De rode bisschop WIM HORNMAN HELDER CAMARA: Oudminister Bogaers wil kvp-jongeren helpen POLITIE MARTELT MET MIDDELEEUWSE EN MODERNE METHODES Prijsbevriezing zuivelprodukt al achterhaald schreef roman over Stichting ongeboren kind opgericht ZON OF GEEN ZON VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 Wim Hornman, schrijVer- journalist, wonend in Schoorl, is op zijn wereld reizen nog nooit zo ge- inspireerd geweest ais door Dom Helder Camara. Ruim tweeëneenhalve week is hij opgetrokken met de kleine, tengere Olinda LEIDSE COURANT i Recife in Brazilië. Het was een intrigerende ontmoeting, die resulteerde in een nieuw boek: „De rode bisschop", een roman over Dom Helder Camara, die wordt uitgegeven bij Gottmër te Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) Een roman over Dom Helder Camara moet gebaseerd zijn op feiten. Men kan een boek over de „rode bisschop" van Brazilië nauwelijks omringen met enig romantisch waas, omdat er in zijn leven nu eenmaal niets van enige romantiek te bespeuren valt, anderzijds omdat de grote, kleine man van Recife het vaan del van de strijd die hij voert, nog steeds fier omhoog houdt. Ondanks aanslagen op zijn leven. Helder Camara. Schri Wir ïdse Jn hield zijn intrigerende ontmoeting me aartsbisschop van Recife en O een inspiratie over zoals hij zi gekregen heeft van een buitenk reis. Dom Helder Camara in zijn ei gen woorden: „Mijn werk is een pro test tegen de verblindheid, de harte loosheid en het machtsmisbruik van sommige heren, die alle verdedigers van de vertrapte mens van communis me beschuldigen". De enige reden tot matiging in de Informatie over het werk van de bis schop is uitsluitend ter bescherming. Het is niet denkbeeldig dat met name genoemde personen of organisaties door het Braziliaanse regime ter ver antwoording geroepen worden, waar na men als represaille bij de minste verdenking kan worden gemarteld. De naam van de man aan wie Wim Hornman het boek heeft opgedragen is dan ook een schuilnaam: Wim van Alkmaar. Een Nederlandse pater uit Rio de Janeiro die de schrijver tijdens zijn reis van in totaal anderhalve maand door Brazilië als gids, tolk en helper heeft gediend. De „rode bisschop" is ontstaan- na liet vorige boek Dom bloc geestelijke staan. Ook Helder Camara in het boek van Wim Horn man over de sadistische praktijken van de verschil lende politionele organisaties. Tijdens een in juni van dit jaar gehouden eucharistisch congres in Brazilië werd de aldaar aanwezige minister Justitie een verklaring afgedwoi gevangeniss duidelijke veroordeling te la ten horen. Om zuiver politie ke redenen werd het rapport herinnert aan de Gestapo- periode. Steeds weer die .in doctrinatie: geef je buurman Brazilië stikt in zijn „Commando satie. die het recht handen heeft genom mogelijke misdadigers die met legale middelen niet ti arresteren zijn worden dooi de leden vermoord. Ali symbool laat de organisatie igen steeds bloc het politie (de I« departement voor politieke en sociale orde). Deze orga nisatie maakt de politieke afwijking krjj- el aan boksen en ten. Het naplui- •egionale kranten is er de CCC (lel nisatie tegen hel lisme). Moorden pleegd door dei Camillo Torres. De horen tegen deze grove daad. Eèn dreigbrief en twee telefoontjes k de pater, alvorens hij door leden dezelfde organisatie op afschuwlijke Hij verwijt de Europeanen onrechl vaardigheid door zogenaamde ontwik kelingshulp te geven. „Ook jullie zijn verantwoordelijk voor de situatie mijn land," zegt hij. „Jullie ontwikke lingshulp is alleen maar een afreage- van Dom Sigaud niet door, terwijl hij zelf op een handige manier de paus te spreken kreeg. hevigt zich met de dag. dat deze strijd het hoofd vuldigei zich. Er inslagen n al drie zijn le^ s de ultra- ren van jullie onrust. Het is de men taliteit, die veranderen moet. Jullie handelen is onrechtvaardig. Het pro bleem van de ontwikkeling is geen kwestie van hulpverlening, maar van rechtvaardigheid op wereldschaal. Wij willen een ontwikkeld Brazilië, om geen blok aan het been van de wereld te zijn. In plaats daarvan willen wij aan de wereld een bijdrage leveren in eendrachtige beschaving, een bijdrage die overeenkomt met de giften die vergelijking snijdt het probleem aan van de verdeeldheid onder de vooruit strevende groeperingen in Latijns- Amerika. Een afschuwelijke verdeeld heid, waarbij ultra-rechts grijnzend de handen wrijft. De linkse organisa ties zijn het onderling niet eens hoe de sociale hervormingen doorgevoerd moeten worden. Het grootste probleem is geweld of geen geweld. Dom Helder Camara (in het boek Dom Helder Fortaleza) verafschuwt het geweld. Zijn vermoorde collega-priester Ca millo Torres zag geen andere oplos- werpen als de De kritiek op de aarl en vaak onbeschoft. In haalt Hornman het v handtekeningenactie sbisschop is fel zijn boek ver- :rloop van de :ou moeten bewijzen dat hij i De tegenstanders verwijten hem comi woord is fel: „Is li een katholiek bisset me te beschuldigen m Helder Zijn ant- belachelijk lei- belachelij- ch tegen zo'n aantijging dedigen? Ik spreek het com- tegen, niet door woorden, >eng dan het gebruiki Dom Helder en Camillo Torres wilden beiden hetzelfde: bevrijding van de rechtelozen uit hun mensonwaardig bestaan, beiden door de regering ach tervolgd en gehaat. Torres werd ver moord. Bewijzen zijn er niet, maar vast staat dat de priester laaghartig neergschoten is door een van de ul tra-rechtse organisaties, die het mili taire regime oogluikend toestaat. De regering, opgelucht, waste zich de be- doezelde handen in onschuld. Dom Helder is overtuigd van de kracht van het woord. „Wat is ge weld", zo zegt hij zelf, „de dodende kogel laat een mens sterven en het is ■til; woorden bezitten de kracht te breken, een moreel te doden en tot en lengte van dagen schop Dom Sigaud waren er anderhalf miljoen handtekeningen verzameld, die in Bogota de paus zouden worden aangeboden. Door diplomatiek optre den van Dom Helder ging de audiëntie rechtse CCC (organisatie tegen het communisme) hiervoor verantwoorde lijk. Het gebeurt vandaag de dag nog plotseling dooi zijn •offeld uitbai icht". wordt. Levensgevaarlijk noemd), die op een afgrijselijke ma nier vermoord is door de CCC. De studentenaalmoezenier pater Enriquo was een zeer goede vriend van Dom Helder. Velen beschouwden hem als een tweede Camillo Torres. Toen er 'n studentenleider zonder reden mid den op straat aangeschoten werd door De rode bisschop wijst op het bekrom pen idee van anti-communisme, dat aanleiding geeft tot communistische propaganda. Dit anti-communisme noemt iedereen communist, die honger heeft naar waarheid, gerechtigheid en menselijke vooruitgang. Dit anti-com munisme .gebruikt methoden die onde mocratisch zijn, zoals aanklachten. wijst Dom Helder er dat hij geen politieke tegenwoordigt: .Wannt inder Dom Helder, tenger en zwak in zijn verschijning van één meter zestig, een furie echter bij de verdediging van de bezitlozen. Hij gelooft niet in geweld, niet in haat en niet in de gewapende revolutie: „Maar ik ben ook niet zo naïef te denken dat de broederlijke Protest tegen verblinding, harteloosheid en machtsmisbruik (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Bogaers, de oud-minister van Volkshuisvesting, wil nog geen nieuwe politieke keuze doen nu hij gebroken heeft met de P.P.R., die hij mede heeft opgericht. In een brief aan de jongerenorganisatie van de K.V.P. schrijft hij onder meer, dat hij tijd nodig heeft om de opgedane teleurstellingen te incasseren en te verwerken. Intussen hoopt hij dan tevens te ont dekken. waar voor hem de grootste politieke gelijk gezindheid te vinden is. Intussen wil hij de jongeren organisatie van de K.V.P. wel met adviezen ten dienstu Reactie op abortusvraagstuk AMSTERDAM Als reactie op de oenemende behoefte aan het legalise- en van abortus, is in Amsterdam de In de eerste plaats houdt de Stichting zich bezig met het handhaven van de rechten van het ongeboren kind. De Stichting is van mening dat te veel selijke kenmerken". Ook de ongewenst zwangere vi dienen volgens de Stichting ingel abortus groter is dan bij een normale bevalling. Bovendien is er kans op ver minderde vruchtbaarheid na het plegen van abortus tijdens de eerste zwanger schap. Volgens Japanse berekeningen bedraagt dit 41 procent. De Stichting SPORTTOTO DEN HAAG. De cijfers van toto 18 zijn als volgt: aantal deelnemers: 774.306. Inleg: 1.651.059, 90. Beschikbaar voor prijzen: 742.976,95. Beschikbaar voor eerste en derde prijs: 260.041,93; voor tweede prijs: 185.744,24; voor extra-prijs: 37.148,85. Prijswinnaars: eerste prijs: 10 meldin gen 26.004,-); tweede prijs: 232 mel dingen 800,-); derde prijs: 2506 meldin gen 103,60); extra-prijs: 5661 meldin gen 6,50). bedenkingsgebied gewetensbezwaren Gynaecologen, die zwangerschappen komen in een moei lijk parket te verkeren als er een wetsverandering komt. Volgens de Stichting zullen zij door hun collega's het stempel opgedrukt krijgen, dat zij zich onttrekken aan een onaangename gemeenschappelijke taak. Ook zij zullen bij de Stichting terecht kunnen. Onder meer de gynaecoloog prof. Pla- Wet beperking invoer passeert Huis van Afgevaardigden WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 215 tegen 165 stemmen de omstreden handelswet aangenomen. Te genstanders hebben deze wet de „meest protectionistische sinds de tweede we reldoorlog genoemd." Het wetsontwerp, dat een groot aantal bepalingen bevat ten aanzien van de invoerquota voor textiel, schoenen en 'n grote groep andere goederen, gaat nu naar de Senaat, die waarschijhlijk begin december met de behandeling ervan begint. Het is zo goed als zeker dat de financiële se naatscommissie haar goedkeuring aan de wet zal geven, maar of ook de Senaat dat zal doen is minder zeker (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Het kan de Nederland veehouders wel degelük iets schelen dat het boteroverschot in de EEG is ver- lkpoeder is en dat volgens de Euro- ;e commissie het zuivelbeleid volgend ir 300 miljoen gulden minder gaat kos- i. Want hiermee z(jn onmiddellijk de ;umenten ontkracht om de prijsbevrie zing, die nu al drie jaar duurt, verder te zetten", aldus de heer P- Westra, adjunct-secretaris van de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap, gisteren tijdens de vergadering te Haar- em van de L-T.B.-veahouders vakbond. De heer Westra weer erop, dat zowel •ichtprijzen als basisprijzen behoorlijk verhoogd moeten worden. En wel zodanig t tussen die prijzen hetzelfde verschil •ugkomt als vóór de gezamenlijke zui- velmarkt. Cok een hogere oriëntatieprijs 'an 10% per kilo levend gewicht voor undvlees acht de heer Westra nodig. Hij waarschuwde wel tegen een snelle verhoging van een aantal consumptie prijzen. „Een plotselinge stijging van bij voorbeeld de prijs van consumptiemelk met 50 cent zou de afzet zeker schaden". Eerder op de dag had voorzitter Ver hoef al gezegd, dat het beleid van Brus sel een rechtstreekse moordaanslag op dc boerenstand is. „Wij mogen geen genoe gen nemen met de voorgestelde 5 procent verhoging van de melkprijs, maar moeten blijven hameren op de noodzakelijke 10 procent. Die 5 procent is net voldoende voor het dekken van de kostprijsverho ging". aldus de voorzitter. Volgens de heer Westra zullen vele weidebedrijven op korte termijn door een redelijke prijsverhoging geholpen kun nen worden. Maar zelfs een prijsverho ging van 10 procent voor melk naast een prijsverhoging van 10 pet voor vlees, zal geen degelijke oplossing bieden om de in komensmogelijkheid sterk te vergroten „Het betekent een inkomensverbetering op korte termijn", zei hij „Daarmee wordt voor velen geen blijvend perspec tief geschapen". De wervelstorm Patsy heef: op de Filippijneri grote schade aangericht en wellicht meer dan honderd doden geëist. Op de foto de resten van een voor het bezoek van paus Paülus opgerichte ereboog in Manilla. Pleger aanslag Sovjetsoldaat ontsnapt BERLIJN (AP) De 21-jarige West- ierlijner die ervan verdacht werd op 7 lovember een Russische soldaat te heb- en beschoten, is gisteren uit hech- enis ontsnapt. De hard 1 men tijdens het vervoer tussen de ge vangenis en de plaats waar hij werd ondervraagd Weil zou voor een Brits gerechtshof moeten verschijnen. De soldaat die bij de aan hem toegeschreven aanslag ver wond werd, stond wacht bij het Russi sche oorlogsmonument in de Britse sec tor van Berlijn. Naar mededeling van de politie had Weil twee dagen na aan houding bekend de aanslag te hebben gepleegd. In zijn woning werden lectuur en symbolen van onmiskenbare rechtse po litieke inslag gevonden, maar niet het telescoopgeweer waarmee de aanslag zou zijn gepleegd. Het slachtoffer van de aanslag herstelt naar verluidt in een Oostberlijns hospitaal van zijn verwon dingen. De brief van drs. Bogaers is het ant woord op een tweede poging van de KVPJG om de oud-minister terug te krijgen in de KVP-gelederen. De eerste poging werd gedaan door de heer Bo- programma van de KVP, de tweede na dat drs. Bogaers zijn nieuwe partij, de PPR, de rug had toegekeerd. Drs. Bogaers schrijft nu aan mr. Coen Winters, de voorzitter van de KVPJG. dat zij wel een gemeenschappelijk doel wit hebben, maar dat de heer Winters vraag „wat nu?". Laat zich dan ook niet in het tempo van een pressurecooker be antwoorden, zo schrijft hij. „Voor mij zal hopelijk de enige norm bij de beant woording van die vraag zijn: hoe kan ik mede gezien de verplichtingen van mijn huidige werkkring en de fysieke en psychische vermogens waarover ik thans beschik een zo goed mogelijke bij drage leveren tot het realiseren van mijn politieke idealen". De heer Bogaers meent, dat hiertoe diverse wegen kunnen worden bewan deld. Voorlopig wil hij zich bepalen tot bet beantwoorden van de vraag, wat de realisering van die politieke idealen, des tijds door hem geformuleerd bij de op richting van het beleid. „Aldus handelend zou dan ook wel ge leidelijk aan duidelijk worden, waar voor mij in de naaste toekomst de groot ste politieke gelijkgezindheid te vinden zou zijn". Hij zegt, dat zolang die duide lijkheid er voor hem niet is ,hij de voor keur geeft aan een „politieke leegte", die overigens niet onvruchtbaar hoeft te zijn. „Een en ander houdt niet in, dat zo u met betrekking tot concrete punten ad viezen zoudt willen hebben, ik hiertoe deel kunt u en andere rekenen", zo be niet graag bereid zou zijn. Op het tegen- sluit drs. Bogaers. BILT20 nov. (KNMI) - i West-Europa bevindt zich le oceaan afkomstige lucht, deelt onbestendig tussen Afrika en de Azoren. land afwisselend bepaald door en ruggen van hoge luchtdruk. 8.09—16.42; Scheveningen m 28.57; laag Weersvt •in cijfer aantal i WEER IN NEDERLAND Vllsslngen onbew. 12 5 WEER IN EUROPA Sr i:ÜH; S 'I !i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11