Haagse Regionale Omroep gaat aan bevolking proef programma's tonen Documentaire Belangrijk stuk van John Arden bij Globe Dubbele laag Eïck °P accordeon graven in Venlo ABORTUS PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 Eigen bewinds man wens van veel groepen MET de vormlhg van een nieuw 1T1 kabinet in richt, wordt er weer hardop gesproken over de wens van vele organisaties en groepen: een eigen bewindsman in de regering, liefst een minister, maar in elk geval een staatssecretaris. Want zegt men pas dan hebben we enige garantie dat in het regeringsbeleid onze belangen voldoende bekeken worden. Zulke geluiden zijn heerlijk voor de vele politici, die openlijk laten blijken of anders in hun hart hopen, dat ze eenmaal tot de status van excellentie verheven zullen worden; pas wanneer de spoeling wat dunner wordt, groeit immers de kans op inlossing van dat verlangen. De laatste weken heeft men weer kunnen lezen over of horen spreken van een eigen bewindsman voor bejaardenproblemen, jeugdzaken, sport, milieuhygiëne, ruimtelijke ordening; in andere gevallen (Europese politiek en middenstandsproblemen) wil men de bestaande staatssecretaris meer bevoegd heden geven. Kortom, Nederlands de partementale indeling en portefeuille verdeling zijn volgens velen voor ver betering vatbaar. Nu worden de wensen soms zo over trokken geuit, dat het waarschijnlijk een kwestie is van overvragen om vijftig procent te krijgen. Wanneer bijvoorbeeld terzake van de sport oud-minister Vrolijk pleit voor ten staatssecretariaat, vertaalt hij in reële termen de eis van utopisten, die een zelfstandig ministerie voor de sport noodzakelijk vinden. Maar zelfs wanneer alle wensen tot reële pro porties worden teruggebracht, dan nog heeft straks de formateur een overvloed van suggesties om de leest van het regeringsbeleid in de komende periode te veranderen. Onevenwichtig tegenwoordige departementale In deling natuurlijk een ettelijke malen opgelapt historisch gegeven. Een forma teur, die met geen bestaande indeling te maken had, zou zeker tot een sterk afwijkend schema komen: diverse depar tementen overlappen elkaar o1 hebben „een twijfelachtig grensgebied: Buiten landse Zaken en Economische Zaken, I Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk, Onderwijs en Cultuur, Recreatie, Ruim telijke Ordening en Verkeer en Water- slaat. De vraag blijft natuurlijk of men bij een reorganisatie ooit tot de be vredigende oplossing komen zal. mis schien wel tot een iets betere. Het grote probleem is. dat een kabinet in zijn eigen „ambtsperiode" meestal zo druk in beslag genomen wordt door het lopende werk, dat een grondige studie over een ingrijpend alternatief van de bestaande indeling erbij inschiet. Een formateur, die in korte tijd wel be slissingen nemen moet, kijkt dan wel uit vóór hij de spade diep in de grond steekt; hij kan zich immers gemakkelijk vertillen. Toch zal de formateur, die komend voorjaar het nieuwe kabinet moet leveren, niet alles bij het oude kunnen laten. De geldende taakverdeling via ministerportefeuilles en staatssecretaria ten is immers een onevenwichtige zaak. Vergelijk bijvoorbeeld nu eens de sterkte van de politieke top op het ministerie van de heer Veringa en die op Defensie; bekijk meer in hel algemeen de veel heid van problemen waarmee sommige ministers zich geconfronteerd zien en het veel beperkter werkterrein van anderen. Urgenties f)E grote moeilijkheid blijft: welke andere indeling brengt minder be zwaren met zich mee dar aan de huidige kleven? Mogelijk wordt het straks voor de formateur zinvol vooral te letten op de taken die in het komende regerings beleid de hoogste urgentie moeten krijgen en ervoor te zorgen, dat die dan de volle aandacht van een bewindsman hetzij minister hetzij staatssecretaris zullen krijgen. Uit de prioriteitenlijst van het ont- werp-urgentieprogramma van de drie confessionele pariijen springen dan bijvoorbeeld het basisonderwijs, be vordering van de milieuhygiëne, krot opruiming en het beleid ten opzichte van de werkende jongeren in het oog. Naar onze mening zal de minister of staatssecretaris, die straks met deze belangrijke taken te maken krijgt, een groot deel van zijn tijd zo niet het grootste deel aan de volbrenging daar van moeten kunnen wijden. Want deze taken zijn van het soort dat op korte termijn volbracht moet worden, wil de uitvoering ervan corres ponderen met de ernst van deze pro blemen, zoals ze de kiezers voorgehouden DEN HAAG De Stichting Haagse Regionale Omroep is begonnen met het samenstellen van voorbeelden van regionale radio- en tclcvisieuitzcndin- gen. Zij wil deze op geluids- en beeld band opnemen om de bevolking te kunnen tonen, wat de betekenis van een eigen omroep voor de Haagse agglomeratie kan zün. De Stichting presenteert zich als de gesprekspart ner bU het overleg over de komende omroep voor deze agglomeratie, waar toe naast Den Haag ook de gemeenten Voorburg, Rijswijk. Wassenaar, Leid- schendam. Nootdorp en Zoetermeer be horen. Aldus naar verluidt in een com muniqué van de Stichting. De Haagse Regionale Omroep is op 30 juni van dit jaar opgericht. Welke het resultaat is van het voorbereidende werk Van het comité van aanbeveling uit de burgerij, dat in 1968 lot stand kwam als reactie op een initiatief voorstel van het Haags# gemeente raadslid. de heer Chr. J. Buijtendijk. Voorzitter van het Stichtingsbestuur, is de heer L. Brouwer (voorzitter van het bestuur van het Residentie-Or kest). Leden zijn de heren W. van (AD\ ERTENTIE) Geleuken v. d. Brugge te Hunsel (voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken), H. A. M. Hoef nagels (hoofdredacteur van een dag blad), mr. J. van der Drift (bankier), jhr. mr. P. J. W. de Brauw (advocaat) en het reeds genoemde lid' van de gemeenteraad, Het doel van de Stichting is blijkens haar statuten, het uitzenden of doen uitzenden van voor de Haagse agglo meratie bestemde radio- en televisie programma's van kunstzinnige, op voedkundige oT voorlichtende aard, doch zonder partijpolitiek of confessio neel kenmerk"." Er is een raad van advies, waarin geestelijke, culturele en maatschappelijke stromingen zijn vertegenwoordigd, zoals de omroepwet De Stichting is reeds in contact getre den met het gemeentebestuur van Den Haag en met de werkgroep regionale omroep uit het intergemeentelijk overlegorgaan voor de Haagse agglo meratie. Zij stelt zich voor haar ver dere activiteiten te ontplooien in sa menspraak met de daarvoor in aan merking komende geestelijke, culture le en maatschappelijke instellingen, met name met de in de betrokken gemeenten verschijnende dagbladen. voor dat wat de Nederlandse Omroep Stichting brengt. Aandacht zal worden besteed aan plaatselijk nieuws en de achtergrond daarvan, aan specifieke uitingen van het geestelijke, culturele en maatschappelijke leven, waarvoor de Stichting de belangstelling wil sti muleren, aan plaatselijke sport, aan verkeers- en andere praktische infor matie (werkgelegenheid, rampen), aan onderwijs en jeugdwerk. De Stichting is ervan overtuigd op deze manier een bijdrage te kunnen leveren tot het nog nauwer betrekken van de bevol king bij het gebeuren in haar directe omgeving. Lijst van de leden van de raad van advies, zoals deze thans is samenge steld. J. J. Belfon; dr. W. H. van den Berge; W. van den Berge; jhr. mr. P. J. W. de Brauw; L. Brouwer; D, Bus; Chr. J. Buitendijk; mr. J. van der Drift; W. van Geleuken; mr. P. Hee- ring; H. A. M. Hoefnagels; F. E. Hol lander; ir. A. G. Maris; L. H. Niën- huys Mulder; C. de Niet; dr. W. F. Noordhoek Hegt; S. Nystad; W. van Otterloo; C. van der Plas; W. A. Ren- sen en jhr. mr. G. Witsen Elias. "s wordt niet gstreefd naar over Amerika gstreefd ivondvullende uitzendingen, maar naar programmablokken. die een regionale aanvulling betekenen NEDERLAND I NOS 18 45 uur De Woefs en de' Lamaars 18-55 uur Journaal VPRO 19 04 uur Betty Boop 19.10 uur Ludwig von Beeth 20.00 uur Journaal 20-20 uur Was er nog wat, informatie 20.30 uur Laurel en Hardy 20-50 uur Documentaire ove Amerika NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.04 uur: Daad bij het woord 19.29 uur: De wraak van Cho Linn 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: De Baron von Münchhausen Journaal Teleac 2235 uur Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag 19-09 uur Van gewest tot gewest 19-49 uur Toeristische tips 21.05 uur: Brandpunt 21.35 uur: De wrekers 22.25 uur: Riskante Kerk 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Vergadertechniek NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal Mission impossible 21-10 uur ABC van de accordeon 21-30 uur De zeven zeeën 22 20 uur Sal Tas IKOR 22.35 uur Discussie over gezag 23.05 uur Journaal Teleac 23.10 uur Onze landbouw 19.04 uur: Ter visie, pari. overzicht AVRO: 19.30 uur: Verkeersbeeld 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Televiziér 20.45 uur: Biljart kampioenschappen 21.35 uur: De meneertjes 21.36 uur: Voor de vuist weg 22.45 uur: Journaal Varkens mislukt door falende regie si laay, Elisabeth Ziende - blind ter sprake die in oktober op de rijksweg bij Schiphol heeft plaats gevonden. De schrijver van het artikel klaagt er over, dat de leuze „Bij mist overdag groot ltcht" betrekkelijk slecht wordt nage leefd en hij maakt tegelijkertijd propa- -gandai voor het systeem van eenrode mistlamp achter, even boven de bumper; een nieuw beveiligingsmiddel dat in West-Duitsland nogal opgang heeft ge maakt, foen men daar uit onderzoekingen de oonclusie getrokken had dat bijzondere lichtsignalen achterop de auto voor het volgend vorkeer bijna even belangrijk zijn „als groot licht" voor tegemoet komende verkeersgebruikers. Dit pleidooi verdient bij de Nederland se verkeersautoriteiten inderdaad aan dacht; want momenteel zijn de rode achterlichten op verschillende auto's als waarschuwingsteken bij mist onvoldoende terwijl ze beslist verblindend zouden gaan werken, wanneer men van die rode Iijkheden rijwel niemand bereid is bij een zich van slechts dertig meter, en een natte weg, de enige verantwoorde snel heid te rijden, namelijk ongeveer veertig kilometer per uur", aldus een conclusie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. We vrezen dat dezelfde uitkomst zal voortvloeien uit 'n onderzoek naar het gedragspatroon „van automobilisten die rijden op een weg waar de mist weliswaar niet Lon- j kritiek, dens' dicht is, maar die door mistbanken minstens zo gevaarlijk moet worden ge acht. De enige afdoende maatregel lijkt ons daarom te zijn, dat zo spoedig mogelijk via de wegbebakening een eenvoudig waarschuwingssysteem wordt ontworpen en dat automobilisten die deze waar schuwingen negeren, zeer streng gestraft worden. Want ze brengen niet alleen zichzelf in gevaar, maar alle verkeers gebruikers die vóór. naast en achter hen Trouwens met de middelen waarover achterlichten de iodc toneelbelichting I de verkeerscontrolediensten nu beschik- maken gaat waarmee momenteel som- ken zouden deze1 nu reeds, door'n straffer mlge grote wagens protserig al zijn uit- verbaliserend optreden waarschuwend „Live Like Pigs" van Joh» Arden Is geen eenvoudig stuk. noch voor de toe- j schouwers, noch voor de spelers. Het I stuk, dat onder de titel „Varkens" op Glób7.Ptoinl" j jSTÏtuk °m duide"ikv" "aken,, waar maligc woon,, aganbeuoners. Ac "1E?geS dln oX ""eruit hun oorspronkelijke omgeving zijn 5 overgeplaant naar een tamelijk nieuw en saai eengezinswonfnkje. waar zij niet kunnen gedijen en in conflict komen de regisseur is geïmporteerd, die er duidelijk niet vol doende raad mee heeft geweten. Door dergelijke dingen voel je je in de schikgodinnen De, moeilijkheid is echter, dat Arden (wij kennen hem o.a. van „De Dans van Sergeant Musgrave" en „De Jongste Dag")geen keuze doet. Hij loont het zigeunervolkje in zijn bedenkelijke, af stotende gedragingen en daarnaast wordt het burgervolkje in even beden kelijke afstotende gedragingen ten to nele gevoerd. Iedereen verdient in even grote mate de walging en antipathie van de toeschouwer. En ga er als een voudig Nederlands acteur dan Maargeen tien rode mistlampen achter nemen weg, dat zelfbeheersing en meer verantwoordelijkheidsgevoel bij de automobilisten zelf de belangrijkste voor zorgsmaatregelen blijven uitmaken. Cij fers in het A.N-W.B.-blad onderstrepen dat nog veel meer risico genomen wordt, dan pessimisten vermoeden. „Het blijkt kunnen werken. Want wie nu bij dichte mist de veilige snelheid met tientallen kilometers overschrijdt, rijdt onverant woord en zondigt dus tegen een van de hoofdregels van de verkeersveiligheid. Ze zijn om met het A-N.W.B.-blad te spreken ziende-blinrt; die mensen kan men in het snelverkeer niet ongestraft hun gang laten gaan. Zakelijk bekijken TVR VONDELING verkeert in de merk- waardige positie, dat hij de ene dag een verklaring moet afleggen waaruit de vergankelijkheid van het „nooit met de K.V.P." afgeleid zou mogen worden, ter wijl hij de volgende dag ten gerieve van de meer linkse groepen in zijn partij de voorwaarden voor een groot-regeerak koord zo omschrijft, dat ze in het ver lengstuk van de socialistische anti-motie komen te liggen. Als partijvoorzitter geeft dr. Vonde ling deze week in Socialisme en Demo cratie zijn standpunt weer; een stand punt dat een herhaling is van de het- kan-vriezen-het-kan-dooien theorie. Von deling zweert nu bij de programvergelij king; blijkt die in de richting van anderr partijen dan het „progressief akkoord" iet» op te leveren, dan zal de Partij van de Arbeid, aldus haar voorzitter, zeker de mogelijkheden voor een groot regeer akkoord „grondig en zakelijk" bekijken. Wanneer dr. Vondeling dit metterdaad grondig gaat doen, zal hij zakelijk de kwestie anders moeten bekijken, dan de huidige socialistische Kamerfractie meer malen ten aanzien van het huidige rege ringsbeleid heeft gedaan. Met andere woorden: tegenover het verkiezingspro gram van andere partijen kan dr. Von deling zich dan niet meer opstellen als de opposant die van dik hout planken zaagt, maar alleen als loyale partner die een reëel gesprek moet voeren over een reëel program. Dit heeft in de dertiger jaren, toen de S.D.A P. voor het eerst regeringsverant woordelijkheid zou gaan dragen, bij de toenmalige socialisten nogal moeite ge kost. Wij zijn benieuwd, of het dr. Von deling beter lakken zal t.z.t. zakelijk in WIENER BLUT Door gezelschap uit Obérhausen Voor zijn operette ..Wiener Blut" koos Johann Strauss een libretto dat berust op een thema dat vanaf het blijspel in de oudheid een lange reeks van schrijvers èn componisten gediend heeft: persoons verwisselingen. waarmee Amor zijn dartel spelletje spelen kan. Helaas heeft de intrige van Wiener Blut" noch de speelsheid van de stukken van Terentius of Shakespeare. De intrige Is meer koddig, dan met humor overgoten. Dus moet vooral de muziek van de keizer van de Weense walsen het doen. Die muziek deed het hem gisteravond je geloven op- het toneel en wie niet? Op wie lijk je en op wie beslist niet? Als de zigeuners de hippies zijn (zoals de al te simpele vereenvoudiging in het programma van de regisseur luidt) komt er natuurlijk helemaal niets meer uit. Want dan nog heeft niemand gelijk .in het stuk. Er is een botsing tussen twee werelden, zon der dat iemand van de getuigen deel wil uitmaken van een van de beide werelden. Uit de voorstelling blijkt, wellicht ten onrechte, dat de symphatie van de mede werkers van de voorstelling ligt bij de zigeunergroep. Dat is dan niet juist, als I het waar zou zijn. Op Brechtiaanse ma- nier laat Arden in dit. naar mijn idee toch wel heel knappe stuk. zien. hoe mensen tegenover elkaar staan, elkaar bestrijden in hun wijze van leven, zon der dal je kunt zeggen dat een van de twee strijdenden hoe dan ook gelijk heeft. Hoe de voorstelling geweest en be doeld is, kan ik mogelijk niet helemaal overzien. Bij de eerste Haagse voorstel ling, gisteravond, werd ,een belangrijke rol opgenomen door een invalster, Eli sabeth Versluys, en zo klopten vele scenes niet. De bedoelingen van de re gie kwamen dus misschien niet hele- Er waren enkele treffend gespeelde rollen: vooral Heieen van Meurs als de burgertruttige buurvrouw, maar ook Pleuni Touw. Chris Baay. Wim van den Brink. Henk Rigters. Wiesje Bouw meester en Edda Barends spanden zich met succes in, hetgeen doorgaans een redelijk effect had. Al bij al bleef het niveau van spel toch heel laag. door de aantoonbare falende regie. Er waren dan ook veel slecht gespeelde rollen en Ter voorbereiding op en ter inleiding van een aantal programma's die de VPRO binnenkort over Amerika hoopt uit te zenden, stelde Jan Blokker een film over Amerika samen, waarin hij die aspecten die de nog uit te zenden programma's over Amerika tot onder werp zullen hebben, in een historisch perspectief plaatste. Die onderwerpen zijn onder meer het rassenprobleem, de oorlog in Vietnam en de gevolgen van een „law and order" politiek. Jan Blokker gebruikte hiervoor o.a. au- tehentiek journaalmateriaal, stukjes oude speelfilm en show, stukjes strip verhaal en oude prenten. VPRO Ned. I 20.50 uur. Tweede prijs voor VPRO-produktie over Beethoven (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De radioproduktfe „De onbekende Beethoven" van de VPRO heeft op de Prix Musical de radio Brno de tweede prijs gewonnen. Het pro- oade gramma ,dat door de NOS werd Inge- j ji'Jp zonden .werd bekroond voor z(jn dra maturgische vormgeving en redactio nele bewerking. „De obekende Beethoven" bestaat uit „Variaties over een thema van Graaf von Waldsteijn", piano vierhandig, uit gevoerd door Ans Bouter en Miep van Luin en „Octet in es opus 103", uitge voerd door het Nederlands blazers ensemble. Het programma werd inge leid door een in het Nederlands ge sproken toelichting, geschreven door Ernst Vermeulen en uitgesproken door Coen Serré. De prijs zal de heer Ver meulen in Nederland worden uitge- reikt. De Prix Musical de radio Brno i popui werd in 1967 ingesteld door de Tsjecho- j hulp. 12.30 Slowaakse omroep. Dit jaar stond de j prix in het teken van de Beethoven- I herdenkingen. 1.03 Beursberichten. .00 Nieuws, weerbericht en 15 Jazzmuziek. reeel te praten. John Arden is een belangrijk schrij ver. Dat hij in ons land niet genoeg aandacht krijgt, ligt misschien aan zijn taal. Pé Ha winkels heeft een naar de klank gemeten fraaie versie gemaakt: er zijn werkelijk heel mooie kostuums, redelijk bij de uitvoering van „Wiener I maar een minder geslaagd decor van Blut", die door Theater Oberhausen in i Hans van Norden. Ligt het nu alleen hst Congresgebouw werd gegeven Het j aan de falende regie, dat „Varkens" zo j orkest speelde onder Roland Baders teleur stelde? Het korte applaus in de j leiding met elan en met voldoende Kon. Schouwburg van gisteravond gaf Regen geen spelbreker openluchttheaters MARKELO (ANP) Nagenoeg alle openluchttheaters in Nederland zijn ge durende het seizoen 1970 door de dagen met slecht weer heengerold. 87 procent van de geplande voorstellingen kon hierdoor onbelemmerd doorgaan. 7 pro- .eent van de voorstellingen werd ver plaatst naar een zaal. Voor 2 procent van de voorstellingen werd gebruik ge maakt van een uitwijkdatum, terwijl slechts 4 procent werd afgelast. De vereniging Het Nederlandse Openluchttheater noemt deze cijfers in zijn jaarverslag gunstig in vergelijking met voorgaande jaren. Uit de cijfers van 26 openluchttheaters blijkt, dat de ze in totaal 257 voorstellingen gaven, die door in totaal 150.005 personen wer den bezocht, wat neerkomt op een ge middelde van 584 per voorstelling (in 1969 was dit 528). De verhouding tussen kindervoorstellingen en overige voorstel lingen was gelijk aan die in 1969. 5347. Bij de vereniging Het Nederlandse Open luchttheater zijn in totaal 40 openlucht theaters aangesloten. (ADVERTENTIE) klankweelde inbreng het gebruik -erd t de romantiek brengen. De vocale i beetje bedorven door microfoons op die vraag geen antwoord. sterkers, die het wel mogelijk maakten om beter de tekst te volgen, maar die de klank op onze plaats vaak vervormd en te sterk overbrachten. Van Paul Pokorny Victoria Gassner, Fritz Kahle, Ursula Aholt en Ernst Koschnitzke viel ditmaal dus meer in hun actie dan in hun zingen te be wonderen. De beste vocale prestaties leverde ook ditmaal de sopraan Mary- Lou Sullivan; zij heeft een mooi timbre en goed volume en ze verstaat de kunst Eugen .lochum ziek Eugen Jochum om zang 11 In Venlo is op het momeht, zoals ook in andere plaatsen, niet voldoende plaats om de overledenen te begraven. Als mogelijke oplossing is geopperd over de graven een tweede laag te leggen. Huib de Vries en Ad 's-Gra- venzande onderzochten hoe de inwo ners hierop reageren. VPRO Ned. I 20.20 uur. Wijziging in Mission Impossible Om technische reden zal de TROS vanavond in de serie Mission Impossi ble niet de aflevering uitzenden, wel ke „Operatie Hart" is titeld. maar de voor 3 december vastgestelde afle vering „Geheugen". Dan Briggs en zijn helpers moeten in deze aflevering achter Het ijzeren gordijn de gevaar lijke Janos Karq, „de slager van de Balkan", uilschakelen. Briggs besluit dat de enige manier om Karq te elimineren is, door hem op listige wijze onder de verdenking te brengen dat hij een verrader is. Hij verzekert zich hierbij van de hulp van een zekere Joseph Baresh, die een onfeilbaar fo tografisch geheugen bezit. TROS. Ned. II. 20.20 uur. De belangstelling, welke de TROS reeds eerder, maar vooral in dit fele- visieseizoen aan de accordeon heeft besteed, en nog steeds besteedt, is daarom misschien toch wel iets meer dan alleen maar een aardig program ma-Idee, omdat het leidt tot een be paald wel verrassend overzicht van wat Nederlandse kunstenaars met dit instrument presteren. Dat blijkt wel heel wat te zijn. En het is daarbij juist het verrassende dat zóveel Ne derlanders mei hun accordeon zoveel furore hebben gemaakt. Letterlijk over de gehele wereld! De vijf accordeonnisten die in Gerard Treberts „ABC van de accordeon", nl. Harry Mooten, Malando, Tonny Eyk, Johnny Meyer en tenslotte uiter aard ook Johnny Woodhouse, krijgen de aandacht welke zij met hun ieder zo geheel persoonlijke stijl, verdienen. Vanavond zien we Tony Eyk op het scherm. TROS Ned. II, 21.10 uur. Kunst en kunstenaars actie als eenheid te brengen jammer, dat ze meermalen problemen met de toonzuiverheid heeft, door hoge noten te laag te intoneren. Oberhausen dat dus gisteravond niet voor een puntgave, maar wel vlot- gebrachte Straussoperette zorgde wordt in het Congresgebouw inderdaad een geregelde gaslvorige maand „Das Land des Lachelns", nu „Wiener Blut" en in december (de negende en tiende) „Orfeus in de onderwereld" van Offen bach. Op die manier krijgt Den Haag een nieuwe operettetraditie. Vergeten we niet nog te vermelden, dat het kleine balletgroepje gisteravond in de bekende „Wiener Blut"-wals uit stekend op dreef was Over abortus' gaat de film van Laurie Langenbach en Lieneke van Schaar- denbürg. Aan de orde' komen illegale abortus of juist het uitblijven van abortus, alsmede de verspreiding van voorbehoedmiddelen en de STIMEZO. agen jocnum 1 4*1 de stichtin8 voor medisch verantwoor- kan door ziekte zijn verplichtingen IÏ10QCIT1G AniGrik.cia.llSG de_z\vangerschapsonderbreking. bij hei Concertgebouworkest niet na komen. De vijf concerten die hij in de periode 2530 november zbu heb ben geleid, worden overgenomen door NEW YORK (AP) Bijzonder hoge! Hans Kox, de Nederlandse componist, prijzen zijn woensdag op een veiling die znn Tweede symfonie zal dirige- smaakt voor enkele werken ren, Hans Vonk, de assistent-dirigent Vende .fl Hoge prijzen nor kunst (ADVERTENTIE) i Da- ADVERTENTIE) vende Amerikaanse kunstenaars. „Big painting no 6" van de pop-meester Roy j Lichtenstein bracht 75.000 dollar op en i „kachel" een beeld van pop-meester j Claes Oldenburg ging voor 4.f.000 dollar in andere handen over. Beide werken werden gekocht door de Duitse hande laar Rudolf Zwirner. Vijftig hedendaag se pop-schilderijen en -beeldhouwwer ken brachten tezamen 1.179.450 dollar op tijdens de veiling in Parke-Bernet Galleries. 't PANNEKOEKENHUYSJE anno 1907 HOLLANDSE KEUKEN menus vanaf fJ. 4.- Zondags gesloten genover parkeerterrein at 49/51. LEIDEN. Tel 33144* In zün laatste t-v.-shOW zong Tom Manders „In de hemel is geen bier Nederlandse variatie op een al popu laire Duitse dreun die goede kans maakt om een grote hit te worden tRdens het volgende carnaval- Het is een o.i. vol maakt onschuldig liedje, maar toen KRO-radio het dinsdag uitzond resul teerde dat in een vijftigtal protesten, benevens in een aantal opzeggingen van het KRO-lidmaatschap. We vinden dal een griezelige aangele genheid. Iedereen heeft recht op zijn eigen schreef, maar als dat z'ou resul teren dat een lidmaatschap moet wor den opgezegd als men meent dat die schreef wordt overschreden dan kan er binnenkort vrijwel niets meer in ether- land. Het enig mogelijke is dan nog de TROS, t.w. een dubbele dief van Washington met wat accordeonwerk tussendoor. Dit geldt b-v. voor Hadimassa. Een lezer was boos om ons pryzen van dit pro gramma. Zün goed recht uiteraard, al was het niet nodig dat hü bleef kRken toen hü zich geërgerd voelde. Maar dat programma viel op een tijdstip dat de kleintjes naar bed waren en we zien niet goed hoe een volwassen küker met recht beweren kan zich geestelRk- beschadigd te voelen door een t-v.- programma waar hü vrUclük naar bRjft In de gedachtegang van deze kritisch# kijkers is-ook een programma als „Ver slag op woensdag" volslagen onmoge lijk- We vonden dat er een behoorlijke vooruitgang was i.a.v. het vorige (dins dagse) seizoen. Persoonlijk vonden we de varkensslachterij een onsmakelijk onderdeel,maar we zouden er niet over peinzen om daarom onze relatie met de KRO te verbreken. We kunnenons voorstellen dat sommige kükers in „Verslag op dinsdag" het onderdeel „Sex in alle vormen" niet konden ervaren als een wei grappige persiflage op dc overspannen wRze warop het begrip „sex" veelal wordt gehanteerd. Nogmaals: we gunnen ieder zijn eigen schreef. We gunnen ieder ook zün schriftelük protest. Ook via de krant, want we blüven graag op de hoogte van uw mening. Maar s.v.p- geen opzeggingen, want dat zou de dood van de t.v- kunnen zün.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2