming, de indrukken- vao de mensen aantasten, vervagen én vervolgens de reacties blokke ren. Een autobestuurder ziet een stoplicht. Hij rijdt er toch dwars door heen, het rood merkt hij wel op, maar de juiste handeling (stoppen) blijft achterwege". Totaal bedwelmd door aggressie maakte een andere Amerikaan de fout het onderschrift van 'een car toon in praktijk te brengen. Op de spotprent zag je een man thuisko men geheel met verband omzwach teld. De tekst daarbij luidde: „Ik wilde die vent passeren en gaf nog een beetje meer gas, jammer genoeg deed hij dat ook tegelijk met mij". komstige heer Tinbergen (zoöloog) maakte een langdurige studie van het gedrag van dieren in de wilder nis. Hij is een broer van de bekende econoom professor dr. Jan Tinber gen. Sinds een jaar of twintig al woont dr. Nicolaas Tinbergen in Ox ford. Waaruit aggressie precies voortkomt is volgens hem nog een, volslagen - mysterie en om dit element uit de mensheid te vernietigen zouden er waarschijnlijk duizenden jaren no dig zijn. Vooropgesteld dat men wist hoe dat karwei uit te voeren, als men het wilde doen Daarom, zo verklaarde hij vorig jaar (in een interview met een medewer ker van het tijdschrift Science) is het 't beste om het aangeleerde deel van de aggressie te leren begrijpen. Dan kan men wat dat gedeelte be treft verder experimenteren. „Er is geen tijd om de auto opnieuw te ontwikkelen," aldus dr. Tinbergen. „In plaats daarvan dienen wU de gewond in het ziekenhuisbed op een vodje papier: Laat mij alsjeblieft doodgaan. In Las Vegas zei een man tegen de barkeeper toen hij afrekende: „Ik maak me dood". Hij ging rustig naar buiten, stapte in zijn auto en deed daarna hetzelfde als de ex-verloofde. Alleen de gevolgen waren nog verschrikkelijker. Een Greyhoundbus en de wagen van de zelfmoordenaar botsten irt volle vaart. Vijfentwintig mensen kwamen daarbij om het le- Zelfmoord De meeste van deze gevallen lopen op een drama uit. Er zijn evenwel uitzonderingen. De Amerikaan dr. John F. Edlund van de medische faculteit van de universiteit van Missouri vertelde onlangs op een in ternationale conferentie over de na vorsingen die hij deed inzake de 1320 ongevallen met dodelijke afloop in Missouri, dat van de 83 verkeers leeftijd tussen 23 en 45 jaar. Aldus de bevindingen van de Amerikaanse wetenschapsman. Alle elf, zo ver klaarde hij verder, waren onvolwas sen, onrijpe, onstabiele personen met allerlei tekortkomingen in het hu welijk, gezinsleven en met slechte resultaten in het werk. Andere on derzoekingen leverden soortgelijke bevindingen op. Een psychiater van de Colorado Universiteit berichtte over 40 patiënten die allemaal trachtten met een auto een moord te plegen ofwel zichzelf het leven te ontnemen. Een studie van de Ameri kaanse Public Health Service wees uit dat van de 124 nagetrokken on gelukken met een of meer doden (op goed geluk geselecteerd) er veertien zelfmoorden waren. Ondanks de ontzaglijke toename van het aantal ongelukken waarbij sterk geëmotioneerde mannen of vrouwen zijn betrokken is er in de VS nog maar een handjevol wetenschaps mensen dat zich beroepshalve dage Zo iemand heeft waarschijnlijk zijn hele leven geloerd op een kans om aggressief te zijn. Maar wat bewijst dat nou? Moeten wij misschien zoe ken naar een mechanisme, een cen sor die je graad van bewogenheid optekent als je op je dashboard blaast? Dat klinkt wel lekker, maai de fabrikanten zullen zo een mid deltje op de markt kunnen brengen waarmee je je prachtige censorappa raat kunt parfumeren. Ik maak nou een grapje, maar de meeste oplossin gen waarvan wij horen zijn zo be lachelijk". Verder zegt dr. Roland C. Casperson: „Een piloot kan fit om te vliegen worden verklaard. Met 'n normale chauffeur is dat niet te doen. Veron derstel dat je baas je vertelt dat je een onbenullige stomme vlegel bent en dat hij je daarom op staande voet ontslaat. Het is vijf uur en je voelt je belazerd. Maar je rijdt toch naar huis. In zo'n belabberde toestand. Denkt iemand serieus, dat een vent in die situatie zal gaan lopen? Ik wil niet beweren dat de zaak hope loos is, maar ik denk dat grotere veiligheid op de autowegen alleen is te bewerkstelligen door educatie en verbetering van de lichamelijke con ditie. niet door te proberen de emo ties onder toezicht te stellen". Volgens een rapport uitgebracht on der auspiciën van de Vereniging van Automobielfabrikanten in de VS is een belangrijke verbetering van de verkeersveiligheid niet te behalen door het geringe aantal automobilis ten met incidenteel slechte of chro nisch verkeerde rijgewoonten van de straten te verbannen. Asociaal gedrag Dr Casperson staat dus net als de fabrikanten sceptisch tegenover de controle op de geëmotioneerdheid van de VS-autobestuurder. Federale au toriteiten daarentegen zien wel de gelijk het gevaar veroorzaakt dooi de sterk bewogen mensen, die niet tegenstaande al hun bittere ellende toch achter het stuur kruipen en de vreemdste capriolen uithalen. Dit stuntwerk neemt hand over hand toe, In verscheidene grote steden vormde men onlangs teams van ex perts die een ongeval met dodelijke afloop analyseren. Het bloed van het slachtoffer checkt men op het per centage alcohol en koolmonoxyde, op het gebruik van kalmeringstabletten en narcotica. De deskundigen onder zoeken verder elk stukje metaal, stof van de wrakken en een team van psychologen ondervraagt de familie en bekenden van de omgekomenen om daardopr een beeld te krijgen, *hoe summier ook. van de personen, die dodelijk verongelukten. De eerste moeizaam vergaarde in formatie Is bekend. Computers ver werkten alle beschikbare details. Voorlopig wijzen deze inderdaad in de richting van de nieuwe stelling, dat een groot aantal ongelukken wordt veroorzaakt door mensen die zich min of meer asociaal gedroegen, die de band met de realiteit hadden verloren en die geen loyaliteit toon den ten opzichte van anderen. Een bevestiging dus van het materiaal dat de grote verzekeringsmaatschap pij publiceerde. Voor het Nijverdal, waar de Woefs en de Lamaars hun wonen en werken iedere avond tussen kwart voor zeven en tien voor zeven, op last van de NOS te kijk zetten, staan grote veranderingen te wachten. Het akelige spook met zijn griezelgalm gaat onver biddelijk de la^n uit; de praat grage door dc wol geverfde Kedocs is veroordeeld tot een be scheiden bijrol; de nu nog maar nauwelijks bekende professor Bernard van de Hoogven loopt zich achter de horizon al warm om volledig in vorm te kunnen zijn wanneer hij geroepen wordt om zich populair te gaan maken- De algemene roep om maatschap pijhervorming is ook tot in het Nij- verdal doorgedrongen. Na een ruime maand Woefs en Lamaars heelt het jongste Nederlandse kijkerspubliek noch de Fabeltjeskrant, noch Pipo he lemaal kunnen vergeten. Door de ont vankelijke NOS-brievenbus werden een 150 klachten naar binnen gescho ven waarin figuren als de grote Bons, Kedoes en voorlichter Woefcas werden gehekeld. Ook werd gewag gemaakt van de apartheid die de Woefs zich tegenover de Lamaars zouden hebben eigen gemaakt. En de taal zou veel te grof zijn, over de onverstaanbaarheid en de onbegrijpelijkheid nog maar niet te spreken. Al die klachten heb ben bij producent Thijs Chanowski indruk gemaakt. „Niet allemaal na tuurlijk, want leraren Nederlands lig gen altijd te kankeren over de taal. maar voor een deel hebben de mensen toch wel gelijk. Maar je moet echt even tijd hebben om ie serie bij het publiek bekend te maken. De figuren en verhoudingen moeten eerst duide lijk worden. De eerste weken heb je nodig om gewoon alles weer eens uit te leggen. Nou hoeft dat niet meer, en dat kun je in de serie ook al merken. De Fabeltjeskrant heeft per slot van rekening ook geen vlotte start gehad. De populariteit begon daar pas na vier maanden, toen de Bevers het voor het zeggen kregen". Chanowski maakt zich over het voortbestaan van zijn Nijverdalvolkje dan ook weinig zorgen. En daarbij bevindt hij zich in het goede gezelschap van de NOS. NOS-woordvoerder Sitters: „De kinde ren verlangen terug naar de Fabel tjeskrant. Ik vind dat niet helemaal Ook aan de fabeltjeskrant hebben we moeten wennen eerlijk, want die was in het begin ook niet zo leuk. We hebben met Cha nowski over de klachten gesproken, en die is nu druk aan het selecte- Hoe zit het met het contract Cha- nowski-NOS? „Officieel loopt dat op 1 januari af, maar het zal heus wel worden verlengd". Chanowski, denkt daar iets genuanceerder over: „We hebben met de NOS een contract tot 1 juni. Maar er is een escape. De moge lijkheid bestaat dat we van de NOS van 1 januari af met de Fabeltjes krant moeten doorgaan. Maar in de praktijk komt het er wel op neer dat de Woefs tot 1 juni blijven". Een verschil van mening dus, maar in de praktijk heeft dat, voor zover de za ken er althans nu in het Nijverdal bij liggen, nauwelijks enige betekenis. Niettemin, de klachten zijn serieus genomen want Chanowski heeft een winkel hoog te houden. Chanowski: „We hebben het program ma eerst moeten uitproberen. Die pe riode is voorbij. Van nu af aan is in het programma met de opmerkingen rekening gehouden. Veranderingen vragen wel even tijd. ze kunnen pas na een week of drie zichtbaar worden. We maken een levend programma, we bieden geen afgeronde serie. Dat heeft het voordeel dat er altijd veranderd, kan worden. De boel is nu grondig gewijzigd. Aanvankelijk werden de teksten voor de Woefs en de Lamaars door een heel team geschreven. Daar van is nu alleen nog maar Leen Valkenier over, omdat zijn humor on navolgbaar is". Met de samenstelling zijn nu zo'n 32 man gemoeid van wie een stuk of achttien in vaste dienst van de producer. Het Nijverdal is ontstaan in het on uitputtelijke brein van serieschrijver Leen Valkenier. „De mensen nemen het hem kwalijk dat hij de kinderen al zo vroeg confronteert met twee groepen", pruilf Chanowski, „maar in het leven is het toch niet anders. Er zijn altijd boze wolven en goedige beren geweest, cowboys of Indianen. En dan de Grote Bons. Er is altijd een de baas. of dat nou de koning is. de keizer of de roverhoofdman. Kijk, de Woefs zijn niet goed en niet slecht, en ook de Lamaars hebben hun goede kanten. De groepen komen er in grij ze tinten uit. Dat vind ik nou net de verdienste van het programma En tegenover de Fabeltjeskrant met al zijn individuen hebben we nu de groepen gekregen. De eenling tegen over de groep, de groep tegenover de groep of dc groep tegenover de een ling. In de Fabeltjeskrant had je maar één uil, één Gerrit. En er zijn nu een hoop Woefs en een boel Lamaars. Sommige van hen zullen weer ver dwijnen wanneer ze niet aanslaan (het Spook) andere blijven of krijgen grotere rollen (Bernard). Zo kunnen we mooi meegaan met de smaak van het publiek". Levensgroot overeind blijft de schei ding tussen de Woefs en de Lamaars. De essentie van het verhaal. De Woefs moeten het vinden in een totalitair regime: werken en nog eens werken, alleen op zondag vrij, een vrije zater- Onder de tafel worden De Woefs en de Lamaars gemanipuleerd. dag is er niet bij! Slapen moeten ze in communiteit in de flat „Werkenburg" en de vrije tijd dient te worden ka potgeslagen in het „Werkmanshuis waar „gelegenheid is tot sjoelen en het lezen van vakbladen. Er mag daar alleen over het werk worden gespro ken", zoals rondleider Woefcas de kijkbuiskindereh onverbloemd heeft laten weten. En ook het waarom van het maken der dingen is vaag. Woefcas: „Sinds het jaar nul hebben wij de geërfde plicht: wij moeten dingen maken. El ke dag opnieuw. Wie ons daartoe op dracht gaf, of waarvoor ze dienen, weten wij, gewone Woefs, niet". En de vreugde van dat werk kan alleen worden gevonden in het aanschouwen van de steed^ groeiende berg der din gen: „Het monument van ons werk is de dingenberg". En dat werken duurt dan even van 8 uur in de morgen tot 10 uur in de avond. Boven dat alles NAAR CANNES De Woefs en de Lamaars van Leen Valkenier en Thijs Cha nowski gaan in april van het volgend jaar naar het jaarlijkse tv-festival van Cannes. Dat wordt dan de eerste bnitenlandse pre sentatie van dit programma. Intussen loopt de buitenlandse verkoop van de Fabeltjeskrant, die uit dezelfde breinen werd ge boren, verder. De Fabeltjeskrant gaat nu in Zweden en Frankrijk. Volgend jaar komen daar België, Zwitserland (Italiaans en Duits), Spanje, Mexico, Argentinië en Joego-Slavië bij. De onderhande lingen met Duitsland verkeren in een vergevorderd stadium. Van de Fabeltjeskrant zijn in to taal 518 afleveringen de ether ingegaan. Voor de buitenlanders is de serie ingekort, want van de 120 eerste afleveringen zijn er nog maar 30. gehandhaafd. De speelfilm van de Fabeltjeskrant loopt nu ook in Zweden. De tv-stations die de Fabeltjes krant hebben gecontracteerd, hebben daarbij ook optie gekre gen op de Woefs en de Lamaars. Van de Woefs is echter nog niets aan het buitenland verkocht, eerst wordt de presentatie in Cannes afgewacht. Bij Chanowski wordt ook nog ge dacht aan een kans de Fabeltjes krant te laten herleven. Maar dan gaat het om langere filmpjes van een minuut óf vijftien. Volgens de producer gaat het alleen om een „theoretische mogelijk heid". staat de grote anonieme Grote Bons, die regeert door middel van de zen der. Kafka is er gewoon niks bij. Maar daartegenover staan, of liever liggen, de Lamaars. Ze voeren de hele dag geen bal uit, zingen en dansen wat en. wat misschien nog erger is omdat ze in Amsterdam zijn geboren, ze slapen zelfs af en toe in de open lucht. Opper-Lamaar Gaander: „We zijn niet zo dom als de Woefs om alleen maar te werken. Wij doen niets, helemaal niets" en daar stelt hij dan wel vierkant tegenover dat hij eigenlijk helemaal niets tegen de Woefs heeft: „Wij willen niemand in zijn diepste gevoelens krenken". Maar toch: „De Grote Bons Slaapt Nooit" heet het in het Nijverdal, En dat ^taat toch wel vlakbij Orwclls „Big Brother is watching you". Chanowski: „Er zijn altijd partijen geweest en koningen ook. In het wer kelijke leven is het niet anders". VVoeftemsten. HANS KOENEN Presentator Woefcas viel in ongenade.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15