15 ct. cadeau 15ctverdiend Soldaat gaf kind aan kazerne „Werk in groot winkelbedrijf voor gehuwde vrouw' TUIN KABOUTERS DOEN HET NIET MEER PROCES IN FRANKRIJK Schandaal bij werven van gastarbeiders Antieke goden en godinnen zijn het nu helemaal gingen tot actie over „Defensie moet er maar voor zorgen" Wit-Gele Kruis wil financiering via volksverzekering „Duidelijk standpunt in bouw nijverheid Explosieve aardappels De Jong en Duynstee betreuren uitspraak' over defensie DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) De tuinkabouters waren de eerste die de Neder landse siertuinen met hun wat protserige bontheid kwamen bevolken. „Dat kneuterige gedoe, dat rood en dat blauw, opschreeuwend tegen de omringende bloemenpracht, dat is het niet meer", xegt de tuinliefhebber van vandaag. Wie werkelijk verantwoord met tuinornamentiek begint, komt er niet meer niet zo'n „laagbijdegrondse kabouter". Althans volgens de kenners van de tuinornamen tiek. De eigentijdse tuinversierder is verslingerd geraakt aan antieke goden en godinnen. Alleen voor dit bovenaardse gezelschap wordt nog een plaatsje ingeruimd tussen gazons en rozenperken. Maar dan wel in originele uitmonstering. Wie zich in de antieke godenwereld begeeft, alleen op dat niveau zijn of haar tuinversiering zoekt, dient klei kwestie, de letini ;rhoudingen. Alleen geeft de Natuurlijk, het is allemaal Zwanenburger H. .T. Ypma zonder aarzeling toe. Samen met zijn vader en broer beheerst hij van Halfweg uit een groot deel van de Nederlandse handel in tuinornamentiek. Tuinornamentiek in de ruimste zin van het woond. klas tuin- De misten. Er i het in Nederland begonnen. Na de start te Halfweg werd begonnen met het maken van vaatwerk voor balkon, tuin en vensterbank uit asbestcement, Het quasi-klassieke beeMenwerk dat nu de blik gevangen houdt van het verkeer op de Haarlemmerweg is daar in feite een ver volg op. n in eerste instantie bloe- emenzaak aan de Amster- t van waaruit in 1962 op de tuinornamentiek werd overgestapt. Als mannen van het vak bleken ze bepaald niet ongevoelig voor de publieke smaak wat de entourage van bloemen en planten betreft. Groei en bloei zijn voor hen echter het basisgegeven. Alles daar omheen moet daaraan ondergeschikt blijven. De opdringerige tuindwerg ligt er daarom finaal uit bij de firmanten. Plagerige lachenden engeltjes, goden en godinnen van het kwaadaardige en barmhartige soort, zijn onstuitbaar in opmars. De mensen met zakeninstinct waren in Halfweg al heel gauw bereid met deze ontwikkeling iin de pas te gaan lopen. Afgietsels van lichaamsvormen en bouwelementen werden tot voor een paar jaar wel eens bij binnenlandse vervaardigers afgenomen. Vorig jaar weid de Italiaanse firma Italgarden als leverancier aangetrokken. Een nieuwe catalogus, aangevuld het spectaculaire Italiaanse beeldenwerk, im uit en sindsdien is er geen houden meer Eigenaren van tuincentra, bloemenhandels, huishoudzaken liepen de deur ï1 riiet stil Een duidelijk beeld a wegse bedrijf Ypma markt van tuinornamentiek, geven de vier trucks, die dag in dag uit voor het afwerken van%de bestellingen op de weg zijn. Sinds begin 1969 de eerste 22 ton Italiaans „steengoed" per spoor wagon in Halfweg arriveerde, is de omzet door lopend blijven groeien. Ruwe schatting van de heer H. J. Ypma jr.: van de sindsdien verhandelde tuinmonumenten zijn er zo'n veertig wagons reeds verkocht. De Nederlandse markt lijkt voorlopig nog onverzadigbaar. De omzet van het vaatwerk in asbestcement is het laaiüste jaar nagenoeg stabiel gebleven. Daar lijkt het ver zadigingspunt niet ver meer. Na enige schroom heeft de Nederlandse tuinliefhebber zich nu op het klassieke naakt geworpen. Vanwaar opeens al die zuidelijke bevalligheid onder de Hollandse zon? De mens van nu is juist door de verzakelijking van zijn leefwijze een romanticus aan het worden. Dat werkt door in de kleding, de woninginrichting en ten lange leste ook in de tuinaanleg. Als weinig meer te wenlén overblijft, gazon en border het volmaakt^ Kei genoeg voor degene die zich de exclusiviteit als ideaal stelt. Figuren in steen, de vier jaargetijden symboliserend, liggen bijzonder goed in de markt, zo is na een jaar beeldenhandel gebleken. Voeg daarbij de musicerende engeltjes, de bloe menmeisjes, de goden en godinnen en u heeft een indruk hoe gevarieerd het er in deze stenen schijnwereld uitziet. Zoals gezegd: de omzet van het rechtlijnige gebruiksgoed blijft zo'n beetje constant. Met de beelden zijn ook de priëlen, combinaties van steen en staal, in de running. Vanaf de weg goed zicht baar komt er bij Ypma één van 4.18 meter hoogte te staan. Het gevaarte heeft wat stijl betreft veel weg van het Petit Trianon zoals in Versailles te zien is. Een complete olympische godengroep (totaal gewicht 2100 kg, diameter inclusief omringende zuilen 430 cm, hoogte 2.65 meter) slaat in protse righeid wel alles wat op dit gebied verkrijgbaar is. ..Monumenten" van dit formaat kunnen te Halfweg a lleep, op. catalogus worden besteld. Van protserigheid is ook de leeuwenliefhebber niet helemaal vrij. Twee wapendragende leeuwen „De adel zijn eigen wapen? Ik schilder er een gemeentewapen op". Zo wordt gedacht en in veel gevallen ook gehandeld. Ze staren u al aan op tientallen plaatsen in de tuindorpen, de symbolen van kracht en onverzettelijkheid. Van de manen tot de teennagels, het ligt er allemaal duimendik bovenop, al is het maar gegoten. Een leeuw in een betonnen uitvoering is een aanfluiting voor het serieuze beeldenmakersvak, moet de heer Ypma met enige schaamte bekennen. Enkele jaren terug heeft hij er zelf wel een paar duizend in die uitvoering gesleten. In hun grauw heid en ongenuanceerdheid manen en nagels springen er maar nauwelijks uit halen ze het niet bij hun Italiaanse soortgenoten, die uit een samenstelling van natuursteen, kalk en cement bestaan. „Precies echt", is de indruk van wie zo'n Italiaanse leeuw tegen het lijf loopt. Ze zijn geelachtig van kleur en komen met wagons tegelijk. Samen met drie andere groothandelaren heeft de firma Ypma te Halfweg een behoorlijk brok van de Nederlandse beeldenbusiness in handen. Mens figuren en dieren. En het is allemaal winterhard. Zomer en winter rijden de wagons uit het Ita liaanse Rignano, vestigingsplaats van leverancier Italgarden, in de richting van onze zuidgrens. Voor Ypma in Halfweg is daar om de paar weken een 24-tonsladipg Strak in het gelid is het na aankomst verzamelen geblazen op het bedrijf aan de Haarlemmerweg. Muzikantjes, godinnen, de jaargetijden. Beelden van gietsteen. Een „bikkelharde" handel. tien Pamfletten werden uitge- het schandaal van aanwer- buitenlandsc arbeiders. Hier werd met stenen gegooid, bij drie agenten en drie voorbij gangers werden gewond, maar niet ernstig. Een andere groep ging het ge meentehuis binnen, gooide de directeur van het aanwervingsbureau van zijn stoel, trok bureauladen open en smeet de inhoud op straat. Een derde groep schilderde op muren leuzen als: „Weg met het kapitalisme", „Weg met de sla vendrijvers". Een half uur later was alles afgelopen. De studenten reden naar Parijs terug, maar een van de auto's moést ach terblijven vanwege de demonstraties op straat. In die auto werd later een handtas gevonden van een meisje. Ter plaatse werd niemand gearres teerd, maar later werden drie studenten wie wii gemakshalve de voornamen ge ven: het meisje Nadine van 22. een student van 22 Henri en nog een stu dent van 25, Mare. Alle drie zaten drie Dat proces heeft zonderlinge feiten aan het licht gebracht. Al eerder was door het parket van Versailles een on derzoek ingesteld naar aanwervingsme thoden van buitenlandse arbeiders. Maar dat onderzoek had niets opgele verd. Tijdens het proces voor het staatsveiligheidsgerechtshof werd be kend, dat iemand, wiens naam nog niet kanen, hetzij door analfabetisme, hetzij door gebrekkige kennis van de Franse taal, wisten hoegenaamd niet wat zij ondertekenden. De voorzitter van de rechtbank vroeg aan de directeur van het aanwervingsbureau waarom hij de buitenlandse arbeiders niet hielp met het geven van Inlichtingen en het in- (Van ee BREDA nzer verslagge- „Ik heb mijn melden „voor deelname aa heet. Hij vertelde ons gi. middag: „Een majoor vai De heer Van der Werf stu deerde ongeveer een jaar ge leden af. Hij werkt nu bij de gezondheidsdienst voor pluim vee in Doorn. „Dat levert mij een salaris van 2.500 gulden tand op. In mijn :en geld om haar 1 geweest, dat de heer Van der Werf zijn diensttijd zou vullen in het laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie. „Maar toen ik hoorde dat- ze daar proeven nemen op ratten, heb ik dat maar meteen afge beld. Daar ben ik geen dieren- hebben we nu gewoon geen geld om het kind te onderhou den." Met die mededeling meldde zich afgelopen maan dag de Utrechtse dierenarts Pier van der Werf (27) als recruut bij de poort van de Defensie weigerde het kind onder haar hoede te nemen. De verantwoordelijke officier af delingscommandant kolonel wordt tenminste Dat wil niet zeg heer Van der Wei „Die lajooi telde terug naar Utrecht: .Meldt zich donderdag maar op nieuw bij de kazerne. We ho pen dat u dan een oplossing voor uw kind zult hebben ge vonden." En een officier van de sociale dienst beloofde te zullen nagaan of Defensie zelf i die oplossing kan me. dat ik volgende we vrijdag definitief uitslag krijgt. Maar zolang wil ik niet wachten. Het lijkt me ver domd ellendig meer dan een week in onzekerheid te zitten over mijn gezin. Ik ga er mor gen achter aan. En als de zaak niet snel geregeld wordt, trek ik er beslist tussenuit. Mijn vrouw en kind zijn voor mij natuurlijk oneindig vee] belangrijker dan het leger." gulden bruto per maand. Dat is veel te weinig. Daar kunnen we misschien net onze schul den van afbetalen." En het vervolg van zijn re laas: „Je moet rekenen: ik heb destijds in verband met onze studie een forse persoonlijke lening moeten aangaan. Bo vendien hebben we een huis moeten kopen. Voor een huur woning kwamen we niet in aanmerking. Dat kost alles bij elkaar een hele hoop rente en aflossing. Daar komt dan nog bij, dat mijn vrouw over on geveer een jaar wil afstuderen als dierenarts. Zij kan haar studie niet onderbreken. Daar om hadden we een meisje m ren," aldus heer Van dei Hij heeft meermalen gepro beerd onder de dienstplicht uit te komen. „Ik wilde eigenlijk emigreren naar ergens in de tropen. Maar bij de psycholo gische test werd ik afgekeurd. toestanden. Ik stond al aan de rode kant van de maatschap pij. Maar toen moest ik heie arts voor. Dan wore", ik liever maar gewoon jan soldaat. Maar of ik dat zal volhouden? Ik geloof dat ik er te oud en veel te aggresief voor ben. Ik kreeg maandag al het heen en zo. De schrik sloeg me om het zerne „niet onsympathiek werd ontvangen. „Ze leken wel begrip voor mijn moeilijk heden te hebben, hoewel ze er ?rg vreemd tegenaan zaten te kijken. Het was allemaal erg (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Een commissie van het landelijke Wit-Gele Kruis heeft in een nota geadviseerd financiering van het Kruiswerk via de sociale verze kering, eventueel met een zeker eigen risico, te laten geschieden. De financie ring van het Kruiswerk is op het ogen blik zeer versnipperd en wisselvallig. De benodigde geldmiddelen komen bin- t' nen via subsidies van rijk, provincie, gemeente en preventicfonds, door con tributies en retributies voor verleende K diensten, ziekenfondsbijdragen, collectes F. en dergelijke. Vorig jaar bedroegen de lasten van de drie Kruisorganisaties in totaal f172 miljoen, buiten de kraamzorg. Rond E f103 miljoeil (60 procent) daarvan werd I gedekt door overheidssubsidies. Omdat de hele bevolking aanspraak I moet kunnen maken op de diensten van I de Kruisverenigingen, vindt de commis sie van het Wit-Gele Kruis dat de financiering moet worden onderge bracht bij een volksverzekering. Hoewel dit op het totaal van de premiesom van bijvoorbeeld de ziekenfondsverzekering (f2 miljard in 1968) maar een verho ging van enkele tienden van procenten dat een overgansfaze nodig zal zijn met een gemengd financieringssysteem waarin de overheid, de sociale verzeke ring, de contribuanten en eventueel de particuliere ziektekostenverzekeraars heid een rondleiding van ongeveer een uur, met als onderwerp de vor men en ornamenten uit de periode van Lodewijk XVI. (ADVERTENTIE) egel uiterst heterdaad generaal: „Ik mag geen oordeel uitspre ken over Franse ambtenaren, maar dit antwoord verbaast mij in hoge mate". Leraren van de drie studenten als getuige gehoord, verklaarden dat alle drie beklaagden briljante studenten zijn. De vader van Mare, ook als getui ge gehoord, legde de volgende verkla ring af: „Ik heb mijn zoon altijd voor gehouden, dat boven de wetten die de mensen hebben gemaakt of alsnog zul len maken, de wet van God geldt, die ook wel de stem van het geweten wordt VOORZITTER TE PAS: DEN HAAG (ANP) In de komende jaren moeten wij een duidelijk stand punt innemen over de maatschappelij ke vragen. Wij moeten (neen) durven zeggen, als een bepaalde ontwikkeling afbreuk doet aan eigen verantwoordelijk heid. Wij moeten tijdig bereid zijn ons standpunt in discussie te stellen. Wii moeten tijdig reageren. Anders wordt over onze hoofden ook over ons be- bedrijven in Nederland, de heer L. J. te Pas, verklaard in Scheveningen, waar idaag het feit werd herdacht, dat de organisatie 75 ja; november 1895 werd opgericht- Na een historisch overzicht kwam de heer Te Pas te spreken over het bouw beleid, dat volgens hem onderdeel van de nationale economie en'van de natio nale politiek is geworden. Wanneer op beleid inzake de ruimtelijke ordenin en de milieubeheersing. Dat bepaalt waar, wanneer en hoe er wordt ge bouwd. Het landelijk budget bepaalt Bij de loonpolitiek is het volgens de voorzitter niets anders. Hij meende, dat het loon steeds minder beloning naar zuivere prestatie is, maar een stuk ga- W. J. R. DREESMANN: Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. Expositie P. Elzinga Van 21 novem ber tot en met 24 december wordt in de schouwzaal op het industrieterrein te Hapert (NB) een tentoonstelling gehouden van gouaches, collages en penseeltekeningen van Pieter Elzinga De opening geschiedt op zaterdag 21- 11 om 16.00 uur door kunstcriticus Lambert Tegenbosch. Sylvia Oudkerk zal haar tekeningen en schilderijen tentoonstellen iri Galerie Biesj te Amsterdam van 21 november tot 12 december. In de kelderruimte collectie ceramiek aanwezig. Wijziging „Zesmaal beweging" We gens ernstige ziekte van Mieke van Hoek zal haar choreografische mede- „Zesmaal beweging op vervallen. Het Intern, itisch danstheater zal met t opengekomen ru Henk Helmantel zal zijn schilderijen tentoonstellen in de Galerie Mokum te Amsterdam (Amstel, 186) van 20 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Doordat er een ar- :idsvcrbod voor vijftienjarigen op sta pel staat zal het voor de grootwinkelbe drijven steeds moeilijker worden op den duur arbeidskrachten van rond ien jaar te werven. Door de verho ging van de leeftijdsgrens is een wijs beleid nodig om een ontwrichting van markt te doen stelde de heer Dreesmann dat de gehuwde vrouw er steeds in ?scha- keld zal moeten worden, part of full time. Over verbeteringen op sociaal ter rein zei de heer Dreesmann: „Wie ver beteringen op sociaal terrein wenst en wie wenst die niet moet zich steeds realiseren dat deze nu eenmaal betaald moeten worden. Men moet dan aanvaarden dat zulke aan het bedrijfs leven opgelegde kostenverhogingen lei den tot prijsstijgingen, en er niet op speculeren of zelfs als beleid voor staan dat deze kostenstijgingen ten laste komen van de rentabiliteit van die bedrijfstakken die de gevolgen van die besluiten toevallig het meest hebben te dragen" Ook voor de heer Dreesmann waren fusies een punt van bespreking. Hij merkte op dat het proces van afval van rendabele bedrijven detailhandel zich lijkei waarbij meer nog dan in het verleden ook relatief grotere ondernemingen zijn betrokken. Met de prijzenbeschikking, die de mi nister van Economische Zaken begin november uitgaf, was de heer Drees mann het absoluut niet eens. Hij consta teerde dat bij vrije lonen loon kostenstijgingen nog steeds niet mogen worden doorberekend. Verkeerslichten werkten verkeerd: jongetje gewond SOEST (ANP) Als gevolg van een verkeerde afstelling van de verkeers lichten op een nieuwe kruising in rijks weg lb t« Soest is gistermiddag een 9- jarige jongen uit Soest door een auto aangereden en zeer ernstig gewond ge- Automobilisten, die door het oranje licht rijden, moeten dan nog enkele tientallen meters afleggen alvorens zij bij de over steekplaats komen, waar het licht dan inmiddels op groen staat. naderhand bleek, bijna het leven. Een vrouw klopte bij Ventruto aan met vier grote aardappels, haar door de bakker deze even zou willen koken in zijn oven. Ventruto voldeed aan dit verzoek. Hij zette toevallig de aardap- niet zo heet werd. Toen hij ze er na een tijdje uithaalde zagen zij er bijzon der vreemd uit. Het bleek dat de aar dappels gevuld waren geweest met dynamiet, lonten en minislaghoedjes. Door het langzaam warm worden was er vocht losgekomen en dat had het gevaarlijke hart van de aardappels doorweekt. Zo ontstond er geen ontplof fing die zeer ernstige gevolgen had kupnen hebben. De politie heeft het woord „vendetta" laten vallen en Ven truto gevraagd nog eens heel diep na te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong heeft steren in de Eerste Kamer na herhaal delijk aandringen van de heer Van Riel (VVD) bevestigd, d^t htf en ook staats- Duynstee '(luchtmacht) zelf het betreuren, dat door de heer Duynstee *o -oegtijdig in een interview is gesteld. De heer Van Riel had gevraagd, waar in men de heer Duynstee niet had laten ertrekken, nu hij op dit punt zo dulde- jk van mening blijkt te verschillen met ïinister Den Toom (Defensie) en de twee staatssecretarissen. Premier De Jong zei dat staatssecretaris Duynstee was ge bleven, omdat het ging om een af wijkende visie op de toekomst en niet over beleid. Daarom had de omstreden uitspraak van de staats- Duynstee geen invloed op het beleid van dit kabinet. Staatkundige ge- ■olgen hoefden d'aarom ook niet getrok- worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9