Povere intocht van de Sint Bomen aan de wandel Sociale Zaken was op de hoogte van fraude maar betaalde tóch Kerkbezoek Oegstgeest sterk teruggelopen Reactie psychologen op werk De Groot: Wetenschappelijk buiten spel en geheimzinnigdoenerij U itgangsstellingen voor volgende slag MARKTEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT Rechter en officier perplex rechter zaten gisteren perplt aanhoren van de verklaringen van een 40-jarige verdachte uit Leiden, die te recht stond, omdat hij by de dienst van Sociale zaken te Leiden valse opgaven By genoemde dienst zou men van de situatie op de hoogte zijn geweest, aldus verdachte. Om dat te onderzoeken werd enige tyd geleden de verdere behandeling van de De politierechter deelde nu mee, dat in derdaad die mededelingen voor een deel juist waren. De dienst had een en ander wel laten onderzoeken, doch dat duurde heel lang. „Maar al wist de dienst ervan, uw op gaven waren vals, „stelde de rechter vast en dat stemde verdachte toe. Of verdachte het teveel genoten geld aan de sociale dienst had terugbetaald? Daar was niet over gepraat. „Er blijven in deze zaak wel enige vra gen", zo constateerde de officier van justitie, die er zich in hoge mate over dat geen regeling voor de ken gevangenisstraf. Het vonnis werd 300,- boete en de 5 weken voorwaar delijk. „Voor het geval u weer eens een dergelijk grapje mocht uithalen," aldus Schotten uit luilekkerland gezet Schot en zijn 18-jarige den. De jongens woonden al een maand in het pand. De politie heeft de jongelui op de vrachtboot naar Engeland geze', omdat ze in Nederland verbleven zonde i enig middel van bestaan. VOORSCHOTEN De afdeling Voor de Algemene Bond van Be jaarden Houdt op dinsdag 24 november een propagandamiddag in De Werf. Aan deze middag zal meewerken de dames toneelclub uit. Leidschendam met het stuk „Nicolientje knapt het wel op". Aanvang half drie. Oecumenische jongerendienst een succes OEGSTGEEST Tijdens de dinsdag avond in het parochiehuis te Oegstgeest gehouden parochieraadsvergadering maakte pastoor H. J. Kooyman melding van sterk teruglopend kerkbezoek op zondagen, zowel in de parochiekerk als de wykkapel „Bonaventura" aan deMa- riënpoelstraat. De tellingen welke, telkens op tweetal zondagen, werden gehouden, geven van af 1965 het volgende overzicht te zien: 1965: Hoofdkerk 2300 bez., Bona 100, totaal 2400; 1966: Hoofdkerk 2250 bez.. Bona 150, totaal 2400; 1967: Hoofdkerk 1900 bez., Bona 180, totaal 2080; 1968: Hoofdkerk 1850 bez., Bona 265, totaal 2015; 1969: Hoofdkerk 1500 bez., Bona 400, totaal 1900; 1970: Hoofdkerk 1400 bez., Bona 400, totaal 1800. Hieruit blykt dat het kerkbezoek over de afgelopen 6 jaren met 25 pet. is teruggelopen. Pastoor H. J. Kooyman kon geen ver klaring geven voor de sterke daling in 1967. De toename van het aantal- bezoe kers in de Bonaventura-kapel is begrij pelijk aangezien pastoor Kooyman bij zijn komst te Oegstgeest direct een re geling heeft getroffen, waardoor „Bo- als officiële wijkkapel opgenomen ar. Als mogelijke oorzaken werden moemd: een andere geloofsbeleving en vrijere opvatting t.a.v. de zondags zitting van gedachen gewisseld tercommunie" en intercelebratie (een dienst waarin priester en dominee bei den voorgaan). De eenheidsgedachte leeft in de parochieraad en daarom Is het nog (steeds) te betreuren dat de belangstelling voor dit hardwerkende team van de zijde der parochianen te £>e parochieraad werd uitgebreid met mevrouw J. v. d. Meer en de heren D. Smeding, W. v. Leeuwen, H. Gribnau Open communie Tydens de koi Eenheid zal kunnen nemen hetzij aan Avondmaals viering of Eucharistieviering. Daarnaast bestudering fietster uit Oegstgeest zijn gisteren op de Vismarkt met elkaar in botsing ge komen. De voetgangster probeerde de rijbaan over te steken. Ze twijfelde en «leed een stap terug voor een auto. Hier bij kwam zij in aanraking met de brom- fietabestuurster. Beiden moesten met de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht worden. medewerken aan een voorlichting. Het ligt in de bedoelnig in het nieuw te ver schijnen Interkerkelijk Kerkblad hier ruime aandacht aan te besteden. Van de heer Juffermans was een schrij ven ontvangen waarin werd medege deeld dat men tot de conclusie was ge komen dat de eerste oecumenische jon ger engebedsdienst zeer zinvol t thema drie houdei feesten bracht dank aan alle medewerkers. In verband met de te verwachten werk zaamheden aan de oude pastorie, zal de tot later datum worden uitgesteld. Enquête ?ijdens alle diensten in de Willibrord- cerk en Bonaventurakapel, welke in iet a.s. weekeinde gehouden worden, uilen 'de parochianen een enquêtefor- Raiffeisenhank Z'woude kost half miljoen ZOETERWOUDE De bouw van een v hoofdkantoor van de Raiffeisen- bank Zoeterwoude is gistermorgen on derhands aanbesteed. Dit zal verrijzen op de hoek Kerklaan-Dokter Bouwdijk straat. Er waren vier bedrijven uitge nodigd. Laagste inschrijver was Bouw bedrijf Niersman N.V. te Voorschoten voor een bedrag van 492.580,-. De raming van het architectenbureau J. v. Vliet te Leidschendam was 505.000,-. De gunning is aangehouden. De andere inschrijvers waren Aannemersbedrijf A. J. v. Bennekom, Bouwbedrijf Bosman ;n., en De Erven Paardekooper allen te Zoeterwoude. In het begin van het volgend jaar hoopt met de bouw aan te vangen. Dan r een einde komen aan de ruimte nood waarin de bank door haar sterk toegenomen aktiviteiten in is komen te verkeren. Nog zeer recent werd in het huidige hoofdkantoor aan de Zuidbuurt- seweg nog extra ruimte gecreëerd door de naastgelegen garage als kantoor- te in te richten. De plaats van het ve hoofdkantoor was aanvankelijk bestemd voor de bouw van een nieuwe openbare basisschool .omdat de bestaan- voor deze school echter zo toegenomen, dat naar een andere plaats grotere school werd uitgezien. Deze is gevonden nabij de Sjaloomschool waar men gezien de dringende behoefte klasruimte spoedig met king van de plannen een aanvang hoopt te maken. werking van twee muziekkorpsen - de harmoniekapel Leiderdorp en Jong K G - noch de kleurige ruiterij die voor de koets uit reed, konden verhullen dat de intocht eigenlijk alleen een sint-der- armen waardig was. De nieuwste Magirusladder van de Leid- se brandweer, bedoeld als etra-attractie voor de jeugd, had al evenmin een func tie in de stoet als de boerenkarren met kleurige pakketten of de wielrennertjes 'met zwarte gezichten. De tocht door de binnenstad duurde ongeveer anderhalf LEIDEN Na anderhalve maand stilzwegen Is thans by de redacties de betrokken dagbladen een openbare reactie binnengekomen op het dooi gepubliceerde interview met de heer N. J. de Groot van het Nederlands T tuut voor Begaafdheidsonderzoek at Rynsburgeweg te Leiden. Deze reactie is afkomstig van de do centenstaf Onderwijskunde van de Rijks universiteit te Leiden, van wie de woord voerder, de psyholoog drs. J. W. Mojet, onderstaande beschouwing heeft samen gesteld. Over het lange uitblijven van deze reactie zegt hij, dat het doorpra ten van de materie om tot een gefunda- menteerd verweer te komen langer heeft geduurd dan gewenst was. Wij laten nu de voorstanders van het Intelligentie-on derzoek, die de methbde-De Groot ver werpen, aan het woord! In de Leidse Courant en het Leidsche Dagblad van 30 september 1970 hebben artikelen gestaan naar aanleiding van interview met N. J. de Groot, over be gaafdheidsonderzoek. Verschillende me dewerkers van de afdeling onderwijs kunde van de Rijksuniversiteit zijn daar na benaderd door geïnteresseerde lezers, die de geloofwaardigheid van het be- •okken artikel in twijfel trokken of nader commentaar wensten. de niet-ingewijden in deze proble matiek is het moeilijk de onjuistheid of het misleidend karakter van een aantal uitspraken te onderkennen. Dat „de toepassing van het intelligentie ■zoek is strijd is met de geestelijke volksgezondheid", is een stelling die niet door deugdelijke argumenten gesteund wordt. De rol van de tijdslimieten by begaafdheidstoetsen is niet zo groot als de Groot suggereert. Bij zeer vele tests zijn die tijdsbeperkingen niet eens aan wezig, en waar dit wel het geval Is, is vaardigheid ervan aan te tonen. ïen bij het vervaardigen van een test kiest voor het gebruik van tijds- begrenzingen, hangt af van meer over wegingen, dan in dat bewuste artikel genoemd worden. Overigens zal iedere akbekwame diagnosticus bij het inter preteren en concluderen, rekening hou den met de invloed van een eventuele tempofactor. De Groot houdt er een eigen begaafd heidsonderzoekmethode op na, waar van hij zelf zegt, dat die een betrouw baarheid heeft van 90%. Intelligentie- onderzoeken met andere methoden, zou den slechts een betrouwbaarheid van >ngeveer 30% hebben. In de test-leer maakt men onderscheid tussen „betrouwbaarheid" en „validi teit". Men kan eenzelfde persoon op verschillende momenten, maar onder ge lijke omstandigheden dezelfde test laten maken. Naarmate die twee testuitslagen ieer op elkaar lijken (na te gaan bij ;n voldoend groot aantal mensen), spreekt men van een grotere „betrouw baarheid". De „validiteit" van een test heeft betrekking op samenhang tussen de testuitslagen en het gedrag of pres- in andere omstandigheden, b.v. schoolprestaties. Het zal duidelijk zijn, dat de Groot i.h.a. validiteit bedoel- 'j betrouwbaarheid had. Vooral de betrouwbaarheid, maar ook de validiteit van de meeste intelligentie tests, ligt hoger dan 0,30. Men drukt dit Wat zijn eigen onderzoeksmethode be- geeft de Groot hoog op van een goede betrouwbaarheid (en/of va liditeit.) In feite heeft hij nog steeds niet op een wetenschappelijk verant- lorde wijze deze uitspraak gestaafd. Ongeacht de gedachtengangen van de heer de Groot, die hem tot zijn werk wijze gebracht hebben, zijn er duidelijke normen, die gelden voor iedereen die een test construeert en presenteert. Naast duidelijke regels voor afname en scoring, moet er een ijking en normering van de test gegeven zijn, op basis van de testresultaten van een voldoend groot aantal proefpersonen. De keuze van die personen moet verantwoord worden en van dat ijkingsonderzoek moet een deugdelijk verslag geplubliceerd worden. Dit ontbreekt nog steeds, evenals het verslag van een exacte bepaling van be trouwbaarheid en validiteit van zijn on derzoekmethode. De Groot- heeft wel wat gepubliceerd over zijn methode doch wat daarin staat is juist zeer on voldoende. De meest essentiële gegevens in dit opzicht ontbreken steeds. Deze feiten blijven bestaan, ook al zegt N. J. de Groot: „Geheimen hebben we niet. De methode is allang gepubliceerd, de tik-appartuur is eenvoudig", (sic!). .Alleen de interpretatie is volstrekt ei- ren aan ons instituut" (Leidse Courant, ;0 september 1970). Met deze laatste op merking zitten we midden in de ge- helmdoenerij van iemand, die zich hier mee nog eens nadrukkelijk in weten schappelijk opzicht buiten spel zet. Im- wetenschap is slechts mogelijk bij openbaarheid en controleerbaarheid Door zichzelf en zijn vrouw te presen tia „Het Nederlands Instituut voor ;rzoek", en zichzelf ge wichtig aan te bieden als direkteur van dat instituut (hetgeen hem overigens vrij staat te doen), wekt de heer N. J. de Groot een suggstie t.a.v. de kwali teit van zijn aktiviteiten, die in elk ge val contrasteert met de hierboven geuite bedenkingen, en die er bepaald niet door weggenomen worden. Over het onderwijs zijn vooral de laatste 25 jaar al heel wat kritische geluiden gehoord; ook over het middelbaar onderwijs. Veel van wat N. J. de Groot in dit verband te berde brengt, is door anderen eerder gezegd en geschreven. De oplossingen die hij voor staat, zijn wel erg simpel en gaan voorbij aan vele andere problemen die er mee verweven zijn. Bijvoorbeeld: de vaststelling van leerplannen heeft met de Groot. Tot slot willen wij er onze verwondering over uitspreken, dat de betrokken jour nalisten niet de moeite genomen heb ben, om n.av. de uitdagende uitspraken een wederhoor toe te passen. Met een meer evenwichtige en volwasen voorlich ting van de lezers zou de geestelijke volksgezondheid meer zijn gediend. Naschrift redactie: Wij hebben als redactie met het publice ren van het interview met de heer De Groot niet anders gewild dan het door geven van informatie over ideeën, die naar onze mening nieuw en minstens opzienbarend waren. Vóór de publicatie is nog getracht een tot oordelen bevoeg de uit het kamp der intelligentie-onder zoekers om diens opinie te vragen, maar dit is niet tijdig gelukt. Overigens stond het iedereen vrfl, op 1 tellingm staan onze kolommen altjjd pas vandaag geëffectueerd >mt voor rekening van de gevers van hierbij geplaatste commentaar. Groenoordhal krijgt directeur kort een directeur voor de Groenoord hal benoemen. Er zijn drie kandidaten; het is nog niet bekend of B. en W. in hun voordracht een voorkeur zullen aan geven. De drie kandidaten zijn: de heer T. C. Daey Ouwens te Benthuizen, sinds de opening van de ahl waarnemend di recteur; de heer J. J. Perk te Waddinx- veen, werkzaam in de automobielsector; de heer J. van Zijp te Rijpwetering, se- mogelijk, dat B. en W. stede lijke Lichtfabrieken hebben duidelijk aangetoond, dat de Leidse raad zich niet veel gelegen laat "liggen aan een voor- Hersenschudding door aanrijding LEIDEN Op de Hoge Rijndijk ont stond gisteren een botsing doordat een automobilist voorrang verleende aan een bromfietser. De bromfietser een 24- jarige Leiderdorper reed hierbij tegen de auto op en kwam ten val. Hij moest met een vermoedelijke hersenschudding met de EHD naar het Academisch Zie kenhuis gebracht worden. Erfpacht-oorlog in Leidse raad LEIDEN De kruitdamp, die maandagnacht de stryd van Leiden om het systeem van gronduitgifte (erfpacht of niet) leiningen dreigde te gaan onttrekken, is opgetrokken. De oppoi gemeenteraad van gebruik makend van het „staakt het de uitgangsstellingen ingenoi slag, die hun maandagavond a.s. wacht. sen, J. C. Elsgeest en M. de Jong, w in zij voorstellen, de onder 3 genoemde De frontlijn wordt bepaald door het „amendement" van de heren R. J. In 't Veld, D. Hoeven en H. Zunderman. Dit voorstel zal als „meest vérstrekkend" het eerst in stemming komen. Het luidt: De Raad der gemeente Leiden, gehoord er erfpacht op 0 'ezigheid de beraadslagingei november 1970, is dat zonder de aam belemmeringen en concurrerende belan gen (zoals financieringsproblematiek, de woningbouw, de werkgelegenheid uitgifte van grond in erfpacht het voor Leiden wenselijke, systeem is, besluit 1. dat voor zover het betreft de binnen stad en de saneringsgebieden grond als regel in erfpacht wordt uitge- 2. dat grond voor woningbouw in erf pacht wordt uitgegeven; 3. een commissie ad hoe te benoemen die de gehele aangelegenheid verder zal onderzoeken. Voorts zijn er nog amendementen, on dertekend door de heren H. E. A. Dries- Jongerenmis in Koepelkerk november om 19.00 gerenmiB opluisteren in de bekende koe pelkerk aan de Hoge Rijndijk. Samen met de aanwezigen worden nieuwe lie deren van Joop Stokkermans en Jan Duin gezongen. Alles zal draaien rond het thema „sportiviteit". Parkeergelegenheid achter de kerk, in rijden laan de Goede Herder. VOORSCHOTEN Voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Voorscho ten zal mevrouw mr. H. Kramer-v. d. Hoek spreken over het aktuele onder werp „Krant, radio en televisie kritisch bekeken". De bijeenkomst wordt gehou- niet t< en,dat van de heren J. C. Elsgeest, M. de Jong en J. A. M. Comelissens om van de oorspronkelijke lezing van het voor stel van b. en w. de leden a en d onver anderd te laten en het voorgestelde lid b als volgt vast te stellen: „Ten aanzien van industrieterrein incidenteel grond- uitgifte in erfpacht toe te passen". aarschijnlijk pas als in de discussie gebruikt wor- gesprek opnieuw dreigt lopen. ZOETERWOUDS KRUISPUNT VERBETERD ZOETERWOUDE Hel kruispunt Dorpsstraat-Dr. Kortmannstraat-Veld- zichtstraat is dezer dagen belangrijk verbeterd door het aanbrengen van weg markeringen. Hierdoor z(jn voorsor- teerstroken ontstaan en wordt het ver keer op andere wijzen beter geleld. Voor een gedeelte van de Veldzichtstraat ls een parkeerverbod ingesteld, terwijl di rect aan de grens met de Dorpsstraat een zebrapad is gecreëerd. Hiermede is het raadsbesluit van 8 ok tober j.l. ten uitvoer gebracht. Aanslui tend op deze werkzaamheden zijn ook op de wegen buiten de bebouwde kom z.g. asstrepen aangebracht wat het ver keer in het bijzonder in het donkere Jaargetijde zeer ten goede komt. Ook het parkeerterrein van 't sportpark „Haas broek" heeft markeringsstrepen ge- moeten erin voordat Afstammelingen Pilgrimfathers bezoeken Leiden 90 afstammelingen van de Purjteinen, die in 1620 met de Mayflo wer naar Amerika overstaken, In Deze groep, die twee dagen in hotel Ho liday Inn verblijft, komt speciaal naar Leiden om de Thanksgiving Dienst in de Pieterskerk op donderdag 26 Dr. Lee van Antwerp en zijn groep zijn op woensdag 25 november 's avonds gastheren van hoogwaardigheidsbekle- de Thanksgiving Dienst op 26 no vember het Pilgrim Fathers Jaar wordt afgesloten, de groep van dr. Lee van Antwerp, na de kerkdienst een lunch aan in hotel Holiday Inn, voor welke lunch tevens hoogwaardigheidsbekle ders. waaronder de burgemeester van Leiden, werden uitgenodigd. Na deze lunch vertrekt de groep van dr. Van Antwerp naar Delfshaven om aldaar de dienst in de PU grim Fathers Kerk bi) te wonen. Daarna gaat deze groep haar 't Thanks- Marjolein Briër brengt Mauthausen Cyclus Mikis Theodorakis. De choreogra fieën van Marjolein Briër, leerlinge van danspedagogen als Nel Roos en Corrie Hartong, rijn vanuit de museale ex pressie gemaakt; de geregistreerde klank van Herbie Manns „Battle Hym ne" .Edwin Hawkins' „Oh happy day", of van Murderes' Home (Sing Sing-ge- vangenis-klanken) is door haar in lij nen en bewegingen omgezet. Mai'joleins groep is een werkgemeenschap, die met een niet geprogrammeerde inzet demon streert waar het in het leven en in de levenskunst om gaat. Het thema van de cyclus is „de mensheid", de waardigheid, integriteit en tegelijkertijd een verdediging tegen de onmenselijk in alle vormen. Aan de choreografie en de regie heeft meegewerkt Kenny Lalopua. De Maut hausen Cyclus wordt verder uitgevoerd door Lilian Dool, Amy Talahaturuson, Vera van der Meer, Louise Smit, Polly Reupers, Ellen-Jane Dijkstra, LEIDEN - Op weg naar hun nieuwe standplaats aan het Rapenburg, trok gisteren een wonderlijke processie van bijna volwassen bomen door de Leidse binnenstad. De bomen, hangend in de takels van kraanwagetts, werden met uiterste zorg omringd door personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst. „Niet alleen omdat het 't Rapenburg be treft maar vooral omdat het 't Rapen burg betreft, dat een van de mooiste grachten van Europa is", was de over weging waarop de medewerkers van de heer G. Gaastra - directeur plantsoenen dienst - de bomen vertroetelden. Zodra de beplanting - prachtige linden, die van her en der buiten de stad werden aangevoerd - was neergelaten op de plaats waar de oorspronkelijke bomen het onder Invloed van het aardgas had den laten afweten, werden ze van nieuwe voedingsbodem voorzien. Het werk van plantsoenendienst werd door de herbestrating van het Rapen burg versneld. Daarom werden zoveel bomen tegelijk naar het Rapenburg gebracht.. Alle bomen moesten door de binnenstad omdat de kraanwagens het bestratingswerk niet konden passeren. Huisvrouw wekte wrevel op van politie-rechter DEN HAAG/LEIDEN „Hoe kunt n ven ontkennen," sprak de Haagse poli- tegen beter weten ln zo hardnekkig bl(j- tierechter met wrevel in z(jn stem, welke overigens ook in de strafmaat tot uit drukking kwam. Een 26-jarige huls vrouw uit Lelden bleef hardnekkig ont kennen, dat ze met de door haar be- stuurde auto op de Gazenmarkt ln bot sing was geweest met een geparkeerde i dl* getuige had tevens de botsing gehoord en gezien. Een andere getuige had een auto, zoals die van verdachte, zien weg rijden. Verdachte ging niet verder, dan dat zij op het tijdstip daar had gereden in de auto met het aangegeven nummer- Maar van een aanrijding wist ze niets. Nu viel niet meer te controleren of haar auto was beschadigd, want dat voer tuig was inmiddels naar de sloper ge gaan. Na de getuigenverklaringen vond de Officier wel voldoende bewijs, om tegen verdachte wegens de aanrijding 50,- boete te eisen en voor het door rijden 100,- boete en voorwaardelijk vier maanden intrekking rijbewijs. D» rechter pakte zwaarder aan het werd to taal ƒ250,- boete en drie maandenin trekking rijbewijs. DEN BOSCH, 18 nov. Vee Aanvoer totaal 8173, runderen 2921, graskalveren 601, vette kalveren 326, nuchtere kal veren 3191, schapen 825, slachtvarkens 309, slachtrunderen 1168. Prijzen in gul dens: melk- en kalfkoeien 915-1750, gus te koelen 770-1220, graskalveren 350- 575, kalfvaarzen rood 1225-1725, idem zwart 875-1375, klamvaarzen 1025-1250, guste vaarzen 875-1125, pinken 575-850, nuchtere kalveren voor fok of mesterij 190-345, weideschapen 90-130, weide- lammeren 60-90 alles p. stuk, slacht runderen extra kw. 4,85-5.30, id. Ie kw. 4.30-4.75, id. 2e kw. 3.75-4.20, id. 3e kw. 3.50-3.70, vette stieren 4.65-5.10, worst koeien 3.30t3.50 alles p. kg. gesl. gew., vette kalveren le kw. 4.15-4.40. id. 2e kw. 3.90-4.10, ld. 3e kw. 3.60-3.80, nuch tere kalveren 1.25-1.65 (p. st 35-70), slachtzeugen le kw. 1.63-1.70, id. 2e kw. 1.50-1.60 alles p. kg lev. gew.; vette schapen 115-130, vette lammeren 110-135 p. st. Resp. aanvoer, handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, minder, stijf, duur; guste koeien, minder, stroef, prijsh.; jongvee, ruimer, stug, gehandhaafd; vet te kalveren, gewoon, vlugger, vaster; nuchtere slachtkalveren, groot, redelijk, staande; schapen en lammeren, normaal, goed, prijsh.; slachtvee, ruim, levendi ger, stevig gehandhaafd; slachtzeugen, minder, williger, vaster. WOERDEN, 18 nov. Kaas Aanvoer 16 partijen. Notering; 4.38-4.50 p. kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3