Voor The Golden Earring was het goud wat er blonk GöidaeSoti/ïci/itt De wrekers Gewijzigde opzet van Eurovisiesongfestival De Baron von Münchhausen ldtng 1J10 uu balans Verkeersbeeld PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 Bij begrotings debat weer het oude liedje /\NDER druk van de juiste( kritiek, dat v Kamerleden bij de begrotingsbehan deling wel sterk zijn in het vragen van hogere uitgaven, maar zwak of gemak zuchtig in het vertellen van de manier waar dat geld gevonden moet worden, zijn er de laatste jaren schuchtere po gingen gedaan om in plaats van alleen maar te vragen met alternatieve be grotingen te komen. Een enkele maal vraagt een Kamerlid ook wel eens meer geld met de kant tekening dat het geld daarvoor gevonden zou moeten worden in verlaging van een andere post op dezelfde begroting. Ook dit jaar blijkt nu de Kamer aiweer een paar weken aan het „be groten" is dat dit uitzonderingen blijven' en dat het over het algemeen weer het oude liedje is. Vooral de oppositie maakt het zich graag ge makkelijk door als uitgangspunt het „vragen staat vrij" te kiezen. Zwart schaap grotlngsposten maar het liefst aan de regering overlaat; die bezigheid maakt niemand populair en maar hoogst zelden durft een Kamerlid de rol van „zwart schaap" op zich te nemen. Het liefst zou iedereen willen werken met als richtsnoer dat elk leuk amen dement maar voor rekening van het toch al aanwezige begrotingstekort moet komen. Terecht maakt een kabinet, dat een gezond financieel-economisch beleid op korte en langere termijn serieus neemt, tegen zo'n redenering bezwaar. Feitelijk is er, als politici niet bereid zijn zelf zorgvuldiger bij de begrotings debatten op te treden, maar één be vredigende tussenoplossing: bij het financiële onderdeel van de algemene beschouwingen worden Kamer en re gering het erover eens, met welk bedrag het voorgestelde tekort op de rijks begroting maximaal zou mogen stijgen. Legpuzzel ALLE amendementen bij de afzonder- lijke begrotingshoofdstukken moeten binnen dat bedrag blijven en dus vaak mogelijk gemaakt worden door be zuinigingen op andere posten. Ook de Kamer zal dan steeds moeten werken met het totale begrotingsbeeli voor ogen en niet alleen maar met aandacht voor stukjes van de legpuzzel zonder zich erom te bekommeren of en hoe die stukjes in elkaar zullen passen. Doorstromingsheffing IfAMERLID Janssens (PPR) heeft bij het begnotingsdebait over Volkshuis vesting gepleit- voor een doorstromimgs- heffling. Wie te goedkoop woont, zou een extra-heffing moeten betalen; dan wordt wellicht die doorstroming bevorderd en komt er in elk geval gelid extra beschik baar voor de sociale woningbouw. Toen van regeringswege plannen voor een huurbelasting werden aangekondigd, hebben we die aanvaardbaar genoemd. Uitgaande van «ie veronderstelling, dat mensen die door oen. in relatie tot hun inkomen, te lage huur ten onrechte profiteren van wonin gbouwsubsidies wellicht door extra-heffingen ertoe ge dwongen zouden kunnen worden naar duurdere woningen te verhuizen en dan him goedkope woningen te ontruimen voor minder-betaalden. Tegen zo'n huur belasting zijn evenwel links en rechts in politiek Nederland allerhande be zwaren gerezen. De heer Janssens wil het nu nog eens proberen met een andere naam: door stromingsheffing. Ook koophuizen zouden onder die heffing moeten vallen. Nu hebben we niet precies begrepen of de heer Janssens koophuizen bedoelt, die met premie gebouwd worden, of alle koopwoningen. In het laatste geval ten we oppassen, omdat de grens tussen gewone belasting en de begeerde door- sbromingsheffing gevaanldjk vervaagt. Wie bij het boywen van een eigen woning royaal met geld gesmeten heeft, zou dön lekker buiten de heffing blijven en iemand die het wat zuiniger aan gedaan heeft wellicht mede ten gunste van die conj unctuurbeheersing wordt met de heffing gestraft. De overheid kan dan even goed de beter gesitueerden extra-belastkng laten betelen omdat in een Volkswagen of een Daf rijden in, plaats van in een dure slee, die via de motorrijtuigenbelasting en andere fiscale heffingen in de gemotoriseerde sector meer geld in het laadje brengen. Wanneer geen overheidspremie of over heidssubsidie in het geding is, voelen we er niets voor burgers te dwingen tot een keuze tussen luxueus doen of een extra-heffing betelen. Wat de heer Janssens mogelijk begeert, moet in de sector van de vermogens- en inkomsten belasting en niet door gefarceerde hef fingen gerealiseerd worden. Leuk voorstel, maar zinvol is anders E1 NKELE Kamerleden hebben tijdens -*-i het debat over minister Klompé's begroting het voprstel opgeworpen om Radio Veronica te legaliseren. Een orgi- nele gedachte is dit niet; in toespraken en artikelen is meermalen de opmer king gemaakt dat, wanneer de regering om welke reden dan ook geen heil meer erin ziet ten opzichte van de zwarte zender voor onze kust haar in ternationale verplichtingen na te ko men, slechts één alternatief overblijft: Radio Veronica wettigen. Maar een opmerking van deze strek-- king maken is een uiterst gemakkelijke zaak, wanneer men zich ontslaat van de verplichting om er bij te vertellen, hoe dit zou kunnen geschieden. Vanwe ge haar volledig commierciële opzet past Radio Veronica immers principieel niet in de bestaande omroepwetge- Natuurlijk kan als een parlemen taire meerderheid daartoe bereid is en een regering aan dit karwei wil gaan beginnen de geldende omroepwet ge wijzigd worden. Maar welke wet een commerciële zender en een nietcom- merciële groep omroepverenigingen onder één noemer kan vangen, is ons een raadsel. Zodra de overheid Radio Ve ronica met een commerciële status rechtszekerheid zou verschaffen, zal Hilversum onmiddelijk in het geweer treden met het sterke argument van rechtsongelijkheid. Of menen sommige politici, dat een nietcommerciële zender met gemeen schapsgeld via de kijk- en luisterbijdra- ge'npot en een commerciële zender, die geen recht heeft op subsidie uit retribu ties en de overheidskas, wel zonder juridische en andere bezwaren naast elkaar kunnen bestaan? (ADVERTENTIE) leids "centum IsPEELT VOOR SINTERKLAAS Van 18 november tot en j met 1 december grote aktl# in de Leidse binnenstad, i Duizenden guldens aan geldprijzen. Haal deelna- 1 metormulier bij een van de zaken van het Lelds City Centrum. (Koopavonden: van 30 no- vember t/m 4 december tot 21.00 uur. Sluiting op Ls december om 17.00 uur.)j Vijftienjarige oiganist geeft twee concerten De Orgelcommissie 's-Gravenhage- West heeft een nieuwe reeks concerten georganiseerd, te houden op bet Ver- meulenorgel van de Nieuwe Zuider Kerk in het hart van de Transvaalwijk. De eerstvolgende concerten zullen gege ven worden door de 15-jarige organist Ben van Oosten op 28 november en 19 december te 20.15 uur. De jonge musicus is een leerling van de Voorburgse orga nist Wim van der Panne. Vijftig jaar Nederlands toneel Gister middag is op het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aan hare excellentie minister dr. M. A. M. Klompé het eerste exem plaar ter hand gesteld van het boek „Facetten van vijftig jaar Nederlands toneel 1920—1970". Dit bij Moussaults Uitgeverij N.V. te Amsterdam ver schenen werk is, met steun van het ministerie van CRM, gepubliceerd ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het Nederlands Toneelver bond. Negentien toneelrecensenten hebben eraan meegewerkt. Het boek zal in de loop van de volgende week in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Kampioenschap biljarten Vanuit de sporthal Boogschuttersplein te Amersfoort zendt de AVRO-televi- sie vanavond in „Sportpanorama" een directe reportgage uit van het Euro pees kampioenschap biljarten voor landenteams, het zogenaamde Pen tathlon. Er wordt op vier tafels tege lijk gespeeld in de spelsoorten libre, 47-2, 71-2 en bandstoten. In tegenstel ling tot aankondigingen in de pro grammabladen zal men de wedstrijd NederlandOostenrijk kunnen zien. Daarin spelen, libre: Hans Sundquist Heinrich Weingartner; 472; Hans VultinkKurt Mastny; 712: Lam bert van LeurFranz Stenzei en bandstoten: Henk de KleineOtto Hit- zinger. In deze aflevering van „AVRO's Sportpanorama" zal tevens aandacht worden besteed aan de bokswedstrijd om de wereldtitel zwaargewicht tus sen Joe Frazier (titelhouder) en Bob Foster (uitdager en titelhouder half- zwaargewicht), die op 18 november te Detroit plaatsvindt. Het is in de annalen van de bokssport nog niet voorgekomen, dat een halfzwaarge- wichtbokser een zwaargewichtbokser versloeg. In dit verband kan de historische wedstrijd tussen Jack Dempsey en Georges Carpentier, die in 1921 plaatsvond, genoemd worden. „AVRO's Sportpanorama" wordt gepresenteerd door Ruud ter Weijden en Cees van Oosterhout. De regie is in handen van Bob Bremer. AVRO Ned. II 20.45 uur. Miranda Loxton, een belangrijke ge tuige in een rechtszaak, ontkomt ter nauwernood aan een moordaanslag. Steed wordt ingeschakeld om haar te beschermen. De aandacht van de moordenaars gaat nu uit naar Tara. Zij slagen erin haar te ontvoeren. Steeds heeft inmiddels met Miranda zijn intrek genomen in een huis waar hij zijn kinderjaren heeft doorge bracht. De moordenaars willen zo snel mogelijk achter de verblijfplaats van Miranda en John komen. Daartoe moeten zij Tara weer tot bewustzijn brengen. Zij slaagt er daarna In mid dels een list de moordenaars om de tuin te leiden. KRO: Ned. I 21.35 uur Op 12 december in* tempel der toonkunst (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Nog; niet zo heel lang geleden heeft The Golden Ear- ring(s) de S uit de naam gestreept. Geloofden zij niet meer in het Stralen de Succes, dat als een snaarslag trilt in de borstkas en op de bankrekening? Ook in de pop moet cr geploeterd wor den en aan de Straszenbahnen en Highways worden getimmerd. Dan gaat zelfs Billboard juichend gewagen van „one of the strongest groups in Hol land" en neemt men in Duitsland be halve Heintje ook een Back Home mee onder de arm. Back Home is in Duits land een echte binnenkomertje gewor den met een wekenlange verblijfplaats met stip op de hitlijst. Nu al vijf jaar lang zingt en swingt het in die Haagse jongens, die omdat ze intussen veertien hitsingles en zes el pees in de groeven hebben gestouwd van Red Bullet-big boss Joost de Draa- yer het voor de handel pasklare predi kaat „Nederlands eerste groep" opge speld hebben gekregen. Bovendien gin gen er van de laatste Earringelpee 35.000 stuks over de toonbank. Dit is discobar en boos zeiden de insiders, die terstond kwamen toesnellen met gouden Gisteren werden die aangereikt in de onderaardse beatbunker Scaramouche, plaats van samenscholing voor de Gooi- se popscène onder de rook van Red Bullet. Tv-regisseur Bob Rpoyens, be kend van zijn bloesemende beelden op het scherm en op heden voor de Duitse tv werkzaam als een wonderman was er de vuile Rijn voor komen afzakken: „Dit is eigenlijk iets voor beroepsuitrei- kers, wie de lovende woorden als tover ballen van de tong rollen. Dat heb ik niet. Men had mij niet moeten vragen. Toch ben ik de meest geschikte man dit te doen, omdat ik de eerste regisseur ben geweest, die The Golden Earring op het scherm bracht, in mijn programma van toen. Hoofdstuk I. vas toen al voor het vlokkerige beeld en heb met The Golden Earring fraaie schermutselingen gepleegd. Ik ze als het ware in duizend stukken gesneden en versnipperd. Daar heb ik toen heel wat kritiek on gehad, maar ledereen wist gelijk wie The Golden Earring en wie ik was. En als u me nou even die gouden platen aanreikt, dan kan ik ze overhandigen". Even later stonden Rinus Gerritsen, George Kooymans, Barry Hay en Cesar Zuiderwijk te glimmen van genoegen en van het goud. Manager Fred Haayen pinkte een commercieel traantje weg zei: „Ik ben blij de manager van deze groep te zijn, maar het had van mij echt niet gehoeven, omdat ze te goed zijn. Dat weten we allemaal, maar als ik ergens vertel, dat ze goed zijn, is het eerste antwoord dat ik krijg: „Jij bent zeker de manager". Voor hem betekende dit gouden ge beuren een" gulden pleister op althans deze traumatische wond. En alsof het :a zoveel jaar zwoegen ineens niet op kan komt er nog meer eerbe toon uit de bus. Haayen: „Wat ik altijd graag heb gewild met the Golden Earring is musiceren in de tempel van de toonkunst, het Amsterdamse concert gebouw". Dat staat nu op de agenda. Op 12 december treedt de Gouden Oor bel In dit beiligdom op in the Golden Album Concert, s^raen met de groep Colosseum. Zegt Rinus Gerritsen: „Ik had nu ook op het Haagse kantoor van de Neder landen van 1845 kunnen zitten als ik niet in de muziek was gegaan. Op mijn elfde jaar greep ik al in de snaren van de gitaar, die mijn ouders voor mijn broer hadden gekocht. Mijn broer heeft het nooit kunnen leren. Die had te e vingers voor dit fijne vak. Met mijn voetbalvriendje George Kooymans van de hoek van de Hulsthorststraat hebben we les genomen en ons als pubers op de pop gestort door een beatband op te richten voor school- avondjes. Hoopjes werk. Maar na de mulo met vrucht moest ik naar de hts, want muziek is een mooi ding, maar je moet ook aan de toekomst denken, zei den mijn oi/ders. Dat heb ik gedaan, ik was er met mijn hoofd niet bij Dat heeft me kostbare jaren gekost. Ik had al veel verder in de muziek kun- zijn als ik eens wat minder ver standig was geweest in die jaren. Geor ge en ik hebben samen en afzonderlijk de meeste composities gemaakt. Als ik uurtje vrij ben, ga ik voor de piano zitten, pingel wat en hoor al gauw een melodie groeien. Daar ga ik dan op aan het werk. Met de tekst heb ik meestal wat meer moeite, maar daar heeft Ge orge weer een knobbel voor, en vooral Barry Hay, een Engelse Hollander, die bij ons fluit en de ritmegitaar speelt". Joost de Draayer, alias Willem van Kooten, alias geestelijk vader van bege nadigd talent, beoordeelt de groepen naar wat zij live presteren: „Kijk, weet ik hoeveel sessiemensen ze erbij plak ken op de plaat. Pure misleiding al levert het lekker op, maar op de hele wereld ken ik maar vijf popgroepen, die op de Bühne hetzelfde effect sorte ren als op de plaat. Dat zijn The Golden Earring, The Who, Led Zeppe lin, Rolling Stones, kom... noem zelf die vijfde even. Daarom haalt The Earring het. Bovendien zijn het nog jonge jon gens, terwijl de beathistorie uitwijst, dat de top ligt op 25, 26 en 27 jaar. Dan kan The Earring nog vijf jaar vooruit. Maar verder weet je natuurlijk nooit iets vooruit in dit vak. Als ik het wist, was ik rijk". George Kooymans zit nog te gnuiven bij de gedachte aan Please Go, de eerste single, die gelijk een hit werd: „Dan wil je natuurlijk wel doorgaan, al moet ervoor gewerkt worden. Ik heb destijds van allerlei klusjes gedaan om geld te krijgen voor de elektrische uit rusting. In Honselersdijk heb ik nog bij een tuinder gewerkt, een zaadbe- drijf, waar ik van alles met zaad^heb gedaan wat je ermee doen kunt. En dan ook nog de mulo afmaken en mu ziek in Marathon en De Haard. Het loopt lekker nou. Ik ben getrouwd en De golden boys van The Golden Earring, van rechts naar links: Cesar Zuiderwijk, Barry Hay, George Kooymans en Rinus Gerritsen. heb een mooi huisje gekocht ergens in Soest. Ik zeg niet waar, want in mijn vrije tijd hou ik van de stilte. Fans heb je nodig In mijn vak, maar je moet er niet de hele dag mee op je nek zitten, zoals bij mijn ouders thuis in Den Haag. Ik hield mijn adres altijd al stil, maar toen ik in Amerika was heb ik mijn adres aan een paar meisjes daar gegeven, toen zij er om vroegen. Dat kan geen kwaad, dacht ik. Het is aan het andere eind van de wereld. Even zo goed stonden ze drie maanden later bij mijn ouders voor de deur, helemaal uit Minneapolis, moet je na- Drummer Cesar Zuiderwijk kwam het laatst bij the Golden Earring, waarvan Rinus en George aan de wieg stonden. Kenners wijzen erop, dat het lijkt of de drummer er ook vaff het begin af aan bij is geweest, zo geïnspi reerd drumt hij, steeds op zoek naar nieuwe ritmen en variaties. In de ver- leidelijk-rode verlichting van Scara mouche bonkte zijn muzikale bijdrage als een massief blok van* voltreffers stijf tussen de wanden. De Gouden Oorbellen stonden te glimmen van genoegen. Gisteren was het nu eens echt goud wat er blonk. NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaara 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.04 uur: - Daad bij het woord 19.29 uur: De wraak van Cho Linn 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: De Baron von Münchhausen NEDERLAND I TELEAC: 9.30 uur: Nascholing huisartsen 10.00 uur: Modelbegrip en andere cursussen EV. OMROEP 15.30 uur: Kinderprogramma NOS: 16.00 uur: Journaal VARA: 16.02 uur: Dagje ouder 17.00 uur: Banana splits NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 21.05 uur: Brandpunt 21.35 uur: De wrekers 22.25 uur: Riskante Kerk 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Vergadertechniek NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Koning Klant 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Een van de acht t 22.00 uur Bloemlezing uit Somerset Maugham 22.50 uur: Achter het nieuws NOS: 23.15 uur: Journaal 23.20 uur: Biljart- kampioenschappen 19.04 uur: Ter visie, pari. overzicht AVRO: 19.30 uur: Verkeersbeeld 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Televizier 20.45 uur: Biljart kampioenschappen 21.35 uur: De meneertjes 21.36 uur: Voor de vuist weg 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II N08: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaarfl 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Tom Sawyer 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De regels van het spel 21.30 uur: Ze6kampshow 22.20 uur: Actie-Winschoten 23.05 uur: Zaterdagavondzang 28.15 uur: Journaal HILVERSUM i NCRV: 18.00 NCRV en Bloc: actuele kro niek met muzikale Illustratie. (18.30-18.41 Nieuws; 19.00-19.10 Wereldpanorama). 19.30 Veelgevraagde gewijde muziek. 20.00 (S) Me- tropole orkest en solslten: amusementsmu ziek, afgewisseld door licht instrumentaal kwartet. 20.52 Kunst- en vliegwerk: lnfor- insteker, hoorspel. TROS: - 22.00 Actua- Magazlne: reportages, commentaren en mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Hullen op de trap, muzikaal geïllustreerd radlo-feullleton. 23.05 Apollo XXI, fantatlsch ruimtevaart-mysterie. 23.30 (S) Toontje later: licht muziekprogramma. 23.55-24.00 weekend: licht gi (S) Klassieke kamermuziek. 22.30 .40 Actualiteiten. 22.50 <S) Prettig :d platenprogram- 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplat laten. 18.28 Paardesportultslagen. 18.30 Inter- nezzo. 18.35 Verkeerswenken. 18.40 Inter- Ttezzo. 18.46 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 ..lchte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en «dualiteiten. 19.40 Oude muziek. 20.00 Mu- :lekprogramma. 21.00 Actualiteiten. 21.45 Li erair programma. 22.00 Nieuws, mededelln- HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het lev voord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: GROEIENDE INTERESSE (Van ortze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Voor het Eurovisie songfestival, dat op 3 april 1971 in Dublin wordt gehouden, hebben nu al liefst achttien landen ingeschreven. Het zijn België, West-Duitsland, Fin land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ier land, Italië, JoegoSlavië, Luxemburg, Malta, Monaco, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Zweden en Zwitserland. De plotseling weer toegenomen interesse voor het festival werd voor een be langrijk deel veroorzaakt door de wijze, waarop de NOS dit jaar het festival dat qua vormgeving en opzet de laatste jaren enigszins in een impasse was geraakt, heeft uitgezonden. Deze uit zending, 'die toen door vijfentwintig 'anden werd overgenomen, oogstte zeer veel waardering. Bovendien kan de hernieuwde belang stelling worden toegeschreven aan de sterk gewijzigde opzet van het festival. De voornaamste wijzigingen zijn: elk liedje, dat tot dusver door ten hoogste twee solisten met ondersteuning van een .backing-group" van niet meer dan drie personen gezongen mocht worden, mag nu door maximaal zes solisten worden gebracht. Elk deel nemend land wijst nu twee juryleden aan, die in de zaal van uitzending, zichtbaar voor publiek en kijkers, punten aan de liedjes toekennen. Van elke twee juryleden moet de ene jonger dan vijfentwintig jaar ziin (minimumleeftijd achttien jaar), de ander ouder dan vijfentwintig jaar (maximumleeftijd zestig jaar). De leef tijden moeten tenminste tien jaar ver schillen. Elk jurylid heeft voor ieder liedje, met uitzondering van het door Opnieuw heeft de baron kans gezien aan levensgevaar te ontsnappen. Na uit de gevangenis ontvlucht te zijn, scheept hij zich in om koers te zetten naar Italië. Ook op het schip achter volgt het avontuur hem. De spanning stijgt ten top als een vliegende storm het schip overvalt. Natuurlijk staat de baron pal en hij spreekt de beman ning moed in met het liedje „Houd je maar vast aan mij". Uiteindelijk arri veert hij in Italië waar hij de be roemde minnaar Casanova (gespeeld door Aart Staartjes) ontmoet KRO: Ned. I 20.20 uur zijn eigen land gepresenteerde liedje, tien punten tot zijn beschikking. Hij kan dus elk liedje één tot tien punten geven. Vroeger had elk lid van een nationale jury één stem tot zijn be schikking. Er wordt een eerste, een tweede en een derde prijs toegekend. Elke deel nemende t.v.-organlsatie registreert op beeldband het liedje, waai mee haar land vertegenwoordigd wordt Deze op namen worden naar een centraal punt gezonden waar een samenvatting van alle bedjes ter beschikking wordt ge steld. Deze zogenaamde bri-show wordt door elk land tussen 22 en 30 maart 1971 in twee (of meer) pro gramma's uitgezonden. Serie portretten van priesters (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Volgend jaar oktober wordt in Rome opnieuw een bisschop pensynode gehouden. Op de agenda komt als voornaamste onderwerp het priestervraagstuk voor. „Riskante kerk" zal als voorbereiding op deze conferentie in de komende maanden een serie gefilmde portretten van priesters brengen. .55 Medede lingen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: rubriek -lichting: gezondheid. Reactie: Claude Belloni en Ton Marseille. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 Actuali teiten. 12.50 Buitenlands commentaar, Chris- lezing. NOS: 13.16 VUegende^schlJvenver- zoekplatenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 (S) P.M. een weekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: progrs (S) Z.O.. gevar (7.33 Van de voorpagina; VPRO: 7.54 Deze dag; VARA: 8.00 Nieuws; 8.13 Actualiteiten; 10.10 VARA'S Ombudsman). 10.30 Werkgeven en -nemen: programma over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 (S) Nederlandse chansons met orkest begeleiding. (11.00 Nieuws). 11.15 Afrikaanse kroniek. 11.16 (S) Hallovolluk!: jongerenprogramma. 14.30 (S) Radio Jazz Magazine. NOS: 15.00 Frans- Duits-Engels, een luisterprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Hobbyscoop: een populair (^De"staalkaï---. bied. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III KRO: 9 00 Nieuws. 9.02 Djinn, get programma. (10.00 en 11.00 Nieuw» platen. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.01 Pc cast: nieuwe LP-pop. 14.00 Nieuw 16.03-18.00 Sportshow: sport BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nleuwa. 12.03 Consumentenrubriek. 12.30 Lichte muziekprogramma. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen, dagklapper en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, mede delingen, dagklapper en SOS-berichten voor schippers. 13.20 Gevari (14.00 en 15.00 Nieuws). 17.00 Niéuw bericht en mededelingen. 17.15 Jazzi ma. 17.55 Weegschaal. Voor een t.v.-criticus ia de donder dagavond meestal een vervelende aangelegenheid. De meeste kijkers verkiezen immers de TROS, maar wat de TROS gewoonlijk brengt, is zó vederlicht dat er gewoon geen „stuk je" in zit. ook al omdat de TROS zo verschrikkelijk weinig aan eigen pro- duktie doet. Je kiest dus voor de VPRO. altijd een „stukje" waard, in de wetenschap dat de meeste lezers iets zagen waar deze „t.v.-tcrugblik" niet op slaat. Gisteren was dat „Namens", program ma over Beethoven namens componist Louis Andriessen. Erg aardig samen gesteld programma, waarin doorklonk dat Louis behoorlijk respect heeft voor zijn (voor-)naamgenoot. Een goed opgebouwd programma (beste: het aandeel van Hélène Nolthenius) dat Hoofdpers<x>n van de eerste aflevering j is Adolfus Owora, priester van het j bisdom Tororo in Oeganda. De bedoe- i ling van deze serie is enig inzicht te j krijgen in de vraag welke accenten men in de verschillende windstreken op het priestervraagstuk legt. Een aantel jonge priesters zal aan het j woord komen over onderwerpen, die regelmatig opduiken in de actuele dis- cussies over kerkvernieuwing, demp- cratisering, pauselijk gezag, verhou ding tot de bisschop, maatschappelijk engagement van de kerk, het imago van de Nederlandse ker': en het celi baat. Hiernaast krijgen de priesters de kans iets van hun werk te laten zien en te vertellen wat zij ervan vinden. „Riskante kerk" zal in Oeganda pries ters filmen maar ook in Ierland, Joe- go-Slavië, Spanje, Pakistan en de Ver. Staten. Hierbij wordt gedacht aan priesters, die representatief zijn voor hun collega's. Hoe uiteenlopend het werk van verschillende priesters kan zijn en onder welke omstandigheden zij hun arbeid moeten zien te verrich ten, wordt al duidelijk bij het eerste portret over Adolfus Owora. Hij is 42 jaar en pastoor in het diocees Tororo van Oeganda. Het diocees is even groot als heel Nederland ert het ligt ten oosten van de NijL Vanavond RKK Ned. I 22.25 uur. In „Verkeersbeeld", een maandelijkse rubriek voor alle verkeersdeelnemers, waarvan de AVRO-televisie van avond de tweede aflevering uitzendt, komt een gevarieerd aantal onderwer pen aan de orde. Zo zullen oorzaken en gevolgen van kettingbotsingen, die vooral in dit mistige jaargetijde nogal, eens voorkomen, behandeld worden Een volgend onderwerp zal gewijd zijn aan de controle door de rijkspoli tie op vrachtwagens. Elke maand wordt een auto rond de prijsklasse van f6.000, die al zo'n 40.000 tot 60.000 km heeft gereden, onder de loep genomen. Het keuringsrapport zal worden nagegaan en naar aanlei ding daarvan vinden gesprekken plaats met de eigenaar -berijder en de importeur. Ditmaal is de Opel Ka- dett aan de beurt. Tenslotte zal wor den stilgestaan bij uitspraken door de Hoge Raad ter zake van verkeersde licten. Dit programma wordt gelar deerd met wetenswaardigheden en nieuwtjes. Verslaggever is Frans van Houtert en de samenstelling en regie berusten bij Fred Hagenaar. AVRO: Ned. II 19.30 uur jammerlijk ontsierd werd door dom- ingebouwde geluidsstoringen tijdens het aandeel van Leo Riemens, platen- deskundige, die wellicht rancuneus werd behandeld, omdat hij in andere functie de VPRO niet altijd welgezind De reeks „America, the beautiful" kreeg een goede inleiding mee over de geschiedenis van de Verenigde Staten. Die geschiedenis werd met zeven mijlslaarzen afgedaan, maar de teneur van het programma leek verant- We vonden dat niet het geval met het programma over abortus. De stof die de samenstellers wilden brengen kwam er redelijk uit en werd met goede smaak gepresenteerd. Maar aan essentiële kernpunten van het vraag stuk werd geen recht gedaan. Positief was het pleidooi voor een betere voor lichting, maar in dit verband werd niet gerept over morele en ethisch» In de gedachtengang die hier werd gevolgd, ia erotiek louter een lustbele ving, waarbij als enige verantwoorde lijkheid geldt dat de mogelijkheid van zwangerschap als „risico" aanwezig is. Dit is de opvatting die ervan uitgaat dat het leven begint bij vijftien en eindigt bij, pakweg, vijfentwintig. Zaken die tegen abortus pleiten wer den niet genoemd. Geen sprake van het recht op leven van de ongeborene, geen sprake nauwelijks van de moge lijkheid dat een „ongewenst" kind door adoptie een erg-gewenst kind kan zijn. Geen sprake ook van de psychische druk, die een vrouw die zich ..heeft laten helpen" wellicht le venslang kan hebben om het feit dat zij bewust .,neen" heeft gezegd tegen het leven van een mens. Een Stimeso-woordvoerder maakte weliswaar duidelijk, dat deze stichting niet zonder meer achter het „baas in eigen buik" van de Dolle Mlna's staat. Hij kon ons niet overtuigen van het feit dat moord soms ethisch verant woord kan zijn. Positief was het programma in de zin dat om ruime voorlichting werd ge vraagd. We sluiten ons daar graag bij aan. We zouden in die voorlichting ook betrokken willen zien dat geluk, ook in erotische zin. een leven lang mee kan gaan als men er niet te voorbarig van wil profiteren. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2