KGB HIELP MEMOIRES KROETSJEV UIT HET LAND TE SMOKKELEN Dajan streeft naar vergelijk Egypte VS STUDEERT NOG OP EIGEN EUROPESE TROEPENSTERKTE Veronderstelling in Times: Loenokhod scharrelt op maan rond Maarschalk Jeremenko (Stalingrad) overleden Pakistan kampt met transporttekort Extraatje voor sport, Residentie- Orkest en Artis Overleg van Zes in München „valt mee Beierse verkiezingen barometer voor Bonn VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LONDEN (AP) Volgens de Londense Times zijn figuren die er andere opvattingen op nahouden dan de huidige leidersin het Kremlin, mogelijkerwijs doorgedrongen tot de KGB. de hoogste Russische veilig heidsdienst. Dit is mogelijk een verklaring voor het feit d; aan Nikita Kroetsjev worden toegeschreven in het Westen zijn terecht- i daar zullen worden gepubliceerd. Nog deze maand beraad Oost- en West-Duitsland Volgende maand gesprek in Amerika TEL AVIV (AP) Uit een puzzle Ook in België gordels volgend jaar verplicht de scheepvaart. Beide zijden kon digen een wapenstilstand af. In de se- mi-gedemilitairiseerde zones langs het anaal zullen lichtbewapende patrouil les geoorloofd blijven. Indien deze nieu we overeenkomst tot stand komt zou Israël kunnen terugkeren naar de vre desbesprekingen onder auspiciën van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring, aan gezien de Israëlische veiligheid dan re latief verzekerd zou zijn. Momenteel boycot Israël de vredes besprekingen omdat haars inziens de Egyptische raketten langs het kanaal een schending belekenen van de wa penstilstandovereenkomst die op initia tief van de Verenigde Staten tot stand is gekomen. Minister van Defensie Mosje Dajan zal volgende maand de Verenigde Sta- :oeken. Volgens welingelichte MOSKOU (TASSi. De Russische inauto Loenokhod is vanaf de aarde ieuw in gang gezet en heeft issen tot 96 meter van de Loena-1 wijderd. Na de landing was he :erd, waardoor da Loen; draaien om het. verder in zuidoostelijke richting te laten rijden. De Loenokhod reed door een betrekkelijk vlak gebied met stijg- en dalingshoeken tot tien graden. Onderweg trof het stenen en kraters van geringe afmetingen aan en maanheuvels. Tijdens de rit werden metingen verricht aan de mechanische eigenschappen van het maangesteente en de werking van het toestel. Alle systemen werken goed, de temperatuur in de apparatenafdeling bedroeg MOSJE DAJAN zan 78 jaar overleden. Maarschalk. Jeremenko is sedert 1958 ïerste plaatsvervangend opperbevelheb ber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau geweest. Hij zal morgen 3p het rode plein in Moskou, bij he( Kremlir 194: irden. Jeremenko de Russi- bij Stalingrad. Prinsenkind in Denemarken KOPENHAGEN (Reuter) De se prinses Benedikte hee het leven geschonken aan een dochter van zeveneneenhalf pond, zo is door Deense hofkringen meegedeeld. De I in de 26-jarige prinses en de baby is bevredigend. De prinses is ge huwd met prins Richard van Sayn- Wittgenstein-Berleburg. Het echtpaar heeft reeds een twee jaar oude zoon, (Vai parler DEN HAAG De Amsterdamse die rentuin Artis krijgt volgend jaar eei half miljoen gulden uit de CRM-begro ting. De Tweede Kamer nam gisterei een voorstel van mevrouw E (PvdA) aan, waarmee de 5 toi overgeheveld uit de post voor openlucht recreatie. De confessionele regerings- >par tijen. KVP. CHU en ARP, stemden tegen, maar VVD stemde met de op positie mee. Zoals verwacht werd een voorstel van de heer Kieft (ARP) tegen de zin van minister Klompè aangenomen. Bijna 6 too. die minister Klompé had willen uittrekken voor de sportverenigingen om er sportleiders voor jongerengroe pen uit te betalen, zullen nu worden gebruikt om rechtstreeks de sportorga- Klompé hadden verschillende sportbon den om deze subsidie gevraagd. Maar de heer Kieft noemde enige overkoepe lende organisaties die het geld liever besteed zagen op de manier zoals nu zal gebeuren. Ook werd een motie aangenomen van de heer Vonhoff om de musici van het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest beter te betalen dan die van de overige landelijke symphonie-orkesten, met uitzonderingen van het Concertgebouw-Orkest. De twee orkesten nemen volgens de heer Vonhoff artistiek een tussenpositie in tussen Concertgebouworkest en de rest. Hij wilde dat ook in de salarissen tot uiting laten komgn. Minister Klompé was daar tegen. Elk orkest heeft een eigen artistieke positie, meende zij. Bo- MINISTER LUNS: MÜNCHEN (ANP) De resultaten van de conferentie der ministers van Buiten landse Zaken van de xes landen van „Klein Europa", gisteren in München, zijn minister Luns „toch meegevallen". In ieder geval son „oeverloze discussies" vermeden. %o verklaarde hU na afloop- ambtgenoot, Walter Scheel, sprak daarentegen over „een be slissende etappe" op de weg naar Euro pese eenheid, en de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn meende dat „een nieuwe faze van politieke samenwerking in Europa" is begonnen. Nederland heeft op de conferentie een nota ingediend, waarin wordt voorgesteld begin januari een werkgroep in het leven te roepen die zich over verdere verdie ping van de politieke samenwerking zal beraden. Frankrijk heeft thans „vrij ver gaande voorstellen" gedaan voor samen werking van de zes inzake het Midden- Oosten, aldus minister Luns. Overigens had de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, wel opge merkt dat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties Nederland het enige EEG-land was geweest dat tegen de AFRO-Aziatische i'esolutie had ge stemd. Minister Scheel verklaarde dat alle zes landen in beginsel voorstander zijn van een conferentie over de Euro pese veiligheid. Zaak Geldner zeer onzekere factor MÜNCHEN (DPA) De verkiezinf an zondag voor de Landdag (het par maar plaatselijke bei felle verkiezlngscami rale politiek cenlraa melijk federale poli het strüdpefk. NVaa int, heeft juist met de erken ning van de Oder-Neisselijn als weste lijke grens van Polen een fundamentele beslissing in een der felst omstreden kwesties vau het na-oorlogse Duitsland genomen. Er spelen echter te veel andere factoren mee om de verkiezingen in Beieren te bestempelen als een „volks stemming" over deze beslissing. Zij wor den in tegenstelling tot de verkiezingen van twee weken geleden in Hessen ook niet beschouwd als een regelrechte be dreiging voor het voortbestaan van de coalitie in Bonn Er bestaat nauwelijks twijfel over, dat de Christelïjke-;Sociale Unie (CSU) de Beierse zusterpartij van de Christen- Democraten (CDU) onder haar voor zitter Franz Josef Strauss weer de abso lute meerderheid krijgt. Vier jaar ge leden verovede zij met 48,1 procent der stemmen 110 van de 204 parlements zetels. De sociaal-democratische opposi tie verwierf in 1966 35,8 pet. en 79 zetels, en de rechts-radicale nationaal-democra- tische pértij van Adolf von Thadden kon Er is bij alle voorspellingen nog een grote onzekere factor: niemand weel, hoe de kiezers de „affaire-Geldner" zullen beoordelen, die een week geleden als een bom insloeg. Geldner was de liberale Bondsafgevaardigde die voor de schijn naar de CSU overliep om naar zijn zeg gen de „perfide methoden" van de op positie bij het weglokken van parle- let licht te brengen, /iseurspost beloofd 1 Hem i generaal van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten, Ar. Galo Plaza, bracht gisteren een bezoek aan premier De Jong. Dr. Plaza. oud-bemiddelaar van de V.N. op Cyprus, zal in ons land be sprekingen voeren met enkele mi nisters. Beethovenportret in Congresgebouw De Beethovenherdenking (200ste ge boortedag) op 17 december krijgt in Den Haag gestalte door een officieel concert ln de Prins Willem-Alexander- zaal van het Nederlands Congresge- :etho' in Den Haag en daarbuiten willen hier aan een blijvende herinnering verbin den. Zij hebben de kunstschilder Jos Lussenburg opdracht gegeven een Beet- ethovenportret te schilderen dat een vaste plaats zal krijgen in het Congres gebouw. Het doek is intussen gereedge komen en stelt Beethoven dirigerende Ln Dacca i« een bespreking op hoog niveau gehouden om w trachten de ber gen internationale hulpgoederen die zich het vliegveld van Dacca hebben op gestapeld naar de zwaar getroffen kust gebieden te krijgen. Als d/il niet op zeer korte termijn mocht gelukken dan moet er rekening mee wonden gehouden dat het schrikbeeld van een massale uit hongering en epidemieën werkelijkheid zal wonden. Het officiële dodencijfers be draagt op dit moment nog 150.000, maar plaatselijke bladen komen al met cijfers tussen de anderhalf en twee miljoen. Dit zou inhouden dat deze ramp de grootste in die geschiedenis van de mensheid -is. Hel. „record" staat nu nog op 900.000 dioden bij de overstroming van de Chinese Gele Rivier in 1887. Uit wat tot nu toe bekend is over de plannen hulp te bieden aan de bebrof- fenen in Üost-Pakiistan, blijkt, dat de standaardformule voor hulp wordt toe gepast, zonder veel rekening te houden met de eigenaardigheden van de streek de bevolking. War- Delta zelden onder de zestig graden Fahrenheit en de ziekten die na een ramp als deze doorgaans uitbreken, zoals cholera en tyfus, eisen hun tol Lang medicamenten het gebied kunnen be- Andere problemen zijn ondervoeding en onderdak. Voor dit doel, het stillen van de honger en het zorgen voor onderdak, moet de grootst mogelijke hoeveelheid worden aangewend. Het geld dat in het buitenland wordt uitgegeven om voorraden te kopen, heeft alle nadelen van de „gebonden hulp". Zulke hulp heeft een eenmalig effect. Als het geld in Pakistan zelf wordt besteed plaatselijke bouwmaterialen, voed- kieren en andere voorwerpen, schept het plaatselijke vraag, stimuleert de economische activiteit en verschaft aantal van de mensen die men wil helpen de broodnodige werkgelegenheid. Dat roept een ander probleem op: hoe moet het geld naar Oost-Pakistan? Men beseft niet altijd dat de regering van t een dubbele wiïtselikoers werkt. De. ene koers levert elf roepies pond-sterldng op en deze koers geldt voor buitenlanders. De andere koers Pakistani's geldt, levert twintig ■oor een pond-sterling op. Waar schijnlijk zal de regering van Pakistan de geldelijke hulp, die overgemaakt wordtt, als „buitenlandse overschrijvin- bescbouwen en slechts elf roepies zou er op i geld voor hulp aan Pakistani's bestemd is en vele Pakistani's in het buitenland er hun bijdragen aan hebben geleverd, de goedkopere wisselkoers moet worden toegepast. Dit kan ook bereikt worden door het geld via een Pakistaanse bank in Londen op naam van een Pakistaan over te maken. Op deze manier zal elk pond dat wordt gegeven, in waarde bijna verdubbelen als het "aai' Oost-Pakistan gaat. Het is ook belangrijk dat de ver schillende organisaties die hulpacties op letten, die organisaties gebruiken irsrhijnlijk de grootste hoeveelheid hulp per pond kunnen loskrijgen. De re gering van Pakistan heeft al een grote financiële bijdrage voor hulp via de regering in Dacca goedgekeurd, maar t bedenken dat regeringen en ambtenaren normaal niet georganiseerd deze soort hulp te verlenen en ze werken meestal langzaam. Veel kan be reikt worden door de geldelijke hulp te kanaliseren via de plaatselijke particu liere hulporganisaties, die in Pakistan zijn. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in z(jn Nationale Veiligheidsraad gesproken of de Ame rikaanse troepensterkte in Europa na midden 1971 verminderd moet worden- Op het ogenblik z(jn ruim 300.000 Amerikaanse militairen in Europa gelegerd. Men gelooft niet dat er een definitieve beslissing is genomen over dit punt. dat een van de belangrijkste geschilpunten binnen de regering vormt. Volgens be richten schijnt het ministerie van Defensie druk uil te oefenen voor een vermindering van ten minste 20 tot 40.000 mUitairen. De krachtige verklaring die Nixon op zijn laatste tocht door Europa in Ierland heeft uitgesproken, schijnt grote besnoeiingen echter uit te sluiten. Men meent begrepen te hebben, dat een rapport van de Engeland wijst initiatief van Den Toom af Nationale Veiligheidsraad, dat door de vergaderh gisteren is doorgenomen, een aantal plannen vo terugtrekking voorstelt. Het meest drastische plan z de Amerikaanse troepensterkte met 2 divisies, ei Duitsland en Nederland t mlljoenenproject, dat bedoelt het Amerikaan- gres ervan te overtuigen dat Europa zijn bij drage aan de verdediging opvoert. Minister van Defensie Lord Carrington heeft in be- spreKingen met zijn Westduitse collega Helmut Schmidt gezegd dat in de huidige periode van be zuiniging de Engelse regering verhoging van haar financiële bijdragen aan de NAVO een politiek i eenheden vanaf 1972 gestand doen. De bedoeling van het Europese initiatief is president Nixon het congres te helpen overreden geen drasti sche inkrimping van de Amerikaanse troepenmacht ln Europa door te voeren. Het initiatief, ondernomen door minister Den Toom behelst een voorstel tot het stichten van een fonds van ongeveer 500 miljoen dol lar, ter versterking en uitbreiding van NAVO-defen- sle-lnstallaties.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7