Basjes. 15ct mening Caransa: eigenaar van Rembrandtsplein Geen twijfel aan beraad Allen en Hoessein W interuitkering weer geweigerd Ajax is niet dood leve Gerard Cox ZON OF GEEN ZON Reizende ambassadeur in buitendienst Overtreders bij spoorwegovergang bespied door camera Interpellatie over extra- verhoging Paspoort in nieuwe vorm PAGINA AMSTERDAM De smeulende vete tussen platenmaatschappij Phonogram en de Amsterdamse voetbalclub Ajax met als inzet een liedje van de bekende Rot terdamse cabaretier Gerard Cox is plechtig bijgezet in het praal graf der nutteloze vaderlandse incidenten. Ajaxvoorzitter Jaap van Praag was daarvoor gister middag persoonlijk naar de Koopermolen in de hoofdstede lijke Warmoesstraat gekomen, waar hij en passant het eerste exemplaar van Henk Elsinks nieuwste langspeelplaat aan de eeuwig schorre troubadour uit reikte. Voordat hij echter daaraan toe was. moest hij eerst het kalkei kwijt, dat Cox ruim een maand geleden in het Ajax-nest heeft gedeponeerd. Cox, een ontheemde Feijenoox-d-fan uit Rotterdam-Zuid, had aanvankelijk geheel onopgemerkt zijn getoonzet grafschrift voor Ajax gemaakt, dat pas nationale vermaardheid en hoon kreeg tijdens de televisieactie voor Schip Ahoy. Daar zong Cox op veilige Rotterdamse bodem en ver van de Meer, dat Ajax morsdood was en dat de wereldbeker in de kuip stond. Aan dat laatste twijfelde zelfs de meest verstokte Amsterdammer niet, maar dat Ajax met cabareteske smaad overleden ten grave was ge dragen, trof het Mokumse hart als een dolksteek. Er verschenen prompt ingezonden brieven in de kranten en Cox, die het allemaal als een, zij het oervervelend geintje had beschouwd, had dagwerk aan het lezen van de dreigbrieven en het beantwoorden van de anonieme scheidtelefoontjes. Ook bij Ajax was het plaatje als een tijdbom ingeslagen en trouwe fans beloofden voorzitter Van Praag spontaan, dat ze Cox met alle liefde van de tribunes zouden trappen, als hij het waagde om een keer in het Ajaxstadion te verschijnen. Zover zal het waarschijnlijk nooit komen, want Van Praag heeft giste ren persoonlijk de strijdbijl begra ven. Hij vindt nog steeds, dat Cox een meesterlijk plaatje heeft gemaakt en hij stak dat ook niet onder de stoelen en banken van de Kooper molen. Ook las hij een intern com muniqué van Phonogram voor, waarin ene Tukker Cox' ode In mi neur prees en zei dat het na de 10 nederlaag van Ajax tegen Twente een kraker in Enschede was gewor den. Een smalende Van Praag voeg de daaraan toe ,.Nou dat is dan de enige stad geweest waar het succes Kalkei in nest van Van Praag had, want overal elders is het plaat je gelijk uit de handel genomen. Wij hebben later in Eindhoven aan de jongens van Philips getoond hoe dood Ajax nu eigenlijk wel is. Van Praag haalde ook nog wat pas sages aan uit een brief van verwoe de Ajax-fan Willy Alberti, en be sloot met de bewogen volzin „Hoe kan iemand nou beweren, dat Ajax dood is. Dan had Cruyff toch nooit een kind kunnen krijgen". In het Ajax-gedruil dreigde Elsink gistermiddag aanvankelijk de grote verliezer te worden, maar op het scheiden van de markt wilde Van Praag in zijn hoedanigheid van pla- tenhandelaar wel kwijt, dat Elsinks langspeelschijven hoge verkoopcij fers in zijn zaken halen. „Ik weet Henk Elsink als supporter 1 rood-witte pet ter ere van Jaap i niet op welke basis je bij Phono gram werkte", zei hij, „maar ik zou toch eens informeren naar een gou den plaat. Volgens mij ben je er al lang aan toe en hebben ze hem achterover gedrukt". Wat de plaat „Een avond te gast bij Henk Elsink" zelf betiefl De Twentse entertrainer verloochent ook ditmaal zijn simpel credo niet. Zijn liedjes zijn vakkundig en pro bleemloos, recht voor de raap en zonder dubbele bodem. Hoogtepunten zijn de afgeknepen voordracht, de bom, de ode aan Johanna en de supporter. Vanwege dat laatste num mer, waarin Elsink met de onver mijdelijke toeter volvette notities van de tribune doorgeeft, was Van Praag trouwens door de knieën ge- ,,Je moet er niet aan denken, dat Gerard Cox de tekst voor dat lied had kunnen schrijven". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Maupie" Caransa, voormalig voddenkoopman, nu keizer van het Amsterdamse onroerend goed, heeft op zijn 53ste levensjaar het fameuze hotel „Schiller" gekocht. „Nu is mijn droom bereikt", zegt hij naar aanleiding van de transactie, die hem een onbekend aantal miljoenen heeft gekost. „Het Rembrandtplein is voor 90 procent van mij." Ook vorig jaar sprak hij van een werkelijkheid geworden droom, toen hij het nog veel meer beroemde Amstelhotel had verworven. „Hoewel ik nog geen kroket kan bakken." Enkele maanden later echter deed hij het etablissement weer met forse winst van de hand aan een Engelse maatschappij, die een hotelkeuken over de hele wereld exploiteert. Kortom: de dromen van Caransa zijn vreemd en onnaspeurbaar. Amsterdam vraagt zich met vreze af, aan wie het Rembrandtplein, inclusief Hotel Schiller, dan wel verpatst zal worden. Je weet maar nooit bij multimiljonair Maup. Zelf blijft hij verzaligd op de vlakte. Hij zegt slechts dat hotel Schiller (120 man personeel, artistiek sfeertje, voor treffelijke keuken, pleisterplaats voor vele beroemdheden tussen Breitner en Appel) zijn oorspronkelijke karakter zal blijven behouden maar met die ga rantie strooide hij ook bij het Amstel hotel in het rond. Zelfs de nu 84-jarige oprichter, ontwerper en voormalig eige naar van het hotel, Frits Schiller, be weert hij in dienst te zullen houden. Frits en het Rembrandtsplein horen bij elkaar. Ik vind dat je daar niet aan mag komen. Ik had de koop van dit hotel uitgesteld als Frits niet had willen blijven", zegt hij vroom. Behalve hotel Schiller kocht de N.V. Caransa en Co. in één adem ook de enige tijd geleden door brand verwoeste cafés „Verwoest" en de „Oké-bar" aan dezelfde kant van het plein. Caransa bezat al het gebouw, waarin Femina en de club Fourty-Four zijn gevestigd, de grote „Wimpy-bar", het Rembrandt- theater, de winkelgalerij, het pasge- opende Caransahotel en „Het Gouden Hoofd". Nu is dus 90 pet van het plein van hem. Er ontbreken nog 800 m2 vloeroppervlak, waarop een kapperszaak, een Chinees restaurant en een paar cafés en broodjeswinkels zijn gevestigd. Die wil hij rustig laten zitten. Hij heeft genoeg. Hij vindt de vraagprijzen te hoog worden. In totaal heeft hij voor (Van onze correspondent) JERUZALEM De recente ontmoeting tussen koning Hoessein en Israëlische vice-premier Jigal Allon, was onderdeel van een serie geheime ontmoetingen, maar is ditmaal voor het eerst op Israëlisch grondgebied gehouden. Naar verluidt is er weinig uitgekomen, hoewel er, ondanks de officiële ontkenningen aan belde zijden, geen twijfel over bestaat dat zij heeft plaatsgehad. De Israëlische iunctionarissen be schouwen Hoessein nu als de man, die na zijn treffen met de guerrillero's en na de dood van Nasser een nieuw vertrouwen en meer onafhankelijkheid heeft verworven. Dit proces heeft zich echter nog niet ver genoeg doorgezet, om voor een belangrijke doorbraak tg zorgen. Afzonderlijke vredesbesprekin gen tussen Israël en Jordanië zijn in ieder geval verworpen. De meest waar schijnlijke aanleiding tot het begrip DE BILT 18 NOV (KNMI) In een krachtige westcirculatie op de oceaan trekken storingen mee naar het oostendie zich van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland vaar de Noordzee ,ont- 1 Aanhoudend deelt mede: onbestendig wikkelen tot kleine stormdepres- sies. Een van deze depressies lag vanmorgen boven het midden van de Noordzee. Het bijbehorende frontensijsteem, dat gepaard ging met een omvangrijk regengebiedt trok in de afgelopen nacht over ons land naar het oosten. De re genhoeveélheden varieerden van 5 tot 12 millimeter. Het onbesten dige weer met regen en wind houdt ook het komenda etmaal aan. Een regenzone van een nieuwe depressie heeft inmiddels Zuid-Ierland en West-Frankrijk bereikt en zal in de avond en nacht over ons land trekken. De wind wakkert opnieuw aan, aan vankelijk uit het zuiden en In de loop van de dag ruimend naar westelijke richtingen, waarmede de aanvoer van tamelijk zachte lucht voortduurt. Zon: 8.06—16.44; maan: 22.27— 13.27; Scheveningen: hoog water: 6.45 en 19.04; laag water: 2.31 en 14.50. Vooruitzichten voor vrijdag t enkele perioden met regen en temperaturen iets boven normaal. Weersvooruitzichten voor vrijdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: nul tot wier graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot drie graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: vijftig procent; kans op een geheel droog etmaal: twintig procent. tussen Amman en Jeruzalem betreft de verplaatsing van de guerrillero's, die na genoeg uit Amman verbannen zijn. Men meent begrepen te hebben, dat Hoessein reden tot dankbaarheid heeft voor Israëls houding tijdens de Jor daanse burgeroorlog. De Israëlische troepen stonden toen demonstratief klaar om in te grijpen en schrikten zodoende zowel Syrië als Irak af tussen beide te komen. Men kan aannemen dat Hoessein heeft beloofd zijn best te doen de guerrillero's in hun activiteit aan de grens te beperken. De serie bijeen komsten tussen Hoessein en belangrijke Israëliërs is al in 1968 begonnen..Jn dat Jaar werd uitvoerig bericht, dat de ko ning in Londen een ontmoeting had gehad met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, even als met Allon bij een latere gelegen heid. Latere ontmoetingen hebben vol gens berichten onder meer in Zwitser land plaats gehad. M. F. VIGEVENO DEN HAAG (ANP) De heer M, F. Vigeveno, ambassadeur in Belgrado, gaat optreden als ambassadeur in algemene dienst. Hij zal als zodanig worden be last met speciale opdrachten, in het bijzonder op het terrein van de Oost- Westverhouding en Europese veilig heidsproblemen. De heer Vigeveno, 63 jaai', is zes jaar ambassadeur in Belgrado, een post die een goede uitkijk biedt op wat speelt in de verhouding tussen Oost en West. Zijn benoeming tot „reizend am bassadeur", speciaal belast met de Oost- Westproblematiek en de Europese veilig heidsproblemen moet worden gezien te gen de achtergrond van dc toenemende bilaterale consultaties op deze terrei- Justitie neemt foto's als bewijs (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen gaan do rood lichtzondaars nu ook met een camera aanpakken. Iedere overtreder wordt met tijd, autonummer en overtredingssituatie onbarmharitg op de plaat gezet en dienovereenkomstig bestraft. Dit is mogelijk geworden na een uitspraak van de kantonrechter in Utrecht, mr. E. Spanjaard, die op 5 oktober 1970 zeven automobilisten ver oordeelde, twee bij verstek, tot een boete van 40 gulden subsidiair 4 dagen hechtenis, omdat zij op 13 maart 1970 de ahoboverweg aan de Eykmanlaan in Utrecht waren gepasseerd terwijl de rode knipperlichten al enige tijd in werking waren. Mr. Spanjaard accepteerde toen als bewijsmateriaal foto's, door een bij de betreffende overweg opgestelde automa tische caméra vervaardigd. Deze foto's zijn, samen met het procesverbaal door justitie als „wettig en overtuigend be wijs" aanvaard. Het ging toen om bewijsmateriaal dat met het prototype van de in de nabije toekomst door de Nederlandse Spoorwe gen te gebruiken camera werd ge maakt. Het contact voor de te nemen foto wordt gemaakt door een voor de over weg over de weg gespannen rubber drempel, die op luchtdruk werkt, Als de fotoapparatuur op de overweg is aange sloten en de rode knipperlichten in werking zijn, brengt een over de drem pel rijdend motorvoertuig de fotocame ra automatisch in werking. De lucht druk kan geregeld worden. Bij geringe druk zal ook het lichtere verkeer de camera in werking stellen. Dit betekent dat ook bromfietsers en fietsers geverbaliseerd kunnen worden, al zal dan bij de laatste categorieën de herkenning moeilijker worden. Om te voorkomen dat motorvoertui gen worden gefotografeerd die redelij ker wijze niet tijdig meer voor de overweg tot stilstand konden worden gebracht is in de apparatenkast de kast waarin de camera en de elektroni sche toebehoren zijn ingebouwd een instelbaar vertragingsmechanisme ge bouwd. De camera kan hierdoor eerst voor het maken van opnamen worden geactiveerd als een aan de maximum toegelaten snelheid van het wegverkeer aan te passen aantal seconden verstre ken is nadat de rode knipperlichten zijn gaan werken. De Spoorwegen verwachten dat de camera vooral een preventieve king zal uitgaan. Het ligt namelijk de hand dat weggebruikers bij de tenschap of alleen al bij het vermoeden van de aanwezigheid van een camera bij de overweg voorzichtiger zullen De overwegcamera wordt geïnstal leerd (links). De rechterfoto toont de wijze waarop een overtreding wordt gesignaleerd. De overtreder wordt gefotografeerd met een datum- en een tijdklok. Aansteker vullen kost man leven AMSTERDAM (ANP) Een 65-jari- ge Amsterdammer is gisteravond om streeks zes uur bij een felle brand in zijn woning in Amsterdam om het le ven gekomen. Zijn 61-jarige vrouw kon met brandwonden de straat opvluch- De brand ontstond toen het slachtof fer zijn aansteker met benzine vulde. Aangenomen wordt dat hij hierbij op de brandende oliekachel morste. Voor dat de vrouw vluchtte zag zij haar man brandend de keuken ii (ADVERTENTIE) Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal 450 stuks. zijn bezittingen op het Rembrandtsplein al het lieve bedrag van 30 miljoen neer geteld. Waarom? „Kijk", zegt hij, „het Rembrandtsplein is het hart van Amster dam. Een rustig plein zonder rellen, waar de mensen niet de kans lopen lastig gevallen te worden en waar sfeer is. Het is een plein dat ik graag in dezelfde toestand wil houden. Neem nou die twee afgebrande cafés, die aan Schiller gren zen. Ik heb ze niet gekocht omdat ik zo tuk ben op de grond, maar ik heb al zoveel in het plein geïnvesteerd, dat ik er wel even zeker van wilde zijn, wat er op die hoek zou komen. Voor je het weet staat er een bankgebouw of een schoenwinkel en die passen niet op het plein. We gaan er weer een horeca bedrijf in vestigen". Hotel Schiller onder een nieuwe heer dus, maar in zijn oorspronkelijke vorm. Dat kan best, volgens Caransa. „Het is voor volgend jaar al bijna helemaal volgeboekt". Hij rekent voor, dat het Rembrandtsplein hem jaarlijks 'n rende ment oplevert van twee miljoen en noemt dat niet gek. „Er komen per jaar drie miljoen toeristen naar Amsterdam", M. CARANSA zegt hij. „Die doen allemaal minstens één keer het Rembrandtsplein aan en als ik daar nu 90 pet van bezit, moet het vreemd lopen als ze niet bij mij terecht komen. Daar zit toekomst in, als we tenminste de sfeer kunnen behouden. In geen enkel plein zie ik zoveel als in het Rembrandtsplein. Zeker niet in het Leidseplein. Dat is trouwens geen plein: dat is een verkeersopstopping". Nog wensen met het Rembrandtsplein? Jazeker, de heer Caransa wil eronder een enorme parkeergarage aanleggen. Hij weet dat dit een verliesgevend object zal worden, maar vindt het brood nodig, om verkeersopstoppingen te voor komen. Om de verliezen, die hij daar zal lijden, te dekken, verlangt hij van de gemeente dat hij aan de rand van de stad een paar benzinepompen mag ex ploiteren. Een plan is ingediend. Hij heeft nog geen antwoord. Hij lijkt er voorlopig niet rouwig om te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris mr. Van de Poel (CRM) heeft de oppositie opnieuw te kennen gegeven niet van plan te zijn de bijstandtrekkende bejaarden alsnog voor een winteruitkering in aanmerking te laten komen. Hij zal de schorsing van de besluiten van de gemeentebesturen van onder meer Middelburg en Amster dam, die daartoe waren genomen niet ongedaan makeu. Dit bleek gisteravond in de Tweede Kamer bij de interpellatie van de heer Fransen (PvdA) over deze De heer Fransen is van mening dat het besluit tot schorsing genomen is voor uitlopend op het in behandeling nemen van een nieuw wetsontwerp tot harmo nisatie van de bijstandsnormen. Volgens mr. Van de Poel is de schorsing gedaan dn het algemeen belang. De Pvd A is niet tevreden met de extra- verhoging van die AOW en AWW met 2 procent op 1 januari. Ook de uitkering ineens van 2i0 gulden aan invalMen en Rembrandt en zijn eeu w in Parijs PARIJS (DPA) In het Parijse Petit Palais is dinsdag een tentoonstelling „Rembrandt en zijn eeuw" geopend. Er zijn ruim 200 werken te zien uit het Louvre en andere Franse musea, varië rend van het maniërisme tot de decora tieve schilderkunst aan het einde van de 17e eeuw. Aanleiding tot de exposi tie is het feit dat Rembrandt 300 jaar geleden is overleden. Van zijn hand zijn 21 werken te zien, waaronder „De Emmaüsgangers", „Mattheus en de En gel" en twee zelfportretten, resp. ach ter de schilders ezel en met fluwelen hoed en gouden ketting. Voorts zijn er verscheidene schilderijen van Frans Hals, waaronder „de Zigeunerin". Na 15 februari a.s. komt de tentoonstelling naar Nederland. DEN HAAG Het Nederland se paspoort krijgt binnenkort een andere modernere vormgeving. Het zal iets kleiner en lichter van kleur worden. De kaft zal voorzien worden van een opdruk van het rijkswapen. De omslag blijft soepel. Over de inhoud van het nieuwe paspoort wordt nog beraadslaagd. Het is namelijk nog de vraag of bijzondere kenteke- en zoals haarkleur en beroep van de houder nog vermeld moe ten worden. In het afgelopen jaar zijn onge veer 700.000 paspoorten verstrekt. Na Introductie van het nieuwe paspoort blijven de oude nog in omloop zijnde paspoorten in ge- wenkLozen is onvoldoende volgens de socialisten. De regering besloot haerto om de betrokken groepen een tegemoet koming te geven in de 400 gulden- beweging. De socialist Van Lier heeft de Tweede Kamer gisteren gevraagd de regering over deze zaak te mogen inter pelleren. Het ziet er echter naar uiit dat de heer Van Lier zijn zin ndet krijgt. De heer Maenen (KVP) wees erop dat het be sluit van de regering is genomen op basis van een advies van de SER, terwijl de Kamerleden Maenen en Boot (KVP) al schriftelijke vragen hebben gesteld over de gebrekkiingc wijze, waarop de regering de maatregelen aan de pers heeft bekend gemaakt. KVP en CHU willen eerst zien wat de regering op deze vragen zal ant woorden, voordat zij het nut van een interpellatie wensen te beoordelen. Geen begrip vor paus en bisschoppen De Leidse studentenparochie is soli dair met Amsterdam waar de gehuwde pastoor Huub Oosterhuis is voorgegaan in de Eucharistieviering. Dit wil dus in feite zeggen dat de Leidse studentenpa rochie de brief van paus Paulus d.d. 4 februari j.l. en de verklaring van het Nederlandse Episcopaat d.d. 19 januari j.l. als niet terzake doende naast zich hebben neergelegd. Pastoor van Well constateerde met voldoening dat de Leidse studentenparochie wederom geen argumenten had aangedragen voor handhaving van het celibaat. De herder en zijn schapen hebben dus wel geno ten van het genomen besluit zich soli dair te verklaren met personen die zich buiten de Kerk en tegen de Kerk opstel len. Deze stellingname betekent echter niet dat ook de Leidse etudentenparo- chie het tot een breukpunt wil laten komen, nog niet! Maar wat is in feite erger en gevaarlijker, revolte maken, of je geestelijk solidair verklaren met de revolte en zelf nog even buiten schot blijven? Als verklaring voor deze hou ding lezen wij dan ,in de Leidse Cou rant: „Leiden en Amsterdam zijn echter niet hetzelfde, immers in Amsterdam is duidelijk sprake geweest van een groei proces, terwijl men in Leiden waar twee gehuwde pastores werkzaam zijn pas kort met deze problematiek bezig Maar ondanks dit nog maar kort bezig zijn, dan toch maar al of niet weloverwogen die solidariteitsverkla ring in de Hooglandsekerk afgelegd. Dit dan weer onder het motto, „Om niet in een isolement te komen" De studenten parochie zit nog vol met tal van onop geloste vragen, en zij bepaalt haar hou ding ten opzichte van deze vragen in samenhang en overleg met de andere Leidse parochies. Hier wordt zonder meer gesuggereerd alsof ook de andera Leidse parochies aan de besluitvorming van de hiervoor genoemde solidariteits verklaring hebben meegewerkt. Als het niet zo ernstig was zou men dit als een studentengrap kunnen beschouwen. Zelfs mdien dit echter wel zo zou zijn, dan is het nog waanzinnig om de katholieke Kerk te maken tot een orga nisatie op grond van de macht van het getal. Het ware beter als de heren studenten eens wat meer kennis namen van het geloof dat St.-Willibrord 12 eeuwen geleden hier in deze lage lan den gepredikt heeft. Het gaat er nu meer op gelijken alsof de studenten en hun pastores de structuur van de Kerk niet willen vernieuwen maar deze willen laten afsterven, want dit doen zij die paus noch bisschop gezag toekennen. A. v. D.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7